KltideAko^eÈft (assette BUIJSS' „Flakkec moet mee profiteren van industriële expansie" Off. van Justitie ■(ondigt strenge controle aan Door de bril van Han en Rien Boomsma STIJLGROEP DHjes en Daijes Abonneert U op „Eilanden-nïeuw^ Uw Modehuis |o% Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 19 januari Wonen in Moskou Een van de problemen, als men na een lange reis weer thuis is, is dat men naar dat verre vreemde land altyd nog een zeker verlangen houdt om dat nog eens na te neuzen, w:at onderweg niet zo belangrijk scheen, maar thuis op eens in belangrijkheid groeit. In Rus land zelve, was gedurende de reis het belangrijkste te zorgen buiten elk con flict met de autoriteiten te blflven door een te grote nieuwsgierigheid bij het nemen van foto's. Thuis valt dat toch min of meer beklemmende, dat elke toerist in Rusland ondervindt, door de te straffe staatsbemoeüng over je,weg en blijft de interesse naar details in dat land over. Een van de grote problemen, die voor al bij thuiskomst onder de loep werd genomen is, hoe wonen de mensen in Moskou. Ik heb U de foto's laten zien van een dorp, herbouwd in oude stijl, waar de mensen in huizen wonen, die apart staan van elkander dit in ver band met het brandgevaar. ledere vreemdeling, die Moskou be zoekt, heeft het verlangen om te zien hoe de Russen er wonen. De stad Mos kou is de Russen boven het hoofd ge groeid. Ze hebben de woningproblemen niet aangekund. Wanneer die Russische toestanden hier in Nederland zouden zijn, dan zouden de kranten vol inge zonden stukken staan en elk ministerie zou vallen over het feit, dat de regering nog na vijftig jaren geen kans heeft gezien om de bevolking het allereerste wat een normaal gezin nodig heeft een vrije woningruimte te geven. Men zwijgt er over in Russische bla den, het wordt heel summier behandeld in niet-Russische bladen en geen enkel groot opinieblad heeft eigenlijk het lei om te zeggen, bij al die jubilea, spoet- nik-suksessen, leger-parades van nu, het onomstotelijke feit, dat na vijftig jaren en nogmaals er zijn verschil lende boeken over Rusland die het zelfde vermelden als wat ik nu vertel, dat de woningtoestanden nog abomina bel zijn. We hadden een prima gids in Rusland en niets dan lof over zijn wijze, waarop hij ons rondgeleid heeft. Maar tenslotte heeft hij niet kunnen ontkennen tegen over dat grote forum van buitenlanders, die hij rondleidde, dat er nog enorme problemen waren. Op de vraag: hoe woon je zelf gaf hij ten antwoord: ik heb twee kamers in een grote flat, de een is mijn werkkamer, in de andere kam.er wonen mijn vrouw, naijn zoontje van 12 en ik. In die kamer slapen wij ook. Het moet verder usance zijn, dat als 2 jongemensen met elkander trouwen, zij woonvergunning krijgen. Dat wil dan zeggen, dat zij, met misschien nog 2 andere jonggetrouwden tesamen één kamer krijgen. Dat ze die kamer dan maar door middel van lakens of andere afscheidingsmogelijkfieden in afdelin gen moeten verdelen. Dat men des avonds maar tegen elkander moeten zeggen alleen goede nacht en wel te rusten. Maar man en vrouw kunnen geen enkel vertrouwelijk woordje tot elkander kwijt, omdat de buurman ach ter het laken ernaast ook dat vertrou welijk woordje hoort. Dat is de reden, dat de Russen zoveel op straat zijn, omdat man en vrouw daar wél met elkander kunnen praten. Er gaat bovendien zo het gerucht dat één op de tien Russen wél partij-lid is en metéén afluistert of de kamergeno ten wel lOO'/o achter de regering staan. Zo begint elk jong huwelijk in Mos kou. Als de man en vrouw ouder wor den en meer belangrijk zijn in het ar beidsproces