CAMERA'S en toebehoren Fotografie J. ZflNDSTRA Door de bril van Han en Rien Boomsma Indrukken op het Kremlin Geld voor belangrijke winteraankopen; Kleurentelevisie Bontmantel Ski-uitrusting persoonlijke lening Kindeldae^e Instandhouding O.L School Den Bommel zou u Diijes en Daijes Waarom het niet lenen? Algemene Bank Nederland „EI LAND EN-NIEUWS" it -k Uitsluitend Ie icias fabrikaat U bent welkom bij de Projectoren Fotoalbums - lijsten Prismakijkers Viewmaster - Stereokijkers Enorme St. Nicolaas sortering SOIVIIVIELSDIJK ir Kwaliteit en service de basis van onze zaak. YO geh na m sier re Bladz. 2 Dinsdag 28 november i%i Rusland Kremlin betelient vesting, ligt aan de hoge oever van de Moskwa, de rivier, die over een lengte van 25 kUometer door de stad loopt. Hier was het, dat vorst Juri Dolguruki aan zijn yriend vorst Swjatoslas van Nowgorod-Se- werstli een feest gaf in 1147. Langs de rivier was veel moeras, maar dit ter rein lag hoog, en de vorsten zagen de strategische waarde van deze plaats, waar de vesting kwam. Of de duizenden, die er nu jaarlijks deze vesting bezoeken allenaaal wel we ten hoe de historie was is wel zeer te betwijfelen. De Eussen, die er komen hebben in heel veel opzichten afstand genomen van de geschiedenis. Zij zien de kerken en kathedralen die er zijn als hun staatsmusea, ze weten misschien nauwelijks wat er geschied is, misschien enkel de strijd van de garde van de laatste tsaar en de verovering van het keizerlijk paleis. Ze weten nu, dat vanuit deze plek Rusland geregeerd wordt en dat het van hier uit vroeger geregeerd werd. Hier hebben de tsaren gewoond, die vanaf het midden van de 15de eeuw rechtdoor bezig zijn geweest het grondgebied van het oude vorstendommetje Moskou uit te breiden. Er is geen land in de wereld, die zoveel expansie heeft gekregen als juist Rusland. Het paleis van de laatste tsaar is staatsmuseum. Tralies staan voor de vensters, zodat de onmetelijke schatten van Rusland niet gestolen kunnen wor den. Op de vloer ligt een loper, de be zoeker krijgt vilten pantoffels over zijn schoenen, dat de vloer maar niet be schadigd kan worden. In grote vitrines staan opgestapeld de schatten, die de tsaar verkreeg van vreemde gezanten. De mooiste collectie Engels zilverwerk is in Moskou te vinden. De Engelsen kwamen er nog al eens op bezoek, kos ten gaan de baat vooraf, een geschenk voor de tsaar, de vraag, mogen we za ken doen, pelsdieren jagen of hun hui den opkopen. Andere gezanten brach ten andere schatten mee. Een goed strijdwapen was voordat het geweer uitgevonden was, de knots. Je kunt er zo gemakkelijk iemand zijn kop mee in- tjmmeren. De tsaar kreeg er ettelijke, die geheel van goud zijn. Werden knot sen in vroegere dagen nog grimmiger gemaakt door er spijkers in te hameren, de tsaar kreeg knotsen, die bezet waren met robijnen en briljanten. Het is alle maal ongelofelijk mooi, kostbaar en duur, wat er in dat oude tsarenpaleis bij elkander ligt. De dames zullen jaloers zijn op de ka zuifel van een priester, die versierd is met 22 kilogram parels. En zo gaat het door, je krijgt één morgen, om dat al lemaal te bezien, je schudt je hoofd, dat er zo weinig gedacht is, met al die waarde om onmetelijk veel goed te doen. De tsaren leefden, woonden en werk ten op dit Kremlin. Het begon met een houten palissade rondom de 28 H.A. driehoek te heien, met een gracht er voor. Later maakten Italiaanse archi tecten er een stevige gemetselde muur van, met uitkijktorens. Die staan er nog. Ga je naar binnen, dan passeer je de wacht. Ze kijken je aan, alsof ze den ken, hij heeft een handgranaat voor de hoge heren. Maar je kunt voorbij, al houden ze je in de gaten. De politie kwam eens