Vrijwillige brandweer Ooltgensplaat De heer M. Scliol is'weer tliuis Critisch cijferen toont mogelijkheid tot meer bezuiniging Plaatselijk nieuws S.G.P. Conferentie Ontwil(kelingsliul|! 25 jaar arts dokter G. J. Buth Gouden huwelijks jubileum Dinsdag 16 januari 1968 No. 3653 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond AAD MIDDELHARNIS Raad ziet enig perspectief in verbeterde financiële positie Plaatselijk nieuws Afspraalc vergeten Boem Een ORGEL gekocht bij JVfuziekhandel BERNARD ZN. t Kade 79 Middelliarnis heeft een PLUSPUNT X De nazorg is in uwe X direkte omgeving Watervoorziening binnen de bebouwde kom slecht Verzekeringsrhoeilijkheden van Den Bommel Achthuizen Zuidzijde Om hem en zijn gezin met deze dag geluk te wensen is daartoe voor ons allen gelegenheid op: zaterdag 20 januari 1968 van 15.00-17.00 uur Jn Hotel „DE BEURS" - Kade - Den Bommel WERKSTER Winkelmeisje PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Lan^eweg 13, SommelsdQk Tel. (01870) 28 29, na 6 uur 's avonds TéL 202B Giro 187B80 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. elemaal content kon de raad van ddelharnis nog niet zijn maar nu het grotingstekort van ruim een half mil- n tot minder dan een ton 87.391,09) de begroting van 1968 was geredu- rd was er toch wel reden tot enig imisme. De algemene beschouwingen tydens de j.l. donderdagavond ge ilden begrotingsvergadering werden ouden waren dan ook hoopvol ge- md en suggereerden veelal belang- e bezxdnigingen. Een ongedekt te- van 380.000,zal eveneens nog eten worden weggewerkt; er is eni- hoop dat voor 1968 weer een aan- ende uitkering wordt verleend, mo- ijk zelfs ter grootte van dit bedrag. 'ft echter het feit dat de gemeente eerstvolgende jaren „onder curatele" at en door de minister en G.S. angst- lig zal worden geschaduwd. Het bre- met het Instituut Stad en Land- ap en het in handen geven van het Istandstoezicht aan de eigen Techni- e Dienst was een der gepropageerde "sen. Een ander was de instelling een grondbedrijf en het in erfpacht even van gronden waardoor de voor grote verlieren t.g.v. haar 'dige grondpolitiek zal worden be- d. Een suggestie die waarschijniyk t uitgevoerd zal worden is het plaat van een bord voor de woningen van raadsleden. De jeugd kan daarop dan gen of de ouwe sokken eindelijk ar zyn een terugblik en een vooruitzien r het voorbije en komende jaar heeft voorz. burg Hordijk zijn waardering uigd aan gemeenteraad en gemeen- ersoneel die beiden in de afgelopen e jaar sinds de gemeentelijke herin- -g veel werk hebben verzet, et voldoening constateerde de voorz. met het indienen van de begroting ook de financiële administratie edig is bijgewerkt. Door de krappe nciële positie van de gemeente hten nog een veelheid van objecten uitvoering. Een en ander resume- 'A deelde de voorz. mee dat Flakkee zal kunnen profiteren van de pre- regeling woningverbetering en spitt en verbetering bedrijfsgebouwen, s gebied ontgaat tal van faciliteiten, elijk omdat de provinciegrens door Grevelingen en niet door het Ha- vliet loopt. Bevordering van het -, woon- en vestigingsklimaat vond voorz. dan ook een moeilijke zaak. verstandhouding was zo herin- 'e de voorz. zich niet altijd even geweest; hij vond het een vanzelf- kende zaak dat de raadsleden hun positief dan negatief bepalen, r spr. betreurde het dat sommigen eloos