PORTRETTEN Nieuws Hondemastate Suikerbietenteelt voor 1968 Disco-nieuws Financieel overzicht Verlieer Grevelingendam Twee jubilarissen bij Melissantse brandweer Burgerlijke Stand Kamercommissie naar Tbolen Nieuwe vorm van samenwerking voor voorlicliting over mell(winning UIT DE KERKEN VERVOLGVERHAAL f9 ff INGEZONDEN Ool< voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Bladz. 2 „BILANOBN-NIBOWS" Dinsdag 9 januari NED. HERV. KERK Beroepen te Bleskensgraaf J. v. d. Velden te Amersfoort. Zegveld J. H. Vlijm te Krimpen a.d. IJssel. Bedankt voor Benthuizen en Ede L. Blok te Ridderkerk. Heteren M. Raven- horst te Nes en Wierum. Westbroek. Na bevestiging door ds. H. Tol em. pred. te Woudenberg, deed ds. A. Breure, gekomen van Hei en Boeicop, intrede aldaar met Openb. 6 2 Ds. J. Koele te Nijkerk ontving een gift van f 3000,voor het in aanbouw zijnde verenigingsgebouw. Ds. J. J. Poort, kreeg zondagavond 31 dec. een auto-ongeluk. Met een hoofdwond en een hersenschudding werd hij naar zijn woning vervoerd. GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum J. Bosman te Vrouwenpolder. Emmeloord en Hooge- veen, Urk, Veendam en Voorthuizen J. Kroese te Sibcullo. Ulrum H. Koets veld te Wapenveld. Vreeswijk G. v. Ziel te Vriezenveen. Oostvoorne, Tinte en Baflo H. Koetsveld te Wapenveld. Ber gen op Zoom O. V. Veenendaal te Gen deren. Capelle a.d. IJssel en Heemse O. V. Veenendaal te Genderen. Amers foort G. Peddemors te Nw. Vennep. Aalten en Amsterdam J. Kroeze te Sibculo. De Lier en Harsum G. Koets veld te Wapenveld. Aangenomen de benoeming als le gerpredikant B. Mintjes te Halfweg. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Groningen H. Nijen huis te Bunschoten. Brunssum dr. J. Douma te Rijswijk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarssen M. de Boer te Amsterdam-N. Veenendaal J. H. Vele- ma te Apeldoorn. BedavSkt voor Vineland (Canada) J. Brons te Nunspeet. Almelo J. Kievit te Hoogeveen. Urk D. Slagboom te Dord recht. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Boskoop D. Hakkenberg teDordrecht en J. Westrate te Melis kerke. Beroepen te Nieuwdorp J. Karens te Nieuwerkerk. Wageningen C. Wisse te Elspeet. Bedankt voor Ridderkerk- G. Zijder- veld te Middelburg. Franklin Lakes (U.S.A.) A. Vergunst te Rotterdam. De Heidelbergse Catechismtis op de helling? Niet zo heel lang geleden konden wij kennis nemen van het binnendringen door ds. G. Taverne, Tres. Herv. predi kant te Hoogeveen in een bijeenkomst van het St. Aloysiuscollege, waarvoor de Hervormde Jacobskerk in den Haag door de Hervormde Kerkvoogdij be schikbaar was gesteld. In deze bijeen komst werd o.m. een mis opgedragen. Ds. Taverne verstoorde deze bijeen komst, door onverwacht de preekstoel te beklimmen en door een verklaring af te leggen aan de hand van wat de ca techismus zegt over de Roomse mis. Men kan deze handelwijze goed- of afkeuren, maar het feit blijft bestaan, dat het een droeve zaak is, dat een Hervormde kerkvoogdij een Protestants Bedehuis afstaat voor dergelijke akti- viteiten. Naar aanleiding van het feit, dat ds. Taverne zich Hervormd predikant noemt, heeft het Persbureau van de Ned. Herv. Kerk de volgende officiële verklaring afgelegd: „Het Persbureau van de Ned. Herv. Kerk verklaart met nadruk dat ds. G. Taverne predikant noch lid is van de Ned. Herv. Kerk en dat de kerk zich daarom volledig dis- tancieert van zijn woorden en daden. Sinds de mis in de Catechismus als vervloekte afgoderij werd verworpen, is er in de R. Kath. Kerk en de Ned. Herv. Kerk zoveel veranderd dat deze zondag in de praktijk niet meer wordt gehanteerd. Het antwoord was gericht op de