Is de a.R.P. links? het ouóe gaat... het nieuwe komt BEDDEN Sporthal Oude Tonge kreeg flinke gift uit Dnjerfonils Nieuwe toltarieven Haringvlietbrug F^C.KORTEHECsZOOH drij ilrij Oude jaar 1967 Nieuwjaar 1968: J. KEUVELnaR Vrijdag 29 december 1967 No. 3649 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dirwdag- en vrijdagavond 22 5! RP BKEI ÏRI g. 241] en pre nieuv j< in polyether en kapok Alleen de goede merkmatrassen Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" Het jaar is vergleden, twaalf bronzen slagen zullen straks het nieuwe aankondigen. Moge het een voorspoedig jaar worden. ZondagsdSenst arto«ii EN UITGSVSRS BOUWMATERIALEN N. SNOEI Dirksland Telef, 333 Raad Middelharnis vergadert kig cendei 196i PBINS HBNDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEUBtAKNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Lanfeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 2020 Glio 167980 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In het eerste artikel over dit onder werp gaven we enige uitkomsten van ipinieonderzoeken, die erop wezen, dat j onder de A.R. kiezers niet een meer- Ierheid, maar slechts een minderheid s van evangelisch-radicalen, terwijl de eiding van de partij spreekt en han- elt alsof deze stroming kwantitatief iet grootst is. Drs. van Putten en ook inderen hebben er echter op gewezen, lat aan de hand van diverse onderzoe ken het tegendeel blijkt. We zullen daar- m in dit artikel nog wat voorbeel- ien geven. Uit een onderzoek namens het week- ilad Revu bleek in 1966, dat van alle lartijen de A.R. de meeste „rechtse" mtwoorden gaven op diverse vragen, lie gesteld werden. Zo b.v. over deze het stakingsrecht niet moest worden teperkt. Ook waren onder hen de üinste voorstanders van vrije menings- liting en van de mogelijkheid tot dienst- feigering. Zij toonden zich van alle lartijen het meest tevreden over de felvaart in ons land. Bovengenoemde irs .van Putten heeft in 1964 zelf een mderzoek ingesteld over diverse on- jerwerpen en stelde daarbij o.a. de uit braak: „Het is jammer, dat de A.R.P. egenwoordig niet meer zo principieel 3 als zij vroeger was." Daarmee was Vo van de geënquêteerden het eens Iiwiaafl" 2'^'^''^^- ander leerzaam on- lerzoek betrof de koers van de A.R.P., laarbij de ondervraagden werden in- deeld naar sociale beroepsgroepen. Iet ging erover of men de huidige koers letreurt of erover tevreden is. Daar- lit bleek, zoals men uit onderstaande ijfers kan zien, dat de meningen on- Ier de diverse groepen nogal uiteen- 168 toe 73) 4 ?3) 31 uwjaa 77) 2 2 1968. ir jaar iepen. landbouwers landarbeiders middenstand vrije beroepen hogere employés lagere employés overige arbeiders betreurd tevreden 65 68 52 31 30 47 61 16 18 25 69 55 36 19 Drs. van Putten constateert dat men Evredenheid over de huidige koers ooral vindt bij de intellectuelen, dus Ie vrije beroepen en de hogere amb- enaren en het minst bij boeren, arbei- lers en middenstanders. Dit klopt met wat wij altijd geschre- m hebben, dat de meest progressieve n radicale partijgangers het geldt oor elke partij te vinden zijn aan de iniversiteiten, zowel bij de hooglera- in als bij de studenten en bij hogere mctionarissen. Men kan er de vak- «ndsleiders ook nog bij nemen. Drs. Gruyters heeft na de jongste ierkiezingen o.a. een onderzoek inge leid naar de populariteit van een aan- :liëntèl il vooraanstaande politici. Daaruit es, va ;swarei ISSAN HARNl euwjaa )lade )NBON KBUII lalist RAAT een leek, dat mr. Biesheuvel voor de post an minister-president veel steun kreeg an socialisten en Prof. Zijlstra van de iberalen. Dit was bij de partijkern van Ie A.R.P., o.a. de lezers van „Trouw", ok zo: Zijlstra, die veel meer „rechts" i dan Biesheuvel had beduidend meer ianhang. „Samen vormden zij de po- itieke Janus-kop