Het ongeluk kwam niet alleen Tips voor de gladiolenteler desiReë; Door de bril var) Han en Rien Boomsma Omgaan met de Bijbel Boekbespreking Ontsparlng bij de R.P.S. in november KEUVELAAR iVlarktbericht bioembolien->bioemen Qe elegante verlovingsring^: MIDDELHARNIS Bladz. 2 „BILANDEN-NIBtTWR" Vrijdag 8 december 1967 Raadsels op het Kremlin Duizenden mensen lopen jaarlijks over het terrein van het Kremlin heen. Ze staan stil bij de gebouwen, ze bekg- ken de kathedralen, die voor hen meest al alleen musea zijn. Ze blijven stil staan voor twee merkwaardige gietijze ren producten, die op het voorplein op gesteld staan. Het ene is de grote klok, de Tsarenklok. De gids kent zijn lesje wel. De klok weegt 200 ton, de hoogte is 5,87 meter en de doorsnede is 6,60 meter. Mensen staan er om heen, ze laten zich er bij fotograferen. Er is een stuk uit de mantel van de klok, de gids vertelt dan wel verder: de klok is ge goten door de klokkengieters Iwan Ma- torin en zijn zoon Michael in het jaar 1735. Hij is geplaatst op een verhoging, twee jaar later is de boel in de fik geraakt. Toen sprong er dit stuk man tel weg, dit weegt 11 ton. Dan, als extra: de grootste klok van de wereld. We lopen er weer omheen. Een merk waardig product, wat is nu eigenlijk de bedoeling geweest! Wilden ze hem op hijsen in een grote toren, zoals de klok- ketoren die er vlak bij staat en konden ze het niet! Want 200 ton omhoog hij sen is een l^arwei, waar ze toen geen kans voor hebben gezien. En wat is er gebeurd met die brand, zomaar de boel in de fik gaat niet, er moet dus een schuur zijn geweest. En een stuk ge woon uitspringen kan ook niet, de klok wordt gelijkmatig verwarmd, ze hebben er dus een brandspuit op gezet. Toen koelde het water de mantel ongelijk matig af, en dan springt de boel wel. Moskou had toen brandspuiten, van hetzelfde model als de brandspuiten uit Amsterdam, die daar in 1650zo onge veer uitgevonden waren door Jan van der Eemden. Nu kijken we de klok in, de mantel was behoorlijk dik, het was in ieder geval vakwerk. Dan komen we bij gietproduct nr. 2. Het Reuzekanon. In 1586 gegoten door de kanonnengietersmeester Andrej Tschochow. Het weegt 40 ton, de loop is 5 meter lang en de kogels, die er in gebruikt zouden worden moesten een doorsnee hebben van 89 cm. Ze liggen er nu vlak voor; de niet gebruikte ko gels. Trouwens, dit kanon heeft nooit geschoten, het verhaal er omheen is kostelijk. Moskou zou bedreigd gewor den zijn door de Mongolen. Dat waren weer de kinderen van die rauwe kerels, die 'een paar eeuwen lang over Rusland en Siberië met heel harde hand hadden geregeerd. Ze kwamen weer opzetten, en toen gaf de Tsaar opdracht dit ka non te maken. Een reuze kanon, en ze zeiden ervan, als dit gaat schieten, berg je dan, die uitwerking zal vreselijk zijn! Wij, moderne mensen uit de 20ste eeuw lachen er om. Zomaar, met zulk een kogeltje! Neen, goed om mee te gaan vissen op walvissen of jagen op ijsberen. Maar stel je voor, als dat ka non geladen is met kruit, daii zou de loop wel eens uit elkander kunnen springen bij afschieten. Neen, geschoten heeft het niet, maar het heeft wel een enorm effect gehad, de mongolen durf den niet te komen. Stel je voor, dat er inderdaad een schot was gelost Rusland van de tsaren was weggeweest. Nu deed het veel meer, het had het zelfde effect als de dreiging met een