De K.V.P. in de crisis Uniform toitarief voor alle vervoer op Haringviietbrug Redding kwam iuist op tijd Financieel overziclit Plaatseliili nieuws Eerste steen voor nieuwe woningen te Herliingen Bileenkomst N.C.Y.B. Dinsdag 21 november 1967 No. 3639 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 't is Holdert Vergadering Dijlcring Flalcicee PREDIKBEURTEN Dhr. J. Hof tot directeur der N.V. benoemd. ffje jaMRang PBINS HENDHIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Lan£eweg 13, Sommelsd^jk Td. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonda TeL 2028 Giro 167B30 ABONNEMEJMTSPEIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 0at de Katholieke Volkspartij in een ernstige crisis verkeert zal door nie mand in of buiten die partij worden te- „jngesproken. Eigenlijk is dit al jaren Jet geval, maar tot aan de spectaculai- (e val van het kabinet-Cals verleden oktober was zij meer latent. In de nacht van Schmelzer barstte de bom en openbaarden de interne tegenstel lingen zich in alle hevigheid. Deze con troversen liggen in hoofdzaak op sociaal ■economisch gebied. Doordat de K.V.P. pretendeert de partij te zijn voor alle rooms-katholieken is zij steeds een on samenhangend geheel geweest, waarin alle mogelijke politieke opvattingen vertegenwoordigd waren. In de tijd, dat men nog streed voor de emancipatie i eigen volksgroep en voor de onder- wijsgelijkstelling als onderdeel daarvan J/as het iiiet zo moeilijk de zaak bijeen te houden. Geestelijke desiderata over- lieersten toen de sociale en leiders als priesters Schaepman en Nolens kon- >n de zaak goed bijeenhouden. Het roomse volksdeel was nog in de periode, l de kerk bij monde van de bisschop pen het parool uitgaf op de roomse par- te stemmen en het gehoorzaamde Jaaraan. Na de oorlog werd prof. Rom- de leider en deze knappe tacticus was geknipt voor de taak om alle stro- iningen in de partij bij elkaar te hou- Jen. Daarna zijn de verhoudingen ver anderd. Toen hij om gezondheidsrede nen moest aftreden als leider werd na len kort intermezzo drs. Schmelzer fractieleider, een bijzonder intelligente man en één van de beste sprekers van de Kamer, die over grote capaciteiten beschikt. Ook bij hen was het een hele ipgaaf de zo heterogene partij bijeen e houden. Dit lukte hem niet helemaal door het optreden van zijn rivalen Cals, Eogaers en Veldkamp, drie zeer ambi- fieuze heren, die een heel andere, ultra- ;rogressieve koers wilden varen. We vinden het nog altijd een enorme pres tatie van hem en van mr. Aalberse, de artijvoorzitter, dat zij de knuppel in «t hoenderhok gooiden en het kabinet- Cals wegstemden. Maar de consetjuen- 'jes daarvan waren, dat er een grote (erwarring en verdeeldheid in de partij ntstond, die nog steeds voortduurt. De K.V.P. heeft zich ontworsteld aan iet toezicht van de bisschoppen. Men mAi er niet meer van geestelijke ad viseurs. Werden voorheen dreigende theuringen voorkomen door kerkelijke ■uk, thans worden de controversen in '.i party zelf uitgevochten. En dat ge recht neemt steeds grotere afmetingen De oppositie tegen Schmelzer en telberse, die men de gematigden zou unnen noemen (niet de „rechtsen") is :lichaamd in de groep van de z.g. iristen-radicalen met als voornaamste .oorman de felle en. fanitieke oud-mi- lister Bogaers, die nog steeds op wraak 'ut voor zijn ontijdige val. Hij heeft amen met een aantal geestverwanten en „opstand der radioalen" ontketend n streeft in verbond met A.R. „broe- 'ers" en een