Zware straffen voor onwilligen PORTRETTEN Rhh Hondemastate" HIE Dhr. II. van der Sluijs gaat 1 januari a.s. het Agrarisch Sociaal Fonds verlaten Financieel overzicht zoveel kan alleen de ri-ha u bieden. Plaatselijk nieuws Kantongerecht Sommelsdijk 8500 schippers- en woonwagenkinderen ont vangen lager onderwijs Een werker van het eerste uur Fa. Bernard ji Zn. UI Ook voor FOTOGEAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDUS snel bespeelbaar! het klinkt geweldig betaalbaar! Kade 7—9 MffiDELHAENIS Telefoon 2172 and- en ff Bladz. 2 „EILANDEN-NI^aWR" Dinsdag 12 december 1967 NED. geroepen te i„ Beijerland, ,„'te Utrecht. 'Haaften. Gou kinschoten. Gie gierden. Hui jjterdam. Zuid ^j te 's Grave gogaard te E glok te Ridd hfv. Geref. Je Oud Alblas. jlüen te Ame- jji-t te Nieuwp /langenomen fieman te Nun ^jdankt voor Vlist te Andel fjddinxveen pewijk J. Kruy ekkerland H. oetermeer. Gro ;'s Gravenhage 'gei sn Boeico' (estbroek, nam ,jt Hebr. 13 1 foortvliet: Na atsburg te St. 28, deed d an Hien en D s. 39 8. ffoudenberg: jder ds. J. J. foerden met J immer, gekome iet 2 Cor. 5 jian ds. C. A. iirg is wegens jnd emeritaat [raaten is 53 j 147 predikant sinds 1951 GERE Beroepen te D eloord. Suame .muiden. Bedankt voor St. Annapar nhuis te Oost Dr. P. G. Kun van de Syn lor een hartinf zal hij de jan' ■n voorzitten. jn assessor ds. OER. KER Beroepen te ostert te Har Bedankt voor Oldenhove. GEREF. Beroepen te V Rijssen P. BI C. Westrate t Hooeerland Bedankt voor Meliskerke, rksland. Rott in te Grand shipaanboord t CHR. G Beroeven te I ischede. Drog ischede. Mur Kerkwerve. iveen. Bedankt voor ink te Kerk Murmerwoude laardingen, na heid met 2 Pe Zierikzee: Ds. istigde ds. W. illeffom. als it standplaats rbond zich al tig gemeente Z „Op de Nederlandse wegen rqden 1,5 miljoen auto's, waarvan er jaarl^ks 150.000 naar de schroot gaan. De auto kerkhoven rijzen uit de grond op. Er is wel een oplossing om de wagens weg te krijgen, maar voorlopig zitten we er mee", aldus mr. D. Naaijen, kantonrech ter, tijdens de strafzitting vrijdagmor gen in Sommelsdijk. In Herkingen was in het dijktalud een autobergplaats ont staan, die van de weg af zichtbaar was. Er waren geen vergunningen van G.S. aanwezig en B. M. moest zich verant woorden. Voor hem trad als raadsman op, mr. L. J. den Hollander, Middelhar- nis. „Verdachte was ziek, anders zou een en ander opgeruimd geweest zijn of eventueel aan het gezicht onttrokken of in ieder geval zou de opbergplaats ge camoufleerd geweest zijn", voerde de raadsnuan aan. „Dit soort rommelarqen neemt toe. Ook Flakkee wordt geteisterd met auto kerkhoven", vond mr. D. de Jong, aan klager. Hij eiste 250,of 50 dagen. Mr. Den Hollander zei, dat verdachte ontheffingen zal aanvragen en voor een toegestane beplanting zal zorgen. Mr. Naaijen sprak uit, in de hoop, dat verd. maatregelen zal nemen, 150, of 15 dgn. Als raadsman trad mr. Den Hollander op voor L. S. te Dirksland, die een auto van J. Tr. had gebruikt, toen zijn eigen wagen onklaar raakte. Tijdens de rit werd hij door een andere wagen aangereden waarvoor hij werd vrijge sproken, maar het bleek ook, dat de wagen niet verzekerd was. Hiervoor moesten zowel de eigenaar als de ge bruiker terecht staan. S. werd schuldig bevonden aan de overtreding, hoewel deze zelf en zijn raadsman pleitten voor vrijspraak. Verd. wist niet, dat de wagen niet ver zekerd was. Mr. de Jong vond niet-verzekerd rij den een ernstige zaak en eiste 150, of 15 dgn. met voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. „De spulletjes van S zijn prima in or de. Alles is verzekerd. Hij heeft zich de consequentie niet gerealiseerd, hoewel de eigendommen van S. voldoende waarborg zouden geven tot het betalen van het risico dat hij genomen heeft, is hij er van overtuigd, dat het onverant woordelijk geweest is. Het risico heeft hij onwetend op zich genomen. Intrek king van het rijbewijs is niet noodzake lijk, mede omdat hij voor zijn eigen wagens goede zorg draagt", aldus mr. Den Hollander. Voor verd. Tr. eiste mr. De Jong 7 dagen hechtenis, onvoorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De kantonrechter maakte er voor S 150,of 15 dagen van en voorw. ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Tr., die niet was versche nen, krijgt bericht van het betalen van 500,of 50 dgn. en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maan den. Ook voor P. M. trad mr. Den Hollan der als gemachtigde op. Verd. was deze zomer van het V.V.V.-kampeerterrein afgekomen. Een volkomen onoverzichte lijke hoek. Hij was voorzichtig de weg opgekomen, maar had niet kunnen ver hinderen, dat een personenwagen, die het kampeerterrein juist passeerde hem raakte. M. moest zich hiervoor verant woorden. Mr. Den Hollander vond het een ge lukkige omstandigheid, dat het pittores ke Ouddorp rijk is aan opgroeiend struikgewas, maar pleitte voor de on schuld van verd., die met geen moge lijkheid anders dan met de uiterste voorzichtigheid het terrein heeft kunnen verlaten. „Je kunt moeilijk van iemand vergen, wanneer hij in de zomermaan den het kampeerterrein opgaat er pas in de wintermaanden afkomt". De raadsman legde de situatie uiteen, door er op te wijzen, dat er voldoende ruimte tot passeren geweest was, en dat de ander volkomen op de hoogte is ge weest met de situatie. Mr. De Jong vroeg 40,of 8 dgn., ondanks het verzoek tot ontslag van rechtsvervolging. Mr. De Jong meende dat het persé geen kwestie geweest is van even met de neus de weg op, maar dat er wel degelijk een gedeelte van de weg is afgesloten geweest. Uitspraak 25,— of 2 dagen. VUURTJE STOKEN BIJ KERK EN ZUSTERHUIS De koster van de R.K. kerk te Acht- huizen vond het in juli nodig een en ander te verbranden. Dat deed hij tus sen een houten schuur en het zusterhuis Zuster Alberta had toestemming gege ven en KI. had er de vlam in gebracht: 4 meter van het zusterhuis en drie me ter van de schuur. De schuur vatte vlam en ging verloren. Met vier stralen van de Achthuizense motorspuit werd het zusterhuis nat gehouden. Het was al gloeiend heet. „Ja, maar dat kwam omdat het zomer was", voerde verdachte aan. „Boven dien was het vuur al uit, toen de brand weer kwam". Ja, maar u was met een tuinslang be zig geweest", merkte de officier van justitie op. „Ik kan het excuus niet ho noreren. Er stond 20.000,op het spel Ik eis 100,— of 10 dgn." „Ja, maar het was niet mijn bedoe ling om die schuur te verbranden" ver ontschuldigde KI. zich. „Nee, want dan stond u hier niet", kon de kantonrechter hem verzekeren. Het bleef 100,— of 10 dgn. C. de B. te Den Bommel had een sirene op zijn Harley-motor en had de ze gebruikt, toen een tegenligger niet voor hem wilde dimmen. Het bleek de politiewagen te zijn en verd. moest zich nu verantwoorden. Hij deelde mede, dat iedere Harley met een sirene wordt af geleverd. De kantonrechter merkte op, dat de Harley ook een gewone claxon heeft. „Ik gebruik de sirene om mijn leven te redden", voerde verd. aan. De Off. stelde, dat er een signaal gebruikt was zonder vaste toonhoogte en eiste 2 x 5,— of 2 X 1 dag. „Ik heb hem gebruikt om mijn leven te redden en omdat de tegenligger niet wilde dimmen", wilde verd. nogmaals de politiewagenbestuurder de schuld geven. Het feest ging niet door. De kanton rechter vonniste twee maal 10,of 2 maal 2 dagen, met verbeurdverklaring van de hoorn. M.P., Oude Tonge, moest zich verant woorden voor het geen voorrang verle nen aan een trekker met twee aanhang wagens, die van rechts kwamen. Verdachte voerde aan, dat hij in het donker niet heeft kunnen zien wat er achter de trekker hing, omdat deze aan hangers niet verlicht