iiahdeu - niEuws oed geleide bedrijven heliben ruime lonsen meuwe rage il bruidsfoto's Flakkee Café Rest. ^ürï^velingen 20 jaar V.W. export Nog tal van problemen in E.E.G.-verband I Oproep tot meer gezamenlijk optreden Het ontmoetingspunt voor uw zal(endlners Vrijdag 8 december 1967 No. 3644 Vergadering Holl. Mij. van Landbouw MIDDEN OP DE DAM TELEFOON (01113) 4 62 Ook voor FOTOGBAFIE J. ZANDSTRA SOMMEUSDUK Boekbespreking Veemarkt Rotterdam Het inleidend woord dat de voorz. van Holl. My van Landbouw afd. Over- jltkee, dhr. Joh. Mol woensdagmiddag de te Sommelsdijk gehouden byeen- mst heft gehouden betekende een be- g op zich! Dhr. Mol constateerde dat landbouw na een vruchtbaar jaar ge- gcht met de prijsvorming te kampen ft, „Er dienen maatregelen te wor- a getroffen om in de toekomst een gtere productie zoals dit seizoen te en opvangen" betoogde dhr. Mol, ededeling doend van het steeds meer thoord wordend geluid dat men op de jur niet zal ontkomen aan het invoe- a van een teeltregeling voor sommige oducten. Een en ander zal zo stelde dhr. Mol mede afhankelijk zijn van de afzet- jgen die ontwikkeld zullen worden. betreurde het dat door gebrek aan n politieke gelijkvormigheid in de we id het beschikbare voedsel nog niet op die plaatsen waar het zijn oet. Spr. herinnerde ook aan de door de e standsorganisaties aangevraagde Iverkaveling voor geheel Flakkee. zien de ontwikkeling die Flakkee te achten staat, waarbij de recreatiege- chte sterk meespeeld, is het nuttig it aanleg- en doorsnijdingen met 'euwe toevoerwegen d.m.v. een ruil- rkaveling kunnen worden begeleid". fr. had de indruk dat er van bovenaf eerstanden merkbaar worden tegen de vesteringen in de vorm van ruilver- iveling t.b.v. de agrarische bedrijfstak gaan stemmen op de ruilverkave- gswet om te zetten in een landbouw -ichtingswet aan de hand waarvan de hoeften en verlangens van diegenen e buiten de landbouw staan kunnen orden gediend. Dhr. Mol maande der ive als landbouworganisatie ondanks e veranderende structuur paraat te zijn m voldoende inspraak te blijven be- "uden. Bestemmingsplan te Ooltgensplaat. Als voorbeeld haalde dhr. Mol het be- lemmingsplan agrarisch gebied Oolt- aisplaat aan. Omdat zeventig belang ebben bezwaren indienden waaraan "dbouwschap en Standorganisaties dhesie betuigden werden door de 1. overheid die met haar plannen te- de belangen van de landbouw in- ist een aantal wijzigingen aange- racht. Dhr. Mol betreurde het dat de ad het plan aannam waardoor een be- emming wordt gelegd op praktisch al- e goede landbouwgrond rondom Oolt- ensplaat „We kunnen niet wakker ge- zijn hier pal tegenover te staan" toogde dhr. Mol met klem. Hij be urde het dat er z.i. nu de gemeenten ïi samengevoegd daardoor geen in tergemeentelijk overleg op hoger niveau werd bereikt. Terugkomend op de plan nen van het gemeentebestuur van Oost- flakkee wees dhr. Mol erop dat ook de landbouworganisatie een bescheiden in dustrievestiging op Flakkee voorstaan doch wanneer men zoals in Ooltgens plaat de welhaast beste landbouwgrond als industriegrond aanwijst is het voor de landbouw wel erg moeilijk welwil lend tegenover industrievestiging te blijven staan. Overheid in de tang. De eigen nationale huishouding be ziend had dhr. Mol de indruk gekregen dat de Overheid erg in de tang zit van de grote vakbonden en dat de onderne merswereld grote moeite heeft zich te handhaven. Spr. citeerde een uitspraak van een der topmensen