iiAriDEn riiEuws iel Hendrik Thibmut Rbb Hondemastate" ^Ê^^m Herkent u ons...? hl Fa. BERNARD ZN. Bronchiletten 7nMfiAandt:'ci Oproep aan allen pt:l 19^ Zeeuwse wandelingen Levensverzekering Spaarkas Sparen in effecten Hypotheekaflossing Spaarbewijzen PBEMIE SPAABFLAN bl&d Vrijdag 15 december 1967 No. 3646 -k keu [OOP irijv IHUI IlhabN UVOL OVERHAAL I^emfeN Stellendam Bent u de prijs vergeten? KADE 7—9 MroDELHARNIS Telefoon 2172 Mi^^^mM^^^^^^m ^^^S ^il? ':':^^^^HnH^^^^^S Basis voor persoonlijk bezit INGEZONDEN Boekbespreking elefooj |e erva Kerstvieringen Kerstliederen Ere zg God llu de Kerstdagen weer voor de deur komen ook allerlei verenigingen jjr in aktie om een Kerstavond of een jitwijding te organiseren. Wanneer |al die aankondigingen en program- l's onder ogen krijg, vind is het wel ls een beetje vermoeiend. Het is be- Ipelijk dat de verenigingen graag al- hun eigen Kerstmiddag of Kerst- Ind willen hebben, maar toch komt Ivraag op of het niet beter zou zijn, Izaak wat te centraliseren. Dat er in kerkelijke gemeente bijvoorbeeld fcnderlijke Kerstfeestvieringen zijn Ir de Zondagsschool, de kleine meis- Tde grote meisjes, de kleine jongens, Jgrote jongens, de mannen- en vrou- Lereniging, om dat van de zangver- |ing en van de bejaarden niet te [eken, is toch wel wat veel van het We... Hoe vaak zal het Kerstevange- fniet gelezen of gehoord zijn, hoe zullen de Kerstliederen niet ge- |jen zijn, voordat de eigenlijke Kerst- i aanbreken? Hei gevolg is, vooral lie grote steden, dat alles bruist van priteit vóór de Kerstdagen en dat de teenteleden met de Kerstdagen zelf fde samenkomst der gemeente (die het hoogtepunt is en blijft) ver- t laten gaan? heb weleens een predikant horen huchten: „Voor mijn part werden Kerstfeestvieringen afgeschaft en 1 iedereen genoeg aan de kerkdien- Bop de Kerste en Tweede Kerstdag" [vrees dat deze wens altijd onver- I zal blijven, want. het is ook wel j radicaal... Maar nogmaals, wat Ir soberheid in onze Kerstvieringen jiecht geen kwaad kunnen! bat mij altijd opvalt is dat er op en Idom het Kerstfeest zoveel gezongen Jidt. Dat is ook geen wonder, want atnemjQjd het eigenlijke Kerstgebeuren, is look al zoveel gezongen. We kennen In de lofzang van Zacharias, van Jria en van Simeon, zelfs van de en- Tin. En ook de herders hebben ge pen na hun terugkeer uit de stal 1 Bethlehem, al weten we dan niet Itze precies gezongen hebben. Het is jwel iets om nooit over uitgezongen Itomen: „De verborgenheid der God- jgheid is groot, God is geopenbaard pet vlees..." 1 hoeveel dichters hebben in de loop [eeuwen het Kerstevangelie op hun e vertolkt. Er is ook in onze Neder- de W^^ literatuur een overvloed aan pstliederen, er bestaan bundels alleen t Kerstgedichten uit de 13e tot en tde 20ste eeuw. En toch... hoe moei- j. J'S het een goed Kerstgedicht te vin- IttredinM waarin aan de ene kant niet aan (ïerkelijke betekenis van het Kêrst- Ingelie wordt afgedaan, en dat toch 1 de andere kant op de naam van fcie aanspraak mag maken. Vele zo- pamde Kerstverzen mogen de naam 1 „gedicht" nauwelijks dragen, an- zijn wel zuivere poëzie, maar heb- pewenstBjQ jgts zoetelijks dat ze het naakte |stevangelie afbreuk doen, of zijn zo Iter dat slechts de taalkunstenaars ^lijk vapverstaan. exclusief blijk val asief 6») en ver van ge aan he loo, tf en tui It) aan kstraat JnIS, ka< Imer 443 llO centi lestemmi I van M |g vrij t< lan Visse numme are 5 ledig vri liljetten