De bevolking van Nederland Purol|i<>"4l Nieuwe kotter G.0.7 ,Klaasje' vol technisch vernuft 1 Bergmeubelen ar Nat. reservisten onderscheiden Vrachtwagen reed hoelc uit winlcelgevel Vrouw door auto aangereden Marcus Faasse, F^C. KORTEHEG k ZOON chivarl ie ivraagd ld e (1891 MpdüaUe Twee auto's totall-loss bij botsing P. C. CLEYNDE overleden In Zuid-Holland in 10 laar 15.000 ha agrarisch areaal onttrokken J. KEUVELHIIR (oud-Middelharnisser) wordt zondag 100 jaar Vrijdag 8 december 1967 No. 3644 PBINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - M3DDELHARNIS Bedacüe en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonda TeL 2(n«» Giro 1671W0 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijüi tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond I smetteloos zui ^-^^ de.huid .smetteloos zuiver de ïlknolU Een jaar van Gods welbehagen Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" van klein tot groot. Maar allen met véél bergruimte. Nieuwe regeling 0. en S. fonds voor de bedrijfsbeëindiging naar de Minister Ettense veemarkt 40e jaargang eslag. eigen '-aken, ingen. Kievit, iteren lieuwe RNIS ^RKENS- larom ook JO GRAM. )0 GRAM. am HAM GULDEN, Ouddorp Voor diegenen onder onze lezers, die evenals wij geïnteresseerd zijn in aller lei statistieken, willen we gaarne de voornaamste, meest recente cijfers" me dedelen omtrent onze Nederlandse' be volking. We doen dat aan de hand van het onlangs verschenen „Statistisch Zakboek 1967", dat in 324 tabellen alle mogelijke gegevens bevat over ons land, zijn bevolking, volksgezondheid, volks huisvesting, kerkelijke en politieke ge zindte, onderwijs, beroepsarbeid, land bouw- en visserij, nijverheid, binnen- en buitenlandse handel, verkeer en ver voer, geldwezen, betalingsbalans, open bare financiën, inkomens en vermogens, consumptie, sociale zaken, rechts- en gevangeniswezen enz. Wie tegen de zeer lage prijs van 5,50 over al deze getal len wil beschikken, kan het bestellen bij de Staatsdrukkerij in Den Haag. Al deze cijfers zijn verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek (C. B.S.). Aangezien het niet is toegestaan hier uit hele of gedeeltelijke tabellen over te nemen bepalen we ons tot het vermel den van een aantal losse cijfers, die voor onze lezers interessant kunnen zijn. Dat onze bevolking een sterke groei vertoont, is bekend. Op 31 december 1966 bedroeg het totale aantal 12.535.300 Over dat Jaar was de toeneming 158.100 ongeveer het aantal van de groei der laatste jaren, die l,3»/o bedraagt. In het jaar 1829 was het totaal nog slechts 2.613.000, omstreeks 1900 was het 5.200. 000, dus een verdubbeUng in 80 jaar. Een nieuwe verdubbeling was bereikt omstreeks 1950 met 10.200.000, dus in rso jaar. Het gaat derhalve steeds snel ler. Merkwaardig is, dat er in 1829 op efte 1000 mannen 1045 vrouwen waren gehouden s Zierikzee ans streeki imd tot sta( de ontsli is-conserval s tot chartf nraadschap de benoemi naart 1968 Isabellali aag ontvinj oek om iM ;n inlichting] et gebouw n Scherper eur meent spectaculi est. Daar Qtrent bescli| ieiyk aan q die zich i( herinnerei ïis beschikl nede te kunt u vet: 5.EN iddelharnis iijn ook nu een deel of meer gj et gewas. arven door Jedriofslabof^, ïewasondefi' iet nitraatgi at er onbei Bij ongeve len moest ximaal 30 eren. In de (dus de msters) *f hoog dat rden afgf ook bla' orden inêfl lode zonder ele maande» ingekuilde s Idoende k te