^tsa^ Echtpaar B. D. Visser-a-Visser-Tijl viert vandaag de gouden bruiloft Houten woning te Ooitgensplaat tot de grond tos afgebrand Slaapltamers Wie zai de Voiits- wagen winnen? liet probleem- ontwikkelingshulp Meditatie Geen besfiiit oïer boüw derde sluis in liet Volkerak f 16.000,- f! C.KORTEWKslOJI 1. KEUYELaan Vrijdag 15 december 1967 No. 3646 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijrtt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Nieuwe Tonge Fruitmanden en Fruitbaitjes „De Fruitcentrale'' Jong gezin verloor alles in hout en staal met of zonder kast Gezonken woonark geiiciit |)0e jaargang PBINS HENDRIKSTKAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEaLHAEIOS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, SommélsdtJk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 202S Giro 187930 ABONNEMENTSPRIJS t 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 'oor de hierbij aan het In het eerste artikel over dit onder werp stelden we vast, dat de ongelijke verdeling van de welvaart over de we- ,eid de mensheid in tweeën verdeelt: de welvarende en de arme landen en stre ken. We gaven daarin ook zeer globaal Je oorzaken aan en constateerden, dat je klove helaas nog steeds dieper wordt mdanks het feit, dat de rijke landen, met name de Verenigde Staten, thans iniljarden beschikbaar stellen voor de kestriiding van deze gevaarlijke toe stand. We hebben daarvoor verschillen oorzaken aangegeven. De grote vraag echter, wat de rijke landen kunnen doen om de geweldige kloof te over- bmggen en het aantal proletarische vol ken zoveel mogelijk te verkleinen. Zou et niet gelukken in vele delen van de ïreld betere toestanden te scheppen. Jan is het gevaar niet denkbeeldig, dat binnen afzienbare tijd een situatie ont staat, waarin de wereld in twee vijan dige blokken wordt verdeeld en een soort landenklassenstrijd ontstaat zoals vToeger binnen de volken zelf. Over deze dingen kunnen we het al len eens zijn. Ook over het gevaar, dat wereldcommunisme uiteraard darik- tiaar gebruik maakt van zulk een situa tie, Omtrent de noodzaak van ontwik kelingshulp bestaat ongetwijfeld een communis opinio. Men moet het bena deren vanuit verschillende overwegin gen. Allereerst zullen we het moeten lien in het licht van de christelijke naastenliefde. Ook de zwarten, bruinen m gelen zijn onze medeschepselen en derlialve geldt voor hen het goddelijk ld der liefde. Maar ook zuiver prak tische overwegingen moeten ons tot de tonclusie brengen, dat het rijke Westen er goed aan doet zoveel in zijn vermo- is, mede te werken aan de econo mische en culturele verheffing van de volken, die nu nog in armoede en pri mitieve omstandigheden verkeren. Nu is men al een aantal jaren met deze ontwikkelingshulp bezig. Vooral de iel of nog roordiger STKA 158,50. lentiaan- Ned. 1^1 gekozen: ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS ADVENT Amerikanen hebben op dit gebied het initiatief genomen en miljarden eraan besteed. Er zijn ongetwijfeld resultaten bereikt, maar van een verkleining van de kloof is beslist geen sprake. Uit- de cijfers blijkt zelfs, dat in vele opzichten de afstand groter wordt. De verbetering van de gezondheidstoestand en het nog steeds zeer hoge geboortecijfer leiden een zodanige bevolkingsvermeerde- ring, dat de verbetering van de econo mie en daardoor de verhoging van de nationale produktie niet daartegen op wegen. Steeds dreigt de toeneming van de produktie te worden opgeheven door nog sterkere groei van de bevolking Wanneer dit zo blijft, staat men voor onoplosbaar probleem. Daarbij komt, dat er bij de Westerse landen een grens is aan het bedrag