IIAriDEn tllEUWS oereese huisvrouw moet iór 10 uur kleedjes kloppen CAMERII's en toebehoren t Fotografie J. ZflNDSTRIl Zuld-nfrika tegen T.V. IN HOLIAND VAARTEEN VIOOT RAIFFEISENBANK kerstpost horen kinderzegels er Middelbarnis Door de bril van Han en Rien Boomsma DHjes en Daijes Iliad Vrijdag 15 december 1967 spaarbank en alle bankzaken Plaatselijk Nieuws H««4^4^^^^«4«^^^^«4^«4«4^«4^^«4«««««««4««««>4^44««« Uitsluitend Ie klas fabrikaat PROJECTOREN FOTOALBUMS - LIJSTEN if PRISMAKIJKERS VIEWMASTER - STEREOKIJKERS SOMMELSDIJK Kwaliteit en service de basis van onze zaak. Plaatselijk nieuws Nieuwe politieverordening interessant boekdeel. Algemene Politieverordening die van Goedereede gisteren vast- 'e sluit zo vermeldde het voor- geheel aan op de momenteel be de wettelijke bepalingen en rech- 'ke en administratieve beslissingen. lemin stelt de actuele verordening n aan de kaak waarvan we (kenne- ten olirechte) meerdere allang de ld uit hadden gewaand zoals: et is verboden zich voorzien van een Ibord of een als zodanig aan te Jen aanduiding bedoeld om te bede- I of aan de weg op te houden. et is verboden langs wegen en wa- egen een misvormd of verminkt amsdeel, een niet geheelde wond n lichaamsgebrek te kijk te stellen. is verboden een volkslogement of pstede op te richten zonder vergun- «van B. en W. oor de jeugd: „Het is verboden te- deuren, vensters, luiken, muren, ngen, schuttingen e.d. te kloppen, jicken, te schoppen, te stoten of te en. oor de deugniet: „Het is verboden sn een half uur na zonsondergang ten half uur voor zonsopgang op we- te vervoeren of bij zich te hebben lekerswerktuigen, lopers, valse sleu- '.touwladders enz oor de durfal: „Het is verboden we- chtelijk een electrische bovenge- g aan te raken..." oor de Sint: „Het is verboden zich omd of onherkenbaar gemaakt op Kg te bevinden". oor smeerkezen: Het is aan ouders, ,den of verzorgers verboden een ïerjarige naar een inrichting van 'irwijs te zenden die in ernstige mate iehept met luizen of wiens lichaam kleren in een toestand van verre- de onreinheid verkeren. et jaar strompelt op zijn laatste be- Het rept zich, voor zover die stram wden onderdanen reppen toelaten, de Oudejaarsavond. Maar vóór het (ris en we weer vette vingers kun- lialen aan besuikerde oliebollen en 'ge appelflappen, is er al het nodige werk verzet. Letterlijk, want het Isen van de kerstboom, hoe feeste- zich ook, blijft wérk. ie hst liefdevol bereiden van bou- geen werk noemt, heeft nooit een vrouw op 24 december aan de ar- gezien. Ja, en dan zijn er de kaar-. en kaartjes. Gelukkig Kerstfeest rspoedig Nieuwjaar. Miljoenen pa- wensen, kleine en grote, mooie foeilelijke, zwart-witte en helge- rde. Een baéierd van wensen, niet lellen! En het worden er elk jaar r, zeggen de posterijen, frankeert ze natuurlijk met kinder- !ls, Uw kerst- en nieuwjaarskaarten. Jat dóét U toch? Op uw kerstpost n kinderzegels, daar kunt U gewoon onderuit! Bij het warmste, huise- 'te feest van het jaar horen warme "chten, gedachten aan kinderen voor er ook Kerstmis en Nieuwjaar zal allicht, maar anders, misschien wel minder warm en minder hui lt Het is eigenlijk heel wonderlijk er nog zoveel mensen zijn die ver- n kinderzegels op hun late decem- ost te plakken, die vergeten dat er ■'en „voor het kind" zijn (héél mooie en waar uw vrienden en kennissen iet buitenland bepaald gelukkig mee en zijn). snt natuurlijk is het een kwestie vergeten, van er in de drukte niet tenken at zal U deze keer niet overkomen. lent er nu tijdig aan herinnerd. Uw kantoor heeft genoeg kinderzegels. staat er een stand in de hal