w «RAIFFEISENBANK Cr D Nieuws Financieel overziciit Oneerlljice neef voor de reclitbanli Al(tie: Brillen voor melaatsen Dr. n. Benders 25 jaar werkzaam in de Soc. verzeliering Plaatselijk nieuws fogelt „Hondemastate" leschei wnet ruim 2 tniljoen spaarders* spaarbank en alle bankzaken C.P.J. vergadert Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk te Oosterlandl UIT ÜS HSRHSN Boekbespreking Fietsen voor meer beweging Land- en Tuinbouw Gemeenteraad Siavenisse o.a. su< shawls, ederwarenJ RkbijbeltI Bladz. 2 „BI LANDEN-NI» CJWS" Dinsdag 28 november iggy NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers H. Tals- ma te Den Haag. Rijssen J. den Besten te Huizen. Hien en Dodewaard F. v. Dieren te Heusden. Rijssen G. Bogaart te Ernst. Bedankt voor Dordreclit A. Uoorder- graaf te Oldebroek. Melissant J. Bo gaard te Ernst. Ouddorp W. v. Henne- leker te Zwartebroelc. Giessendam E. Schimmel te Harderwij It. Gouderak J. Koppenhol te Haaften. Valk H, Raven- horst te Nes en Wierum. Huizen J. v. d. Velden te Amersfoort. Nw. Beijerland C. Snoei te Langerak. Synode. De Hervormde Synode heeft twee belangrijke besluiten genomen welke o.i. het geestelijk leven der kerk niet ten goede zullen komen. In de eer ste plaats is thans het ambt voor de vrouw ook onvoorwaardiger voor het predikambt geworden. De stem-ver- houding was 439. In de tweede plaats werd besloten dat onderzocht zal wor den of de vrije universiteit te Amster dam, de Theol. Hogeschool te Kampen en de Rooms Kath. Unive,rsiteit te Nij megen als opleidingsmogelijkheid tot predikant in de Ned. Herv. Kerk kun nen worden aanvaard. GEREF. KERKEN Beroepen te Grootegast, Koudum en Ter Apel J. Bulthuis, kand. te Assen. Amsterdam P. Koog te St. Pancras. Leid- sendam H. Lugtigheid te Hengelo. Warffum J. Sneger te Meliskerke. Mon nikendam R. EIgersma kand. te Grijps- kerk. Aangenomen naan Rotterdam W. v. d. Meulen te Uuithuizermeeden; Oppen- huizen J. Groenevelt, kand. te Benne- kom. Klazinaveen .1. A. H. v. d. Ninne te Nije Beets. Oosterend J. Kruithof te Oldenhove. Fontenay (Fr.) P. v. Vliet te Algiers (N. Afrika). Bedankt voor Harmeien en Lind- schoten, Heerhugowaard en Monster J. Goldschmeding te Dussen. Roermond W. V. d. Meulen te Uuithuizermeede. Hattem J. Bloemkolk te Eindhoven. Rijs oord A. Kornet te Vlissingen. Ds. M. Vreugdenhü te Ruinerwold klaagt over de minimum opkomst ter catechisatie op woensdagen dat er voet balwedstrijden voor de T.V. zijn. Zijn collega ds. Wamslichter is het zelfs overkomen, dat er op een dergelijke avond slechts één catechisant kwam opdagen. In 't vervolg zullen nu de catechisaties verzet worden. Ds. Vreug- denhil is dit echter niet van plan. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Vlaardingen J. v. d. Poel te Ede. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar 's-Gravenhage-W. D. Los te Grotegast. Dokkum H. Ohman te Hoek. Bedankt voor Ommen D. Berghuis te Luns. Loenen aan de Vecht H. Ohman te Hoek. