ëiiaiideu niEUws De zomer is voorbij; N.V. S. VttN HESSEN S ZOON PESCH Fotografie J. Zandra - sommeisdük Achter I Café Rest. ^ürevelingen de grenspaal Grevelingenplan goed ontvangen Contactavond te Langstraat Evangelisatiewerk in donicer Rotterdam Kerkelijk verzet tegen Jaarbeurs op zondag Isomat Rapid pf Isomat Rapid C JebSad Vrijdag 24 november 1967 No. 3640 Boekbespreking ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder MroOEN OP DE DAM ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦'l TELEFOON (01113) 4 62 Ruimte voor diners, partijen en recepties in groter verband. Voor een smakelijk etentje en een grandioos uitzicht. het landwerk bijna klaar, bezint U op koude en regen. Bij SOMMELSDiJK bent U goed onderdak met regelmatig loon en dicht bij huis. Ouddorp - IViiddelharnis t^LAAT- en SPUITWERK Wij betalen goede lonen; weekpremie bij goede prestatie. Wij geven drie weken vakantie 6 vakantie-toelage per dienstjaar in december een verrassing in de vorm van een pakket en/of gratificatie gratis werkkleding gratis vervoer (onder meer met eigen VW-bus). Piaatsingsmogelijiiheid voor meisjes en jongens vanaf 15 jaar Opgave en inlichtingen bij de bedrijfsleiding te Sommelsdijk, Dorpsweg 40, telefoon (01870) 21 00, Arbeidsbureau Hoflaan 38, Middelharnis en te Herkingen bij de heer Otte, Fortstraat 6. *de in te ruilen Clack moet nog intact zijn Volautomatische camera met het handige Rapid cassette-systeem. Ieder een kan hiermee meteen de mooiste foto's maken. De ideale gezinscamera. 79.95 ƒ15.- Als de Isomat-Rapid maar bovendien geschikt voor die wonderbaarlijke 4-flitsblokjes: achterel kaar flitsen zonder lamp jes wisselen! min Clack slechts ƒ64.95 min Clack slechts 120.- 15. 105.- Goed, uw Clack heeft het altijd fijn gedaan. Maar die tijd is voorbij. Er gaat nu niets meer boven het volautomatisch foto's maken met die geweldige Agfa Isomat Rapid ca mera's. Haal dus gauw die Clack voor de dag. U krijgt de hoogste inruil- waarde bij: Kwaliteit en service de basis van onze zaak. In de internationale geldcentra, de Lurzen te Amsterdam, Parijs, Londen Lj Washington e.a. plaatsen was de de- (aluatie van het pond Sterling, de En- Ise munteenheid, gedurende deze jjteek het gesprek van de dag. Alhoewel het besluit tot devaluatie „og als een verrassing kwam, had men |ji financiële kringen toch wel iets der- jelijks van de regering Wilson ver- Jj-acht Er moest iets gebeuren om de (conomische situatie in Engeland ge- (onder te maken, want het ging (gaat) (e laatste jaren niet goed, alle maatre- len, welke reeds genomen waren, ten Ispijt- Het moet gezegd worden, dat het be sluit tot devaluatie getuigt van moed, (elke aan de Labourregering met Wil son aan het hoofd niet kan worden ont zegd. Want devaluatie behoort tot een jan de laatste financieel-economische (laatregelen, welke een regering pas zal jemen als er geen andere uitweg meer is, Elke regering weet dat devaluatie lard aankomt, omdat ze praktisch al- jjd gepaard gaat met stijging van de iosten van levensonderhoud. Devaluatie, welke per. definitie een plotselinge verlaging bij regerings- tesluit van de officiële waarde van Je eigen valuta met een bepaald per- 'tentage is (Elsevier Ene. v. h. bedrijfsL), betekent voor velen onzekerheid. De ge- olgen kunnen nu eenmaal niet alle Ijorden overzien, temeer niet, waar de- jialuatie vrijwel altijd plaats heeft op ijterdag of op zondag, wanneer de offi- [iêle geldhandel stil ligt. Noodzaak. Toen Wilson enkele jaren geleden met fen ruime meerderheid de conservatie- |(en versloeg en van hen de macht over- liarn, stond het er voor Engeland al niet Itooskleurig bij. De nationalisatieplan- Inen van Labour hebben de moeiten nog Ivergroot en de Britse export daalde jiienderogen. De concurrentie van de K.E.G.