EIÜVriDEII - niEUWS Kinderarts dokter Van Loo rapporteerde zijn bevindingen over fluoridering I CAMERA'S en toebehoren 1 CAMERA'S en toebehoren Fotografie J. ZANDSTRA keRstlicht Al de werken van John Bunyan herdrukt Het probleem van de kleine hoeveelheden Je blad Vrijdag 22 december 1967 No. 3648 Middelharnfs Uitsluitend Ie Idas fabrilcaat PROJECTOREN i- FOTOALBUMS - LIJSTEN ic PRISMAKIJKERS i^ VIEWMASTER .- STEREOKIJKEES SOMMELSDIJK Kwaliteit en service de basis van onze zaak. Marktbericht bloembollen-bloemen Perspectief In smalfilm sociëteit Wereldkam pioenschap typen VERBODEN BIJBELS De districts kinderarts van de Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis", te Dirksland, dokter van Loo, heeft in een uitvoerig rapport aan de gemeentebesturen op iet eiland zijn bevindingen neergelegd over de door hem geconstateerde resul taten van de drinkwater-fluoridering. gij de aanbieding van dit rapport wijst dokter van Loo op z^jn conclusie dat nergens enige reden tot ongerustheid behoeft te zijn over een ongunstige ont wikkeling van de volksgezondheid op Goeree-Overflakkee sinds tot fluoride- ring werd overgegaan. Dokter van Loo noteert daarbg dat er geen toeneming bestaat van het aantal aangeboren af- tvijkingen; een toeneming daarvan zou worden weerspiegeld in de cijfers van de perinatale- en zuigelingensterfte die - zo zegt dokter van Loo op Goeree- Overflakkee zelfs gunstig liggen. Dokter van Loo zegt speciaal de ge bitten van vier jarige kleuters te hebben onderzocht omdat op die leeftijd kinde ren een volledig ontwikkeld melkgebit hebben en nog niet aan het wisselen toe zijn. Per kind zijn dan in principe 20 tanden en kiezen aanwezig. De eerste telling werd verricht in mei 1960 en de thans verrichte in juni 1967. Een tussenruimte dus van prak tisch 7 jaar. Dokter van Loo vervolgt: Zoals u bekend is, wordt aan het wa ter, dat door uw Stichting wordt afge leverd, sinds 15 december 1961, dus praktisch gesproken sinds het jaar 1962, een fluorzout toegevoegd. De gecontro leerde kinderen van de tweede groep hebben dus hun hele leven gefluori deerd drinkwater gebruikt. De kinderen zijn afkomstig uit het westen, midden en oosten van het eiland. Bij beide tel lingen werden óf alle kinderen van een bepaalde leeftijdsgroep voor onderzoek opgeroepen, óf bij de telling werden al le kinderen binnen de gestelde leeftijds groep van een kleuterschool bekeken. De methode van onderzoek was bij het eerste en het laatste onderzoek geheel gelijk. Met het onderzoek iin 1960 werden bij 104 kinderen in totaal 1385 gave elemen ten gevonden. Dat betekent 13,3 gave elementen per kind, oftewel (20 - 13,3 6,7 aangetaste gebitselementen. Bü het huidige onderzoek in 1967 werden bij 109 kinderen in totaal 1846 gave elementen gevonden. Dat betekent 16,9 gave elementen per kind, oftewel (20 - 16,9 3,1 aangetaste gebitsele menten. De cariesfrequentie bij de vierjarigen toont dus een vermindering van: (100 31/67 X 100) "/o (100 46V4 »/o 53V4 »/o. Dit moet een zeer gunstig resultaat worden genoemd; doch dit reeds fraaie getal wordt nog ongunstig beïnvloed door andere omstandigheden: Door in het gehele land nog steeds toenemend snoepgebruik nam in Neder land het tandbederf gedurende de laat ste 10 jaren toe met niet minder dan 30Vo. We kunnen dus rustig stellen, dat