EiiAriDEn - niEUws Terugblik CAMERA'S en toebehoren I Fotografie J. ZANDSTRA Rhh DESIREE Hondemastate KOLFF Plaatselijk nieuws zoveel kan alleen de ri-ha u bieden. op hei jaar dai ging KEUVELAAR Fa. Bernard Zn. ]e bkd Vrijdag 29 december 1967 No. 3649 De elegante mioviiigsring MIDDELHARNIS KOLFF - Middelharnis Uitsluitend Ie klas fabrikaat PROJECTOREN FOTOALBUMS - LIJSTEN PRISMAKIJKERS J VIEWMASTER - STEREOKIJKERS SOMMELSDIJK Kwaliteit en service de basis van onze zaak. snel bespeelbaar! het klinkt geweldig! betaalbaar! Kade 7—9 MIDDELHARNIS Telefoon 2173 n Ook de uren, dagen en maanden van het jaar 1967 zqn weer voorby gegaan en we staan weer aan het eind van een jaar dat de een vreugd en de ander ver driet heeft gegeven. In onderstaand overzicht z^n al die feiten bö ellsaar gebracht in een terugblik op „het schouwtoneel" Goeree-Overflakkee an no 1967. JANUARI. „Straatbranden en scheldpartijen bij jaarwisseling te Middelharnis" luidde een kop in ons eerste nummer van het nieuwe jaar dinsdag 3 jan. Op di verse punten in Sommelsdijk en Mid delharnis werden vuren gestookt met autobanden, enkele jeugdige herrie schoppers werden door de politie in de Israag gegrepen, tussen inwoners van Sommelsdijk en Middelharnis vielen klappen. Een en ander vond zijn oor zaak in het voorstel van B. en W. het brandweerkorps van Sommelsdijk op te heffen, het voorstel werd in de raads vergadering van 5 januari behandeld maar vond bij de raad weinig gehoor waarom op voorstel van B. en W. een raadscommissie werd ingesteld. Enkele weken later sprak burg. Hor dijk tegenover het brandweerkorps van Middelharnis zijn respect uit over hun zelfbeheersing temidden van provoca ties, molestaties, onbillijke bejegingen vloeken en scheldwoorden. Op woensdag 4 jan. werd een begin gemaakt met de inundatie van de bouw put bij Stellendam Woensdag 11 jan. werd te Oude Tonge de openbare Ulo- school officieel in gebruik genomen Dinsdag 10 jan. huwden te Den Haag Prinses Margriet en Pieter van Vollen- lioven Zondag 15 jan. deed ds. H. ICraay, gekomen van Zuid-Beijerland, intrede in de Herv. Gem. te Herkingen Maandagmiddag 16 jan. werd uit de Sluiskolk te Oude Tonge het stoffelijk overschot opgedregd van de 26 jarige R. ter Hoeve te Oude Tonge De be volking van Stellendam toonde op za terdag 14 jan. haar sympathie met het doktersgezin; dokter Kreling werd ge huldigd i.v.m. zijn 25 jarig jubileum te Stellendam Op donderdag 19 jan. had te Ouddorp de openbare verkoping plaats van hotel „de Gouden Leeuw" te Goedereede; het pand werd ingezet voor 95000,Bij afslag liep dit be drag op tot 125.000,Koper werd de P.E.M., dochter mij. van de Amstel Brouwerij. Donderdag 19 jan. verbond ds. P. Roos, gekomen van Nijkerk, zich aan de Chr. Geref. Kerk te Middelhar nis. Het feit dat op 23 jan. op een te Dirksland gehouden verkoping land bouwgrond werd ingezet voor 7200, per gemet was ons wel een bericht waard. Woensdag 25 jan. overleed te Hotterdam de 61 jarige Joh. Bestman uit Dirksland, hij was op 11 jan. bij een verkeersongeluk gewond geraakt. Te Ouddorp werd een weiland, dat niet mag worden gebruikt voor recreatieve doeleinden, geveild voor maar liefst tO.OOO,per hectare! Een zilveren onderscheiding werd op dinsdag 24 jan. uitgereikt aan dhr. J. J. Bienefelt te Sommelsdijk, oud commandant van de brandweer Te Middelharnis brandde in de nacht van vrijdag 27 op zaterdag jan. een schuur af van de fa. Ooster ling, er gingen kostbare landbouw