dat t voor meer dan 300 plaatsen dan f U daar een keurkollectie kaarten. verband met de jaarlijkse survey 'liet m.s. „Haringvliet" van de veer- 'st Middelharnis-Hellevoetsluis, zal Mnstreeks 3 januari a.s. de lengte voertuigen die van dit veer ge- moeten maken, worden beperkt 9 meter. Voor veehouders: „Het is verboden broedplaatsen voor maden te hebben of te houden." Voor de huisvrouw: „Het is binnen de bebouwde kom verboden op de wegen een kleed, -karpet, mat, loper of een ander voorwerp uit te slaan, uit te bor stelen of uit te kloppen tussen 10 en 22.00 uur". Voor de waaghals: „Het is verboden zich te begeven of te bevinden op een ijsschots". Voor tegenstanders van de baatbelas ting: „Het is verboden de rijbaan van een weg op te breken". Voor hondenbezitters: „Het is ver plicht ervoor te zorgen dat een onder zijn hoede staande hond zich niet van uitwerpselen ontdoet op het trottoir". Voor de boer: „Het is verboden een weg te berijden met rij- of voertuigen aan de wielen waarvan aarde, mest of een andere stof kleeft die de weg kan verontreinigen". Voor de bermkoopman: „Het is ver boden op een weg voertuigen te doen of te laten staan met het kennelijke doel deze te verhandelen of te huur aan te bieden zulks voor zover die voertuigen deel uitmaken van de handelsvoorraad van hem die een beroep of gewoonte maakt van het verhadelen of verhuren van voertuigen". Mensen In Rusland Moskou is dan de hoofdstad van Sowjet - Rusland, het Rode Plein en het Kremlin is er de magneet van. Men tracht ons te overtuigen hoe mooi de stad Moskou zal worden, overal worden oude houten huizen afgebroken, straten verbreed, omdat men aanneemt dat eens de hele wereld zich zal scharen by de Sowjet-republiek lals onderdanige natie maar het centrale punt voor allen is het Kremlin, de prachtige ca- thedralen, de regeringsgebouwen, waar men de kamer laat zien waar Lenin eens werkte en waar de braln-trust de gezamenlijke denkings- en uitden- kings hersenen van de Sowjet-staatslie- den hun plannen ontwerpen tot verdere glorie van hun Communistische leer. ...De Zilvervloot! Het Ideaal-Spaarplan voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Vaar mee! Laat je spaargeld 6, 7, 8 of 9 jaar staan en je krijgt een extra-premie van 10% over 't gespaarde bedrag èn de rente. Je beste thuishaven voor Zilvervloot-sparen is de Raiffeisenbank, met zijn meer dan 1400 vestigingen en ruim 2 miljoen spaarders! MIDDELHARNIS Geslaagden in instructiebad. Sinds 17 sept. hebben in het instructiezwem bad te Middelbarnis 204 leerlingen ge zwommen voor het diploma „zwem- proef" of „geoefend zwemmer". Tweehonderd leerlingen legden het examen dat werd afgenomen door de heren van Bodegraven en Prins met goed gevolg af. STELLENDAM Muziek- en toneelavond. Op vrijdag 15 dec. hoopt de muziekver. „De Hoop" in samenwerking met de toneelver. „Concordia" uit Stad aan 't Haringvliet een muziek en toneelavond te geven voor haar donateurs en verdere belang stellenden. Opgevoerd zal worden: „Strijd aan 't witte front" spel in 3 bedrijven. De aanvang is bepaald op 7.30 uur, terwijl de zaal vanaf 7 uur geopend is. De intree voor niet-dona- teurs bedraagt 2,per persoon. Het Zuidafrikaanse dagblad „Die Va derland" schrijft naar aanleiding van een onlangse televisierel in Nederland: „De jongste storm die in Nederland losbarstte over het verschijnen van een fotomodel op het televisiescherm, slechts gehuld in de karige bedekking van de krant Trouw, behdbrt ons hier in Zuid-Afrika andermaal tot ernstig nadenken te stemmen. De Zuidafrikaanse regering staat van daag op het standpunt dat