dit in de laatste 7 jaar (de periode tus sen de eerste en de laatste telling) een toename zou betekenen van 20'Vo. Als we deze omstandigheden zouden incal culeren, wat zonder meer gerechtvaar digd is, dan zouden we komen tot een vermindering van 64V2''/o, zodat van het tandbederf, dat zonder fluoridering te rerwachten was geweest, nog slechts SSVaVo over is. Tot zover de resultaten van het on derzoek naar tandbederf, vóór en na fluoridering. U vraagt mij ook, of fluo ridering van dririkwater ongevaarlijk voor de gezondheid geacht kan worden. Er is vrijwel geen stof waarover in dit opzicht op een zo uitgebreide schaal on derzoek is verricht als over fluorzouten. Men mag zich, indien men zich hierover een oordeel wil vormen, niet laten lei den door vooringenomenheid, in welke richting dan ook: Men moet de publi- raties van de in dezen verrichte onder zoekingen critisch doorwerken en be zien of zowel de wijze van opzet van het onderzoek als de virijze van verwer ken der verkregen gegevens, de toets der wetenschappelijke critiek kunnen doorstaan. In deze materie verschaft het zogenaamde epidemiologische on derzoek ons de meeste gegevens. Daaronder wordt verstaan een evalua tie van gezondheidsgegevens over de bevolking van een bepaald gebied. Op deze wijze kunnen wij veel nauwkeuri ger gegevens verkrijgen dan met een zogenaamd klinisch onderzoek mogelijk is. Een zeer fraai voorbeeld van epide- ■iiiologischonderzoek werd in Engeland Verricht door Heasman CS. Dit onder zoek dat enorm breed en uitzonderlijk witisch is opgezet toont onomstotelijk aan, dat er geen nadelige beïnvloeding van de gezondheid is door een hoger fluoride gehalte van het drinkwater. Het werd gepubliceerd in the Monthly Bulletin of the Ministry of Health and 'he Public Health Laboratory Service (1962, 21, 150). Hoewel ïk voor mijzelf geheel over tuigd ben dat fluorïdering van drink water de gezondheid niet nadelig hein- vloed, heb ik te uwen gerieve in samen werking met het Centraal Bureau voor fe Statistiek enkele gegevens gegroe peerd, die betrekking hebben op Goe- fee en Overflakkee. Deze worden ver geleken met cijfers van de provincie Zeeland In deze provincie is nog geen ^pkei waterleidingbedrijf tot fluoride- fing overgegaan. en met cijfers, die °P geheel Nederland betrekking hebben. Zeeland is ook- bij deze vergelijking be- 'fokken, omdat de bevolkingsopbouw yan die provincie het best te vergelijken 'S met de bevolkingsopbouw van ons Eiland. Zeer duidelijk moet worden gesteld, dat er géén verband bestaat tussen de thans volgende gegevens en de fluoride ring van het drinkwater. Zij dienen slechts om u te tonen, dat er op de ver schillende terreinen geen ontwikkeling gaande is, die ongunstig afsteekt bij de gang van zaken in Zeeland en in het gehele land. De thans volgende cijfers over zuige lingensterfte en perinatale sterfte waren helaas slechts in vaste 5 jaars perioden beschikbaar. Vergeleken wordt de pe riode van 1956 t.m. 1960 (voor het eiland dus 5 „ongefluorideerde" jaren) met de periode van 1961 t.m. 1965 (voor het eiland dus 1 „ongefluorideerd" en 4 „ge fluorideerde" jaren. ZUIGELINGENSTERFTE (d.i. sterfte van 1 week tot 1 jaar oude kinderen omgerekend per jaar per 1000 levend geborenen: Gebied 1956-1960 1961-1965 Goeree-Overü. 