-landen, in het bijzonder West- iDuitsland en andere landen was zo |jroot, dat de handels- en betalingsbe- ingen van Engeland steeds grotere te lforten opleverden. Voorts wist de En- Ise industrie zich soms moeilijk aan lie passen aan veranderde produktie- en lifeetmethoden, hetgeen haar positie te- Ipover het buitenland nog meer be- jinoeilijkte. Dat Engeland graag wil toe- llreden tot de E.E.G. behoeft geen ver- Iwondering te wekken. De mening van Ije Franse regering, dat de Britse eco- Inomie ongezond is, Isevat wel 'een zekere Ikem van waarheid. Dit neemt niet weg, Ijat dit niet een reden mag zijn om de Itoelating van Engeland tegen te houden. Waarom nam het Labourbewind nu het besluit om het pond te devalueren? In de eerste plaats om de export te sti muleren. Het buitenland kan nu goed koper Britse produkten kopen, terwijl daarentegen de waardevermindering van de valuta vele goederen in Engeland zelf duurder maakt. Men moet meer be talen voor hetzelfde produkt, hetgeen ook het geval zal zijn voor de Engelsen, die bijv. buitenlandse consumptiearti kelen willen kopen. De invoer van bijv. Hollandse zuivelartikelen in Engeland zal dan ook naar verwacht, minder worden. Dit zal zeker het geval zijn, nu Denemarken ook haar munteenheid (Deense kroon) devalueerde, zodat dit land met zijn zuivelprodukten in een gunstiger positie staat t.o.v. Engeland dan ons land. Andere maatregelen. Gelijktijdig met de devaluatie van het pond nam het Labourbevsdnd nog ande re maatregelen, die er op gericht zijn om de Britse economie weer wat op de been te helpen. Zo werden de beper kingen op het kopen op afbetaling (bijv. van auto's) verzwaard, terwijl de ta rieven voor bankkredieten werd ver hoogd, evenals de opcenten van de on dernemingsbelasting, ongeveer gelijk aan onze vennootschapsbelasting. Bo vendien zette Wilson het snoeimes in de overheidsuitgaven, vooral in de inves teringen. Als belangrijkste nevenmaat- regel van de devaluatie moet worden gezien de verhoging van het bankdis- conto tot S'/o, een percentage dat onge kend hoog is, hetwelk ook het disconto- peil in andere landen zal beïnvloeden. Deze laatstgenoemde maatregel be oogt de aantrekking van vreemd kapi taal te stimuleren. Gedurende de voor bijgegane jaren was een groot bedrag aan buitenlandse valuta uit Engeland weggevloeid. Nederland, althans de Ne derlandse Bank, had echter van de de valuatie weinig gevolgen te duchten, omdat onze centrale circulatiebank geen deviezen in pond Sterling bezat op het moment van de devaluatie. Leningen. De Britse regering heeft nu bij het Internationale Monetire Fonds leningen aangevraagd tot een bedrag van 1,4 mil jard dollar. Geld dat dus allemaal weer moet worden terugbetaald. Met deze geldinjectie, alsmede de hulp van ande re landen, die bereid zijn de Britten te helpen, wil men proberen te bereiken, dat de economische positie verbetert. De invloed van de devaluatie, welke zich in Engeland zelf direct zal laten merken, zal in het buitenland eerst op wat langere termijn voelbaar zijn. Of de davaluatie Engeland een stap dichter bij de E.E.G. (of in de E.E.G. zal brengen, valt nog te bezien. De Franse regering heeft al laten weten, dat de devaluatie van het pond Sterling (thans de helft van de waarde van het pond Burgenïëester en wethouders van Oostflakkee hebben het volgende schrij ven aan de inwoners van Langstraat doen uitgaan: Zoals U bekend zal zijn hebben wij enige weken geleden een contactavond georganiseerd voor de inwoners van Oude Tonge. Een dergelijke avond wensen wij ook te beleggen voof de inwoners van de Langstraat. Deze bijeenkomst zal worden gehouden op maandag 27 no- i'ember aanstaande 's avonds te half acht, in één van de schoollokalen van de Openbare Lagere School, Langstraat 48. Wij heabben deze avond op vrij kor te termijn belegd in verband met de noodzaak die hiertoe aanwezig is. Deze bijeenkomst zal namelijk als belangrijkste onderwerp hebben de be spreking over het al dan- niet vortbe- staan van de Openbare Lagere School in de Langstraat. U zult ongetwijfeld met ons van me ning zijn, dat er thans een algemeen belang op het spel staat. Gaarne spreken wij dan ook de hoop en de verwachting uit, dat U en uw belangstelling zult laten blijken door op deze vand aanwezig te zijn. Volgens de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming is haar enige