lloppe, Ichrijviw fn Make I. VAN leweg 9 Iber 196 (nadere Ikrijgen de kerkdiensten voelen vele men- het als een gemis, dat we met de itdagen geen gezangen zingen. De bien, zeggen ze dan, zijn Oud-Tes- mtische liederen, die slechts bij' uit- iering van toepassing zijn op het tgebeuren. Dat is maar ten dele ir. Ook het Oude Testament predikt istus, zij het dan in de belofte aan Vaderen. En bovendien, we hebben een aanhangsel achter ons psalm- ook nog de Lofzangen van Maria, liarias en Simeon, die wel volledig toepassing zijn op het Kerstevange- De Gedeformeerde liturgie (dus die Calvijn) heeft steeds vastgehouden het principe: We zingen in de offi- eredienst der Christelijke gemeen- lléén de psalmen en andere berijm- Schriftgedeelten. Het vrije lied, tin dus een dichter met zijn eigen iMen zijn religieuze gevoelens uit- tf, heeft nooit een plaats gekregen eredienst (de Bedezang voor de 1150; isedijk Tonge 11874) 52 predikatie, voor en na het eten, de Mor genzang en de Avondzang zijn dus uit zonderingen, want dat zijn ook vrije liederen). Een moeilijk punt is altijd geweest het „Ere zij God". Dat is een berijmd Schriftgezang, want het is de letterlijke berijming van het engelen lied. Het zou dus best gezongen kunnen en mogen worden in onze kerkdiensten, als het in ons psalmboek stond. Naar ik meen hebben de noordelijke classes der Christelijke Gereformeerde Kerken toe gestaan dit lied in de eredienst te zin gen. In deze kerkgroep doet zich dus het merkwaardige feit voor dat Gronin gen, Friesland en Drente dit lied mogen zingen in de dienst zelf, de andere pro vincies pas na de zegen, wat dan ook veel gebeurt. Dat gebeurt trouwens ook in menige Gereformeerde Bondsge meente in de Ned. Herv. Kerk. Ik heb me weleens laten vertellen dat over het al of niet zingen van dit lied, nadat de predikant de zegen heeft uit gesproken, nogal wat deining was Ik kan me niet goed voorstellen waar om eigenlijk. Dan zouden we zeker op de verjaardag van de Koningin het Wilhelmus niet mogen zingen en dat ge beurt toch ook vaak na de kerkdienst... Het lijkt me het best over deze en der gelijke vragen geen woordenstrijd te voeren. Tenslotte gaat het er maar om of we dat ene lied kunnen zingen dat niemand leren kan dan zij die van deze aarde gekocht zijn. WAARNEMER. HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS HOEST POEDERS werken GRIEP POEDERS verrassend Kerstzangavond. Op vrijdag 22 dec. zal weer de jaarlijkse Kerstzangavond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Medewerking verlenen: De chr. gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" gem. koor „Advendo" uit Ooltgensplaat, chr. kinderkoor „Zangvogeltjes" en de orga nist B. van Zijll. Het geheel staat onder leiding van dhr. C. C. v. d. Heuvel. De toegang is vrij; programma's (niet ver plicht) aan de ingang verkrijgbaar. De aanvang is bepaald op 8 uur. Juist 300 jaar geleden, op de Ie kerst dag 1667, stierf Mr. Hendrik Thibaut. Misschien hebt u nog nooit over deze man gehoord. Hij was niet iemand die wereldberoemd was, maar in Zeeland toch een bekend persoon. Dat blijkt wel uit de vele ambten die hij in deze pro vincie bekleedde. Ik zal even de voor naamste opnoemen: hoogbaljuw en rentmeester van Zeeland bewesten Schelde, lid van de Raad van Vlaan deren, bewindhebber van de O. I. Com pagnie, curator van de Latijnse school te Middelburg en verscheiden keren af wisselend raad, schepen en burgemees