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam H. Eerland te Amersfoort en J. Plantinga te Rozen burg. Beroepen te Den Haag-W. W. J. H. Velema te Apeldoorn. Deventer en Hil versum H. Eerland te Amersfoort. Go- rinchem D. Biesma te Aalsmeer. Aangenomen naar Siegerswoude kand D. Klein Onstenk aldaar. Bedankt voor Maassluis kand. D. Klein-Onstenk te Siegerswoude. Alde- grove (Canada) J. Kievit te Hoogeveen. Kampen: Na bevestiging door zijn schoonvader ds. L. S. den Boer te Sas- senheim met Jesaja 40 1, deed ds. J. de Jonge, gekomen van Noordeschut, intrede met Jesaja 40 7, 8. Thesinga: Ds. J. H. Carlier te Lei den, bevestigdde kand. J. Boertjens te Dieren alhier in het ambt met 2 Tim. 2 8a. Ds. Boertjens deed intrede met 2 Tim. 2 19. Vlissingen: Na bevestiging door zijn vader ds. J. C. Maris te Bloemendaal, werd door kand. J. W. Maris intrede gepredikt met Exodus 40 34, 35. GEREF. GEMEENTEN Beroejxsn te Beekbergen W. C. La- main te Grand Rapids. Middelharnis C. Harinck te Utrecht. Mijdrecht G. Schipaanboord te Apeldoorn. Scheve- ningen H. Rijksen te Gouda. Borssele P. Blok te Dirksland. Clifton (U.S.A.) en Veenendaal J. Westrate te Meliskerke. Zondagsrust. Zowel van de zijde der Ned. Hervormde als van de Gerefor meerde Synode is er bij het bestuur van de Jaarbeurs op aangedrongen terug te komen op het besluit om zowel de voorjaars- en najaarsbeurs op zondag open te stellen. IN HDUAND SMIBNIUIS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank, I:Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. r ^^*i^^ Het behoeft geen betoog, dat de de valuatie van het Engelse Pond deze week de gebeurtenis van de beurs was. De reaktie hierop is bijzonder meege vallen, de handel was maandag niet veel drukker dan men de laatste tijd gewend was. Toen ook de reakties in Amerika meevielen gaf de beuTs in Amsterdam direkt weer een herstel te zien, waar door met' uitzondering van Unilever alle internationals aan de plus kant konden eindigen. Vooral de cijfers van Philips maak ten nogal wat indruk op de beurs. Uit alles blijkt, dat het weer in opgaande lijn gaat. De afzet van kleurentelevisie blijkt de prognose aanzienlijk te overtreffen. Interessant was ook de mededeling dat in de eerste helft van december een publicatie tegemoet gezien kan worden inzake de stand van zaken op het gebied van computers. Vol verwachting klopt ons hart. De koers trok alvast f 2,70 aan. Kon. Olie stond ook al in de belangstelling. Hier kwam een koersstijging van bijna f 3, uit de bus. Vooral in Wall street bestaat weer behoorlijke belangstelling voor het olie fonds. Hoogovens vond de weg omhoog ook weer terug. De koers kon f 2,50 aantrekken. AKU was met een stijging van f 0,80 goed prijshoudend. Alleen Unilever viel dus wat uit de toon al bleef de daling beperkt tot f 0,50. Lokale markt. In de lokale markt lagen de aande len Billiton II weer vast in de markt. De Slotkoers kwam op f 142,Bij Kluwer is de gang er wat uit. Er werd gesloten op f 153,Kennelijk is men hier en daar beig de winst binnen te halen. Maandag 27 november begint de handel in claims aandelen Dessaux. Het bedrijf heeft de wind in de zeilen al is de omzet stijging wat minder spektaculair dan vorig jaar. Een onveranderd dividend van 15 °/o behoort echter tot de reeële mogelijk heden. Zwaar onder druk heeft San ders Behang gestaan, die het dividend verlaagde van 11 "/o naar 9 "/o. Voor dit bericht was de koers 232 "/o. Vrijdag j.l. kwam men op 185. Bij de tussentijdse berichten melde Simon de Wit een om zetstijging van ruim 21 °/o. De netto winst zal die van vorig jaar zeker overtreffen. De gefuseerde houthan dels Pont-Bontekoning verwachten, dat de resultaten over 1967 wat hoger zul len uitvallen dan die over 1966. Ook bij de Nederlandse Aanneming Mij ver wacht men geen lager resultaat. Daal- derop heeft de kostenstijging niet kun nen opvangen. De vooruitzichten