Neem óók i TWIN prettig rollen, lekker roken! Neem óók TWIN folklore Veerdiensten op Westerschelde moeten met 30 omhoog Burgerlijke Stand Boelc over Select-O-Speed Wie beNA/eert, dat hij bij kegelen steeds negens gooit Nieuws uit Zeeland UtT US KERKSM and- en Tuinbouw Nieuws uit Zeeland Boekbespreking omdat hij TWIN rookt, overdrijft natuurlijk sterk! TWIN is alleen een prima halfzware shag. Prettig om te rollen, omdat hij lang gesneden is. Lekker om te roken, omdat hij goed gemengd is. Of U nu negens of poedels gooit: neem in elk geval TWIN. U rookt er voortreffelijk van. en TAAL 2 Boekbespreking NED. HERV. KERK J(roepen. te Waverveen, Opeinde, Beijerland, kand. A. v. Wijngaar- Jte Utrecht. Rotterdam J. Koppenhol Ijaaften. Goudswaard J. Arendsen te "jschoten. Giessend4m G. Westland Ijfierden. Huizen N. Kleermaker te llerdam. Zuid Beijerland W. Hey- te 's Gravenmoer. Eemnes-Buiten jogaard te Emst. Benthuizen en Ede Ijlok te Ridderkerk. Jeugdwerk der Gerei Jeugdbenden H. J. Smit |)ud Alblas. Oud Beijerland J. v. d. Ijen te Amersfoort. Emmeloord C. Irt te Nieuwpoort. Ijngeriomen naar Alblasserdam J. ifjian te Nunspeet. Mcfnkt voor Hei en Boeicop A. v. Iflist te Andel. Capelle a.d. IJssel en Ijdinxveen J. Bogaard te Emst. ^„ijk J. Kruyt te Hillegersberg. Nw. terland H. K. v. Wingerden te [termeer. Groot Ammers H. Talsma Is Gravenhage. |j(i m Boeicop: Wegens vertrek naar stbroek, nam ds. A. Breure afscheid ÏHebr. 13 14. Lrtvliet: Na bevestiging door ds. J. Isburg te St. Maartensdijk met Hand. 28, deed ds. C. Mulder, gekomen 1 Hien en Dodewaard, intrede met ,39 8. Ifouienberg: Na bevestiging door zijn jer ds. J. J. Timmer, em. pred. te |]erden met Jesaja 6, deed ds. A. J. ijer, gekomen van Elspeet, intrede 12 Cor. 5 18. Ilin ds. C. A. V. ld. Straaten te Aal- is wegens zijn gezondheidstoe- Jid emeritaat verleend. Ds. v. d. Lten is 53 jaar oud. Hij werd in p predikant te Nes en Wierum en \i sinds 1951 te Aalburg. GEREF. KERKEN te Delft H. Bakker te Em- Itord. Suameer G. Rikkers te Ge- Liden. Mtttikt voor Bodegraven J. de Roo ÏSt. Annaparochie. Nijkerk L. Bui- liuis te Oosterwolde. Ir. P. G. Kunst te Amsterdam, prae- Tvan de Synode, werd dezer dagen Ir een hartinfarct getroffen. Zodoen- M hij de januari zittingen niet kun- 1 voorzitten. Dit zal geschieden door [assessor ds. P. Visser te Tilburg. GER. KERKEN (Vrijgemaakt) koepen te Smithville (Canada) H. fctert te Harderwijk. Mankt voor Rotterdam P. v. Gurp loldenhove. GEREF. GEMEENTEN Itroepen te Vlissingen, Wolfaartsdijk IRijssen P. Blok te Dirksland; Tricht |C. Westrate te Meliskerke. Woerden iHoogerland te Werkendam. mankt voor Rijssen J. C. Westrate Isfeliskerke. Waardenburg P. Blok te Iksland. Rotterdam-Z. W. C. La- lin te Grand Rapids. Mijdrecht G. Ipaanboord te Apeldoorn. trecht, Geref, eente. mans- 'ijeen- ns ver plaats "erling r. Als fabeti- derlin- Boom, "e Vis- D. J. ndida- uis, C. s. d. We- dag 13 dag 20 n. Ds. 14 de er ons and. ond 14 bonnen u Pré, en voor ~n van dag 23 180,- laan 2a CHR. GEREF. KERKEN lliroeoen te IJmuiden P. Ribbens te Ichede. Drogeham W. Heerma te ithede. Murmerwoude J. Westerink perkwerve. Almelo J. Kievit te Hoo- leen. miankt voor Utrecht-Noord J. Wes- Ink te Kerkwerve. Murmerwoude. Wgens vertrek naar lirdingen, nam ds. G. J. Buijs