Holland-festival In Cedar-Grove Ri4i In hei zicht van de Lange Jan RAIFFEISENBANK GOEREE-QVERFLAKKEE KLtideAAaedfe Boeken voor Vogelliefhebbers (3] CS 15 of 25 belastingvrii! zoveel kan alleen de ri-ha u bieden. Fa. Bernard S Zn. gouw urfstroo Interessant verhaal van hollandse pioniers spaarbank en alle bankzaken Aantal landarbeiders loopt nog steeds terug snel bespeelbaar! het klinkt geweldig! betaalbaar! Kade 7—9 MroOELHARNIS Telefoon 2172 Xe koo jrsschri BOUW voon UW Koie olieha UCCE genda' Bladz. 2 „BILANDBN-NIBaWS" Vrijdag 8 december i%i Wat doen wij voor anderen? Niet één dag, maar heel ons leven Hoe zal ik U ontvangen? De borden zijn verwisseld: stop trein zoveel uur zoveel minuten naar dit en dat, is weggenomen, en nu lezen wij op het grote perron van het dagelijks .leven; sneltrein zoveel naar dit en dat. De ene „hei lige" heeft de af tocht geblazen en de andere „Heili ge" staat te ko men. De etalages worden grondig gewijzigd; de mijter en staf worden opgeborgen en engelen haar en kaarsen worden voor de dag gehaald. Al^ nu de kopers maar ko men! Decembermaand is de oogst maand voor de middenstand. En het publiek is koopgraag genoeg, als de centen er maar zijn. Wij hebben weer gedemonstreerd hoe goed we eigenlijk voor een ander zijn. Wij hebben elkander overladen met alles en nog wat, maar ondertussen wisten wij, dat wij door te geven weer iets terug zouden ontvangen. Het is een ruilhandel geweest. Maar toch moet er in doorschemeren dat we het goed met onze naasten (de allemaasten) me nen. Wij zijn van de slechtsten nog niet. Velen hebben de „heilige" afgehaald. Dat deden ze voor de kinderen, maar zo diep zit het heidendom in ons, dat we het toch uitermate leuk vonden. Maar het was voor de kinderen. Dat durfde men ijskoud te zeggen. Hebben wij dan niets anders voor onze kinderen om op te attenderen? Er wordt zo gemakkelijk gezegd dat onze voorouders heidenen waren, maar dat de komst van het christendom alles radikaal heeft veranderd. Zien wij dan niet dat het christendom maar een ver nisje is over het oeroude, diep ver scholen heidendom in ons? Als vijf december ons leert om iets voor elkander over te hebben, heb ik er vrede mee. Maar dat hoeft geen bisschop ons te zeggen. Het is het woord van Hem, Die kwam om Zich te geven, volkomen; Die de armen en berooiden opzocht en at met tollenaars en zonda ren, tot grote ergernis van hen, die zo best waren in eigen oog; die dach ten dat er geen beter mensen waren dan zij, omdat zij hun paadje zo schoon hielden. Maar het was slechts de bui tenkant, een witgepleisterd graf, dat van binen stonk van de ontbinding. Hebben wij op die vijfde december werkelijk iets gegeven aan een ander? Hebben vrouwen een halve dag hun huishouding verlaten om bij een ander de boel te doen, bij een mens dat ziek te bed lag en niet wist hoe ze gehol pen moest worden. Ben je daar uit eigen beweging heen gegaan om wat licht te brengen in het donkere be staan. Hebben wij een arme drommel, die het een aan het ander niet kon krijgen, geholpen, zonder dat die man of die vrouw wist waar het vandaan kwam? Of zijn we prat geweest op on ze goede werken, door dit aan anderen mee te delen, hoeveel wij hebben ge geven voor dit of voor dat, voor deze instelling en voor dit mooie doel. Heb ben wij onszelf op de borst geklopt, (zonder dat te laten zien) dat wij zo goedgeefs zijn geweest? Wat zullen die anderen, die het niet dóór hebben, grote achting hebben gekregen voor zo iemand, die niet op vijfentwintig gulden ziet om dat zomaar uit te ge