van de A.R.P.' zo onstateerde Gruyters, „de één met het 'mcht naar de P.v.d.A. (evngelisch- aöicalisme), de anders met het gezicht laar de V.V.D. (herstel van het even- richt). Vanwege de Vrije Universiteit werd ia de verkiezingen in februari j.l. een root landelijk onderzoek ingesteld. Men Toeg o.a. aan de kiezers of men bij ïgeringsvorming voorkeur had voor amenwerking met de P.v.d.A. dan wel iet de V.V.D. Uit deze keuze blijkt nmers een rechtse of linkse inslag voor P.v.d.A. voor V.V.D. K.V.P. 40 30 A.R.P. 32 45 CH.U. 30 43 Ook uit dit onderzoek blijkt, dat er «1 een tamelijk grote groep A.R. vóór imenwerking met de P.v.d.A .is, maar it de meer behoudende groep veel 'oter is. Dit blijkt ook uit een andere vraag an Gruyters, die een groep kiezers an confessionele huize liet kiezen issen de liberaal Toxopeus en de so- ialLst Den Uyl als toekomstig minis- ■r-president. Het resultaat was als ol?t: Toxopeus Den Uyl K.V.P.-kiezers A.R.P.-kiezers C.H.U.-kiezers 61 69 64 39 31 36 Ook hier bij de A.R.P. weer een min- frheid bij de radicalen. In oktober j.l. had een onderzoek iaats van „Brandpunt" (K.R.O.). Daar- ij stelde men tegenover elkaar een «alitie van P.v.d.A., D '66 en linkse ^r. radicalen enerzijds en anderzijds in van de V.V.D. met de rechtse chr. imocraten. Het resultaat was als volgt: K.V.P. P.v.d.A. etc. 38 V.V.D. etc. 22 A.R.P. C.H.U. 19 22 38 43 Alweer dus bij de A.R. een voorkeur »or de V.V.D. Uit een N.C.R.V.'-onderzoek de vorige «and kwam een soortgelijk resultaat, vraag was: is u vóór samengaan van christelijke partijen met de P.v.d.A.? antwoorden waren als volgt: Jesaja 40 8. Een stem zegt: „Roept": en hy zegt: „Wat zal ik roepen?" ,alle vlees is als gras en zijn goeder tierenheid als een bloem des velds Het is goed, als op oudejaarsavond de aandacht wordt gevestigd op de kortstondigheid van ons leven. Niet al leen, omdat het voorbij gevlogen jaar ons wijst op de lege plaatsen, in het ge zin, in de familie, in onze samenleving, maar bijzonder, omdat de Heere zelf ons bij de kortstondigheid bepaald. Het oogmerk Gods is, ons levenseinde te overdenken. Het is de goddelijke op dracht aan Jesaja, om: „te roepen". Het moet bekend gemaakt worden, verkondigt, gepredikt, en dat niet in het verborgene, maar dat ieder het hoort. Wat moet dan de boodschap zijn? „Alle vlees is als gras". Op oudejaarsavond wordt niemand vergeten. Alle vlees, dat zijn alle men sen. Wie wij ook zijn, welke plaats wij ook innemen. Tot ons zegt het goddelij ke woord: „U bent gras". Daarmee wordt niet bedoelt, het gras van onze v/eiden, van onze dijken of van onze plantsoenen. Hier wordt be doelt:„Woestijngras". Het gras dat ijl, spichtig en dor in de woestijn groeit, dat zich vastklemt aan enkele woestijn korrels zand. Zo is ons leven, met alle vermogens probeert de mens in dit woestijnleven, houvast te krijgen en een levens bestaan te vinden. Deze tekening geeft Gods woord van ons leven, en is het zo niet? En al zijn goedertierenheid, als een bloem des velds. Zelfs het goede dat de mens mag doen, staat in het teken van de vergankelijkheid. Niets kan hier zijn stand behouden, wat uit stof is neemt een end, door de tijd die alles schendt. Ons leven is als een veldbloem, het ver heft zich in het veld. Als een veldbloem valt ze op, in het kleurloze van de om geving. Ze leeft in het wild en groeit in het wild. Hoe nietig staat ze daar in de omgeving waar ze groeit. Zie, dat is een eerlijke boodschap over ons kort en toch zo verantwoordelijk leven. Zien wij op oudejaars avond terug, op het voorbijgevlogen jaar, dan is waar: „ons leven is broos, ons leven kort". Wat voor gedachten geeft dit ons? Want, alleen de vaststelling van deze kortstondigheid en rustig verder gaan, zonder gedachten; „dat het gras verdort en de bloem afvalt", zal niet