machines verloren. De buitengewone wijkgemeente te Middelharnis kreeg op zondag 29 jan. haar eigen predikant in de persoon van ds. H. D. van Hoog straten. FEBRUARI. Donderdag 2 febr. verdronk in het zwembad te Overveen de 19 jarige dpi. d. H. P. Witvliet uit 'Melissant Sinds maandag 6 febr. konden de Flakkeese werklozen naar de havenbedrijven wor- ilen verwezen, echter konden gegronde bezwaren worden ingediend. Woens- tag 15 febr. hadden de verkiezingen van tóen der Tweede Kamer plaats. Op Plakkee verloor de Boerenpartij de helft tan haar kiezers, de S.G.P. verloor 2"/o, i A.R. won 2%, het aantal communis ten verdubbelde op Flakkee. Een gering verlies leden de K.V.P. en P.v.d.A. Donderdag 16 febr. werd te Stellendam toor de Herv. Gemeente het nieuwe Ver. gebouw „de Rank" in gebruik ge- lomen De 13 jarige scholiere M. J. Pietersma te Oude Tonge werd donder dag 16 febr. door een landbouwwagen overreden en gedood Tn de nacht van zondag 20 op maandag 21 febr. verdronk te Delfzijl de 25 jarige D. Hoek uit Oud dorp, hij was kapitein op een birmen- tanker. Dinsdagmorgen 21 febr. verbrandde te Langstraat een scliuur met inventaris van dhr. Jac. Koene Vrijdag 24 febr. ontvingen de heren J. Groen en L. Timmer, beiden werkzaam bij deurwaarder van Kampenhout het diploma candidaat-deurwaarders, het was een voor Flakkee unieke gebeurte nis. MAART. De 2 jarige Marinus van Kempen te Oude Tonge werd op woensdag 1 maart door een passerende auto gegrepen, het ventje overleed Zondag 5 maart nam ds. T. van 't Veld afscheid van de Herv. Gem. van Den Bommel Te Stellen dam werd op woensdag 15 maart het nieuwe winkelcentrum in gebruik ge steld. De raad van de gemeente Dirksland besloot tot de aanleg van een sportveld te Herkingen. APRIL. Vrijdag 31 maart passeerde de mil joenste personenauto in het lopende boekjaar de Haringvlietbrug. In de op deze dag gehouden raadsvergade ring van de raad van Oostflakkee werd besloten tot de bouw van een sporthal te Oude Tonge In de leeftijd van bijna 46 jaar overleed te Goedereede de gem. secretaris dhr. J. Jongkoen Een storm, die soms windkracht 11 bereikte, richtte een ravage aan aan het strand paviljoen „de Zeester" te Ouddorp Donderdag 6 aug. overleed te Harder wijk ds. C. V. d. Boogert, Sommelsdijker van geboorte Bij een verkeersonge luk te Westkapelle kwam zaterdag 8 aug. de 21 jarige P. L. uit deze gemeen te om het leven. Deelnemend aan een oriëntatiereis door Zuid-Afrika overleed op woensdag 12 april de heer J. A. van Nieuwenhuijzen te Ooltgensplaat „Victoria Dirksland wordt opgeheven" luidde een bericht in ons blad van vrij dag 21 april; de opheffing betekende ontslag voor 76 werknemers hiaan- dagavond 24 april overleed te Rotter dam de 55 jarige P. v. d. Vliet, raads lid te Ooltgensplaat De Coöp. Raif- feisenbank te Stellendam bereikte de 6 miljoen aan spaargelden Donderdag 27 april vierde Nederland feest nadat de geboorte van een Prinsje bekend was geworden, de koninklijke boreling werd met 101 saluutschoten begroet! Za terdag 29 april ontving dhr. N. G. Nieuwenhuijzen te Oude Tonge een Gouden Koninklijke Onderscheiding i.v.m. zijn lange staat van dienst als polderbestuurder Ook dhr. M. v. d. Bosch te Melissant ontving goud als waardering voor zijn arbeid in dienst van de volksgezondheid. MEI. Burgemeestei^ v. d. Harst van Oost flakkee legde op dinsdag 1 mei de eer ste steen voor het zwembad „de Singel" te Ooltgensplaat Vrijdag 5 mei volg de nog een eerste