in de E.E.G., dhr. Heringa; hij verklaarde voor de toekomst geen perspectief te zien voor eenmans- en gezinsbedrijven. Anderen zijn weer van mening dat een dergelijk goed ingericht bedrijf ook in de toe komst het bedrijfstype zal zijn dat in de Nederlandse landbouw domineert. Uit het feit dat in 10 jaar tijds de lonen zijn verdubbeld concluderend dat over tien jaar een arbeider rond de 20.000,zal kosten moet het aldus dhr. Mol mogelijk zijn als arbeider op eigen bedrijf een behoorlijk inko men te hebben. Grote ;vraag. Spr. wees op de grote vraag of er in de toekomst genoeg mensen bereid ge vonden zullen worden om de bedrijven voort te zetten op de wijze zoals ze thans worden gevoerd. Een provinciaal ge voerde enquête wees uit dat er een be drij f sop volgingskwatum van 60 is. Niemand weet nog antwoord op de vraag of die BO'/o financieel in staat zal blijken te zijn de afvallende 40°/o over te nemen i.v.m. de geldende moeilijkheden bij bedrijfsovername en berijfsuitbrei- ding. Overigens was dhr. Mol niet ontevre den over het regeringsbeleid nu op de begroting 1968 300 miljoen voor de land bouw is uitgetrokken. Het gaf dhr. Mol de indruk dat de landbouw niet in de steek wordt gelaten en dat de Overheid ernaar streft de ondernemer van de toekomst zo goed mogelijk op de taak die hem wacht voor te bereiden. Spr. meende dat er nog te weinig van de ge boden voorlichting en het geboden on derwijs gebruik wordt gemaakt. Nu de politieke ontwikkeling in den lande tot nadenken stemt vond dhr. Mol het ver heugend dat de jongerengroepen uit de partijen die vroeger onaantastbaar le ken bereid zijn een andere koers te volgen. Dit toepassend op de landbouw organisaties meende dhr. Mol dat in de organisaties te weinig wordt gelet op Door zyn bü'zondere ligging, uitstekende en gevarieerde keuken en zijn hoffeiyke bediening. Ruimte voor recepties, f eestdiners en partijen in groter verband. jaar geleden liet de Volkswagen- 'wiek te Wolfsburg het buitenland «Or het eerst met de Volkswagen ken- maken. Nederland was het eerste ^Portland en staat ook na 20 jaar in "topa nog steeds aan de top van de .JJêHjst met een totale import van «•ÖOO stuks. ''st ontwerp van Professor Porsche, ^geniale automobielconstructeur moest sen aantal voorwaarden voldoen: carrosserie moest robuust zijn, de ^Sen moest tegen alle weersomstandig- ^tien bestand zijn dus luchtkoeling. Wagen moest op de autosnelwegen ■istant op topsnelheid gereden kun- Worden vandaar de sterke boxer "tor met overdrive: de Volskwagen moest economische in het gebruik zijn en de aanschaf voor elk gezin tot de mogelijkheden behoren. Professor Por sche heeft zich met deze uitzonderlijke auto bijzonder goed van zijn taak ge kweten. Er zijn immers al bijna 10.000.000 Kevers geproduceerd, terwijl de eerste exemplaren nog steeds rijden. Meer dan 5.000 verbeteringen en ver anderingen zijn in de loop der jaren aangebracht, maar het model is vrij wel niet veranderd. De Volkswagen wordt naar 139 landen geëxporteerd; een export, die nog steeds toeneemt, en die bijdraagt tot het mobiel maken van de individuele mens, die door de aan schaf van een auto zijn contacten met de buitenwereld vergroot. de tekenen des tijds waardoor nog te weinig bereidheid bestaat gezamenlijk een vuist te maken. Vervoersproblematiiek. Vervolgens wees. dhr. Mol op het Duitse en ook in Nederland opgang makende streven het vrachtvervoer zoveel mo gelijk met de spoorwegen te