atoombom, waarvan we weten, dat het helaas allemaal heel echt is, als die los barstRusland is er bang voor, Amerika, Engeland en oolc wij We hebben de foto's genomen en heel dit verhaal maar geaccepteerd als juist tot we thuis kwamen. Dan ga je nieuws gierig worden ga je nazoeken in ency- clopaedieën, gidsen, geschiedenisboeken of je iets meer te weten kunt komen van die klokken- en kanonnengieters, die zo vreselijk knap gegoten hebben. Het eerste wat je moet weten... wa ren er in de zestiende eeuw wel ge- schutgieters in Rusland? Want we we ten, dat Rusland in het midden van de vijftiende eeuw zich losmaakte van het Mongoolse tyrannensysteem, en heel arm was. Rusland was helemaal niet onbekend bij het westen en het Mongolenrijk ook niet. Er gingen geregeld in die eeuwen gezantschappen van het westen naar de Mongoolse heersers, hun taal was een internationale taal, zeker net zo ver breid als nu het Engels, Dat betekende dus, dat het westen wel degelijk iets wist van Rusland, en dat zien we dan ook, want de Engelsen en de Nederlan ders daar vlak achter, gingen het be vrijde Rusland opzoeken, om zaken te doen. Het westen had interesse voor pelsen. De Russische heersers zochten de Italiaanse architecten op, om te bou wen. Het was blijkbaar in Europa be kend, dat er ertsen in de grond waren en een niet bij name genoemde Italiaan is de eerste oprichter van een gieterij. Dat was al heel vroeg, anno 1480. Wat hij gegoten heeft is niet bekend, de gie terij van Andrej Tschochow wordt niet genoemd, maar we vinden de naam van een Nederlander, die in het begin van de 17de eeuw in Rusland geschut heeft gegoten. Dat was een zekere Koet. Toen we dit wisten hebben we de foto van dat kanon opnieuw bekeken Er staat op de affuit een leeuw en een slang. Die leeuw is een door en door echt Hollands symbool. In het Nederlandse wapen kwam in die da gen de Leeuw voor. Denk, Flakkeeë- naar maar eens even aan Goederee- de, waar je een heel mooi oud res taurant heeft, de Gouden Leeuw. Naar die leeuw in het Hollandse wa pen, is het vernoemd. We zouden nu dit willen stellen: als inderdaad die meneer Tschochow dat kanon heeft gegoten, zou hij dan een leeuw als versiering hebben gebruikt! Vast niet. In het Russische wapen komt de adelaar voor, hij zou een adelaar hebben gezet op de plaats, waar nu die leeuw staat te bekvechten met die slang En dan liefst een dubbele adelaar. Als ik nu dit kanon goed aanzie, dan zou ik zeggen, dat is een kanon, die misschien die Hollandse geschutgieter Koet heeft gemaakt, en, zoals zo vaak gaat, nader hand heeft men er de legende bij ge maakt van het reuzekanon, dat Moskou redde Dan komt er later nog een Nederlan der zich in Rusland vestigen als ge schutgieter en vooral als exploitant van ijzermijnen, dat was Andreas Winius, die bij Tula waar wij doorheen trok ken op de reis Moskou - Yalta zich vestigde en diens zoon maakte er een grote kanonnengieterij van, maar die was al verrussiêst. Dat was dus een geschutgieterij en meteen een gewerenfabriek, door Ne derlanders gesticht. En dan is er nog een derde Neder lander geweest, Peter Marselis, die een gieterij oprichtte aan de Wolga bij de steden Scheksna en Kostroma. Die Nederlanders van de zestiende en zeventiende eeuw waren pittige kerels. Rusland was straatarm, maar er kon den toch zaken gedaan worden. In 1578 zeilde de