14,9 13,0 Zeeland 16,5 14,1 Nederland 17,3 15,1 PERINATALSTERFTE (d.i. aantal doodgeborenen aantal in de eerste levensweek overleden kinderen, omge rekend per jaar per 1000 geboorten): Gebied 1956 - 1960 1961 - 1965 Goeree-Overfl. 25,9 22,4 Zeeland 27,3 23,4 Nederland 26,5 23,6 Voor de STERFTE AAN HART- EN VAATZIEKTEN (inclusief vaatletsels van het centrale zenuwstelsel) konden de cijfers per jaar worden verkregen. Daardoor konden telkens 4 „ongefluori deerde" met de daaropvolgende 4 „ge fluorideerde" jaren worden vergeleken. In deze cijfers komt zeer duidelijk de bevolkingsopbouw naar voren. In gebie den met naar verhouding minder jonge mensen en meer oude mensen zal de sterfte hoger liggen. De cijfers van Goe- ree en Overflakkee en van Zeeland lig gen praktisch op gelijk niveau, en dit niveau is zeer veel hoger dan het lande lijk gemiddelde. Alom tonen deze cijfers een gestage toename. Het leek daarom redelijk voor elk der drie genoemde gebieden de periode van 1958 t.m. 1961 te vergelijken met die van 1962 t.m. 1965, en de toeneming in de 2e periode uit te drukken in een pro centuele toeneming in vergelijking tot de Ie periode: Goeree-Overflakkee 0,61 »/o Zeeland 4- 7,03 Nederland 7,58 »/o Waarom de toeneming op Goeree en Overflakkee zo duidelijk gunstig af steekt, van die der beide andere gebie den, valt moeilijk "te zeggen. Van elders zijn onderzoekingen be kend, waarin een kleine, gunstige in vloed van gefluorideerd drinkwater op arteriosclerose wordt vermeld. Er zijn echter zoveel invloeden die hier samenspelen, dat het uiterst moei lijk zal zijn, zo niet onmogelijk, om deze getallen geheel te analyseren. Het voor naamste voor u is, dat het geheel duide lijk is, dat er geen abnormale toeneming van deze sterfte is opgetreden, die pro centueel een hoog percentage van de to tale sterfte is. De STERFTE AAN KWAADAARDI GE NIEUWVORMINGEN toont ook weer een correlatie met de bevolkings opbouw (te „ouder" de bevolking, te hoger deze sterfte). Ook hiervoor werd precies dezelfde methode gevolgd als voor de sterfte aan hart- en vaatziekten. Voor de drie ge bieden was de toeneming als volgt: Goeree-Overflakkee Zeeland Nederland 8,52 »/o 10,41 »/o 7,49 »/o Tenslotte werden ook de cijfers aan een beschouwing onderworpen die de STERFTE TEN GEVOLGE VAN NIEUWVORMING VAN LYMPHA- TISCH- EN BLOEDVORMEND-WEEF SEL een begrip dat ongeveer gedekt is met „kwaadaardige bloedziekten" weergeven. De sterfte in aantal patiën ten uitgedrukt aan deze afwijkingen is zeer laag, waardoor de jaarlijkse varia tie zo groot is, dat de statistische bete kenis eigenlijk verloren gaat. Zo over leden aan deze afwijkingen in de eerste vierjaarsperiode op Goeree en Over flakkee 20 mensen en in de tweede 19 mensen. Doordat er bovendien kleine veranderingen in bevolkingsaantal wa ren van jaar tot jaar betekent dit ver schil van 1 notabene een afnemmg van 5,96»/o! Onder dit zeer uitdrukkelijk voorbe houd wil ik echter deze cijfers niet ont houden: Goeree en Overflakkee 5,96 "/o Zeeland 14,49 "/o Nederland 6,25 »/o ST. ANNALAND Geslaagd. De heer P. van Belzen, oudonderwijzer aan de School met de Bijbel en thans leraar aan de Christe lijke Ulo te Tholen slaagde te Amers foort voor de akte Duits I.o. Geslaagden Groenteteeltvakschool. Aan de Groentevakschool te Goes werd het diploma behaald door de heren