praktijken in de missen in die tijd. Zij is nu overbodig geworden." Al dus het Persbureau. Ds. G. Boer te Katwijk, voorzitter van de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, heeft in „De Waarheidsvriend", tegen deze uitlating van het Persbureau krachtig geprotesteerd. Hij vraagt zich af, of de Reformatie slechts bezwaren had tegen de praktijken der missen en niet tegen de leer der mis. Een vol gens hem is dit laatste stelling het ge val. Zondag 30 der H.B.C, treft de Roomse Avondmaalsleer in 't hart. Deze leer is nog geenszins veranderd en ze ker geen Reformatorische Avondmaals leer geworden. Dat er in de Herv. Kerk veel veranderd is, moet ds. Boer helaas onderschrijven. Ze is in diep verval, zó diep, dat men op 't Persbureau kan be weren dat deze zondag in de praktijk niet meer gehandhaafd wordt. Het is alleen jammer dat er niet bij gezegd wordt, welke zondagen in, de praktijk wel funktioneren. Behalve Zondag 30, alle andere Zondagen? Of een deel? Of niet één? Tegenover de vele anathema's van Trente, waarvan Rome er nog niet één teruggenomen heeft, staat het éne ana- tema van de Heidelberger Catechismus. En dat moet er blijven staan, al is het velen te scherp." Als we de koersen van de hoofd fondsen per vrijdag j.l. met de slotno- teringen van 1968 vergelijken dan is er met uitzondering van Unilever weinig verschU. Toch zag dat er in de eerste dagen van het nieuwe jaar niet naar uit, want onder leiding van Philips wordt aan een forse opmars begonnen. Phi lips bereikte zelfs nog even de f 133, M gauw echter vond men de weg terug, waarbij b.v. Philips op f 128,40 nog een winst van f 1,kon overhouden. De teleurstellende verkoopprijs van de kleunen t.v. toestellen in Nederland zorgde voor nogal wat aanbod. UnUever ging deze week met de grootste winst strijken (4,50) en dat was lang geleden. Het voortdurend aan bod in Unie's schijnt wat opgedroogd te zijn. Kon. Olie boekte een verlies van f 1.30 en Aku een stijging van f 0.30. Hoogovens (min f 1.50) kwam in het nieuws door het bod op het uit staande aandelenkapitaal van Oost Bor neo Mij. Het 4e kwartaal heeft bij Hoogovens een gunstig resultaat opge leverd. Men is met Billiton overeenge komen de mogelijkheid te onderzoeken om te komen tot één grote Nederland se AUuminiumindustrie. Een nieuwe loot in de groep van de „Internationale" is Kon. Zout-Organon die ook zeer ak- tief is op het gebied van samenwer- kingen, Lokale Markt. Vrijdag j.l. stond Nieveld-Goudriaan in het centrum van de belangstelling waarvan de koers de laatste tijd ge leidelijk aan was opgelopen tot 130% op fusiegeruchten. Vrijdag j.l. werden deze geruchten door de direktie gekwalificeerd als vol komen uit de lucht gegrepen. Bovendien werd nog bekend ge maakt, dat op een lager dividend moet worden gerekend. Er volgde een koers- reaktie van ruim 10 punten. Ned. Kabel maakte een onveranderd interumdivi- dend van 6% bekend. Het orderbestand is toegenomen, maar de kostenstijging kon niet worden gecompenseerd, waar door het resultaat lager zal zijn dan over 1966. Ook. Braat-Bouwstoffen hield het op een onveranderd interum. Hier zijn de resultaten zodanig, dat op een onveranderd dividend wordt gerekend. Bij Fokker zijn de resultaten beter dan in 1966. Het dividend zal tenmin ste gelijk zijn. Gist-Brocades vindt het nog te vroeg om over fusievoordelen te spreken. Men verwacht een resultaat gelijk aan dat van de gefusioneerde mijen over 1966. Dividend zal IS'/o bedragen. Bij Hatema is de omzet ca IG'/o ge stegen. Het dividendvoorstel luidt on veranderd 10°/o. Weinig afwijkende re sultaten verwachten RVS Stad Rotter dam, en IHC. Voor K.N.T.U. was 