af- Ifid met 2 Petr. 1 19. Jseriïczee: Ds. P. op den Velde, be- Itisde ds. W. V. Dijk, gekomen van lleBom, als predikant onder Israël, Il standnlaats Jeruzalem. Ds. v. Dijk |bond zich als zodanig aan de zen- ij gemeente Zierikzee met Ps. 102 17 22 dec. Hery. erkelij- "en ge- -erleend onder heer P- r. Nat. met de enstem, r die ze ^en. beken- ooit ge- kun je er geen agen, of raag 'en dan ag koop we el- aan WJ aat, he? taan ervo de Igd) Huisvuil en krekelplaag tee warme zomer was in een Lim- Kse gemeente, zo was in de krant Ifeen, op de vuilnisbelt een krekel- lig ontstaan. Deze krekels drongen liiiassa's alle huizen binnen. Zij sjirp- |i en vraten dat het een lieve lust fcor zichzelf dan; voor de mensen Bhet vreselijk. fe vuilnisbelt wordt een probleem, 'probleem voor de volksgezondheid. men vraagt zich af, nu wij in ons 1 beschikken over moderne VAM- iposteringsbedrijven, of niet veel t huisvuil gecomposteerd kan wor- 1. Men raakt de belt kwijt en het i krijgt bovendien een nuttige be- wiing in de land- en tuinbouw. de afzet? De tuinbouw maakt zich fr en meer meester van de beschik- compost. Vorig jaar ging van de )0 ton nog maar IS'/o naar de ak- *ouw. De tuinbouw nam 43»/o en ging naar de recreatieve sector, i werd gebruik bij de aanleg en onderhoud van gazons, parken en rtvelden. 'nth is compost in de akkerbouw van ouds- gewaardeerd product, dat struktuur van de grond verbetert, ttdoor de vochthoudendheid en de •luktiviteit wordt vergroot. 'u de mechanisatie zo zeer de struk- 'van de grond bedreigt, zou het van s beleid getuigen, wanneer méér BvuU werd gecomposteerd en zo- méér compost aan de akkerbouw goede kwam! was dan de ene kant van het teem huisvuil. Maar het is duide- fet deze manier van vuUverwer- 8 de gemeenten niet meer mag gaan 'ta dan een andere goede methode, js vuilverbranding. ''teindelijk gaat het dus om een kos- "ttgelijking. Daarbij blijkt dan, dat zeer vele middengrote en kleinere 'Senten de vuilafvoer maar een van «ntrale VAM-bedrijven goedkoper M een vuilverbranding, ''worden dan twee zaken gediend: Ssitieenten en de vruchtbaarheid van 'sderlandse bodem. POORTVLIET M. A. Geuze bedankt als eerste "■«flid. In verband met het beperken 1" zijn werkzaamheden heeft ir. M. f^euze, lid vari de Eerste Kamer, W dec. a.s. bedankt voor het lid- ;?tschap van de Kamer. Hij heeft f"? gehad sinds 6 november 1956. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Provinciale Staten voorgesteld de tarieven van de veerdiensten over de Westerschelde met ingang van 1 maart 1968 met 30 procent te verhogen, omdat de minister van verkeer en wa terstaat heeft aangezegd dat de rijks bijdrage in de tekorten van die veer diensten voor het jaar 1968 met 30 pet. van de huidige opbrengst van de tarie ven ongeveer 1,3 miljoen zal worden verminderd. Oorspronkelijk wenste de minister een verhoging van ongeveer 75 pro cent, die in twee fasen zou moeten worden verwezenlijkt. Vooral de bewoners van Zeeuws- Vlaanderen zijn fel tegen verhogingen van de veertarieven. Een inwoner van Zeeuws Vlaanderen die per auto naar de randstad heen en weer moet, is aan veer- en tolgelden bij Wester schelde, Zeelandbrug en Haringvliet- brug meer dan f 15,kwijt. DIRKSLAND Burg. Stand over de maand nov. '67. Vertrokken: M. Olivier naar