De dreiging uit liet Oosten Raad Oostflakkee stelt nieuwe verordeningen vast Opbrengst nnti-honger-actie Polders ronil Stad samengevoegd Plaatselijk nieuws Honilerdlarige te Wolphaartsilijk kreeg veel belangstelling Gem.bestuur Oostflakkee houdt contactavond In Den Bommel B. en W. constateren geen vervuiling Na botsing 2 gewonden in ziekenhuis Dinsdag 5 december 1967 No. 3643 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond i^ Bruiloften en partijen mogen tot 01.00 uur doorgaan I jaargang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 2020 Giro 167080 ABONNEMENTSPRIJS i 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per. mm. Bij contract speciaal tarief. Wij leven hier In Nederland en in liet hele Westen zo genoeglijk en on bekommerd in onze welvaartsstaten, genietend van de vrede en rust, die na Je tweede wereldoorlog nog altijd ons jeél zijn. We weten wel, dat het com- inunisme in 1945 enkele duizenden ki lometers naar het Westen is opgerukt, zodat het beruchte IJzeren Gordijn se dert dien slechts 250 a 300 km. van onze oostgrens verwijderd is, maar we malcen ons daarover niet ongerust. Toen Stalin nog leefde en Chroestsjow nog avontuurlijke politiek voerde, hadden we enig besef van de gevaren die ons uit liet Oosten konden bedreigen. Met na me toen in 1948 Tsjecho-Slowakije door een communistische staatsgreep ook een Russische satelliet werd, gingen veler jgen open, ook van de staatslieden en kwam in 1949 de Noordatlantische Ver- dragsorganisatie tot stand (de N.A.V.O.,. Zij is een militair verbond tot verde diging van het vrije Westen, inbegre pen de zuidflank van Europa en om vat België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Portugal, de Verenigde Staten, IJsland, Grieken land, Turkije en West-Duitsland, in to taal 15 landen. Het kernland van deze N.A.V.O. is Amerika. Wanneer dit land zich eraan zou onttrekken, ware zij praktisch waardeloos geworden. Er wordt wel veel op Amerika gescholden door al wat zich radicaal noemt, maar we mogen dankbaar zijn dat de Ame rikaanse divisies nog steeds in West- Duitsland staan. De N.A.V.O. op zichzelf is absoluut niet in staat de rode legers tegen te houden. Deze zijn vele malen sterker. Sedert 1955, toen de communistische landen het Warsc?iau-poct sloten (deel nemende landen behalve Sovjet-Rus- land: diens satellieten Bulgarije, Roe menië, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Polen en Oost-Duitsland) zijn de rode legers zeer ver in de meerderheid. Daarbij komt nog, dat Frankrijk op bevel van De Gaulle, die nu eenmaal niets met de Amerikanen te maken wil hebben, de N.A.V.O. praktisch in de steek heeft gelaten en de installaties, hoofdkwartieren etc. heeft verbannen. Noorwegen en vooral Denemarken dra gen weinig bij in de strijdkrachten, IJs land helemaal niets dit is er alleen bijgehaald vanwege zijn strategische g terwijl landen als Grieken land en Portugal ook niet veel beteke nen. Daarbij komt, dat de N.A.V.O in twintig jaar bestaat en volgens het verdrag van ieder land het recht heeft eruit te treden. De vraag is, wat dit zal opleveren. Wie meent, dat wij veilig en rustig achter de N.A.V.O.-verdediging in West- Duitsland kunnen voortleven, zoals we nu al 18 jaar hebben gedaan, vergist zich. Als Moskou het risico wil nemen is het zonder enige twijfel in staat met conventioneel bewapende troepen in een klein aantal dagen op te rukken naar de kust van de Noordee via de z.g. centrale sector, dat is de Noordduitse laagvlakte, waar ook de Nederlandse W.A.V.O.