C. van de Repe, P. de Witte en J. van der Klooster, allen uit St. Annaland. De heren C. van de Repe en P. de Witte kregen nog een boekenbon voor de ge leverde prestaties en met een geringe vooropleiding en de zorg voor een eigen bedrijf toch nog dit diploma te kunnen halen. Wij hebben indertijd over de herdruk van al de werken van John Bunyan, biJ de uitgeverij W. M. den Hertog te Utrecht wel een aankondiging gegeven, maar nu van de vier delen er reeds drie zijn gereed gekomen, willen wij om de belangrijkheid van deze uitgave, er in een paar artikelen wat breder op Ingaan en deze delen nog eens stuk voor stuk bekijken. Het gehele werk is gebonden in vier oersterke zwarte bucram banden met gouden rugtitel, royaal formaat (band 22 bij 29 cm), gedrukt op zwaar houtvrij papier, compacte maar duide lijk leesbare letter, want de leesbaar heid wordt bevorderd doordat twee ko lommen op één pagina zijn geplaatst. Wanneer deze vier delen van dit stan daardwerk naast elkaar in de boeken kast staan is het werkelijk een sieraad, want de uitvoering is af. Dit dan wat de buitenkant betreft, over de rijke inhoud laten wij hieronder een en lander volgen. Eerst in het kort iets over John Bun yan zelf. Hij werd in 1628 geboren te Elstow bij Cambridge. Hij was ketel- lapper en was een van de goddelooste van al zijn kornuiten. Na zijn krachtda dige bekering werd hij in 1656 prediker en trok grote scharen volks. Onder Ka- rel II werd hij gevangen genomen en bracht twaalf jaar in de kerker door. (1660 -1672). Daar heeft hij zijn meeste werken geschreven, onder meer zijn wereldvermaarde boek „Pilgrims Pro- gess" dat in vele talen is vertaald. Ook in het Nederlands, waar het vele malen is herdrukt onder de titel „De pelgrims- reize naar de eeuwigheid". Er is wel eens gezegd dat dit werk naast de- Bijbel het meest gelezen boek ter wereld is. De Heere heeft het voor velen tot zegen gesteld. Er zijn trouwens niet minder dan zestig zeer lezenswaardige geschriften van zijn hand gekomen, want hij was niet alleen een vermaard prediker, maar ook een zeer begaafd schrijver. Hij wist de mensen te treffen. Zijn stelregel was: „Duidelijk verstaan bare woorden treffen gewoonlijk doel, terwijl hoge en geleerde termen alleen de lucht doorklieven. Hij, die tot de zwaksten spreekt, maakt zich ook voor de geleerden begrijpelijk; terwijl hij, die tracht hoog te zijn, niet alleen soms door weinigen, maar menigmaal noch door anderen, noch door zichzelf wordt begrepen! Bij deze eenvoudige prediker kwam zelfs dr. John Owen vaak onder het gehoor; toen Karel II dit vernam, vroeg hij hoe het mogelijk was, dat hij als doctor in de Godgeleerdheid deze ongeletterde ketellapper wilde horen. Dr. Owen antwoordde, dat hij voor de bekwaamheid van deze man, al zijn geleerdheid wilde prijsgeven. In dit eerste deel vallen veel bijzon derheden over Bunyan te lezen. Het be gint met zijn levensgeschiedenis, die niet minder dan 114 bladzijden com pacte druk beslaat. Men moet die le vensgeschiedenis beslist lezen, om de werken van Bunyan beter te kunnen begrijpen. Bunyan was ook dichter, in zijn ge vangenis richtte hij zich in dichtvorm tot het hart van lijdende heiligen en verloste zondaars. Er komt nog een ge dicht in voor over de liefde van Chris tus. Omvangrijker is het werk dat dan volgt: Christus een volkomen Zaligma ker, of de voorspraak van Christus en wie daaraan deel hebben. (40 bladz.) Een volgend tractaat is: „Het water des Levens" en „Zijn Genezende kracht" over Openb. 