ven! Zulke gaven zijn waardeloos, omdat de liefde ontbreekt; omdat het alleen maar is om een naam te maken en te laten zien hoe goed wij toch zijn. Het is ogenverblinding; hetis hoogmoed, de zonde uit het paradijs. Hebben wij het bij die dag gelaten, om Iets voor een ander te doen? Dan is het waardeloos. Het moet niet zijn op die datum alleen. Al onze dagen moeten we liefde geven, zonder dat wij rekenen op wederliefde. Of is het bij velen vijf december alles lief en mooi, maar zes december elkander haast in de haren vliegen om een kleinigheid? Is het slechts één dag dat wij onszelf even wegcijferen, maar dat we de rest van het jaar weer de baas zijn, waar omheen alles moet draaien? Is het weer gekrakeel geworden in de huisgezinnen, omdat ieder weer zijn eigen gang gaat voor zijn eigen ik? Wat schieten we dan met zo'n ene dag op? De borden zijn verhangen; men schakelt over op de kerstdagen. De advent, de morgen stond, is er al. Velen denken niet om Hem, Die kwam in de wereld vol schuld. Het gaat om het feest, het feest voor onszelf, en misschien ook weer wat geschenken er bij. Maar de geboren Koning laten wij rustig tussen de beesten liggen. Als er iemand vraagt: „Waar is de geboren Koning der Joden?" dan kijken we zo'n vrager verwonderd aan en het scheelt niet veel of we wijzen naar ons voorhoofd. Wat komen jullie onze feestvreugde bederven. Over deze din gen moet je niet spreken, want dat bederft ons feest, ons eigen feest. Maak maar dat je wegkomt, spelbrekers! Hoe zal ik U ontvangen? Ja, hoe zal dat kunnen, als wij boor devol zitten met vermeende heiligheid? Dan zal er geen plaats voor zijn. Als wij denken dat wij de wijsheid in pacht hebben, zal er geen plaats te vinden zijn voor Hem, Die de ware Wijsheid is. Als wij beter zijn dan een tollenaar, zal Hij niet komen aanzitten bij ons. Als wij maar één vermeende deugd in ons hebben, zal Hij ons niet kunnen vervullen met Zijn gerechtigheid. Als wij proberen heiliger voor de mensen te zijn dan in het verborgen voor God, zal Hij onze deur voorbij gaan. Rijken zendt Hij ledig weg, maar armen worden met goederen vervuld. Maar dan arm wat een ander niet ziet, een stille arme, waar geen mens weet van heeft. Als wij niet als kindren worden Zullen wij dit nooit verstaan: Nooit deez' Wijsheid binnengaan. Waar in omgekeerde orde Alle hogen dingen staan. Enkel kindren mogen weten. Kind, uw groot geheimenis: Dat wat wijzen dwaasheid heten Bij U diepe wijsheid is; En uw licht is duisternis. Alle grootheid valt in duigen Enkel die hun hoofden buigen En hun wijsheid in het stof, Zullen ingaan in uw Hof. (Jacques Schreurs, De wijzen) Zwerver MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bouwvakbonnen. Het verzilveren van vakantiebonnen voor het verzuim op de Kerstdagen en nieuwjaarsdag vind plaats op dinsdagavond 12 dec. van 6.30 tot 9 uur bij dhr. G. Overweel, Pr. Marijkestraat 11, Middelharnis. Er zijn verschillende plaatsen in Ca nada en Noórd-Amerika, waar ieder voorjaar klompen en bezem te voor schijn worden gehaald, om met deze at tributen van eenvoud en zindelijliheid, in straatschrobben en klompendans het oude vaderland, misschien met een tikje heimwee, te gedenken. Nergens is ech ter de klomp en de bezem meer in ere dan in een plaatsje halverwege gelegen tussen Milwaukee en Manitowoc, kort bij het Michigan meer. Deze plaats „Cedac Grove" heeft n.l. haar ontstaan te danken aan de klomp en de bezem. Het is precies 120 jaar ge leden dat 42 onversaagde Hollanders een weg forceerden door de dichte bos sen