scherp in hun critiek zijn ge- st. at de gemeente nu ze a.h.w. onder tele is gesteld moeilijke jaren moet gaat behoeft de raad niet idbewust te stemmen. De voorz. igde met het toewensen van Gods n en de hoop op een harmonieuze enwerking. icrop deed hij mededeling van zijn enoeming per 1 februari tot burge- eester der gemeente Naaldwijk. Opgaande zon. e memorie van toelichting op de oting 1968 heeft het kleurtje ge en van de opgaande zon en de tekst de aanbiedingsbrief staat in majeur ^ote terts" constateerde dhr. D. gzand. Met het ontvangen van een vullende uitkering achtte dhr. Hoog- overigens nog niet alle problemen lost, o.m. het ongedekte oude te- gaf hem nog de nodige zorgen, meende dat die schuldenlast in de omst niet mag drukken op hen die ettertijd onder geplaatst worden, in vond hij het reëel door uitbrei- van het gemeentelijk belastingge- de ongedekte tekorten weg te wer- Zelfs geloofde dhr. Hoogzand dat nks het verhoogde belastingpeil der service wordt verleend waarbij de behandeling van raadsbesluiten G.S. als voorbeeld daarvan aan- de. r. Hoogzand betreurde het dat de ers een uitbreiding van belastingen achten staat, hij voerde daarbij aan men in de gemeenteraden bereid is te matigen in eikaars verlangens g de gulden zoveelmaal negatief te staat. Een overwegend bezwaar hij dat de laagst betaalden het s moeilijker zullen krijgen. orts wees dhr. Hoogzand op het ijven van ook maar het begin van ouw van de nieuwe O.L. school te melsdijk; hij vroeg zich daarbij af r wel voldoende samenspel met de rwijzers en de ouderraad met het ge van B. en W. bestaat. 3-v. de aangekochte oude panden, an een groot aantal nog niet ge- t is verklaarde dhr. Hoogzand dat ten eerste geen gezicht is, dat het de bewoners daarvan een maatschap pelijk minderwaardigheidsgevoel geeft en dat de inbeslaggenomen ruimte veel al beter kan worden benut. „Met de beste wil van de wereld kan eenmaal niet alles worden behouden, hoe ook de naam van de straat is ge noemd" vond hij. Hij vond dat t.a.v. dit beleid in de toekomst een zuiniger be leid kan worden gevoerd. M.b.t. het subsidiebeleid betreurde dhr. Hoogzand het dat bij de toekenning daarvan tussen de verschillende vere nigingen onderscheid wordt gemaakt. Hij concludeerde uit de begrotingspos ten dat de sportverenigingen in dezen „achter de muziek" aanlopen. Verho ging van de zaalhuur stelde dhr. Hoog zand tegenover het gratis gebruik van een lokaal door „Sempre" en hij ver wachtte dat het college in 1968 deze zaak rondmaakt. „Anders kan het wel eens gebéuren dat met de voltooiing van de in het vooruitzicht gestelde sporthal de sportverenigingen juist de nek breken" waarschuwde hij. Met klem pleitte hij voor een gelijkwaardige ondersteuning van de ver. Werkvoorziening. Het meest onzekere en welhaast on oplosbare probleem noemde spr. de werkvoorziening. Aan vroegere verlan gens, o.m. de ontsluiting van het eiland, is voldaan, de verkeerswegen zijn een lust voor het technisch oog, het verkeer en de mogelijkheden namen toe maar niettemin bleef het arbeidsgebied voor honderden Flakkeese werknemers om en nabij Rotterdam gelegen. Een en an der beschouwend kwam dhr. èoogzand tot de conclusie dat het vrije bedrijfs leven er niet toe overgaat bepaalde industrieën hier te vestigen. „Eerder kan men" zo stelde hij „spre ken van regressie zoals in Dirksland en