waren. De trekker en één aanhanger waren gepasseerd en l verd. reed tegen de tweede aanhanger aan. Zijn personenwagen werd geheel vernield. De tweede verdachte H. voer de aan, dat er wel verlichting opzat, maar dat deze onklaar was. „Ja, omdat de stekker er niet inzat", vulde mr. De Jong aan. Hij verklaarde P. schuldig, zonder daarbij een straf te eisen en voor H. vroeg hij 2 maal 25,- of 2 X 5 dagen. Mr. Den Hollander legde uit, dat zijn cliënt plotseling een gevaarte op zijn weg kreeg, dat hij tevoren niet heeft kunnen zien en ook niet heeft kunnen vermoeden. Hij vroeg vrijspraak. Dat werd hem verleend door de kan tonrechter en tegen H. vorderde hij een boete zoals de officier deze geëist had. Nog steeds mag men geen vuurwa pens vervoeren zonder daarvoor ver gunning te hebben. De balie wilde niet geloven dat G. J. Tr. te Dirksland een buks in zijn wagen had op zondagavond voor huishoudelijk gebruik. Hij was de buks bij zijn schoonouders wezen halen. Er waren geen tekenen, die er op wezen, dat de buks gebruikt was op die dag. „U hebt er wel aardigheid in de pol der rond te rijden", merkte de kanton rechter op. „Daar weet ik niet van, edelachtbare" verdedigde verd. zich. „Wij toevallig wel, maar het moet tot uw eer gezegd worden, dat geen sporen van wild aan uw Ideding of buks ge vonden zijn", aldus de off. 'die 75,- of 7 dgn. eiste. Verd. wilde, dat de kantonrecfiter en de off. bewezen, dat hij in de polder rondreed e.d., waarna de kantonrechter een rapport van de jachtopziener voor las. Hij eiste 50,of 5 dgn. met ver beurdverklaring van de buks. H. J. M. had in Goedereede achter wild aangezeten met een geweer. Hierop zaten veertjes van patrijzen. Hij hoorde een boete van 75,of 5 dgn. tegen zich eisen en verbeurdverklaring van het geweer. Als ik een machtiging krijg, krijg ik dan het geweer terug", probeer de verd. maar hij kreeg: „Nee, nooit!" te horen. Onverantwoord! Het leven van een voetganger kan nauwelijks zeker genoemd worden, wanneer een bromfietser met een be hoorlijke snelheid manouvres maakt op een straat en dat geldt zeker, wanneer deze straat minder goed verlicht zou zijn en zelfs opgebroken. Dat hebben mej. J. B. en de heer B. ondervonden, toen ze deze zomer een wandeling door Nieuwe Tonge maakten op een laat avondlijk uur. Jongeman F. kwam met zijn brommer aangereden, terwijl het verloofde stelletje langs een geblokte, gedeeltelijke wegaiÉzetting liep. Verd. voerde aan, dat de straatlan taarn toen, en nu nog, kapot is, maar het paar vertelde, dat in de nacht de halve verlichting brandt. De kanton rechter meende, dat verd. zijn snelheid had moeten aanpassen aan de omstan digheden en de off. verweet hem onop lettendheid. Hij eiste 50,of 5 dgn. De kanton rechter vond, dat men maar raak doet en veroordeelde tot eveneens 50,of 5 dgn. Mej. J. A. H. V. V. te Oude Tonge had de kruising Julianastraat-Doetin- chemschestraat te Middelharnis niet vrij gelaten en daarmede een aanrijding veroorzaakt met een motorrijder. Ze hield een keurig pleidooi, maar hoorde als eis en uitspraak 50,of 5 dgn. J. P. Oude Tonge had zijn personen wagen niet tijdig tot stilstand gebracht, toen een voor hem rijdende wagen plot seling stopte. Er was een aanrijding ontstaan. Bovendien had hij zijn naam niet op willen geven. De kantonrechter pleitte voor meer oplettendheid op de weg en de off. eiste 50,of 5 dgn. De kantonrechter vond het wel wat weinig, „maar voor deze keer..." C. V. S. te Middelharnis had met een trekker en twee aanhangwagens gere den, waarvan spiegel, richtingaangevers en rem niet in goede conditie waren en hij had bovendien te hard gereden. Mr. De Jong eiste 25,of 5 dgn. en twee maal een boete van 15,of 3 dagen. De kantonrechter maakte er 30,of 3 dagen en tweemaal 15,of twee maal drie dagen van. In 1965 ontvingen ruim 4.900 schip perskinderen, 3.300 woonwagenkamp kinderen en 330 kinderen van kermis exploitanten lager onderwijs. In 1960 bedroegen deze aantallen resp. 6.100, 3.000 en 350. Het aantal schipperskin deren nam dus af met 20 "/o, terwijl het aantal woonwagenkampidnderen toenam met 9»/o. De intensiteit van het schoolbezoek was het hoogst bij de schipperskinde ren aan de w^al, die in internaten ver blijven; 51% van deze kinderen ont vingen in dezelfde mate onderwijs als normaal de kinderen op een g.l.o.