22 1 en vervolgens: „Der heiligen kennis van de liefde Christi", of de onnaspeurlijke rijkdom van Chris tus. Wij laten hieronder de verdere titels van de in dit deel opgenomen geschrif ten volgen: Waarschuwing om tegen de zonde te waken (in dichtvorm) Christelijke wandel Een heilig leven het sieraad des Christendoms Vragen omtrent de natuur en de geldigheid van de zevende dag als sabbathdag Licht voor hen die in duisternis zitten, of, hoe Jezus Christus een eeuwige verzoening voor zondaars heeft teweeg gebracht Nuttige overdenkingen, gepast voor ver schillende toestanden, in een samen spraak tussen Christus en een Zondaar (in dichtvorm) De hemelse voetgan ger (allen moeten gaan, er zijn geen rijtuigen! Loop om uws levens wil!) De Drieëenheid en de Christen De begeerte der rechtvaardigen geschon ken, verklaring over Spr. 11 23 De opstanding der doden en het laatste oor deel De heilige stad of het nieuwe Jeruzalem Bunyan's Catechismus in vragen en antwoorden en Bunyan's laatste preek, gehouden op 19 augustus 1688, over 1 Joh. 1 13. Uit deze korte opsomming moge blij ken, dat hier een veelheid van goede geestelijke kost geboden wordt, waarin men zich uren aan uren kan vermeien. In dit eerste deel is een „ter inlei ding" op al de werken geschreven van de heer A. de Redelijkheid te Ouder kerk a.d. IJssel. De prijs per deel is 24,wat voor zo'n veelomvattend werk niet te duur is. Compleet kost het 96,- wat ook betaalbaar is in termijnen. De wintertijd is de leestijd; wie zich met goede lectuur bezig wil houden, w^aar- aan men heel zijn leven genoegen heeft en veel valt uit op te diepen, schaffe zich dit werk aan. Een volgende keer iets over de overige delen. Gevonden en verloren voorwerpen. GEVONDEN: herenhorloge met groen bandje; rood-bruin beursje met inhoud; oude damesfiets; witte wollen kinder- want; zwarte handschoen; paar licht blauwe kinderwantjes; bruine ceintuur van leren jas; bruine portemonnee; bankbiljet van 10,grijs-witte wol len sjaal; bruine zijden sjaal; handdoek en sportbroek; roodgeruite tas met zwembroek en badhanddoek; rode wol len handschoen; jongensfiets merk „Magneet"; bruine portemonnee; mili taire baret; paar wit-wollen kinderwan ten; schaartje; zwarte damesfiets (sport- model); bromfiets „Batavus Whippet"; zwarte portemonnee met knipsluiting; zwart herenrijwiel merk „Union"; rose lipstick; blauwe meisjesfiets (merk „Germaan"); zwarte damestas met in houd; verpleegstersinsigne; vulpen merk „Gimborn"; rekenliniaal in groen etui. VERLOREN: grijze winterjas; paar snelbinders; bruine damesbril; doublé polshorloge merk „Icarus"; 2 sierduiven zwarte herenfiets; plastic tractor met aanhangwagen; zwarte portemonnee; licht-blauw herenrijwiel; gouden scha kelarmband; blauw regenpak; actentas met inhoud; kettinkje met sterrenbeeld; zilveren armband; rode schooltas met inhoud; damesfiets merk „Gazelle"; bankbiljet 10,geel regenpak; ver zekeringsplaatje van bromfiets; bank biljet 25,suède portemonnee; groen -gele kinderwant; groen netje met por temonnee; blauwe want; rode gym schoenen; bruine schooltas met geruite poncho; zilveren armband met naam plaatje; Lips-sleutel; gele bromfiets „Royal North"; bankbiljet 10,zwart hondje, 3 maanden oud, naam „Tiddie"; linker handschoen; aansteker merk „Stella" wieldop van „Simca" perso nenauto; herenhorloge merk „Extaclus"; kentekenplaat VH-46-70; herenrijwiel merk „Union". Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen zijn te verkrijgen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Mid- delharnis, Hoflaan 52, tel. 01870-2444, alle werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur. „Als ik rijden moet dan drink ik niet en als ik drinken moet dan rijd ik niet", zou het devies van iedere weggebruiker moeten zijn. Meestal is de gedachte echter, „Ik kan nog best een aantal gla zen drinken, zonder dat ik er last van heb". Men realiseert zich daarbij niet of nauweUjks wat de uitwerking is van alcohol, wat de invloed is op het weg gedrag, welke straffen staan op het rij den onder invloed, en hoeveel slachtof fers vallen door de combinatie alcohol- verkeer. Alcoholwerking hangt ten nauwste samen met factoren als lichaamsgewicht, physieke gesteldheid (vermoeidheid, pijn) psychische gesteld heid, hoeveelheid en aard van gebruikt voedsel, omgevingstemperatuur, de ge- wendheid etc. Ten nauwste hiermee verband houdt wat wel genoemd wordt het „probleem van de kleine hoeveelheden". Een nog veel verbreide misvatting is het te menen dat alcohol en verkeer slechts vijanden zijn als het stadium van dronkenschap is bereikt. In werke lijkheid is eerder het omgekeerde het geval: de werkelijke dronkaard zal niet aan het besturen van een voertuig kun nen toekomen of daarvan door derden worden weerhouden; Veel gevaarlijker is de bestuurder aan wie uiterlijk weinig opvallends valt waar te nemen, doch bij wie enkele glaasjes hun mtwerking niet hebben gemist. Wat is de uitwerking van alcohol? Vastgesteld is dat bij een groot aan tal personen bij een bloedalcoholgehalte van 1 promille (dat is 1 gram alcohol op 1 liter bloed) de opmerkingsgave met 35%, de reactiesnelheid met l?^, de vaardigheid tot juist handelen met 10% verminderde. Reeds bij 0,5 0/00 kunnen het even wichtsgevoel (wijze van rijden), het perspectivische zien (inhalen), de reac tiesnelheid (remweg), de nachtblindheid (rijden bij duisternis), het visueel on derscheidingsvermogen (kleurenblind heid), de dieptewaarneming (afstand schatten) enz. worden gestoord. Wat zet de „onder invloed" zijnde automobilist op het spel? Zijn: VRIJHEID: Zonder dat er sprake is van een ver keersongeval, kan rijden onder invloed een gevangenisstraf van max. 3 maan den ten gevolge hebben. Een gevangenisstraf van max. 3 jaar kan men krijgen wanneer „dood door schuld" het gevolg is van rijden onder invloed. RIJBEWIJS: Bij het rijden onder invloed kan de rijbevoegdheid tot max. 5 jaar worden ingetrokken, bij herhaling: 10 jaar of zelfs volledige intrekking. Een goede rijder, die de gezelligheid van een glaasje niet wil ontberen plaatst zichzelf voor de keuze: of zich te laten rijden (openbaar ver voer, taxi, echtgenote, verloofde) of te wachten totdat de alcohol is uitgewerkt alvorens weer te gaan rijden. Denk hieraan eens, juist in deze typi sche gezelligheidsmaand DECEMBER. GLAASJE OP? LAAT JE RIJDEN! Ik ben zo blij met elke zonnestraal In deze korte nevelgrauwe dagen De regendruppels blinken allemaal