AFVAL WEHELOOSHEID VERDERF APPELMOES KERSnAFElKLEED KOmEMElK KERSEN- VIN ROSE SHERRY CLAI IVIJGI 15 GUU VOOR Stichting Maatscii. en Sociaai Werii te Boedereede gaat strijden tegen de „stille ellende" ZflNDI Opli Financieel overziclit P.T.T. tijdens de Kerst- en Hieuwjaarsperiode Maatr bestrij werl([i op Fl" Plaatsellik iiieyis Bevolking moet tonen de Stichting te waarderen. „IILANDEN-NIBÜWS" 4 ''f Heerlijk in een plal^je ham gerold ca. 20 stuks per blik pMï^ bij beide 20 extra zegels (bij aankoop van f 5.- boodschappen) afwasbaar, met 6 servetten (Bij Combo koffie of Combo vacuum koffie) samen 40 extra zegels 1/2 liter van 118 nu voor 250 gram ^na UITDEWIJNHOEK Azalij Cyclai „Le Coq Rouge" per fles per fles 395 2 flessen nu voor bij aankoop vanl rerrukkelijke, vol matische Agfa IsT Rapid camera. D zakt dus van f 79 '64.95 en de IsoJ Rapid C (voor f tokjes!) kost da '105.-. Grijp diel fotograI toelatinc Wij biedeJ Bladz. 2 Dinsdag 19 december 1937. HinsdaS decern In Centraal Weekblad voor de Gere formeerde kerken in Nederland komt onder de titel „Afval Wetteloosheid en Verderf" een artikel voor van Ds. J. Overduin, waarin hij er op wijst, dat alles wat conventioneel is en waaraan we gewend waren als schijnheilig en waardeloos op de vuilnishoop gegooid wordt en dat velen capituleren door de voortdurende infiltratie van de moderne tijdgeest. Uit het lange artikel, waarin de zaken goed en scherp worden gesteld, nemen we het volgende over: Er bestaat geen sexuele moraal. De tijdgeest waar prikkels, zenuwen, momenten zonder hinder van (zedelijke) wetten, het één en al moet zijn, ont bindt het leven. Men verstaat niet de betekenis van de wet, die de Schepper en Herschepper ons gegeven heeft: niet om het leven te hinderen, te knotten, te verbieden, te doden, maar juist om het leven te laten functioneren en zinvol tot zijn recht te laten komen. God is geen vijand maar vriend van het leven, doordat Hij op alle gebied de werkelijk heid laat ontplooien in de weg van ge hoorzaamheid aan zijn wetten. Hij is daarin juist een vriend en beschermer van het leven. Hoe men ook over de wijsbegeerte van de wetsidee moge denken, één ding is zeker, dat onze tijd broodnodig heeft haar centrale boodschap voor heel het leven in lal z'n verbanden, n.l., dat het leven zich alleen zinvol kan ontvouwen, wanneer het aan Gods wetten gehoor zaamt. Het is ontstellend wat dr. Rinzema ons in „Gereformeerd Weekblad" ver telde over het congres „Sextant 1967" uitgaande van de N.V.S.H. Sexuele her vorming, in wezen sexuele misvorming. In een theater terzijde kon men het thema uitgewerkt zien: Pornografie en de hypocrisie van de Nederlander". Er bestaat eigenlijk geen pornografie, er bestaat geen moraal op sexueel ge bied. Ieder die nog in categorieën van schaamte, schuchterheid, respect, priva cy, laat staan Gods gebod, denkt, is per definitie een huichelaar. Men kon ge nieten van verboden dia's. De deken waaronder een naakte juffrouw lag mocht je even openslaan. Op een bord kon iedere bezoeker schuttingwoorden schrijven, enz. En aan deze ondermij ning van de volksgezondheid subsidieert de overheid, zoals Jan Cremer nodig een prijs moet krijgen, hoewel men eerst zei: Jan Wolkers geeft tenminste nog literatuur, maar Jan Cremer is al leen maar een vuilschrijver die het „om poen en sex te doen" is. Dat laatste mag men ook al niet meer zeggen, want dan ben je niet „bij". Maar ook hier zoals in vele mo derne romans, waar een sadistisch ge noegen