naar de plaats, die nu ais „Cedar Grove" bekend staat en daar een ge meenschap vestigden, waarop de Staat Wisconsin trots mag zijn. „Onze huizen, kerken, scholen, fa brieken en boerderijen getuigen van de vlijt, de moed en het vertrouwen in de Almachtige God van deze vroege pio niers en hun nakomelingen. Het past ons even stil te staan om een saluut te brengen aan deze onze voorouders" zo staat in de officiële feestgids van, het 1967 Holland-Festival in Cedar Grove. De streken langs het Michigan meer waren al vroeg in trek bij de Hollandse emigranten. In november 1847 gingen meer dan 200 Hollanders aan boord van de stoomboot „Phoenix" in Buffalo, om het laatste deel van hun reis naar het land van de Dollar te maken. Voor hen, die gedacht hadden de „via DoUarosa te gaan bewandelen, zou deze reis een „via Dolorosa", een weg der smarten worden. Vijf mijl voor de plaats van bestemming: „Sheboygan" brak brand uit aan boord van het emigrantenschip, dat snel ten onder ging. Tweeenveertig personen overleefden de ramp en kwa men in twee lekke roeiboten aan de kust. De geschiedenis zegt dat ze be zems voor roeiriemen en klompen voor hoosvaten gebruikten. Deze 42 Holland se schipbreukelingen vormden de kern van het latere Cedar Grove. De bevolking van Cedar Grove heeft het 120 jarig bestaan van de nederzet ting op waardige wijze van 27 tot en met 29 juli 1.1. gevierd. De „Tennissen", „Kruisen", „Roerdinks", „Brugginks", „Lammersen", „Risseeuwen", „Kalands" en tientallen anderen met onvervalste Hollandse namen waren op klompen en in Hollandse klederdrachten. De overgang van schoenen met hoge hakjes, de „haute chaussure" naar de klomp, de „hout chaussure" viel bij de dames niet mee. Dit was duidelijk te zien want de watten waarmee men de klomp van binnen had voorzien staken er aan alle kanten uit. Een van de talrijke feestnummers was het gezamenlijk straatschrobben. Dit had plaats onder leiding van een „voor man", die het einde in zuiver Zeeuws dialect aankondigde met: „noe is het genog 'oor". Het straatschrobben werd gevolgd door een klompendans met ketelmuziek, of zoals de spandoeken het aankondig den: „Kuekenmuziek". De Amerikaan heeft al last genoeg met de spelling van z'n eigen taal, zodat we de verkeerde spelling van „keuken" maar voorbij gaan. Een bijzondere attractie was de aan- dat is de extra overheidspremie voor ambtenaren over hun spaartegoed bij onze bank. dank zij de (rijks)ambtenaren- spaarregelifig. komt u eens praten, het verplicht u tot niets. wij zijn dagelijks ter beschikking. Beste meisjes en jongens! Nu wij in de adventstijd zijn, vind ik het aardig, dat mij een raadsel werd toegezonden, dat op dat gebeuren be trekking heeft. Het raadsel ,dat nu een plaats krijgt, werd ingezonden door Gerrie Koote, Middelharnis. Hier is het DECEMBER-RAADSEL 2 1. Eiland waar Paulus terecht kwam na de schipbreuk. 2. Woord dat veel voorkomt in het Boek Prediker. 3. Man van Abigail (1 Sam.) 4, Zoon van Aaron. 5. Priester in Jeremia's tijd (Jerem. 29). 6. Betekent: de eer is weg gevoerd (1 Sam.,. 7. Zoon van David (1 Kron.). 8. Staf, genoemd in de profe tieën van Zacharia. 9. Vader van Sim- son. 10. Koning van Juda (kunnen ver schillende namen zijn). 11. Medegevan gene van Paulus (KolL). 12. Zoon van Jefunne; verspieder. 13. Richter. 14. Knecht van Elisa. 15. Vrouw van Boaz. 16. Geestelijke zoon van Paulus (Brief aan Filemon). 17. Ik ben de Alfa en de 18. Amos was ossenherder te 19. Zilversmid (Handel.). 20. Plaats waar een tovenares woonde in Sauls tijd. 21. Profeet in Davids tijd. 22. Rivier in het Paradijs. 