1967 het moeilijkste jaar uit de geschiedenis. Er zal een groot verlies uit de bus ko men. Dikkers en Co ziet in 1968 nog geen reden voor een overdreven optimisme, maar er zijn toch mogelijkheden voor een positieve ontwikkeling. Daalderop heeft de bevestiging niet kunnen bij benen. Men heeft echter nu betere pers- pektieven. Bij Scholten-Honig komt een onver anderd dividend uit de bus van 15"/o of f 3.75 per aandeel. Ook in de lokale markt gaan de over nemingen en samenwerkingen door. De zojuist genoemde Scholten-Honig heeft onder ons in de Kruin overge nomen. Fabrikant van o.a. Crack-Free stijfsel. Landri en Glinderman N.V. heeft alle aandelen overgenomen van In- techmij N.V. Het zullen wel niet de laatste fusie- berichten zijn. Obligatiemarkt. We krijgen weer een rente proefbal lon. De Gasunie komt met een obliga tielening van f 100.000.000; looptijd 20 jaar, uitgiftekoers 99V4''/o en een rente type van 6V2°/o. Gezien de standing van de debitrice en de geboden voorwaarden (rende ment e.e'/o) zal het wel niet zo moei lijk zijn deze emissie geplaatst te krij gen. door HERMAN DE MUINCK 29 „Arme Heleen!" zei Lucie weer. „Ja, 't is ellendig voor haar. Maar ik heb haar gewaarschuwd. Van het begin aan heb ik die vent niet vertrouwd. Papa moest er ook niets van hebben, maar mama was blind. Zij vond het alleen vreemd, dat hij niet eens kwam kennismaken. Heleen zei dan: „Dat komt wel, niet overhaasten". Wie weet, wat hij haar wijs gemaakt heeft! Zij is niet blind, maar stekeblind geweest". Lucie stond op. Zij kon het geval niet verwerken. Stond er ook machteloos tegenover. „Ik moet weg", zeide zij. „'t Wordt mijn tijd. Zou je vader nog in de kamer zijn?" „Dat zal wel. Maar je praat er met niemand over, hè?" „Geen sprake van. Je kunt er op re kenen". Jochem van Adrigem zat de courant te lezen of deed „alsof". Lucie had diep medelijden met hem, toen zij zijn bleek gelaat zag en de dofstaande ogen. Maar praten kon zij niet met hem. Daar was de belofte aan Hermien. Ze zou trou wens toch niet weten, wat te zeggen. „Dag, oom. Ik moet gaan. 'k Hoop dat tante morgen beter is". „De hoofdpijn zal misschien wel over zijn. Maar de rest..." Hij slikte de ver dere woorden van de zin in en zei droevig: „Dag. Lucie, het beste kind en tot ziens". Lucie nam zich voor, er de eerste weken niet heen te gaan. Zij voelde wel, dat haar komst nu niet gewenst was. Die avond kon zij de slaap niet te pakken krijgen. Het beeld van de hoog hartige Heleen zweefde haar voor ogen. En die zou nu, als er geen huwelijk kwam (en Hermien was wel zeer posi tief in haar uitlating: daarvan was geen sprake) te zijner tijd een ongehuwde moeder zijn. Kon zij maar eens met haar praten. Maar zij was immers machteloos? Heleen zou niet eens met haar willen praten. Zij hield zich aan haar voornemen en ging pas twee we ken later naar oom en tante, die geen van beiden thuis waren. Oom zou wel op het Departement zijn. Alleen Her mien. Loes was naar school. „Je hebt gelijk, dat je weggebleven bent. Zo prettig is het hier niet. Er is het een en ander gebeurd, wat precies weet ik niet. Mama heeft de stoute schoenen aangetrokken en heeft eerst met zijn moeder en daarna met zijn Graag wil ik even de bietenteelt zo als die was in 1967 onder de loup ne men, omdat het zachtjesaan weer al tijd gaat worden om het zaad dat we willen zaaien te bestellen. Vorig seizoen heb ik voor het eerst bieten op afstand gezaaid en wel op 15 cm., dat was pillen zaad „Trirave", ge zaaid 14 april op lichte grond, die zelf de dag gerold en ook gesproeid. In de ze bieten, een oppervlakte van 0.50 ha is niets gedaan, ze zijn zo opgegroeid. Kunstmest