zijn. en dat dit laatste cijfer nu 1002 is ge worden. Wat de bevolking naar leeftijdsgroe pen betreft, die beneden 20 jaar om vatte op bovengenoemde datum 37,2Vo van de totale bevolking, die van 20 tot en met 64, dus in 't algemeen de wer kende bevolking 53,l°/o, dus ruim de helft. Dit percentage is in andere lan den veel hoger, omdat daar meer vrou wen in het arbeidsproces zijn opgeno men. Het percentage van de bejaarden (van 65 en ouder dus) was 9,7. Dit was bij het begin van deze eeuw nog slechts V'«, waaruit blijkt dat ons volk een steeds hogere leeftijd bereikt. Nederland is zoals men weet een zeer dicht bevolkt land. Dat blijkt wel hier uit, dat het aantal inwoners per vier kante kilometer thans 375 bedraagt. We hebben de wereldstatistiek er eens op nagezien in het Winkler Prins Jaarboek 1967 en daaruit blijkt, dat Nederland met dit cijfer in de hele wereld aan de top staat. Over de diverse provincies loopt de dichtheid zeer uiteen: Zuid- Holland spant de kroon met 1019 per to^, terwijl Drenthe onderaan staat met slechts 132. In de z.g. Randstad Holland, de provincies Zuid- en Noord- Holland plus Utrecht woont bijna de helft van heel onze bevolking. Het aan tal gemeenten is van 1900 tot 1966 ver minderd met 180. Door de sterke bevolkingstoeneming wordt ook het aantal steden boven de •WO.OOO inwoners steeds groter. In 1950 waren er 11 en nu zijn er 15; Breda, Apeldoorn, Hilversum en Leiden zijn er bijgekomen. De „grote drie" zijn uiteraard Amsterdam, Rotterdam en 's- Gravenhage met resp. 866.000, 724.000 ffl 586.000 inwoners. Rotterdam groeit !oed, Amsterdam matig en Den Haag vertoont de laatste jaren zelfs een klei ne teruggang. Wat de loop van de bevolking betreft vermelden we het volgende. In 1966 werden er 239.611 kinderen levend ge uren en 3135 dood. Het totale aantal sterfgevallen bedroeg toen 100.516, Waarvan 55.638 mannen en 44.878 vrou- "'en. Het aantal huwelijken bedroeg "■^g. U2.000, dat van de echtscheidin- pn 6800 en dat van de scheidingen van *1 en bed 1059; dit betekent dus dat J°/o van de huwelijken stuk gaat. Het geboortecijfer is in ons land zo als men weet, vergeleken bij andere 'anden, tamelijk hoog, maar er is na de "wlog een dalende tendens. In 1950 was het nog 22,7 pro miUe (per duizend in- «'oners), in 1966 was dat 19,2 geworden. '1 Europa is dat cijfer alleen hoger in '■'sland, dat aan de top staat met 25,1 1 de afgel" voorts in Portugal, Ierland, Joego- onderden i" ^«vië en Spanje. In andere werelddelen en bladkool :i]n de geboortecijfers zeer veel hoger: gehalte. Nigeria 53, Togo 55, Guinee 62, Egyp- onden mons' e 41^ Laos 47, Pakistan 43, Perzië 44, i^exico 45, Ecuador 47, Suriname 43! ,Het aantal buitenechtelijk geboren ■mderen is sterk aan het toenemen. Het *sft thans het percentage bereikt van f laatste wereldoorlog n.l. 2,0; dat wil zeggen, dat er op elke 100 levend geborenen 2 buitenechtelijk zijn. Dit 'as m de periode 195Q tot 1960 slechts Het aantal was derhalve in 1966 on- fiveer 4800. Wat de sterfte betreft, het Wer daarvan was verleden jaar 8,1 r- Het promilage is aan het oplopen «was het laagst in de periode 1951- ^°w n.l. 7^5. Het omhooggaan ervan zit wrnamelijk in de stijging van het aan- Pfjaarden. Gedurende de oorlog 1940 ''''*5 was het sterftecijfer 11,1, niet om uit te roepen het jaar van het welbehagen des Heeren, en de dag der wrake onzes Gods." (Jesaja 61 2a). Kerstfeest en Nieuwjaar vallen