doen ge schieden. „De behoefte aan vervoers aanbod zal over tien jaar dermate groot zijn dat wanneer dat over de weg moet geschieden het wegennet verdubbeld zou dienen te zijn" stelde dhr. Mol; hij geloofde dat het idee berust op de on mogelijk van de nodige verdubbeling van het wegennet, en hij meende dat de landbouw niet afwijzend daar tegen over mag staan. Hij achtte het niet on mogelijk dat, wanneer de welvaart en daarmee het verkeer zo sterk blijft toe nemen als thans het geval de autobe zitters nog eens aan een vergunning gebonden zullen moeten worden. „Er zullen belangrijke beslissingen moeten worden genomen waarbij de landbouw nauw betrokken is en die derhalve on ze bijzondere belangstelling verdienen" zo besoot dhr. Mol. Taak en plaats van de organisatie Door de heer J. Roziendaal, adj, secr. van de Holl. Mij. werd een inleiding gehouden over de plaats en de taak van de Holl. Mij van Landbouw nu en in de toekomst. Ohr. Rozendaal stelde voorop dat de communicatie in de Or ganisatie van boven naar beneden en omgekeerd momenteel grote moeilijk heden geeft. Dat wordt temeer gevoeld nu de veranderingen, vooral in het westen stormachtig zijn. Nederland heeft thans een bevolking dichtheid van 350 zielen per km2. Als vergelijk wees spr. aan dat, warmeer de V.S. ook zo dicht bevolkt zou zijn daar meer mensen zouden leven als de totale wereldbevolking thans telt! Ruimtelijke ordening Sprekend over de ruimtelijke orde ning wees spr. erop dat de ontwikke ling, gebruik en bestemming van de grond weloverwogen en logisch zal die nen te gebeuren. Nu dit niet altijd op gaat maande spr. als organisatie, voor in het Europoort gebied steeds op zijn qui-vive te zijn. In bestemmingsplannen zijn sommi ge zaken zeer in het nadeel van de landbouw geregeld en veelal moet wor den geconstateerd dat de afdelingen en kringen te weinig actief zijn. Daarom was spr. er hoogst gelukkig mee dat momenteel de Organisatie met de Pro vincie de nieuwe bestemmingsplannen doorneemt. Spr. maande vooral op het punt „ruimtelijke ordening" actief te zijn. De georganiseerde landbouw heeft ook aan de dag van vandaag een grote taak om te bevorderen dat de mensen in Brussel geïnstrueerd worden opdat het beste kan worden bereikt, „Het is noodzakelijk dat de Minister is geïn formeerd over de meningen en verlan gens van onze landbouw" vond dhr. Rozendaal. Nu Min. Mansholt heeft aan gekondigd dat hij aan het prijzenpla- fond zit en zich nu meer zal richten op het structuur beleid dient men zich te realiseren dat dat gepaard dient te gaan van een actief prijzenbeleid, des gevraagd bleek de Min. daar wel van overtuigd. In de afgelopen tien jaar blijken de kosten met ruim 50 te zijn gestegen; het illustreert de kapitaals behoefte en de financiering problemen die er thans heersen. De productie steeg eveneens met 52 waaruit blijkt dat de rentabiliteit absoluut niet gestegen is. Echter zijn daar de hogere produc tie de afzetvraagstukken sterk ver meerderd! In de toekomst zal het wel mogelijk zijn tot een hogere productivi teit te komen maar men zal rekening dienen te houden met de mogelijkheid op een rendabele afzetkans. Dhr. Ro zendaal zag ook hierin een grote taak voor de Organisatie. Hij drong aan op een betere samenwerking tussen drie landbouworganisaties. Resultaten In collectief verband zal steeds meer moeten worden getracht de kostenkant wat te verlichten. De afschaffing van het registratierecht kan daartoe