enkele C.H. ernaar de olitiek van de drie christelijke partijen m te buigen in progressieve geest en te omen tot een vaste samenwerking met e P.v.d.A. en D'66, waardoor men dan ezamenlijk een eind wil maken aan de eelname in de toekomst van de libe- alen aan enig kabinet. Die zijn n.l. niet ooruitstrevend genoeg in de ogen van 1 deze roodgetinte christenen. moet deze lieden de eer geven 't ze kans zien goed in de publiciteit tomen. Ze hebben daarvoor trouwens ede steun aan bladen als de „Volks- ant" en „Trouw", aan de K.R.O. ra- 10 en televisie, aan de leiders van de skbeweging, jongerengroepen enz. In samenwerking met R. en C.H. malcontenten hebben ze 10 en 11 november in Scheveningen in congres gehouden, waar ze hun pro- am hebben behandeld. Het zal echter moeten blijken hoe groot hun wer- flijke aanhang is. Deze laat zich mo- lenteel niet schatten. Men moet ze be- 'ist niet afmeten aan het lawaai dat fze groep maakt. In de K.V.P.-Kamer- ictie van 42 leden zijn er slechts 7, zich positief links uitgesproken heb- A dus als christen-radicaal, zoals de nn luidt. Er is n.l. in deze partij ook rechtervleugel, waartoe b.v. Ka- eryoorzitter Van Thiel wordt gere- en buiten de fractie ook de linisters Luns en De Jong. En verder w een heel breed centrum, waartoe de heren Schmelzer en Aalberse horen. Prof Duynstra noemt de laat- W christen-democraten. Het is in *r geval niet erg waarschijnlijk, dat radicalen de hele partij in handen ■fen krijgen ook al treden ze erg dy- '"lisch op. Wanneer over enige weken KV.P. partijraad bijeen komt zal er felle strijd gevoerd worden om de *ht, maar we geloven beslist niet, 'de radicalen de overwinning zullen ■■'alen. We hopen het niet ook, want zou de Nederlandse politiek al te *fekleurd worden en dat zouden we "iets minder dan een ramp beschou- en. '^P het radicalen-congres in Scheve- '"§en kwamen de K.V.P.-, A.R.P.- en H,U,.deelnemers tot de volgende con- Usies; de huidige christelijke partijen °*n snel hervormd worden tot or- *aties met een radicaal en voor- "strevend program. Sol 2 er moet sameijwerking worden ge- f^i tussen deze „herschapen"par- en andere radicale partijen of groeperingen (bedoeld worden de P.v.d. A. en D'66.) 3. deze concentratie van radicale groe pen komt dan tot de kiezers met een ontwerp-regeringsprogram en een lijst van kandidaat-ministers. Deze drie hoofdpimten betekenen der halve, dat de radicale r.k. de hele K.V. P. willen veroveren met minder zijn ze blijkbaar niet tevreden dat de ge reorganiseerde linkse K.V.P. permanent gaat samenwerken met de socialisten en met de radicale vrijzinnigen van D'66 met definitieve uitsluiting van de V.V.D. die dan voorgoed in de oppositie wordt gedrongen en dat deze radicale com binatie voor de kiezers komt met een radicaal program en een met name ge noemd stel radicale kandidaat-ministers Men verwacht dan blijkbaar een ecla tante overwinning en wanneer dit hele plan wordt gerealiseerd, zal Nederland gedurende de rest van deze eeuw wor den beheerst door een politieke combi natie, die radicaliteit op elk terrein in haar vaandel geschreven heeft. Er staat dus voor de K.V.P. heel wat op het spel. Indien deze actie zou ge lukken, ware het met de oude roomse staatspartij gedaan zou ons land over geleverd zijn aan een regiem, dat ons linea recta naar de economische en fi nanciële ondergang zou voeren, want voor dit soort politici spelen de oude beproefde wetten der economie en van gezond financieel beheer geen