ter van deze stad. Door zijn vele goede eigenschappen stond hij in hoog aanzien. Bovendien was hij een vermogend man, vooral door zijn (derde) huwelijk met de rijke Isabella Porrenaer. Deze bracht hem de heerlijkheid Aagtekerke aan, waar hij ook begraven is. Aagtekerke. In de kerk is een grafmonument voor hem opgericht. Deze kerk is tien jaar geleden grondig gerestaureerd. Zoals in zoveel oude kerken waren ook hier langs de wanden zij banken. Nogal las tig: men moest altijd scheef zitten om naar de dominé te kijken. Deze zij bochten zijn weggebroken, alle zitplaat sen (stoelen) zijn nu naar de preekstoel gericht. In meer kerken is dat gebeurd, b.v. de Nieuwe kerk en Gasthuiskerk te Middelburg, de Ned. Herv. kerk te St. Laurens en misschien nog wel meer andere. Bij zo'n restauratie worden de muren meestal bevrijd van pleisterwerk, waar door de oude Zeeuwse moppen weer te voorschijn komen. In de Roomse tijd was St. Agatha de beschermheilige van de kerk: een vrouw die in 251 op Sicilië werd gemarteld en in de gevangenis is gestorven. Of moe ten we denken aan de abdis Agatha? Ze stond aan het hoofd van het Cister- ciënser klooster bij het voormalige dorp Emelisse op Noord-Beveland. Toen in november 1304 door een grote water vloed dit eiland overstroomd werd, bracht men het klooster over naar Aag tekerke. Men gaf het de betreffende naam Waterloosvs^erve. Op de plaats er van staat nu een boerderij, die nog al tijd „het klooster" wordt genoemd. In 1835 voegden zich enkelen bij de Afgescheidenen. Ze kerkten op de bui tenplaats St. Jan ten Heere van Jhr. Willem Versluys. Uit deze groep is de tegenwoordige grote kerkgemeenschap der Geref. gemeente ontstaan, die na een vacature van bijna 13 jaar in ok tober in Ds. Van Vliet weer een eigen predikant heeft gekregen. Toen de bui- Dat mag ook, want deze bijzonder lage prijs is ook slechts één reden om een Ri-ha te kopen. Er zijn er veel meer. De ongeëven aarde gouden Ri-ha klank,bereikt door de 5-toonhoogtes, betere uitgebalanceerde registerstemmen (33 registers) volledige volume regeling van pedaal en manualen. Continu regelbare intonatie, nagalm en vibrato. Verder nog vele extra's, zoals natuurgetrouwe imitaties van tientallen muziekinstrumenten. We zullen de prijs toch nog even noemen: v.a. f. 1.995,-- (kompleet met bank). De Ri-ha orgels bieden meer muzikaal genoegen voor een lagere prijsi Dat kunt U vrijblijvend beluisteren bij: itee( m» uctn tenplaats na de dood van de eigenaar gesloopt werd, bouwden ze in 1876 een nieuwe kerk (voor 3300,vergelijk dat eens met de tegenwoordige bouw kosten), die nog bestaat. Ook in 1887, na de Doleantie, verlieten enigen de Hervormde kerk. Het dorp is dus naar Agatha genoemd al weten we niet precies welke. Het wapen is een vrouwenbuste. Van de ongeveer 750 inwoners be hoort een derde deel tot de Ned. Herv. Kerk. Verleden jaar is Aagtekerke met de dorpen Grijpskerke en Meliskerke ver enigd tot de nieuwe gemeente Marie kerke. Het grafmonument. Tegen de oostelijke muur van de kerk vinden we naast de preekstoel het graf monument van de familie Thibaut. Al lereerst is hier begraven Hendrik Thi baut, toen hij in 1667 stierf was hij 63 jaar oud. De familie is afkomstig uit Yperen. Naast hem ligt begraven zijn derde vrouw Isabella Parrenaer, die het am bacht Aagtekerke bezat. Ze was acht Ho««tctrqnk in tQbl«fvorni.9Sct dagen voor haar man gestorven, 45 jaar oud. Ook hun jonggestorven