Middel- hamis; F. E. Buscop naar Diriteloord ca.; C. van der Bok naar Middelhar- nis; J. van Dijk, ev. Springvloet Dub- beld J, naar Middelhamis; L. Bak ker naar Rotterdam; A. A. Robijn, ev. J. Nagtegaal naar Middelhamis; A. F. Irgolitsch, ev. C. P. de Moor naar Brou wershaven; J. van der Groef naar Mid delhamis; A. W. van Es. ev. J. van der Groef naar Middelhamis. Ingekomen: D. M. Kagchelland van Dordrecht; J. M. Kievit en gezin van Oostflakkee; A. J. de Geus van Dord recht. Geboren: Anneke, d.v. C. Osseweijer en J. Smaal (Oostflakkee); Aren, z.v. A. de Man en M. Mackloet (Dirksland); Arie, z.v. J. Verweij en A. G. Otte (Dirksland); Lauwerijntje Anthonia, dv H. Struijk en P. de Bue (Dirksland); Magchiel Willem, z.v. A. Donkersloot en J. A. van Oostende (Oostflakkee); Ma ria, d.v. P. G. M. Terhoeve en C. M. Huibrechtse (Oostflakkee); Maria Pie- temella, d.v. D. van der Velde en P. C. M. van der Baan (Dirksland); Alida Cornelia Elizabeth, d.v. A. J. Wielaard en L. M. Boelaars (Dirksland); Frans, z.v. F. van der Valk en C. de Bruyn (Middelhamis); Willeke Daniëlla, d.v. D. de Roon en T. G. C. Aartsen (Dirks land); Anthonius Theodoms Egldius, z.v. A. T. van der Made en J. M. Ver vloei (Oostflakkee); Paulus Maarten, Z.V. J. Krijgsman en G. M. L. van den Broek (Middelhamis); Adrianus Pieter, z.v. P. de Man en J. C. Kaptein (Dirks land); Jannetje Maart je, d.v. J. Hoek en B. H. Kolle (Dirksland); Jacob Cor nells Hendrik Adrianus, z.v. J. Struijk en N. Baars (Dirksland); Heleen Titia, d.v. J. Goedegebuur en L. A. van Waasbergen (Dirksland). Ondertrouwd: J. S. van Dijk, 24 jr., werktuigbouwkundig tekenaar, wonen de te Middelhamis en L. J. Groenen dijk, 23 jaar, assistent zweminstructrice, wonende te Dirksland; K. Tanis, 24 jaar, landbouwer, wonende te Dirks land en J. van Dongen, 19 jaar, zonder beroep, wonende te Dirksland. Getrouwd: J. Marcus, 33 jaar, bull dozer-machinist, wonende te Dirksland en T. A. Kievit, 25 jaar, zonder beroep, wonende te Dirksland; J. Springvloet Dubbeld, 19 jaar, transportarbeider, wonende te Middelhamis en J. van Dijk, 18 jaar, zonder beroep, wonende te Dirksland; J. A. A. J. de Bruin, 21 jaar, korporaal KM, wonende te Den Helder en P. G. Grinwis, 20 jaar, kin derverzorgster, wonende te Dirksland; L. Bakker, 22 jaar, scheepswerktuig- kundige, wonende te Dirksland en T. C. van den Hoek, 19 jaar, 1.1. verpleeg ster, wonende te Dirksland; J. Nagte gaal, 25 jaar, timmerman, wonende te Middelhamis en A. A. Robijn, 20 jaar, fabrieksarbeidsters, wonende te Dirks land; C. P. de Moor, 23 jaar, assistent uitvoerder, wonende te Brouwershaven en A. F. Irgolitsch, 19 jaar, zonder be roep, wonende te Dirksland; J. van der Groef, 22 jaar, loodgieter, wonende te Dirksland en A. W. van Es, 21 jaar, zonder beroep, wonende te Dirksland. Overleden: P. Bakelaar, 65 jaar (Oostflakkee); J. van Seters, "55 jaar, e.v. C. C. Dorst (Dirksland); A. de Leeuw 51 jaar e.v. J. L. van der Groef (Dirksland); A. de Blok, 88 jaar w.v. P. Bilkes (Goedereede); E. Grinwis, 67 jaar w.v. J. Aleman (Goedereede)J. de Wach ter 85 jaar w.v. S. Witvliet (Dirksland); H. Guldemeester 84 jaar w.v. G. Bo- gert (Dirksland); C. M. Groeneveld 78 jaar e.v. F. van Zetten (Middelhamis); J. Speelman 93 jaar w.v. J. C. Bogert (Dirksland); C. P. van Eek 75 jaar