op wat langere termijn ziet de direktie met gematigd optimisme tegemoet. Het bedrijf is goed van orders voorzien. Bij Proost en Brand verwacht men een ho gere netto winst, waaruit tenminste een onveranderd dividend van 11 "/o zal w^orden uitgekeerd. De stukken lijken op een koers van 192 "/o niet onaantrek kelijk. De V.M.F, kreeg deze week ook weer een aantrekkelijk order. Zij zal gaan meewerken aan het eerste com pressorstation voor gastransport in Ne derland, dat in opdracht van de Neder landse Gas Unie in Ommen zal worden gebouwd. Het wordt het grootste ter wereld. Stork ook behorend tot het VMP concern heeft met een Engelse onderneming een contrakt afgesloten, waardoor Stork de alleen rechten ver werft voor de EEG voor de fabricage van vuilvernietigingsmachines. „Je kunt niet klappen met één hand" door James P. Leynse. Uit gave J. H. Kok N.V. te Kampen. De auteur van deze wel zeer boei ende roman James P. Leynse, was ruim 25 jaar predikant in China van de Pres byteriaanse kerk in Peking. Hij leefde tussen en met alle groeperingen van de Chinese maatschappij in het heden daagse China van Mao Tse Toeng. Het is een warm verhaal over gewone men sen, waarbij het dijke Chinese coloriet een bijzondere bekoring geeft aan dit boek. Ds. Leynse behandelt op drama tische wijze liet thema van het conflict tussen de persoonlijke vrijheid en het totalitaire systeem. Wat weten wij eigenlijk van het leven in China af? Wie dit boek leest, krijgt er kijk op. Ds. Leynse heeft er slag van om dit keurig uit te beelden wij lazen het boeiende boek in één adem uit. De strekking van het verhaal is, dat de mens moeilijk aan starre eenzijdig heid kan worden gebonden en daarom: „je kunt niet klappen met één hand." De vertaling is van Hans van As- sumberg. Gebonden in kleurige plas- tieke band, 264 blz. f 9,75. OUDE TONGE Voor de Rotterdamse Rechtbank heeft terecht gestaan de 20 jarige los werk man H. d. G. uit Oude Tonge, die tot vijf keer toe in het huis van zijn oom met een valse sleutel was binnenge drongen om te zien of hij geld kon vin den om een nieuwe motorfiets te ko pen. Hem was ten laste gelegd, dat hg zijn oom 4600,had ontstolen. Mr. J. H. van de Roemer, de officier van jus titie eiste tegen deze oneerlijke neef een gevangenisstraf van 8 maanden met ,af- trek voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelyk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van verdachte, mr. L. Schreinemacker, noemde zijn cliënt een onvolwassen figuur, die met zijn lege tijd geen raad wist en zich verveelde. Eerst had de jongeman een bromfiets, daarna een auto, die hij echter ergens anders had gestald, opdat zijn ouders het niet zouden weten. Als hij er mee weg wilde, reed hij er op de brommer heen. De auto heeft hij opgeruimd, waarvoor een motorfiets in de plaats moest komen. Pleiter vond de straf erg hoog en vroeg toepassing van een kor ter onvoorwaardelijk gedeelte. Uitspraak 7 december. A.s. vrijdag 1 dec. 