bij dragen. Uit ervaring wist spreker dat hierop veel is afgeketst, afschaffing vond hij een hoogst belangrijke zaak waardoor de overdracht van bedrijven beter ge regeld zal worden. Ook de investerings aftrek vond spr. broodnodig en buiten gewoon gunstig. Ook de belastingvrije opwaardering noemde dhr. Rozendaal van groot belang; bij het niet toeken nen daarvan evenals van de investe ringsaftrek kon in collectief verband de vrij grote autonomie van de be lasting inspecteurs binnen de perken worden gehouden en meerdere malen hun beoordeling worden gecorrigeerd. De hele maatschappij is aldus dhr. Rozendaal overgeorganiseerd dit n.a.v in de vergadering geuitte vraag of het georganiseerd zijn nog nut heeft. Hij noemde het een ingeworteld kwaad dat alle materiële organisaties in een drie deling opgaan! Het is een wensdroom gebleken nauwer met de andere orga nisaties samen te werken. Spr. betreur de dat er daarom zo ontzettend veel doublures zijn. Ook binen het K.N.L.C. is het zelfs nog niet gelukt met één krant te vol staan. „We willen als K.N.L.C. een duidelijk secretariaat buiten het landbouwschap doch de andere organisaties wilden niet mee" verklaarde spreker. „Er zou den zo verwachtte spr. meer kan sen op samengaan bestaan als het wa ter tot boven de lippen staat Hoog peil Dhr. Rozendaal was er bijzonder ver heugd over dat de activiteiten van de afd. Oveirflakkee en Goeree op een hoog peil staan. Spr. was overigens in groter verband tot de conclusie geko men dat de solidariteit in de agrarische sector niet bijster groot is; hij deed daarom een dringend beroep de niet georganiseerden van het nut van het georganiseerd zijn te overtuigen. Vanaf 1960 is het aantal georgani seerde hectares op Flakkee van 985 tot 707 ha teruggelopen. In tegenstel ling tot andere gebieden kan de te ruggang op Goeree-Overflakkee niet verklaard worden uit een vermindering van de grondoppervlakte. Spr. ge loofde dan ook dat er op Flakkee nog tal van leden geworven kunnen worden, wanneer de organisatie wordt gesteund kan die tegemoet komen aan wat van haar in het belang van de landbouw wordt gevraagd. Discussie In de beantwoording van een vraag verklaarde dhr. Rozendaal te hebben geconstateerd dat aan de voet van de organisatie eigenlijk weinig moeite wordt gedaan tot samengaan met b.v. de C.B.T.B. Te gauw wordt geoordeeld dat de C.B.T.B. daartoe toch niet be reid is. Dhr. Mol geloofde dat, wanneer de Holl. Mij de vorm van haar vergaderin gen wijzigt er bij de C.B.T.B. meerdere bereidheid bestaat. Er zijn ook daar stemmen die weten dat het niet aan gaat een organisatie een eigen wil op te leggen. „Wel is een vorm van samen gaan met de L.T.B, bereikt maar de C.B.T.B. vertikt het." „Wanneer je een vergadering van de C.B.T.B. meemaakt ketteren ze nog meer dan ons op onze omstandigheden" meende dhr. Mol te weten. Hoe te denken over de E.E.G. Uit de vergadering werd de vraag gesteld waar men thans met de E.E.G. aan toe is. Dhr. Rozendaal was ervan overtuigd dat zonder de E.G.G. de prijsontwikke ling nooit het huidige niveau zou heb ben bereikt. Nu het prijsbeleid prac- tisch is uitgebouwd komt de uitdading waar te maken wat in de tien jaar van voorbereiding is opgebouwd. Dhr. Ro zendaal zal toetreding van een land als Engeland van zeer groot belang nu de E.E.G. zijn eigen voorzieningsraad heeft bereikt en een uitbouw nodig zou zijn. ^♦«4»«« „Dit Komngs/cind", door S. M, van der Galiën, Uitgeverij „De Vuur baak" Groningen. Dit verhaal loopt over een gehandi capt en meer of minder gestoord kind, dat de ouders zo lang mogelijk thuis willen houden, maar wat op de duur niet gaat. Gooike, zo heet de jongen, met zijn verduisterd verstand en vol on berekenbare impulsen, houdt zijn ouders de gehele nacht uit de slaap. Vader Ridzer, die hard moet werken kan dit op de duur niet vol houden en moeder Ytje Holwerda krijgt er een zenuwinzinking van. Niet dat Gooike hen te veel is, integendeel, ze houden beiden zielsveel van hun kind. Op de duur moet er toch worden ingegrepen, wU het gezin niet te gronde gaan. Het is verkwikkend, hoe er van vele zijden hulp geboden wordt uit de dorpsgemeen schap en er zijn ook nog andere krach ten aan het werk, om de jongen in een inrichting te krijgen. Hij wordt er op gevangen door zuster Marry, die met eindeloos geduld hem helpt los te ko men van zichzelf, opdat hij de vreugde zal leren kennen van het leven in een gemeenschap die, hoe stumperig ook; door deze kinderen mee beleefd wordt: een wereldje op zichzelf, maar waar zij elkander nodig hebben. Wij hebben dit boek met veel genoe gen gelezen, er straalt liefde van uit voor het gehandicapte kind. Het is een echt Christelijk boek; de titel is: „Dit Koningskind", want ook deze zondaren zijn kinderen van één Vader. Dit koningskind is een vrije bewer king van de Friese uitgave „Dit ke- ningsbem", in 1963 verschenen in de „Kristlik Fryske Folksbibleteek." Er wordt een tipje in opgelicht van de grote noden die er in vele gezinnen heerst, onder hen, die een dergelijk kind hebben. Maar ook van de liefde en de toegenegenheid van zorgzame ouders, die aan dergelijke kinderen dik wijls méér gebonden zijn, dan aan ge zonde kinderen. Van deze liefde tot on ze medemens moge dit boek wat over dragen. De prijs is f 7,90, (voor de leden van de Vereniging van Vrienden van „De Vuurbaak" f^ 6,25). Vraagt uw boek handelaar! „In Antwoord" Uitgave van „Het Reformatorische Boek" Vliegwielstr, 52 Den Haag. Het boek „In Antwoord" blijkt onder de meest gevraagde christelijke boeken te behoren. Binnen korte tijd na de verschijning moest een tweede druk ter perse worden gelegd en intussen is daarvan ook reeds weer de helft ver kocht. De verwondert ons niet, want het is een boek dat op tal van vragen een antwoord geeft. Er zijn bij de samensteller 200 vragen binnen gekomen over alle mogelijke onderwerpen, waarop door 30 hervormd gereformeerde medewerkers een ant woord is gegeven; een antwoord, dat zich geheel richt naar Gods Woord en de belijdenisschriften onzer vaderen. Uit de gestelde vragen zien wij dat er onder de ouderen maar vooral onder de jongeren leeft en met welke vraag stukken onze jeugd in deze moderne tijd bezet is. Het zijn niet enkel vragen eüe op het kerkelijke vlak liggen en het geestelijk leven betreffen, maar ook op het sociale en het maatschappelijke vlak en ook allerlei vragen uit het da gelijkse leven. Het was niet altijd even gemakkelijk een antwoord op de vra gen te geven; bij het lezen vragen wij ons meer dan eens af: welk antwoord zal daar nu op komen? Wij moeten er van zeggen, dat de antwoorden goed zijn overwogen en doordacht; het is daardoor tevens een zeer boeiend boek geworden. Om onze lezers een indruk te geven van de vele behandelde onderwerpen, doe we een greep in alfabetische volg orde, het gaat over: Ambtsdragers, ar- Wat u 's morgens ziet, kunt u nu 's avonds dragen, door de nieuwe