steen, nu voor het zusterhuis in Dirksland, gelegd door ds. H. N. van Hensbergen Die dag nam te Middelharnis de Buitengewone wijk- gemeente i.w. haar houten kerkgebouw in gebruik Ook de Landbouwschool te Sommelsdijk vierde een jubileum; vrijdag 19 mei werd mede in aanwezig heid van tal van oud-leerlingen-het 40 jarig bestaan herdacht. Op die dag werd op de Grevelingen- dam het wegrestaurant „de Grevelin- gen" geopend Ds. J. Noordhof, Geref. predikant te Den Bommel nam op zon dag 14 mei afscheid van zijn gemeente i.v.m. zijn vertrek naar Wemeldinge Arie v. d. Voorde te Oude Tonge stopte zijn kappersbedrij f; hij had het kap persvak bijna 60 jaar lang uitgeoefend. Een Duits toerist bleek het nog niet te zijn verleerd; hij trok met een gesto len bootje vanuit Ooltgensplaat de Noordzee op; bij Texel liep hij in de val. De kamer van koophandel te Dordrecht kwam tot een weinig op wekkende conclusie: „Dam en Brug hebben op Goeree-Overflakkee nog weinig vooruitgang gebracht; veel is bij het oude gebleven en het ontbreekt aan spectaculaire initiatieven". Voor de Coöp. Ver. Camping Oude Tonge was 30 mei een gelukkige dag; de nieuwe camping werd toen geopend In de raadsvergadering van 30 mei 'benoemde de raad van de gemeente Goedereede dhr. A. J. Vogelaar tot gem. secretaris Maandag 29 mei overleed te Hooger- heide Gravin J. de Chambure, Am bachtsvrouwe van Grijsoord en Klin- kerland. JUNI. Zaterdag 3 juni werd te Ooltgensplaat •het nieuwe zwembad „de Singel" in ge bruik genomen Twee flakkeese jon gens werden landelijk kampioen in een beroepenwedstrijd, het waren de elec- tricien Leen v. Prooijen Dirksland en de kapper K. v. d. Tonnekreek te Oolt gensplaat Maandag 5 juni ontbrandde de strijd tussen Israël en Egypte; de oorlog had voor Israël een verrassend resultaat; de westerse wereld sympathi seerde met de IraëU, overal in het land werden acties tot steun aan Israël ge houden Woensdagavond 7 juni nam de Geref. Gemeente te Nieuwerkerk het gerestaureerde kerkgebouw in gebruik Vrijdag 9 juni hield de nieuw ge vormde polder Goeree haar eerste open bare vergadering Zaterdag 10 juni overleed in het ziekenhuis te Dirksland de 51 jarige heer L. v. d. Wende uit Goedereede; hij was op 3 juni door een dronken automobilist, H. v. S. te Stel lendam aangereden Theunis Lugten- burg te Dirksland herdacht op vrijdag 16 juni zijn honderdste geboortedag, hij ontving op die dag veel belangstelling De Rijkswaterstaat bezorgde Flakkee een landelijke primeur, onder de Rijks weg naar de Haringvliet brug werd een schapentunnel aangelegd. De centrale landbouworganisaties besloten voor ge heel Flakkee een ruilverkaveling aan te vragen ten einde doorsnijdingen en versnipperingen van landbouwgrond door de aanleg van wegen te kunnen opvangen Zaterdag 17 juni veron gelukte te Oud Vossemeer op Tholen de 55 jarige heer Chr. Schot Op de vrij dag 16 juni gehouden zitting van de Prov. Staten van Zeeland werd herdacht dat dhr. C. Boender uit Tholen (s.g.p.) 40 jaar Statenlid was Zaterdag 17 juni werd te Tholen de 51 jarige brom fietser A. v. Loon aangereden aan de gevolgen waarvan hij overleed Zon dag 25 juni werd een gedeelte van Mid delharnis en Sommelsdijk getroffen door een zeer zware storm. Er ontstond grote schade aan woningen en bedrijfs panden en tal van zware bomen werden ontworteld. Vooral de tuinderij Flakkee Zaden N.V. werd zwaar getroffen. On middelijk waren de brandweerkorpsen paraat om hulp te bieden Een uni cum