dochter Jaco- ba, getrouwd met David van Reigers- berg, is hier begraven. De familieleden hebben in 1669 dit gedenkteken uit wit marmer laten ver vaardigen door de beroemde beeldhou wer Rombout Verhulst. We zien de borstbeelden van Hendrik Thibaut en zijn vrouw, vastgehouden door engel- *tjes, en dat van hun dochter. Verder de wapens van de verschillende heerlijk heden. Rechts die van de ambachtsheer: Thibaut, Hervé, van Nispen en Vaillant. Links die van de ambachtsvrouw: Par- render, Coolen, Smits en Cling. In het midden een medaillon met een Latijns opschrift dat betekent: Heil de sterve lingen. Hierboven een lamp met op het voetstuk een verheerlijking van Hen drik Thibaut: Splendet post funera vir tus zijn deugd schittert na zijn dood. Toen bij de komst der Fransen van wege de vrijheid, gelijkheid en broeder schap alle gedenktekenen en wapen- borden uit de kerken moesten verdwij nen, werd het monument met hout be- tiirimerd. Daardoor werd het voor ver nieling door de vrijheidskraaiers be waard. Doordat de ijzeren bouten, waar mee het in de muur is bevestigd, gingen roesten, werd het wat beschadigd en is in 1883 gerestaureerd. In mei 1940 werd het op last van Monumentenzorg ver wijderd, daardoor is het ook in de Duitse tijd gespaard gebleven. Oranjegezind. In 1650 stierf de jonge stadhouder Willem II. Acht dagen na zijn dood werd een zoontje geboren, de latere Willem III. Nu erkende men hem niet als stadhouder, hij werd van alle amb ten en waardigheden uitgesloten. Zee land was meer Oranjegezind dan andere gewesten, maar vooral door aandrang van Holland werd ook hier de jonge prins niet erkend. We kregen een stad- houderloos tijdperk met als raadpensio naris Jan de Witt. De vroedschap van Middelburg was verdeeld. Burgemeester Hendrik Thi baut en de schepen Jacobus van Laus- bergen waren prinsgezind, de andere burgemeester Veth en de meerderheid van het stadsbestuur niet. Er ontstond hevige ruzie tussen beide partijen. Hen drik Thibaut werd ervan beschuldigd Middelburg in grote schulden gebracht te hebben door de aankoop van am- bachtsheerlijkheden boven de waarde (twee jaar geleden had Middelburg na melijk de ambachten Westkapelle en Domburg gekocht voor de grote som van 213.000,-—). In 1651 ontstond er een oproer. Het volk trok naar de woning van doctor Van Lausbergen, tegen wie men nog meer grieven had en die het meest ge haat was. Hier werd alles vernield: meubels, schilderijen, boeken, porcelein. Nu wilde men naar het huis van Thi baut gaan om daar hetzelfde te doen. Een paar predikanten, die grote invloed op het volk hadden, wisten dit echter te verhinderen. Thibaut en Van Lausbergen werden uit Zeeland verbaimen. De laatste ging naar Den Haag, waar hij enkele jaren later overleed. Thibaut ging naar Groe- de in Staats-Vlaanderen, waar hij veel lal vooi idi door HERMAN DE MUINCK 'ans! Als het nu Jan was geweest, zij onmiddellijk met enthousiasme 'en toegestemd. Nu was het wat slend gegaan. Maar ja, ze kon toch tiiet weigeren. Zij had kunnen zeg- tet zij niet vrij was, maar dat zou pertinente leugen geweest zijn. had die middag even gelegenheid, ad in te gaan en kocht een paar ifsen, een wit truitje met muts en Paar hoge laarzen. Jammer, zo'n uitrusting was op „Hondemastate". minuut had zij er aan gedacht, "lee te nemen. Opeens schrok zij't toch ook geen pas, uit te gaan, hoe "ok, nu mamaMaar dan glim- te zij droef. Mama zou gezegd heb toe het gerust, kind; je