tijd geleden gelanceerde in richtingsplan voor het toekomstige re creatiegebied aan het Grevelingenbek- ken bij de betrokken departementen en rijksdiensten met instemming ontvan gen. De Contact-Commissie schrijft dit in haar verslag over de periode novem ber 1966 november 1967. Het voorstel voor de Grevelingen om vatte het plan, na de afsluiting van het Brouwershavensegat in 1971 het bijna 15.000 ha grote Grevelingengebied als nationaal park tot een rijk gevarieerd natuur- en recreatiegebied van grote al lure te ontwikkelen. ---------O—------ HOOFDLUIS IN OPMARS De bijna uit het gezichtsveld van de schoolartsen .verdwenen hoofdluizen plaag, vroeger vooral bij meisjes aan getroffen, is dank zij de beatlemode in opmars, nu vooral bij jongens. Bovenstaande zin is te vinden in het jaarverslag van de Haagse gemeente lijke geneeskundige en gezondheids dienst 1966. in 1930, toen voor een pond Sterling in Nederland meer dan 16,werd be taald) niet voldoende is om de houding van Parijs m.b.t. de toelating van En geland te doen wijzigen. De Maranatha-kalender 1968. Uit gave J. H. Kok N.V. te Kampen. De Maranatha-kalender is een jaar lijkse verschijning en zal ook in 1968 weer vele huiskamers sieren. De ka lender staat onder redaktie van Dr. H. J. Langman, Ned. Herv. predt. te Am sterdam en ds. J. Overduin, Geref. pre dikant te Veenendaal, die de voorzijde der blaadjes (korte meditaties) verzorg den. De achterzijde bevat ontspannings- lectuur met veel afwisseling. Het is dus een interkerkelijke kalender. Het mooie schild in kleuren gedrukt, geeft een voorstelling van Mozes, die op Gods be vel water slaat uit de rots te Horeb. De prijs is f 3,25. Het kalenderblok (zonder schild) is ook in boekvorm ver krijgbaar, gebonden in keurige band als dagboek. De prijs daarvan is f 4,25. Spiegel Historiael, maandblad voor geschiedenis en archeologie. Speci- aalnummer over de Russische revo lutie. Uitgave Fihula-Van Dishoek N.V. Postbus 200, Bussum. Nu het 50 jaar geleden is, dat de oktober-revolutie in Rusland uitbrak, waarmee het tsarenrijk viel, is een spe ciaal nummer van bovengenoemd maand blad verschenen, w^aarin de Russische revolutie in vele schakeringen door be voegde historici wordt beschreven. Niet alleen de revolutie die in deze eeuw voorviel, maar ook die uit de vrije o.m. de moordaanslag op Alexander II in 1881, de eerste poging om met geweld een ommekeer in de Russische maat schappij te weeg te brengen. Dit num mer biedt een pracht stuk historie over Rusland; het heeft ook grote waarde door de zeldzame foto's die er in zijn bijeengebracht. Losse nummers f 3,25. Onno, de jonge Noorman, door C. van den Bovenkamp. Uitgeverij Pieters, Oostburg (Z. VI.). Onno, de jonge Noorman, is een jeugd boek, dat speelt op Walcheren. De au teur, C. van den Bovenkamp is onder wijzer aan de Christelijke lagere school te Zaamslag. Hij is afkomstig uit Vee nendaal, zover ons bekend was hy dit ook aan een school te Aagtekerke, in welke plaats hij zijn vrouw vond. Zijn zwager woont te Westkapelle, op Wal cheren en aan die plaats aldus schrijft hij in het „Ten Geleide", is de naam „Noormannen" verbonden. De onlangs gerestaureerde molen van dit dorp draagt de naam „De Noorman" en op het gemeentehuis staat nog altijd een Vikingschip. Deze wetenschap heeft de heer Bovenkamp er toe gebracht een studie te maken over het leven van de Vikingen enerzijds en over Walcheren ten tijde van de Noormanneninvallen anderzijds waaruit dit jeugd verhaal is OOLTGENSPLAAT Op 20 nov. j.l. werd in „Elthato" de eerste bijeenkomst gehouden van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond, af deling „Ooltgensplaat". Enkele weken geleden had de oprichtingsvergadering plaats, waarin een bestuur werd geko zen. Als spreekster was voor deze avond uitgenodigd Zuster M. P. C. Haaijer, sociaal werkster Stichting de Redding- boot te Rotterdam." Zij koos als onder werp: „Evangelisatiewerk in donker Rotterdam." De avond werd geopend door de presidente mevr. Meeder-Ge- leijnse, welke liet zingen Ps. 84 3 en 6, na gebed las zij Efeze 