brei pennen, de JUMBO JETS. De ontdekking van de Amerikaanse Jeanne Damon heeft een sneeuwbalef fect teweeg gebracht in Nederland. Me juffrouw Damon ontdekte dat de met breipennen van 2 cm. (ja heus, centi meters) razend snel een leuke trui of jurk kan breien. Een trui zelfs in één avond, een jurk in één dag. En dat was nu juist iets waar de niet zo enthousiaste breisters op zaten te wachten, dus trokken we naar het cen trum van deze Nederlandse rage, de Neveda Wolfabrieken, om ons daar te laten voorlichten. We waren er erg be nieuwd naar, hoe men nu eigenlijk met pennen van 2 era. dikte soepel breien kan. Nu, die aanpassing voltrok zich bij zonder snel. Slechts drie pennen lang zit je met het puntje van de tong uit de mond, doch zie, daarna gaat het zo ra zendsnel, dat er binnen enkele minu ten al een behoorlijk stuk breiwerk klaar is en je echt al kan zien, hoe het gaat worden. Er wordt gebreid met drie of meer draden en het bleek dat je nauwelijks meer wol nodig hebt dan normaal. Met een paar presentexemplaren van deze pennen trokken we weer op huis aan waar onze dochter zich snel ont fermde over deze pennen en ons ver bluft deed staan over de snelheid, waar mee zij die pennen hanteerde. „Hè nu kan ik eens een sjaal breien die ik zelf mooi vind", zei ze en begon onmiddel lijk. Natuurlijk moesten de pennen mee naar school. De handwerk juf f rouw merkte een beetje geringschattend op, Na drie pennen gaat het breien al veel beter, terwijl u het werk reeds kunt beoordelen. dat zoiets goed was voor de kinderen van de eerste klas, doch toen zij zag hoe vlug het ging en hoe leuk het werd, waren zij en ook de klasgenootjes van onze dochter heel enthousiast. Het is dan ook wel uniek, dat het nu mogelijk is in een paar uur tijd een leu ke trui te breien, waarop u terecht trots kunt zijn. Een van de vele modellen, vervaardigd met dikke pennen. beidstechniek, atoombewapening, de Bij bel in het leven van alledag, christen en cultuur, christen en niet-christen, eerbaarheid, het geestelijke leven in onze formulieren door het geloof alleen levend en dood geloof, geloofsblijdschap, geloofszekerheid, gemeenschap met God, God-is-dood theologie, herder en le raar, huwelijk, jeugd en... kerk en ko ninkrijk Gods, kerk, politiek en wereld gebeuren, kerk en toekomst, leven vóór de rechtvaardigmaking, natuurweten schap en geloof. „Oude schrijvers" en hun prediking, grote partijen en gere formeerd principe, pelgrimschap en welvaartstijd, praktijk der godzalig heid, prediking, reformatie en geloofsle ven, roeping tot predikant, ruimtevaart en geloof, sacramenten in het licht der formulieren, scheppingsverhaal en we tenschappelijke vondsten, sèxuele op voeding, tijdgebondenheid van de Hei lige Schrift, verloving, verzekering en vaccinatie, zondagsheiliging, enz. enz. De Herv. Geref. medewerkers zijn: Ds, H. G. Abma; Ds. H. A. van Bem- melt; Ds. L. Blok; Ds. C. den Boer; Ds. J. C. Cuperus; Ds. D. van der Ent Braat; Drs. K. Exalto; Dr. H. Goedhart; Ir. J. van der Graaf; Ds. H. Harkema; Ds. W. Chr. Hovius; Drs. R. T. Huizin- ga; Ds. A. J. Jorissen; Ds. N. Kleerma ker; Drs. Iz. Kok; Ds. G. H. van Koo- ten; Ds. C. A. Korevaar; Drs. L. van Nieuwpoort; Ds. J. J. Poort; Ds. H. Stolk; Ds. A. J. Timmer; F. Troost; Ds. Jac. Vermaas; Drs. E. F. Vergunst; Ds. C. Vos; Ds. A. VroegindeweijDrs. L. VroegindeweijDs. Wm. Vroegindeweij; Ds. C. van der Wal; J. Zuijderduijn, arts Het is een prachtig naslagwerk