rol. Ze eisen nu al, dat de post voor ontwikke lingshulp in 1968 verhoogd wordt van 525 miljoen (toch al te hoog) tot 875 miljoen! Dat de begroting al een tekort vertoont van bijna 3 miljard is blijk baar helemaal geen bezwaar. Radicalen plegen zich nooit druk te maken over de financiering hunner geldverslindende verlangens. Het ouderwetse systeem van niet meer uitgeven dan men binnen krijgt ligt hun niet. Zij kiezen liever de gemakkelijke weg van geldschepping door inflatie. We moeten ons dus goed realiseren, dat iedere Nederlander er belang bij heeft hoe het met de K.V.P. zal aflo pen op de partij vergadering begin de cember. Hoewel er velen in die partij zijn, die met de radicalen sympathise ren vooral onder de vakbondsleiders, journalisten, een deel van de intellectu elen en jongeren enz. geloven we be slist niet, dat het hun gelukken zal de macht over te nemen van Aalberse en Schmelzer. We hopen in het belang van land en volk, dat op genoemde bijeen komst de radicale fanatici geen voet aan de grond zullen krijgen. De bemanning van het motorschip Bru 8 uit Bruinisse was deze week ge tuige en medespeler in een spectaculaire redding, waarop zij met voldoening te rug mogen zien. Toen ze met hun schip van een per ceel in de Waddenzee waar zij zeester ren hadden gevist, naar hun consump tieperceel onder Terschelling voeren za gen zij dat in de Noord-Oost-Meep de H.A. 35 aan het garnalen vissen was. Toen zij het schip op plm. 500 meter passeerden zagen zij het plotseling om slaan, kennelijk was het net achter een onder water liggend obstakel vastgelo pen. Zij aarzelden geen ogenblik en stoomden op volle kracht naar de plaats van het ongeluk waar de knecht K. Broekstra uit Harlingen juist bezig was op het omgeslagen schip te klauteren. Zij lieten deze begaan en zochten naar de schipper, die enige ogenblikken later ongeveer 30 beter achter het scheepje boven water kwam. Zij wierpen deze schipper J. Terpstra uit Harlingen een reddingboei toe, die hij wel greep maar enige ogenblikken later weer los liet. Zij pikten hem toen met een scheepshaak in zijn kleren en hielden hem vast tot Joh. Padmos, broer van de schipper C. Padmos hem in de kraag kon grijpen en aan boord kon hijsen. Hij lag toen zo goed als be wusteloos aan het dek. Joh. Padmos had de tegenwoordigheid van geest, het kunstgebit waarvan hij vermoedde dat het de schipper in de keel was gescho ten en dat vermoeden was juist, uit de keel te halen. Dat was voor genoemde schipper al een opluchting, hij was an ders waarschijnlijk ondanks zijn red ding toch nog gestikt. Men voer toen terug naar de tweede opvarende die op de kiel van het om geslagen schip zat, toen men hem op plm. 30 meter was genaderd, zonk het schip onder hem weg, door hem een reddingboei toe te werpen kon men verhinderen, dat hij met het zinkende schip mee naar beneden werd gezogen. Nu kwamen de kundigheden van Joh. Padmos als E.H.B.O. helper te pas, want beide mannen bloedden hevig, omdat door beiden waarschijnlijk ruiten waren ingeslagen van de stuurhut, waarin Terpstra zich op het ogenblik van het ongeluk zich bevond en zich kon be vrijden. Hij kon niet alleen door massage, schipper Terpstra die er heel erg aan toe was, de juiste behandeling geven, waardoor hij veel binnengekregen wa ter kwijt raakte, maar de arts op West- Terschelling, waarheen het tweetal in kleren die aan boord waren werd ge bracht, kon later nog zijn tevredenheid uitspreken over de manier waarop het verband was