moet je Wij niet in jezelf opsluiten; geniet van je jeugd. En toen had zij er mee. Al had zij liever gehad, dat tiet gevraagd had. Maar ja, in de plaats was 'die in Utrecht en iens zou hijer niet aan denken, te Schaatsen. Hij zat natuurlijk te vossen, alsof zijn leven er van afhing. Want die tentames De volgende middag was Frans op tijd aan het ziekenhuis. Met bewonde ring keek hij naar het slanke meisje in de nauw sluitende trui en de witte muts koket op haar haardos. Lucie zag het en moest, tegen wil en dank, blozen. Toen hij haar de hand gaf, zeide zij: „Ik had je bijna afgebeld. Want ik ben in het rouwjaar. Maar ik geloof, of weet wel zeker, dat mama het goed gevonden zou hebben". „We behoeven onszelf niet op te slui ten", zeide hij ernstig, „al kan ik je ge voelens wel begrijpen. Maar we gaan niet naar een uitvoering of zoiets". Na enkele ogenblikken op het balkon van de overvolle tram: „Ik weet een prachtige, grote vijver, waar het, hoop ik tenminste," niet al te druk is". Die hoop bleek ijdel, 't Was er wel druk. „O, dat valt tegen. Maar we kunnen er altijd nog wel bij". „Je moet geduld, met mij hebben, hoor", zei Lucie, terwijl hij haar schaat sen vastbond. „Ik moet er even aan wennen en ben geen held op schaatsen". Maar nauwelijks tien minuten waren ze aan het scheuvelen, of hij merkte op: „Je moet nodig zeggen, dat je het niet goed kunt. Je rijdt stukken beter dan ik". Lucie genoot van de lichaamsbewe ging en de pittige vrieslucht. Soepel gleed het paar over de ijsvlakte. Voor Lucie was het net, of zij met Jan reed... „Denk niet zo dwaas", zeide zij bij zichzelf, „'t Is Frans Langeveld. En Frans is toch ook een aardige jongen". Nadat zij in een voor dat doel opge slagen noodrestaurant op Oud-Holland- se manier een kop chocolademelk had den gedronken en wat uitgerust waren, ging de tweede ronde in. „Uiterlijk vijf uur moet ik in het zie kenhuis zijn, hoor. Precies half zes is het eten en ik moet mij nog verkleden". „Ik heb je nog nooit in uniform ge zien. Me dunkt, je moet een lief zus- tertje zijn". Lucie lachte aanstekelijk. „Wat com plimenteus! Maar er deugt niets van. In de eerste plaats ben ik nog geen zus ter, al word ik voor het gemak wel zo aangesproken, trouwens alle leerling- verpleegsters. Bovendien ben ik, naar ik geloof, een niet al te beste leerlinge. En in de tweede plaats..." „Ben je niet lief, wou je zeggen. Maar daar kom ik met alle kracht tegenop, want dat ben je wél". „Zullen we nog een paar baantjes doen?" vroeg Lucie snel, niet reagerend op zijn opmerking. Maar toen kwam dan toch het mo ment, dat zij moesten afbinden. „Morgen weer?" vroeg hij, op weg naar het ziekenhuis. „Ik ben morgenavond pas na half zeven vrij, dus dat kan niet". „Het kan wél. Dan gaan we naar de Haagse IJsclub. Die baan is goed ver licht". „Studeer jij wel?" plaagde Lucie. „Ik werk als een paard. Maar ont spanning moet er bij zijn. En over morgen kan de dooi wel invallen. In ons kikkerlandje kun je van alles meema ken, wat het weer betreft". Lucie stemde toe. Om zeven uur zou hij haar in het ziekenhuis komen halen. HOOFDSTUK XIII Met gemengde gevoelens betrad Lucie haar kamer. Haar vrouwelijke intiutie zei haar, dat het Frans niet alleen om het schaatsen te doen was. Dat was een prachtige aanleiding, om alleen met haar te zijn. Hij was vol attenties voor haar. Zij begreep Een vluchtige blik in de spiegel over tuigde haar er van, dat zij er goed uit