Alkmaarse schipper Johan Lippen naar de mond van de Dwina, aan de Witte Zee en vestigde daar een handelspost in opdracht van zijn reders. De Duitsers kwamen er vlak bij met een post, dikke palissaden be schermden de kooplieden, namens de Manza. Je had in die tijd in Middelburg een groot koopmanshuis de Moucheron. De familie de Moucheron kwam uit Frank rijk, het waren hugenoten. Deze firma ging ook grote zaken doen met de Rus sen. De Nederlanders waren de eerste boek drukkers in Rusland, in 1560 begonnen ze hun bedrijf. Er is niet veel over be kend, maar veel later is er een Amster damse typograaf, die blijkbaar connec ties had met Tsaar Peter de Grote. Dan schrijven we al 1710 ongeveer. De rus- sische letters zijn heel moeilijk te schrij ven, in Amsterdam worden nieuwere letters in oude trant ontworpen. Daar mede gaat die Amsterdamse typograaf Tessing in Moskou een boekdrukkerij en uitgeverij beginnen. Hij drukt dan leerboeken en schoolboeken. En daar tussendoor nog pamfletten. Want Tsaar Peter de Grote was een ruw man, had nogal wat op zijn kerfstok en de toen malige wereld heeft hem niet altijd even vriendelijk voor zijn daden kun nen beoordelen, Tessing drukte ge schriften, om de tsaar in bescherming te nemen, ook om te vertellen dat de wreedheden niet zo erg waren of niet te vermijden Hoe groot was toen eigenlijk dat Rus land van Tsaar Peter de Grote... Vrij groot, heel wat groter dan Nederland, er woonden zelfs... 14 millioen mensen. Veertien millioen... en momenteel 230 millioen... maar ook in de zeventiende eeuw was de Republiek der Zeven ver enigde Nederlanden maar een kleine doch machtige staat. Hier woonden toen ongeveer 600.000 mensen, en het verhaal is, dat eenderde hiervan werkzaam was op enigerlei manier met de scheepvaart dat was als timmerman op de werf, als kadegast, als schipper als matroos, als reder200.000 mensen werkten in de scheepvaart... we weten het cijfer van nu op geen stukken na. Maar al die mensen die 200.000 mensen leef den van die kerels, die naar Rusland durfden gaan, of de oost, of de Levant. De wekelijkse vaart die de Zeeuwse mosselschepen maken naar en van de Waddenzee verloopt bijna iedere week vlak en gelijkmatig zij het dan dat mist of harde wind kunnen zorgen voor wat afwisseling. Maar soms is er een aaneenschakeling van gebeurtenissen, die plotseling voor een „berichtje" in de krant zorgen. Dit overkwam vorige week de Bru 11 van de firma J, en D. de Koning die samen met het zusterschip de Bru 62, van de zelfde firma de Lek in de buurt van Schoonhoven bevoer. Schipper A. de Koning zag plotseling in de donkere nacht een schijnwerper, die probeerde de aandacht van voorbij varende sche pen te trekken. Een schipper uit Hoo- geveen bleek bij nader onderzoek met zijn Idipperschip op een strekdam te zijn gevaren en men besloot assistentie te verlenen en de klipper vlot te trek ken. Dat gelukte wonderwel, de Bru 62 behoefde niet eens te assisteren, het schip werd vlot getrokken en de Bru 11 besloot zijn reis te vervolgen. Maar de schiper had de bemanning van de Bru 11 opnieuw nodig, want bij het vlot trekken van het schip, was het stuurrad als een razende gaan draaien (dat komt bij zulke gevallen voor) en de vrouw van de schipper had een klap daarvan gekregen en een gebroken arm, met diepe vleeswonden aan de andere arm daarvan het gevolg. Men