aangelegd. Schipper C. Padmos die ons deze bij zonderheden vertelde was dankbaar dat hij deze redding had kunnen verrichten. Het is voor de internationals geen spektaculaire week geworden. Philips gaf de grootste koerswinst te zien met een avance van 2,50. Zoals wij vorige week reeds schreven worden de voor uitzichten voor Philips gunstig beoor deeld. De kwartaalcijfers zullen op 24 no vember a.s. worden bekend gemaakt. Unilever en Kon. Olie konden allebei 1,10 bij boeken. A.K.U. kon het verlies beperken tot 0,60. Hoogovens die de week vast had ingezet, kreeg verder nogal van wat aanbod te lijden en moest de week tenslotte afsluiten met een verlies van 1,Na de aankon diging stijging van de laatste tijd, maar een geringe reaktie. Lokale Markt. Albert Heijn heeft een verdubbeling aangekondigd van het maatschappelijk kapitaal terwijl tevens de verhandeling zal plaats gaan vinden in coupures van 20,Een en ander blijkt nogal tot de verbeelding te spreken, want de koers is in twee weken tijd met maar liefst 220 punten opgelopen. Simon de Wit kon maar schoorvoetend mee komen met een stijging van ongeveer 20 punten. De bier aandelen mochten zich deze week ook in de belangstelling van de beleg gers verheugen. Opvallend is hier de regelmatige koersstijging van de Oran jeboom, die vrijdag zelfs 400 barrière wist te doorbreken en op 405''/o kwam. Na de wat tegenvallende tussentijdse mededeling van enkele weken geleden een merkwaardig verschijnsel. Ook de Amstel Bier kon koerswinst boeken na het bekend maken van bijzonderheden over de N.V. Preserven te Breda, een volledige dochter van de Amstel. Het is in zijn soort (o.a. drogen van groenten, fruit en vlees) de grootste producent van Europa met een jaarom zet van rond 25 millioen. Een stimulans voor de bieraandelen was ook ongetwijfeld het bericht dat de omzet van bier in de eerste negen maanden van dit jaar met bijna IS'/o is gestegen. De export ging met 10% naar boven, terwijl de invoer daalde met 28°/o. Hierover wordt een schaduw geworpen door de verdubbelde verho ging van de omzetbelasting op bier en frisdranken. In de scheepsbouw-machi- ne industrie kwam weer een belangrijke samenwerking tot stand, nu Rijn-Schel- de een bod heeft uitgebracht op aand©?» len Machinefabriek Breda. Woensdag ontstond er nog wat deining in de scheepsvaarthoek toen bekend werd, dat de Mij Nederland samen met een doch ter van de Amerikaanse Union Oil een concessie-aanvraag heeft ingediend, naar het boren van Olie. Aanvankelijk ging de koers fors naar boven, later overwon de nuchterheid en zakte de koers weer terug. De direktie van de V.M.F, deelt mede, dat de resultaten over de eerste acht maanden van 1967 van dien aard zijn, dat over het jaar 1967 ongeveer een gelijke winst mag worden ver wacht als over 1966. De orderportefeuille is goed gevuld al blijven er wensen in enkele sektoren van het bedrijf. Al met al schijnt een periode van stabilisatie te zijn ingetre den op de huidige koers van 171°/o maakt men een rendement van 7»/o. Beslist niet onaantrekkelijk. Bij, de Ne derlandse Exportpapierfabriek N.V. (Nefa) zijn in de eerste 9 maanden van 1967 de resultaten gestegen t.o.v. de overeenkomstige periode van 1966. Er zal over 1967 echter nog geen dividend worden betaald. Bij Marijnen wordt 1967 een ongunstig jaar. Welke conse quenties dit zal hebben voor het divi dend wordt er niet by vermeld. Ook A.S.W. verwacht lagere resulta ten, al zijn hier wel wat incidentele factoren. De verhoogde exportaktievi- teiten zullen pas in 1968 en later hun effekt doen gevoelen. Bij Key en Kra mer is de gang van zaken gunstig. De omzet is sterker gestegen dan bij het uitbrengen van het verslag over het. jaar 1966 werd verwacht en bedraagt ca. IS'/o. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de nettowinst ten minste gelijk zijn aan die van vorig jaar. De resultaten bij Smit Nijmegen zijn in het boekjaar '66-'67 gevoelig ge- I daald. Het nettoresultaat daalde met 26%. Het lopende boekjaar biedt echter gezien de huidige order portefeuille uit zicht op verbetering van het resultaat., Ook bij K.V.T. zijn zoals bekend de re sultaten belangrijk gedaald gezien ech ter de omzetstijging in breedtapijt en de nieuwe capaciteit uitbreidingen heeft het bestuur, hoewel het jaar '67- '68 in het kader zal staan van de her- construering vertrouwen in de toekomst Ook Dagra verwacht éen herstel van de nettowinst. Men is over de gang van zaken in het nieuwe boekjaar niet on tevreden.- Bij Lipsen-Gispen liggen de totale omzet en orderportefeuille tot dusver op een hoger niveau dan in 1966. Nutricia heeft besloten een interim di vidend van 5% in kontanten uit te ke ren. Men verwacht hier een enigszins hoger eindresultaat dan over 1966. De resultaten bij Leidse wol waren over het eerste halfjaar bevredigend, terwijl Mosa een hoger dividend verwacht. Befo die voor het laatst in 1948 een di vidend van 4''/o uitkeerde verwacht dit jaar weer een dividend uitkering te kunnen doen. OOLTGENSPLAAT Dankdag. Donderdag 23 nov. zal er in de Ger. Gem. dankdag worden ge houden. Voor te gaan hoopt ds. P. Blok te Dirksland. Aanvangdiensten 2.30 en 7 uur. Naam voor zusterflat: Het in aanbouw zijnde zusterflat aan de Boezemweg te Dirksland zal gesierd worden met de naam „'t Is holdert", een oude flakkeese benaming van de rust tijd na de dagtaak. De naam is niet uit de kring van het verplegend personeel naar voren gekomen zoals was gevraagd maar is door het bestuur bedacht. On getwijfeld wel toepasselijk maar we voorzien dat de betekenis velen toch zal ontgaan. MIDDELHARMS - SOMMELSDIJK De Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Mid- delharnis-Sommelsdijk houdt a.s. vrij dag 24 nov. 's avonds half acht een bij eenkomst in „Jeugdhaven", Kerkepad 7 te Middelharnis. De avond zal worden verzorgd door het Blindeninstituut „Barthimeüs" te Zeist. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. CHR. PLATTELANDSVROUWEN BOND GOEREE VERGADERT De kortgeleden opgerichte C.P.B. Goe- ree houdt a.s. donderdag 23 nov. 's- avonds om precies half acht haar eerste bijeenkomst in de christelijke land- bouwhuishoudschool te Ouddorp. Op deze avond hoopt mevr. M. W. Eberlé- Gottlieb te Rotterdam een inleiding te houden over het onderwerp „Gods trouw en onze ontrouw". Het voorlopig bestuur hoopt op veler opkomst, ook van hen die zich nog niet als lid opgaven. „Er zijn er nog veel die bij ons thuis horen!" weet het bestuur. Zij vraagt tevens voor de afdeling een passende naam te bedenken. ■Ar Omslag per ha. wordt niet verhoogd. De Verenigde Vergadering van het Waterschap de Dijkring Flakkee zal op dinsdag 19 dec. om 14.30 uur in hotel Spee te Sommelsdijk in openbare ver gadering bijeen komen. Wat in een reeks voorliggende jaren gebruikelijk was kan ditmaal zeker tot veler op luchting worden nagelaten, de om slag per h.a. behoeft niet te worden verhoogd en blijft gesteld op 55,50. Ondanks o.m. de forse post van f 121, 450,op de begroting