ROPICAL iissie oorz. Landbouwschap gaf terug- Pik op de laudbouw in 1967 en Dirk 'erkerke oor het betere Wiuchtkanon Boomkwekerij heeft de sterkste positie Diijes en Daijes De verliezen in Vietnam Azalia's van Melis-r Cyclamen Slechte financiële resultaten in glastuinbouw -k ir Boekbespreking Land- en Tuinbouw [januari IQesBjnsdag 9 januari'1968 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 Iracht collectie en hoge uitzon-1 keer op del werd vorigi )hr. Robijn igl er een com-l ze al 25 jaarl voor del n. bode, wonen-l er, 21 jaarl Middelharnisl onder beroep! S. van Dijk,! dig tekenaar! en L. J,| ninstruktricel Tanis, 24 jaajl gen, 19 jaarl nde te Dirks-I sistent boek-F Idelharnis enl leegster, wo-l ndbouwschapl en prakti-l nelkwinnings-l onder de geT Landbouw-I heffen. lering van stuur van heil reenstemminjl Centrale Melkf een nieuwJ ten behoevJ lichting in dJ okken organiJ voorgestelil missies pe| tellen met all ing en behani vorderen mei de voorlich-j den vertegen-l an de melkj strie, het Rel ilkhygiëne euB het rijksvee-l Gezondheidsi rtegenwoordij worden na| werknemersl door de gel ndbouwschapl het bijwoneil de leden tl atie of instanJ igen. De al-| bestreden uili emende par-i )r binnenland! Kamer gaaj excursie naa se gemeentelij dan in de gel van de gel en te wisseleil n tegen plan-j 1 ne beeld: veel niet zo groof aankomst vaq daar ree ist de haven-l was. 't Wa| bij een kennis! s nog eenvou-l hand van ar breed toe! komt er tenj arginds", zeidfi end. Maar LuJ aard en aaidej ;t de kop, on-| herkenning, derweg enkel^ ide op het ide. „Mijnheej een. En daif vrachtwagen-j twoordde nietf lit. ■n stommerd'j nu ga ik oveif .igewekt sprej ebt geschreveij te maken zo ongezelj ierkrijgbaar bij: BEBR. VAN EESTEREN ^ngeweg 18 Nieuwe Tonge Tel. (01875) 469 cap. 20.000 k/cal. prUs 875,—, diverse uitvoeringen. Vrijblijvend demonstratie. GEREEDSCHAPPEN Iddelhamis - (01870) 2564 ^uwe Tonge - (01875) 415 na 6 uur (01875) 207 )p de iw ^ordX vervolg^i |ij de aanvang van de eerste be- rsvergadering op 3 jan. heeft de {rz. van het Landbouwschap, ir. C. Snotnerus een terugblik gegeven op landbouw in het jaar 1967. Hfl noemt lyn overzicht het jaar 1967 een over J algemeen bevredigend jaar qua be- |fsuitoefening doch door de hoge op- pgsten kwamen de prijzen van vele Hucten op een laag tot zeer laag Eau. „Bij een verder gestegen kos- peil kan de agrarische bedrijfstak Bet algemeen nog steeds onvoldoende fn In de welvaart" Is de conclusie 1 Ir. Knotnerus. |e akkerbouwgewassen van de oogst hebben in het algemeen hoge op- |lgsten gegeven. Helaas waren de rsomstandigheden in de herfst in Ele gebieden zo ongunstig dat een pi aardappelpercelen niet meer kon den gerooid. Het gunstige beeld van lopbrengsten zal echter niet dien- leenkomstig tot uiting komen in de rijfsresultaten, omdat de afzetsitua- pp tal van punten bepaald niet gun- lis. |j de aanvang van het seizoen 1967/ is de in de E.E.G. geharmoniseerde Inmarkt een feit geworden. Het pverkeer binnen de E.E.G. vindt op weg geen intra-heffingen meer, 'ijl de toepassing van het gehele umentarium van de graanregelin- S geschiedt vanuit Brussel. We heb- daarbij met klem en met succes pen bepleiten dat ook voor het niet een richt- en interventieprijs be rende produkt haver restitutie Bt verleend. I de consumptieaardappehnarkt zich fe komende maanden verder zal ont- pelen, is niet te zeggen. De export „traditionele" bestemmingen zoals J-Duitsland loopt ondanks een 6e positie ook aldaar vrij normaal De afzet van pootaardappelen .bevredigend; desalniettemin laat feich aanzien dat dit voorjaar wel 1 een flink beroep op de garantie- ling zal worden gedaan. |t koolzaad van de oogst 1967 is dit Ivoor het eerst en met redelijk re lat in het kader van het E.E.G.