wij er nu nog niet aan kunnen denken televisie in Zuid-Afrika,in te voeren. Er zijn nog zoveel belangrijke taken uit te voeren dat wij ons nog niet de weelde van T.V. kunnen veroorloven. Als wij echter uiteindelijk T.V. moe ten krijgen dan duidt het jongste voor val in Nederland ontegenzeggelijk daar op hoe noodzakelijk het is dat de T.V. hier onder het strengste beheer zal moeten staan". Die Vaderland noemt dan een aantal argumenten ten'gunste van beeldradio en zegt dan: „Als de regering er niet in kan slagen de televisie de grootste an gel te ontnemen de vernietiging van de ziel en het individuele bestaan in geval van onbehoorlijk'beheer kun nen vrij slechts hopen dat het nooit in Zuid-Afrika zal komen. Alleen als wij er van verzekerd zijn dat de negatieve en afbrekende mach ten, die aan beeldradio gekoppeld zijn, behoorlijk getemd en in bedwang ge houden kunnen worden, kunnen wij be ginnen te denken aan het instellen van zo'n dienst. Laten wij in dit verband gerust de woorden van de Duitse denker dr. C. F. von Weizsacker onthouden: „De atoom bom maakt het lichaam dood maar de televisie vernietigt onze ziel". (African Express) Op dit plein kom je ^vertegenwoordi- gers van alle Russische volken tegen, mensen, uit Siberië, met hun mongoolse spieetogen, meisjes uit Kazastan, die zich lieten fotograferen zij het in kleur en dus helaas niet te reproduce ren in onze krant, omdat dit nog zo kostbaar is meisjes, ongetwijfeld niet onknap. Via de tolk vertellen ze ons, dat zij de kleding zelf hadden ge maakt, nadat ze eerst de wol hadden gespormen tot een draad en die weer tot een lap stof geweven. Bij het oude paleis van de Tsaar ston-. den een man en een vrouw uit de Oe kraïne. Zij had, naar Russisch gebruik, een hoofddoek om het hoofd gebonden. Hij droeg het Russische overhemd, dat niet in de broek wordt gestoken, doch over de broek wordt gedragen. De slui ting van voren is niet in het midden doch aan de linkerzijde, terwijl er fraai borduurwerk was aangebracht. Een col bertjasje was westers - burgerlijk. De kop van de man was karakteristiek, diep liggende ogen, goed verzorgde wit te baard. Zonder dat hij het "in de gaten had gehad had ik al direct een kleurenfoto van hem gemaakt met de telelens. Ik kwam wat dichterbij, wees op het an7 dere fototoestel, brabbelde het woord Hollandski er bij. Hij begreep, dat ik een foto wilde maken, maar moest er over nadenken. .Er kwam iemand me helpen, die Duits sprak, hem vertelde, dat ik Nederlander was, en vroeg een foto te mogen maken. Hij dacht er even over na, en ging er voor staan. Ik nam een paar foto's, verzocht zijn adres. Hij screef het op. Ik heb die foto toege stuurd, zijn adres, zoals hij dat geschre ven had in Russische letters, op de en veloppe geplakt. In het algemeen hebben de Russen niet graag dat je hen fotografeert. Er is een ontzaglijke angst bij hen, dat je met die foto hen belachelijk zal maken. Zij denken, dat wij hen in die prachtige nationale dracht achterlijk vinden. Ik wil nog even een andere geschiedenis vertellen op die Russische reis. We wa ren later, op een Zaterdagmiddag in een Russisch stadje in de Oekraïne. Er was blijkbaar feest, de mensen liepen in hun beste spullen rond. Er waren jongeman nen, die hun prachtig geborduurd Rus sisch hemd aanhadden. Het is te be grijpen, dat vooral de dames van ons gezelschap deze Russen wilden fotogra feren. Ik keek het gebeuren eens aan, de dames maakten veel te veel lawaai. Mijn ervaring is, dat je dit fotogra feren vlot moet doen. Situatie bekijken en meteen een foto nemen. Dan vragen, mag ik een foto nemen, en