van de ontwikkelingshulp en het is thans al Mver, dat daarover ernstige interne neningsverschillen zijn ontstaan, ook in BS land. De zogenaamde progressieve partijen groepen bieden tegen elkaar op om bedragen voor de ontwikkelingshulp hoog mogelijk op te voeren. De soci alisten en pacifisten eisen thans reeds W jaarlijks bedrag van l'/o van ons nationale inkomen en streven naar 2°/o tonen afzienbare tijd. Dat nationale inkomen van Nederland bedraagt mo menteel meer dan 70 miljard, zodat we up de Rijksbegroting eigenlijk een post *den moeten zetten voor ontwikke- shulp van tenminste 700 miljoen 8u!den. De regering had er aanvanke- l]ik 450 miljoen voor uitgetrokken, maar er later nog 75 miljoen bij, dus *ttd het 525 m. Ons nationale inkomen jal volgens de raming in 1968 ongeveer [9 miljard bedragen, zodat het percen- :e nu 0,66 bedraagt. P.v.d.A. en D'66 *illen er tenminste 100 miljoen bij doen "e andere grote partijen willen ernaar *wen in 1971 de l'/o te halen. Dan is nationaal inkomen naar schatting »»ven de 80 miljard gestegen en zou l'/o wekenen een post voor ontwikkelings van tenminste 820 miljoen volgens 'f raming van Minister Udink. Iedereen kan begrijpen, dat men op wijze het bedrag voor de ontwik- pingshulp schromelijk gaat overtrek- p. Wanneer men als norm gaat stellen de arme landen nodig hebben seen de „radicalen" v^allen doen is de kans groot, dat Nederland en andere donorlanden hun eigen eco- lomie in het ongerede brengen, want p kind kan begrijpen, dat er een grens R de mogelijkheden is. De Roomse Nicaal Aarden stelde voor 35 miljoen |*an onze defensiebegroting over te he- '^en naar buitenlandse zaken (ontwik- *'tagshulp) maar dit werd gelukkig af- pstemd. Op deze manier zou men zelfs tee eigen veiligheid ervoor op het spel pan zetten. ^e komen hiermee op het thans in sjussie zijnde punt tot hoever men de ontwikkelingshulp kan en mag Daaromtrent lopen de meningen uiteen. Deze kwestie is langza- l^rhand één van de grote verschilpun- •1 geworden in de politiek tussen de- ™en die zich radicaal noemen en de Genesis 3 15: „En Ik zal vijand schap zetten tussen u en tussen deze vrouw, en tussen uw zaad en haar zaad; datzelve zal u de kop vermorselen en gg zult het de verzenen vermorselen". De allereerste belofte van de Zalig maker is vervat in een vonnis over de mensenmoorder van den beginne. De Heere spreekt dit niet tot Adam en Eva maar tot de slang, doch vooraf tot ver antwoording-roeping van de mens. Hoe ontzettend diep is de mens gevallen, die de Heere zo onuitsprekelijk bewelda- digd had. Hij had de mens versierd met Zijn beeld, dragende kennis, gerechtig heid en heiligheid. Hij had hem heer schappij gegeven over al het geschapene Nooit en te nimmer is een mens in staat om het volmaakte te schetsen wat ge weest is, evenmin het ontzettende van 's-mensen diepen val. Het oor werd ver leend aan de verleider, het gebod des Heeren overtreden, en heit verbond schandelijk verbroken. De droeve ge volgen, die de Heere uitgesproken had, wanneer het proefgebod niet zou wor den gehouden, n.l. „ten dage als ge daarvan eet zult ge de dood sterven", zijn niet uitgebleven. Niet alleen dat de geestelijke dood onmiddellijk intrad, maar ze schaamden zich ook voor el kander en zichzelf en ze hechtten vij geboombladeren tot schorten om hun naaktheid te bedekken. Bovendien vreesden ze voor God, want hun eigen geweten klaagde hen aan. Wanneer God hen nadert, verschuilen ze zich achter het geboomte. Het baat hen niet om de schuld op een ander te werpen. Wel een bewijs, welk een verwoesting de zonde in het hart had aangericht. Zijn vrouw, die een lust zijner ogen was het is