werd normaal toegediend, gedeeltelijk voor-, en gedeeltelijk na opkomst, het aantal, planten per HA was rond 62000; meerede malen gecon troleerd door de R.V.L.D. Het oogsten werd voor 1/3 deel met de hand gedaan op 5 okt. (netto 9545 k.) de volgende rooiing gebeurde op 1 nov. machinaal netto 22882 k., totaal 32427 k. opbrengst van 0.50 ha, de gehalte was 16, Hiermede komen we tot de conclusie dat we absoluut geen bieten behoeven te dunnen! Dit zegt genoeg. In 1968 ga ik mijn bieten nog ruimer zaaien, en dat is van 1822 cm in de zware grond. ïk zaai niet meer vóór 1 april, wat heb je aan al die zaadschie ters? Het zaaibed klaarmaken en die zelfde dag zaaien, dat kan bij de te genwoordige mechanisering heel gemak kelijk, dadelijk rollen en dadelijk sproeien, op geblokt land werkt de be sproeiing het allerbeste. Het zaaien op afstand is uitgevoerd door het loonbedrijf van Gebr. v. d. Boogaard Zuidzijde, dat kan overigens niet met alle Preciessiezaaimachines. Voor deze proef zijn ook 2 aparte wis- selwieltjes besteld, toen die erop ge monteerd waren (Va uur) kwamen we tot de ontdekking dat er ook op 9 cm en 6 cm mee gezaaid kan worden. Nu zullen er weer 2 wisselwieltjes bijkomen om te komen op 18 tot 22 cm Intussen is er ook weer beter Pillen zaad gekomen nu met lOOVo éénkiemig- heid n.l. de Monohil Hilleshög en de So- lorave ook 100% eenkiemigheid, dat was het vorig jaar nog niet het geval, toen er nog wel enkele dubbele bij stonden. Wij vernamen dat in België «n in Frankrijk er heel veel zo gezaaid worden met goede resultaten. Ik meen dat wij in Nederland dan niet moeten achter blijven. Er zijn nu al meer dere bietentelers die mij gezegd heb ben dat ze in 1968 ook wel hierin mee doen, en meerdere zullen nog wel vol gen. De bieten verbouwer hiervan is: W. Lokker Heerendijk 33 Oude Tonge Liet het zich aanzien dezer dagen dat de 3 miljoenste auto over de Grevelin gendam nog in 1967 zou passeren, dit is toch niet gelukt. Op 31 december werd het cijfer 2.979054 bereikt, zodat er nog wel 14 dagen nodig zullen zijn om dit ronde cijfer te halen. Het aantal auto's dat in december de teller passeerde was 62209. Tweede Kerstdag was in december de drukste dag met 4169. Gewoonlijk komt het dag- totaal in deze winterse dagen amper of juist niet boven de 2000. MELISSANT Ds. Venema komt spreken. Op ver zoek van het Comité tot handhaving van de Statenvertaling hoopt ds. Vene ma van Zwijndrecht a.s. donderdag avond om half acht te spreken over de Statenvertaling. De bijeenkomst vindt plaats in de kerk van de Ger. Gemeente. Het „Klais-orgel" in de beroemde Dom van Keulen is ook op de zwarte schijf vastgelegd. De bekende Dom organist Josef Zimmerman (deze orga nist bespeelde enige jaren geleden het nieuwe orgel in de R.K. kerk te Oude Tonge tijdens de plechtige ingebruik name) geeft op deze grammofoonplaat een orgelrecital met" muziek van oude en hedendaagse componisten. Van Joh. Seb. Bach is de ons over bekende en veel gespeelde Toccata en Fuga in d moU BWV 565 opgenomen, terwijl van Max Reger de Fantasie en Fuga in d opus 135 B wordt gespeeld. Vervolgens speelt Josef Zimmermann van zich zelf enige vrije improvisaties. Van de bekende Franse organiste Jean ne Demessieux troffen wij haar „Te Deum" aan terwijl vervolgens als laat ste werk door Zimmermann een greep uit Olivier Messiaen zijn orgeloeuvre werd gedaan, n.l. „Apparition d' Eglise éternelle". Prof. Jozef Zimmermann geeft op deze grammofoonplaat efen fraaie klankdemonstratie van de mogelijkhe den van het grote orgel in de Keulse Dom. Het instrument heeft wat betreft de dispositie en intonatie een universeel