op één dagNiet volgens onze kalen der, maar volgens Gods heUsplan. Want dat is juist het Kerstevangelie, dat God een nieuw begin maakt. Met de komst van Christus in het vlees is een nieuw tijdperk begonnen, is de volheid des tijds ingegaan, is het jaar van Gods welbehagen geproclameerd. Voor het volk Israël, dat deze profe tie te horen kreeg in de ballingschap, had dit woord een vertrouwde klank. „Het jaar van het welbehagen des Hee ren", datwas een toespeling op het jubeljaar. Dan kregen de veramden hun bezit terug en de slaven hun vrijheid. In het Hebreeuws staat voor „jubel jaar" letterlijk: „jaar van de rams hoorn".. Dat jaar werd namelijk aan gekondigd doordat een heraut op de ramshoorn blies. En nu komt hier de bode des Heeren de vrijlating procla meren voor ballingen, de genadetijd voor ten dode opgeschrevenen. Deze heübode richt zich dus aller eerst tot hen die a-an de rivieren van Babel zitten, maar over hen heen tot al len die bekneld zijn in de boeien van zonde en dood. Het jaar van het wel behagen des Heeren is pas volle reali teit geworden toen de engelen in de velden van Efratha zongen van Gods welbehagen in mensen. Toen aan de Jordaan een stem weerklonk: „Deze is Mijn Geliefde Zoon, in Wie Ik Mijn wel behagen heb." Toen Jezus in de syna goge van Nazareth met de rol van Je saja in Zijn handen op Zichzelf wees: „Heden is deze Schrift in uw oren ver vuld." En dat welbehagen gaat door de hand van de Middelaar ook gelukkig voort. Door de prediking van het Evangelie is dat welbehagen uitgeroepen tot aan de einden der aarde. Het is de taak van elke dienaar des Woords om het te verkondigen: „Ziet, nu is het de welaangename tijd, ziet, nu is het de dag der zaligheid," De tijd tussen Christus' komst in het vlees en Zijn wederkomst op de wol ken des hemels is de tijd waarin naar een woord van Ralph Erskine, „de jaar boeken van de verlossende liefde" zijn geopend. Maar deze jaarboeken hebben twee soorten bladzijden. Het jaar van het welbehagen des Heeren valt samen met de dag der wraak onzes Gods. Met vlammend vuur, zo zegt de Heilige Schrift, zal God van de hemel wraak doen over allen die het Evangelie on gehoorzaam zijn. Het jaar der verlossing is tegelijk de dag der vergelding! Israël gaat droogvoets door de Rode Zee, maar Egypte verdrinkt erinDe Joden keren terug uit de ballingschap, maar Babel gaat onder En toch wat een voorrecht voor hen die aan de dag der wrake niet dan met verschrikking kunnen denken; Er is een jaar der verlossing en slechts een dag der vergelding. God straft tot in drie en ■yier geslachten, maar Hij doet wel dadigheid aan duizend. Er is maar een ogenblilc in Zijn toom, maar een leven in Zijn goedgunstigheid. Zijn recht is als de bergen, Zijn oordelen als een afgrond, maar Zijn goedertierenreid tot in de hemelen. Dat is nu het Evangelie, dat is nu ge nade, dat is nu het welbehagen Gods in mensen. Zo mag het verkondigd wor den, zo moet het verkondigd worden, dat God gereed staat om te verlossen, dat Hij wacht om genadig te zijn, dat Hij Zijn aangezicht in gunst tot ons wil wenden. „De zaligmakende genade Gods is verschenen aan alle mensen." Maar wie er werkelijk belang bij hebben, dat zijn de treurigen, de ter dood veroor deelden, de mensen die een mishagen aan zichzelf hebben gekregen In de Openbaring van Joharmes lezen we van twee engelen. De ene staat op het land en op de zee en zweert bij Dien Die eeuwig