vlees van mijn vlees, zo zei Adam, gaat hij nu beschuldigen: „de vrouw die Gij mij gegeven hebt, heeft mij verleid". En Eva: „de slang heeft mij bedrogen en ik heb gegeten". Toen vervloekte God de slang: zij zal in het 'stof krui pen en daardoor een toonbeeld blijven van de verachtelijkste vernedering. En tussen Eva en satan, de mensenmoorde naar zelf wordt nu de oorlog verklaard, tussen het Vrouwenzaad en het slan genzaad: „Ik zal vijandschap zetten" enz. De Paradij svrede is door satan ver stoord, een nieuwe Paradij svrede wordt voorbereid. God komt met een belofte, waarin duidelijk uitkomt, wat God zal doen. Het plan der verlossing gaat van Hem uit. De Heere zegt niet dat de mens zich zelf vrij kan vechten, zichzelf verlossen en zijn banden slaken, maar, dat God vijandschap zal verwekken, de strijd zal doen ontbranden. Door zijn afval van God is de mens de boze toegevallen. Het was de vader der leugenen gelukt vijandschap te verwekken en wantrou wen te zaaien in het hart der mensen. En dit is voor de mens de dood en het eeuwig verderf geworden. Satan had de mens in zijn hand en in zijn macht ge kregen. Had God de mens niet opge zocht, nooit en te nimmer zou hij naar God gevraagd hebben. Wat een onbe grijpelijke genade, dat God zelf de mens opzoekt, hem bij zijn naam noemt en nog met hem te doen wil,hebben. Maar dit zou enkel mogelijk zijn door Eén, die sterker is dan de boze, die de mens gevangen houdt. Door Eén, die het geweld des doods kon teniet doen en aan Gods recht voldoen. Gods souve- reine genade in dat verlossingswerk valt te aanbidden: in het opzoeken van de mens, in de openbaring van de ver lossing, in het wederaanknopen van de band der gemeenschap met de gevalle ne. Daarom heeft God deze strijd zelf gewild en gewerkt, een strijd waarin de overwinning aan de Beloofde zal zijn. In de verplettering van satan, en de handhaving van de ere Gods, ligt de verlossing van de verloren zondaar. Want hoe kan de mens zijn schuld bij God betalen? Hoe zijn ongerechtigheid verzoenen? Hoe de banden des doods slaken? Daarom zal de verlossing Gods werk zijn. „Ik zal". Ik zal uw toeleg verijdelen, mensenmoordenaar. Ik zal dit rampzalig bondgenootschap verbre ken. Ik zal de mens uit uw macht ver lossen. Ik zal hem uit souvereine ge nade weerbrengen aan mijn zijde in een nieuwe gemeenschap. En dat alles tot eer van Hem die zegt: „Ik zal". Tot be schaming van de vader der leugenen, wiens naam is Diabolos, d.i. twistzaaier tussen God en de mens. De bange strijd in het Paradijs voorzegd, zou eindigen in een grote triumph. Datzelve zal u (het zaad der vrouw) de slang de kop vermorselen. Ieder voelt wat er mee bedoeld wordt, datzelve, het Woord van het heilig Evangelie, de blijde bood schap der zaligheid geopenbaard. De Kerstnacht aanschouwt er de ver vulling van. Onze Heere Jezus Christus, Gods eigen Zoon, is geworden uit een vrouw, geworden onder de wet, opdat Hij diegenen die onder de wet waren verlossen zou, en wij de aanneming tot kinderen verkrijgen zouden. Wondervol ontvangen en geboren, door Zijn heilig heid afgezonderd van de zondaren, maar toch waarachtig mens, waarlijk het zaad der vrouw. Zo spreekt de moederbelof te van de diepe vernedering van Gods Zoon, van de verborgenheid der Godza ligheid: God geopenbaard in het vlees. Hij heeft in het stof der aarde gekro pen, een worm en geen man. De vloek der Zijnen op Zich geladen, de last van Gods toorn gedragen. Onder het oordeel des doods moest Hij bukken, als Borg voor een volk, dat zich de verdoemenis heeft waardig gemaakt. - Nooit zal deze belofte zijn volle beslag krijgen in ons leven of het zal moeten worden