- school. Bij de varende kinderen bedroeg het overeenkomstig percentage slechts 4 en bij de woonw^agenkampkinderen 5. Bij de schipperskinderen bleek het bereikte vorderingenpeil in elk der leeftijdsjaren weinig af te wijken van dat van de leerlingen bij het g.l.o. Bij de woonwagenkampkinderen daarente gen lag het bereikte peil, in vergelij king met dat van de leerlingen bij het g.l.o., veel lager. In speciale klassen voor zeer jeug dige Idnderen, verbonden aan woonwa- genkampscholen en -klassen, volgden in 1965 1.400 kinderen het onderwijs. Aldus blijkt uit dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek ge publiceerde cijfers over het onderwijs aan kinderen van de bevolking zonder vaste woonplaats. NIEUWE TONGE Zangavond. De Ger. Gem. Zangver. Zanglust houd o.l.v. Joh. Hoogstrate een zangavond in Ons Dorpshuis op 15 dec. a.s. met medewerking van Dirks land en Sommelsdijk. Het belooft een mooie avond te worden. Aanvang half acht. In verband met de reorganisaties die de laatste jaren zich bij bovengenoemd fonds aan het voltrekken zijn, waardoor naast de normale afvloeiing van het personeel, ook nog een aantal mede werkers op wachtgeld wordt gesteld, zal ook dhr. van der Sluijs op bovenge noemde datum zijn taak als districts agent beëindigen. Nadat dhr. van der Sluijs vele jaren op het bureau van de Plaatselijke Bu reauhouder van de Voedselcommissaris te Middelharnis was werkzaam geweest, werd hij in 1951 benoemd bij het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw met als werkgebied Oost Flakkee. Later werden deze w^erkzaamheden uitgebreid met de uitvoering yan de Ziekte- en Ongevallenwet vooi- „Het Platteland" te Gouda en in 1952 werden hem ook de werkzaamheden van de Werkloosheidswet opgedragen. In 1957 werd de naam „Het Platte land" omgezet in „Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch Bedrijf afd. Zuid Holland II" te Gouda, thans genaamd Agrarische Sociale Fondsen. Tot 1964 ressorteerden de werkzaam heden van dhr. van der Sluijs onder het kantoor Gouda, maar bij de op heffing van een 5-tal regionale kan- 'toren, ressorteert Flakkee, dus het ray on van dhr. van der Sluijs onder het kantoor Goes. Was dhr. van der Sluijs, in de volks mond (Adammetje) genoemd in zijn jeugd vanwege zijn aandeel in de voet balsport al populair, zeer zeker is hij dit tijdens zijn werkzaamheden voor de So ciale Verzekering gebleven. Zijn rustige manier van optreden, al tijd bereid iemand met raad en daad terzijde te staan, maakte hem tot een persoon die ook bij zijn superieuren in hoog aanzien stond. Gemakkelijk is zijn werk heus niet geweest. Vooral in de eerste jaren tij dens de uitvoering van de werkloos heidswet, toen Flakkee vooral tijdens de wintermaanden met een grote werk loosheid worstelde, en dhr. van der Sluijs tijdens alle weersomstandighe den op zijn brommertje zijn gebied moest bewerken, vergde veel van zijn krachten, hetgeen zijn gezondheid niet ten goede kwam. De laatste jaren kreeg hij een auto ter beschikking hetgeen geen overbodi ge luxe was. Wie kennis mocht riemen, van zijn handschrift werd altijd getroffen op de fraaie wijze hoe zijn correspondentie tot uitdrukking kwam. Wij twijfelen er niet aan of het ver trek van dhr. van der Sluijs, nog voor de pensioengerechtigde leeftijd zal door de Agrarische bevolking