ter veront schuldiging b.v. ik keek of het gaan zou. Enfin de dames hadden veel te veel tijd nodig, de jongelieden wisten nog niet, of ze het goed vonden of wel, doch was toch wel blijkbaar iets gevleid, ging „in de houding" staan enop dat moment kwam er een vrouw naar vo ren, begon de jongelieden hevig te be rispen, ging voor de fototoestellen van de dames heen en weer lopen en zei het wereld-overheet-sende woord „njet". Er waren bij ons gezelschap dames, die Russisch spraken terwijl er vier mannen onder ons waren, die jaren in Rusland als soldaat aan het front de oorlog hadden meegemaakt, en ook Russisch verstonden. Zij luisteWen naar vlotter loopt. De Russen zeggen, wij willen dat niet, wij zijn gelijkwaardige het standje van die vrouw, die beoogde, dat het voor Russen verboden is om contact met vreemdelingen te hebben. Dat de mannen zich moesten schamen te willen toelaten gefotografeerd te worden. Enfin de jongemannen slopen wegde dames hadden hun foto ge mist. De gewone Russische burger heeft angst belachelijk te zijn bij de vreem deling. Het is nog de angst, gesproten uit de eeuwenlange onderdrukking van de gewone mens door de adel, die groot- grond-bezit had en de mens die van het midden van de vijftiende eeuw tot in het midden van de vorige eeuw groten deels lijfeigene was. Anders kunnen we het niet verklaren. De Nederlander van honderd jaren geleden was een serviel mens tegenover de overheid, de Neder lander van zestig jaren geleden begon te ontwaken uit de dienstbaarheid, die voortsprong uit minderwaardigheids complexen. De Russische mens heeft nog enorme last van die complexen. Wij aten eens in het grote toeristen hotel. Het menu was nogal knap prijzig, we moesten bovendien drie kwartier wachten voor de spijzen gebracht wa ren, die in plaats van warm nogal knap koel geserveerd werden. We waren allesbehalve tevreden over de bediening, we spraken er over met onze Duitse medereizigers, die Rusland kenden. Hun antwoord was dit: de Rus sen willen ons laten voelen, dat ze niet onderdanig willen wezen aan het wes ten. Ze uiten dit nu, door ons te be dienen, als zij er zin in hebben. Dat vsrij dat niet prettig vinden weten ze heus wel, maar zij willen niet serviel zijn. Zij weten dat in het westen de kelners een fooi krijgen, en daardoor alles veel mensen als de vreemdelingen. Wij zul len hen bedienen, als wij er zin in heb ben. Het is allemaal heel zonderling. Je moet aan die geestesgesteldheid echt wennen. Op foto nr. 2 ziet U de grote Russische Bijenkorf of V. en D. het warenhuis Goem. 6.000 employes. Je kunt er fietsen kopen en schoenen, er is een cafetaria aan verbonden, waar we een glas thee kochten voor drie kopeken dat is 11 cent. Een klontje suiker kostte 1 kopeke, dat is 3V2 cent. Cuba suiker werd ons nadrukkelijk verzekerd. We geloofden dat wel, Rusland zelf heeft ook een suikerbieten-cultuur. Aan de 'suiker kunnen wij dat niet proeven. Maar Cuba was toen nog erg pro-Rus- sisch! We waren naar binnen gegaan om wat herinneringen aan ons bezoek aan Moskou te kopen. Met een Duitse ken nis stonden we stil voor een afdeling waar leuke mutsjes uit Kazastan ver kocht werden. We wilden er een paar- meenemen. Het is onze gewoonte, bij elk bezoek in de vreemde, zo iets mee te nemen als mutsjes, kralen kettingen die dan geschenken zijn voor de kin deren van vrienden. De juffrouwen stonden met elkander te praten, zagen ons niet, of wilden ons niet zien. We pakten de mutsjes van de toonbank, pasten ze nadrukkelijk. De dames wilden niet komen. We konden niets kopen. We liepen nog verder het warenhuis binnen, zagen