-troepen liggen. De N.A.V.O heeft in W. Duitsland momenteel 24 parate divisies staan met 6000 tanks, !000 tactische vliegtuigen en 200 bom menwerpers, terwijl aan de andere kant van het IJzeren Gordijn in de voorste linie 56 divisies met 16.000 tanks en bij te westgrens van de Sovjet-Unie nog ii divisies met 10.000 tanks staan, sa men dus 90 divisies met 26.000 tanks! Daarbij komen dan 8000 tactische vlieg tuigen en 1100 bommenwerpers. Er is ^us op alle punten een groot overwicht van de rode macht. Bij het conflict in tet Midden-Oosten is wel gebleken wik een beslissende rol een overmach- %e luchtvloot vervult. Een opmars van de rode legers zou öus, naar het zich laat aanzien, op een katastrofe uitlopen voor het vrije teten, Het IJzeren Gordijn ligt op «mmige plaatsen minder dan 300 km an ons verwijderd. Met Russische op perbevel rekent op een opmarssnelheid 'an 75 tot 100 km. per dag. De Wes- ffse troepen staan zo dicht mogelijk l'i de démarcatielijn, zodat warmeer 'fze fronttroepen verslagen worden, de 'eg praktisch voor de Russen etc. open- '§t. Er zijn veel te weinig reserves in 'e diepte. De hele Noordduitse laag- 'lakte is een ideaal gebied voor een ■ipniars en een rivier als de Wezer met 'Mr geringe breedte heeft weinig be- *enis voor de verdediging. De eerste Wen van de rode legers zullen zijn het joergebied en de Noordzeehavens. Ge- 'en de enorme overmacht van de com munistische landen wat conventionele [oepen betreft lijdt het geen twijfel, lat zij er in korte tijd in zullen sla- !*ii West-Europa te overweldigen. ^it alles weten de Westerse regerin- heel goed. Desondaks gaan Ameri- 'a en Engeland hun strijdkrachten in 'Uitsland verminderen. Binnenkort '*ken de Engelsen 35.000 en de Ame- «anen 6000 man terug, het eerste land financiële redenen en het tweede anwege de oorlog in Vietnam. Daar- Egenover staat, dat volgens minister *i Toom (Defensie) de Russische be- 'spening steeds wordt uitgebreid. Het ^."'al divisies wordt vergroot, het aan- JJ duikboten neemt aanzienlijk toe. De J.^Jetvloot is doorgedrongen tot de "tldellandse Zee en wordt daar steeds «TKer. Ze b'edreigt de zuidflank van N.A.v.O.-gebied. Amerika heeft wel Polarisraketten, maar wie zal zeg- hoeveel de Russen er hebben. De Atlantische Oceaan krioelt van de Rus sische onderzeeërs. Hun vloot oefent niet meer op de Oostzee, maar op de Oceaan. Hun duikboten met kemaan- drijving maken tochten over alle we reldzeeën. Het aantal vliegvelden, voor al in Oost-Duitsland, is vele malen groter dan dat in het Westen. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat in een oorlog Amerika radicaal van Europa zal worden afgesneden. Wellicht zijn er onder onze lezers, die vinden dat wij de situatie wel wat al te pessimistisch zien. Ze kunnen wijzen op de nogal soepele politiek van de huidige Russische leiders, soepel al thans vergeleken met de tijd van Sta lin (Berlijnse crisis) en Chroestsjow (Cuba-crisis). Minister Den Toom vroeg zich echter in de Tweede Kamer af of de politieke ontspanning, waaraan de Russen thans meewerken, niet een schijnmanoeuvre is, gezien het voort durend opvoeren van hun bewapening, gullen ze ook geen gebruik maken van de controverse tussen Frankrijk en de Angelsaksische landen door de rancune- politiek van De GauUe? Men kan de vraag stellen warom de Nato-landen