op Flakkee ten zeerste worden betreurd. Wat de internationals betreft was het Hoogovens, dat het meest op de voor grond trad al werd de aanvankelijke winst van f 11,50 tot f 6,gereduceerd over de oorzaak van deze vast stem ming zijn de meningen verdeeld. Som migen verwachten naar aanleiding van de onlangs gepubliceerde fraaie winst ontwikkeling een hoger interimdivi dend dat dan tevens een hoger totaal dividend zou inhouden. Een ander gerucht is dat wel eens een bonus zou kunnen worden uitgekeerd. Voorlopig dus nog maar even afwach ten. Een belangrijke koersverbetering was ook weggelegd voor Kon. Olie, waar de koers f 4,70 naar boven ging. De vrij vaste stemming voor dit fonds in Wall Street heeft uiteraard zijn weerslag voor onze beurs. Bij Philips ging het deze week wat minder snel dan we de laatste weken gewend waren. Uiteindelijk kwam er een stijging van f 1,70 uit de bus. Deze week kreeg Philips een order van f 100 mUjoen van het ministerie van Defensie. Op de valreep werd nog bekend, dat Philips een onveranderd interium divi dend van eVo zal uitkeren. Bekend werd ook, dat op 14 juni 1968 het hoofdkantoor en de fabrieken van Philips Computer Industrie te Apel doorn officieel geopend zullen worden. Al met al ontwikkelt Philips een ge weldige aktiviteit en wij achten dit fonds voor belegging op wat langere termijn op deze koersen zeker koop- waardig. AKU en Unilever bleven wat in de schaduw met een koersstijging van resp. f 0,50 en f 0.20. Lokale markt. De reeds vorige week gememoreerde fusie van d' Oranjeboom bracht voor de aandelen een koerssprong van 60 punten. Ook aandelen Amstelbrouwerij wa ren vast gestemd met een winst van f 20,Mogelijk ziet men deze brou werij als een volgende fusiecandidaat. De vaste stemming voor verzekerings aandelen waarover we vorige week reeds schreven hield ook deze week aan. Ook hier houden de fusiegeruchten aan. Als voornaamste gegadigde wordt de Nationale Nederlander genoemd met als fusiecandidaten Nell Mij, Eerste Ne- derlanse en Amev. Bij de bank aandelen traden de aan delen HBU weer op de voorgrond, even als de aandelen Ned. Overzeebank, waar men hoopt op een aantrekkelijk bod door de groep Mees en Hope. Aandelen waarmee het ook nog steeds Crescendo gaat zijn Bilton en Wereld haven. Vooral van het laatste fonds, waar van de resultaten meestal direkt na 1 januari bekend zijn koestert men hoge verwachtingen. In de tapijt sektor is de claimhandel Desseaux tot een einde gekomen. Na een eerste koer van f 300,een slot- koers van f 255,wat dus wel zeer teleurstellend was. De K.V.T. kwam in het nieuws door een overeenkomst met de Hatéma om te komen tot een gezamenlijke produk- tie van tufted-tapijten in de fabrie ken van Eurocarpet een dochteronder neming van de Hatéma. Een flinke koerssprong maakten de afgelopen dagen de aandelen Meteoor. Tegen vele verwachtingen in zal over 1967 toch weer een dividend van S'/o tot de mogelijkheden behoren. Aandeelhouders in de vroegere Ned. Amerikaanse Fittingfabriek, thans Cra ne Nederland geheten zullen met enigs zins gemengde gevoelens kennis geno men hebben van het voornemen om hun stukken om te wisselen in SVe'/o obligaties. Gezien de beurskoers van de aandelen, die 79»/o bedraagt geen on aantrekkelijk bod. Anderzijds gaat het volgens de laatste berichten juist thans wat beter bij Crane. Tussentijdse me dedelingen. Mulder Vogem omzetstijging van 35''/o verdubbeling van de produktie- capaciteit terwijl de winstttoename zo danig is, dat een onveranderd dividend over het verdubbeld kapitaal kan wor den verwacht. Hero: verwacht resultaten, die op zijn minst met 1966 overeen zullen ko men. De K.N.S.M. verwacht over 1967 een beter bedrijfsresultaat. Bij Vredestein zal de winst niet la ger zijn. Op het moment zijn de be drijven in het algemeen behoorlijk van