Ooltgensplaat. Hij vond dat de sociale kant van het pendelvraagstuk te weinig wordt benadrukt en vond het aanbe- velenswaard de regering nogmaals van de moeilijkheden op de hoogte te stellen Een „algemeen menselijke verant woordelijkheid die niet duidelijk ge noeg voor ogen kan worden gehouden zag dhr. Hoogzand in de verkeers(on)- veiligheid. Hij vroeg in dit verband naar de mogelijkheid bij mistig weer het oversteken van de Langeweg bij Nieuwe Tonge te laten regelen. Spr. begreep dat het beste devies „voorzich tigheid" is maar evenzeer v^dst hij dat niet iedereen voorzichtig is. Overigens wilde dhr. Hoogzand nog enkele waar schuwingslampjes ontsteken. „Sinter klaas in de augustus-reclame is niet normaal meer en van een kerstman met gasmasker in New York gaat iets spookachtigs uit" vond hij. Ook het voortbestaan van broodsocialisten en andere -isten noemde hij verre 'van overtuigend terwijl men toch leeft „in de overtuiging van". „Het felst brandende waarschuwings lampje hangt boven Z. O. Azië" wees dhr. Hoogzand aan. „Alles en iedereen heeft ermee te maken al is vrijwel het enige wat we er tegen kunnen doen het bewaren van eigen zuiverheid, ook al is die links!" zo besloot dhr. Hoog zand. (Zie vervolg op pag. 2) DIRKSLAND Gecombineerde jaarvergadering. A.s. donderdagavond 18 januari houden alle jeugdverenigingen der Ger. Ge meente gezamenlijk hun jaarvergadering te houden in het kerkgebouw. Program ma's worden voor de aanvang ver strekt. Ieder is van harte welkom. Aanvang half acht. DEN BOMMEL De N.C.V.B. afdeling Den Bommel hoopt donderdag 18 januari te vergade ren in de Consistorie van de Gerefor meerde Kerk. Aanvang half acht. Ds. Lindenboom uit Zwijndrecht heeft als onderwerp dia's over Israël en be zet Jordanië. Belangstellenden hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Plotseling overleden. Maandagmor gen 10 uur werd de 91-jarige A. J. Kor teweg levenloos in zijn woning Nieiiw- straat 4 aangetroffen. Een huisgenote, die hem koffie wilde brengen kreeg op haar kloppen geen gehoor- en bij onder zoek bleek de heer Korteweg dood op bed te liggen. De overledene was een zeer krasse baas. Hij maakte nog dage lijks zijn rondje door het gehele doip en ging zondags altijd nog naar de Geref. Kerk. Zondagavond ging hij om half elf gezond naar bed. Dhr. Korteweg was vroeger bode op Rotterdam, met kar en paard bezorgde hij z'n goederen in de gemeente. Later werd hij land bouwer en veehouder. KANTONGERECHT: Ze hadden het duidelijk afgespro ken. K. T. en A. M. te Ouddorp zouden beiden met de auto naar de zelfde plaats rijden. De voorrijdende T. draaide zoals afgesproken - op de bestemde plaats de links ge legen inrit in maar toen volgde de 'klap! De achterrijdende M. was in middels de afspraak vergeten en wil de rechtdoor houden. T. werd ten- laste gelegd het achteropkomende verkeer te hebben gehinderd en niet de nodige voorzichtigheid in acht te hebben genomen. Gem. V. K. gaf een bloemlezing van het hele gebeuren. Hij achtte zijn cliënt niet schuldig en vroeg vrij spraak of ontslag van rechtsvervol ging. „Er zijn termen aanwezig om de fout mild te beoordelen, toch had T. ondanks de afspraak beter op moe ten letten" oordeelde de Off. „Ond&nks die afspraak heeft T. toch richting aangegeven en de an-- der had daarin een bevestiging van de afspraak moeten zien" stelde