leeft dat er geen tijd -meer zal zijn. De andere vliegt in het mid den des hemels en hij heeft het eeuwig Evangelie om het te verkondigen aan degenen die op de aarde wonen. Door deze twee engelen wordt de gehele heilsgeschiedenis bepaald: de dag der vergelding komt, maar nu is het nog het jaar der verlossing. Nog even en het jaar onzes Heeren 1967 behoort tot het verleden. Dan be gint het nieuwe jaar onzes Heeren 1968. Maar het jaar, van het welbeha gen des Heeren is in volle gang Straks eindigt dat ook, als de tijd over gaat in de eeuwigheid. Dan komt een nieuw jaar, dat nooit meer oud wordt, een dag waarop nooit meer een nacht volgt. Want Die op de troon zit, heeft gezegd: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw." Want alzo is geweest het welbehagen Gods in Christus voor de grondlegging der wereld. En daarvan zal de ganse Kerk tot in eeuwigheid zingen: „Door U, door U alleen, om 't eeuwig welbe hagen". Oude Tonge. W. van Gorsel. meegerekend'de 104.080 Joden en 39.000 gedeporteerde politieke gevangenen, tewerkgestelden en militairen in Duitse krijgsdienst. Dit hoge oorlogscijfer om vat b.v. ook de slachtoffers van bom bardementen en van de hongerwinter. Beneden het jaar sterven tegenwoordig veel minder kinderen dan voorheen; het percentage is thans 1,5, dus een aantal van ong. 3600. Dertig jaar geleden was het nog driemaal zo hoog. Het C.B.S. verzamelt ook cijfers van de gemiddelde levensduur. In de periode van 1961 tot 1965 bedroeg het gemid deld aantal te verwachten levensjaren bij de geboorte voor mannen 71,1 en voor vrouwen 75,9. De laatsten worden dus ook weer gemiddeld bijna 5 jaar ouder dan de mannen. De versnelde groei van de bevolking wordt niet allereerst veroorzaakt door de geboorten, want die lopen zoals we zagen achteruit, maar in hoofdzaak door de daling van het sterftecijfer. Gedu rende vele eeuwen waren het geboorte- en het sterftecijfer origeveer met el kaar in evenwicht. Perioden van honger oorlog en epidemieën vooral neutrali seerden het hoge geboortecijfer. Zo heeft de vreselijke pestepidemie van het jaar 1348 in Europa naar schatting 25 miljoen mensenlevens geëist d.i. een kwart van de toenmalige Europese be volking. Een andere gesel vormden de pokken. In de 17e en 18e'eeuw was 10»/o der sterftegevallen aan deze ziekte toe te schrijven. Verder waren er de tyfus en choleraepiremieën. Ook de tuber culose maakte zeer veel slachtoffers. Vooral de steden waren broedplaatsen van allerei ziekten als gevolg van krot ten, waarin een groot deel van de be volking leefde en van de sanitaire toe standen. De moderne drinkwaterleidin gen hebben een grote invloed ten goede gehad op de sterftecijfers. Omstreeks 1800 nog was in Stockholm het sterfte cijfer tussen 45 en 60 per duizend! In Nederland bedroeg dit cijfer in 1850 nog 28,4 0/00. Vooral de zuigelingensterfte was vroeger enorm hoog. In het begin van de 19de eeuw stierven er 250 in het eerste levensjaar, nu 14 op de 1000! Al deze dorre cijfers spreken niette min een duidelijke taal. Statistieken moeten grondig bestudeerd worden en dan zijn ze buitengewoon leerzaam. UITSPRAAK VAN LUTHER „Al zouden we ons dood ploegen, daar zouden we ons niets mee bereiken; en toch wil Hij, dat ik werk, alsof het van mijn werken afhangt. Zonder mijn werk wil Hij het niet doen, maar ook niet zo, dat het van mijn werk afhangt. Daarom mogen wij niet zeggen ik zal maar thuis blijven zitten, ik houd op met ploegen, ik zal het allemaal aan God overlaten, tot me door genade een gebraden kip in de mond vliegt. Dat wil Hij niet. Dat zou God verzoeken zijn." (c. f. W. A. 16,263). Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdflk 36 M IDDELHARNIS MIDDELHARNIS Op de hoek Holland-Zeeland had dinsdagavond een vrij ernstige autobot sing plaats. Komend vanaf het Zand pad wilde dhr. S. B. Jongejan jr. met zijn Fiat 600 linksaf de Langeweg op rijden. Juist op dat moment naderde uit tegengestelde richting dhr. M. L. v. d. Waal met zijn personenwagen. De Fiat maakte bij de botsing zo'n zwaai dat hij de wagen van dhr. W. de Vos uit Oude Tonge die voor de stopstreep wachtte beschadigde. Dhr. Jongejan brak een middenhandsbeentje. Donderdag 7 dec. j.l. werd de jaar lijkse bindingsavond gehouden voor de vrijwilligers van de Nationale Reserve. De bijeenkomst die te Rotterdam werd gehouden werd ook door de dames bij gewoond. Voorafgaande aan het optreden, in een zeer gevarieerd programma, van een beroepsgezelschap werden een aan tal vrijwilligersmedailles uitgereikt voor 10 jaar trouwe dienst en herinneringen voor 15 jaar trouwe dienst. Van het peleton Flakkee kwamen de sld, J. M. Vreeswijk te Nieuwe Tonge en de sld. A. Vroegindewey te Middel- harnis in aanmerking voor de vrijwilli- gersmedaille voor 10 jaar trouwe dienst. De Sgt. - Maj. W. Kroon te Sommels- dijk, de sld. Ie kl. J. C. de Boed te Oude Tonge en de sld. Ie kl. K. Grin- wis te Ouddorp ontvingen een herinne ring voor 15 jaar trouwe dienst. De mt- reiking vond plaats door de Majoor G. ,C. Uyldert - Hoofd van de sectie Nat. Res. in Zuid-Holland, die sinds vorige maand het commando heeft overgeno men van Majoor J. A. Laboyrie. Inlichtingen over het toetreden tot de Nat. Res. worden gaarne verstrekt door de Sgt. - Maj. W. Kroon - .Ds. Montijn- straat 3 te Sommelsdijk. Vroeger hulsarts te Mlddelharnis. Te Oosterbeek, waar hij woonde, is op 78-jarige leeftijd overleden dhr. P. C. Cleyndert jr., arts, die in vroeger jaren geneesheer-directeur van het Van Iter- sonziekenhuis is geweest. Dokter Cleyndert begon zijn medische loopbaan als huisarts te Mlddelharnis. In 1919 werd hij benoemd tot genees heer-directeur van het Goudse zieken huis en hij was de eerste, die na de reorganisatie deze functie vervulde. In 1928 vertrok hij naar Delft, waar hij ge neesheer-directeur van het Oude en Nieuwe Gasthuis werd. Aan het Delftse ziekenhuis is hij werk zaam geweest tot zijn zestigste jaar. Toen is hij nog acht jaar opgetreden als directeur van de mede op zijn initiatief opgerichte stichting Het Nederlands Ziekenhuiswezen. De verdiensten van dokter Cleyndert hebben erkenning gevonden in zijn be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot is te Dieren gecremeerd. SOMMELSDIJK Mevr. Wed. v. d. Bosch-Meijer, wo nende te MeUssant, is woensdag te Som melsdijk door een personenauto aange reden waarbij zij vrij ernstig werd ge wond. Mevr. V. d. Bosch (geboortig te Ouddorp) had de weekmarkt te Som melsdijk bezocht en wilde vanaf het schuilhokje bij de bushalte de' straat oversteken naar de halte richting Oud dorp. Zij moet daarbij onvoldoende op het verkeer hebben gelet, ze werd ge schept door een V.W. bestelwagen van de fa. Verbrugge, bestuurd door dhr. P. V. d. Berg_ te Mlddelharnis. Met een beenfractuür en rugkwetsuren werd zij naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd. In