orders voorzien. Bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij zullen de re sultaten van 1967 enigszins bij die van 1966 ten achter blijven. Ook Bemet meldt achtergebleven re sultaten. Bij Thomson Haven is een herstel ingetreden. De daling van het tweede halfjaar 1966 is in 1967 tot staan gebracht. Men kan nog geen indicatie over het dividend geven. Uit het jaar verslag van de Vries IJzerhandel spreekt een voorzichtig optimisme. Zoals be kend werd het dividend verhoogd van 6% naar S'/o. Het jaarverslag van Ve- neta ademt eenzelfde geest. De nieu we collecties zijn goed ontvangen. Obligatie markt. Op 15 december a.s. staat de inschrij ving open op f 100 miljoen 6'/2 obliga ties. Bank Ned. Gemeenten tegen een koers van ■98'/4<'/o. De lening loopt 25 jaar. Het rendement komt uit op 6.62%. De laatste emissie van de B.N.G. be trof een 6V4%25-jarige lening van f 150 miljoen a pari. Het rendement ligt derhalve aanzien lijk hoger in overeenstemming met de ontwikkeling op de kapitaalmarkt. VARIA GELIEFDE GEMEENTE Een voorganger in de gecombineerde gemeenten Moordrecht en Ouderak had de gewoonte zijn hoorders op de vol gende wijze toe te spreken: Geliefde Moordenaren en Ouderakkers. (Uit „Vanden Kansel") Dankzij het aantal voetmaten (toonhoogtes) zijn alle Ri-ha or gels zeer gemakkelijk te bespe len. Ri-ha biedt u 5 toonhoogtes per toets. U kunt hem desnoods met één vinger bespelen. Door meer kontrast In klankkleur en de grotere volheid van toon. Mede hierdoor heeft het Ri-ha orgel een toonaangevend karakter gekregen. Dankzij de grote produktie met export naar alle werelddelen kun nen in Ri-ha orgels veel meer speelmogelijkheden ingebouwd worden voor een lagere prijs. Voor f 1.995,- heeft u reeds een volwaardig Ri-ha produkt (4-korig en Preset-registratle, Keuze uit 8 modellen en 3 houtsoorten. MIDDELHARNIS Bedankt. Ds, C. Harinck te Utrecht, heeft voor het beroep naar de Geref, Gem. alhier bedankt. Ledenvergadering Ger. Gemeente. Woensdag 13 dec. a.s. zullen de mans- lidmaten der Geref. Gemeente bijeen- kom:en, op welke vergadering tevens ver kiezing van kerkeraadsleden zal plaats hebben. Aftredend zijn voor ouderling A. de Visser en G. J. Koppelaar. Als kandidaten zijn gesteld (in alfabeti sche volgorde, tevens voor de ouderiin- genvakature B'. v. Eek): W. v. d. Boom, M. Kardux, G. J. Koppelaar, A. de Vis ser, L. Visser en J. Zaayer. Van de diakenen zijn aftredend D. J. Beversluis en C. Kieviet. Als kandida ten zijn gesteld: D. J. Beversluis, C. Kieviet, C. Lodder en M. Zwerus. MELISSANT Ger. Gemeenten in Nederland. We gens verandering niet op woensdag 13 december maar hoopt op woensdag 20 december voor ons voor te gaan. Ds. Pannekoek van Terenuzen. Ger. Gem. Donderdagavond 14 de cember om 7.30 uur hoopt voor ons voor te gaan ds. P. Blok te Dirksland. Vakantiebonnen. Donderdagavond U dec. verzilveren van vakantiebonnen voor de bouwvakken bij J. du Pré, Nieuweweg 20 Melissant. Verzilveren van vakantiebonnen voor de Landbouw zal plaats hebben van vrijdag 15 december t.m. zaterdag 23 december tot een bedrag van f 180,- bij J. J. Koppenaal. Secr. Rooijlaan 2a Melissant. DEN BOMMEL Kerstzangdienst. Op vrijdag 22 dec. sav. te 7.30 uur zal in de Ned. Herv, Kerk te Den Bommel een interkerkelij ke kerstwij dingszangdienst worden ge houden. Medewerking wordt verleend door het Herv. Gemengd Koor onder leiding van haar dirigent de heer Wessels. Ook de kinderen van de Chr. Nat School verlenen medewerking met de blokfluitgroep. Huisvuil Deze warme irgse gemeent lezen, op de lag ontstaan, massa's alle 1 en vraten JS. Voor zichzelf het vreselij De vuilnisbel probleem v men vraagt nd beschikke mposteringsbe :er huisvuil g 1. Men raak 1 krijgt bov imming in de En de afzet? -er en meer re compost. "■OOO ton nog rbouw. De t ging naar ».z. werd