er zulk een armzalige de fensie op na houden in West-Duitsland. Eén van de redenen daarvan is deze, dat men er niet voldoende geld voor over heeft. De voornaamste is wellicht, dat het Westen vertrouwt op de kern wapens van Amerika, die direct zouden worden afgeschoten zodra de rode macht komt opzetten. Daar staat echter tegenover, dat velen eraan twijfelen of de V.S. het werkelijk zouden aandurven nucleaire raketten te gebruiken, omdat daardoor niet slechts de roden worden tegengehouden, maar ook een groot deel van de Duitsers het slachtoffer zou worden. West-Duitsland is veel te dicht bevolkt om dit monsterlijke wapen in werking te stellen. Deze overweging heeft de Sovjet-leiders gebracht tot de conclusie, dat in geval van een gewa pend conflict de strijd met louter con ventionele wapens zal worden uitge vochten. Het defensiebudget van de S.U. wordt met 15 "/o verhoogd en dit bedrag zal geheel gebruikt worden voor verdere modernisering en vergroting van de toch al formidabele conventione le strijdlirachten. De conclusie uit dit alles kan geen andere zijn dan deze, dat West-Europa permanent wordt bedriegd door een on metelijk gevaar uit het Oosten, dat mo menteel alleen nog wordt afgezwakt door de Chinese bedreiging van de S.U. Wanneer echter deze beide reuzen het nog eens op een akkoord gooien met elkaar, worden West-Europa en Zuid oost Azië het kind van de rekening. Het zijn sombere perspectieven, maar wij kunnen het realiter niet anders zien. Bij het vieren van zijn eeuw-feest, kreeg de honderdjarige P. van de Kree- ke veel belangstelling. Des middags en 's avonds werd receptie gehouden waar bij de jubilaris vele handen kreeg te drukken. Ook kreeg hij hoog bezoek, want namens de burgerlijke gemeente kwam de burgemeester met zijn echt genote hem feliciteren en namens de gehele provincie Zeeland de Commis saris der Koningin eveneens met zijn echtgenote. Ook de vorige burgemees ters uit de gemeente hebben schrifte lijk felicitaties gezonden. Er waren ook stoffelijke blijken van belangstelling, veel bloemen en fruit manden. De heer Van de Kreeke is voor zijn hoge leeftijd nog buitengewoon fit, hij is zeer gezond en gaat tweemaal per week lopend naar de kapper. En de verkeersregels weet hij prima in acht te nemen! Hij zou nog best kunnen fietsen maar dat wil zijn dochter niet meer. Daags na de receptie hebben meerde ren thuis bij de jubilaris ook nog hun gelukwensen gebracht. Men heeft de honderdjarige een zeer aangename dag bezorgd en hij was er niet vermoeid van, want de nacht na de drukte receptie sliep hij als een roos. De anti-honger-actie, die van 2329 oktober 1967 werd gehouden, noteerde op 1 december j.l. een stand van f 1.225.000. Gezien de vele akties, die dit jaar voor ontwikkelingshulp werden geor ganiseerd wij herinneren aan de tweede „Eten voor India" aktie, die in totaal f 9.000.000 opbracht— mag dit resultaat bevredigend worden genqemd. Vooral mag met waardering melding worden gemaakt van het feit dat de huis-aan-huis straatkoUekte deze keer voor het eerst de mUjoen overschreden heeft. Op giro 10020 werd f 200.000 ontvan gen. i Uit het totaal ontvangen bedrag kun nen de projekten, die als doel voor de ze aktie werden genomen, worden ge financierd, te weten: een onderwijspro- jekt in Columbia van Unicef en Unes co, een waterboor- en irrigatieproject in Midden Java en een landbouw- en voe- i dingsvoorlichtingsproject in Brazilië. Nadat te Oude-Tonge en de Langstraat met succes door het gemeentebestuur van Oostflakkee een contactavond met de bevolking werd gehouden zal a.s. maandag 11 dec. in den Bommel e^n dergelijke avond worden gehouden. 