besloot om een dokter te gaan halen, waarmede schipper S. de Koning zich belastte. In Schoonoven werd een arts opgezocht die met zijn auto naar de Lek kwam gereden. Voor schipper S. de Koning, had het aan boord stappen van het aanlegstei ger op het klipperschip geen geheimen, maar ofschoon de scliipper de dokter nog waarschuwde even te wachten, dan zou hij een plank uitleggen wachtte de dokter daar niet op, stapte mis en ging kopje onder het koude water van de Lek in. Hij kwam in de meest let terlijke zin tussen de wal en het schip terecht. Aan schipper A. de Koning was het toen weer de beurt de dokter te redden. Hij dook op zijn beurt het diepe donkere water in om de luid schreeu wende dokter te grijpen. Dat gelukte wel, maar toen was men nog niet aan boord, de dokter was groot van postuur, in tegenstelling met zijn redder en Simon de Koning moest zijn vrouw weer te hulp komen, met de pikhaak om de drenkeling, die bij het ongeval zijn bril verspeelde, op te halen. Aan boord wilde 'de dokter zich niet verkleden, hij verleende samen met de gebroeders de Koning, nu wel geassis teerd door de knecht Jan Bal en L. van Strien en de bemanning van de Bru 62 eerste hulp en in zijn natte plunje reed de dokter met zijn auto via zijn huis, naar het ziekenhuis te Gouda waar de gewonde schippersvrouw werd opgeno men. Hier geldt dus het spreek'woord: dat vroeger wel op sigarenzakjes als rebus vermeld stond: „Een ongeluk komt zelden alleen." Wat zullen we uit de Bijbel lezen? Hoé moeten we het dan verstaan? Velen z'tten echt met deze beide vra gen en weten het antwoord niet. Er zijn gelukkig allerlei leesroosters, die de weg wijzen, zodat het eerste probleem nog wel op te lossen is. Over blijft dan de tweede kwestie: hoé dit te verstaan? De N.C.R.V. heeft hier kortgeleden twee series radio-lezingen aan gewijd in samenwerking met het Nederlandsch Bijbelgenootschap, dat inkomende vra gen beantwoordde. De geboden stof is thans in druk verschenen in twee ge meenschappelijke uitgaven van de Bij bel Kiosk Vereniging het N.B.G. Zelƒ leren bijbellezen De eerste is een brochure „Zelf leren bij bellezen", waarin de zes avondover denkingen zijn opgenomen, die ds. J. F. van Woerden onder deze titel heeft verzorgd. Zeer verhelderende en boei ende uiteenzettingen over verschillende bijbelgedeelten met vele mogelijkheden tot nadenken en gesprek. Het is dan ook voor tie billijke prijs van f 1,25 (tien exemplaren tegelijk a f 1,be schikbaar. Geef de Bijbel een eerlijike kans De tweede serie van tien lezingen is bijeengebracht in een fleurige pocket van 128 pagina's onder de titel, die de reeks ook droeg: „Geef de Bijbel een eerlijke kans." Daaraan zijn toegevoegd de vier zondagavondlezingen, die Prof. Dr. S. van der Linde, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in augus tus voor de N.C.R.V.-microfoon hield over „Omgaan met de Bijbel." De vier andere medewerkers„ van wie met behoud van hun verantwoorde lijkheid de lezingen zijn opgenomen, zijn: Dr. Th. C. Frederikse, hervormd pre dikant te Wassenaar, over: „De Bijbel is gemakkelijker dan u denkt Ds. S. Meyers, hervormd predikant te Ermelo, over: „Onze leesbril meer be slagen dan u denkt Dr. J. M. Vlijm, gereformeerd stu- dentenpredikant te Leiden, over: „De sleutels liggen dichterbij dan u denkt..." Prof. Dr. G. van Leeuwen, hoogleraar aan de