karakter. Het viel ons echter al dade lijk op dat dit orgel minder geschikt is voor Bach zijn muziek. Voor de orgel muziek van de Romantische en wel bij uitstek de Franse school is het beter geschikt. De mooie Toccata en Fuga van Bach wordt prima gespeeld met kundi ge techniek, maar toch mist men iets van de sprankelende barokklank, en doorzichtigheid. In de andere werken is er echter een pracht van een klank terwijl het spel echt inspirerend klinkt. De improvisaties van de organist zelf zijn wel erg vrij van vorm. Het Te Deum van Jearme Demessieux is ge baseerd op de Franse orgelschool. In de werken van Reger en Messiaen wist Josef Zimmermann heel fraaie registra ties samen te stellen, zodat deze werken een mooie verantwoordde kleurrijke vertolking krijgen. Bestelno. Vogue LDKS 18024. CONTACTCENTRUM OPGERICHT VOOR HOLLANDSE GESCHIEDENIS Onlangs is te Haarlem opgericht de Stichting Contactcentrum voor de Re gionale en Plaatselijke Geschiedbeoefe ning in Noord- en Zuid-Holland. De stichting is voortgekomen uit de in het winterseizoen 1966/'67 te Haarlem ge houden cursus over regionale en plaat selijke geschiedenis in de beide Hol landen. Deze cursus, georganiseerd on der auspiciën van de Vereniging Haar lem en de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Genealogische Vereni ging, ondervond zoveel belangstelling en enthousiaste deelname uit alle delen van de beide provinciën, dat de organi satoren daarin duidelijk een aanspo ring zagen om door te gaan met het stimuleren van degenen die als actieve amateurs de geschiedenis van hun streek of woonplaats willen bestuderen. De nieuwe stichting stelt zich ten doel het bevorderen van de actieve beoefe ning van de regionale en lokale ge schiedbeoefening in Noord- en Zuid- Holland, uiteraard met inachtneming van wat op dit terrein door de be staande historische verenigingen reeds wordt verricht. Behalve het organiseren van werk- cursussen waar een beperkt aantal deelnemers zich intensief bezig houdt met een bepaald onderdeel van onder zoek, ziet de Stichting als belangrijke activiteit het uitgeven van een Con tactblad, waarvan het eerste nummer inmiddels verschenen is. Dit blad zal voorlichting geven over bronnen en me- thoden van onderzoek. Ook de (zo vol ledig mogelijk) aankondiging van boe ken, tijdschriftartikelen en andere pu blicaties over Hollandse geschiedenis alsmede praktische mededelingen om trent archieven, bibliotheken enz. zal er een ruime plaats vinden. De rubriek vraag en antwoord opent met een vraag naar de zgn. bootgezellenbeurzen, waar op reeds door verschillende inzenders gereageerd is. De redactie wil het blad duidelijk alleen een instrument voor de historische keuken doen zijn. Door de medewerking van het Alge meen Rijksarchief en de provinciale anjerfondsen kon het eerste nummer op vrij ruime schaal verspreid worden, hetgeen binnen enkele weken tot meer dan 100 abonnees leidde. Gratis proef nummers kunnen worden aangevraagd bij dhr. H. M. van den Heuvel, Bos- huizer laan 11, Leiden. Secretaris van de Stichting is Mr. J. H. Rombach, p.a. gemeentearchief, Oudegracht 247, Alkmaar. Iracht Het vrijwillig brandweerkorps van Melissant telt momenteel twee leden die 25 jaar aan het korps verbonden zijn. De juiste data vielen in november en december van vorig jaar maar a.s. vrijdag zal aan de zilveren jubilea de nodige aandacht worden besteed. Het betreft de heren Jan de Keizer (rechts) en Joharmes Robijn. Eerstge noemde, (die in paraatheid boven allen schijnt uit te blinken, bij hoge uitzor.