's Avonds om 8 uur is iedereen welkom in het veren, gebouw, Beneden Oostdijk 82. De avond is bedoeld voor hen cÜe prijs stellen op een nader contact tussen gemeentebestuur en bevolking. Er kun nen vragen worden gesteld, suggesties worden gedaan en ook minder vlei ende opmerkingen worden gemaakt, de reeds gehouden avonden hebben hun positieve waarde bewezen; hopenlijk toont ook den Borrmiel haar belangstel ling. Per 1 dec. j.l. is inwerking getreden het besluit van Prov. Staten tot ophef fing van het Waterschap „Jobopp" en de daarvan deeluitmakende polders sa men te voegen tot een grotere concen tratie, „de Stadse Polders". Het be treft een samensmelting van de vroe gere polders „de Oude Stad; Johannes Polder; Oostplaat Flakkee; Het Bezo- merkade Gors; Brienenspolder; VanPal- landtpolder; Martina Cornelia Polder. Tot voorzitter van de Stadse Polder is gekozen dhr. A. C. v. d. Tol, voorheen voorz. van „de Oude Stad." De heer A. J. van Nierop 'te Middelhamis is benoemd tot secretaris-penningmeester. HERKINGEN Tegen auto. Het zoontje van L. Mar kus die plotseling de weg wUde over steken kwam in botsing met een Daf, die gelukkig niet hard reed. Na gedaan onderzoek bleek de kleine geen nadeli ge gevolgen te hebben opgelopen, alleen het nummerbord van de auto werd in gedeukt. J.l. week zijn vanuit de haven ver voerd 2 schepen met suikerbieten voor de fabriek te Roosendaal N.B., de le vering van bieten zal spoedig teneinde lopen daar tot zaterdag 9 december a.s. nog kan worden geleverd. Men schat de te brengen bieten op 750 ton. De collecte voor de zitplaatsen heeft in de Ger. Gemeente opgebracht f 196,17 De bogstcollecte met dankdag heeft in de Herv. Kerk opgebracht f 2000, de Herv. Vrouwenver. schonk een gift van f 1000,en nog een gift van f 250,- voor het bouwfonds. OUDDORP VoHcsuniüersiteit „AJcademeia". De Volksuniversiteit „Akademeia" hoopt a.s. donderdag 7 dec. weer een bijeenkomst te houden. Prof. dr. G. C. van Niftrik te Amsterdam hoopt te spreken over het onderwerp: „Is er nog ruimte voor individualiteit?" Aanvang' 8 uur pre cies in de bovenzaal van het ver. ge bouw. Zangavond. Het mannenkoor De Lofstem geeft een zangavond op vrijdag 8 dec. met medewerking van Dirksland en Herkingen. Op uw belangstelling wordt gerekend. Aanvang 8 uur in het ver. gebouw. Postduivenvereniging „De Trekvo gels" organiseert vrijdag en zaterdag 8 en 9 december een duivententoonstel- ling in de showroom van de fa. Pesch, Broekweg alhier. Uitslagen dammen K. Tanis C. Kastelijn 2—0 Joh. Moerkerk T. Tanis 2-0 T. V. Wijk L. Moerkerk 2—0 H. Tanis C. K. Tanis 0—2 C. Mierop R. Akershoek 2O C. Kastelijn C. Akershoek 0—2 Willy Koole Peter Grinwis 2-0 C. V. Florestijn P. v. Wijk 2O Bert Bosloper M. v. Wijk 0—2 H. Mierop T. v. Rinzen O2 C. Tanis Johz. Zus Kievit 2O J. Hameeteman J. Venneman 11 H. Santifort C. Grinwis 0—2 A. Witte J. Mierop 2-0 INÏarjo Bezuijen K. v. d. Klooster O2 Het Ie tiental speelde tegen Zierik- zee en verloor met 911. OUDE TONGE De dankstondcollecte in de Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f 3137,27. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken, vier schepen met suikerbieten met een inhoud van 850 ton. Binnengekomen 1 schip met kolen, 210 ton. Verkiezing ambtsdragers. Voor de vakature van Loon heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk uit de vele aan bevelingen het volgende dubbeltal op gemaakt: H. Klem en Joh. Kanters. Voor de vakature Schaap (aftredend) doch herkiesbaar J. W. SchaapN. van den Bogert. Voor de vakature Abresch (eveneens aftredend doch herkiesbaar J. Abresch P. v. Loon. In de vaka ture Maliepaard zijn geen tegen kan didaten ingediend, zodat W. Maliepaard herkozen is. De stemgerechtigde lid maten, worden in de gelegenheid ge steld hun stem uit te brengen op maan dag 11 dec. a.s. van nam. 4 tot 5 uur en van nam. 7 tot 8 uur in het ver. gebouw aan de Kolfweg. Na gehouden werkbezoek aan de ge meente kwam de raad van Oostflakkee gisteravond maandag in openbare raadsvergadering bijeen ter afhandeling van een vry lange agenda. De heren hadden inspiratie te over en de voor stellen werden uitvoerig besproken. Vaststelling nieuwe verordeningen. Ingevolge de wet gemeentelijke herin deling Goeree-Overflakkee dienen vóór 1 jan. 1968 de verordeningen geldend in de vroegere zelf staridige gemeenten ver vangen te zijn door nieuwe verorde ningen voor de gemeente Oostflakkee. Vastgesteld werd de Alg. Politie-ver- ordening, gemoderniseerd en aangepast aan de hedendaagse eisen. „Voorzover ik gelezefi heb is alles ver boden" constateerde dhr. Kroon; hij verwonderde zich erover dat de raad er eigenlijk nog mag zitten!" Hij vroeg de mogelijkheden tot ontheffing waar toe B W bevoegd zijn soepel te han teren. Anderzijds uitte hij zijn bewon dering voor de samenstellers en de commissie. „Let in het vervolg streng op de aanwezigheid van mestputten en bladputten in de bebouwde kom" raad de dhr. de Jonge, hij wilde ze ver genoeg verwijderd hebben. Vol bewondering voor de samenstel lers van de verordeningen was ook dhr. de Vin; met name noemde hij dhr. de Jong en zijn assistent voor de aan de Commissie verleende voorlichting en hulp. „Het hele systeem van wetgevings techniek kan enkel uitgevoerd worden bij de gratie van de verbodssfeer" ant woordde de voorz. op de vraag van de heer Kroon. Dhr. Kroon Wilde ook de mogelijkheid dat cafe's zelfs 's zondagsmorgens om 5 uur open mogen zijn i.v.m. de op dat uur al aanwezige sportvissers. Echter vond de voorz. dat de veror dening niet direct moest worden aan gepast aan extreme behoeften. „Er zijn wel enthousiastelingen die voor hun sport het offer brengen vroeg uit bed te komen maar zij kunnen dat van een café-exploitant die een drukke week achter zich heeft moeilijk verlangen". „Bruiloften moeten niet uitgroeien tot volksfeesten" vond de voorz. op de vraag van dhr. Winkels het sluitings uur te verlengen. „Veelal worden kin deren van zeer jeugdige leeftijd tot het laatste toe toegelaten; spr. vond het in het belang van de bruiloftsvierders dat de duur is bepaald tot één uur. Het hebben van mestputten in de be bouwde kom is zo deelde de voorz. mee verboden. Ook hierin, wanneer aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan is ontheffing mogelijk. „De uitgesproken waardering heeft als balsem aangedaan" verzekerde de voorz. Dhr. de Jonge ergerde zich aan de langs dijken en wegen staande ste kels en netels en weelderig opgroeiend hout waardoor het uitzicht wordt be lemmerd. Op de vraag van dhr. de Jonge ant woordde de voorz. dat dit geregeld dient te zijn in de keuren van de polders voor zover ze binnen de bebouwde kom