e.v. J. C. H. Maris (Dirksland); B. van Lenten 57 jaar e.v. A. Heerschap (Dirksland); J. Grinwis 75 jaar e.v. K. Emaus (Goedereede). THOLEN Rijkspostspaarbank. In de maand no vember werd er op rijkspostspaarbank te Tholen f 32047,34 ingelegd en f 31938,92 ingelegd. Dammen. De uitslagen van de on derlinge competities van de Thoolse Damclub luiden deze week: K, Droo- gers J. de Rijke Jz. 2—0. J. de Rij ke Sr. D. de Vos O2. M. van Bel zen W. Boogerd 0—2. W. van Osch P. V. d. Velde 0—2. Math. Schot K. Droogers 11. J. de Rijke Jr. C, de Jonge 2—0. B. W. Schot A. Ti- chem 0—2. S. de Korte A. Soomers 2—0. Burg. Stand. Geboren: Arie zoon van M. Jansen en W. C. Deurloo. Johanna Christina, dochter van Joh. M. v. Dijke en Joh. Jansen. Overleden. Marinus Pieter Quist, man van Joh. C. Goedegebuure, 59 jaar. „Het ambt der gelovigen" door ds. H. Veldkamp. Tweede, her ziene druk. Uiitgevery T. Wever, Franeker. Dit is een der eerste geschriften van wijlen Ds. H. Veldkamp, over een on derwerp, dat nog altijd de volle be langstelling verdiend. Het is eenvoudig geschreven en vooral praktisch gericht, zoals dat van al de werken van ds. Veldkamp bekend is. Bij de uitwerking van dit veelomvattende onderwerp is niet naar volledigheid gestreefd, de hoofdpunten komen echter goed tot hun recht. Terecht merkt de schrijver er over op, dat reeds veel is bereikt, wan neer het boekje kan bijdragen dat het reformatorisch beginsel van het ambt der gelovigen, zoals dat door ons in art. 28 van de Nederl. Geloofsbelijdenis wordt beleden, weer meer op de voor grond komt te staan, en wij tot het be schamend inzicht komen, dat er op dit punt nog ontzettend veel gebrek aan ambtsbesef bij ons te constateren valt. Ds. Veldkamp weet de kerkleden schriftuurlijk de puntjes op de te zet ten: de Kerk is het lichaam van Chris tus en dat is niet de kerkeraad en niet een commissie en geen deputaten, maar de gehele gemeente! Op blz. 26 zegt hij: „Van de grootste tot de kleinste toe, mannen zowel als vrouwen, renteniers en drukke zakenmensen, onderwijzers en leerlingen, patroons en arbeiders, hebben in en voor de kerk wat te doen en ieder kerklid heeft een verantwoor delijke post. Ze zijn door de Heere in het ambt gezet en over de bediening daarvan hebben ze eens allen reken schap en verantwoording af te leggen. Een christen, die wél kerklid wil wezen, maar geen zin heeft om profeet, pries ter en koning te zijn, en zijn drievoudige ambtelijke taak niet wil vervullen, kan geen christen zijn"; Het is een zeer nuttig werkje en het is goed dat het in herdruk gekomen is. Wij wensen het in vele handen, opdat het ambt der gelovigen meer en te beter worde verstaan. De prijs is 3,90. Dr. H. F. Kohlbrugge: De Heer, Philippus en Nathaniel. Tweede herz. druk; 48 blz., prys gebon den 4,50. Uitgeverij T. Wever, Franeker. Op zondag 2 maart 1862 leidde Dr. H. F, Kohlbrugge, predikant van de Neder lands-Gereformeerde Gemeente te El- berfeld, de dienst in de Theodorikerk te Bazel in Zwitserland en hield bij die gelegenheid een preek over Johannes 1 44-52. Hij logeerde toen enkele weken bij zijn schoonzoon Dr. Eduard Böhl, privaat-docent aan de Bazelse univer siteit, en zijn dochter Anna, wier huwre- lijk hij kort tevoren in het midden van zijn gemeente had bevestigd. Tijdens zijn