beleefd wordt aan smaad, eer roof, laster, verkrachting, zuipen, hoe reren en verdovende middelen aan de lopende band gaat het om de prik kels, de zenuwen zonder ziel, het mo ment van genot zonder verantwoorde lijkheid in de tijdsduur en de samen hang op je te nemen. Er is een bewust en onbewust protest tegen „ziel", geest, integratie, morele verantwoordelijkheid, opbouw van het volle leven tot een kosmos door te ge hoorzamen aan door God gestelde wet ten, leefregels, gebruiksaanwijzingen. Ik wil beest zijn en geen geest. Zo wordt de mens verlaagd tot een bundel sexuele driften, machtsdriften en alles wat uit de oer-afgrond naar boven borrelt. Terug tot de oer-elemen ten. Deze terugval tot een zg. oerstaat van de oermens is niet eens mogelijk, is schijn, want ook de moderne mens kan niet springen uit een cultuur- en geestesontwikkeling van eeuwen. Deze terugval is niet „onschuldig". Een naaktloper uit het stenen tijd perk in de binnenlanden van Nieuw- Gidnea is „onschuldig" maar niet een naakte juffrouw die in het jaar 1967 voor de t.v. van de V.P.K.O. verschijnt. Dat is een totaal andere naaktheid. In deze tijd waar het gonst van mede menselijkheid wordt de mens ontluis terd. Wie geen tijd en lust heeft heel wat op dit gebied bij te houden, leze „de moderne roman in opspraak" van dr. C. Rijnsdorp. In één van zijn kritieken merkt hij op: „Men mag mij gerust uitlachen of van overdrijving beschuldigen, maar ik zie dit als een ernstig symptoom, dat aan niemand mag ontgaan die de tekenen der tijden wil bijhouden". Harteloosheid en cynisme vieren hoogtij. Wanneer de losse momenten, vrijblijvend, sexueel genoten zijn, kun je meisjes en vrouwen als uitgeknepen citroenen in de vuilnisbak gooien. En wanneer de één zich vergiftigd en de ander zich verdrinkt, dan gaat de held in koud cynisme met zijn sexuele avon turen verder. Op z'n hoogst hebben die meiden pech gehad. Daar komen we terecht met „sexualiteit kent geen mo raal". De feitelijkheid wordt tot normaliteit verheven, al is die nog zo abnormaal, alsof er geen zonde, geen egoisme, geen sadisme, geen wreedheid, geen onrein heid bestaan. Alsof er geen perversiteit bestaat, het overtrekken van het goede en het isoleren uit een zinvol verband. Het is niet de schijnheiligheid maar de adeldom van een mens, dat hij onder scheid weet tussen eten en vreten, drinken en zuipen, zuinigheid en gierig heid, vrijgevigheid en verkwisting, ge zag en dictatuur, vrijheid en anarchie, sexualiteit en pan-sexualisme, schuch terheid en schijnheiligheid, openheid en brutaliteit, eerlijkheid en grofheid. Eeuwen van cultuur hebben dit de mens bijgebracht, en nu moet dit als huiche larij maar weggebezemd worden. Dit heeft niets met ontwikkeling te maken. Dit heeft te maken met wat Paulus noemt: de afval, de mens der wetteloos heid, de zoon des verderfs, het zichzelf vergoddelijken. Je mag nergens tegen zijn behalve tegen de levende God en Zijn wet en evangelie. God is immers de grote sta-in-de-weg voor de mens, die zelf „als god wil zijn". Daarom moet Hij dood verklaard worden en al Zijn vereerders ,als schijnheUigen". De grote verrassing van deze week was ongetwijfeld de 10»/o bonusuitkering van de Kon. Olie uit de agioreserve. De nieuwe aandelen zullen recht geven op het in 1968 nog betaalbaar te stellen di vidend over 1967. Het geheim van de beurs is goed bewaard gebleven, want voor de aankondiging was de koers 146,90 nadien liep de koers scherp op tot 152,50. Vrijdag had het