kunnen ze overgaan tot de één-kamer woning. Die wordt ook weer toegewezen, en zo zien we b.v. in een van de grote flats, op bevel van Stalin gebouwd, dat daar etages zijn met alle maal één-kamer-gezins-woningen. Zo'n etage heeft dan ook weer één W.C, één douchecel en één keuken per 4 gezin nen op de etage wonend. Het is te be grijpen, dat zo'n éénkamer woning voor een familie, die zo eerst de 3-gezins- huiskamer-slaapkamer bewoond heeft, een hele verbetering is. We vroegen onze gids, hoeveel kin deren heb je, hij antwoordde één. Ik heb geen plaats voor meer. Neen, dat heeft hij ook niet. De lonen in Rusland zijn niet hoog. De regering bepaalt die lonen. Daar iedere werknemer in staats dienst is, en daar het bij de wet ver boden is te staken, is dus het scherpe middel van staking, dat de arbeider in de westerse wereld hanteert om loon eisen kracht bij te zetten, in Rusland onmogelijk. De regering bepaalt de lo nen, die laag zijn. Het is een bizonder handige politiek, lage lonen geven weinig ruimte voor het aanschaffen van luxe goederen. De fa bricage van luxe goederen in Rusland staat vanzelfsprekend niet op de eerste rang van artikelen, die de fabrieken moeten produceren. Wapens is belang rijker, een krachtig leger is een pittig instrument om Amerika en het westen onder druk te zetten. Dus, lage lonen; voorhouden, dat het hoe langer hoe be ter gaat, dat het toch nog wel 25 jaar kan duren, als men zoet en ijverig werkt, dat er dan een welvaart bereikt kan worden, die gelijkwaardig is aan de welvaart in Amerika voor de werk nemers aldaar. Zo, dat wil dan zeggen, met eigen auto, electrische huishoude lijke apparaten enz. De Russische arbeiders slikken nog altyd het sprookje, dat de mensen in het westen en Amerika niets liever zou den willen doen, dan hen aan te vallen en de weinige welvaart die ze hebben vernietigen. Na de Russische reis had ik in Hon garije op het kampeerterrein een ge sprek met een Tsjech, die me apart nam en vroeg, hoe is het eigenlijk in het westen. Men zegt bij ons in Praag, dat tanks en legermachten gereed staan om ons aan te vallen. Ik heb dit antwoord gegeven: Een land valt êen ander land aan, als er wat te halen valt. De wel vaart in het Westen, in Duitsland, Ne derland, Amerika, Engeland is veel gro ter (ook momenteel nog met alle cri sissen die er zijn) dan bij jullie. We weten wel, dat er knappe ingenieurs zijn en heel goede fabrieken in Tsjecho- Slowakije. Maar denk je, dat wij die willen bezitten? Geen sprake van. Wij het westen. zijn veel rijker dan jullie en heb je ooit gehoord, dat een rijk land een arm land zal aanval len. Dat arme land zouden we dan he lemaal op de krul moeten helpen, wat ontzaglijk veel geld zal kosten. Neen, geloof niet in een oorlog met het wes ten. Alleen wanneer bij jullie de rege ring zo in de klem komt, dat een oor log noodzakelijk is om de mensen aan de regering een zekere houdbaarheid moeten verschaffen, dan komt er een oorlog. Hitler viel het westen aan, niet alleen uit machtswellust, doch ook om dat Duitsland toen innerlijk voos was na alle z.g. economische welvaart. De man schudde me de hand. U hebt gelijk. Ik zal dat de vrienden in Praag vertellen. Laten we hopen, dat hij er geen gevangenisstraf bij opgelopen heeft. Rusland heeft zijn mensen getoond, dat na 50 jaren communisme de staat een geweldig leger heeft opgebouwd, spoetniks, wetenschappelijke successen. De mensen hebben zich op straat niet omgedraaid, in hun enthousiasme, om de regering te vragen en wijkijk naar onze woningen, hebben wij zo wei nig, alleen met drie jonge huisgezinnen één kamer; alleen