5 1 en 2 en vers 21—26. Nadat Ps. 150 1 was ge zongen nam zuster Haaijer het woord. Zij gaf eerst een beknopte uiteenzetting van haar werk. Spreekster heeft over wegend te maken met donker Rotter- geboren. Het berust dus op historische gegevens. Onno, de Noormannenjongen, is ver zot op de zee en zijn hart gaat open als hij de Vikingsschepen met rijke buit beladen ziet thuiskomen. Wat graag zou hij meewillen, maar hij mag niet van zijn vader en moeder. Nu is Onno's oom Harald de aanvoerder van deze schepen. Harald ziet wel wat in de jongen met zijn stevige knuisten; een gelukkige om standigheid voor Onno maakt dat hij een reis mag meemaken. Het wordt een ongeliikkige en toch een gelukkige reis; ongelukkig omdat een storm de sche pen naar het strand te Walcheren drijft, waar een verwoed gevecht geleverd wordt met de eilandbewoners. De Vi kingkrijgers moeten terug naar de sche pen; Onno komt terecht in een valkuil op het strand en moet achterblijven. Dat wordt gelukkig voor Onno. Hij wordt opgenomen in een boerengezin en komt op deze wijze in aanraking met het Evangelie. En later, veel later, kan On no door Gods Voorzienigheid naar huis terug keren om onder de Noormannen de enige weg ter zaügheid te verkon digen. Het is een spannend verhaal, dat ze ker aftrek zal vinden. Voor de a.s. feest dagen uitnemend geschikt voor ge schenk aan jeugdige lezers. Keiirig uit gevoerd, gebonden in fraaie rode linnen dam, o.a. met dronken personen, pu blieke vrouwen, oud-gevangenen en ver dere hopeloze gevallen. Alle aanwezi gen waren onder de indruk over wat door zuster Haaijer werd verteld; in het bijzonder over haar moed en haar vast vertrouwen op God, welke haar iedere dag weer kracht en sterkte geeft om verder te gaan. aN de pauze was er nog een discussie en vertelde zr. Haaijer nog het een en ander. De avond werd door mevr. Meeder gesloten. Het was werkelijk een zeer geslaagde start, met een opkomst van ongeveer 60 dames. 18 personen gaven zich weer op als lid, wardoor het aan tal leden op totaal 60 is gestegen. De volgende vergadering heeft plaats op 18 december. In een gezamenlijke brief aan het be stuur van de Koninklijke Nederlandse jaarbeurs te Utrecht hebben de mode- ramina van de generale synode der Nederlandse hervormde kerk en van de Gereformeerde kerken gevraagd het be sluit de voor- en najaarsbeurzen op zondag open te stellen, te herzien. De beide moderamina delen de be zwaren van hen die verontrust zijn over deze openstelling op zondag, temeer om dat andere beurzen dit voorbeeld onge twijfeld zullen volgen. „Daardoor zal de zondag als gemeenschappelijke rust dag hoe langer hoe meer zijn waarde verliezen en ons volk beroofd worden van een belangrijk geestelijk en maat schappelijk goed. De kerken achten dit verlies schadelijk voor het volksleven". De kerken zijn, gezien de religieus- sociale betekenis van de zondag, van mening dat zij moeten waken tegen elke niet-noodzakelijke zondagsarbeid. Vele werknemers geraken door het be sluit tot openstelling op zondag in ern stig gewetensconflict, afgezien nog van de sparmingen die dit in hun huwelijks- en gezinsleven oproept. Ook het kerke lijk leven en medeleven moeten hier door schade lijden. De moderamina vragen zich af of het bestuur wel voldoende heeft overwogen wat de openstelling op zondag betekent voor de gezinnen van hen die op de Jaarbeurs als standhouders of inkopers hun werk hebben en voor deze perso nen zelf. Kou deert haar niet in zo'n stoer nylon Sturka jack met Helanca manchetten en een fijne Helanca ski-pantalon. Jack: maten 104-152 24.731.-st.p.m. Pantalon; maten 116-158 18.95 2,- stp.m. Heerlijk ingepakt in een winterwarm Terlenka jack met tussenvoering en een vrolijke Helanca ruitjesbroek. Jack: vanaf maat 86 24.95 1.-stp.m. Broekje: vanaf maat 80 8.95 -i- 0.80 stp.m. MIDDELHARNIS Tel. (01878) 295 Tel. (01870) 3094 Speciaal ingericht voor goed Vlotte afwerking. Nu f 15.-inruil op een Agfa Clack aankoop van 'n Agfa Isomat-Rapid (de aktie loopt tot 15 februari 1968)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9