aandeel sterk van winstnemingen te lijden, waardoor de koers daalde tot 150,80. De andere in ternationals waren weinig in beweging bij gebrek aan nieuws. Alleen AKU doet weer van zich spreken door fusie ge ruchten, die uiteindelijk resulteerde in een flinke stijging, maar na een ont kenning van de AKU direktie ging men snel terug naar het oude peil. Lokale Markt. Ook in de lokale markt heeft men zijn fusie candidaten. Zo ontstond nogal wat vraag naar A.C.F., waarbij G.S. Brocades als fusie partner wordt ge noemd. Ook Lyempf was deze week weer in het nieuws. Hier verwacht men op korte termijn een bericht van over name. Ondanks het feit, dat de direktie de geruchten tegensprak kon toch in 2 dagen tijd 22 punten aan de koers worden toegevoegd. Ook bij Erdal zijn de geruchten nog niet verstomd. De koers liep hier op naar 552%. Scholten Honig kwam op hoger plan op bonus geruchten. De tussentijdse berichten van de afgelopen week waren nogal aan de gunstige kant. Zo zal Grasso een hogfer dividend uit keren. Het jaar 1967 is gunstig verlopen De omzet nam toe. De kostenstijging kon in het algemeen worden opgevan gen en de bedrijven zijn voor het ko mend jaar behoorlijk van werk voorzien Ook aandeelhouders Naarden-Chemie kunnen op een hoger dividend rekenen. Tabakshandel Oscar Rohte zal het dividend kunnen verhogen tot waar schijnlijk IC/o. Bols meldt een lichte winststijging. De opgetreden koststij- gingen zijn van incidentele aard, zoals de aanloopkosten van de nieuwe fabriek in Nieuw Vennep. Midden volgend jaar hoopt men de fabriek volledig in ge bruik te nemen. Een hogere winst ver wacht ook Struyken en Co. Er wordt een dividend verwacht van tenminste 24»/o. Bij Jean Heybroek en Co. zal de winst weinig afwijken. Er is nog geen indica tie te geven over het dividend. Uit de brouwerij meldt de Kondor een lichte omzetstijging. Voorts blijkt het waar schijnlijk, dat het dividend niet bij 1966 zal achterblijven. J. G. B. verwacht ook gelijke resultaten. Eenzelfde resultaat wordt door de K.J.C.P.L. tegemoet ge zien. Het jaarverslag van Koudijs, dat deze week verscheen meldt iets hogere resultaten ondanks de verplaatsing van de fabriek van Zaandam naar Den Bosch, wat uiteraard met extra kosten gepaard ging. De toekomst wordt door de direktie met vertrouwen tegemoet gezien. Bij de Ver. Ned. Kleermakerijen werd een iets hogere omzet behaald, maar de resultaten zijn daarbij ten achter geble ven aldus bleek uit het jaarverslag. Men kan geen prognose geven voor de toekomst. Door Bredero Vast Goed is opgericht Vast Goed Breevast 1967 waarvan de frakties ter beurze zullen worden geïntroduceerd. De prijs zal 100,per bewijs van één fraktie be dragen. Men gaat met de opbrengst van deze emissie een aantal projekten fi nancieren, waarmee men reeds bezig is of waarbij de plannen in voorbereiding zijn voor de eerste vier jaren wordt de uitkering alvast gegarandeerd. De uit keringen liggen hoger dan op een obli gatie en voor alsnog zien we kansen dat de uitkeringen op de participaties nog zullen stijgen. Voor de inschrijving op 100 millioen 6V4V0 B.N.G. was de be langstelling zo overweldigend, dat de toewijzing waarschijnlijk zeer gering zal zijn. Voor de uitvoering van de PTT-dien- sten gedurende de Kerst- en Nieuwjaars periode zijn enkele regelingen getroffen. Postdienst. Op 25 en 26 december, als mede op 1 januari a.s. zijn alle post kantoren gesloten. In de periode van 24 december tot en met 1 januari zullen zonodig extra buslichtingen worden uitgevoerd. De nachtposttreinen rijden in het tijd vak 23 december tot en met 2 januari alleen in de nachten van 27/28, 28/29 en 29/30 december. Evenals andere jaren zullen rond Kerstmis extra vervoersmaatregelen worden genomen. Telegraaf- en Telefoondienst. Beide Kerstdagen en op Nieuwjaars dag wordt de dienst uitgevoerd als op zondag. ,.J^^S:v.,v-i«. .,,•.