- I en vettenbeleid afgezet. Hoewel de prijzen van de oogst 1967 op zich- Jniet onbevredigend waren, geeft de Itie bij de verwerking van vlas re- |t?t ernstige bezorgdheid. We heb- |Jit jaar opnieuw met kracht gepleit I een bevredigende regeling voor het paad in de E.E.G. |t komende jaar zal ook de con- |enng van het E.E.G.-beleid verder ■beslag krijgen. Het E.E.G.-suiker- met alle consequenties van de fcring van de garantie, zal dit jaar ■kracht worden. Er zal verder ge- moeten worden' aan een E.E.G.- 1 voor aardappelen en vlas. |t het van kracht worden van de F^e Zaaizaad- en Plantgoedwet is de Issmg van deze wet bijzonder ak- geworden. Ruime aandacht werd ed aan de licentievoorwaarden 1.°^ groep van pootaardappelen in |icht openbaar aanbod, terwijl in ^werking met de Nederlandse Fakttelers Vereniging intensief |eg plaats heeft over de toepassing Tie wet voor wat betreft de zaai- Een punt van toenemende zorg voor de .akkerbouw vormt de steeds door gaande versmalling van het bouwplan. Naast de economische gevolgen zal deze ontwikkeling wellicht aanleiding geven tot meer moeilijkheden voor de vrucht- wisseling. Het behoud van een gezonde bodem zal dan ook Ln toenemende mate aandacht vragen. Groente en fruit. De totale veilingomzet van, groenten en fruit heeft dit jaar ruim één miljard gulden bedragen. Hiervoor moest echter bij een lager prijspeil een veel grotere hoeveelheid produkt worden verkocht dan het jaar daarvoor. Neemt men hier bij de gestegen kosten in aanmerking, dan is het duidelijk, dat de rentabiliteit lager zal liggen dan in 1966, toen de resultaten ook al niet bijzonder gunstig waren. Het jaar 1967 heeft in de fruitteelt opnieuw .aangetoond dat voor de min dere kwaliteiten en de verouderde ras sen geen kansen meer bestaan. Vernieuwing en modernisering van de fruitteelt is de enige mogelijkheid om onze positie te handhaven. Het zou daarom van groot belang zijn wanneer uitvoering zou worden gegeven aan het voorstel van het Landbouwschap om, voor het rooien en vernieuwen van boomgaarden een bijdrage te verstrek ken uit het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds. Ook in de vollegrondsgroenteteelt heeft het groeizame weer in de afgelo pen zomer gezorgd voor een ruime pro- duktiè, niet alleen in Nederland, maar en dit is voor onze export van veel belang óók in de omringende landen. Na het minder goede jaar 1966 be stond de hoop dat het dit jaar in de glastuinbouw beter zou gaan, doch deze hoop is helaas niet bewaarheid. In een gesprek dat het Landbouw schap heeft belegd met de centrale boerenleenbanken en het Borgstellings fonds, zijn de financieringsmoeilijkhe- den in de glastuinbouw nog weer eens van alle kanten doorgesproken. Met de ministeries van Landbouw en Visserij en van Maatschappelijk Werk is overleg gevoerd om voor de moeilijke gevallen tot een bevredieènde toepas sing te komen van de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen. Helaas zijn er heel wat glasbedrijven welke bij de prijzen van de laatste jaren een zodanig laag inkomen opleveren, dat hierop geen redelijk bestaan meer mogelijk is. Daarom is het van belang dat de nieuwe bedrijfsbeëindigingsrege ling voor de glastuinbouw meer moge lijkheden biedt. Door de slechte financiële resultaten van de laatste jaren dreigt de vernieu wing en de modernisering van de glas opstanden achterop te raken. Dit is voor de positie van onze glastuinbouw een zeer kwalijke zaak, omdat hiermede de basis wordt aangetast van een sector die jaarlijks voor een bedrag van ruim vijfhonderd miljoen gulden exporteert. In dit verband heeft het Landbouw schap er bij het bestuur van het Ont wikkelings- en Saneringsfonds op aan gedrongen de vernieuwing van oude glasopstanden te stimuleren. Hoewel ook in de sierteelt het renta- biliteitsrtiveau een dalende lijn ver toont, kan de economische positie hier nog steeds bevredigend worden ge noemd. De boomkwekerij neemt de sterkste positie in, hetgeen verband houdt met een grote mate van