23. Vriend van Job. 24. Man die acht jaar krank had gelegen (Handel.). 25. Betekent: want nu heeft de Heere ons ruimte gemaakt (Gen. 26). Broer van David. De beginletters van deze woorden vormen een gedeelte uit de Lofzang van Maria. BRIEVEN Annie K., Rotterdam. Van jou heb ik nu twee lirieven te beantwoorden. Je hebt wel gezien, dat ik je de vorige keer niet vergeten was, maar dat er geen plaats meer was. De eerste ging nog over je verjaardag. Nog hartelijk gefeliciteerd, al is het wel wat al te lang geleden. En dan de tweede over die n.o.-samenkomst. Die zal bepaald wel leuk geweest zijn, maar nogal druk om alles voor elkander te krijgen eer het zo ver is. Ik ben blij, dat je inge nomen bent met het boek! Diny G. Borssele. Ik geloof dat de moeders nooit het inzenden zouden ver geten. Ik lees nogal dikwijls, dat moe ders haar zoons of dochters er op at tent moeten maken. Ben je nog naar Scherpenisse geweest, ter ere van je ooms verjaardag? En hoe was het op de klasseavond? Is er lekker gegeten? En dan tenslotte ben ik natuurlijk be nieuwd naar je rapport van eind no vember. Ineke G. Borssele. Jouw brief moest ook nog blijven liggen vorige week; ook die van je zuster. Maar hier staan jullie dan vooraan. Ik snap dat het een hele drukte is geweest. Maar toch altijd gezellig, nietwaar? Het is een groot voorrecht dat dit nog kan plaats vinden. Ik geloof dat jullie je niet ver veeld hebben. Het is een mooi werk om zingende mensen te begeleiden op het orgel! Henk P. Vlaardingen. Jij hebt voor je brief de weg van de minste weer stand genomen, als je me snapt. Het is goed, hoor! Bij jullie zal het dan wel meer gevroren hebben dan bij ons. Dat kan plaatselijk veel verschillen, hè? Ik merk, dat jullie daar heel mooi wonen. Misschien zou je niet eens meer naar Rotterdam terug willen. Is er al een stift leeg geschreven? Dan heb je al heel wat letters moeten maken. Nellie S. Nieuwe Tonge. Wat een mooi veT-sierde brief! Je hebt er veel werk van gemaakt, zeg! Zie je het schilderijtje hangen als je op bed ligt? Dat is mooi! Dan zal jij me niet gauw vergeten. Fijn, dat het zo goed naar Jans zin gaat. En Andrea maakt ook vorderingen, hoor ik. Dan gaat het de goede kant op. Truus O. Domburg. Aan alles kan ik merken, dat je weer goed gezond bent, want je babbelt per brief honderduit! Maar dat is wel leuk. Was het toch nog prettig in Friesland, ondanks de regen? Wat moet het daar dan wel niet zijn als het mooi weer is! Ben je de achterstand op school al een beetje ingelopen? Als je zo lang weg bent, valt het niet mee om bij te blijven. Hoe is het verder gegaan met je vroe gere buurvrouw? Dat zijn ingrijpende dingen die gebeuren moesten. Ad R. Creil. De kinderen, die veraf wonen, zijn er meestal het eerst bij met hun brieven. Over het bezoek van de Koningin heb ik gelezen. Jij hebt de vorstin dus gezien, maar dat kon al leen, omdat je met je ellebogen werkte, geloof ik. Meestal is de toeloop zo groot, dat je haast niets te zien krij'gt. Kon die vervangende meester de som niet tot een goed einde brengen? Nee, dan zal ik niet meer zeggen, dat meesters alles weten en alles kunnen. Leni K. Sommelsdijk. Het is een heel lijstje van geschenken in verband met je verjaardag! En dan had je nog niet alles geschreven! Je kan weer een poos je vooruit met verschillende dingen. En andere dingen blijven hun ■waarde hou den. Heb je de ontbrekende woorden gezien bij de oplossingen? Altijd er j maar goed naar kijken. Louis R. Creil. Help jij 's zaterdags 