- jju de werkloos^ i( 200 marmen g^ .jtelijk Arbeidsfc 4 uitvoering gd ,tie die beoogt zl ■jgn onder te brd metaalnijverheif itterdam, VlaarJ «werkgevers inl )ff een groot aai .jders plaatsen. jt werk „passerj e qua leeftijd vd lerking komen -J jdsbureaü naarj ,g2en. Bezwaren ijts goed gemotivl jreau worden iJ „gen worden terl jn de bedrij f svJ 0d daarvan besl tigering van het I inger recht heel rachtens de wel Bij de kantoren au in Oud Beijel slharnis zijn no{ ;rs ingeschrever ijvoorbeeld Rotta dieregeling wil schilders prota| krijgen. Bij het bedrijf^ raag worden ing ig van schilderv januari tot en :ten waarmee jioeid, komen voc Ing. Deze bedraal iracht collectie en erkrijgbaar bij: BEBR. VAN EI angeweg 18 Nieï Tel. (01875)1 Het grote manco in het verzorgings patroon dat burgemeester Smith bij zijn komst te Goedereede in zijn nieu we gemeente aantrof is reeds gevuld! Tot veler vreugd is het mogelijk geble ken met de verscheidene kerken en de burgerlijke gemeente een Stichting voor Maatschappelijk en Sociaal werk in de gemeente Goedereede" in het le ven te roepen. Goedereede was de enige gemeente in Zuid Holland waar een dergelijke onmisbare Stichting nog niet werkzaam was. Wanneer een maatschappelijk werkster zal zijn aangetrokken kan de Stichting haar taak beginnen, het wel slagen hangt echter voor een goed deel van ouders van opgroeiende dochters af! Doelstelling Blijkens de Stichtingsacte is het doel van de op 23" nov. j.l. officieel opgerichte Stichting letterlijk het be vorderen van het maatschappelijk en sociaal verkeer in de ruimste zin van het woord en is gericht op het voor komen en opheffen van maatschap pelijke moeilijkheden van de mens als zodanig en van het gezin in hun re latie tot de bredere samenwerking en op het bevorderen van het bevredi gend functioneren zowel persoonlijk als in groepsverband van de mens in die samenwerking. De Stichting heeft als grondslag de Heilige Schrift als zijnde Gods Woord. Veel stille ellende Burg. Smith is ervan overtuigd dat in zijn gemeente de nieuwe Stichting veel nu nog nauwelijks opgemerkte „stille nood en ellende" zal kunnen le nigen. Uit gevoerde gesprekken weet hij dat de nood bestaat en dat meerdere ouden van dagen zelfs warme maaltij den missen omdat de bereiding daarvan teveel van hun krachten vergt; som migen hebben onvoldoende verzorging en zijn eenzaam. „In de snel veranderende ma'atschappij dreigen de oude gezinnen in een hoek te geraken" weet burg. Smith. „Het leefpatroon verandert; ter wijl vroeger de gehuwde kinderen veel al dicht in de buurt woonden zwer men ze thans uit en ook de pendel^ geeft de verwanten te weinig gelegen heid de ouderen of hulpbehoevenden bij te staan. Bejaardentehuis De Stichting die 1 maatschappelijk werkster, 3 gediplomeerde gezinsver zorgsters, 4. gezinshelpsters en 1 bejaar denhelpsters vraagt, (het minimum voor een gemeente van rond 7900 zielen) heeft naast de gezinshulp grote plan nen. Zij denkt aan het oprichten en de exploitatie van één of meer verzor gingstehuizen en bejaardenwoningen. In het uitbreidingsplan „Oost" te I Ouddorp is omgrensd