verblijf in de Zwitserse stad had hij geregeld omgang met de professoren van de universiteit en ook met de pre dikanten. Op verzoek van de vele vrien den is genoemde preek toen uitgegeven en nog in hetzelfde jaar in het Neder lands verschenen bij Keunink en Zoon te Utrecht. Geheel onafhankelijk van de bestaan de vertaling is de preek op verzoek van het bestuur van de vereniging tot uitgave van Gereformeerde Geschriften door ds. H. C. Touw, em. pred. te Nijmegen opnieuw uit het Duits ver taald, naar de oorspronkelijke uitgave van 1862. De firma T. Wever te Franeker, die onlangs een tweede en derde druk van „De eenvoudige Heidelberger" van dr. Kohlbrugge heeft verzorgd (een boek dat enorme aftrek heeft gevonden) heeft deze preek nu in een geheel nieuw ge waad, keurig ingebonden, doen verschij nen. De geschriften van Dr. H. F. Kohl brugge zijn nog steeds zeer gewild en ook deze, weldoorwrochte predikatie zal zijn weg wel vinden. Dr. Kohlbrugge schreef in de uitgave van 1862 een kort voorwoord, waarin hij de wens uitdrukte, dat zij menige Nathanaëls-ziel tot rijke troost moge dienen. Wij onderschrijven deze wens voor deze nieuwe druk. Om aan de steeds groeiende vraag naar een Nederiandsche beschrijving van de unieke Ford versnellingsbak constructie Select-OySpeed te voldoen, heeft de N.V. Nederiandsche Ford Au tomobiel Fabriek, Afdeling Tractoren, een gedetailleerd en rijk geïllustreerd boekwerkje uitgegeven. Allereerst wordt indit boekwerkje een korte beschouwing gegeven over het waarom van de versnellingsbak in het algemeen en de praktische toepassing hiervan, waarna het waarom van de Select-O-Speed in detaü wordt behan deld. Hierna wordt uitgebreid aandacht be steed aan de bediening van dit sys teem, hetgeen vooral van. belang is wanneer een bestuurder overgaat van een mechanisch geschakelde bak naar het hydraulisch schakelende Select-O- Speed systeem. Een groot gedeelte van dit boekje werd gereserveerd voor de technische uitleg van het systeem, verduidelijkt met ruim 25 illustraties. Eerst wordt ingegaan op de constructie van het pla netair tandwielstelsel, de basis van de versnellingsbak. Hierna worden achter eenvolgens de werking, rembanden en koppelingen en het hydraulisch systeem behandeld. Voor trekker gebruikers, studenten en een ieder met uitgebreide technische interesse zal deze uitgave dankbare stof bevatten. Het boekwerkje is uitsluitend ver krijgbaar bij de Nederiandsche Ford Tractor Dealers voor slechts één gul den. NIEUWERKERK Bedankt. Ds. J. Karens alhier heeft voor het beroep naar de Ger. Ge meente te Hoofddorp bedankt. Bijbellezing. De Bijbellezing door ds. J. Karens alhier zal a.s. week niet op woensdag, maar op donderdag 14 de cember worden gehouden. Aanvang 7.30 uur. 2e serie nr. 159. 3 REACTIES OP DE OPROEP Melissant, vroeger Meliszand geschre ven, is volgens Boers beschrijving van het eiland in 1843 misschien genoemd naar de eerste bedijker Melis. Het werd in 1480 ter bedijking uitgegeven door Maximiliaan van Oostenrijk, de echtge noot van Maria van Bourgondië. De heer J. L. Struyk geeft een volks lezing. Twee mannen Melis en Dirk hebben de landen hier gedeeld. Melis kreeg het zand en Dirk het land. Dit gaat echter niet op. Melissant heeft zware klei, in Dirksland meer lichte grond tzavel). Hij