stabiliteit in de om vang van de produktie met hiertegen over een evenwichtige ontwikkeling van de vraag, zowel van het binnenland als voor de export. Naast het gebruik voor particuliere tuinbeplanting schep pen de aktiviteiten van het rijk, de provincies en de gemeenten op het ter rein van de recreatie en openbare groenvoorzieningen een belangrijk af zetgebied voor de boomkwekerij. Bloembollensector De verwachtingen in de bloembollen sector waren dit jaar aanvankelijk niet hoog gespannen, doch het uiteindelijke resultaat is niet tegengevallen. Uitge zonderd bij de hyacinten kon de bloem bollenproductie vrijwel geheel worden afgezet, zodat het surplus dit jaar ge ring is. ^e vraag naar bloembollen op üe Westeuropese bloemenmarkt wordt van steeds grotere betekenis voor de Ne derlandse bloembollenteelt. Het arti kel bolbloemen leent zich zeer goed voor verkoop via de kanalen van de z.g. massa-distributie en het Landbouw^- schap heeft dan ook aangedrongen op verruiming van de verkoopmogelijkhe den. Het verbruik van bloemen en plan ten, zowel hier in Nederland als in de omringende landen, neemt nog steeds toe. Om van deze groei echter een op timaal rendement te behalen, is het noodzakelijk, dat een verdere teeltuit- breiding wat voorzichtiger plaats vindt dan in 1967, omdat het vaak voorkomen van situaties met een overvoerde markt met dienovereenkomstig lage prijzen, zoals we dit het afgelopen jaar hebben gezien, zeer nadelige gevolgen kan heb ben voor de afzet van bloemen in het algemeen. Weer problemen Ongetwijfeld zullen ook in dit nieu we jaar weer veel problemen op ons afkomen. Nu de organisaties nog eens uitdruk kelijk hebben verklaard de belangen behartigende en adviserende taak van het Landbouwschap niet alleen te willen handhaven, doch dit lichaam ook meer inhoud te willen geven als centraal or gaan van overleg en samenwerking in de land- en tuinbouw, zullen wij dit ook waar moeten maken. Ik ben ervan overtuigd dat het secretariaat zich, met enthousiasme en in een goede team geest, volledig zal inzetten om de op gedragen taken naar behoren te ver vullen. Bij de behartiging van de belangen van onze boeren, tuinders en landar beiders zal ook in 1968 ongetwijfeld van het bestuur weer veel slagvaardigheid en besluitkracht worden gevergd. Wij zullen moeten trachten voor de vele problemen van produktie en bedrijfs structuur, van prijsvorming en afzet, van belastingpolitiek- en financierings vraagstukken, van grondgebruik en pla nologie, gezamenlijk en in samenwerking met de Overheid goede oplossingen te vinden, die passen in deze dynamische tijd. We zullen steeds op de bres moe ten staan om de agrarische belangen met gedegen argumenten te verdedi gen. „Het gaat daarbij om een belang rijke zaak, n.l. om de leefbaarheid van de agrarische sector te midden van de maatschappelijke ontwikkelingen en in een groter wordende gemeenschap te kunnen handhaven en versterken." zo betoogde ir. Knotnerus. OUDDORP Kerkdienst. A.s. zaterdagavond hoopt om 7 uur voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan student Baaijens van Rid derkerk. RIJMEN VAN TIJMEN stel je voor, we lazen Ergens in de krant: Niet één mens leeft heden Meer op Ameland. Acht en twintig honderd. Haalden 't jaar niet meer. Wie zou dén niet schrikken? Doen wij 't keer op keer, Als we zo eens lezen, Aan het eind van 't jaar, 't Stijgend aantal doden, Door het weggevaar. Acht en twintig honderd, Was het dodental. Zodat '67, Ons wel heugen zal. En hoeveel gewonden. Zijn daar nog niet bij. Met de zeer verminkten, Wel een lange rij. Het is wel ontstellend. Met ons druk verkeer. En het dodenaantal. Het stijgt jaarlijks weer. 