geraamd voor uit voering van werken aan oevervoorzie ningen heeft de begroting geen aanlei ding tot verhoging van de omslag ge geven. O.m. zal de Ver. Vergadering worden voorgesteld te besluiten tot het doen opstellen van een recreatie-ontwikke lingsplan voor zover rakende de eigen dommen, belangen en bevoegdheden van het Waterschap. WOENSDAG 22 NOVEMBER (Dankdag) MIDDELHARNIS Herv. Kerk 3 en 7.30 uur ds. K. Schipper. Dankstondcol lecte Chr. Ger. Kerk 3 en 7.30 uur ds. P. Roos Ger. Kerk 8 uur ds. P. Schravendeel Ger. Gem. 10, 2.30 en 7.30 uur dS. G. Mouw. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 2.30 uur ds. H. Kraaij en 7.30 uur ds. H. C. Bultman. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. H. N. V. Hensbergen en 7 Uur ds. L. J. Geluk Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. C. Bultman en 7 uur ds. H. Kraaij In beide diensten dankstondcollecte. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur ds. A. Vergunst (sav. voorber. H.A.) MELISSANT Herv. Kerk 10 uur ds. J. de Hoed van Meerkerk en 7 uut ds. Z. Trouwborst van Oud Beijerland Ger. Gem. 3 en 7,uur ds. v. Haaren uit Amersfoort Ger. Kerk 7.30 uur ds. H. de Valk van Stad aan 't Ha ringvliet. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 2.30 en 7.30 uur ds. J. P. Verkade. OUDE TONGE Herv. Kerk 7.30 uur ds., W. van Gorsel. Oogstcollecte Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. Chr. v. d. Poel uit Yerseke. DEN BOMMEL Herv. Kerk 2.30 uur dienst voor de kinderen en 7.30 uur ds. A. Gooijer van Delft. Dankdag- collecte Ger. Kerk 7.30 uur ds. C. M. V. d. Loo te Sliedrecht. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 7 uur ds. P. Vermaat Ger. Kerk 7.30 uur ds. A. W. Meeder Oud Ger. Gem. 2.30 en 7 uur ds. L. Gebraad van St. Philipsland. De vergadering van aandeelhouders van de N.V. Brugverbinding Haringvliet heeft haar goedkeuring verleend aan een besluit van de directeur met in gang van 1 januari 1968 te doen in voeren: a. een uniform, tarief van f 2,50 voor personenauto's, vrachtauto's en auto bussen. b. Twintig rittenboekjes a f 45,ver krijgbaar te stellen voor genoemde voertuigen. c. Vrijstelling van de betaling van tol geld te verlenen aan de buspassa giers van de lijndiensten van de N.V. R.T.M. De wijzigingen behoeven nog de goed keuring van de ministers van finan ciën en van verkeer en waterstaat, als mede van de geldgevers. Bestuursverkie2dng: In de maandag middag gehouden vergadering had te vens bestuursverkiezing plaats. Tot president-commissaris is benoemd dhr. W. M. V. d. Harst, burgemeester van Oostflakkee, die tot dusver waar nemend president-commissaris was. Tot directeur werd dhr. J. Hof te Ouddorp benoemd, hij was sinds 6 sept. 1967 waarnemend directeur. Tot secretaris van het college van commissarissen werd aangesteld dhr. J. V. d. Boogert te Stad aan 't Haringvliet. Kosten van het monument. De verga dering van aandeelhouders heeft zich ter vergadering nader uitgesproken over de kosten van het monument bij de brug. Medegedeeld werd dat de kosten van het beeld zijn opgelopen tot f 95.000,en niet tot een hoger bedrag zoals bij de onthulling werd gesugge reerd. OOSTFLAKKEE Raadsvergadering. De gemeenteraad van Oostflakkee komt op maandag 4 dec. en op maandag 18 dec. a.s. in openbare vergadering bijeen. Op 4 dec. 