vertelt verder dat de oude Melis- santenaars, Dirksland het durp noem den. Daar gingen ze tot 1863 naar de Hervormde Kerk (de groote kerke). Ook gingen ze er winkelen, want daar was veel meer te krijgen dan op het dorp. Men ging naar het „durp" door de Grut ter, een kleiweg, dwars door de lande rijen en kwam dan uit bij „het kromme paedje, nog altijd als 't Kerkepad be kend. De mensen van Melissant waren vroe ger niet zo gesteld op de Dirkslanders, die ze verwaand vonden. De boeren, die gingen rentenieren, vestigden zich meermalen in Dirksland, 't klein Parijs. De Melissantse jeugd en de Dirkslandse hebben op vrije dagen of middagen vaak met elkaar gevochten. Voelde de eerste zich minderwaardig tegenover de tweede? Melissant was het „geitedurp". In bijna ieder gezin was een geit. Men was wat trots als men een zuvei'e geite had, d.i. er een waarvan de melk niet geels smaakte, d.i. een enigszins wrange smaak, had, net als de biest van een „vorse koele". Ook met de Stellendamse jongens (de grippeschieters) werd dikwijls gevoch ten. Wee de Melissanter die een Stel- lendams meisje wilde vrijen. Het toneel van de strijd was vaak „het Fortuintje", de herberg halverwege naar Stellendam Zo is er op een zaterdagavond daar een geweldig gevecht geweest, waarbij de „ruiters" van het bouwland als wapens dienst deden. Paasmaandag gingen de Melissanters naar Middelhamis, waar het op de Westdijk „meidenmarkt" was; Pinkster maandag trokken ze naar het strand in Ouddorp. Als op 't eiland de kopjes koffie tot de rand gevuld worden, noemt men dat een Melissants bakje. Den Ouwen diek tussen Melissajit en Herken stond niet erg gunstig bekend. Daar gebeurden soms vreemde dingen (tovenarij). Melissant lag als een ring om Dirks land heen; men kon dit dorp niet ver laten, of men moest over Melissantse grond. Een stenen schuur op Kralingen, over de haven van Dirksland, heette vroeger het Melissantse huus. Men zegt, dat dit vroeger het raadhuis was. Eer tijds was er aan 't eind van de Bouw dijk een meestove; de plaats ervan wordt nog wel Stove genoemd en aan sommige namen gehecht. Aan de buitendijk van Melissant was vroeger een visstal en in de Kronings- pqlder was een eendekooi. Tenslotte weet de heer Struik nog dat een oude herder schapen hield op 't gors. Zijn ouders gingen ter schole bij mees ter Van den Berg; de school stond op den Hoek, op die plaats is nu het post kantoor. In de vorige krant schreef ik, dat de Bouwdijk volgens overlevering gelegd was door de reus Taal, maar de heer Struik heeft gehoord, dat hij door Ka bouters is gemaakt en nog wel onder kerktijd. De afgescheiden dominee Daan Bak ker preekte in een schuur, waar nu het woonhuis van Kr. van Beek staat. Hij had een geweldige stem, die tot ver naar buiten te horen was. 't Was een straffe prediker, die alle weelde en ver siering afwees. Zo zei hij eens: „het goud en zilver zal op jullie kop rotten". Bekeerde vrouwen legden soms hun gouden krullen af. Volgelingen van ds. Bakker werden Bakkerianen genoemd. Ze hadden hun kerk onder den dijk, la ter de kerk der Gereformeerde Ge meente, maar nu niet meer in gebruik. De Gereformeerde Kerk begon haar diensten in een huis aan de Boven- Molendijk; daar preekte b.v. ds. Van Lummel uit Zuidland. In Melissant was geen „Kaoie". Het