wij, als het beter gaat, een éénkamer woning, waarom dat probleem niet opgelost? De hoge heren doen net hetzelfde als de rijke kapitalisten in Amerika en het westen, zij laten voor zichzelf bungalows bou wen en grote woningen. Onze gids was er kennelijk toch erg verlegen mee, dat de woningtoestanden niet zo waren, als ze moesten zijn. Er zijn verontschuldigingen voor, na de oorlog zijn een 5 millioen russen van het platteland naar Moskou getrokken, omdat de Oekraïne en vele andere stre ken door de Duitsers verwoest, weinig leefbaarheid meer gaven. Toch blijft het een stevige min voor het communisme, dat ze na vijftig jaren er niet in ge- slaagd zijn het meest essentieële van het menselijk bestaan, een goede wo ning voor een gezin niet waar hebben kunnen maken. Voor de bewoners van Rusland, voor de werkers in de fabrie ken is het te hopen, dat dit punt veel pittiger onderhanden zal worden ge nomen. In Nederland wordt gemopperd, dat het nog altijd niet zo is, dat voor elk gezin een eigen huis is. Maar dat is allemaal in zicht, de woningbouw vlot tenminste. Slechte huizen worden vervangen door nieuwe, en te klagen valt er altijd wel door mensen, die kla gen willen. Als U denkt, dat ik onwaar heden spreek, neemt U dan eens ter hand het boek van onze ex-gezant in Rusland, dr. J. G. de Beus die ons later zo pittig vertegenwoordigde in de volkerenbondsvergaderingen. Zoek op pag. 38 laatste alinea en lees de hal ve pagina 39 wat er verder verteld wordt. Op pag. 40 vertelt hij, dat een hem bekend Russisch echtpaar in een provinciestad een kamer van 14 m^ huurde voor 80,- per maand, dat een andere Rus, leraar, die 135 roebel per maand verdient (een roebel heeft een koerswaarde van 4,20 roebel ka merhuur betaalde en van het geval van een familie, die in Moskou een staats-i een-kamer-woning huurde voor 6 roe bel 24,en dat in die ene kamer kwam te wonen een ouder echtpaar, hun dochter met man en twee kinderen. (Pag. 40 van het boek van dr. de Reus). Wie er meer over wil weten over dit Rusland, hij ziet eens dat boek van dr. de Beus, die jaren in Moskou woonde, te pakken te krijgen. Ik citeer er mo menteel niets meer uit, onze ervaringen zijn dezelfde als de zijne wij hebben het vooral van horen zeggen, van zien. Het is nu ook te begrijpen, waarom in Rusland de politie, de verklikkers van de geheime dienst zo ongaarne zien dat de mensen uit het westen wat vrijer omgaan met de Russen zelve en die interne dingen te horen krijgen, die zij toch zo gaarne voor zichzelf houden. De foto van deze week nam ik op de landbouwtentoonstelling, die permanent buiten Moskou gehouden wordt. Als be zoeker-onder-Russische leiding moet je er naar toe. Een heel grote tentoonstel ling, waar je vluchtig en dan nog liefst met een miniatuur spoortje door heen wordt geleid en waar men je zo spoedig mogelijk in een bioscoopzaal brengt, waar je dan kunt zien, wat er al zo gepresteerd is door de Russische landbouw-autoriteiten. Mijn broer en ik verkozen dat bioscoopbezoek niet. Wij wilden de verschillende paviljoens eens bekijken. Het is een bittere teleurstel ling geworden, er was niet veel te zien. Wat er was, werd vergezeld met op schriften in de Russische taal. Men had de weinig aanbevelenswaardige taktiek gevolgd om er geen tekst en uitleg te geven in Frans, Duits of Engels. Als je in Rusland komt is dan zo'n beetje de stelling dan moet je maar zorgen dat je Russisch kent. Wat wij interessant vonden is dat er vijvers waren met vergulde beelden of rotspartijen. In de rij beelden op deze foto wordt gesymboliseerd de sowjetstaten die te zamen de sowjet-republiek