| dering moest hij de laatste keer op brommer er achteraan!) werd vorij jaar onder-bevelvoerder. Dhr. Robijn i hoofd-brandwacht. De heren verdienen zeker een con pliment voor het feit dat ze al 25 jaa] lang geheel vrijwillig voor redding van have en goed van Meli^ sant gereed hebben gestaan. DIRKSLAND Burg. Stand over de maand dec. '67. Ingekomen: S. de Zwart van Wor- kum (Dirksland); M. van der Klooster en gezin van Middelhamls (Dirks land); K. C. Mastenbroek, e.v. H. Zoon van Goedereede (Dirksland); M. Panne- koek van Zierikzee (Dirksland); M. J. Korteweg, e.v. B. K. Rosmolen van Oostflakkee (Melissant); P. J. P. van Putten, e.v. W. v. d. Nieuwendijk van Middelhamls (Melissant). Vertrokken: A. R. van Bodegom, e.v. J. W. Pape naar Middelhamls (Dirks land); J. de Geus en gezin naar Rozen burg (Herkingen); E. Melissant, e.v. A. Visser naar Middelharnis (Herkingen); H. Zwanenburg naar Groningen (Me lissant); L. J. Groenendijk, e.v. J. S. van Dijk naar Middelharnis (Dirksland); T. T. Kats naar Middelharnis (Dirks land); W. de Jong naar Rotterdam (Dirksland); J. C. Poortvliet naar Ter- neuzen (Herkingen); A. Witvliet, e.v. J. Hobbel naar Middelharnis (Dirksland). Geboren: Adrianus Jan, zoon van G. Smit en A. J. Brooshoofd (Dirksland); Marinus Anthonie, zoon van J. Melis sant en J. E. Okkenburg (Dirksland); Willem Leendert, zoon van W. L. Hob bel en A. H. Vroegindeweij (Middel harnis); Cornelia Jacoba, dochter van K. Vis en F. B. Labeur (Middelharnis); Frans Leendert, zoon van G. Nieuwland én L. Peeman (Dirksland); Jacoba Abra dochter van J. v. d. Nieuwendijk en J. T. Verbiest (Middelharnis); Pieter Jan, zoon van K. de Ruiter en P. C. Melissant (Dirksland); Catharina So phia, dochter van A. J. Smal en A. Mat- singer (Herkingen); Willem Pieter, zoon van C. Kamp en W. van 't Geloof (Dirksland); Marina Christina, dochter van M. Aartsen en G. C. Both (Dirks land); Johanna Jannetje Hendrika, dochter van H. Kievit en J. Maliepaard (Herkingen); Elizabeth, dochter van L. A. Melissant en M. Huizer (Melissant); George Cornells Maarten, zoon van A. C. Pape en C. H. Tanis (Goedereede); Neeltje Elizabeth, dochter van P. A. Visbeen en M. C. v. Sliedrecht (Melis sant); Reinier, zoon van D. Snijders en J. C. Goumare (Dirksland); Hendrina Christina, dochter van J. N. C. Mijn- ders en C. Hameeteman (Dirksland). Overledlen: K. Vroegindeweij, 60 jaar e.v. L. Knape, (Middelharnis) ;J. E. Lugtenburg, 73 jaar, e.v. M. Grooten- boer (Melissant); B. Arensman, 81 jaar, e.v. D. van Rossum (Middelharnis); C. van Putten, 67 jaar, e.v. A. van den Hoek (Dirksland); P. Heerschap, 83 jaar, w.v. A. Heerschap (Dirksland); A. Vijfhuize, 71 jaar, e.v. A. Zoon (Mid delharnis); W. Vogelaar, 75 jaar, (Mid delharnis); J. C. M. Buijs, 61 jaar (Me lissant); M. Geelhoed, 76 jaar, (Oost flakkee); A. Matsinger, 74 jaar, e.v. C. Pieterse (Dirksland); J. de Geus, 29 jaar, e.v. H. Robijn (Herkingen); H. van Rumpt, 56 jaar, e.v. J. Kreeft (Middelhamls); C. Sandifort, 52 jaar, e.v. K. Breen (Goedereede). Gehuwd: J. W. Pape, 24 jaar, boek houder, wonende te Middelhamls en A. R. van Bodegom, 24 jaar, typiste, wo nende te Dirksland; J. M. de Bruin, 25 jaar, monteur en M. C. van der Kroon, 18 jaar, hulp in de huish., beiden wo nende te Dirksland; J. C. de Vos, 19 jaar timmerman, wonende te Oostflakkee en K. du Pree, 21 jaar, dienstbode, woneul de te Melissant; A. Visser, 21 jaa( landarbeider, wonende te Middelharn en E. Melissant, 23 jaar, zonder beroej wonende te Herkingen; J. S. van Di]| 24 jaar, werktuigbouwkundig tekenaaj wonende te Middelharnis en L. Groenendijk, 23 jaar, zweminstruktricl wonende te Dirksland; K. Tanis, 24 jaJ landbouwer en J. van Dongen, 19 jaaf zonder beroep, beiden wonende te Dirk.