's avonds 7.30 uur in hotel Jacobi te Middelharnis hoopt de C.P.J. weer te vergaderen. De Marva officier, mej. Matzinger uit Etten zal vertellen over het werk van de Marva en het gesprokene met enkele films toelichten. Van de leden wordt ver wacht dat ze aanwezig zijn; de komst van andere belangstellenden wordt zeer op prijs gesteld. Waar duisternis heerst, wil ik licht brengen Veel mensen in Brazilië, Zuid-Ameri- ka, Afrika, India, Indonesië, en Nieuw- Guinea, lijden aan Melaatsheid. Deze ziekte tast heel vaak de ogen aan, waar door ze tijdelijk of blijvend slecht zien of helemaal blind worden. Velen van hen kunnen 'n hele tijd of voor de rest van hun leven gehol pen worden met een bril. Er zijn echter streken in deze landen waar de mensen niet eens weten dat er brillen bestaan. Geld om een bril te kopen, waardoor ze zoveel langer zouden kunnen zien, is er in die gebieden echter niet. U kunt deze arme mensen een on schatbare dienst bewijzen door uw oude, ongebruikte of afgekeurde brillen, mon turen of glazen af te staan, ook zonne- brillen, omdat vele melaatsen hun ge zichtsvermogen sterk is verminderd. Wanneer U dus oude brillen enz. hebt die géén dienst meer doen, kunt U andere mensen de kans geven hun eigen brood te verdienen en een menswaar diger bestaan te leiden. Namens deze lijdende mensen danken wij U hartelijk. Deze inzamelingsaktie is in 1963 be gonnen. In vier jaar en 11 maanden hebben wij ruim 51.000 brillen ontvan gen, zendt ook uw bril naar Aktie: Brillen voor Melaatsen te IJzendijke (Zld.) Jac. van Vooren- berghe. Telefoon 01176487. Gebrek aan lichaamsbeweging wordt meer en meer een zeer ernstig cultuur- gevaar. Tot deze conclusie kwamen tij dens inleidingen over bewegingsarmoe de zowel de revalidatiearts A. C. van Swol als de cardioloog Dr. J. Pool, we tenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Indien meer mensen regelmatiger van een fiets ge bruik maken, zou dit gevaar aanzienlijk kunnen worden onderdrukt. Het is een gelukkig feit dat velen de fiets weer ontdekt hebben om zich de nodige en doeltreffende lichaamsbeweging en ont spanning te verschaffen. Kan goede' bekende op Flakkee Op 1 december a.s. zal dr. A. Benders uit Rotterdam 25 jaar werkzaam zijn als medisch adviseur in de Sociale Ver zekering. De jubilaris, die vooral bij de werk nemers in de Agrarische sector op Goe- ree-Overflakkee geen onbekende is, heeft zich in die jaren als een humaan mens doen kennen. Zijn werkzaamheden bestaan uit het verrichten van medi sche controle's van hen die door een ongeval of bij ziekte niet in staat zijn hun werkzaamheden te verrichten. Vooral bij langdurige ziekten ging zijn belangstelling niet alleen uit naar de patiënten, maar ook naar de gezinsom standigheden waarin deze leefden, ter wijl bij degenen die een ongeval waren overkomen zijn interesse uitging naar het ontstaan üiervan. Hierdoor bleef hij ook met de voortschrijdende mechani satie in deze sector ten volle op de hoogte. Over zijn reizen naar het eiland met de veerdiensten zou dokter Benders een boekdeel kunnen samenstellen. Mocht hij het nodig oordelen patiën ten op het kantoor van de Agrarische Sociale Fondsen te Gouda aan een uit gebreid medisch onderzoek te onderwer pen, dan stond hij er op, dat de men sen met koffie werden ontvangen ge zien de lange duur van de reis naar Gouda. Wij twijfelen er niet aan of het zal de jubilaris, die woonachtig is Willem van Boelrestraat 185, Roterdam-14, die dag zeer zeker niet aan belangstelling ont breken. EEN NIEUW HA VERRAS Haver is vooral op de Noordelijke kleigronden en op de zand- en dalgron den een belangrijk gewas. Ook elders in ons land bestaat een zekere belangstel ling voor dit gewas, dat bekend is we gens het achterlaten van een gezond stuk land. Haver wordt door de regering niet gesteund met een garantieprijs, maar desondanks is juist de teelt van haver voor vele