Prot. Theol. Faculiteit te Brus sel, over: „De Bijbel toch moeilijker dan u denkt De lezingen hadden als achtergrond „Klare Wijn", het geschrift van de Hervormde Synode, waarin rekenschap wordt gegeven over geschiedenis, ge heim en gezag van de Bijbel. Veel belangstelling De bestellingen, die reeds voor het verschijnen van deze beide uitgaven binnenkwamen, tonen de belangstelling voor deze hulpmiddelen bij het bijbel lezen. De prijs van de pocket met totaal veertien lezingen is slechts f 3,25. Bij grotere aantallen is korting mogelijk. Brochure en pocket zijn thans ver krijgbaar bij de boekhandel, de N.B.G.- afdelingsbibliothecarissen, bij de B.K.V., Keizersgracht 756, Amsterdam, tel. 020- 237348 en bij het N.B.G., Postbus 620, Haarlem, tel. 023-58201. Wie de Bijbel „een eerlijke kans" wil geven door deze zelf te lezen, zal beide uitgaven graag willen hebben. „In de schaduw van gisteren" Kroniek van het verzet 19403945 door H. M. V. Randwijk f. Uitgave Het Wereldvenster Baarn. Prijs f 17,50. H. M. van Randwijk heeft zijn kro niek van het verzet 19401945 bewust niet met een romantisch sausje over goten maar gestreefd naar een ware en eerlijke geschiedschrijving van de ja ren 1940'45 waarin het Nederlandse volk zich enerzijds als helden en an derzijds als ontmoedigden en soms als zwal^ken en twijfelaars deed kunnen. Terecht schrijft dr. J. A. H. S. Bruins Slot in zijn ten geleide dat het boek ons vooral zindelijk leert denken, ge nuanceerd en met zelfcritiek met humor en liefde en tevens om de dingen con creet bij de naam te noemen, te ver afschuwen wat afschuwelijk was en is en mild te zijn over dingen die men selijk waren en zijn. Redacteuren van grote bladen hebben na veel aandrin gen enkele jaren geleden dhr, van Randwijk bewogen zijn herinneringen te publiceren welke artikelen thans in „In de schaduwen van gisteren" zijn bijeen gebracht. Van Randwijk, in de oorlog als verzetsman „Sjoerd v. Vliet" bekend heeft het verschijnen van zijn werk niet mogen beleven, hij overleed enkele jaren geleden. Van Randwijk geloofde in liefde en barmhartigheid maar hij heeft beiden nooit verwezenlijkt gezien. Eerst door de crisis, later werd hij door de oorlog in de illusie ontnuchterd en hij is het ergste blijven vrezen. Toch was hij van een verandering ten goede overtuigd getuige zijn ontroerende gedicht „Cel- droom." Waar van Randwijk de ru moerige februari dagen van 1941 be schrijft de ontroerendste gebeurtenis in die tijd kan hij gelukkig concluderen dat het niet alles dor hout was in de Nederlandse tuin! Met grote nauw keurigheid gaat van Randwijk de ge beurtenissen na o.m. hoe op 16 juni 1941 luitenant van Hamel de eerste gedropte Nederlandse agent door de duitsers wordt gefusilleerd, 'gepakt door de Nederlandse politie! Met afschuw be schrijft hij de drijfjacht op de Neder landse Joden en de daarop volgende vernietiging en hij leert ons hoe anti- Joodse gevoelens in hun fatsoenlijke maar vooral in hun kwasi-fatsoelij- ke gedaante nu nóg leven. Grauwe oorlogsjaren trekken in het boek voorbij, nieuwe daden van het verzet en illegaal ontvangen radio be richten, zijn de enige lichtpuntjes. Hij schrijft over vriendschap en verraad, gijzeling en honger. De fundamentele verandering kwam na de Dolle dinsdag, de Nederlanders begrepen de tekenen des tijds. Van Randwijk kon begrijpend zijn „hoe zou