De waslijn lijkt een snoer oia op een feest te dragen Er hangen droppels aan, een hele lange rij Ze lonken allemaal naar mij. En zié eens naar de takjes van de pruimeboóm Ik kan er niet genoeg naar kijken Het lijkt een sprookje uit een kinderdroom De boom hangt vol met droppels die op parels lijken Een schittering van licht en blijde vrolijkheid Dat doet de zon in grauwe wintertijd. In 't donker zien wij helderder het licht Het Kerstkind kwam toen alles scheen verloren Voor hen wier oog daarop verwachtend was gericht, Werd in de nacht de eeuwge dag geboren. Dat licht zal steeds de nacht verlichten met haar schijn En daarom kunnen wij in 't donker vrolijk zijn. LANERTA. STIJGENDE PRIJZEN Gewoonlijk vertoont de week voor Kerstmis het beeld van een rustige han del, maar thans'was dit niet het geval. Deze week gaf blijk van grote aktivi- teit, zowel op de veiling als ter beurze. Ook voor dinsdag en vrijdag waren bij de Coöp. BloemboUenveiüng H.B.G. weer grote kwantums gladiolen aange voerd en de stijgende tendenz in de prijzen zette zich voort. Opvallend was dat vooral de maat 10-12 zo sterk in prijs aantrok. Kenne lijk is hiernaar bij de export grote vraag. Ook via het In- en Verkoopbu reau van H.B.G. zijn zeer veel gladiolen omgezet. Vooral de schaarse soorten maakten beste prijzen. Nu de eerste prijzen voor snijtulpen in de Kersthandel zich beginnen af te tekenen en daarvoor op de markten in binnen- en buitenland goede prijzen gemaakt worden, zien we hoe van ko- perszijde ook de belangstelling voor tulpen oogst 1968 begint toe te nemen. Naast de normale vraag naar het ge wone sortiment, zien we opvallend grote transakties afsluiten in de soorten, ge schikt voor vroege broei en 5-graden- behandeling, zoals Apeldoorn, Paul Richter, Pink Trophy, Levant en Gan der. Deze soorten staan in het middel punt der belangstelling en er worden goede prijzen voor gemaakt. Vroeger was er in de laatste weken voor de jaarswisseling nogal eens een levendige handel in teeltvergunningen. Nu én tulpen én narcissen vrij zijn, blijven alleen de hyacinten nog aan een teeltregeling gebonden. Maandenlang heeft de prijs voor verhuur van hya- cinthenteeltrecht gestaan op 2,50 per roe, maar j.l. maandag liep de prijs te rug. Op de vrije Bloemenveiling van H.B. G. werden de afgelopen week veel bloemen aangevoerd. Chrysanten zijn erg graag en men betaalde er ook goe de prijzen voor n.l. van 1,30 tot 1,60 per bos. Hyacinten komen nu in grote hoe veelheden aan de veiling, de handel hierin is ook erg vlot. Zo betaalde men voor Anna Marie 25 tot 41 cent per stuk, voor Pink Pearl 24 tot 50, Carne gie 50 tot 73, Delfts Blauw 25 tot 42, Edelweiss 52 tot 67 en L' Innocence van 46 tot 68 cent per stuk. Tulpen komen er nog niet veel aan de veiling, goede rode tulpen brachten van 2,80 tot 4,90 per bos op. Geel was minder gewaar deerd n.l. van 1,25 tot 1,80 per bos. Tulpen aan de bol, waaronder na tuurlijk Brilliant Star, varieerden in prijs van 10 tot 25 cent per stuk. Narcissen worden nu in grote partij en aangevoerd, kooplust is es genoeg en zo brachten b.v. Carlton 1,25 tot 1,45 per bos op. Early Glory 1,tot 1,35, Yellow Sun 1,15 tot 1,45 en California van 0,95 tot 1,15 per bos. Alle verder aangevoerde artikelen, waaronder veel kerstgoed, werden vlot verkocht. PRIJSNOTERING