udeiaarsavond-overpeinzingen van Thomasvaer en Pieternel i CAMERA'S I r Een goed uiteinde... en een goed begin Kmcl£Aliae^:^ Financieel overziclit A Nogmaals de Flakkeese Koren-plaat Oude Tonge blad Vrijdag 29 december 1967 No. 3649 Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Ooitgensplaat omasvaer: Mijn Pieternel, wat gaat ze snel, Pe tijd die wij beleven. Waar is 't jaar '67 weer Met alles toch gebleven. ieterneL Het leven gaat zo wondervlug. Het heeft zovele zorgen. Eer dat je 't weet is 't oudejaar. Veel kruis bleef niet verborgen. We deelden samen lief en leed Mijn wsarde Pieternel. En hoe het zoal ,is gegaan, We weten 't beiden wel. De koude oorlog woedt nog voort. We hielden 't bij de vrede. In Vietnam is het anders hè? Men hoort nog niet naar rede. We merken er nog weinig van, Hoewel de prijzen stijgen. We kunnen in ons Vaderland, Het nodige nog krijgen. We doen ook aan ontwikkelingshulp, We steunen arme landen. We liggen juist vandaag de dag, Ook nog al flink aan banden. Behalve dan veel jongelui, In onze grote steden, Die als het ware, week aan week, Het recht met voeten treden. Die bandelozen. Pieternel, Ze geven ons wel zorgen. Hun leegheid, ontevredenheid, Bleef voor ons niet verborgen. Ze demonstreren keer op keer, Hoe leeg ze toch wel zijn. Ze missen alle regelmaat. Hun leven is maar schijn. Jeugdwerkeloosheid was er ook, In onze lage landen. Maar toch zo groot niet als voorheen, Er was nog werk voorhanden. ïh.: En als er een fabriek eens sloot, Was er weer elders werk. Men stelt de werkeloosheid dus Zodoende paal en perk. Ons leger doet meer zuinig aan. Men heeft wel wat geleerd. En dat het veel goedkoper kan. Dat mag wel gewaardeerd. De diensttijd werd ook ingekort. Een groot genot voor velen. Men weet het immers op die wijs, Toch ook wel klaar te spelen. Nog oefenen ze in 't buitenland. Dat hoort er heden bij. We reizen en we trekken veel. Zijn we wat weken vrij, Dan gaat het naar het buitenland. Denk aan de zomertijd. En wat er komt naar Nederland, Dat is geen kleinigheid. Je hoort veel vreemde talen dan. Er wordt heel wat gehuurd. Er wordt in 't westen bij de zee, Verbazend druk gekuurd. Wat zeg je van ons wegennet, M'n waarde Thomasvaer? Me dunkt, we hebben het toch nog, Al aardig voor elkaar. Jij komt maar weinig op de weg. Je bent een optimist. Zodat je die problemen dus, Niet al te best ook wist. Maar dit kan ik je zeggen, vrouw: We zijn er lang nog niet, Als jij die stroom van het verkeer. Zo alle dagen ziet. Ik denk alleen aan Ouderijn. 't Wordt daar een klaverblad. Zoals men er geen tweede in Ons drukke landje had. De Metro is ook bijna klaar, In 't drukke Rotterdam. Waar men dus strakjes weder bij De ondergrondse kwam. De ongelukken waren veel. Het schijnt maar niet te minderen. Men noemde '67 zelfs „Het jaar der dode kinderen" Het moet en kan heel anders gaan. We leven in een tijd, Dat er heel erg sprake is, Van wegonveiUgheid. 'h.: Maar binnenshuis is 't ook niet pluis Zeg, heb je wel gehoord, Hoe er in '67 weer Geroofd is en gemoord? Je kunt het lezen in de krant. Wat men hier zoal doet. Er vloeide op zo menig plaats. Weer bij vernieuwing bloed. Neem al die overvallen eens. Soms gaat 't gepaard met moord. En somtijds kon de dader zelfs, Geheel niet opgespoord. Al zijn die speurders heel wat, mans. Helaas in Nederland, Is er in '67 ook Weer heel veel uit de band. De zomer was geweldig mooi. Een topjaar voor de boeren. Die nu helaas hun piepers aan De koeien moeten voeren. Aardappels waren er zoveel, In deze najaarstijd, ten kon ze voor de laagste'prijs, Niet