bij ons kijken, vroeg of we wel toestemming hadden om foto's te maken. Mijn broer zei ja. Het gebeurde later elders, dat de politie nee zei, niet fotograferen Doch op dit Kremlin zijn ze soepel, iets gewend van vreemdelingen op be- boek. Die kijken naar de oude kerken in oude Russische stijl. Daar heb je aller eerst de hofkerk van Tsaar Iwan de derde. Rusland had in de 14de en 15de eeuw een ontzettende moeilijke tijd ach ter de rug. Uit Siberië waren een paar eeuwen tevoren de Mongolen en Tarta ren het land blnnengerukt. Het waren heel strenge meesters, heel rauw. De verschillende grootvorsten, die in Rus land regeerden, waren onderworpen en mochten vorst blijven, als zij zich als leenman wilden beschouwen van de Tataren. Op den duur ging het niet goed. De laatste Tataarse keizer was een drinkeboer en na zijn dood zakte de macht in elkander en konden de Russische vorsten proberen zich van het juk te bevrijden. Het was dan de groot vorst van Moskou, Iwan de derde, die het meest succes had. Maar meteen be gint de expansie van Moskou, de staats- uitbreiding, die nog heden ten dage voort is blijven duren. We schreven dan 1460 ongeveer. Iwan III woonde in een houten paleis. Hij had behoefte aan een hofkerk. Was hij diep religieus! We weten het niet. Hij gaf opdracht aan twee bouwmees ters uit Pskow om deze kerk te bouwen in oud-Russische stijl. De bouw ge schiedde tussen 1484 en 1489. De Hof kerk was uitsluitend bestemd voor de tsaar en zijn hof. Het werd een kleine kerk, 13,6 meter lang, 10,2 meter breed en 20,3 meter hoog. Er gaan tachtig jaren voorbij. Iwan sterft in 1505, wprdt opgevolgd door zijn zoon Wassili III, die in 1533 overlijdt en diens zoon is Iwan IV, die de bijnaam kreeg van Iwan de Verschrikkelijke. De hofkerk raakt in brand en wordt ge deeltelijk verwoest. Iwan laat de kerk vernieuwen, mooier maken. Had de ou de kerk 5 koepels, de vernieuwe hof kerk krijgt er negen, en het zijn geen gewone koepels, het zijn ui-vormige bouwsels. Van puur goud, met puur- gouden kruisen erop. Op de foto ziet U er maar vijf dat komt, toen ik de foto maakte stond ik onder de kerk en kon de vier andere koepels niet zien. Tegelijkertijd met de bouw van de hofkerk begon de bouw van de Maria- Hemelsvaart-kerk. In het Russisch de Uspenski Kathedraal. Een bizonderheid van deze kerken, dat weinig verteld wordt is dat deze kerkeh de eerste ge bouwen waren, die van steen gemaakt werden. Het paleis van de Tsaar was van hout, zoals alle gebouwen. Nog vindt men heden ten dage in Rusland oude kerken, die van hout gemaakt zijn. Maar deze Maria-Hemelvaart-kerk is van steen. Ze had ook een bizondere be tekenis. Het werd de kroningskerk. De bouwmeester is geen rus, doch een Ita liaan, Aristoteles Fioravante. In die da gen werden Italianen uitgenodigd naar Rusland te komen. Als voorbeeld diende de oude kerk van de stad Wladimir, die uit de .12de eeuw dateerd. Op foto nr. 2 ziet U deze zeker een der mooiste kerken in de werld afgebeeld. Zo van buiten valt de grootte wel op, 38 meter hoog, 24 meter breed en 35,5 meter lang. Maar van binnen is deze kerk geheel versierd met heiligenbeelden, die men ikonen noemt door de beste russische meesters geschilderd. Het is ongeloof lijk mooi en kostbaar en daarbij komt nog dat in de kerk de troon staat van Iwan de verschrikkelijke. Hier werden namelijk de tsaren gekroond. De troon zelve moet van hout zijn, maar het snijwerk is bizonder. Als U de foto bekijkt ziet U op de achtergrond rechts een gebouw waar de rode vlag wappert. Dat is het heilige der heiligen van Rusland, daar zijn de werkvertrekken geweest van Lenin. Daar was ook het werkvertrek van Chroestjev en daar werken ook de hui dige