liggen zijn de huurders strafbaar wan neer ze stekels e.d. laten staan. Dhr. Winkels wenste een mogelijk heid opgenomen te zien dat partijen en DEN BOMMEL B. en w. hebben de raad medegedeeld een onderzoek te hebben ingesteld naar de klacht van een drietal adressanten naar de toenemende vervuiling op som mige plaatsen in den Bommel. De klacht zo is gebleken betreft het als. tuingrond uitgegeven bouwterrein van de gemeente, het heeft niet enkel be trekking op afval van de volkstuin tjes, ook siertuinafval en heggeknip- sel wordt in de achtersloot gedepo neerd. „Etensresten werden niet aan getroffen en stank werd niet gecon stateerd" aldus b. en w.; zij vonden de klacht dan ook enigszins overdreven. De Dijkring Flakkee zal worden geatten deerd op de mogelijke aanwezigheid van ratten en de gebruikers van de grond worden verzocht geen situatie te scheppen die tot dit soort klachten aan leiding geven. Demping van de sloot zou een afdoende oplossing geven doch dit brengt weer het gevaar van water overlast met zich mee. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 6 dec. des nam. 7.30 uur zal voor de Ger. Gem. voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Scheepvaart. In de afgelopen week vertrokken vanuit de haven 3 schepen met suikerbieten. (Totaal 654 ton), be stemd voor de fabriek te Dinteloord. De bietencampagne raakt ten einde, en kele landbouwers hebben nog voorraad, maar na deze week zullen er niet veel schepen meer worden geladen. bruiloften e.d. die veelal in besloten kring worden gehouden langer dan 1.00 uur mogen duren. „De vraag van dhr. Winkels raakt een principieële zaak" vond de voorz. Hij moest vroeger een bruiloft i.v.m. het sluitingsuur als een „bijzondere om standigheid" aanmerken. Nu bruiloften de gewoonste zaak van de wereld zijn is het evenals het sluitingsuur van de cafe's aan de raad het sluitingsuur te bepalen. Op grond van de jaren geduurd hebbende ervaring is een sluitingstijd van 1.00 uur alleszins aanvaardbaar", verzekerde de voorz. „Het is dan tijd de feestenden te scheidenalthans de bruiloftsgan- gers Brand preventie-verordening. Ook werd de nieuwe brand-preven- tieverordening vastgesteld. De nieuw ontworpen verordening is aangepast aan de huidige moderne inzichten die t.a.v. brand-preventie bestaan o.m. met betrekking tot radio-actieve stoffen, brandpreventie in warenhuizen enz. Verkeersmaatregelen. Bij het voorstel tot het nemen van en kele verkeersmaatregelen stelden B W de raad tevens voor de bevoegdheid van de raad verkeersmaatregelen te ne men aan B W te delageren. Zij menen dat daardoor eventueel te nemen spoed maatregelen sneller kunnen worden ge troffen. Dhr. de Jonge vond de straten van 3, 4 en 5 meter te smal, hij vond het be zwaarlijk dat er toch maar met 5 meter brede straten wordt doorgegaan omdat twee grote wagens elkaar daar nauwe lijks kunnen passeren. „We hebben het over verkeersmaatregelen, niet over bouwrijp maken van gronden" corri geerde de voorz. Dhr. Groenendijk meende dat de één- richtingverkeersbepaling al te veel is toegepast, o.a. op de Oostdijk te Den- Bommel. In de Nieuwstraat te Oude Tonge mag over een bepaalde lengte links en op een ander deel rechts wor den geparkeerd; dhr. van Loon vond dat wel bevreemdend en vroeg daarom naar de oorzaak daarvan. Op de vraag van dhr. Groenendijk wees de voorz. hem erop dat het een doorgangsverbod betreft, genomen op dat men elkaar niet klem