Zuid Holland is in de laatste tien jaar totaal ongeveer 15.000 ha grond aan het agrarische areaal onttrokken. Dit hebben Gedeputeerde Staten van deze provincie geantwoord op vragen van de commissie van rapporteurs over het provinciaal verslag-1966. In de laatste tien jaar is de voor- niet-agrarische doeleinden in gebrui/c genomen hoeveelheid grond met 11.500 ha. toegenomen. Bovendien is het are aal toekomstig bouwterrein nog niet voor niet-agrarische doeleinden in ge bruik genomen gronden, bij voorbeeld opspuitingen in die periode naar schatting met 3500 ha. toegenomen, al dus G.S. Volgens een bodemstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek be stond de oppervlakte in Zuid-Holland (land en water 326.571 ha) per 1 januari 1967 uit: 218.654 ha. cultuurgrond (76»/o), 13.434 natuurterrein (48''/o), wegen, spoor wegen, vliegvelden 6.521 ha. (23%), woon- en werkgebied 38.801 ha. (13,6»/o) en toekomstig bouwterrein 7.309 ha. (2,6»/o). De totale hoeveelheid land in Zuid-Holland is 284.719 ha, terwijl er een totaal-oppervlakte van 41.852 wa ter, breder dan 6 m., is. ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS Het bestuur van de Stichting Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft in zijn dezer dagen 'gehouden vergadering een nieuwe re geling voor de bedrijfsbeëindiging vast gesteld en aan de Minister van Land bouw en Visserij ter goedkeuring aan geboden. Het bestuur vertrouwt erop, dat de Minister zijn goedkeuring kan verlenen en dat de regeling per 1 ja nuari 1968 zal kunnen ingaan. Het groenten- en fruitwinkeltje van dhr. E. Knape op de hoek van de Van Gorkumstraat te Sommelsdijk heeft woensdag een gevoelige duw gekregen met het gevolg dat de voor- en zijgevel ernstig beschadigd werden. Een vracht wagen met aanhanger uit het Utrechtse Maartensdijk kon de nauwe bocht niet nemen en de chauffeur besloot de aan hanger af te koppelen. In de veronder stelling dat de wagen inderdaad los was startte de chauffeur zijn wagen en reed door. Echter was de wagen weer inge haakt met het gevolg dat de gevel ern stig werd beschadigd. Dhr. Knape die juist in de winkel was kon door het gat naar buiten kijken. De voorgevel was ontzet en de winkeldeur zat klemvast in haar sponningen. Het pand is eigendom van dhr. Freek Pen. De politie maakte proces verbaal op. Zaterdag zal vanuit de Deltahaven de proefvaart plaats hebbgn van de nieuwe kotter G.O. 7, de „Klaasje" van schipper Jac. Tanis van Goeree haven hoofd. Als roestig casco kwam het schip zestien weken geleden de reparatieha- ven te Bruinisse binnen om, ligplaats te kiezen voor de machinefabriek P. Maaskant en Zonen te Bruinisse. Als geheel volledig uitgerust uiterst modern Noordzeevissersschip ging de kotter vo rige week de vissershaven uit. In het schip met de afmetingen leng te 26 meter, breedte 0V2 meter, holte 3.30 meter, werd een 620 pk Deutz dieselmotor geplaatst van 750 toeren met een reductie van 3:1. De doorsnede van de schroef (van de firma Van Voorden, Zaltbommel) is 2,15 meter. Op de brug valt allereerst de volledi ge hydraulische stuurinrichting met automatische piloot (Seffle) Verder het echolood de spoetnik de zendinstal latie en de radar (Decca). Maar na dien komt men dan ook tegen de be- De heer Marcus Faasse, wonend Pau- lus Potterstraat 5 te Schiedam hoopt a.s. zondag zijn 100ste geboortedag te herdenken. De heer Faasse die" in Mld delharnis werd geboren vertrok