GLADIOLEN: Carmen 10,15/10,--------8,25/7,65 Con cordia 11,60 11,40 6,65 Dr. Fle ming 8,50/8,45 8,70/8,65 5,95/5,55 Dr. Salk 12,10/11,70 11,40/10,85 7,40/ 7,15 Friendship 9,30/8,90 9,45/9,20 7,40/7,35 Golden Fiction 8,-/7,90 8,05/8,-------6,-/5,45 Groene Specht 10,55/10,20 7,50/7,40 4,95/4,65 Happy End 12,30/12,—'— 11,20/10,80 5,75/5,10 Herm. v. d. Mark 13,45/12,95 12,25/11,40 6,05/5,95 Lustige Wit- we 8,10 6,80 4,90/4,60 Marsh. Montgomery 9,25 7,90 5,40 Nieuw Europa 8,55/8,40 7,25/6,65 5,40 Sans Souci 9,30/9,05 7,15/6,70 6,25/5,85 White Friendship 9,60/ 9,15 8,-/7,90 6,45/6,35. De bijeenkomst van de Flakkeese amateur-filmers op de smalfilm-socië- teit in hotel de Kok te Sommelsdijk is geweldig interessant geweest. In de so ciëteit lijkt gezien de ondervonden belangstelling zeker perspectief te zitten waarom besloten werd op 12 ja nuari weer een dergelijke avond te or ganiseren. Dan zal aandacht worden be steed aan de techniek van het filmen en gedemonstreerd zal worden hoe de films van titels te voorzien. De smal filmers worden hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen! OOSTFLAKKEE Politieverordening in werking. In de gemeenteraadsvergadering van 4 dec. j.l. zijn vastgesteld: a. de Algemene Politieverordening voor de gemeente Oostflakkee; b. de verordening tot eerste wijziging van de Algemene Politie-verordening voor genoemde gemeente; c. de Brandpreventieverordening voor deze gemeente. Al deze verordeningen liggen ter ge meentesecretarie voor een ieder gedu rende 3 maanden ter lezing en worden tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar gesteld. Voorts heeft de Raad in dezelfde ver gadering besloten de afkondiging van deze verordening te doen geschieden. Deze verordeningen zijn op 13 dec. 1967 in werking getreden. De wereldkampioenschappen typen hebben een overwinning opgeleverd voor Mej. Sigrid Lude uit Stuttgart. Het is al de derde keer dat zij deze niet- officiële titel heeft verworven. Ditmaal kwamen de deelneemsters aan de strijd uit 26 landen tezamen in Bern. Sigrid bracht het gedurende een test van 30 minuten tot een gemiddelde van 709 aanslagen per minuut en verbeterde daarmee haar eigen record, gevestigd in 1065, met niet minder dan 26 aanslagen per minuut. Het aantal aanslagen is in feite hoger, want voor elke fout werden 50 aanslagen afgetrokken. Sigrid meent dat ze, wanneer ze geen enkele fout maakt, het wel tot 900 aanslagen zou kunnen brengen. De 31-jarige typiste schrijft haar succes voor een deel toe aan het feit, dat zij in haar jonge jaren concertpianiste had vsrillen worden en vingervlugheid haar dus niet vreemd was en is. (DIA) Volgens een nieuwsbrief van de Zuid- afrikaanse Nederduits Gereformeerde Kerk worden veel Bijbels, die aan Bah- toe-arbeiders uit Mozambique die in Zuid-Afrika werken, gegeven worden, bij de grens door de Portugezen in be slag genomen. De Portugese overheid is overwegend Rooms-Katholiek en het lezen van de Bijbel wordt bij de ge wone onderdaan in de Portugese ge bieden ontmoedigd. Ds. Francois Botha is reeds zes maan den bezig met het verspreiden van tractaten en Bijbels onder de vreemde Bantoes in en om Johannesburg. Deze arbeiders komen uit Angola, Zambia, Malawi, Rhodesië en Mozam bique. (African Express)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9