bestuurders van Rusland. Wanneer U nu voor deze kathedraal naar links gaat, dan komt U in een nauw straatje. Op het einde daarvan is een kapel, met 9 gouden daken in ui- vorm en gouden kruisen. Daar achter stond eens de Verlossers-kerk, die ge bouwd werd van 1839-1883, ter herden king van de overwinning van de Rus sen op Napoleon. Deze kathedraal was 108 meter hoog, had 14 met goud-platen versierde koepels. Deze prachtige kerk werd op 6 december 1931 (onder de re gering Stalin) opgeblazen. Men had het marmer, porfier, graniet enz. enz. alle maal gesloopten Stalin gebruikte dit voor versiering van de stations van zijn Moskouse metro. I Op de lege plaats van deze kathedraal zou het Paleis van de Sowjets komen. Maar het is er nog altijd niet. Men kan het geld beter gebruiken, w.ant de burgers van Rusland beginnen een beetje te verlangen naar betere kle ding en meer levensluxe! Nu het gemiddeld aantal leerlingen van de Openbare Lagere School te Den Bommel 41 bedroeg dient de raad van Oostflakkee formeel tot opheffing der school te besluiten tenzij de instand houding ingevolge art. 19 der lager on derwijs wet 1920 wordt gevorderd. Een en ander zal aan de raad die maandag 4 dec. 's avonds 7.00 uur vergadert wordenvoorgesteld. B. en W. argumenteren dat de onder havige school de enige Openbare Lagere School in het dorp Den Bommel is; bij opheffing zullen alle leerlingen een af stand van minstens vijf kilometer moe ten afleggen öm een Openbare Lagere School voor gewoon lager onderwijs te kunnen bezoeken. Echter dient de ge meente te zorgen voor voldoend lager onderwijs in een genoegzaam aantal scholen welke voor alle kinderen zon der onderscheid van godsdienstige ge zindte toegankelijk zijn. Deze situatie doet zich eveneens voor op de Openbare Lagere School in de Langstraat waar het gemiddeld aantal leerlingenslechts 18 bedraagt. De raad RIJMEN VAN TIJMEN Het Pond is niet meer 't volle pond. 't Werd naar beneden afgerond. Dat was het nieuws uit Engeland. Het Pond hield daar niet langer stand. Devaluatie is een woord. Dat ons niet bijster erg iDekoort. Het is bij niemand erg in trek. Het legt een juk op ieders nek. Het is met recht een akelig woord. Maar Engeland moet weder voort. Het leven wordt er peperduur. Maar Albion is heel secuur. Dit was geen overhaaste stap. De economen zijn er knap. Ze zagen reeds van ver de bui. Door o zo zeer geleerde lui. Is 't mes goed in het Pond gezet. Is Engeland hiermee gered? Voor velen nog een open vraag. Wij houden stand, zó meldt Den Haag. Men kan oude kachels, Amper aan nu kwijt. 't Is alweer een teken. Dezer weelde tijd. Er wordt niets gegeven. Voor zo'n snorrend ding. Dat men o zo gaarne. Maar heel snel verving. Voor oud roest gaat meestal. Zulk een kachel weg. Mits men ze nog meeneemt. Anders heeft men pech. Gas en olie zijn er Heden d' oorzaak van. Dat men vele kachels, Niet gebruiken kan. Hele kleine diertjes. Keren weer terug. En ze wennen 't immers. Op veel hoofden vlug. Voelen zich prinsheerlijk. Tieren tot en met. Niemand die ze immers, 't Leven daar belet. Ouderwetse luizen. Dienen zich weer aan. Een langharig schepsel. Zal dus nu voortaan. Beter moeten kammen, 't Motto wordt: Geeft acht. Elke morgen even. Op de luizen jacht. TIJMEN MIDDELHARNIS SCHAKEN „DE ZWARTE PION" Uitslagen van vrijdag 24 nov. afd. I: J. Noordijk Ant. Visser O1 G. de Jager Littel 1—0 J. Boeter W. I. Peeman 1O J. de Jager H. Koese VaV2 Afdeling II: C. Vis V. Ardenne O1 R. Wolters A. v. d. Waal 0—1 J. Meijer P. Lesuis O1 Keuvelaar v. Bracht 1O M. V. d. Waal W. J. Brinkman 0—1 zal worden gevraagd ook tot instand houding van deze school te besluiten. Verkoop Gem. huis Den Bommel Blijkens de ten overstaan