verzamelpunt voor de mannen en jon gens, vooral 's zaterdagsavonds, was de Haogte of Heule. Daar werd het nieuws uit het dorp, het eiland, het land en de wereld besproken, daar werden sterke verhalen gedaan en moppen getapt. Ve len vonden ook een gezellig trefpunt 's zaterdags in de scheerwinkel van Trom mel of van Goedegebuur. Struik's vader werd in 1857 geboren. Hij ging tot zijn achtste jaar naar school tegelijk met de heer M. Touw, die later hoofd der school in Stellendam werd. Hij moest al vroeg den akker op, maar in de winter volgde hij de avondschool en wel tot zijn 16e jaar. Daar leerde hij perfect rekenen uit de rekenboekjes van Boeser. Met de regel van drieën kon men de moeilijkste vraagstukken oplos sen. In 1901 kwam de leerplicht tot 12 jaar of na 't einde van het zesde leerjaar. Voor die tijd kwamen de arbeidersjon- gens, die in 't voorjaar en in de zomer op 't land of hun vaders bedrijf gewerkt hadden, van november tot maart weer op de schoolbanken. Men noemde ze gorsbeesten. (Dat was het vee dat 's zomers op het gors graasde). In Goeree noemde men. ze hekweiers. Dan geeft de heer Struik nog enkele bijzonderheden over ziekten en dood, bijv. het hartwaeter en zienkens. Bruine vlekjes op de huid van 't gezicht en de handen van oude mensen noemt men „blommetjes van 't Kerkhof (in Goeree ook). Een zondagsliek maekt 't kerkhof ziek wil zeggen, dat een lijk boven aar de op zondag gauw door een tweede do de gevolgd wordt, een mening die men vroeger op 't hele eiland wel hoorde verkondigen. Bij begrafenissen op Me lissant volgden alleen genodigden de baar. Als een boer boven aarde stond, mocht er op de boerderij en het land niet gewerkt worden. Bij een sterfgeval werd er weken „gesloten, eerst de twee blinden een paar weken potdicht, dan stonden ze een paar weken „aan" en dan nog een paar weken één blind dicht Als er een sterfgeval in een gezin was moesten de huisgenoten en familieleden eerst weken in huis blijven, een jaar lang niet aan een feestelijkheid deelne men, b.v. een uitvoering, ook niet gaan schaatsenrij den. Hij deelt me nog mee, dat de sloot langs de Voorstraat gedempt werd on der leiding van A. Mast en daarom sprak men van den gedempten Aoi, echt iets dorps. Tot zo ver de aantekeningen van de heer Struik. De volgende keer zal ik die van de heer Sieling, ook over Melissant, bespreken. Ik eindig weer met een versje over 't eiland, dat een lezeres mij toezond, 't Gaat over de rivaliteit tussen de Men- heersense vissers en de Sommerdiekse errebeiers. De Sommerdiekse jonges binne raore van natuur, Ze wille wel een meisje, mar voor een korte duur; Eén van ze had een jekker, die had 'en pas gekocht. Mar toen en mos betaele, had en geen geld genocht. Kom meisjes kiest dus goed, as 't eenmael kermis is. Neemt dan een vissersjongen mit butter bie de vis. Dan kajje koekjes kaope in sukergoed d'r bie Je hoeft niet weg te loapen, hie hou je allied vrie. Nooit van z'n leven, nee geen eene keer. Neem nooit geen Sommerdiekse jonges meer. F. den Eerzamen. Wassenaar. GOEDEREEDE „Wijzigingen huisvuilophalen gemeente Goedereede" Op beide Kerstdagen wordt geen huisvuil opgehaald. Op 28 en 29 dec. en 4 en 5 januari wordt op de vaste dagen opgehaald. Voorts wordt in afwijking van de normale regeling huisvuil opgehaald op