ik het hebben gedaan?" ook scherp veroordelend en cynisch. Het boek dat we door zijn boeiende, inhoud zeer ter lezing kunnen aanbe velen wordt besloten met een Russisch rijmpje: „De eerste wereldoorlog was niemands schuld De tweede wereldoorlog was iemands schuld De derde wereldoorlog is mijn schuld Goede resultaten met eigen plantgoed Het oogsten en verwerken heeft dit jaar weer veel inspaninng gekost. De ergste drukte is voorbij. De groei en de prijzen van de gladiolen is dit jaar goed geweest, zodat er van een goed lo nende teelt gesproken kan worden. Vooral de die kwekers, die hun eigen plantgoed telen kunnen van een best jaar spreken. De kwekers die al hun plantgoed gekocht hebben kunnen dat helaas niet altijd zeggen. Ondanks scherp keuren bij aankomst van het plantgoed en goed ontsmetten, bleken vele partijen besmet te zijn met o.a. droogrot-fusarium en ratelvirus om over de dwalingen nog maar te zwijgen. De nadelen hiervan zijn: 1. Extra ziekzoeken en uitval te velde. 2. Afkeuringen te velde. Zelfs zijn er enkele partijen ondergeploegd. 3. Extra arbeid in .de schuur in een periode dat het zeer druk is en ex tra arbeid veel geld kost. 4. Extra kosten voor het opslaan van fusarium partijen tot 1 jaar. '5. Belangrijk lagere opbrengsten. 6. Besmetten van de grond, waardoor het niet meer mogelijk is, hierop met gladiolen terug te komen. De gladiolenteelt begint bij de kralen. Gelukkig hebben reeds vele kwekers ingezien dat de gladiolenteelt bij de kralen begint. Deze kwekers winnen zelf hun kralen en laten deze koken. De ziektekiemen worden hierbij gedood, terwijl de groei van deze gekookte kra len belangrijk beter is. Waar koken De kralen worden begin januari V2 uur gekookt bij een temperatuur van 5355 gr. C. Hiervoor is een speciale kookinstallatie nodig, die niet elke kweker behoeft aan te schaffen. Op Goeree Overflakkee is het moge lijk dit te laten doen. De koker be schikt over een ruimte waarin de kra len tot aan het koken constant bewaard worden bij 25 gr. C. Na het koken worden de kralen teruggedroogd, en bij 9 gr. C. bewaard tot aan de zaaidatum. Om zeker te weten of uw kralen ge kookt kunnen worden, is het gewenst deze vroegtijdig naar de kokerij te zenden of op te geven. De adressen zijn: E. Grinwis Dijkstelweg 28 Ouddorp, Tel. 01878-578; J. Groenendijk, Ring- straat 2 Sommelsdijk, tel. 01870-2514; Z. Koene, Lesje 5 Achthuizen, tel. 01873- 505. Kookregels Houdt U zich vooral aan de kookre gels. 1. Bewaar uw kralen ten minste bij 20 gr. C, ook al zijn deze vuil. Bij de Rijkspostspaarbank is vember 1967 5,4 min. gulden meer in no- op- genomen dan ingelegd; in november 1966 bedroeg de ontsparlng I.7 rnln gulden. In de afgelopen maand werd in- gelegd 106,7 min. gulden (1966: 103,5 min.) en opgenomen 112,1 min. (iggg. 105,2 min.) Het inleggerstegoed bedroeg uit. no vember 4646,0 min. gulden (november 1966: 4318,6 min.). Oplopende gladiolenprijzsn LISSE. De gladiolenveilingen van de Coöp. Bloembollenveilingvereniging H, B.G. te Lisse vertonen het beeld van een grote aanvoer (hoewel niet zo tal- rijk als vorig jaar) flinke belangstel ling en oplopende prijzen. Er is vooral interesse voor de maten 8 en 10 van de bekende snijsoorten en voor de dikke maten van kasgladiolen als Joli Coeur, Herman v. d. Mark, Concordia en White Excelsior. De ge middelde prijs per maand ligt