zag. Zij had blozende wangen van het rijden en van de buitenlucht. Over het algemeen had zij een bleek gezicht van het veel binnen zijn en dan nog in een ziekenhuis. De deur van de kamer werd geopend en met een: „Hallo!" kwam Adri Ver meulen binnen. „Prettig geschaatst?" „'t Was fijn", antwoordde Lucie. „'t Is je aan te zien, meid. Je hebt een hele metamorfose ondergaan. Je lijkt 1 9H 1 1 mH Wij doen mee aan het Premie Spaarpian. Wij krijgen straks elk jaarlOO gulden. Belastingvrij} Geïnteresseerd? Als u snel bent kunt u dit jaar ook nog gaan deelnemen. Des te eerder hebt u recht op uw belastingvrije premie. (Maximaal f 50,- per persoon of f 100,- per echtpaar per jaar). Alle inlichtingen: Postbus 51, Den Haag Geachte lezers en lezeressen. De decembermaand is aangebroken, dat is voor velen een drukke, maar ook gezellige maand. Dat is de tijd van de korte dagen en lange avonden. Ik schrijf hier korte dagen, maar dat is betrekke lijk, want voor vele oude mensen en zieken kunnen juist deze vaak sombere en triestige dagen zo lang zijn. En voor al ook de avonden kunnen zo lang du ren in hun eenzaamheid. Als de avond om 6 uur al begint, dan is het een hele zit als men alleen is, eer het bedtijd is. Nu wordt er in onze tijd veel voor zieken en ouden van dagen gedaan, maar laten wij toch niet ver geten, dat het een hele opgave is om 24 uur per etmaal .alleen te zijn. Velen zullen het op prijs stellen, wanneer ze eens een uurtje bezoek krijgen 's avonds of wanneer hun eenzaamheid doorbro ken wordt door eens een bus kolen voor hen te scheppen of een vergeten bood schap nog even te halen. Vooral in de maanden december en januari is dat zo belangrijk voor hen. Zelfs de kleinste blijk van meeleven heeft in hun eenzame bestaan zo grote waarde. Laten wij, die in het gejaagde leven van onze tijd zo vaak geneigd zijn de kleine dingen niet te tellen b.v. eens een uurtje van onze tijd nemen om de ze mensen eens te verrassen met een vriendelijk gebaar of persoonlijk be zoekje. Er wordt vaak zoveel tijd be steed aan dingen die van minder be lang zijn. Laten wij proberen om deze bezittingen had (dat behoorde toen niet tot Zeeland). Toen zijn grootste tegen stander burgemeester Veth overleden was en de zaak te Middelburg wat ge luwd, keerde hij ongehinderd terug. Na een paar jaar kwam hij weer in de vroedschap, werd zelfs weer burge meester. Als zodanig heeft hij veel ge ijverd voor het bouwen van de Oost kerk, die juist 300 jaar geleden in ge bruik werd genomen (hierover heb ik deze zomer geschreven). Middelburg. L. van Wallenburg. plicht ten opzichte van onze naaste zo goed mogelijk te volbrengen. U zult er geen spijt van hebben, want deze din gen geven voldoening voor Uzelf en vreugde aan hen die U bezoekt. Iemand die veel met ouderen en zie ken in aanraking komt. „Dorien en haar piloot" door Nel Veerman. Uitgave Iris reeks, J. H. Kok N.V., Kampen. In de Irisreeks van Kok Kampen zijn weer twee nieuwe deeltjes verschenen, „Dorien en haar piloot" geschreven door Nel Veerman, is er een van. Dorien, een boerendochter, die op de ulo gaat, maar thuis toch de handen uit de mouwen steekt is een moedig meisje; in de be zettingstijd wordt vlak bij hun boerde rij door de Duitsers een Engels vlieg tuig neergehaald. De piloot daalt met een parachute tot vlak in haar omge ving en Dorien verbergt de jongeman in Opa's slaapkamertje. De Duitsers doen wel onderzoek, maar vinden niets. Na de