vormen. Of die beelden hoge kunstwaarde hebben weten we niet en het doet eigenlijk niet ter zake. Vast en zeker is het dat men dit in het westen niet zó zou doen. Wan neer men hier momenteel ^beelden of beeldengroepen in parken neerzet moe ten deze heel modem zijn en vormen raadsels in steen of ijzer. Moderne kun stenaars moeten je dan verklaren wat dat allemaal betekent. Op dit punt vonden we Rusland ste viger in zijn geestelijke schoenen staan dan het westen. Nog altijd kan ik die moderne, zo geroemde abstracte schil derijen en beeldhouwwerken niet be wonderen ook al krijg ik af en toe het verwijt te horen, dat de oudere ge neratie van de huidige maatschappij waar ik nu eenmaal toe behoor dat moderne denken van zich kunstenaars noemende jongeren niet kan begrijpen. Of al die moderne brokken modern beeldhouwwerk werkelijk kunst is zal niet heden ten dage uitgemaakt worden, maar door de generatie, die 50 jaren na ons komt kunstcritici van heden kunnen zich opzwepen tot aanbidders werkelijke kunst is eeuwig. Een de bat over zulk werk is nutteloos. Beste meisjes en jongens! Eerst komt vandaag het nieuwe raad sel. Aan de beurt is 1. 3. 3. 4. 5. 6. 7. JANUARIRAADSEL 3 X X X X X X X X X X X X X .1. Tijd waarin wij nu leven. 2. Klein land in Europa. 3. Rondzwervende her dersstammen. 4. Middelpunt van Neder land. 5. Ander woord voor a-b-c-. 6. Dorp op Zuid-Beveland. 7. Dublin is de hoofdstad van Zoals gewoonlijk zijn de woorden, ge vormd door de kruisjeslijnen, hetzelfde. BRIEVEN Magda N. Sommelsdijk. Een lange vakantie en ongemerkt was het inzen den, en Magda was niet klaar. Ja, dat kun je overkomen. Maar er was toch een brief met uitgebreide verslagen over hetgeen in de vakantie zoal is voorgevallen. Leuk, hoor! Diny G. Borssele. Al is het wat laat, toch nog gefeliciteerd met oma's ver jaardag. Zijn jullie er nog heen ge weest? 't Is misschien op hetzelfde dorp. Je rapport is best, hè? Vond je de kerst wijding niet zo veel? Wat moet er dan nog meer gebeuren dan zingen en lezen? Nellie L. Emmeloord. Dat is een mooie datum van moeders verjaardag! Aan belangstelling zal het dan niet ontbreken. Gemiddeld zevenenhalf, dat is mooi. Ja, in de N.O.P. kunnen de kinderen ook wel leren! Heb je van dat andere blad wel eens een prijs gehad? Ik ben benieuwd van vne je de eerste prijs in de wacht sleept. Corrie G. Krabbendijke. Wie heeft de oplossingen geschreven? Die heeft de pen meer vast gehad dan jij, denk ik. Was er nog een zevende prijs? Ik stop altijd maar met vijf prijzen, zoals je wel weet. Maar dat is genoeg, hè? Was er één, die precies het gewicht van die os wist? Ineke G. Borssele. Dat zal je oma in Borssele wel fijn gevonden hebben, dat jij bij haar bleef. Wat ontving zij een verrassing van die onbekende „oom", zeg! Had ze met de raadsels meege daan? Hoe ging dat in de nieuwe taunus 12m? Het zijn mooie wagens. Leny van L. Dirksland. Is oma op Herkingen ondertussen wat gebeterd? Wat je met het Neerbosch-busje opge haald hebt, staat er niet bij. Je rapport is goed, maar rekenen steekt wel een beetje af. Vind je het een moeilijk vak, of was je wat ongelukkig met je repe tities? Ineke R. Rotterdam. Ja, dat was een drukke maand, met veel verjaardagen; ook die van jou. Die datum wist ik niet; anders had ik je de vorige maand al ge feliciteerd. Ik heb wel gemerkt, dat ze jou niet hebben vergeten! Die school- brand is erg. Weet je niet, dat vroeger de kinderen wel eens wilden dat de school afbrandde; nu is dat hier echt gebeurd. Jullie hebben er niet om ge lachen, want het leren moet toch door gaan, hoe dan ook. Je hebt er