ZOON voor betere schoenen ZOOM - DIRKSLANO Aardappelteelt geeft de boer tal van zorgen Zeeuwse Zendingsdag werd grootse zendingsmanifestatie En Va Acht I Plaatselijk nieuws Nieuws uit Zeeland CiU er Ie grenspaa 9r V Loop dan even bij ons binnen Praaivergadering C.B. T.B. Zr. Cobi van Rossum vertrokken naar Nigeria Abonneert U op „Eilanden-nieuws" Pootaari Ruilt Ui meubi voor nl Henk Ho( Zoekt U een St. Nicolaasgeschenk DAMES PANTOFFELS in verschülende modellen en kleuren. KOMIKA - PANTOLUX HEREN PANTOFFELS alle modeUen die U kunt wensen. MEISJES en JONGENS PANTOFFELS vlotte modellen. KINDERPANTOFFELS hoog en laag model, in schitterende kleuren. VESTERS LUXE VOETHULP de volmaakte pasvorm waardoor uw voeten fit blijven. DAMESLAARZEN de grote mode, een praktisch cadeau voor de hele winter. KINDERSCHOENEN met de beste pasvorm. RENATA - NIMCO met ingebouwde en voor losse steun. TEVENS SCHOENREPARATIE De Sint haalt pantoffels en laarzen bij VOORSTRAAT 7 TELEF. 443 DEELNEMER ZWEMBADACTIE Ooitgensplaat Ettense Veemarkt ZANDPi DEI ZANDI Tus Bij VU Dit zi Belanj BOVI Bladz. S „BI LANDEN-NI» a WS" Vrijdag 17 november igm Vrijdag Ter opening van het vergaderseizoen heeft de kring Goeree-Overflaliltee van de C.B.T.B. woensdagavond in hotel Spee te Sommelsdijk een Praatvergade- ring gehouden. De aanwezigen hebben lering kunnen trekken uit de deskundi ge benadering van de aangevoerde moeilijkheden door de aanwezige be stuursleden van de C.B.T.B. Holland- Brabant en de secretaris van deze or ganisatie, de heren A. Biesheuvel te Middenmeer (broer van oud-minister Biesheuvel) C. Barèl te Dordrecht, Mr. J. A. Krans te Haarlem en dhr. B. J. te P.aske te Den Haag, allen expert in een der facetten van de landbouw-bedrijfs- voering. Tal van vragen. Gevraagd werd waarom de premie verbetering agrarische bedrijfsgebou wen niet voor Zuid-Holland geldt. „We worden zo apart gezet ik ver trouw het niet erg" verklaarde vraag steller. Ook vreesde spr. dat de nieuwe 1 op 4 regeling voor de aardappelteelt i.v.m. de aardappelmoeheid-bestrijding de kleinere bedrijven die met de 1 op 3 teelt staan of vallen, ongunstig zal beïnvloeden. Een andere vraagsteller meende te weten dat de kleinere maten (poters) van de Furore die naar Zweden worden uitgevoerd als consumptie aardappelen naar Algiers gaan, „er is wel enige camouflage in het spel" dacht hij. De aardappelprijs werd „niet zo erg goed" genoemd terwijl ze in de stad nog voor 23 a 24 cent te koop liggen. „Ze denken in de stad wel dat ze goed kope aardappelen krijgen maar ze zou den eens moeten weten dat wij maar 7 cent krijgen!" Beantwoording. Over de vervroegde afschrijving en subsidie verbetering woningen en be drijfsgebouwen waarvan Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn uitge sloten werd aldus dhr. te Paske veroorzaakt door de werkgelegenheid die in deze gebieden redelijk goed zijn. De vervroegde afschrijving laat enkel een versnelde afschrijving toe. In de in vesteringsaftrek zijn geen gebieden uit gesloten. Dhr. Biesheuvel voegde daaraan toe dat wanneer de ontwikkeling zich ook hier ongunstig zou ontwikkelen deze regeling voor de thans uitgezonderde gebieden van kracht wordt; het valt aldus 4hr. Biesheuvel niet teont kennen dat de Noordelijke provincies moeilijke tijden, doormaken. „Wanneer de mogelijkheid er is zullen we zeker aan de bel trekken" verzekerde spr. Het was dhr. Biesheuvel bekend dat de maatregelen ter bestrijding van de aardappelmoeheid „een heet hangijzer" bevonden wordt. Spr. ontnam de agra riërs de illusie dat op ons eiland geen aardappelmoeheid voorkomt. De geno men maatregel is niet begonnen om de besmette grond maar juist om de grond die nog onbesmet (GS'/o!) is. „Als er in het huidige E.E.G. ver keer maar wat aan de export-producten hapert staan de dokters met de witte jassen aan de grens" verzekerde dhr. Biesheuvel. Landbouworganisaties en Landbouw schap waren er dan ook van overtuigd dat er maatregelen ter bestrijding dien den te worden genomen. Overigens laat de maatregel nog wel afwijkingen toe. Een 1- op 3-teelt is nog mogelijk wan neer de grond ontsmet wordt; spr. meende echter dat dat op kleigrond niet uitvoerbaar is i.v.m. de structuur toestand. Dhr. Vogelaar uitte daarop grote bezwaren tegen het uitvoeren van een maatregel zonder