aan de stenen kwijt. De landbouw heeft vandaag de dag. Wel velerlei problemen. Men moet vooral op dit gebied. Veel geven en veel nemen. Men is goed gemechaniseerd. Men kan het werk wel aan. En menig boer heeft heden soms. Ineens voorgoed gedaan. De woningbouw slokt heel veel op. O dierbaar plekje grond. Men zet er flats vakkundig neer. Geen boer, die 't prettig vond. Ach ja, men bpjiwt gelukkig veel. Nog is er woningnood. En onze nieuwe huizen zijn Niet zo byzonder groot. Soms kippenhokken Thomasvaer. Th.: Gehorig tot en met. Een nieuwe woning is toch ook, Niet altijd je-van-het. De huren zijn soms ook niet mis. Er komt belasting bij. Goedkope huizen speciaal. Gaan op dat punt niet vrij. En wie een heleboel verdient. Moet daarvan extra geven. Zo wil men juist op dit gebied. Naar meer doorstroming streven. P.: De Middenstand van Nederland, Heeft velerlei problemen. Dat er geducht wordt gesaneerd. Wie zal dat kwalijk nemen? Voor kleine zaken is geen brood. Opheffen of fuseren. Th.: 't Is bij de kranten 't zelfde thans, Die zeer geleerde heren, ze voegen alles bij elkaar. Steeds duurder wordt de krant. P.: Tenslotte blijft er ene maar: „Dagblad voor Nederland". Th.: Toch ben ik op ons land nog trots. Zie naar de Deltawerken. Hoe hard er aldaar wordt gezwoegd, Kan iedereen wel merken. We hebben laiappe koppen daar. Ons land legt damrnen, dijken Die bij de allerergste storm, nog niet zo gauw bezwijken. P.: Ons onderwijs was ook dit jaar. Een punt in veel gesprekken. De Mammoet is al erg in zicht, En... zal ze vreugd verwekken. Th.: Dat is nu nog een grote vraag Dit beestje is erg duur. Maar naar men zegt presteert ze veel. Men gaat voor haar door 't vuur. P.: Haast iedere provincie wil Een Universiteit! Net of zoiets geen centen kost. Het is geen kleinigheid. Th.: Het geld speelt immers nu geen rol. Maar vrouwtje, schijn bedriegt. We worden allen op dit punt. Teveel in slaap gewiegd. P.: Ach Thomasvaer, het oudejaar. Is bijna nu ten eind. Toe, zeg dan nog in 't kort je wens. Eer 't nieuwe weer verschijnt. Th.: Het beste met ons land en volk. En veel geluk en zegen. Niet veel gemopperd en nog meer. Als 't nodig blijkt, gezwegen. God zegene ons vaderland. Ook in het nieuwe jaar. De eensgezindheid kome ook Nog veel meer openbaar. Deze opname blijkt bij velen zo in de smaak gevallen te zijn, dat de eerste oplage reeds spoedig uitverkocht was. Daarom hebben wij helaas een groot aantal bestellers moeten teleurstellen. Laten ze evenwel niet ongerust zjjn; er is alweer een tweede oplage ter perse, zodat ieder die besteld heeft, binnen niet al te lange tijd de plaat in huis krijgt. En mochten er zijn, die alsnog d,e plaat willen bestellen, dan kunnen zij terecht bij de Besturen der mede werkende koren t.w. 1. chr. gem. Zang ver. „Met Hart en Stem" te Ouddorp, 2. Chr. gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" te Stellendam; 3. Chr. gem. Zangver. „Laus Deo" te Melissant; 4. Chr. gem. Zangver. „Jubilate Deo" te Middelhar- nis; 5. Chr. gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" te Stad aan 't Haringvliet; 6. Chr. gem. Zangver. „Jubilate" te Oolt- gensplaat; 7. Groot Kinderkoor. Daar verschillende kopers graag zou den weten door welke koren de ver schillende liederen worden gezongen, geven we hier' even de gezongen liede ren, waarbij de daar achter staande nummers corresponderen met de bo venstaande nummers: Grote God, wij loven U (1, 6), Daar ruist langs de wol ken (4), Morgen gebed (7), Boven de starren (3), Ps. 100 (6), De Heer is mijn Herder (2, 5, 7,), O God van hemel, zee en aard (2, 5), Als ik kom tot Jezus (7), O God en Heer (1, 6), Neem mijn leven, laat het Heer (2, 5, 7), Ps. 42 (4), Heer, tot wien zou ik mij wenden (1), Zon daar, is uw hart verslagen (2), Engelen- wacht (7), Neem Heer mijn beide han den (3), Heilig is de Heer (1, 6), Dankt de Heer (7), Wat vlied of bezwijk (1, 6). Hopend hiermede velen een genoegen te hebben gedaan. Sleutel gevonden. Door dhr. P. Ver- vloed, Slikdijk 24 werd een sleutel ge vonden waaraan een geel plaatje is be vestigd waarop „No. 5" staat geschreven De sleutel heeft het merk „Fefi". De eigenaar kan hem bij de heer Vervloed afhalen. Dit is dan het laatste overzicht over het jaar 1967. We hebben geprobeerd om u van week tot week op de hoogte te houden en wat zich voornamelijk aan onze vaderlandse, beurs heeft af gespeeld en als we dan vandaag ba lans opmaken dan dacht ik dooreenge- nomen te kurmen zeggen, dat we een tevredenstellend jaar achter de rug heb ben. Vooral de internationals, die in 1966 zwaar onder druk hadden gestaan kon den in het afgelopen jaar een flink herstel boeken. Het beste is Hoogovens uit de bus gekomen met een koerssprong van f 52,80 tot f 120,—. Er is in het afgelopen jaar een winst- herstel ingetreden. De prijzen van de staalprodukten hebben de laagste prij zen achter zich, en een voortgang van de stijgende winsten lijkt ook in de toe komst te kunnen doorgaan. Op de tweede plaats komt Philips met een stijging van f 72,60 tot f 120,—. Ook hier lijkt de periode van dalende winsten achter de rug. Met de twee nieuwe produkten de kleurentelevisie en de computer lijkt men een zonnige toekomst tegemoet te gaan. Bij Kon. Olie is de stijging wat min der spektaculair dan bij Hoogovens en Philips. Bij de Olie's ging de koers van f 118,60 tot f 154,—. Toch zien wij ook voor dit fonds veelbelovende perspektieven, waarbij de aankondiging van een agiobonus van 10 "/o het beste bewijs vormt. Unilever hield Kon. Olie aardig ge zelschap daar relatief een zelfde koers stijging werd geboekt. De koers ging van f 84,naar f 105, Ook de winstontwikkeling bij Unile ver is gunstig te noemen, maar zal meer dan de andere internationals de in vloed ondervinden van de devaluatie van het Engelse Pond. Wat de voor uitzichten op wat langere termijn be treft is het hier afwachten. Bij AKU ging de koers van f 49,-— naar f 63,Nu men door de voor raden heen is mag langzamerhand een beter resultaat worden verwacht. De koers is ook nogal wat aangetrok ken op fusiegeruchten. K.L.M, onderging een koersttijging van f 240,— naar f 281,—. Hier trad een daling op van de netto winst. Lokale markt. Hier zijn enkele fondsen opgevallen door enorme koersstijgingen. Regelma tige lezers van onze rubriek zullen er direkt enkele kunnen noemen: Albert Hein, Billiton, Elsevier, Heineken en Nutricia. De levensmiddelen sektor is trouwens over de gehele linie nogal in trek ge weest, want behalve Albert Hein en Nutricia konden ook Simon de Wit en Schuitema eén behoorlijke koersavance boeken. Opvallend was de concentratieten dens, die naar voren kwam en waarbij verschillende gerenomeerde fondsen betrokken waren, zoals Kon. Zout-Ket- jen met Zwanenberg-Organonn Gist en Spiritusfabriek met Brocades, en Blauw hoed met het Nederlandse Veem, Ka toenveem en Pakhuismeesteren. Endere fusies waren die tussen O.G. E.M. en W. C. 't Hart, Houthandel Pont en Bontekoning en Aukes, Ver. Machine fabriek en Hensen en Rijn Schelde en Braat Amsterdam. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Rijn-Schelde nam ook de Machine fabriek Breda nog in het concern op. In de bankwereld kwam de fusie tus sen A.B.N, en Hollandse Bank Unie tot stand, terwijl Ned. Overzeebank fu seerde met Mees en Hope. De Oranjeboom zocht het over' de grenzen en ging op in een Engels Con cern de Allied Breweries. Het is duidelijk, dat in 1968 nog meer fusies zullen volgen. De tendens naar grotere eenheden gaat zich steeds dui delijker aftekenen. Regelmatig stuwen fusiegeruchten de koersen van verschillende aandelen naar boven om een paar namen te noe men Erdal, Lijmpff, Centrale Suiker en Dagra. Gelukkig verdwenen er niet alleen aandelen door fusies, maar werd, de markt ook nog met een paar nieuwe aanwinsten verrijkt, waarvan Kluwer wel de meest glorieuze intocht maakte. Al met al kan 1968 voor de belegger een interessant jaar worden. Het wordt zaak om het koersverloop nauwlettend te volgen. Wie vorig jaar b.v. Wereldhaven heeft gekocht toen we deze aandelen tipten op 440 heeft een goede koop gedaan evenals de ook getipte aankoop van aan delen Oranjeboom. Natuurlijk kan niemand van tevoren iets omtrent een bepaald koersverloop voorspellen, maar dat maakt juist de belegging in aandelen zo bijzonder in teressant. We zullen ook in het komende jaar trachten u goede aandelen te noemen, die voor aankoop in aanmerking ko men. Een raad echter doet u het wel met geld, dat u voorlopig niet nodig heeft, want meestal zult u dan op een onge legen moment moeten verkopen. Wees bovendien niet te speculatief, maar probeer goede aandelen te pak ken te krijgen en zo langzamerhand een bezit op te bouwen. Verkoop goede aandelen bij een koers stijging niet te vlug. U zult er veelal spijt van krijgen. Bent u niet gesteld op grote koers schommelingen koop dan eens een aan deel in een beleggingsmaatschappij er is keus voldoende. Ook zij volgen het koersverloop maar wat minder rigoureus dan de aandelen. Een obligatie is natuurlijk nog iets safer al zullen de bezitters van b.v. 3,"/o obligaties (wat in die tijd een bes te rente was) mij dit niet direkt nazeg gen. Dat er op het ogenblik nog genoeg belangstelling bestaat voor obligaties moge blijken uit de belangstelling op de laatste lening van de B.N.G. Wij hopen, dat uw Beleggingsbalans over 1967 net zo goed is uitgevallen als in het algemeen gesteld mag wor den, terwijl wij u voor het komende jaar gaarne veel wijsheid willen toe wensen bij de op-of uitbouw van uw effektenportefeuille, waarbij we uiter aard hopen op een stijgend koersniveau, dat dan immers een afspiegeling vormt van gunstige verwachtingen voor onze economie, waarbij we uiteraard aUen gebaat zijn. OPRICHTING VAN CALVIJN- INSTITUUT IN ZUID-AFRIKA (Zuid-Afrika) Aan de christelijke universiteit van Potchefstroom is een „instituut ter bevordering van het cal vinisme" gesticht. Het instituut wil een complete Cal- vljn-bibliotheek opbouwen en weten schappelijke arbeid verrichten, geba seerd op de Bijbel, maar niet uitsluitend theologisch. Directeur is prof. C. S. W. Duvenage. Bijeenkomst. De bond van bejaarden afd. Oude Tonge, is voornemens de a.s. jaarvergadering, met gezellige middag en avond te houden in de C.C.H. Barak in de Julianastraat alhier op woensdag 10 jan. 1968. Ook zal verkiezing van twee bestuursleden worden gehouden. De aanbeveling door het bestuur zijn Ant. van Peperstraten en voor secretaris -penningmeester Karel Beijer. Beste meisjes en jongens! Misschien kan dit kinderhoekje nog wel een plaatsje krijgen in dit nieuw- jaarsnummer van „Eüanden-nieuws", het nummer, dat uit zoveel bladen be staat en waarin zoveel gelukwensen staan te lezen. Ik denk wel dat er een plaatsje open gehouden wordt voor