dinsdag 2 januari in Ouddorp en op woensdag 3 januari in Goedereede, Stellendam, Havenhoofd en Oostdijk. SCHERPENISSE Benoeming. De heer P. Pieterse uit Terneuzen is benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de Openbare Lagere School. STAVENISSE Afscheid onderwijzer O.L. school. In een bijeenkomst in het Dorpshuis werd afscheid genomen van dhr. A. Scherpenisse, aan wie wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd ontslag was verleend als onderwij zer aan de Openbare Lagere School al hier. Burgemeester Sluijmens dankte de scheidende onderwijzer voor zijn taak in de ruim 20 jaar, aan de school ver richt. Hij bood hem een 2-tal boeken over natuurkunde aan. De voorzitter van de Oudercommis- sie sprak eveneens woorden van dank en waardering evenals dhr. P. Bentjes, hoofd der school, die tevens herinnerde aan de prettige samenwerking met dhr. Scherpenisse. Namens de Oudercommissie, het per soneel en alle leerlingen bood Kitty Stoutjesdijk een sterrekijker en een boekenbon aan. Zij sprak haar dankwoord in dicht vorm uit. Dhr. Scherpenisse dankte voor de goede wensen en de mooie geschenken. De dames Gaakeer en Potappel, leer lingen van de Zeeuwse Muziekschool zorgden nog voor een muzikale om lijsting, op deze afscheidsmiddag. Burgemeester met pensioen. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd heeft de Commissaris der Ko ningin in Zeeland bij Kon. Besluit van 23 oktober j.l. op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de heer A. Sluij mens, burgemeester van Stavenisse. Het ontslag gaat in 1 aprU 1968. OUD VOSSEIVIEER Duivententoonstelling. De Duiven^ sportvereniging De Zwaluw organiseert zaterdag 16 dec. in de turnzaal een jaar lijkse kringtentoonstelling van duiven. Als bijzondere attractie wordt een ver koping gehouden van jonge duiven en eieren. De verkoop gaat bij inschrijving. BORSSELE Burg. Stand. Geboren: Andrea, doch ter van J. de Muijnck-M. de Visser; Jacobus Jan, zoon van R. Mauritz-J. de Jager; Adriaan, zoon van A. Rottier- K. de Regt. Ondertrouwd: N. Oosthoek, 34 jaar en J. C. van den Dries, 24 jaar;J. C. Hofman, 23 jaar en M. M. Paardeko- per 23 jaar; J. Bosman, 24 jaar en A. C. van Liere, 21 jaar; J. J. de Kort, 31 jaar en K. de Jonge, 28 jaar; J. Schik- ker, 23 jaar en C. J. Priester, 21 jaar; A. G. Paauwe, 28 jaar en C. de Bue, 21 jaar. Overleden: J. van Oosten, 79 jaar e.v. M. Komejan; J. Verburg, 87* jaar, wednr. van F. Komejan. „Mei-pockets", uitgaven van W. D. Meinema N.V. Delfa. „Licht op de zwarte weg" door Gerrit van Heer- de en „Zigeunerinnetje leeft zich uit" door Dolf Kloek. Regelmatig komen er bij de uitge verij Meinema te Delft nieuwe Mei- pockets uit. Dat zijn werkelijk boeken die jongeren pakken. Geboeid zullen de jongeren lezen in „Licht op de zware weg" hoe schipbreukelingen belanden in de Surinaamse jungle en daar ge weldig, nooit te vergeten avonturen be leven. Zij maken een opstand van neger slaven mee, komen met zendelingen in aanraking en na een tocht door het oerwoud bereiken zij een havenstad. Van de Zigeunerinnetje-serie is nu het derde deel geschreven. Elk meisje zal geboeid worden door de ontstui- mige en bewogen belevenissen van Lin- delou. De prijs van de pockets is f 1,50. y"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 3