ï land; J. Hobbel, 22 jaar, assistent boeif houder, wonende te Middelharnis A. Witvliet, 21 jaar, verpleegster, W(| nende te Dirksland. Het bestuur van het Landbouwschal heeft om organisatorische en praktl sche redenen besloten de melkwinningsi commissies ressorterend onder de geT westelijke raden van het Landbouv| schap op 1 mei 1968 op te heffen. In de openbare vergadering van januari 1968 besloot het bestuur van hl Landbouwschap in overeenstemminT met een voorstel van de Centrale Melk! winningscommissie om tot een nieu\\f vorm van samenwerking ten behoeï| van de melkwinningsvoorlichting in provincies te komen. Dit houdt in dat de betrokken organi saties en instanties zal voorgestel worden zelfstandige commissies pi provincie of regio in te stellen met ai taak een betere melkwinning en behaq deling van de melk te bevorderen ma de door coördinatie van de voorliclf tingsactiviteiten. In deze commissie worden vertegeri woordigers aangewezen van de melll veehouderij, de zuivelindustrie, het r| gionaal Orgaan voor Melkhyglëne de melkcontrolestations, het rijksveJ teeltconsulentschap en de Gezondheids dienst voor Dieren. De vertegenwoord? gers van de veehouderij worden na'! mens de ondernemers- en werknemers'! organisaties aangewezen door de gé westelijke raad van het Landbouwschal De presentiegelden voor het bijwoney van vergaderingen dienen de leden 'l ontvangen van de organisatie of instar^ tie die zij vertegenwoordigen. De ai ■gemene kosten worden bestreden u| bijdragen van de deelnemende par|| tijen. ft De vaste commissie voor binnenland se zaken uit de Tweede Kamer ga; op 15 en 16 februari op excursie nai Tholen en enige Brabantse gemeentei De Kamerleden zullen dan in de legenheid zijn met leden van de ge meenteraden van gedachten te wissele over bezwaren die bestaan tegen plaii nen tot samenvoeging. vader gepraat. Wat een vernedering, niet? Wat er bepraat is, weet ik niet. 'k Hoorde toevallig een woordenwisse ling tussen papa en mama in de slaap kamer. Ik weet er verder niets van en wil het ook niet weten. Maar dat wijst er wel op, dat er geld is aangeboden. 't Is beschamend". „En Heleen?" „Die is er niet. We weten alleen, dat zij in Rotterdam is. Een week gaan lo geren, heeft ze gezegd. Maar geen adres Familie hebben we er niet, kennissen ook niet. We waren erg ongerust, maar gister kwam er een kaart met het be richt, dat zij morgen thuiskomt. Het is een raadselachtige geschiedenis. Papa en mama begrijpen er niets van". Er viel niet veel meer te vertellen. De beide meisjes dronken een kopje thee. Tante Suze bleef uit, zodat Lucie weer vertrok, alles met elkaar een wonder lijke historie vindend. HOOFDSTUK XVI Ontspannen, met welgevallen om zich heen ziend en ook naar het water, zat Lucie op het promenadedek van de boot naar Zeestad, zich koesterend in de meizon. Zij zou begin juli een week vakantie gehad hebben, maar de directrice was genoodzaakt geweest, het rooster te ver anderen en was haar vakantie eind mei geworden. Zij had een ijlbrief naar Janus Jonker geschreven met de op dracht, op „Hondemastate" een paar kamers voor haar in orde te maken. Nu voer de krachtige boot haar naar Zeeland. Heel in de verte zag zij de dik ke toren van Zeestad al opdoemen. Na een half uur zou de boot aan de haven meren. Dan was zij in de haar zo ver trouwde omgeving. Aan de ene kant was zij dankbaar voor haar vervroegde vakantie. Het werk in het ziekenhuis was toch heus geen senicure. Zij voelde zich 's avonds ook moe. Maar gelukkig kon zij goed slapen en was zij 's morgens heerlijk uitgerust. Aan de andere kant betreur de zij het, dat de vakantieregeling veranderd was. Als die, zoals