is de volière in Oude Tonge, zater dag 22 juni werd hij officieel in gebruik genomen Woensdag 28 juni vierde Dirksland feest, „meester" Jansen was 40 jaar aan de school met de Bijbel te Dirksland verbonden Dinsdag 27 juni nam dhr. P. G. van Ooijen afscheid als hoofd van de Openbare Ulo te Middel harnis Vrijdag 30 juni verdronk in het zwembad te Ooltgensplaat de 12- jarige Peter Schilperoort. JULI. Donderdag 6 juli verongelukte in Zuid-Duitsland de 30 jarige chauffeur H. Vroegindeweij uit Sommelsdijk, werkzaam bij transportbedrijf Visbeen te Nieuwe Tonge Dinsdag 11 juli ver bond ds. J. Catsburg zich aan de Ned. Herv. Gem. van St. Maartensdijk Twee Engelse jongelui kwamen woens dag 12 juli in de haven van Middelhar nis aan, met een miniem klein zeilboot- je waren ze de Noordzee overgestoken De Geref. Gemeente te Stad aan 't voor veilige verzekeringen eni lage premies Bijzonder snelle sohade- afwikkeling Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en na 1 jaar schadevrij rijden reeds 20*/« korting. Finiuicieringeii. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (0187») 2012. Byna een eeuw sssurantle- agenten. Haringvliet bestond 50 jaar. Ds. G. Mouw, predikant der Geref. Geineente te Middelharnis nam op woensdag 19 juli afscheid i.v.m. zijn vertrek naar Oudemirdum Nabij Nieuwerkerk ge beurde op zaterdag 22 juli een ernstig ongeval, een persoon werd gedood, ne gen anderen werden gewond Zater dag 29 juli verdronk in de Schelde bij Tholen de 14 jarige Marien Stoutjesdijk uit St. Maartensdijk Het gemeente bestuur van Oostflakkee richt zich tot de Minister van Verkeer en Waterstaat teneinde op inpoldering van de Helle- gatplaten aan te dringen. AUGUSTUS. In ons nummer van 11 aug. lezen we dat de toltarieven tot 2,zouden worden verlaagd; het bericht bleek vodrbarig en het zou de aanleiding wor den tot het ontslag van de dir. der N.V. Brug dhr. J. Knape Maandag 14 aug. werd te Middelharnis de eerste Ploriade M '67 geopend de tentoonstelling trok veel bezoek Tijdens de kantonge recht-zitting van vrijdag 11 aug. werden jongelui uit Sommelsdijk beboet voor hun gedrag in de Nieuwjaarsnacht „Sensationeel nieuw bedrijf óp ons eiland" luidde een kop in de krant van 18 aug; we doelden op een vestiging van autobedrijf Kleiweg; op een goede dag bleek niet enkel de klei, maar ook dhr. V. d. Bent weg Zondag 20 aug. deed ds. L. Geluk intrede als tweede Herv. predikant te Dirksland Op maandag 21 aug bracht de Com. der koningin een werkbezoek aan Dirksland; hij opende op die dag de Nieuwe Prins Willem-Alexanderschool Zondag 27 aug nam ds. J. v. Vliet afscheid van de Herv. Gemeente, van Ouddorp Woensdag 30 aug. nam de raad van Goedereede door de invoering van de woonforensenbelasting een belangrijk besluit. Dhr. J. Bruggeman nam in r die raad afscheid. SEPTEMBER. Op 2 sept. werd Prins Willem Ale xander in Den Haag ten doop gehou den. Op vrijdag 1 sept. werd te Achthuizen de 16-jarige F. C. v. d. Made gedood toen hij de weg overstak Nadat aanvankelijk was besloten tot opheffing van het brandweerkorps van Sommelsdijk kwam de raad van Mid delharnis in de vergadering van 7 ^sept. op' haar besluit terug. Donderdag 7 sept. werd te Dirksland, in een speci ale kerkdienst, het 100-jarig bestaan van de Ger. Gem. herdacht. Zondag 10 sept. kreeg Herv. Oude Tonge weer een eigen predikant in de persoon van ds. W. van Gorsel. Bij een botsing nabij Middelharnis werd op zaterdag avond 9 sept. de 25-jarige