landbouwers een gebiedende eis. Haver zal ook in de toekomst in Europa een belangrijk gewas blijven. Reden waarom verschillende kweekbe drijven zich intensief met de veredeling van haver bezig houden. Het is aan de samenwerkende Kweek bedrijven Mansholt, Geertsema en van der Have (MGH) weer gelukt, een ha- verras voor de betere gronden te kwe ken. De naam waarmee dit nieuwe ras op de rassenlijst 1967 is vermeld, luidt BENTO. We zijn van mening, dat de reputatie van M.G.H, als één der groot ste haverkwekers van Europa, denk b.v. ook aan de rassen als BINDER, MAJOR, MARINO en TARPAN, met de nieuwe BENTO stevig gesteund wordt. BENTO kan beschouwd worden als de opvolger van MARINO en zal op de betere gronden zijn plaats zeker vinden. Dit ras bereikt topopbrengsten, heeft een gelijkmatige afrijping van korrel en stro, een mooie korrelkwaliteit en een hoog H.L. gewicht. BENTO is dus zeer geschikt voor maaidorsen en beantwoordt in hoge ma te aan de eisen, die in deze gemechani seerde wereld aan een haver gesteld worden. Vooral het opbrengstverhogende plan- tenveredelingswerk is enorm belangrijk voor de steeds stijgende kosten. De gemeenteraad komt vrijdag 1 de cember, 's avonds om half acht bijeen. Op de agenda staan onder meer de vol gende punten: Vaststelling van de gemeentebegroting en de begroting woningstichting „Sta- venisse" voor het dienstjaar 1968; aan bieding van de gemeenterekening 1966; het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor het jaar 1968 met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten; het toekennen van een uit kering ineens aan het gemeenteperso neel; vaststelling van de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs voor 1966; verhoging van de subsidie aan de Stich ting voor maatschappelijk werk en ge zinsverzorging op het eiland Tholen; wijziging van het havenreglement; kre diet voor de uitbreiding van de riole ring en bestrating vanaf de Graaf van Loonstraat naar de Poststraat en ver koop van een perceel Koning Haakon- straat. MELISSANT Dokter Beekmans penningmeester D '66. Bij de vorige week gehouden ver kiezing van het dagelijks bestuur van Democraten '66 is dokter J. A. p. jj Beekmans tot penningmeester geko. zen. OOSTFLAKKEE Verzoek om vrijstelling dilensfpljcht Door de minister van defensie is eeij verzoek om vrijstelling van de dienst- plicht van Anthonius Tuns, Oostdijk 12' Oude Tonge verleend wegens broeder- dienst; het verzoek van A. L. Huijs.' mans, Heerendijk 19 te Oude Tonge wegens aanwezigheid van een bijzonder geval is afgewezen. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. De maandelijkse IAAII OU' bejaardenmiddag zal ditmaal gehouden" worden op woensdag 29 nov. a.s. om 2.30 uur in „Elthato". De Kerstsamen komst is vastgesteld op 20 dec. a.s. Winkelsluiting. In verband met St Nicolaas zullen de winkels van woens dag 29 nov; tot en met zaterdag 2 dec. en op maandag 4 dec. tot 's avonds 9 uur geopend zijn. Herkozen. In de Herv, Kerk zijn als notabel herkozen, de heren Abr. de Vos W.Mz. en M. Buscop C.Wz. Ee herkozen ouderling, de heer J. H. van Dam en diaken, de heer Jac. de Bonte, benevens de gekozen ouderling, de iieer A. in 't Veld hebben hun benoeming aangenomen. faarom zoudt u no Ltse naaimachinel [ijachine kan imml laaimachine, ongeT |jespreek deze mJ ONS zigzaI ELEKTRISCl Dinsdagavond 21 november vond in het Ned. Herv. Ver. gebouw aan de Sint Joostdijk alhier een gemeente