rijdt. Overi gens heeft de regeling ook voorheen be staan. De parkeerregeling in de Nieuwstraat te Oude Tonge werd veroorzaakt om wanneer zich manifestaties bij de kerk voordoen er de mogelijkheid moet bestaan vóór de kerk wagens neer te zetten. De maatregel is genomen om te voorkomen dat die ruimte door lang- parkeerders is ingenomen. Algemene voorwaarden. De raad ging accoord met het besluit tot vaststelling van algemene verkoop voorwaarden bij verkoop van onroerend goed. Het opsommen van reeksen voor waarden bracht vroeger veel adminis tratieve beslommeringen met zich mee, thans kurmen de voorwaarden bij elk besluit worden aangehaald. Een derge lijk besluit werd eveneens genomen m.b.t. de uitgifte van grond in erfpacht. Uitgifte van grond De raad ging accoord met de uitgifte van plm. 834 m2 grond in erfpacht ge legen aan het Handelsterrein te Oude Tonge, aan de N.V. Graanhandel v.h. P. van Schelven. Aan dhr. W. Buth te Ooltgensplaat werd een perceel grond verkocht, groot 232 m2 gelegen aan de Pieter Bigge- straat te Ooltgensplaat. Dhr. Buth is voornemens op dit perceel een nieuw slagersbedrijf met bijbehorende woning op te richten. Verordening geldelijke steun doorstroming B. en w. deelden de raad mede dat de uitvoering van deze verordening in de praktijk t.a.v. eigen woningen op moeilijkheden stuit. De grondslag voor de toekenning van de bijdrage op grond van deze verordening vormt het ver schil tussen de met f 5,vermeerderde huurprijs per w^eek van de woning die wordt ontruimd en de huurprijs van de woning die wordt betrokken vermenig vuldigd met honderd met een maximum van f 1000,Ter voorkoming van moeilijkheden werd de verordening aan gevuld met de bepaling dat eigenaren van woningen waarvan geen huurprijs bekend is (koopwoningen en vrije sec tor woningen, verplicht worden in voor komend geval van ontruiming de huur prijs voor hun woning te doen vast stellen door de Huuradviescommissie. Aankoop grond Besloten werd tot aankoop van een perceel bouwterrein thans in ge bruik als volkstuintjes ter grootte van 0.96.68 ha. in het uitbreidingsplan te Ooltgensplaat van dhr. Overwater te Strijen, rentmeester van dhr. H. v. Bel CS. te den Haag. De totaalprijs be draagt f 20696,—. Wijziging legesverordening Bij het voorstel tot wijziging van de legesverordening gaf dhr. Kroon be zwaren te kennen de huwelijksvoltrek king op vrijdag te beschouwen als „eer ste klas" wat voortaan f 50,zal kos ten. Dhr. Kroon vond de verhoging met een tientje bezwaarlijk omdat de vrij dag voor velen de gemakkelijkste dag is. „Er blijkt bij de bevolking behoefte te bestaan vrij te zijn in de keuze van de ambtenaar van de burgerlijke stand" deelde de voorz. mee. De enige moge lijkheid deze vrijheid in te kunnen voeren is het veranderen van de klasse waaraan dan het recht van vrije keuze verbonden is. De huwelijken op de overige dagen worden voltrokken door de eerstaan- gewezen ambtenaar van de burgerlijke stand. Verkoop gemeentehuis den Borhmel De raad ging accoord met de ver koop van het gemeentehuis van den Bommel aan dhr. M. A. v. d. Sluis Czn. te den Bommel. Bij de gehouden in schrijving deed" dhr. v. d. Sluijs de hoogste aanbieding t.w. f 35.100, Dhr. Arensman ging graag accoord temeer omdat er maar weinig belang stelling voor bestond. Het was spr. bekend dat de gemeenteontvanger nu een andere kantoorruimte zoekt; spr. informeerde of met de nieuwe eige naar misschien een