over allerlei onderwerpen. Dit naslaan wordt vergemakkelijkt door een opsomming van kernen van de gestelde vragen en achterin een register op alfabet. Voor hen die voor de a.s. feestdagen een mooi geschenk willen geven zal het boek „In Antwoord" zeker voldoen. Het is van de eerste tot de laatste pagina actueel. Het is prachtig uitgevierd, ge drukt op prima papier en gestoken in een fraaie prachtband met stofomslag. Rijk van inhoud en tevens een sieraad voor de boekenkast! De prijs van f 19,- (franco thuis) moge hoog lijken, maar voor dit handboek met een altijd blij vende actuele inhoud, is het werkelijk met te duur. Wij bevelen het van harte aan. Het is ook verkrijgbaar in de boekhandel. Maandag, 4 december Aanvoer: To taal 1664 dieren, waarvan 1273 slacht- xunderen en 391 varkens. Prijzen per kg.: Slachtrunderen extra kwal. 4.30— 4.60, Ie kwal. 3.80^1.15, 2e kwal. 3.40— 3.65, 3e kwal. 3.20—3.30. Varkens Ie kwal. 2.25-2.30, 2e kwal. 2.17—2.23, 3e ikwal. 2.10-2.15. Stieren 4.00-^.60. Worst -koeien 2.953.15. Slachtzeugen 1.60 1.70. Zware varkens 1.952.05. Over zicht: Slachtrtinderen aanvoer korter, In KoNi-post, het personeelsblad uon Koni N.V. Oud-Beijerland heeft be- drijfsdichter „Ceveo" ditmaal zijn ver zen gewijd aan Flakkee. Onderaan geeft hij volledigheidshalve ook de betekenis van de Flakkeese woorden. O, vruchtbaar land van juun en pee/ Slechts door een brug verbonden/ Waardoor dit oord van rust en vree/ Behoorlijk werd geschonden. O, vruchtbaar oord van zoute grond/ Omringd door 't zoute water/ Waar men ternauwernood verstond/ Het druk Flakkees gesnater. 't Flakkeese paard, dat in de wei/ Tevreden loopt te grazen/ Heeft soms een kacheltje (1) erbij/ 't Zal u wellicht verbazen. Nooit zag men in de Hoeksche Waard/ Een hoen met tieten (2) lopen/ Iets dat men daar zo vaak ontwaart/ Men kan ze er zelfs kopen. De luzze (3) is 't bekende oord/ Voor afwas, braden, koken/ Daar heeft de huisvrouw 't laatste woord/ Warmeer er wordt gesproken. Wat schoon is, gaat de spinne (4) in/ Op zijn bekende plekje/ Maar ziet ze er een koppespin (5)/ Dan vlucht z' uit dit vertrekje. En wie een keu (6) in 't hokje heeft/ Laat zelf zijn hammen groeien/ Daar men keus (6) goed voeder geeft/ Maar 't beest moet er voor bloeien. Wist dat Stellendam bloreert/ Al leen van 't gomaet (7) pellen? Dit spul wordt druk geconsumeerd/ Dat kan ik je vertellen! Gaat dit per kilo of per spint (8)?/ Ik zou het echt niet weten/ Daar ik ze ze zelf niet lekker vindt/ Heb ik ze nooit gegeten. 't Kan in Flakkee soms diezig (9) zijn/ Vooral als 't sauwelt (10) buiten/ Dan lijkt het wereldje maar klein/ Alsof 't je in wil sluiten. 't Kan in Flakkee om deze tijd/ Des nachts al aardig schrimpen (11)/ Als men dan op een brommer rijdt/ Zit men geducht te krimpen. Natuurlijk lang (12) j' een extra jas/ Om 't ergste af te weren/ En achter 't scherm van plexi-glas/ Wat zou u dan nog deren. Nu nog wat boengoed (13) tot be sluit/ Voor meubels en voor vloeren/ En dan schei ik er rap mee uit/ Om door Flakkee te toeren. Betekenis der Flakkeese woorden: 1. veulentje; 2. kip met kuikens; 3. loods je; 4. kelderkast; 5. spinnekop; 6. var ken; 7. garnaal; 8. vijfkop (5 litermaat); 9. heiïg, dampig; 10. motregen; 11. lich te nachtvorst; 12. pakken of nemen; 13. wrijfwas. handel willig, prijzen hoger. Varkens aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen hoger.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9