ons; ze slaan ons nooit over, al zovele jaren niet. En dit kinderhoekje móét wel ge plaatst worden, want ik heb nog steeds brieven, die niet zijn beantwoord. En daar kan ik toch niet mee aankomen in het nieuwe jaar, nietwaar? Dan is het zeker oud nieuws. Een nieuw raad sel heb ik niet te geven, want we heb ben afgesproken, dat er geen zou ko men, en' ik houd me aan mijn woord. Ik kan dus nu beginnen aan de over gebleven BRIEVEN - Ineke R. Rotterdam. Jij was wat Iaat met je brief, maar ik ben ook laat met mijn antwoord. Dat is niet om je te straffen; het is enkel zo uitgevallen. Maar nu ben ik ook wel laat met mijn felicitatie voor je verjaardag, die nu weer enkele weken achter je ligt. Har telijk gefeliciteerd, Ineke! Ja, je zal je nu al een beetje „groot" gaan gevoelen, nu je van de wet op een brommer zou mogen rijden. Ik kan echter je moe der heel goed be^tjpen: je staat doods angsten uit in een stad op zo'n ding! Wacht daar nog maar gerust wat mee. Dat rapport valt mij ook heus niet tegen. Ga zo maar voort! In vorige brieven heb ik ook al opgemerkt, dat nederlands zo moeilijk is. Er kan ook heel veel aan de leraar liggen, want iedereen kan geen les geven. Dan wordt het een saaie boel, en nederlands is toch zo'n mooi vak! Ineke G. Borssele. Wat heb je het goed gehad bij die mevrouw! Hoe is het gegaan bij de andere? Niet ieder een zal een cadeau geven, of is dat de gewoonte misschien? En hoe is het met je rapport uitgevallen? Spreken die me vrouwen, waar je bij werkt, daar ook een woordje in mee? Joke H. Ouddorp. Heeft tante lang moeten rusten? Bij zulke voorvallen moet je voorzichtig zijn, want anders kunnen er nare gevolgen van komen. Nu zal Atie al weg zijn, denk ik. Ging het goed elke dag? Heeft meester nog een plaat gekregen en weet je ook wel ke? Lenie van L. Dirksland. Het is eigen lijk veel te laat, maar ik feliciteer je toch nog hartelijk met je verjaardag. Wat heb je veel gekregen! En dan van de fabriek ook nog iets! Het zal met jou best gaan, hoor! Het is wel een bonte brief geworden met al die kleu ren! Een feestelijk tintje. Gertjan K. Borssele. Is het meege vallen toen'je het pakje ontving? Wat kan je moeder die datum goed ont houden! Ik weet die van haar niet meer. Fijn, dat je een morgen vrij kreeg. Je bent zeker 'nogal braaf in de klas? Waren pa en moe tevreden over je werk op de kijkdag? Jan D. Stad aan 't Haringvliet. Ook nog gefeliciteerd met je verjaardag. Jan! Mijn wens is van nog vele voor spoedige jaren. Het verjaringsgeschenk is mooi. Nu kun je alles vlug opzoeken, met die duimgrepen. Wat gaat het goed met Tineke op de avondschool! Mis schien is jouw rapport nog niet zo. Voor allen de groeten terug. Sjaan H. Ouddorp. De prijs was dus niet alleen leuk, maar ook prachtig. Zo wil ik het graag horen. Ik meen dat ik over die kaart en het pakje lucifers heb geschreven. Zo goed kan ik het me niet herinneren, maar wel, dat ik het heb ontvangen. Ik ben wel benieuwd hoe die twee kerstfeestvieringen zijn gegaan. Dat is dan stof voor een vol gende brief; dan weet je weer wat je moet schrijven. Dlny G. Borssele. Kon je niet ophou den met lezen, in je boek, dat je als prijs kreeg? Dan zal het wel boeiend zijn! Dan zal je het ook later nog wel eens lezen. 