1 ook bij het fruit verkopen? Dat is een mooi werk, vooral als het met kisten tegelijk gaat. Dan gaat de voorraad slinken. Is Bea nu goed beter? Het was nogal ernstig, hoor ik. Voor dieren moet je ook alles doen wat mogelijk is, niet waar? Je schrijft: wij hebben de tuin omgespit. Kon jij daar ook al aan mee helpen? Het is zwaar werk, hoor! Corrie O. Domburg. Over de vakantie had je zus al geschreven, en het werd bedtijd ook voor je. Bedankt voor het bijgesloten raadsel. Ik hoop het in het vervolg te plaatsen. Nu moeten andere raadsels voorgaan, in verband met de aanstaande feestdagen; dat begrijp je wel. Greetje de J. Ouddorp. Toen je schreef, had je al heel wat repetities gehad, maar de uitkomst wist je nog niet. Nu is je rapport bij jou al oud nieuws. Daar hoor ik volgende keer wel iets van, zal ik hopen. Kan Janny ook al kerstversjes zingen? Nu je dit leest, zal je al weten hoe het met Joke is. Mineke K. Sommelsdijk. Je hebt een mooi verslag geschreven over die trou werij. Dat was wel een leuke avond op de vereniging, geen handwerken, maar tekeningen maken. Jij weet nu al de uitslag, denk ik. En wie was het? Had jij er een beetje moed op? Het zal nog niet zo gemakkelijk geweest zijn om de beste uit te zoeken. Els van G. Middelharnis. Kind, wat heb jij veel geschreven! Maar je moest ook twee verslagen klaar maken over trouwen, één vlak bij en één in Rot terdam. Je hebt het best gedaan. Ook wat het versje betreft. Ik geloof zeker dat meneer het mooi heeft gevonden. En wat had hij voor jou? Hanna de J. Ouddorp. Alvast harte lijk gefeliciteerd met je verjaardag. Ik ben te yroeg, maar ik hoop dat je die dag toch mag beleven, en nog vele jaren in het verschiet. Is je rapport meegevallen? En hoe maakt je neefje Aart het? Maarten J. Serooskerke. Nummer één was ook een beetje buitenbeentje; je moet zulke raadsels eens een keer ge zien hebben. Ik had het eigenlijk bij de oplossingen duidelijker vóór moeten stellen; als er dan nog eens zoiets komt, dan zou je het gauwer weten. Fijn, dat je met Je talen weinig moeite hebt. Talen zijn zeer belangrijk. Maar met de andere vakken kun je het toch ook wel hijsen? Lenie D. Zoutelande. Ja, het eerste raadsel vonden meerdere kinderen moeilijk. Ik had er nog meer uitleg aan moeten geven, merk ik achteraf. Is de verkoudheid over? Mistig weer is ongezond weer. Niets beter dan een beetje vriezen en een heldere lucht, maar wij hebben het niet voor het zeg gen. Ik dacht dat nu de bieten al uit de grond waren. Nu zal dat wel op dit ogenblik, want in een week kan er heel wat gebeuren. Heb jij je naam er on der gezet, Kees? Dat zie ik. In het vervolg moet je eens proberen een klein briefje te schrijven, hoor! Dag Kees! Ria de V. Vrouwen/polder. Ik had ge dacht dat je handwerken zou zetten, maar dat vind je misschien een vak dat er een beetje los aan vast zit. Aardrijkskunde heb ik ook altijd mooi gevonden. Mijn meester was er heel goed mee op de hoogte en daarom kon hij ons er zoveel van Ieren. Maar ik ben al veel vergeten, want het is al zo lang geleden dat ik schoolging. Marietje M. Aagtekerke. Hoe is de test uitgevallen? Je hoeft alles natuur lijk niet te schrijven, maar viel het nogal mee? Had je het anders verwacht? Als ik het goed begrepen heb, was dat een soort rijdende dierentuin. Nu had den jullie ineens een prachtige dier- kundeles. Mooier dan uit een boekje, hè? Gerrie K. Middelharnis. Ik ben met jou begonnen en nu eindig ik ook met je, zoals je ziet. Heeft de prijs de ere plaats in huis gekregen? Dan behoef ik niet meer te vragen of zo'n prijs ook mooi is! Wat een goed bericht over opa! Soms komt de genezing boven de verwachting van de doktoren; wij heb ben overal Gods hand in te zien. Is hij nu thuis of moet hij nog wat wach ten? Het is goed dat ze voorzichtig zijn. Aan allen de groeten terug. Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko. wezigheid van een echte klompenmaker in de persoon van Fred Oldemulders, die zijn vak in Holland geleerd heeft. Voor honderden toeschouwers liet hij zien hoe hy de „wooden shoe" met „bo ring en besnijding uit de ongeformeer de klomp hout" te voorschijn bracht. Wat er ook van het nationale karak ter in de grote Amerikaanse immigran ten smeltkroes verloren gaat, de herin nering aan een nationaal gerecht of lekkernij weet zich lang te handhaven. De Duitser vergeet niet gauw zijn Brat- wurst, de Hongaar zijn Gulash en de Italiaan zijn Macaroni. Een Holland- Festival zonder oliebollen zou, volgens de feestcommissie, niet compleet zijn geweest. Drie dagen lang dan ook, vermeldde de spijskaart in de eetgelegenheden „oliebollen" te samen met „worstbrood jes" en „karnemelk". Voor de niet-van- HoUandse-afkomst Amerikanen werd de oliebol omschreven als: „met rozij nen gevulde doughnut ballen" en het wortsbroodje als „pig-in-the-blanket," „varkentje in de deken". De Ameri kaanse doughnut is ook al in onze grote bakerijen te verkrijgen. In tegenstelling met de oliebol is de doughnut een ring vormig gebak, er is dus een gat in. Een filosofisch aangelegde restaurateur in Washington had de doughnut als sym bool voor zijn levensopvatting genomen. Op het schaaltje waarop het gebak ge serveerd werd stond een rijmpje, dat vrij vertaald aldus luidt: „Wat ook uw doel zij op uw levenspad. Kijk steeds naar de doughnut en niet naar het gat". In de 120 jaar van het bestaan van Cedar Grove hebben de Hollandse schipbreukelingen en hun nakomelingen trots mislukkingen en teleurstellingen veel tot stand gebracht. Voor hen ook de les in bovenstaand rijmpje: „kijk naar wat je bezit en niet naar wat je mist". P. Nieuwl^nd. Het aantal landarbeiders blijft afne men, zo blijkt ook nu weer uit het jaar verslag van het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Het aantal door dit fonds verzekerde werknemers is ge daald van 85.826 in 1964 tot 81.361 in 1965. Het bedroeg toen nog 83 pet. van het aantal in 1962. Het sterkst was het verloop in de groep van hen die min der dan de helft van het jaar in de landbouw plachten te werken. Deze liep in 1965 met 5.63 pet. terug, de groep van hen die het halve jaar of langer in de Dankzij het aantal voetmaten (toonhoogtes) zijn alle Ri-ha or gels zeer gemakkelijk te bespe len. Ri-ha biedt u 5 toonhoogtes per toets. U kunt hem desnoods met één vinger bespelen. Door meer kontrast in klankkleur en de grotere volheid van toon. Mede hierdoor heeft hel Riha orgel een toonaangevend karakter gekregen. Dankzij de grote produktie met export naar alle werelddelen kun nen in Ri-ha orgels veel meer speelmogelijkheden ingebouwd worden voor een lagere prijs. Voor f 1.995,- heeft u reeds een volwaardig Ri-ha produkt (4-korig en.... Preset-registratie. Keuze uit 8 modellen en 3 houtsoorten. frijdag 8 dece Enige pe Lns eigende "eer J- J- ^^n ,eten: jjet perceel, Ue Tonge, S groot 4.50.0 ;,^in het No g Oudelandse 'pe percelen, Lde Tonge, S .3 t.m. 419, s 25.83 h.a. gel (olenpolder, a jiweg- Het perceel, jieuwe Tonge, utnroer 1388, A., gelegen t jn 'de Oudela- a GUNNING RIJ VAN P j^NV AARDE ilevering geslo ;l,rijfbiljetten, rijdag 