bevrijding komt Allan zo is zijn naam Dorien nog eens opzoeken. Ze kan dan spreken van „haar piloot". Een vlot geschreven boeiend boek, dat door jonge meisjes wel verslonden zal wor den. Fraai uitgevoerd, geïllustreerd, prijs 3,50,—. „Het kamp op de boerderij" door Trudy Rietveld, Iris reeks, Uit- gevery J. H. Kok N.V., Kampen;. Nelleke van Hemert mag gaan loge ren op een kampboerderij. Het is er erg leuk en de kampgenootjes passen elkaar prachtig aan. Ze hebben veel pret, maar er zijn ook minder prettige ervaringen. Een van de meisjes wordt naar huis te rug geroepen, omdat haar moeder in het ziekenhuis ligt, maar ze komt toch weer spoedig terug. Het is een echt „kamp- verhaal" met allerlei belevenissen. Meisjes die gaan kamperen kunnen er wat uit leren. In de Iris-reeks verschijnen mooie meisjesboeken. Ze zijn fraai uitgevoerd en alle geïllustreerd. En bovendien goedkoop, de prijs is 3,50. zo opgewekt. In het Huis vinden de meesten je over het algemeen somber. Neen, neen, kind, ik begrijp het wel (want Lucie keek opeens heel ernstig) maar je moet je toch niet door je ver driet laten overheersen. Als Christen mogen we dat niet. Het leven gaat ver der, kind, bedenk dat wel. Het ver heugde mij, toen je vanmorgen zei, dat je ging schaatsen. Is het een aardige jongeman?" vroeg zij guitig. „O, ik ken hem. Hij is een zoon van de Langevelds,-waar ik geregeld kom, een neef van de directrice dus, want zij en zijn moeder zijn zusters. Maar ik moet mij verkleden, 't Is hard tijd". „Je ziet er snoezig uit in dit pakje. Net een plaatje. Heus, ik meen het. De directrice heeft je vanmiddag in de cor ridor gezien en die zei het later ook tegen mij". „Vlei me niet al te veel", lachte Lucie „Dat is niet goed voor een mens. Oef, ik ben niet vaoe, maar stijf. En ik heb zo'n slaap. En dan te bedenken, dat ik nog tot elf uur dienst heb". „Tja, 't leven heeft zijn lusten en las ten, meisje. Als je straks werkt, gaat de slaap wel over". Lucie was al bezig, zich te ontkleden en weldra had zij haar uniform weer aan. „'t Wordt tijd. Ga je mee naar de eetzaal?" De beide vriendinnen (want dat wa ren zij in korte tijd geworden) liepen naar beneden, naar de eetzaal, vol gon zende stemmen. Het 'avondwerk in de keuken hel pen; de patiënten thee of koffie bren gen; de bloemen uit de kamers op de corridor zetten; een praatje maken met de patiënten en wat er al meer te doen was leidden de gedachten van Lucie volkomen af. Maar toen zij, Adri Vermeulen had vrij en was naar haar ouders in Voor- sclioten, alleen op haar kamer zat, nog even luieren en dan naar bed, lust om te studeren had zij niet, kwamen de overwegingen van de vóóravond terug. Zij begreep. Maar dat begrijpen veront rustte haar. Neen, zij had niet moeten toestemmen in morgenavond. Want wat zij als zeker voelde aankomen kon en mocht toch niet? Zeker, zij vond hem een aardige jongen en als Jan er niet was, maar ja... Jan was er 't zou niet lang meer duren, of hij zou haar komen bezoeken. Zij liad hem terugge schreven, dat zij het fijn vond, dat hij zou komen en twee middagen genoemd. Neen, Frans was Jan niet. Maar Jan was ook Frans niet. Nog nooit had hij doen blijken, wat Frans vandaag had doen raden. Och kom, laat ik wijzer zijn, ik ben nog jong genoeg. Over een half jaar pas twintig. En... verbeeldde ze zich niet teveel? Neen, neen, zij ver beeldde het zich niet. Frans... {Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 5