beleefd, waard te zijn van God verstoten te worden. Velen zullen teleurgesteld wor den in hun verwachting, omdat ze nooit ingeleefd hebben wat in het Paradijs is geschied. Vele verrestaanden daarente gen zullen mogen ervaren, dat de Heere, Die gezegd heeft „Ik zal", Zijn hand tot de kleinen zal wenden. Bij hen, bij wie de banden des doods steeds meer gaan drulïken, opdat de volle betekenis van de Paradijsbelofte in hun leven wordt verklaard. Om Uwentwille arm gewor den, daar Hij rijk was. Om door Zijn armoede rijk te worden. Rijk in de ken nis van God, rijk in gerechtigheid van Hem, rijk in het herstellen van de ge meenschap Gods door Hem. Slikkerveer Ds. G. Zwerus anderen. De. radicalen van allerlei soort en richting rood, liberaal, rooms en prot christelijk gaan blijkbaar uit van het standpunt, dat de nood in de onderontwikkelde gebieden zo groot is, dat wij in het Westen ons daarvoor zeer zware offers moeten willen getroosten. Wamieer de gematigde politici naar l"/o streven, stellen zij 2°/o voor. Van offers blijkt echter geen sprake, want zij vin den altijd, dat de regering te weinig geld uittrekt voor de andere sectoren zoals onderwijs, woningbouw, sociale verzorging, verkeer etc. Dit is uiteraard onmogelijk. We gaan nu 1968 in met een tekort op de Rijksbegroting van ruim drie miljard, maar dat verhindert hen niet nog weer enige honderden mil joenen meer voor ontwikkelingshulp te vragen. Indien men op deze wijze zou handelen, ware het gevolg, dat ten eerste onze betalingsbalans niet meer in evenwicht te krijgen zou zijn met alle gevolgen van dien en wij bovendien een chronisch tekort op onze jaarlijkse staatsuitgaven zouden houden, hetgeen een hollende inflatie zou veroorzaken. Tegenover dit overdreven gedoe is het dus nodig zakelijk en rustig te. overwe gen hoever Nederland op dit punt gaan kan. De norm is niet: hoeveel hebben de arme landen nodig, want dit is een vrijwel bodemloze put, maar hoever kunnen wij gaan zonder onze eigen eco nomie en financiën in de war te sturen. Er is voorgesteld een publieke lening voor dit doel uit te schrijven, maar wonderlijk genoeg waren de radicale partijen daar niet voor. Waarom niet? Zij zijn tot de ontdekking gekomen, dat een groot deel van ons volk heus niet zo geporteerd is voor deze hulp. Bij een opinie-onderzoek bleek onlangs, dat 40''/o der deelnemers het huidige bedrag hoog genoeg vindt en 24''/o te hoog. Slechts 29% wilde nog meer geven. Het is daarom zeer waarschijnlijk, dat een ontwikkelingslening een grote misluk king zou worden. Dit soort hulp aan Afrikaanse en Aziatische landen moet slechts geschieden onder de strengste waarborgen voor efficiënte besteding. De Amerikanen hebben in de loop der jaren in hun goedgeefsheid op dit ge bied al miljarden zien verdwijnen naar plaatsen en personen waar ze niet horen Daardoor is deze hulp zo langzamer hand bij velen, ook in ons land, impo pulair geworden. De V.S. gaan het be drag in 1968 zelfs verminderen met 600 miljoen dollar d.i. ruim 2 miljard gul den! Dit hele betoog betekent niet, dat wij in principe tegen deze hulp zijn, maar wel dat het met verstand moet gebeu ren. Wij verzetten ons dus tegen de zwaar overspannen eisen der radicalen en hun zo ethisch denkende vrienden onder een deel der theologen. Laten ze een voorbeeld nemen aan de kerken, die uit zelf bijeengebrachte gelden via de zending al zoveel goeds voor de arme volken hebben gedaan. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS ■™:5W*iSvW;;:^ow5j;5.w:^^i Woensdagmiddag omstreeks 2 uur brak brand uit in Huize „Focus", een houten woning van het echtpaar A. van Hassent-van den Heuvel aan de Oude- dijk. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon echter niets uitrichten daar de sloot, waaruit men water wilde pompen, meer met modder dan met wa ter gevuld was. Ook het gebruik van een poederapparaat had geen succes omdat dat de mensen van de brandweer door de grote rookontwikkeling niets konden zien. Een poging om binnen de brandhaard op te zoeken werd ook een mislukking door de verstikkende rook die alle zicht belemmerde. Geen tijd kon verloren gaan daar het gebouw geheel uit hout was opgetrokken. Na tien mi nuten was het al te zien dat er niets meer kon worden gered. Brandweer mannen probeerden nog een put in de sloot te graven maar ook dat hielp niet, het was enkel modder dat uit de slan gen kwam. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Er was niemand thuis; mevr. Van Hassent was naar het dorp en dhr. Van Hassent was in de schuur van zijn schoonvader aan het werk. Hij zag met dhr. KI. Kamp, die op de werf kwam, dat zijn huis in brand stond. In de keuken waren geen gasstellen in de kamer was alleen de kachel (oliestook) aan. Ontploffing. In het huis bevonden zich twee fles sen met butagas en buiten tegen de wand een vat met olie. Deze vaten kwamen tot ontploffing en veroorzaak ten enkele steekvlammen. Heel de in boedel ging totaal verloren, benevens een nieuwe accordeon van dhr. D. Beij- er, die in de kamer stond. Het gezin (met twee jonge kinderen) vond onder dak bij hun ouders, de fam. A. v. d. Heuvel, die in een boerderij aan de zelfde werf woont. De heer van Hassent is voor brand verzekerd maar het zwaar getroffen gezin zal toch veel van hun bezittingen, waaraan men is ge hecht missen. Enkele auto's, eigendom van dhr. Van den Heuvel werden door omstanders in veiligheid gebracht. Voorzieningen gevraagd. Deze brand is voor alle bewoners bui ten de kom der gemeente een goed leer stuk om te zorgen dat er water is. De sloten staan veelal heel laag of zelfs Twee en zeventig jaar wordt hij van daag maar hij stelt er nog weinig prys op tot „de oudjes" te worden gereKena. Terwijl zijn leeft^dgenoten en zijn vrouw, Aagje Visser-Tijl (70) de be- jaardénmiddag bezoekt is de jeugdige 72 jarige Bastiaan Dingeman Visser nog volop aan het werk op de Nieuwe Tongse akkers en zo werd ons ver- ziekerd ook kan hy nog over de tafel heen springen. De feestelflke aanleiding tot het plaatje in de krant is dat het echtpaar vandaag de gouden bruiloft viert temidden van kinderen, kleinkin deren (5) en verdere familiekring. Bastiaan en Aagje gaan er zeker niet prat op dat ze beiden nog zo bijzonder vitaal zijn, ze zijn er alleen maar ge lukkig en dankbaar om. Drie stevige jongens werden uit het huwelijk gebo ren, ze wonen alle drie in Nieuwe Ton ge en ze weten de ouderlijke woning nog best te vinden. Dhr. Visser moest al jong aanpakken; als jongetje van 9 jaar was hij in de vakantieweken al koeiewachter om wat in het zwaarbelaste huishoudentje van vader en moeder te kunnen bijdragen. Het werken heeft hem kennelijk geen kwaad gedaan; hij is al 34 jaar op het zelfde landbouwbedrijf thans J. W. G. Verolme werkzaam en hij hoopt aan zijn lange diensttijd nog erikele jaren te kunnen toevoegen. Wanneer hij nog eens terugdenkt aan vroeger dan kan hij ieder de verzeke ring geven dat het landwerk geweldig veel lichter is geworden dan vroeger, hij vindt daarin ook de reden waarom hij het werk zolang kan volhouden, ondanks de pin die in zijn been is in gebracht nadat hij drie jaar geleden met de brommer een duikel maakte. Tijdens het gesprekje met dhr. Visser is mevr. Visser van de bejaardenmiddag thuisgekomen. Lustig kwebbelt ze door en vertrouwt ons toe dat ze vroeger heel wat