door de Oos terweg en de Nieuweweg een ver zorgingstehuis met 70 bedden en 20 a 25 bejaardenwoningen gepland. Een ur- gentieverjilaring is reeds aangevraagd. Wanneer de in de Stichting deelne mende kerken voldoende medewerking verlenen dan kan dit complex binnen niet al te lange tijd worden gereali seerd. De ligging van het terrein op slechts geringe afstand van de kerken en de winkels is gunstig. Zoals gezegd hangt het weslagen van het werk van de Stichting voor een goed deel af van de ouders van voor een functie bij de Stichting in aanmerking komende dochters. Het blijkt n.l. een moeilijke zaak voldoende personeel aan trekken. Met name meis jes met het diploma „assistentenklas" van de landbouwhuishoudschool zouden met een opleiding op de opleidingsschool te Rotterdam of Dordrecht weinig moeite hebben. De cursus op deze in ternaten duurt een half jaar terwijl tijdens de studie het gewone salaris wordt genoten. Zolang nog niet over gediplomeerde krachten kan worden beschikt zal wor den getracht via de Groene Kruis zus ters de gevallen die hulp behoeven op te sporen. Het dorp Stellendam was reeds aan gesloten bij de Stichting voor Maat schappelijke en Sociale Zorg te Dirks- land en burg. Smith vindt het bijzon der sympathiek dat genoemde Stichting de helpende hand zal blijven bieden zolang de Stichting te Goedereede nog in opbouw is. Dankbaar werk De meisjes die een functie bij de Stichting ambiëren zullen een hoogst verdienstelijke en dankbare taak heb ben. De dankbaarheid van de hulp behoevenden die zij kunnen helpen zal ongetwijfeld groot zijn terwijl de „stof felijke beloning" eveneens aantrekkelijk is. Burgemeester Smith verstrekt gaar ne alle gewenste inlichtingen. MIDDELHARNIS Chr. V.G.L.O. school. Per 1 maart 1968 is aan de Chr. V.G.L.O. school tot onderviTijzer benoemd de heer W. van Delen, thans werkzaam aan de Chr. Lagere School te Melissant. HERKINGEN Baggeren. J.l. week is men begon nen de kaaikom wat uit te baggeren, dit is wel nodig, want het is in i jaren geschied. Ledenvergadering. Woensdag 20 de cember a.s. zal er des avonds om half acht een ledenvergadering in het Herv. Ver. gebouw worden gehouden ter veï' kiezing van een ouderling, candidaten zijn: R. Witvliet (aftr.) en N. Groen. Kerstmiddag. Donderdag 21 decem ber zal er door de Herv. kerkeraai" voor bejaarden een Kerstmiddag wor den belegd des nam. half drie. Ieder is welkom, zij die per auto gehaald gebracht moet worden kunnen dit la weten bij diaken Bestman en aan pastorie. OOLTGENSPLAAT BIETENCAMPAGNE TENEINDE De bietencampagne is teneinde. Op 1' september werden de eerste bieten aa»' gevoerd en op woensdag 13 decembff gingen de laatsten in het schip. D^z' week werden nog twee schepen gels met een totale inhoud van 488 ton, be stemd voor de fabriek te Dinteloord. D' laatste bieten werden aangevoerd doo' landbouwer D. de Winter, Gr. Adr. T"' Polder. Het laatste schip dat vertros was de „Teumar" uit Papendrecht, schipper van der Graaf. Kerkelijke huwelijksbevestiging- Donderdag 21 dec. a.s. des nam. 2 zal in de hervormde kerk de huwelijk*' bevestiging plaats hebben van BaS' tiaan K. Rosmolen te Melissant Margarehta J. Korteweg, alhier, do»' ds. P. Vermaat. ISOMAT-RAPIOC SOMMELSI Kwaliteit en sel basis van onzl U kunt nog| diploma ZIï gonnen. enige jaren l M.U.L.O. e.dl WJd) een bri; Daarna bij g| Extra toeslaj ^"lo vakantie Inlichtingen 1 (telefoon 011| Sollicitaties STICi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6