van nota ris Korbijn gehouden inschrijving op het voormalig gemeentehuis van Den Bommel heeft dhr. M. A. v. d. Sluys C.zn., garagehouder te Den Bommel de hoogste aanbieding gedaan t.w. 35100,- De raad zal worden voorgesteld het pand aan dhr. v. d. Sluyè te verkopen. De opbrengst plus die van het even eens te verkopen gemeentehuis van Oude Tonge zal worden aangewend tot gedeeltelijke dekking van de kosten van aankoop van het pand Voorstraat 31-33 te Ooltgensplaat. Duizenden mensen vinden het Fieel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangriji<e aanl<oop. Waarom zou u In zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 380) iedere gewenste inlichting geven. BESTE MEISJES EN JONGENS! De laatste maand van het jaar is aangebroken en wij krijgen dus van daag het nieuwe raadsel voor de maand december. DECEMBER-RAADSEL 1 X X X X X 1 2 3 4 5 6 XXXXXXXXXXX 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 1. Letter. 2. Klein paard. 3. Knaag dier. 4. Geluid dat het water kan ma ken. 5. Iemand die wandelt, 6. Tijd waar in wij nu leven. 7. Iemand die zeil maakt. 8. Hij weet niet waar de mosterd haalt. 9. Deel van een jaar. 10. Plaats in de Noordoostpolder. 11. Let ter. Zoals gebruikelijk, komen op de kruisjeslijnen dezelfde woorden te staan OPLOSSINGEN I. Uria, Ezau, Ziba, Duma, Zoar, Levi, Kaïn, Amon, Lust, Nebo, Gaas, Vier, Naïn. Uwen zade zal Ik dat land geven. II. NOVEMBER Olijfboom Vijgeboom Eikeboom Morellen Braambos Ezelsoor Roodvonk III. Hoofdstad van Nederland, Oor- logs, Oss, Friesland, Den Bosch, Sneek, Tuinbouw, Arnemuiden, Den Haag, Vo- lendam. Achterhoek, Nationaal, Neder landse, Europoort, Den Helder, Econo mische, Rhenen, Loosdrechtse, Aals meer, Natuurkunde, Dintel. Hoofdstad van Nederland. IV. V/ijn, Aquila, Naema, Timor. Ga maliel, IJdelheid, Hazael, Ethan, Beth lehem, Theofilus, Gabriel, Ezechiël, Nimrod, Adam, Dikla, Euroklydon, Beth- saïda. Ijdelheden, Gallio, Omri, Dan, Gelijkenissen, Erastus, Vasti, Ophou den, Nicodemus, Daniël, Ebed-melech, Naaman. Want gij hebt genade bij God gevon den. BRIEVEN Joke V. Ouddorp. Nog een weekje ge duld, en dan zullen we ma&r hopen, dat het lange liggen voorbij is. Misschien ben je dan wel een stuk opgeknapt. Fijn dat je je werk kan doen voor school; dan ben je wellicht niet zoveel achter. Zij hebben jou niet vergeten, zeg! Wat heb je veel gekregen. Nu is het nog Oke bij je zusje, maar straks zegt ze de j er bij. Henk Q. Tholen. In „Schoolgeluiden" moet je eens een opstel maken over die hut, waarin je zo heerlijk gespeeld hebt. Er zou ook best een tekeningetje bij gemaakt kunnen worden. Dat zou den de kinderen best leuk vinden. Vraag het maar eens of het mag en... of jij dat zou kunnen. Gertjan K. Borssele. Dat laatste woord komt ook niet veel voor, en daarom vind ik het niets erg dat je het niet had. Jammer dat jullie niets gevan gen hebben met de hengel. Zijn jullie sindsdien nog wel eens geweest? En was de vangst toen beter? Toch was het wel leuk, denk ik. Zijn er zoveel kastanjebomen bij jullie, dat je zo'n grote buit hebt? Jan P. Middelburg. Ja, je was wat aan de late kant, en daarom kon er geen brief bij. Het figuurzagen vraagt ook tijd! En het is nog mooier dan een brief schrijven. Toch heb je reusachtig je best gedaan op het typen! Loes N. Dirksland. Was het een leuk boekje? Dat doet me genoegen. Als je nu een woord weet, vraag je het maar aan Pie. Ik kan mij niet herinneren dat zij vroeger meedeed, maar even wel kun je wel raadsels oplossen na tuurlijk. Ben je al in het derde orgel. boek bezig? Dan maak je goede vorde ringen. En dan op zo'n mooi orgel! Toos Q. Tholen. Is dat schrijfpapier ook van je verjaardag, of had je dat