in 1913 toen er op de Middelharnisse sloepen geen boterham meer te verdienen was naar Rotterdam waar hij bootwerker werd. Zijn gezin bestond uit 8 kinde ren, ook werd een 3 weken oud zoon tje van de heer J. Koudijzer ter ver zorging meegenomen omdat zijn moe der was overleden. De heer J. A. Koud ijzer is 29 jaar bij zijn „pleegouders" in huis geweest. Mede om hem en zijn andere zoons verhuisde dhr. Faasse naar Schiedam waardoor de afstand naar het werk be langrijk werd bekort. Zeven van de acht kinderen zijn nog in leven, zij wonen in Schiedam, Rot terdam Canada en Amerika; zijn oud ste zoon is 75. jaar. Zijn vrouw, Abra Sprong overleed 14 jaar geleden. De oude baas geniet nog een goede gezondheid, een dochter die dicht bij hem woont geeft hem de nodige hulp. De fam. Faasse is een bekende Middel harnisse vissersfamilie geweest, de broers van de honderdjarige hebben eveneens de sloepen bevaren. „Arja- nus", de inmiddels overleden auteur van het boek „Zee en Eiland" was een neef van de heer Marcus Faasse. Het eeuw feest zal zaterdag worden herdacht. Er zal ongetwijfeld veel belangstel ling bestaan, de honderd-jarige kan zelfs door de 5e generatie in zijn geslacht worden geluk gewenst! diening van de pneumatische winch type MB 204, met automatische be diening via kleine handeltjes. Deze automatische winch die in de kust visserij steeds meer toepassing vindt, is geheel eigen fabrikaat van de fir ma Maaskant (octrooi aangevraagd), die hydraulisch aangedreven nu ook links en rechts kan draaien. Vakkundig enthousiasme Niet alleen de Bruse mosselkwekers waren enthousiast, ook vele anderen (vakmensen uit en betrokken bij de Noordzeevisserij, en daarbij is ook de schipper zelf), zijn opgetogen over de technische volmaaktheid die hier be reikt is. In de machinekamer vindt men naast de hoofdmotor ook de ballastpompen (Kuhl en Rottinghuis), een Dijkhuis membraampomp enz. De hoofdmotor is voorzien van beunkoeling en wie over koeling spreekt komt op zijn wandeling door het schip ook nog de Wilro koel installatie tegen. Aan dek is door deze praktijkmen sen nu ook weer iets nieuws uitgedacht, een nieuwe mik voor het inleggen van de visboom. Bij de tot dusver gevolgde methode, liep men steeds gevaar, vooral bij zwaar weer, dat de visboom de op varenden troffen, omdat zij grote slin gerbewegingen maakten. Dit gevaar is met de nieuwe vismik van de firma Maaskant nu geheel opgeheven. De elek triciteit (110 Volt) met 24 Volt nood verlichting is aangelegd door de firma Westhoeve, Ouddorp. Ook de heer C. Bal heeft zijn vakkundig aandeel weer geleverd. Hij voerde de betimmering uit, legde het dek in het schip en deed ver der alles op zijn terrein, om het schip het prachtige aanzien te geven dat het nu heeft. De kosten van het schip kant en klaar bedragen f 600.000.—. VOOR BETER 1^^ -----NflflR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 Op de veemarkt van woensdag 6 decem ber 1967, werden aangevoerd 70 runde ren, 7 stuks kleinvee en 1 paard. Het aanbod van runderen was ruim, de handel gedrukt en de prijzen zeker niet hoger. Het aanbod van slachtvee was niet groot met rustige handel en de prijzen stabiel. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900 1350; guste koeien 850 1100; kalf- vaarzen 800 1300; pinken 500 700; graskalveren 350 500; paarden 700 1000; vette koeien 3,50 3,80 per kilo geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1