de ge wenste vruchten geven. Gods oogmerk is immers, ons te leren de kortheid van ons leven, de verlorenheid van ons be staan, opdat wat eeuwig en bestendig is, noodzakelijk mocht worden. Elke jaar- kring is een getuigenis: „Mens bereid Uw huis". Uren, dagen, maanden, jaren, vliegen als een schaduw heen. Davids bede mocht de onze zijn: „O Heer, ontdekt iriijn levenseind aan mij". Jesaja 40 8 b. Maar het woord onzes Gods bestaat in eeuwigheid. Een nieuwe jaarkring ligt weer voor ons. Bij het ingaan van het jaar 1968 hebben wij elkander naar oud gebruik veel heil en zegen toegewenst. Welk heil en welke zegen daarmee werd be doeld, zal voor velen onbekend zijn. donder dat wij het wisten hebben wij onbewust uit Gods woord gesproken. Heil en zegen zijn onmisbaar voor ons tijdelijk en eeuwig leven. De vastigheid van dat heil is in Gods woord duidelijk omschreven. Tegen het vergankelijke van ons le ven, stelt de Heere de onvergankelijke boodschap van Zijn eeuwig woord. Juist in onze tijden, verliezen wij zo veel vastigheden, waarop wy hoopten en op betrouwden, Hoe wordt het vertrouwen in velen geschokt en het vertrouwen op velerlei beschaamd. Hoe onzeker is ons leven als wij alleen op het aardse betrouwen. Tegen alle vergankelijkheid, stelt de Heere Zijn onvergankelijk woord. Alles wat niet is naar dat woord, zal geen dageraad hebben. Het is het fun dament van het dagelijks leven, maar ook van het eeuwig leven. Het door de zonde verduisterde ver stand, heeft onverlicht dat woord be spot en aangetast. Doch de natuurlijke mens begrijpt niet de dingen die des Geestes Gods zijn, ze zijn hem een dwaasheid. Hij^ kan ze niet onderschei den, omdat ze geestelijk onderscheiden worden. Luther zong, temidden van de strijd: „Gods woord houdt stand in eeuwigheid Het zal geen duimbreed wijken. Gods woord, geeft ook voor de nieuwe jaarkring antwoord, op alle levensvra gen en levensverwachting. Gods woord, getuigd: „Van zonde, van schuld, van straf en van oordeel". Gods woord, spreekt: Van zonde ver geving, van uitdelgiijg van de schuld, van ontheffing van de straf, van vrij spraak in het oordeel. Ook 1968 zegt ons, naar Gods woord: „stelt op prinsen geen betrouwen, waar Gij toch geen heil bij vindt". 1968 zegt ons, naar Gods woord: „Za lig hij die in dit leven, Jacobs God ter hulpe heeft". Door Zijn woord wil God Zijn ver borgen wil aan ons bekend maken. Op dat woord heeft de ontelbare schare ge hoopt, geloofd en is niet beschaamd ge worden. Dat het ook U sterkte zijn mocht, temidden van alles wat wankelt en teleur stelt. De begeerte van de dich ter, vertolkt het verlangen van vele. Heer, ai maak mij Uwe wegen. Door Uw woord en geest bekend. ]L.eer mij, hoe die zijn gelegen. En, waarheen G'Uw treden wendt. Dirksland Ds. P. Blok. Dirksland Ds. P. Blok. K.V.P. A.R.P. C.H.U. wel niet 32 28 27 44 31 38 Men ziet: de cijfers lopen bij de di verse onderzoeken nogal uiteen, maar bij de A.R.P. is de uitkomst ook weer niet dubieus. Na al deze cijfers komen we zo lang zamerhand tot onze conclusies. Wij zijn het eens met drs. Van Putten, die in zijn artikelen tot de slotsom komt, dat de meeste A.R. kiezers tamelijk tevre den zijn met de bestaande orde en zich niet het vuur uit de sloffen willen lo pen om de verhoudingen in radicale zin te hervormen. Wat de veranderings gezindheid betreft, stelt hij ze direct na de V.V.D. Ook concludeert hij, dat de A.R. kiezers bepaald niet P.v.d.A.