D. A. Kam- meraad uit Ooltgensplaat gedood. Maandag 11 sept. had te Zoutelande de begrafenis plaats van oud-burgemees- ter D. Kodde. Donderdag 14 sept. werd te Oude Tonge de eerste christe lijke kleuterschool in deze gemeente officieel geopend. Vrijdag 15 sept. werd in de bouw van de zusterflat te Dirksland het hoogste punt bereikt Maandag 18 sept. werd te Nieuwe Ton ge de 77-jarige J. Knöps uit Middel harnis bij het oversteken gedood. Vrijdag 15 sept. nam dhr. A. Westland afscheid als hoofd van de chr. ulo te Middelharnis. Zaterdag 16 sept. hield de H.B.S. te Middelharnis t.g.v. het 50- jarig jubileum een reunie voor oud- leerlingen. De Coöp. Raiffeisenbank behaalde de 12 miljoen aan spaargel den Medio september richtten de colleges van b. en w. zich in een adres tot de Minister over het gebrek aan werkgelegenheid op Flakkee. Het bestuur van de N.V. Brug besloot dat per 1 jan. fietsers en brommers tolvrij de Haringvlietbrug mogen passeren Uit de beantwoording van vragen door Ir. H. v. Rossum bleek dat Minister Bakker geen voorstander is de Helle- fatplaten op korte termijn in te polde en. Vrijdag 29 sept. overleed te Duisburg de 19-jarige Jan Roozemond uit Ouddorp na een val in het ruim van een schip. Die dag had onder Nieuwerkerk een ernstige autobotsing plaats waarbij 4 doden te betreuren waren. OKTOBER. In haar vergadering van donderdag 5 okt. besloot de raad van Middelhar nis tot de bouw van een sporthal Woensdag 11 oktober werd het monu ment bij de Haringvlietbrug officieel onthuld Dinsdag 10 okt. werd kand. J. van Vliet bevestigd tot predikant van de Ger. Gemeente te Aagtekerke Nadat de onderhandelingen over de aankoop van het gemeentehuis te Oud dorp waren vastgelopen besloot de pol der Goeree eennieuw polderhuis te bouwen Dinsdagavond 17 okt. over leed plotseling dhr. M. H. Koese te Middelharnis; hij werd 49 jaar Bij wijze van experiment hield het gemeen tebestuur van Oostflakkee een con tactavond met de bevolking, er was veel belangstelling Huize Sjaloom te Middelharnis kreeg haar eerste bewo- -♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦• ners Zondagmorgen 22 okt. overleed te Dirksland de 36-jarige M. Melissant, die dag tevoren was hij gewond naast zijn brommer aangetroffen Maandag 23 okt. was een hoogtijdag voor de Goereese Visserij; voor het eerst in haar bestaan presenteerde ze zich in een prachtige vlootshow, afgenomen door de commissaris der Koningin die deze dag een werkbezoek aan Goede reede bracht. Een krachtige gasont ploffing sloeg de woning van de 76-ja- rige wed. Vis-van Heemst te Middel harnis uit elkaar; mevr. v. Heemst werd licht gewond Vrijdag 20 okt. arriveerde in de Deltahaven het droog dok voor „Maaskant Droogdok N.V." te Stellendam In haar vergadering van vrijdag 27 okt. stelde de raad van Oostflakkee het veel besproken be stemmingsplan „Agrarisch gebied Oolt gensplaat" vast In Middelharnis werd een „Roode-Kruisboom" geplant Op 31 okt. werd de 450-jarige Reformatie herdacht. NOVEMBER. Donderdag 2 nov. overleed te Oud dorp de oud-redder P. Bezuijen Vrijdag 3 nov. ging het eerste schip door de Volkeraksluizen maandag 6 nov. werd in Stellendam de eerste steen gelegd voor 60 woningen Woensdag 15 nov. werd de 23-jarige H. v. d. Valk uit Middelharnis bij een autobotsing nabij Oud Beijerland ernstig gewond De bouwstroom bleek voor Flakkee niet realiseerbaar en gaat derhalve aan de Flakkeese neus voorbij Woensdag 22 nov. werd Goedereede geadopteerd door de Leidse Studentenver. „Uchi Mata"; op de markt werd haring en wittebrood uitgedeeld Op 26 nov. werd te Goedereede officieel de Stich ting Maatsch.