avond plaats. Ds. Ommering opende de avond met een welkomstworod, gebed en Schriftlezing. Hierna gaf hij een verklaring dat de kerkeraad heeft voor zien in een vacature voor ouderling en diaken door een benoeming zonder ver kiezing omdat door de gemeente geen enkele kandidaat is voorgedragen. Door de kerkeraad zijn herbenoemd tot ouder ling K. Stouten en tot diaken A. F. Schoof. In de vacature J. C. Bouwman is tot ouderling benoemd Mach. Dale bout en in de vacature J. van der Maas Cz. ■werd tot diaken benoemd J. P. van 't Hoff. Vervolgens geeft de president- kerkvoogd de heer H. J. van de Zande enige cijfers betreffende de begroting 1968 van de kerkvoogdij. Inkomsten en uitgaven rond f 25000, Diaken van der Maas gaf cijfers over de begroting van de diaconie. Na een pauze besprak ds. Ommering de nieuwe Psalmberijming met het oog op het feit dat eindelijk besloten is ora met ingang van voorjaar 1968 deze berijming te gaan gebruiken. Hij wekt de gemeente op hieraan medewerking te verlenen. Er wordt over dit onder werp nogal gediscusieerd. Verder volg de een bespreking over de wijze waar op tot nogtoe het Heilig Avondmaal werd gevierd. Men zag de 6 tafels liever tot één worden om een meerdere een heid te krijgen. Met het oog hierop be sloot men voortaan de voorste zitban ken in de kerk te bestemmen als zetels voor de avondmaalsviering. Bij de rondvraag komen enige vrageo betreffende de ingebruikname van door- geefzakken bij de collecte en over de rondgang met de verjaardagsbus. De pres.-kerkvoogd deelt mede dat heer A. van 't Hoff Hz. ontslag wil nemen als ontvanger van de kerk met ingang van 1 januari 1968. In zijn plaats werd benoemd de heer J. van der Maas Cz. Gevraagd wordt verder om voortaan het huisbezoek van te voren aan te kondigen. Na enige be spreking komt men tot de conclusie dat in de praktijk hieraan nogal bezwa ren kleven. Verder wordt de vraag ge steld of er in het vervolg niet wat meer besluiten enz. uit dekerkeraadsverga dering kunnen worden gepubliceerd, In het kerkblad is hiervoor te weinig ruimte en op een andere wijze wordt het weer uitbreiding van het werk voor de predikant. Het zal echter nog nader worden bezien. Tenslotte eindigde ds. Ommering deze avond met dangebed nadat een gezangvers was gezongen. P tfaff Naaimachi| Kortemeestraat Kieuwe Diepstral B, A. de Breuck| fulst, tel. (01140 Hemelaar, Nil [el, (01184) 37 29 f j)e Vogelverenid Imstreken houdl TEl I het vereniging I en zaterdag 2 juur 's avonds Intree 0,75, ki| fevens grote BI Prekking grote lallen altijd in NIEUWERKERK Aanvang Winterbijbellezingen. Woensdag a.s. vangt ds. J. Karens weer aan met de Bijbellezingen in de Geret Gemeente. Aanvang half acht. De Bij bellezingen zullen in het vervolg iedere woensdagavond D.V. worden gehouden aanvangende op het genoemde uur. IILPENHOUD1I lONT-BLANC, ók de nieuwe arantie. ÜREAU - ARTl BriefwegeJ ders enz. ROTE KEUS ook theold ketboekenl Atlassen, ET GEHELE st, want elk kir| MaRKLIP 4LLER BOUV. IS en wat niet lOELBAKKEiy PELEN en tier INKY TOYS Het onveil Poppen, jes, badje! winkeltjesl S*" VERVOLGVERHAAL door HERMAN DE MUINCK 19 Dat was te begrijpen. Want ze moest zich nog verkleden alvorens te kunnen vertrekken. Met een nonchalant „Tot morgenochtend" verliet zij, nadat het maal beëindigd was, de kamer. Een half uurtje later sloeg de voordeur dicht. Lucie moest bekennen, dat de avond gezellig verliep. Na met Hermine de vaat te