- minded zijn, eerder het tegendeel. Er is een duidelijke voorkeur voor samen werking met de V.V.D. Zeer terecht constatert hij, dat dit voor de A.R.P. een geweldig probleem schept. De partij als zodanig is zeker niet door de bocht. Wellicht, zegt hij, bestaat er bij geen enkele partij in ons land zo'n afstand tussen wat de par tijleiding nastreeft en wat de kiezers wenselijk vinden. Het blijkt, dat de A.R. het minst radicaal zijn van alle aanhangers der drie christelijke par tijen. Dat dit een enorm probleem schept in de partij, ligt voor de hand. Gaat de partijleiding door met het doordrukken van een z.g. evangelisch- radicale politiek, met name bij kabi netsformaties, dan wordt het voor de rechtsen steeds moeilijker haar te vol gen. Gaat zij een meer rechtse koers volgen, dan komt de linkse „intelligent sia" in opstand! Vroeg of laat komt dit toch tot een uitbarsting zoals bij de K.V.P. Wij zien de A.R.P. nog niet Het 'Anjerfonds Zuid-Holland (afde ling van het Prins Bemhard Fonds), waarvan Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in de prov. Zuid Holland voorzitter is en Mr. E. Heringa, chef der vierde afdeling ter provinciale grif fie van Zuid-Holland als secretaris fun geert, heeft aan het bestuur van de Werkgroep „Stichting Sporthal" te Oude Tonge een bijdrage toegekend van maximaal f 2.500,Zulks onder voor waarde, dat voor genoemd bedrag een geluidsinstallatie en bandrecorder voor de nieuwe sporthal zullen worden aan geschaft. In het desbetreffende schrijven be richt het bestuur van genoemd fonds, dat het ihet waardering heeft kennis genomen van de pogingen die het be stuur heeft ondernomen om zelf de be nodigde gelden bijeen te brengen. Speciaal in het opmaken van B. V. a. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS spoedig uiteenvallen, want de kern er van, die uit gereformeerden bestaat, is veel sterker partij-minded dan an dere volksgroepen. Ze beschouwen hun partij als een soort politieke kerk, die men nu eenmaal niet verlaat. Ook con formeren ze zich uit traditie gemakke lijker aan hun leiders dan anderen. In ieder geval zal de tijd leren, met name bij Kamerverkiezingen, hoe de A.R. kiezers reageren op de koers van de leidende minderheid. Dit is evenwel ze ker het blijkt uit alle gegevens, die j we naar voren brachten dat de lei- ding een linkse koers volgt, terwijl de meerderheid van de aanhangers tegen het radicalisme is. Het is wel een zon derlinge situatie. iilllll ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS Per 1 januari zullen de inmiddels goedgekeurde nieuwe toltarieven van kracht worden. Motorrijwielen, scooters en driewie lers (scootmobiles) betalen f 0,50. Personenauto's, vrachtauto's en auto bussen f 2,50. Fietsen, bromfietsen en voetgangers zijn geen bruggeld verschuldigd. De 10 en 20 ritten boekjes waarvan sprake is geweest zullen echter niet kunnen worden verstrekt. VOOR BETER f^ '-- ■'1,1., WflJB DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 Van zaterdag 30 december v.m. 12 uur t.m. dinsdag 2 januari v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, telef. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Bouman, tel. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. v. Noord, telefoon 01876-224, Herkingen. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Van zaterdag 30 dec. t.m. 1 jan. 1968 dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirks land. THOLEN Zondagdienst artsen. Zondag 31 dec. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter de Looze, tel. 01667-400, Oud Vos semeer. wensen medewerkers, abon- neé's en relaties zowel stof- ielijk als geestelijk bij de wisseling des jaars Gods on misbare zegen toe. Middelharnis, 1 januari 1968. De gemeenteraad van Middelharnis zal a.s. donderdag 4 januari vergaderen. In deze vergadering zal de begroting 1968 worden behandeld. Brandweer Bij de ingekomen stukken is een brief van G.S. tot verdaging van hun be sluit op het besluit van de raad d.d. 7 sept. 1967 tot vaststelling van een wij ziging van de verordening betreffende de organisatie van het beheer van de gemeentelijke brandweer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1