slechtere tijden heeft gekend dan nu. Haar vader overleed jong en Aagje heeft de armoede goed gekend maar nu ze het beter heeft is ze des te meer tevreden. „Optreden Visser" schertsten we toen mevr. Visser niet op de foto wilde, maar Aagje mopperde: „Weet je waar de mannen de baas zijn??" Waar de rook tegen de wind ingaat! Vandaag zitten ze als het goudlen paar, omringd door hxm verwanten, iin het Verenigingsgebouw aan de Molen- dqk. Gaarne ook onze hartelqke geluk wensen. Minister Bakker: Minister Bakker (verkeer en water staat) acht het voorbarig om nu al een beslissing te nemen over de bouw van een derde sluis in het Volkerak. De be windsman meent dat er vooral na mist en storm opstoppingen zullen voorko men bij de huidige tweelingsluis. Drs. Bakker acht het niet juist een deel van de scheepvaart nog door het Volkerak te laten varen. Hij is van me ning dat de scheepvaart daar te druk voor is en dat de werken voor afsluiting van het Volkerak daardoor zouden wor den gehinderd. Minister Bakker zegt dit in antwoord op vragen van de heren C. F. van der Peijl (chu) en ir. H. van Rossum (sgp). Hij geeft toe dat er kort na de opening van het sluizencomplex moeilijkheden zijn geweest. De oorzaak daarvan is te wijten aan een sterke ebstroom aan de noordkant van de sluizen en aan het feit dat deze sluis voor de schippers ge heel nieuw was. Minister Bakker meent dat na af sluiting van Volkerak en Haringvliet de nautische toestand veel zal verbeteren. Binnenkort zullen twee patrouille vaartuigen worden ingezet om de schip pers aanwijzingen te geven bij het in- en uitvaren van de sluizen. Mocht er geen verbetering komen in de situatie, dan zullen andere maatregelen worden genomen, aldus drs. Bakker. droog. De brandweer heeft hierop al meerdere malen geattendeerd. Woens dagmiddag stond het corps, dat zijn uiterste best deed geheel machteloos. Een uitgraving in de sloot of nog beter, een nortonpomp kan, vooral bij grote gebouwen, uitkomst brengen. Ja, U leest het goed, ZESTIENDUI ZENDGULDEN, dat is het bedrag dat de Midd. Ver. Middelhamis in enkele weken voor het Poliofonds bij elkaar heeft gebracht in een grandioze actie welke, dank zij het kopend publiek, binnen record tijd is geslaagd. En nu de PRIJSUITREIKING Een advertentie elders in dit blad ver telt op welke nummers een prijs is ge vallen, alleen is nog niet bekend welke prijs aan welke bezitter van een win nend lot zal worden uitgereikt. Dit is thans zelfs voor het bestuur der Midd. Ver. een geheim. Zij hopen dit woensdagavond a.s. te kunnen oplossen in de zaal van Meyer Theater te Mid delhamis, waar de officiële prijsuitrei king zal plaatsvinden. Elke houder van een winnend nummer (zie elders in dit blad) is uitgenodigd om hierbij aanwe zig te zijn. Aan de prijsuitreiking is een gezelli ge avond verbonden, waaraan ook de winkeliers zullen deelnemen. Het Bestuur. VOOR BETER NflBB DE MmbtLHORNIS-TELZ^ZS Een woonark van de aannemersfirma van Hattem en Blankevoort, Beverwijk, gesleept door een motorvlet zonk veer tien dagen geleden in het Volkerak, toen snellopers langs kwamen, die zoveel golfslag opwerkten, dat het water over de woonark heen sloeg, het vaartuig kreeg zoveel water aan boord dat het zonk. Dat was in de buurt van de Ga- latheese haven. Deze woonark is dins dag 12 december door het Bergingsbe drijf van de Marel te Viane (Duiveland) gelicht. Nadat een eigen duiker van dat bedrijf, onder water de stroppen had bevestigd werd de woonark naar boven getakeld. Men zal proberen het vaartuig van een noodreparatie te voorzien, waarna het naar Viane zal worden ge sleept.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1