hebben gewassen Loes was naar boven voor haar huiswerk za ten oom en tante met de beide meisjes in een goed verwarmd zijvertrek. Er was niet de minste spanning. Integen deel. Oom Jochem was op een gegeven moment op zijn praatstoel. Hij vertelde uit zijn jeugd in Zeestad; hoe hij en zijn broer, Lucie's vader, kwajongens- streken uithaalden en door de kleine Capon, die was hoofdagent van de ge meentepolitie, achter de broek was ge zeten. Hij was zo opgewekt, dat Her- mien haar moeder verbaasd aankeek. Maar die toonde niet de minste verba zing, ging nota bene ook herinneringen uit haar jeugd ophalen. Maar die had zij niet uit Zeestad. Ze was geboren en getogen in Rotterdam. „Ja, ik ben nu eenmaal een stadskind Lucie. Met geen mogelijkheid zou ik op het platteland kunnen wonen". „Nu, Zeestad is ook leuk, hé oom". „Dat was het. Maar nu ben ik er toch aan ontgroeid. Het kleinsteedse viel me rauw op het lijf, toen ik er deze zomer was". Even stilte. Want dat „toen ik er was" hield verband met het overlijden van Lucies moeder. Loes, met veel lawaai, kwam de stilte verbreken. Zij was gereed met haar huiswerk en zocht de gezelligheid, hoe wel zij een leesboek in haar handen had. Lucie diepte uit haar handtas een adres op. „Hoe kom ik in de Van Al- kemadelaan? vroeg zij. „Met lijn 8, hier vlakbij, naar het Spui; overstappen op 4ijn 14, die loopt door de Van Alkema- delaan", wist Hermien. „Dat klopt", zei Loes. „Als je er heen wilt en ik ben vrij, zal ik je er wel brengen". „Dat is lief van je. Maar met even vragen kom ik er ook wel". „Wonen daar lui, die je kent, Lucie?" „Neen, oom. Ik zou er juist kennis mee gaan maken en heb beloofd, niet lang te zullen wachten. Zij weten, dunkt me, dat ik al hier ben. Het zit zo: die mevrouw, zij heet Langeveld, is een vroegere vriendin van mevrouw Fotte- ma, de domineesvrouw van Westgouwe" „O die heb ik op de begrafenis ont moet, niet?" Lucie knikte „Zij zou schrijven, dat ik enige tijd in Den Haag kwam, en vond, dat ik er eens kennis moest gaan maken, om ook eens andere mensen te ontmoeten". „Geen gek idee. Langeveld? 'k Wil eens even kijken, of ze telefoon hebben. Of heb je soms het nummer?" „Neen, oom". Even later deelde oom Jochem mede, dat de Langevelds inderdaad telefoon hadden. „Dan bel ik morgen wel even op en vraag belet". 't Was niet nodig. Want nauwelijks een kwartier later rinkelde in de gang de telefoon en kondigde Hermien aan: „Voor jou, Lucie". „Voor mij?" „Ja, 't is die mevrouw Langeveld, over wie je sprak". „O, dat is aardig". „Tante, ik ga er morgenmiddag een kopje thee drinken", zeide Lucie, te rugkerend in de kaftier. „Ik vind het erg vriendelijk, uit zichzelf te bellen". De volgende morgen was mevrouw Van Adrigem kort aangebonden en ver strooid, al hield zij zich voor Lucie zo goed mogelijk. Hermien was aan het ontbijt, Heleen was in geen velden of wegen te bekennen. In de keuken zei Hermien: „Trek je maar niets van mama aan en praat zo weinig mogelijk met haar. Ze is woest op Heleen. Volgens mama kwam die vannacht om drie uur thuis. Ik heb haar niet gehoord". „Om drie uur?" vroeg Lucie verstomd. „Maar dan is het al morgen. En dan rijdt er toch geen trein?" „Neen, natuurlijk niet. Mama hoorde getrappel van paarden en luid gelach. Ze waren dus met een rijtuig. Zo bont heeft Heleen het nog nooit gemaakt. Dat doet een fatsoenlijk meisje niet. Nu ja, we zijn een enkele keer weleens laat, maar dan zijn we