's avonds, terwijl er 's middags een werkbezoek aan de diverse dorpen in Oostflakkee zal worden gebracht. Op 18 dec. komt de Raad 's middags bijeen waarin dan de gemeentebegroting 1968 zal worden behandeld. MIDDELHARNIS Geref. Kerk. Woensdagavond 8 uur zal er dankstond gehouden worden voor gewas en arbeid. Faillissement vernietigd. Het eerder over de N.V. aaimemingsbedrijf Flak kee uitgesproken faillissement is na ge daan verzet vernietigd. HERKINGEN Oudste inwoonster overleden. Onze vrouwelijke ingezetene wed. Bogert is in de ouderdom van ruim 93 jaar j.l. zaterdagavond plotseling overleden. Thans is de oudste vrouwelijke inge zetene wed. T. Looij-Doornhein in de ouderdom van 88 jaar. Wegens onvoorziene omstandigheden zijn de predikbeurten a.s. woensdag (dankdag) in de Herv. Kerk gewijzigd des voorm. 9.30 en des avonds 7 uur hoopt in beide diensten voor te gaan ds. Kraaij. Kerknieuws. A.s. woensdag 22 nov. hoopt in de Ger. Gemeente voor te gaan ds. A. Vergunst uit Rotterdam-C. en wel des v.m. 10 uur, nam. 2 uur en des avonds 6 uur, des avonds zal er voor bereiding worden gehouden, daar a.s. zondag 26 nov. des v.m. 10 uur (H.A.) en des avonds 6 uur (Dankz.) hoopt voor te gaan ds. G. Mouw van Oude- mirdum. Vanuit de haven zijn j.l. week ver voerd 3 schepen met suikerbieten, voor de fabriek te Roosendaal N.B. De heer M. Tigchelman heeft de wo ningen Molendijk 59 en 61 van de ge meente aangekocht voor de prijs van f 4000,—. OUDDORP Man met brandwonden in ziekenhuis opgenomen Bij een brand in een schuurtje van het landhuisje van zijn broer aan de Ireneweg is dhr. KI. Blokland uit Stel- lendam dermate ernstig aan een hand en een been verbrand dat hij in het zie kenhuis is opgenomen. Dhr. Blokland die aan de woning wat schilderswerk deed was in het schuurtje toen een vat met 30 liter brandbare vloeistof vlam vatte. Hij probeerde een in de vlam men staande gasfles nog dicht te draaien waarbij hij ernstige derdegraads verbrandingen opliep. De brandweer was de brand spoedig meester, een ge sloten vat met 200 liter van de brand bare vloeistof was door de hitte wel gezwollen maar gelukkig niet ontploft. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. vrijdagavond half acht hoopt ds. Mouw van Oudemir- dum voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Failliet. Op 15 nov. is het faillisse ment uitgesproken over H. C. van Win den, exploitant van een café restaurant alhier. Curator is mr. A. A. Meurer Westersingel 43 te Rotterdam. OUDE TONGE Havenverkeer. In de afgelopen week zijn uit de haven vertrokken drie sche pen met suikerbieten met een inhoud van 610 ton; binnengekomen een schip met kolen inhoud 210 ton. -^ Dankdienst. Op woensdag a.s. wordt de jaarlijkse dankstond voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk gehouden. Aan vang om 7.30 uur Laat u uw plaats die avond, niet leeg. De extra collecte voor de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht de som van f 412,33. De toren bevatte f 437,51. Konijnententoonstelling. De Konij- nenfokvereniging V.O.V. te Oude Ton- ge heeft besloten dit jaar haar tentoon stelling te houden op vrijdag 15 en za terdag 16 dec. in het ver. gebouw aan de Schoolstraat alhier. Mutaties. Vier van de kerkeraads leden der Herv. Kerk zijn periodiek af tredend, t.w. de broeders ouderlingen Van Loon en Schaap en de broeders diakenen Abresch en Maliepaard. Drie van hen zijn terstond herkiesbaar, alleen br. Van Loon heeft gemeend zich niet herkiesbaar te kunnen stellen. H. Doop. Op zondag 3 dec. a.s. hoopt in de Herv. Kerk de H. Doop plaats te hebben. Doopaangifte is mogelijk tot zaterdag 25 nov. a.s. bij de