aanvan kelijk bepaald, in Juli zou zijn geweest, dan had zij Jan regelmatig ontmoet, die dan met vakantie thuis zou zijn ge weest. Dat kwam nu falikant uit. Daar bij kwam nog, dat hij een paar dagen geleden had opgebeld met de vraag, of zij een middag zouden uitgaan, 't Was voor het eerst sinds die middag in fe bruari. Ze had hem moeten teleurstel len door mee te delen, dat zij een week naar Schouwenburg ging. Zij had hem gezegd: „Ik verlang zo ontzettend naar Schouwenburg, en ik ben blij, dat, zon der mijn toedoen, mijn vakantie ver vroegd is. Maar je kunt toch wel komen als ik hier weer terug ben?" Maar dat kon niet, had hij verteld, want hij ging met een clubje studenten, met een hoogleraar als geleider, naar de Uni versiteit van Heidelberg, minstens drie weken, om een speciaal college te vol gen. Hij behoorde tot één van de uit verkorenen, die er heen mochten. Dus zouden zij elkaar voorlopig niet zien en spreken. Dat verviilde haar met weemoed. Want 't was Jan en 't bleef Jan, hoewel zij van zijn gevoelens niets wist, althans niet uit zijn mond. Wel was het haar duidelijk, hoe Frans Lan- geveld over haar dacht. Het speet haar, dat zij hem moest teleurstellen, de tweede maal, dat hij een poging waagde Gelukkig zag zij hem nu niet vaak meer Hij had nu een kamer in Amsterdam en kwam niet eens elk weekend thuis. Maar Jan, Jan, ja. Jan Zij had het boek, waarin zij had zitten lezen, dichtgeslagen en staarde over het wijde water van de Zeeuwse zeearm, waarin nauwelijks enige golving te be speuren viel. Dat had zij wel eens an ders meegemaakt. Torenhoge golven beukten dan de zeedijken en bij vloed stond de kade van Zeestad blank, soms enkele meters. Maar nu het was een genot om te varen. De boot gleed door het water; je hoorde alleen heel vaag het monotone geluid uit de machineka mer. Zij was verheugd, eens uit de dage lijkse sleur te zijn, al verheelde zij zich niet, dat de herinneringen van „Honde mastate" haar ver van gelukkig zouden stemmen. Aan de kade het gewone beeld: vef mensen (al was het aantal niet zo groo als in de zomer) om de aankomst vai de boot bij te wonen. En daar red Janus met het rijtuig juist de haver kant op. Fijn dat hij er was. 't \Vi haar bedoeling geweest, bij een kenn: een fiets te lenen. Dit was nog eenvo: diger. Zij drukte stevig de hand van ^^P^^^p' koetsier-tuinman, die haar breed toe lachte. „Welkom, juffrouw. Nu komt er ten minste weer wat leven daarginds", zeid hij, het portier opentrekkend. Maar Lu |\j de rsver |rz. v< (notn landb( pijn o^ algen fsuito ngstei luctei bau. peil iet alt pn in Ir. K |e akk hebl igsten |rsoms ile ge tal aa Iden g jopbre [■eenk( ijfsre 3P tal [is. de is de inm.ar Ps^nverh weg ijl d rumen gesch daar ten b( een rmde it ver de o e kon :elen, „trac ;-Duif e pos De t bev zich een ling z :t koo voor at in en v< cie liep even naar het paard en aaiö^f ^^d i het. Het dier schudde met de kop, on getwijfeld als teken van herkenning. Daarna reden zij weg, onderweg ehkei auto's ontmoetend. „Er zijn er verschillende op het eiland", deelde Janus mede. „Mijnhef Van Stralen heeft er ook een. En da is er voor de fabriek een vrachtwagen tje gekomen". Lucie antwoordde nie staarde alleen voor zich uit. „Wat ben ik toch een stommerd' niet itie bi tot e: dit ja; een dachtJanus. Uitgerekend nu ga ik oveegl automobielen praten... „Opgewekt spn kend vervolgde hij: „U hebt geschrevi een paar kamers in orde te malieij maar dat vond mijn vrouw zo ongeze! lig. kot sering besla; d, m« ering krach ;t mo( VOO it het Sve Za ssing gewQ |ed ;de rakttd Jfeg Pl| (Wordt vervolS^^Ae wJ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2