ook'met elkaar. Ik kan begrijpen dat mama woest is, maar 't zal niet veel baten". Lucie gaf geen antwoord. Wat moet je daarop nu zeggen? Toen zij ongeveer half twaalf naar haar kamer ging, vernam zij twee deu ren verder harde stemmen. Er was hooggaande ruzie tussen tante en He leen. Lucie haastte zich naar binnen, om niets te horen. Zij ging ook zo gauw mogelijk weer naar beneden. Toen was de herrie nog aan de gang. Ook aan de koffietafel verscheen He leen niet. Mevrouw Van Adrigem sprak feitelijk geen woord. Haar gezicht leek wel een grote donderwolk. „Wat is er toch eigenlijk aan de hand?" vroeg Loes plotseling. „Niemand zegt een stom woord. En waar is Heleen?" „Eet nu maar", zei haar moeder stroef „De bui drijft wel over". „Alle mensen, heeft grote zus de bok- kepruik op", spotte Loes. „Dat komt er van als je „Hou je mond en bemoei je met je eigen zaken", beval haar moeder op scherpe toon, zó, dat Loes er van schrok en zweeg. Lucie hoopte vurig, dat ze bij de Lan gevelds een gezellig, tweede huis zou vinden, want dit hier. Nu was zij hier nog geen twee dagen en zij had er eigenlijk al genoeg van. Als papa ge weten had, dat hier als kat en hond werd geleefd, zou hij haar dan naar Den Haag gezonden hebben? Mevrouw Van Adrigem zal wel in, dat zij Lucie toch iets moest zeggen. Ze kon toch niet doen, alsof haar neus bloedde. „Ik vind het hoogst vervelend, dat je dit moet meemaken, Lucie", zeide zij, toen zij alleen waren. „Heleen is de per ken te buiten gegaan, vandaar mijn houding, 'k Heb haar onder handen ge nomen, in de hoop, dat het helpt, We moeten haar, als ze beneden komt, maar laten betijen. Aan één scène heb ik ge noeg gehad". Weer wist Lucie niet, wat te antwoor den. Maar het bleek haar, dat geen antwoord verwacht werd, want tante verliet onmiddellijk de kamer. „Kun je het vinden?" vroeg Hermien een half uur later, of zal ik je naar de tram brengen? Wacht? 'k Heb toch een boodschap in de binnenstad. We gaan samen naar het Spui". Zo had Lucie lijn 14 direct en st half de Van Alkemadelaan uit. Gezien het nummer zou het wel zowat uitko men, had Hermien gedacht. Het klopte inderdaan. 't Was namelijk tien num mers verder. Op haar bellen werd de deur geopen' door een grijzende dame met een lia aantrekkelijk gezicht, eenvoudig, maai keurig gekleed. Vóór Lucie iets zeggef kon, klonk haar melodieuse stem: „Me' juffrouw Van Adrigem zeker?" „Lucie Van Adrigem", verbeterde L"' cie, flauw glimlachend. „Komt u binnen". Ér was een niet grote, maar toch vol doende ruimte biedende hal met gaf' derobe en alles, wat er verder noiiiê nuttig en mooi was. „Ik vind het prachtig, dat ik voor Ti eens wat kan doen. U weet toch, wie met To bedoel?" „Dat zal mevrouw Fottema wel zijn-: 'k Weet tenminste, dat zij Cato heet". „Juist. Een lieve meid. We heh», het gezellig gehad met elkaar. Ma''| hoe gaat het dan? De wegen gaan m'' een. Je trouwt, er komen kinderen. Aanvankelijk was er nog briefwisseliri| maar daar kwam, 'k moet het eevW bekennen, wat de klad in. En daar ko» me ineens een brief van To met K; verzoek, of u, zo lang u in Den H is, eens mag komen aanlopen, een sc tweede tehuis, zal ik maar zeggen. (Wordt vervol diplomateJ Pentassen,! "^CCES - AGeI voeringen! ^productie! voor het Grote keul "^ARSENSTAlT vazen, blo ^lOOZEN, s| mandjes, *<OBES iVIET diverse ben hierir 1°^ zelf kijker r '"^t geschenk! ZANDPAl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2