ge' onderhoud ortvelden. Toch is com n van ouds- g struktuur v lardoor de v oduktiviteit - Nu de mecha- '?r van de gro IS beleid get isvuil werd ende méér co J^ goede kwa 'ft was da- °Meem huisv dat deze ig de gemee nten dan een «s vuilverbr uiteindelijk g 'vergelijking, or zeer vele "Meenten de centrale V dan een vu" '■r worden d gemeenten e vaderlandse P '^- M. A. ^rtid. In V ziin werk ^euze, lid '8 dec. a. ?tschap va "ng gehad s^ VERVOLGVERHAAL door HERMAN DE MUINCK 23 „Dat denk ik niet, want dat gebeurt daar nooit. Altijd 's middags één uur. Maar voor een keer geeft dat niet", ant woordde Lucie opgewekt. „Neen, maar dat gaat toch niet. 'k Zal er eens met tante over spreken. Voor een keer kunnen we 's middags wel warm eten." Oom Jochem meende het goed, dacht Lucie, maar dat hij. tante zou kunnen bewegen, nu een warme maaltijd klaar te maken, dat moest zij nog zien! Natuurlijk ging het niet door. Zij vernam ietwat later in de keuken een woordenwisseling en twijfelde er niet lan, dat oom Jochem zijn zin niet zou krijgen. Het werd dan ook een koude lunch, maar dat kon Lucie niet schelen. Ze hadden maar niet op de meisjes gewacht, want die kwamen niet opda gen, nietttegenstaande haar vader ze gewekt had. „Moeten ze maar naeten," had tante gezegd. „Of misschien eten ze hele maal niet. Met die feestdagen is het altijd een gezeur. Je snoept en snoept maar. En je neemt brood van de bakker, want die komt in een paar dagen niet en je neemt altijd te veel." Lucie hoorde nauwelijks, wat tante zeide. Ze overlegde: wat een gezin, wat een gezin! Het jongste kind ontbeet al leen en verdween dan voor de hele dag. Ow twaalf uur kwamen oom en tante naar beneden en lunchten, hoewel het feitelijk een ontbijt was. De twee oud ste meisjes lagen noch in bed, je moet maar afwachten, wanneer die beneden kwamen. En dat alles kon tante blijk baar niets schelen. Oom misschien wel, maar die had toch niets in te brengen. Hoe kon vader toch schrijven: je hebt het er zo gezellig. Hij moest eens we ten! Met heimwee dacht zij aan de kerst dagen thxüs. Mama wist dan zelfs va der aan huis te binden. Papa was wat gevoelig voor het kerstfeest. Och ja, ze wist het wel: „'t was van voorbij gaande aard; hij beschouwde het feite lijk als een huiselijk feest. Maar in elk geval: het „deed" hem wat. Hier, in dit huis, was er niets merkbaar van het kerstfeest. Nu ja, er stond op een pië destal in de hoek van het salon een miezerig kerstboompje, aan de deur van een venter gekocht, maar dat was dan ook alles. Voor de rest werd er gegeten, gedronken, uitgegaan en ge slapen. Zij vond; het zo ontzettend moeilijk. Toen, die bewuste novembermiddag, had zij er met dominé Fottema over gespro ken: hoe moest haar houding nu zijn bij haar oom en tante in dat totaal ongelovig gezin? Kort en bondig had hij geantwoord: naar bewind van zaken handelen. En niet gaan preken, want dat wekt weerstanden op. In elk geval het goede voorbeeld geven. Je nooit laten overhalen, om iets te doen, wat je thuis ook niet zoudt doen. En als het gesprek eens op de godsdienst zou komen, zo mogelijk en vrijmoedig en met tact ge tuigen en nooit uit de hoogte op hen neerzien, 't Zijn mensen van gelijke be wegingen als wij. Het is alleen genade, dat wij anders zijn. Aanvankelijk was er niet één, die met haar over haar geloofsovertuiging sprak Zelfs de praatgrage, er-alles-uitflappen- de Loes had niet eens geïnformeerd. Heel even was er, enkele weken gele den, een kort gesprekje ontstaan, 't Was Hermien geweest, die (het gesprek leid de er toe) had gevraagd, „Vind je nu, dat jij zoveel beter bent dan wij?" On middellijk had zij geantwoord: „Wei neen. Alle mensen zijn gelijk. Maar als je door de bijbel gegrepen bent en je hebt Jezus lief, dan blijf je wel dezelf de, je blijft zondaar, zoals de bijbel dat noemt, maar je wordt toch anders". Hermien had het „orakeltaal" gevon den, waarop zij had gezegd: „Laten we er eens uitvoerig over sprelien en ga eens met mij mee naar de kerk of naar een of andere samenkomst". Maar het antwoord van Hermien was diep teleur stellend: „O, alsjeblieft niet. 