- en Sociaal Werk opge richt. DECEMBER. Op 1 dec. vierde dhr. P. v. d. Kreeke te Wolfaarisdijk zijn 100ste verjaardag Donderdag 7 dec. nam Zr. E. v. d. Starre afscheid als wijkzuster van het Groene Kruis te Ouddorp; de zuster werd voor haar 29-jarig dienstbetoon vorstelijk beloond De oud Middel- harnisser Marcus Faasse te Schiedam werd zondag 10 dec. 100 jaar Za terdag 9 dec. had de proefvaart plaats met de nieuwe G.O. 7; het schip geldt als voorbeeld voor meerdere van deze types voor de Goereese vloot In Ooltgertsplaat brandde woensdag 13 dec. de houten woning van de fam. A. v. Hassent-v. d. Heuvel totaal af De dag daarop ging de landbouwschuur van dhr. C. Poortvliet aan de Westdijk te Dirksland in vlammen op Dhr. J. J. C. la Fleur te Middelharnis werd benoemd tot lid van Prov. Staten De gemeenteraad van Dirksland besloot met twee stemmen tegen garant te staan vor een geldlening a 5V2 mil joen aan te gaan door de Stichting Serviceflat Dirksland Een Zwitserse tanker liep in een sneeuw jacht op het Gors nabij de Galathese haven te Oolt gensplaat Wijlen dhr. J. A. v. Nieu wenhuijzen werd op een verg. van de HoU. Mij. van Landbouw posthuum on derscheiden met de Gevers Deynoot medaille Zondag 17 dec. nam ds. J. G. Abbringh afscheid van de Herv. Gem. van Arnemuiden. VERHOGING LOONGRENS VOOR DE VERPLICHTE ZIEKENHUISVERZEKERING Naar het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid heeft meege deeld, kan binnenkort de afkondiging van een Algemene maatregel van be stuur worden tegemoetgezien waarbij de loongrens voor de verplichte zieken huisverzekering die thans 12.000 be draagt, met ingang van 1 januari wordt verhoogd tot 13.200. OOLTGENSPLAAT Schouwbrand te Achthuizen. Zater dagmiddag te 12.15 uur werd de brand weer van Ooltgensplaat gealarmeerd voor een schouwbrand te Achthuizen. Bij aankomst bleek een ernstige schouw brand te zijn ontstaan bij mevr. de wed. v. d. Swaluw aan de Bommelsedijk. Met een poederapparaat werd het ge vaar voor uitbreiding bezworen en werd de brand geblust. Ook werd de kachel naar buiten gebracht. Zonder schade liep het incident goed af. OOSTFLAKKEE Reinigingsdienst en de jaarwisseling. Voor de gemeente Oostflakkee is de volgende regeling getroffen betreffende het ophalen van huisvuil in de week van Nieuwjaar. Op dinsdag 2 januari 1968 zal het huisvuil worden opgehaald in Oude Tonge en Den Bommel. Op woensdag 3 januari in Ooltgens plaat, "Achthuizen, Langstraat en Zuid zijde; eveneens zal op woensdag 3 jan. de buitenvnjken worden opgehaald. Na woensdag gaat alles weer normaal als voorheen. Dankzij h'et aantal voetmaten (toonhoogtes) zijn alle Ri-ha or gels zeer gemakkelijk te bespe len. Ri-ha biedt u 5 toonhoogtes per toets. U kunt hem desnoods met één vinger bespelen. Door meer kontrast in klankkleur en de grotere volheid van toon. Mede hierdoor heeft het Ri-ha orgel een toonaangevend karakter gekregen, Dankzij de grote produktle met export naar alle werelddelen kun nen in Ri-ha orgels veel meer speelmogelijkheden Ingebouwd worden voor een lagere prijs. Voor f 1.995,- heeft u reeds een volwaardig Ri-ha produkt (4-korig en Preset-registratie. Keuze uit 8 modellen en 3 houtsoorten. VERVOLGVERHAAL ff door HERMAN DE MUINCK Lucie had een plattegrond van Den Kaag gekocht met tal van gegevens. Zo Vonden zij spoedig, waar het museum ï'ch bevond: in het hart van de stad. 2e bleven er geruime tijd, om ver volgens wat te „winkelen" tot het mo ment was aangebroken, om in een res taurant wat te gaan eten. 