gem. daartegenover. De eis was 30,De rechter ver- 1 klaarde verd. schuldig zonder toe- I passing van straf. Vandaag, dinsdag 16 januari, viert te Vlaardingen het echtpaar Comelis Breur - Trijntje Breur-Keizer het gou den huwelijksfeest. Dhr. Breur werd op 1 jan. 1890 te Sommelsdijk geboren, zijn vrouw zag op 6 maart 1894 te Mid- delhamis het levenslicht. Het gouden echtpaar woont Markt 22 te Vlaardin gen. OOSTFLAKKEE Benoemd. Burgemeester en Wethou ders hebben in de vacature van de heer L. den Hartog, commies A ter gemeente -secretarie, welke te Voorschoten is be noemd, in zijn plaats aangesteld als Commies ter gemeente-secretarie (afde ling Ruimtelijke Ordening), dhr. P. H. van de Ree uit Willemstad (N.Br.), werkzaam als Adj. Commies A ter ge meente-secretarie van Zevenbergen. Voor één jaar vrijstelling. De minis ter van defensie heeft aan Cornelis J. A. M. Pollemans, Oudelandsedijk 11 te Oude Tonge voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. «♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4 Het is een goede gewoonte van het Plaatse Vrijwillige Brandweercorps om één keer per jaar bijeen te komen om het wel en het wee van de vereniging te bespreken en waar het nuttige met het aangename wordt verenigd. Ook de dames zijn deze avonden present, ze kunnen dan kennis maken met het werk van hun echtgenoten en verloof den. Vrijdagavond kwam men weer bij een in Hotel „Hobbel" om de zaken over 1967 te behandelen. Weinig branden Het jaar 1967 is een gunstig jaar geweest, alle leden bleven gespaard. Ook met de branden liep het nogal mee. Behalve de woning van de heer A. van Hassent, die door bijzondere omstandig heden totaal in as werd gelegd, kwa men er geen ernstige branden voor. En kele kleine binnenbrandjes werden in de kiem gesmoord. Deze kunnen we zien als een goede oefening. Jaarlijkse reis De secretaris gaf weer een verslag over de reis van 1967 en kwam met de plannen voor het reisje in 1968. Deze reis, welke gehouden zal worden op 14 en 15 juni gaat naar Alkmaar, Amster dam (overnachting) via 't Gooi naar Harderwijk, Apeldoorn, Arnhem (park Roosendaal) en Rotterdam waar zal wor den gedineerd. „Onze Tram" uit Zwijn drecht zal deze tocht verzorgen. De leden namen de heren P. C. Hok- ke en Jac. van der Wekke weer in het bestuur. Ze werden met bijna alle stefh- men herkozen. Ziekte en ongeval In de rondvraag werd de oude vraag betreffende de verzekering weer ter sprake gebracht door de secretaris. Deze is wel in orde, alleen als men in aktie is tijdens de brand. Is men echter op weg naar de brand en krijgt een der manschappen een hartaanval, waardoor hij overlijdt, dan wordt het moeilijker. Die tijd is men in dienst der gemeen te en om hiervoor een gunstige regeling te treffen zal een punt van bespreking moeten zijn van de gemeente. Nieuwe spuit Ook vroeg de heer Dorsman naar de aanschaf van een nieuwe spuit. De oude spuit is afgekeurd, maar volgens de voorzitter is de oude spuit nog van dien aard, dat er best nog een brand mee kan worden geblust. De pomp is nog in goede staat, alleen de auto heeft enkele gebreken. Evenwel wordt bij keuring alles in zijn totaliteit ge zien, j Andere verzekering? De heer Jac. Tiggelman kwam nog even terug op de verzekering. Als een verzekering gesloten is, aldus de bur gemeester, kan deze ook weer worden opgezegd, indien men dit