weer een hoop narigheid van. Magda P. Den Bommel. Wat een rap port! Wil je wel geloven, dat ik die zelden zo gezien heb? Er was toch ze ker geen kind, dat nog boven die cijfers uitkwam? Heb je veel tijd nodig om alles te leren, of gaat het nogal ge makkelijk? Ik zal aan je verzoek vol doen. Tante Greet, Nijmegen. De hartelijke groeten van Magda uit Den Bommel. Ik vind het fijn, dat u geregeld het kin derhoekje volgt. Ik hoop, dat u het nog lange tijd mag doen. Henk G. Krabbendijk. Nu heb ik in eens het antwoord op de vraag aan Cor rie. Zeg dat wel: een grote wandeling! Kwamen jullie dicht onder Bergen op Zoom? Dat is de moeite waard! Maar het is gezond. Lenie D. Zoutelande. Ja, het sterfte cijfer lag hoog bij jullie. En wat zal dit jaar brengen? Het zou nog best kunnen dat je op de schaatsen kwam te staan. In Friesland hebben zij er al van ge profiteerd. Maar Zoutelande ligt vlak aan zee, en daar heb je niet zo vaak lage temperaturen; meer stormweer en regen. Henk Q. Thfclen. Schrijven en netheid moeten dus een flinke duw hebben. Dat zal je wel van plan zijn ook, denk ik. In deze brief heb je wel zó geschreven, dat het geen onvoldoende meer is. En voor het andere vak, nou, daar heb je niet veel verstand voor nodig. Dat kun je opvoeren tót-en-met! Corrie O. Domburg. Je rapport is best maar voor het echte meisjesvak zou ik toch graag een hoger cijfer zien. Jij ook? Als je dat graag wilt, zal het ook gebeuren; let maar eens op. Ik meen, dat Truus het adres heeft geschreven. En wat denk je? Zij schreef inplaats van Middelharnis, Middelburg. Maar op het postkantoor weten ze gelukkig, dat er geen „Eilanden-nieuws" in Middel burg Js. Zij gaven daar een streep er door en zetten de plaats waar de krant wordt uitgegeven. Jan. G. Krabbendijke. Was je rapport zeer goed? Neen, dan behoef je er meer niet van te zeggen. Sindsdien heeft het nog meerdere keren gesneeuwd, en het is nog maar januari, dus zijn we er nog niet. Heb je een prijs kunnen bemach tigen voor de kleurwedstrijd? Gertjan K. Borssele. Was je zo in je schik met de prijs? Dan ben ik het ook. Jammer dat jouw vakantie op deze ma nier zo lang werd. Ziek zijn valt nooit mee. Dat was leuk om met die dagen loges te hebben. In de vakantie heb ik jouw boekje aan een kleinkind van mij voorgelezen. Ik ken het dus wel. Truus O. Domburg. Gefeliciteerd mef Sam, hoor! Hij zal het zelf nog niet kunnen lezen, denk ik, maar dan lees jij het maar voor. Fijn, dat Ellen er was in de vakantie. Wanneer moet jij een tegenbezoek brengen? Over het adres op je brief heb je al iets gehoord bij het antwoord aan Corrie. Een mens kan de kluts wel eens kwijt zijn, nietwaar? Dat komt bij mij ook vaak voor. Jannie van R. Zeist. Ga jij zo maar door op school, hoor! Een volgend rap port een halfje bij de handwerken, zou dat kunnen? Het is echt een vak voor meisjes en het is zo nuttig, als meisjes goed met de naald, schaar en breipen nen kunnen omgaan. Je hebt een mooi cijfer, hoor! Ik wil het niet naar bene den halen; ik zou er misschien nog geen vier voor halen. Jeannet S. Krabbendyke. Nee, jij wist niet precies wanneer het inzenden was. Maar de zaak kwam toch in orde. Ik ben ook wel eens in Middelburg ge weest. Ik geloof dat ze dat grote park Sprekend over de werkgelegenheid heeft j.l. dinsdag Ir. R. A. Jas, voorzit ter van de kamer van koophandel en fabrieken voor Dordrecht en Omstreken het eiland Flakkee als een ongimstige uitzondering laten zien wat betreft het werkloosheidspercentage dat momenteel 7,l"/o bedraagt. Vooral omdat het in gebieden als Groningen (7,3''/o) Friesland (6,l''/o), Overijssel (5,3»/o), Brabant (5»/o) en Zee land (4,1%) welke gebieden „de voort durende zorg van de regering hebben", het mogelijk was met subsidies en pre mie's industrieën te vestigen is onze po ging om kleine bedrijven te interesse ren zich op Flakkee te vestigen op niets uitgelopen" betreurt Ir. Jas. Hij vindt dit temeer omdat het aantal werkza- men in de landbouw in vergelijking met andere sectoren hoger is en de mecha niseringen velen zal doen afvloeien, waarvoor dan op het eiland geen ver vangende arbeid beschikbaar is. Thans verrichten op Flakkee roepsarbeid: 1700 personen in de nijverheid, personen in de dienstensector, personen in de landbouw, 1450 pers elders als pendelaars. „Blijkbaar maken de 474 werkl waarvan circa 70 jeugdigen, bij nisteries van Sociale- en Econoirj Zaken weinig indruk", constateer Jas. Overigens verheelt hij niet, 4 wil om andere passende arbeid te vaarden in de Hoekse Waard, in Roterdamse Industriegebied en Drechtstedengebied onvoldoende i; tussen blijven de industriehallen, door Victoria en Lever's Zeepij schappij zijn ontruimd, renteloos s' „Onze Kamer blijft er van overtuigt Flakkee, deel van de z.g.n. Go Delta, de mogelijkheden geboden worden bij te dragen tot en mt profiteren van de industriële expi die werk en welvaart met zich brengt". Het hoofd van het Arrondissements parket, de Officier van Justitie Mr. S. J. van der Hoeven heeft voor de ko mende periode een scherpe controle aangekondigd op de naleving der voor schriften m.b.t. de verkeerslichten en de verkeerstekens op het wegdek. De gedragsregels bij verkeerslichten en het feit dat men de richting die een pijl op het wegvak waar we op rijden aangeeft moeten volgen is bekend, vrij onbekend is nog het verbod van het overschrijden van een op het wegdek aangebrachte doorgetrokken streep! De weggebruiker mag een dergelijke doorgetrokken streep niet overschrijden ook niet als hij bezig is in te halen; ook niet als hij naar links zou willen afslaan naar een zijweg of naar een inrit; ook niet als er een langzaam rij dende fietser of een handkar voor hem rijdt; ook niet als er van de tegenover gestelde zijde niets aankomt; ook niet als men bij door strepen gescheiden op stelvakken in het verkeerde vak te recht is gekomen. Dit verbod geldt zo wel binnen als buiten de bebouwde kom. Er is slechts één uitzondering denkbaar en dat is deze, dat men wel over de streep moet, omdat de rijbaan, die men zou moeten volgen door een wegopbreking of door een foutief ge parkeerd voertuig blijvend versperd is. Dan is men weliswaar nog in overtre ding, doch men zou zich dan op over macht kunnen beroepen. Wie dan ook zijn auto ter hoogte van een doorlo pende streep parkeert, zodanig dat de tussenruimte tussen auto en streep te klein wordt (de wet eist een minimum overblijvende tussenruimte van 3 me ter) is strafbaar. alles voor Baby's huldj'a iSTOFVRIJ AFCESLOTEN bolwerk noemen. Het stadhuis vind ik ook mooi; als ik er langs kom, moet ik er altijd naar kijken. Wie is de zuster van je vriendinnetje? Toos Q. Tholen. Ja, dat is fijn in de vakantie: je moeder helpen! En die vindt het ook prachtig, dat ze al zo'n grote dochter heeft. Vind je rekenen een lekker vak? Dan zal je er wel een goed cijfer voor hebben. Ik snap niet, dat je dan in de vakantie rekenen moest. Of was dat vrije wil? Henk van R. Zeist. Is die dia-avond vlot verlopen? Het was zeker de eerste keer dat jij zoiets moest organiseren. Het was de eerste keer voor Jannie om alleen te gaan logeren; moest je ze niet eerder gaan halen, vanwege het heim wee naar huis? En hoe was het baksel, waarvoor jij en