't Was vlakbij sen eetgelegenheid, dat Lucie Heleen gespeurde aan de arm van haar galant, zij nu pas voor het eerst goed zag: f«n bleke, hautaine jongeman. Zij hoop- fe maar, dat Heleen- haar niet zou zien, "laar dat kwam falikant uit. Zij werd *el opgemerkt. Weer die handgroet van Heleen en het verwaande lachje. „Ken je die?" vroeg Jan, die vooral fe jongeman goed had aangekeken. „Allicht, dat is mijn nichtje Heleen "let haar galant, 't Zal nu wel niet lang "leer duren, of ze zullen verloven". „Je nichtje en die verlopen kerel?!" „Wat?! Ik begrijp je niet. Hij is nota *ne jonlcheer en student". „'t Is maar gelukkig, dat je weinig van het leven weet, Lucie. 'k Zag het direct aan zijn gezicht. In Utrecht zijn er ook zulke studenten, al zijn het er, dunkt me, niet veel. Je mag je nichtje wel eens waarschuwen". „Waarom? Wat is er dan?" „Wel, die kerel voor mijn part is hij driemaal jonkheer is een eerste klas boemelaar en fuifnummer. Dat je nichtje dat niet ziet of weet! Waar schuw haar. 't Is voor haar bestwil". „Heleen laat zich niet waarschuwen. Haar zuster Hermien beweert altijd, dat hij er niets van meent, maar..." „Zij heeft vermoedehjk alle gelijk", viel Jan haar in de rede. „Ik ken dat soort. Weten je oom en tante er niets van?" „Ja, die zijn op de hoogte. Van oom weet ik niets af, maar soms denk ik wel eens, dat tante er verguld mee is". „Och, mijn liebe, wie die vent ont moet, ziet toch onmiddellijk, wat voor laiul hij is! Vermoedelijk een verwend moederskindje; een rijke papa; niet studeren; alleen boemelen. Je tante moest dat toch bemerken". „Maar zij heeft hem, bij mijn weten, nog nooit ontmoet". „Wat zeg je! Dat is het toppunt! Hoe kan zij dan verguld zijn met hem?" „Omdat hij een jonkheer is". „Alle mensen! Praat jij dan eens met je tante over hem". „Hoe kan ik dat nu, Jan? Ik ken hem immers niet. Bovendien: je hebt geen flauw begrip van de verhoudingen in het gezin van oöm en tante. Zoiets moet je meemaken". Ze waren doorgelopen, het eethuis voorbij. Jan keek scherp uit. „Dit hier lijkt wel aardig, vind je niet?" Lucie stemde toe. Ze traden een rus tig restaurant binnen en vonden bij het raam een plaatsje. „Weet je vader dat, Lucie?" „Wat? Ik..." „Nu, van die verhouding bij je oom en tante". „O, bedoel je dat? Ik begreep je niet Ik denk, dat vader het niet weet. Hij zei mijje zult het daar gezellig hebben en daarover heeft hij het zo nu en dan in mijn brieven ook. Ik schrijf er niet over". „Neen, dat begrijp ik. Dat is voor jou wel wat moeilijk. Er was ook weinig contact, niet? Enfin, je bent er niet vaak Laten we even de spijskaart bekijken. Ze hadden spoedig besloten. Toen zij de bestelling gedaan hadden, stopte Lucie hem tersluiks een briefje van tien in de hand. „De rest krijg ik straks wel terug" „Neen, neen", aarzelde hij. „Dat was de afspraak. Jan. En een afspraak moet je houden". „Ja, dat is zo. Nu vooruit dan maar. Maar ik vind het niet leuk, Lucie". „Je hebt in'Zeestad wel eens een ijs- co van Frans Wieriks van mij gekregen. Toen heb je ook niet „neen" gezegd". Jan Fottema lachte smakelijk. „Dat je dat nog weet!" „O ja, 't was in de Poststraat, vlakbij school. Frans Wieriks ging in de pauze net voorbij met z'n wagentje, 'k Zag aan je gezicht, dat je geen cent op zak had, waar of niet?" „Ik kan het niet ontkennen, 'k Had bijna nooit geld in mijn zak. Maar toen ging het om drie cent en nu..." „Praat er toch niet over. Vader heeft met oom en tante een accoord getroffen, ik weet er niets van. En hij heeft er voor gezorgd, dat ik hier op een bank een saldo heb. 