15 de antore van [OTAHIS M. TE OUDE l^^,aa^ nadere verkrijgen z [el 01874 - 36 iortijd 562). erkoopvoorwa in ter inzage antore. HOOGSTE isautomaten ascombinaties iel- en langz intrifuges v.a. WAAN Ruilstraat tel. 25. lotterdam en Brielle, tel. O landbouw werken met 5.04 pet. In man jaren uitgedrukt was er een teruggang van 70.020 in 1962 tot 62.161 in 1964 en 58.876 in 1965. rE HUUR G plm. 2V2 3or de teelt antuitjes. M ;e. anbiedingen 173 bureau va „Dwergpapegaaien en lori's" door R. R. P. van der Mark. Uitgave N.V. W. J. Thieme Cie, Zutphen Dit deel van Thieme's volière-biblio theek handelt over Dwergpapegaaien en lori's. Onder de dwergpapegaaien ne men de diverse „Agapomis"-soorten, zoals die veelal door de liefhebbers worden betiteld, een ruime plaats in. Agapornis is samengesteld uit het Griekse woord agapein, dat liefhebber betekent en arnis, dat vogel betekent. Zou men het woordelijk vertalen, dan komt het neer op liefdesvogels, vandaar, dat de Engelsen deze vogelsoort Love birds noemen. De Fransen en Duitsers noemen de Agapornissen echter respec tievelijk Inseparables en Unzertrenn- liche, wat onafscheidelijk betekent. Men is tot deze naam gekomen, omdat de vo gels steeds dicht bij elkaar zitten. Dwergpapegaaien der Agapornidde- familie vormen een vrij gesloten groep onder de papegaaiachtigen en bezitten een korte afgeronde staart; hun hoofd kleur is groen met gele, blauwe, rode en zwarte tekening. De Agapornissen worden uit Afrika in gevoerd en vaak ook uit Japan. Er be staan zeer veel soorten onder; in dit boek worden er ruim veertig beschre ven en van de lori's wel vijftig exem plaren, ledere kweker en dat zijn er talloos vele bezit wel een of meer paren dwergpapegaaien en men gaat er ook meer en meer toe over om een of meerdere Lori's aan te schaffen. Om iets van de Agapornissen te zeg gen: het zijn zeer gewaardeerde volière- vogels, die tegen matige aanschafprijs binnen het bereik van iedere vogellief- hebber liggen en waarmee prima fok- resultaten zijn te behalen! De verzor ging brengt weinig moeilijkheden met zich mee, omdat deze vogelsoorten zaad eters zijn en zich hiermee in de natuur ook hoofdzakelijk voeden. Alle Agapor nissen broeden in holen, die soms zeer diep kunnen zijn. Het broedblok moet tamelijke afmetingen hebben, waarvan in genoemd boek enige voorbeelden met afmetingen staan. Zij leggen 36 witte eitjes; na 18-22 dagen komen de jongen uit, die tussen 4-5 weken vliegvlug zijn en het nest verlaten. Het tweede deel van dit boek gaat over de Lori's met hun schitterende kleurenpracht. Het fokken is iets min der gemakkelijk maar leidt toch vaak tot een goed resultaat. Over de aanschaf voeding, huisvesting, voortplanting enz. wordt een uitvoerige beschrijving gege ven en zeer interessant is wel de be schrijving van meer dan vijftig soorten! Wie zich agapornissen of lori's aan schaft moet beslist dit boek kopen, le zen en herlezen! De prijs van dit rijk geïllustreerde boek, w.o. prachtige kleu renfoto's is 7,90. „Parkieten uit Australië" R. P. van der Mark. door R. Dit is weer zo'n mooi, nog niet lang geleden uitgekomen boek uit Thieme's volière - bibliotheek. De liefhebberij voor het houden en fokken van par kieten uit Australië neemt in Europa de laatste jaren grote afmetingen aan. Naast een interessante en leerzame vrij etijdsbesteding vormt de kweek van Australische parkieten een kostendek kende en somtijds niet te verwaarlozen bron van inkomsten! In bovengenoemd boek is allereerst de nadruk gelegd op de levensviijze en