scriba dhr. Schaap of aan de pastorie. Onder het critisch oog van bijna het gehele bestuur, commissarissen, aanne mer, architect, onderaannemers en per soneel werd j.l. vrijdagmiddag door de voorzitter der Woningbouwvereniging dhr. T. v. Prooijen de eerste steen ge legd van de in aanbouw zijnde woning wetwoningen aan de Fortstraat te Her kingen. Het ging wel een beetje onhandig met de versierde troffel, maar met de nodige aanwijzingen van een der oudste per soneelsleden kwam de steen op zijn plaats. Het was dan ook maar een dood gewone rooie steen die als eerste moest fungeren en die straks in het grote ge heel zal ondergaan. Het gold dan ook maar een „symbolische handeling". „Dat de toekomstige bewoners hier het geluk mogen vinden wat wij hen bij deze toewensen" waren de enige woorden op het bouwterrein gesproken door de Voorzitter. In het zaaltje van het Verenigingsge bouw „Ons Huis" werd nader stilge staan bij dit gebeuren. De voorzitter releveerde in het kort de bouwactiviteiten van de Woning bouwvereniging „Dirksland" na de sa menvoeging. Toen hij na de samenvoeging voor het eerst Herkingen betrad was het hem opgevallen dat men hier niet achteraan kwam. Het deed hem daarom goed dat ook Herkingen weer met acht nieuwe woningen kon worden verrijkt. Ook Burgemeester Bos sprak als Pre sident-Commissaris een enkel woord over hetgeen te Herkingen reeds tot stand is gekomen. Dat niet alleen de woningbouwvereniging, maar ook het Gemeentebestuur blij is met de bouw van deze acht woningen, waardoor in de eerste plaats woningzoekenden kon den worden geholpen, maar ook dat het uitbreidingsplan nu steeds meer tot zijn recht komt. Het was volgens burge meester Bos niet gebruikelijk om aan ieder bouwobject een officieel tintje te geven, maar het is alleszins gerecht vaardigd, om hier een ogenblik bij stil te staan. Onder het genot van een kop koffie en „nog wat" werd nog gezelUg wat na- gekeuveld. Momenteel zijn in de Gemeente Dirks land in aanbouw: 8 woningwetwoningen te Herkingen. Aannemer Fa de Geus te Dirksland. Architect dhr. Koole te Mid delharnis. 35 woningwetwoningen en 1 rolstoelwoning te Dirksland. Aannemer Fa. Troost te Melissant. Architect dhr. Both te Dirksland. Een bejaardencentrum te Melissant. Aannemer Fa. Mans te Melissant. Ar chitect dhr. Koole te MiddeUiamis. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de week van 13 tot en met 18 nov. vertrokken vanuit de haven 3 schepen met suikerbieten (sa men 648 ton) voor de fabriek te Stam persgat. Binnen kwam een schip met pulp, 160 ton. Inenting D.T.P. en D.K.T.P. Inenting voor D.T.P. en D.K.T.P., jaargangen '61 en 1964, zal als volgt plaats hebben: te Achthuizen op donderdag 23 nov. van 3.30 tot 4 uur nam. in het Wit Gele Kruisgebouw; te Den Bommel op dins dag 28 nov. van'4 tot 4.30 uur nam. in het Groene Kruisgebouw; te Ooltgens- plaat op donderdag 30 november van 3.30 tot 4 uur nam. in het Groene Kruisgebouw. Oproepkaart meebrengen. Kerkdiensten. Donderdag 23 nov. a.s. des nam. 2.30 uur en 's avonds 7 uur zal in de Geref. Gemeente Dankstond voor het Gewas gehouden worden. Voorganger is ds. P. Blok te Dirksland. Zendingsavond. Heden dinsdagavond te 7.30 uur wordt in het kerkgebouw der Geref. Gemeente een zendingsavond gehouden, die geleid zal worden door ds. A. Vergunst te Rotterdam (C). STAD AAN T' HARINGVLIET Burg. Stand. Geboren: Cornelia Eli zabeth dochter van C. Meiaard en B. Verolme.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1