't Botert met de boter, Heden niet te best. Een zeer lux artikel. Wordt het op het lest. Haast niet meer te smeren, Op de boterham, 't Geen de volksgezondheid. Niet ten goede kwam. Want de boterprijzen. Gaan maar steeds omhoog. Waar men al bij voorbaat, Heus ook niet om loog. Het schijnt toch wel boter Aan de galg gesmeerd,' Als men al bij voorbaat Zegt: dat gaat verkeerd. Zo gaat men nog minder Kopen van dat spul. Het verbruik zodoende. Wordt nul-komma-nul. En dat in ons Holland, In zo'n zuivelland. 't Wordt wel erg wanhopig, Voor de lekkere tand. it Piepers, flink gepoeierd. Tonen duidelijk aan: 't Wil met het verkopen, Niet te best nog gaan. Dan maar in de kuilen, Voor een winterslaap. 't Geldt ook voor de uien. Want na veel geraap, Kwamen ze tenslotte, In de ren terecht. Handel in die dingen. Is op heden slecht. Toch, de hoop doet leven. Als 't eens beter wordt! En zeer velen hopen Maar op binnenkort. Het is in de landbouw. Heden zo gesteld: Men moet soms hard zwoegen, Voor een beetje geld. TIJMEN. De Amerikanen hebben in 1967 in Vietnam 9353 man aan doden, dit is meer dan in de jaren 1961 -1967 teza men. Sedert 1961 tot 1 januari 1968 sneu velden in Vietnam 15.997 Amerikaanse militairen terwijl er bijna 100.000 (99.742) werden gewond van wie de helft moest worden opgenomen in zie kenhuizen. Het aantal doden, gewonden en vermisten sedert 1961 was totaal 116.617 man. De sterkte van de Amerikaanse troe pen in Zuid-Vietnam werd van 31 de cember 1961 tot 31 december 1967 ver hoogd van 89.000 tot 486.000 man. ALLES OVER DE RUIMTELIJKE ORDENING „Het verschijnen van de Tweede Re geringsnota inzake de Ruimtelijke Or dening in Nederland, is een gebeurte nis die veel stof tot nadenken en dis cussie heeft gegeven. Voor de eerste maal is deze Nota aan de orde gesteld als een politieke taak en ter algemene bespreking aan de bevolking en'aan het Parlement voorgelegd" zo wordt gezegd in de proloog van het boek „Ruimte lijke ordening en geografie" dat ver schenen is bij Uitgeverij E. J. Brill te Leiden. Geinteresseerdlen in deze materie ra den we zeker aan dit boek, dat alles zegt betreffende de ruimtelijke orde ning en geografie aan te schaffen. De prijs is f 14,Ook aan het landsdeel Zuid-West, de provincie Zeeland en Zuid Holland is ruime aandacht be steed. Het boek bevat de handelingen van het symposium van het Kon. Nederl. Aardrijkskundig Genootschap gehouden te Utrecht. Ruimtelijke ordening is het bevorde ren van de ruimtelijke orde die ons volk bijvoortduring op al zijn zaken stelt; dat bevorderen is niet enkel ontwerpen en bestemmen, het is ook stimuleren, reguleren, ingrijpen, kortom „sturen." Formeel geschiedt dat krachtens de Wet op de Ruimtelijke Ordening, ma terieel evenwel impliceert ruimtelijke ordening dat de overheid de bestaande er zich spontaan ontvsrikkelende ruim telijke orde beïnvloedt. Daarvoor is alle aanleiding omdat zeer vele particulie ren, bedrijven, instellingen en wat al niet meer voortdurend bezig zijn de be staande ruimtelijke orde in stand te houden of te veranderen, gewoonlijk zonder dat van elkaar te weten en zon der meer rekening met elkaar te houden dan onvermijdelijk blijkt. Ruim telijke ordening heeft dan ook mede tot inzet, in de meest letterlijke zin „ruimte" te scheppen voor diegenen onder ons, die economisch en maat schappelijk licht in het gedrang zouden komen. En voorts, om allen op te trek ken, wat verder vooruit te zien dan de korte termijn. Met name voor de opgroeiende ge neraties moet de nodige ruimte worden open gehouden, met zoveel mogelijk keuze mogelijkheden, straks door hen zelf te hanteren. Ruimtelijke ordening impliceert we tenschappelijk Onderzoek hetgeen de Wet dan ook voorschrijft aan de ge meentebesturen, de Prov. besturen en de Landsregering om „bij voortdurhig" te doen. Doch niet alleen de verschillende geledingen van de overheid, ook vele kringen van de bevolking en het be drijfsleven laten zich reeds lang in met onderzoek teneinde ruimtelijke za ken op orde te stellen en te houden. De inhoud De inhoud van het geciteerde werk luidt hoofdstuksgewijs: De manipulaties met het fysisch mi lieu door prof. dr. A. J. Wiggers. Het voorgestelde urbanisatie patroon in de Westeuropese context en de Stads gewesten door dr. G. A. Hoekveld. De stadskernen door dr. M. H. M. van Hulten. De niet agrarische open ruimten door drs. Ph. Daniels. De agrarische gebieden door prof. dr. H. D. de Vries Reilingh. Het industriële locatie patroon door dr. J. Buit. De diensten sector door prof. dr. H. J. Keuning. Het verkeer door drs. de Boer. Voorts wordt een geschouwing gege ven over de regionale problemen van de landsdelen Noord-Zuid, Oost-Zuid-West en Noord-West. BOEKBESPREKING „Er is g&en brug", door Nelly Van Dijk-Has. Uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen. Dit is een extra boek van de jaar- 'gng 1967—1968 van de V.C.L.-serie van Kok. Walter Wilschut, een eigenzinnig jong mens, iemand, die eigenlijk zich zelf niet weet te verklaren is er de hoofdfiguur in. Zijn vader is meubel- handelaar, zijn moeder een zwak lij dend mens, die uit de grote stad nodig eens naar buiten mocht. Walter is in de vakantie samen met zijn moeder in een badplaats, waar hij een jongen uit zee van de verdrinkingsdood helpt red den. Hij maakt kennis met Inge Ros malen, die de jongen uit zee haalt. Het „wordt" direct wat tussen die twee, maar nu wil het geval, dat de geredde jongen, Philips Mondelle, die op een groot buiten woont, óók verliefd is op Inge. Dit kan Walter niet uitstaan, en als ze samen gelogeerd zijn op de bui tenplaats vn Philip's moeder gebeurd er een ongeluk, misschien wel door toedoen van Walt. Dit is oorzaak, dat Inge uit medelijden met de invalide Philips trouwt. Walter gaat jarenlang zijn eigen weg, hij is in naam nog wel godsdienstig, maar heeft toch met God en Zijn dienst gebroken. Er komen omstandig heden dat Walter, die intussen een ver maard romanschrijver is geworden (zijn leven wordt in dit boek beschre ven) weer met Inge in aanraking komt. Inge is weduwe geworden en al was er voorheen geen brug om elkander te genaken, de brug wordt door de oude liefde tussen die twee en vooral door de weg terug van Walter tot zijn ge loof, opnieuw gelegd. Het is een vlotte, goed geschreven roman, met een duidelijke uitbeelding van alle figuren. De prijs is f 6,90 ge bonden in stempelband; voor V.C.L. abonnees f 3,45. stelt suikerbietenteelt andere eisen? Ook dit jaar is weer duidelijk naar voren gekomen dat voor het telen van suikerbieten andere eisen gesteld wor den dan enkele jaren geleden. Voorheen toen men nog met de hand bieten rooide was het vooral van belang dat er een biet geteeld werd met een hoge kilo-opbrengst en een zo hoog mogelijk suikergehalte. De kwaliteit van het zaaizaad was niet in die mate van belang als op dit moment. Of de biet onregelmatig groei de deed niet ter zake. Indien de kop- hoogte onregelmatig was, gaf dit bij het rooien gen enkel probleem. Als de biet maar niet te vast in de grond zat w^as men tevreden. Tegenwoordig nu praktisch alle bieten machinaal gerooid worden heeft men terecht gekonstateeerd dat er andere eisen aan het telen gesteld dienen te worden. Immers nu het gebruik van precisie- zaad vrij algemeen is geworden en men steeds wijder in de rij de zaadjes gaat afleggen is ook dit jaar weer het be lang van een goede kiemkracht en hoge éénkiemigheid naar voren gekomen. Dankzij de uitstekende zaadkwali teit, viel in het afgelopen jaar het ras POLYRAVE op door zeer goede veldop- komst. Ook de goede grondbedekking, bij zonder regelmatige kophoogte en pri ma rooibaarheid van dit ras, zal men in de toekomst op het gemechaniseerde bedrijf waarderen. OUDE TONGE Ambtsdragers bevestigd. In de zon dagavond in de N. H. kerk gehouden dienst zijn de heren H. Klem en J. W. Schaap in het ambt van ouderling be vestigd. Tot diaken werden bevestigd de heren J. Abresch en W. Maliepaard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 3