'k Weet niet eens, wat ik er mee doen moet. En dan verdien ik nog geld ook", lachte zij olijk. Haar opgewektheid deed Jan goed. Natuurlijk kon hij haar moeder niet vergeten (hoe zou het! die twee waren gek op elkaar geweest!) maar zij w^as -jong en het leven hernam zijn rechten. Al koutend over dit en dat, herinnerin gen ophalend aten zij met smaak, zon der zich te haasten. Inmiddels ging het duisteren en zo langzamerhand werd het tijd, op te staan en te vertrekken. „Ik breng je naar het ziekenhuis". „Neen, ik breng je naar de trein". Hij protesteerde, opmerkend, dat het te koud was, maar Lucie stoorde er zich niet aan. „'t Is gezond weer", zeide zij. „Ik ga mij niet op mijn kamer opslui ten". Intussen had Jan geen ongelijk gehad. Al was de vorst dan verdwenen er was nog geen sjjrake van lente de „maartse buien" moesten ook nog ko men het was behoorlijk koud en ste vig stapte het tweetal naar het station in de Rijnstraat. „Het is nog een heel eind terug voor jou", zei Jan. „Ik pak de tram. Met een overstapje ben ik er zo". „'t Was een fijne middag, Lucie. Of vind je van niet?" „Natuurlijk was het een fijne middag. We hadden elkaar al zo lang niet ge zien". „Hoelang kennen we elkaar al niet?" „Laat ik daaraan nu in het restaurant ooli gedacht hebben! 't Is bijna twaalf jaar. Jan". „Zo'n tijd al? Och ja, natuurlijk". „Ik was blij, toen je brief kwam en later belde, dat je vanmiddag zou ko men". „Als je het goed vindt, bel ik je wel eens op, wanneer je vrij bent. Maar ik werk hard, Lucie. 'k Wil opschieten. Veel tijd heb ik niet". „Je belt maar. Jan. We zullen wel zien. Maar overwerk je niet". Een stevige handdruk en hij was in het stationsgebouw verdwenen. 't Was een fijne middag, had Jan ge zegd. Dat was ook zo. En tóch had Lucie een onbevredigend gevoel. Wat zij dan gewild had? Dat wist zijzelf niet. Jan was toch geweest, zoals altijd, als ze bij eikaar waren. En tóch zij had ver wacht, dat hij haar zou voorstellen, ge regeld te corresponderen; dat zou zij leuk gevonden hebben. Maar hij repte er niet van. En zij had er toch niet over kunnen beginnen? En in de voortdenderende trein naar Utrecht zat Jan Fottema in ge peins. Ja, een fijne middag. Hij had er naar verlangd. Maar twijfel ging hem besluipen. O, hij hield van Lucie. Zij van hem? Vermoedelijk wel. Maar hij had de steun van haar moeder niet meer. Hoe zou haar vader er eigenlijk over denken? Een schatrijk man, die nota bene maanden wegging naar Zuid- Frankrijk en Noord-Afrika. „'k heb hier op een bank een saldo, ik weet niet eens, wat ik met dat geld moet doen". En hij hij was geheel afhankelijk als wie en wat dan ook. Vond het niet eens leuk, van een schoonvader af te hangen. En bij de kennissen, waar Lu cie, kind aan huis was, zoals ze gezegd had, was een zoon, student, even ouder dan hijZo tolden zijn gedachten door elkaar. En hij kwam geen steek verder. Aan het diner was het Heleen, die haar moedje roerde. „Die Lucie knijpt de kat toch maar in het donker. Ik kwam haar vanmid dag in de stad tegen. Met een vriend, niet dezelfde van toen. Een ander. Een stiekemerd, hoor". {Vfordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 5