al! Ben je niet zenuwachtig tegen dat je rapport komt? Nu duurt het niet lanj meer, hoor! Waren de oliebollen heel lekker? Dan is oma een goede bak ster! Dat zal ze nog wel meer mogen doen, denk ik. Pief van K. Ouddorp. Je hebt dat moeilijke raadsel toch goed opgelost! Als je je er maar voor zet, hè? Nee, naar het land valt nu niet meer mee Voortaan zal ik oppassen wat ik in de krant tegen je zeg, want ik merk, dat er mensen zijn, die alles nagaan. Adriana P. Middelburg. Ha, daar is Adriana weer! Zou je het niet zo kun nen typen als Jan? En jij hebt toch je diploma, als ik me goed herinner.sOI was dat je oudere zusje? Ik weet het niet goed meer. Dat woord had je goed geschreven, en de indeling van je brief is voorbeeldig. Agatha K. Middelharnis. Wat m lange brief! Als je dat had moeten schrijven met de pen, dan zou het een grote lap geweest zijn! Al w^as er veel wind en regen in je vakantie, toch was het wel mooi op de boerderij. Toen ging je hart weer open, denk ik. Je dacht aan vroeger. En de reis naar Dieren was ook bepaald wel naar je zin. Jij bent net als ik: bossen zijn mooi. maar ik houd ook meer van de zee, Willy de K. Herkingen. Kan oiïï haar werk al weer doen? Dat hoop il want het valt niet mee als je een li chaamsdeel niet kan gebruiken. Hoe is het met je rapport uitgevallen? Dat hoor ik een volgende keer wel, hè? En je inleiding is alweer achter de ruj. Is het meegevallen? Fijn, dat jullie ni dat orgel hebben! Lenie de V. Domburg. Zal je goeè voor de koeien en kalfjes zorgen, Lenie! Nu lopen de beesten niet meer in it wei, denk ik. Of toch nog wel? Het is goed, dat ze zolang mogelijk buiten blijven, is 't niet? De drukte in Dom burg zal nu wel voorbij zijn. Jan van Stellendam. Jammer dat je bloem doodging; nu kon je geen prijs behalen. Is de plant buiten toei nog opgeknapt? Jij hebt heel wat doen, hoor! Op het land is het nu af gelopen, maar de bollen blijven wel een poosje, dacht ik. Dat trainei kost je wel wat druppeltjes zweel niet? Ineke R. Rotterdam. Je schrijft z) ontzaglijk veel, dat ik haast niet waarop ik het eerst een antwoord moei geven. Het is gelukkig, dat je me vragen stelt, dus rechtstreeks antwoor den behoef ik niet te geven. Ik ka» wel begrijpen, dat je bij al je studie^' orgellessen moet laten vervallen. Us;\ schien ben je al een eindje en kun je ijl verder bekwamen als je daar de m voor hebt. In de regel komt daar nie' veel van terecht, vooral niet, als je zO'| veel voor school hebt te doen. Jannie L. Meliskerke. Het geeft m waarover je schrijft; het kan overscWlj zijn, over thuis, maar ook over raadsels, Aan alles kan ik merken, je tracht om alles goed te hebben, zal ook een prijs niet uitblijven. Annie R. Borssele. Jammer dat je W| raadselen moet opgeven vanwege drukte voor school. Ja, de school n vóórgaan natuurlijk. Gelukkig dat f graag gaat, maar het valt niet mee a' je ook 's zaterdags nog moet blokkej| Het ga je verder goed, Annie, en f"' brief in het vervolg zal welkom zii"' Adrie R. Nieuwe Tonge. Je was I2 met je brief, maar het schooW'| moest ook bij jou eerst; dat spreekt va»' zelf. Ik wist niet dat het zo druk Roosendaal was. Met de trein rijd' die plaats eigenlijk voorbijje ziet nW dan het station. Tante Lien en ooj Bram zullen het wel. beter weten. snap dat je het daar wel naar je had. Leintje M. SerooskerTte. Had jij na de vijf miljoen volgemaakt op bank? Dat is leuk! Je kreeg er n wat voor ook. Ik geloof dat er spaarders zitten bij jullie. Sta jij op die foto's, die gemaakt werden? Annie K., Ineke G. en Diny G. M"J ik volgende week nog wel een antwof te geven. Allemaal de hartelijke groeten va» I Oom K«

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6