toen dat de juffrouw van de" mutsjesafdeling een rus wel een muts verkocht, toen we er bij kwamen was ze verdwenen. Zakelijk is dat niet haar taak was, als ambtenares, de firma te dienen, te verkopen. Doch haar gevoel was, ik wil niet serviel zijn tegenover de vreemde ling, ik verkoop hem niets... en moge lijk... ze maken ons met die mutsjes in het buitenland belachelijk! Het warenhuis Goem! We waren het gebouw binnen gevlucht omdat er een geweldig onweer over Moskou losbarst te. Een enorme regenbui veegde het (we noemden het toen de Rode Zee, omdat het geheel blank stond) Rode Plein, waar dit gebouw aan staat, meteen schoon. Daarom is het op deze foto zo druk met mensen, die er eigen lijk alleen kwamen schuilen. Maar het dak was niet berekend op die zware regenbui, het lekte overal stevig door en wie de foto beziet, zal ontdekken, dat de vloer glimt... niet van de boenwas, maar van de nattigheid, van het water, dat op die vloer heeft gestaan, dat op- gedweild werd, maar nog altijd zorgt voor reflexie van wat er over de vloer heen wandelt! MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bejaardenmiddag. De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Middelbarnis - Som- melsdijk nodigt alle bejaarden uit dins dag 19 dec. naar Jeugdhaven te komen, om daar gezamenlijk het Kerstfeest te vieren. Ds. Schipper zal de Kerstmedi tatie verzorgen. Vervolgens solozang enz. enz. U bent allen hartelijk welkom. We beginnen om halfdrie precies. Voor eventueel vervoer kan worden gezorgd, als U bijtijds een telefoontje of berichtje doet aan: Mej. den Boer, Secr. Nijghstraat 1, tel. 2968; Mevr. Wesdijk, Donkereweg 7, tel. 2499; Mevr. Vhetland, Berkenlaan 5, tel. 2847; Mevr. Groeneveld, Havenhoofd tel. 2773; Mevr. Bienefelt, Oranjestraat 7, tel. 2507. RIJMEN VAN TIJMEN 't Was een vroege winter. Heel niet op bedacht. En in vele plaatsen, Sneeuwde het een vracht. Allemaal problemen. Bij zo'n druk verkeer. Zand en wegenwachters. Waren in de weer. Om de autorijders. Nog wat bij te staan. Er wordt voor die mensen, Toch wel veel gedaan. Weerprofeten hebben Praatstof bij de vleet. Zodat ieder hunner, Heden heel wat weet. Of het uit zal komen. Dat is nog een vraag. Echte weerprofeten, Ze zijn meestal traag. Wetend dat er heel veel, Meestal anders gaat. Dan men in de volksmond, Heden druk bepraat. Ze moesten er weer wat Helaas ook ontslaan. Maar menige Spanjaard, Landt hier nu nog aan. De Turken zijn nodig, Ze komen naar hier. Dat geeft variatie. En heel veel vertier. Want... 't is in ons Holland, Vandaag zó gesteld: Men hoeft niet te werken. En krijgt toch z'n geld. Men zoekt het niet elaers. Men schakelt niet om. Dat kost dus ons landje, Een aardige som. Te vroeg rentenieren. Is heden in trek. Want elders gaan werken. Och dat staat zo gek. Iets anders proberen, Dat hoort er niet bij. Zodoende is m.en Ongebonden en vrij. o kip, konijn en kerstkalkoen. Het is om jullie hals te doen. Het wordt een akelige tijd. Men heeft van jullie veel profijt. Als ge, als een niet levend dier. Straks arriveert bij de poelier. December is de slechtste maand, En het publiek is verregaand. Men heeft vandaag de dag veel poen, Ten koste van de kerstkalkoen. Ten koste van het proefkonijn. Zo moet er althoos weer iets zijn, Dat jullie vreugde ook vergalt. En als ge dan wordt uitgestald. Dan sist de braadpan spoedig hoor. Daar zijt ge Kerstproducten voor. Slechts vegetariërs vergeten. Die dingen strakjes op te eten. Ge kunt het met die dierenvrinden. Zeer zeker wel het beste vinden. TIJMEN.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9