'Nog gefeliciteerd met va ders verjaardag. Die koffieborstplaat ziet er al mooi uit als je die beschrijft; wat moet dan de werkelijkheid wel niet zijn geweest! Is het wiegje nog klaar gekomen voor de vakantie? En het la kentje en sloopje? Leintje M. Serooskerke. Er waren alleen maar oplossingen en ik zag geen briefje. Dat is niet erg, want het is niet noodzakelijk. Dat heb je wel ge zien, want er kwam een prijs los. Ik denk dat je het best kan gebruiken. Dat hoor ik dan nog wel in het ver volg, hoop ik. Willy de K. Zierikzee. Het is altijd heel leuk als je onverwacht bij je moe der in de kamer staat. Als je eerst had geschreven en er kwam iets in de weg, dan is het een teleurstelling. Had je op die cijfers niet durven hopen? Dan is het stukken meegevallen. Je doet in Zierikzee ook wel goed je best! Ge lukkig dat het met oma veel beter gaat. Joost V. Krahiendijke. Als je maar één keer in twee weken typen hebt, zal je veel thuis moeten oefenen, denk ik. Anders zal je niet op tijd klaar zijn als het examen er is. Hoe gaat het op catechisatie? Komen er veel kinderen en moet je veel leren? Jij bent echter het leren gewend. Ik heb ook al mooie wintertarwe zien staan. Ja, daar heb ik ook wel een beetje verstand van. Hadden jij en Kees veel knollen van het stukje grond? En viel de prijs npgal mee? Alie N. Melissant. Neen, de vorige keer was je er niet. Maar je was met vakantie. Waar ben je geweest? In Herldngen misschien? Gelukkig dat je nu weer van de partij was. De groeten aan allemaal terug. Mia B. Middelharnis. Ik weet fijn je rapportcijfers zonder die gezien te heb ben. En ze waren best! Als deze krant verschijnt, zit je misschien bij tante in St. Philipsland. Dat was tenminste het plan, als ik je goed heb verstaan. Voor tante zal dat heel gezellig zijn, maar thuis zullen ze weer al uitzien naar de dag dat je terug komt. Dat is een goed teken. Tot ziens! JoJce V. Ouddorp. Fijn, dat je me schreef hoe het is afgelopen. Daar ben ik blij om, vooral nu het eigenlijk gun stige berichten zijn. Tevens w^as het een prachtige briefkaart. Hartelijk be dankt! Ans van W. Veen. Jammer dat de kennismaking zo kort kon zijn. Ja, het schoolwerk gaat vóór het raadselwerk natuurlijk. Bedank je oma maar voor haar berichtje. Het ga je verder goed, Ans! Allemaal wens ik jullie een voor spoedig nieuwjaar. Wij hebben in het verlopen jaar weer veel gedaan. Er zijn heel wat brieven geschreven en beantwoord. Wij hebben in het jaar, dat nu voorbij is, helemaal geen ruzie gemaakt. Moeten jullie daar om lachen? Is er niet veel ruzie in de wereld? Zelfs gro te mensen maken ruzie om een klei nigheid soms. Zij moesten zich scha men. Ik hoop dat jullie in het nieuwe jaar weer lust en gezondheid zullen ontvan gen om het werk voort te zetten. Ik hoop dat ik ook nog gespaard mag blij ven om het werk voor jullie te doen. Het is een wonder dat we er nog zijn, want de dood gaat ons zo dikwijls ra kelings voorbij. Het wisselen van het jaar zegt ons, dat er niets stand houdt, maar dat al les verandert. Wij worden het zo gewoon om elke morgen gezond op te staan. Wij hebben er zo weinig erg in, dat het niet door ons komt, dat wij het ene jaar mogen beëindigen en het andere mogen beginnen. Het is de Heere die ons leven bestuurt en tot hiertoe heeft verlengd. Dat wij Hem dankbaar mochten erkennen voor al die weldaden. Dat wij dicht bij de Heere mochten leven. Dat wij Hem mochten leren kennen. Laten wij het blijvende goed zoeken, dat nooit vergaat. Dat is de gemeen schap met Hem; dat is Zijn genade, die Hij schenkt aan hen, die Hem er om smeken. De Heere heeft gezegd: Die Mij vroeg zoeken, zullen Mij vinden. Alles gaat voorbij; ook ons leven. Het eeuwige leven in Gods gunst blijft! Laten wij daar naar zoeken en de Hee re er om bidden. En hiermee eindig ik het hoekje en het jaar 1967. Tot het volgende jaar hoopt jullie Oom Ko.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9