Heleen zouden zorgen? Jacobiien de J. Middelburg. Dat is een hele geschiedenis geworden met jouw brief. Nu moest Henny er ook nog aan te pas komen. Op de enveloppe lees ik, dat ik de brief had geweigerd, maar ik moet je zeggen, dat ik toen niet op het kantoor was; dus een ander heeft de post aangenomen. Je begrijpt wel, dat ik voor die ene keer de veertig centen had betaald; ik zou dadelijk gezien heb ben vne de afzendster was. Een goed rapport! Ga je Henny nadoen mis schien? Je tekening is ook goed. Heb jij zoveel oude vogelnesten in de bomen gezien? Dan zitten er veel vogels in Walcheren, hoor! Heleen van R. Zeist. Wat was dat een verschrikkelijk moeilijke repetitie: meer dan de helft van de klas onvoldoende! En dan had je er zo op gezwoegd! Maar een volgende keer beter, moet je maar denken. Zo erg gemakkelijk is het le ren niet, vind je wel? Willy de K. Herküigen. Dat is be paald gezellig geweest, met z'n drieën bij elkaar, na een lange tijd. De vele voornemens om in een vakantie uit te voeren stranden nogal eens: de dagen zijn meestal zo besomd. Het doet me genoegen dat je het op de studievere niging zo naar je zin hebt. Je kan er veel leren. Arja van R. Zeist. Die eerste decem ber is voor jou wel een echte feestdag geweest, als ik je brief zo lees. Geschen ken bij de vleet! Eén ding begrijp ik niet goed; er staat: van Heleen een spel en een fiets. Je cijfers zijn best. Als lezen en schrijven ook nog een puntje opliepen, was heel je rapport „rond". Allemaal de hartelijke groeten, ook aan de kinderen, die ik in dit hoekje niet heb genoemd, van jullie OOM KO. zuiver scbeerwol GRONINGEN NATUURLIJK BIJ MIDDELHARNIS RIJMEN VAN TIJ] Treinen rijden heden. Met een groot verlies. Hoeveel het geweest is, Weten we precies. Het kost voor ons landje, Wel een hele boel. Wat er bijgelegd wordt. Is voor 't goede doel. De N.S. is ietwat. Op dit punt ontspoord. En toch gaat men weder, O zo hoopvol voort. Met wat duurdere kaartjes, Remt men het wat af. Alhoewel het reizen. Heel wat zorgen gaf. De belastingcentjes. Stoppen ook dit lek. Iedereen maakt schulden. Niemand vindt het gek. 't Hoort er dezer dagen. Wel een beetje bij. Veilig, vlug, nadelig. Ja, dat merken wij. Kleine Middenstanders, Hebben 't heden zwaar. Hoe knoopt men de eindjes, Toch nog aan elkaar. Er wordt op die wijze, Heel wat gesaneerd. Daar men zulk een toestand, Langer niet begeert. Het gaat zo geruisloos. Maar het vordert staag. Er zijn vaste lijnen. En vanuit Den Haag, Krijgen Middenstanders, Regels, hoe het moet. Eer dat 't kleine zaakje. Gans is uitgebloed. En zo gaat er heden. Heel veel kleins teloor. Nieuwe moeilijkheden, Doen zich telkens voor. Ja, het woord saneren. Is niet van de lucht. En, de grootbedrijven. Boeren zich geducht. Aardgas-, olie-, kolen. Maar het houdt ons warm. En we stoken ons wel Heden ietwat arm. Holland heeft vaak winters, Dat zoiets veel kost. Het is voor veel beurzen. Soms een schadepost. Maar we zitten toch niet Liever in de kou. Denk aan '45! 't Laat ons niet blauw-blauw. Beter dure kolen. Dan heel niet te koop. Beter dure olie, Dan 'n biet en stroop. Holland heeft nog mijnen, En een grote bel. „en we wennen hieraan, O zo spoedig wel. Slochteren in 't Noorden, Levert prima gas. Zodat de verwarming, Zeer wel mogelijk was. Ja, we zitten allen, Er nog warmpjes bij. Economisch stoken. Is een heel karwei. TIJJÏ Verpakki ,'S>or 11/2 ma Duidelij Jnwijzing Ing Betaling J bIJ voorultb |1224. |le bestelllnge paratorlum RO ^oop voor "aar heeft 'ijgt u tij »ruiming i vele de' tikelen. ^Ues en

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6