broedgewoonten in de natuur, die ook in volière-milieu zo goed mogelijk be naderd dienen te worden, al is het aan passen van deze vogelsoorten groot. Van der Mark beschrijft in de hoofd stukken huisvesting, voeding, aanschaf en kweek de ervaringen van vermaarde „vogelaars" in Europa, terwijl hij bij de soortbeschrijving duidelijk uiteenzet, waarom de kleurverschillen binnen de soort te wijten zijn. Zowel de gemakkelijk tot nafok te be wegen soorten, zoals de Valkparkiet, Bourke's parkiet en Roodrugparkiet, die financieel binnen ieders bereik liggen, als de meer dtirdere en ook de soorten die meer ervaring eisen, worden er in extenso in behandeld. Het boek bevat prachtige kleurenaf beeldingen alsmede een groot aantal zwart-witfoto's van levende exempla ren van zeer vermaarde vogelfotografen Zij onderstrepen duidelijk de kleuren- I rijkdom en fraaie vormen, waaraan de parkieten uit Australië hun grote popu lariteit te danken hebben. Een prachtig boek, dat iedere parkietenkweker zich moet aanschaffen. Vraagt er uw boek handelaar naar! De prijs van 8,90 is het ten volle waard! Wevers en Wida's, door R. B. F. van der Mark. Uitgave Thieme's Volière-bibliotheek. Prijs 6,90. Wevers en Wida's worden reeds langer dan een eeuw als kooi- en volière-soor ten gehouden om hun kunstige nest bouw, maar zeker ook om hun zeldzaam prachtige kleurenrijkdomi Door de lage aanschaffingsprijs, de eenvoudige huis vesting en verzorging zijn Wevers en Wida's vooral voor de beginnende vo- gelliefhebber een begeerlijk object. He' zijn zeer beweeglijke vogels, die, mits ze in goede conditie worden gehouden, steeds heerlijk door de volière vliege» en hun imposante nestbouw is zo ver bazingwekkend, dat menige vogelliet- hebber deze vogelsoorten slechts houdt om te kunnen genieten van hun bouw kunst, die de Wevervogels ook in ge vangen staat onverdroten voortzetten. Wanneer ze maar over voldoende ruim te en nestmateriaal beschikken. Ook is de jaarlijks 2 maal terugkerende veer- vsnsseling zó interessant en boeiend en doet iedereen verstomd staan, omds' deze vogelsoort kans ziet zijn uiterlijk te veranderen van een eenvoudig bruin grijs op een mus gelijkend vogeltje, i" een werkelijk betoverend mooi pracfit- kleed, waarbij hij het tegen de fraaist en felst gekleurde vogelsoorten kan op nemen! De Wevervogelsoorten zijn gehard, eenvoudig in onderhoud en verzorging terwijl ze tot de billijkste vogelsoorten gerekend moeten worden. Tal van wevers, widavinken, wida's atlas- en staalvinken worden er breed voerig in beschreven. Wie van plan i' deze mooie vogels te gaén houden, kao beslist niet buiten dit boek, hun huis vesting, verzorging en kweek zal beslis' bestudeerd moeten worden. En wie reeds van deze vogels in zijn voliè" heeft, kan uit dit boek veel van de ef' varingen van anderen leren. Vele mooie kleurenplaten en uitmuntende vogeU"' to's verluchten dit prachtige werk. Een volgende keer hopen we een b^' spreking te geven over Zaadetende tro pische vogels deel 1, 2 en 3, waarin o* een groot aantal wever- en wida-soor- ten worden behandeld. GROENT in pakk zakken. ÜINTURF in plasti ERTUINKO in plasti Bevat t stoffen voor gaz ordt ook th" Middel Tel. (018 Gebr Dderne type ;e prijzen, n ingeruild i in prima st ;e prijzen arden zelf t liaald of p 'en risico. sch afspreke igoniastraat yerland, tel g'g. 01860-3 «ft U al ee- enda, voorzi van een n 5r 1968. W •ds binnen! •eft U nog n '-agenda ge een aan. ruime so- pda-portef ^stic tot de 'rten. Boekh

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6