wenst. Er zijn mogelijk verzekeringen die het risico (sterfte door een hartaanval) wel ne men, maar daar zal ook premie naar moeten worden betaald. De voorzitter zegde toe, dat heel deze materie nader bekeken zal worden. De leden gingen daarmede accoord. Poederapparaten Gevraagd werd naar het gebruik van poederapparaten bij schouwbranden. „Moet deze geheel worden leeg ge spoten," vroeg dhr. K. van Ree. „Als het nodig is wel" zei de voorzitter, maar het is moeilijk te constateren wan neer moet worden gestopt. Buiten dorp geen water Wethouder de Vos vroeg hoeveel plaatsen er buiten dorp zijn waar geen water is om te blussen. Hij stelde de brand bij dhr. A. van Hassent als voor beeld. De voorzitter heeft met verschillende mensen gesproken, o.a. ook met het be stuur van het Koelhuis en de eigenaren van witlofloodsen. De oplossing zou zijn het maken van een nortonput (groot genoeg), waarin' de zuigstang kan wor den gelegd. Bij alle boeren aan de Oudelandsedijk en ook elders is de voorziening slecht en men zal terdege naar een oplossing moeten uitzien, stelde de voorzitter zeer nadrukkelijk. De heer M. Schol, hoofdwerktuig kundige bij de N.V. Phs. van Omme ren te Rotterdam is sinds vrijdag weer thuis in zijn woning Pr. Irene- straat 7 te Middelharnis. Kortgele den was dhr. Schol voorpagina nieuws voor vrijwel alle Nederlandse bladen toen hij terwijl hij in een Japans ziekenhuis werd verpleegd door zijn huisarts dokter v. d. Pep pel uit Middelharnis werd bezocht. Korte tijd later werd dhr. Schol naar Nederland vervoerd waarna hij in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam werd opgenomen. Daar heeft hij en kele weken geleden een vrij zware operatie ondergaan. J.l. vrijdag werd hij uit het ziekenhuis ontslagen en kon hij na bijna een jaar in den vreemde te zijn geweest weer ge nieten van eigen haard. De attenties waren vele. Mevr. Schol nam een reeks bloemstiikken en fruitmanden in ontvangst en dhr. Schol heeft al die goede gaven in dank aanvaard. De genezing verloopt voorspoedig en met een maandje hoopt dhr. Schol weer de „oude" zeeman te zijn. De lange reis met de Japanse weder waardigheden waarin de komst van dr. V. d. Peppel een blij hoogtepunt betekende is eindelijk geëindigd in een happy-end. Dhr. Schol heeft nu weer mensen om hem heen die hij tenminste kan verstaan. 5^SSj5Sl5i5l5i5i5^i555^55S5SS^5SiS^]iS^JiS5S55^S^ISi5]iS^iSiSiSiS^J^]^J^NS5S^-^:S^^£^^^^S^;'^^ HERKINGEN Gegund. Aan de fa. Bestman Zn. alhier is door de gemeente Middelburg na gehouden aanbesteding een werk gegund voor een bedrag van f 107.800, STELLEND AM Opbrengst Hemava-collecte. Over het 4e kwartaal 1967 werd ten behoeve van de Vereniging H.E.M.A.V.A. (Pro paganda Kinderbescherming) aan con tributies ingazemeld het mooie bedrag van f 162,Hartelijk dank aan allen, die hierin hun steentje bijgedragen heb ben en aan de jeugdleden, die meege holpen hebben bij het inzamelen. Wij hopen ook in de toekomst op uw aller steun te mogen rekenen, om alzo in het leven van vele kinderen, die de ouder lijke liefde moeten ontberen, wat vreug de te brengen. Uitloting aandelen. Het bestuur van de Muziekvereniging „De Hoop" deelt aan belanghebbenden mede, dat weer 4 renteloze aandelen zijn uitgeloot, te weten de nrs. 33, 11, 7 en 4. De hou ders van deze aandelen krijgen per soonlijk bericht. Zij kunnen tot 1 maart