'k Heb er niet in het minste behoefte aan". En daar zat zij weer. De lunch (of wat je een lunch noemt) met oom en tante verliep niet ongezel lig. Daarna bleef zij nog een uurtje in het salon praten. Heleen en Hermien lieten zich niet zien. Tante liet de tafel in de huiskamer onaangeroerd staan. Als de meisjes nog wilden eten, moesten die maar opruimen. Bij de Langevelds, van haar komst op de hoogte, was het 's middags en 's avonds oergezellig. Er werd gepraat, ge zongen, gemusiceerd (of ze wilde of niet Lucie moest pianospelen, toen eenmaal gebleken was, dat zij dat ver van on verdienstelijk deed), Frans was thuis met een vriend en nog een oud-vriend, die zijn verloofde had meegebracht. De twee vrienden brachten haar des avonds naar het ziekenhuis, het was een pittige, forse wandeling. Lucie was vol daan over de middag en de avond, al had zij toch zo nu en dan aan de kerst dagen op „Hondemastate" moeten den ken. Een paar dagen na het kerstfeest kwam er in het ziekenhuis een brief met een bekend handschrift. Dat had zij op de H.B.S. bijna dagelijks gezien. Een brief van Jan Fottema! Hij vertelde, dat hij het adres van zijn vader had gekregen en behoefte had. haar te schrijven, want hij miste haar in deze vakantie zeer. Natuurlijk wist hij van huis wel, dat zij in Den Haag was, dus kon vantevoren wel weten, haar in Schouwenburg niet te zullen ontmoeten, maar nu hij er eenmaal was voelde hij het gemis pas goed. Met zijn studie ging het uitstekend. De colleges begonnen 20 januari weer, maar hij ging 2 januari al naar Utrecht, want vóór de colleges begonnen, had hij twee tenta- mes aangevraagd. Hij werkte dan maar liever in Utrecht dan in de vrij drukke pastorie. En hij was zo dichtbij nu, mocht hij haar, na de tentames, eens in het ziekenhuis komen opzoeken? Zou ze niet eens willen schrijven, al was het maar op een briefkaart, welke midda gen zij na 18 januari vrij had, want dan waren de tentames afgelopen. Of op een avond was ook goed. Lucie las de brief nogmaals, 't Was, of hij bij haar zat te praten. Natuurlijk mocht Jan komen. Ze zou eens uitkie. nen, wanneer zij een middag of avond vrij had. Een briefkaart? Kun je begrij pen! Zij zou hem een brief schrijven, zó, dat die 2 januari in Utrecht was. Prompt op 1 januari viel de vorst in en enkele dagen later kwam een zuster Lucie zeggen, dat er telefoon voor haar was. Zij kon ter wereld niet begrijpen, wie haar belde. In het ziekenhuis was zij nog nooit opgebeld. Zou het Jan zijn? Dat zou leuk wezen. Het was Jan niet. „Met Lucie?" vroeg een mannenstem, die haar bekend voorkwam, maar die ze niet onmiddellijk kon thuisbrengen. „Ja, Lucie van Adrigem". „Met Frans". „O, daag. Ik dacht al: wat een beken de stem. Maar aan jou had ik nooit ge dacht". „Dank je. Maar hoor eens: kun je schaatsen?" „Het gaat wel. Maar ik ben er geen kampioene in". „Heb je schaatsen?" „Neen". „Da 's jammer, 'k Wilde je vragen, of je morgen of overmorgen met mij gM rijden. Tenminste als je vrij bent". „Ehja, ik ben morgenmiddag vnj^ Ehof we samen gaan rijden?" „Vind je dat zo'n vreemde vraag? Is toch gezelliger met z'n beiden da» alleen?" „Eh... eh... ik wil wel. Vandaag kw"' ik schaatsen. Waar ontmoeten we el kaar". „Ik kom je wel halen aan W ziekenhuis. Hoe laat? Niet te laat, he. 't Is al zo vroeg donker". „Om half twee kan ik klaar staan". „Da's prachtig. Tot ziens. Daag". „Dag, Frans". Langzaam legde zij de hoorn oP haak en liep naar de zaal terug. (Wordt vervolgi^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2