overeenkomst tot gebruik van een kantoor kan worden bereikt. De voorz. wees erop dat het besluit eerst de goedkeuring van G.S. behoeft; pas wanneer de akte is gepasseerd wordt dhr. V. d. Sluijs eigenaar en spr. ver wachtte dat er zeker een half jaar mee heen zal gaan eer er dan een bouw vergunning en verbouwplan gereed is. De voorz. verwachtte dat die tijd ruim genoeg is om voor de ontvanger een kantoor in het pand aan de Voor straat te Ooltgensplaat te creëeren. Dhr. de Vin had vernomen dat b. en w. nadat de inschrijvingen bekend wa ren hadden getracht een hogere prijs te bedingen. Dhr. de Vin vond dit be vreemdend omdat de voorz. toen het ging om aankoop van het pand Voor straat 31 te Ooltgensplaat zich had ge kant tegen „afpingelen" door de raad. „I.v.m. het feit dat indertijd de ver- bouwingskosten het bedrag benaderden dat nu is geboden hebben wij aanvan kelijk overwogen het pand niet te gun nen" gaf de voorz. te kennen. Hangende de overweging de gunning aan te houden om te zijner tijd opnieuw tot een openbare inschrijving te gera ken hebben wij getracht een hogere prijs te bedingen," bekende hij.. „Het nut van de aankoop door de gemeenschap van den Bommel afwegend is het voor stel niettemin ingediend." „Verkocht" concludeerde dhr. de Vin. Dat de opbrengst van de verkoop me de zal worden aangewend tot gedeelte lijke dekking van aankoop van het pand Voorstraat 31—33 te Ooltgensplaat vond dhr. Kroon minder gewenst te meer omdat de aankoop nog niet de goedkeuring van G.S. heeft verkregen. Liever wilde hij het geld aan het bouwrijp maken van gronden spenderen omdat aan bouwrijpe grond grote be hoefte bestaat. De voorz. wees er echter op dat een bijdrage te zien als een dekkingsmiddel een goedkeuring door G.S. kan bespoe digen. Het bouwrijp maken en de financie ring daarvan is aldus de voorz. voornamelijk een kwestie van organisa tie van de bouw. Als de bouw wat ge coördineerd kan worden gerealiseerd is een straat die gelijk wordt volge bouwd geiyk rendabel en de voorz. zag dit als de methode om tot een snelle bouwrijpmaking en snelle bouw te ge raken. Benoeming Het voorstel tot benoeming van een lid van het Alg. bestuur van „Binnen hof" in de vacature W. M. v. d. Harst ondervond critiek van dhr. de Vin. I B. en w. stelden voor de weth. van Soc. Zaken, dhr. de Vos te benoemen. Liever had dhr. de Vin een tweetal gezien. „Ik wil niet dat de Vos gepas seerd wordt, daarvoor houd ik teveel van hem" verklaarde dhr. de Vin; hij vond dat het stemmen op één candidaat geen zin heeft. „Uw bezwaar burg. is terecht, we zul len er voortaan rekening mee houden" zegde de voorz. toe. Dhr. de Vos werd gekozen. MIDDELHARNIS Op de kruising Langeweg-Rotten- burgseweg had gisteravond 7.00 uur een aanrijding plaats tussen twee auto's, twee bij de botsing betrokkenen, dhr. J. Vroegindeweij en mevr. Wijnmaalen- Fase moesten met verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. De bot sing ontstond toen dhr. Vroegindeweij met zijn V.W.-bus de voorrangskruising opreed juist toen dhr. Wijnmaalen na derde. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 december waren bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 2.542.591 tele visie-toestellen aangegeven tegen 2.530. 446 op 1 november j.l. Het aantal 'geregistreerde radio-toe stellen bedroeg op 1 december 2.791,946 tegen 2.782.465 op 1 november j.l.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1