a.s. tegen overlegging van het betref fende aandeel het daarop vermelde no- rninale bedrag in ontvangst nemen bij dé penningmeester W. A. Gebuis, Kon. Julianastraat 15 alhier. „Flakkeese koren zingen". Enige we ken geleden ontvingen wij een 2e zen ding van bovengenoemde grammofoon plaat. Dagelijks komen nog bestellingen binnen, zodat ook deze voorraad spoe dig uitgeput zal zijn. Mocht u dus nog geen exemplaar van deze mooie plaat bezitten, dan raden wij u aan, zich ten spoedigste te vervoegen bij dhr. A. Dek ker, Nieuweweg 45, alhier. Haast u, want er zal zeer waarschijnlijk geen 3e persing meer volgen. OUDE TONGE Opbrengsten. De extra collecte in de Ned. Herv. Kerk voor Emerituskas heeft opgebracht f 438,99; voor de In wendige Zending f 464,63; voor Kerk en Wereld f 306,24; voor Noodlijdende Kerken en Personen f 143,12; De „To ren" bevatte over december f 340,80. Oude brillen. Wanneer u oude, on gebruikte of afgekeurde brillen, glazen en monturen en zonnebrillen bezit, dan kunt u daarmee lijders aan melaatsheid een grote dienst bewijzen. In ons land is al 5 jaar een inzamelingsaktie aan de gang. Voor Oude Tonge heeft zich be schikbaar gesteld mevr. M. Hartog-Jon- gejan. STAD AAN 'T HARINGVLIET Overleden in 1987: Neeltje de Wach ter, 9 febr. 81 jaar; Janna Scherpenis- se, 19 febr. 78 jaar; Arie van Zielst, 13 april, 81 jaar; Cornelia Maria v. d. Ouden, 3 juli, 74 jaar; Neeltje Berk- horst, 29 juli, 79 jaar; Cornelia van den Tol, 4 aug., 72 jaar; Maartje Hommel, 17 aug., 69 jaar; Willemina Martina de Wachter, 5 sept., 95 jaar; Levenloos kind, van B. Visser, 25 okt.; Wouterina Vroegindewei, 6 nov., 68 jaar; Bastiaan Arensman, 1 dei., 81 jaar; Teunis de Wachter, 3 dec, 75 jaar; Hugo van Rumpt, 28 dec, 56 jaar. Jaarvergadering. Op -vrijdag 19 jan. zal de N.C.A.B. afd. Stad aan 't Ha ringvliet haar jaarvergadering houden in gebouw Trefpunt. Aanvang 7.30 uur. DEN BOMMEL Beroepen predikant op bezoek. De beroepen predikant kand. W. Verboom zal a.s. donderdag kennis komen maken met de bevolking en de Ned. Herv. Kerk. Gemeenteleden worden donder dagavond om 7 uur verwacht in het Herv. Ver. gebouw a. d. Voorstraat. Het Landelijk Verband van Staatkun dig Gereformeerde Studieverenigingen zal D.V. vrijdag 23 en zaterdag 24 febr. op Schouwen een studieconferentie hou den. Het onderwerp is „Ontwikkelings hulp", waarbij in het bijzonder de land bouw aandacht zal krijgen. Op vrijdag avond spreekt hierover de heer C. Fahner, leraar geschiedenis aan de Chr. Kweekschool „De Driestar" te Gouda, op zaterdagmorgen Ir. H. van Rossum, lid van de Tweede Kamer voor de S.G.P. Zaterdagmiddag zal het geheel met een forumbespreking worden af gerond. Dit forum zal geleid worden door de heer C. Flipse, lid van de ge meenteraad van Middelburg. De conferentie zal plaats hebben in het Grand Hotel „De Witt^ van Haam stede", Kloosterweg 60 te Haamstede. De deelnemers worden verzocht zich van te voren op te geven bij de heer L. van Rossum, Klinkerland 36, Herkin gen, tel. 01876-216, postrekening 626171. De kosten bedragen f 18,00, voor de za terdag alleen f 9,50. Een uitvoerig pro gramma krijgt men van tevoren toege zonden. Gevraagd: FA. VISSEE Westdyk - Middelharnis Gevraagd: Net met enige of meerdere er varing. Mej. J. Vermaas Straatdijk, Dirksland en Zandpad 16, Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1