ca. 20% hoger dan die in dezelfde week van vo rig jaar. Voor de plant- en telgoedveilingen is nog altijd veel belangstelling, maar de laatste van deze veilingen in dit sei zoen wordt toch gehouden op 21 de cember a.s. Met de veilingen van zomer-artikelen is het nu definitief afgelopen. Van de tulpebollen is een verdwij nend kleine hoeveelheid in het surplus terecht gekomen. De vrije aanvoer van deze week bestond dan ook voorname lijk uit hyacinten. Ook de narcissen zijn vrijwel schoon op. BLOEMEN. Op de vrije bloemenvei ling van de H.B.G. zagen we de alge- lopen week een teruglopende aanvoer van chrysanten, de prijzen daarentegen liepen op en onder de 1,00 per bos was er niets meer te koop. Voor de betere kwaliteit liep het zelfs tot 2,00 per bos. Hyacinten komen nu volop aan de veiling en de prijzen varieerden, al naar gelang kwaliteit, van 42 tot 20 cent per stuk. De betere prijzen wer den steeds betaald voor de best ge sorteerde partijen, hieruit blijkt wel dat dit extra werk van de kweker, ze ker betaald wordt. Narcissen komen nu ook dagelijks aan- de veiling, de prijzen kunnen voor de tijd van het jaar niet hoog genoemd worden n.l. van 1,15 tot 1,30 per bos. Alle verder aangevoerde artikelen, zo wel bloemen als potplanten werden door de handel vlot afgenomen tegen redelijke goede prijzen. Hieronder nog enkele gladiolen-no teringen: Abu Hassan 9,10—7,05 3,90—3,75. B nares 8,40—8,35 7,90—5,80 5,00- Carmen 9,65—7,55—7.15, 6,10—5,45, Dr. Fleming 7.45—6.35 7.20—6.45 4.75—4.25. Firma ment 7.15—6.70 6.10—5.65 4.25—3.70. Gol den Fiction 8.20—7.90 7.65—7.60 5.20- 5.15. Happy End 10.55—9.55 9.45—8.81 5.45^.95. Herman v, d. Hark 12.40- 11.95 11.90—9.15 6.90—6.05. Lustige Wit- we 9.05—8.80 7.20—6.55 5.70—5.05. Nieuw Europa 8.95—8.35 7.65—6.75 5.55—5.15, Sans Souci 8.25—7.70 6.65—6.30 5.45- 5.25. Spie and Span 8.60—7.50 7.55- 7.10 5.90—5.60. Concordia 10.-----9.30- 5,95. 2. Maak de kralen goed schoon. 3. Sorteer de extra grove kralen er uit. De huid van deze grove kralen zij is meestal gebarsten of ontbreekt gedeeltelijk, waardoor deze dood- koken en gaan schimmelen. 4. Doe niet meer dan 20 l. kralen in een zak, zakken waar meer in zit, komen te laat op temperatuur, waar door deze behandeling onvoldoen de is. 5. Gebruik geen dichte zakken (groen- streepzakken) maar grofmazige zak ken (sisal). Bindt deze hoog dicht De kralen komen hierdoor sneller op temperatuur. Ook het terug dro gen gaat dan sneller. 6. Doe een houten label in en aan de zak, waarop duidelijk uw naam, adres en het ras vermeld staat. 7. Een partij waar fusarium in voor komt, ook al is dit nog zo weinig moet bij 55 gr. C. gekookt worden. Vermeld in een begeleidend schrij ven of er bij 55 gr. C. gekookt moei worden en de gegevens in punt 6. 8. Zend uw kralen in elk geval voor januari naar uw kookadres. Gezien de resultaten die ook dit jaaj bereikt zijn met eigen- en met vreeniii plantgoed, wordt het steeds noodzake lijker om zelf uw plantgoed te telen De start hiervoor ligt bij de kralen Laat deze gezond de grond in gaan. Laat uw kralen koken en teel vv> eigen plantgoed! K. E. Schik, R.T,C. Barendrech., THOLEN Gunning. Het leggen van riolerinS in de Verlengde Hoogstraat en Bos straat is door de Centrale Dienst Noor» Zeeland gegund aan fa. A. Klippel te Stavenisse.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 10