daarbij een alter natief te stellen. Hij vond ook dat de grondontsmettingsproeven veel te laat zijn begonnen. „Wij zijn wat onze aardappelen be treft geheel afhankelijk van de export waarom we de zaak gezond dienen te houden, ook voor de generatie die na ons komt mogen we geen zieke zaak nalaten" argumenteerde dhr. Biesheu vel. „Wees blij dat het hier nog goed is, probeer het zo te houden, met de nieuwe maatregel hebt u daartoe de kans!" verzekerde spreker, „wees zo verstandig om eraan mee te werken". Een vraagsteller wilde de kleinere aardappels die naar Algiers gaan met een kiemremmingsmiddel behandelen; hij dacht dat ze in Algiers zeker in de grond worden gestopt, wat de handel in gekeurd pootgoed ongunstig zal beïn vloeden. „In Algiers zouden ze ermee accoord moeten gaan" stelde dhr. Biesheuvel; hij geloofde niet dat het de faam van de Nederlandse Furore-pootgoed ongunstig zal beïnvloeden omdat de aardappels niet als zodanig op de bijbehorende labels worden aangewezen. Dat de teler maar 7 cent voor zijn gesorteerd klaargemaakte aardappels krijgt wilde er bij dhr. Biesheuvel niet in. De prijs voor de Bintjes is momen teel 9 cent. Spr. had een grossier ge sproken uit Amsterdam die bij de groenteboer aardappels voor 12 a 13 et. levert. De consument betaalt een kwar tje en spr. vond ook dat verschil wel erg groot al moest daaruit niet worden afgeleid dat de groenteboeren miljo nairs zullen worden; ze lopen ook hun risico's en er verdwijnen er meer dan er komen. Spr. geloofde dat er voor de consument gelegenheid te over is o.a. In de supermarkets van Albert Heyn de aardappelen goedkoper te krijgen. Groot Brittannië in E.E.G. Gevraagd werd waarom de E.E.G.- partners niet een dreigender houding aannemen tegen Frankrijk nu die staat zich steeds verzet tegen toelating van Engeland in de E.E.G. „Frankrijk moet in feite eens een kleur bekennen, men durft als partners niet het risico te nemen dat er in de E.E.G. een tweespalt ontstaat" verklaar de dhr. Barèl. „Het wachten is op het definitief opstappen van de Gaulle". Als Engeland er bij komt krijgen we er in de E.E.G. een welkom consumptiege bied bij wat onze afzet zeker zal ver gemakkelijken", voorzag hij. Mishandeld? Dhr. Barèl geloofde overigens dat tal van huisvrouwen waar het de aardap pel betreft niet kwaliteitsbewust zijn. Een bloemige aardappel wordt soms slecht genoemd. Hij meende dat de Su permarkets een soort kwaliteltsvervlak- king bewerken terwijl in de Supermark ten de producten worden mishandeld! Dat de artikelen in de Supermarkets van mindere kwaliteit zouden zijn werd door de heer Biesheu^^el ten zeerste be streden. „Ze voeren dat artikel zelf en zorgen daarom dat de kwaliteit zo goed en zo constant mogelijk is" wist hij. Redelijke kans. Dhr. Vogelaar pleitte voor een maat regel volgens welke de kleinere bedrij ven in onze streek voorlopig met de 1- op 3-teelt kunnen doorgaan. Daarentegen vroeg dhr. van Kempen of het niet gunstiger zou zijn de ge wraakte aardappelteeltregeling wat vroeger in werking te laten treden i.v.m. nog uit te voeren ruilverkavelingen „Als ik bij verkaveling een stuk be smette grond zou krijgen ben ik daar niet best meevond dhr. van Kem pen. Kanaal. Dhr. de Wit informeerde of de orga nisatie op de hoogte is van de plannen van Middelharnis „een kanaal te gra ven" naar de Grevelingen om vuil wa ter af te voeren. „Het kanaal zal veel kostbare landbouwgrond kosten" vrees de hij. Ook onderstreepte dhr. de Wit dat de 1 op 3 regeling voor de bedrijven op Goeree-Overflakkee hoogst belang rijk is omdat de boeren niet zullen we ten wat ze anders nog moeten telen. Funeste gevolgen. Dat de nieuwe regeling niet ieder te vreden stelt, kon dhr. Biesheuvel wel begrijpen omdat het een der financiële pilaren van de bedrijfsvoering is. Hij vond de maatregel juist voor de kleine bedrijven van groot belang omdat het voorkomen van een ziekte voor deze economisch toch al moeilijke bedrijven funeste gevolgen zal hebben. „U teelt hier overwegend consumptieaardappe len die lang in de grond zitten; hoe lan ger, hoe groter het gevaar is" verze kerde dhr. Biesheuvel. Grondverlies valt mee. Dhr. A. de Wit, de vraag over de afwa tering van de gemeente Middelharnis beantwoordend zag in een te graven „kanaal" ook grote voordelen i.v.m. de grondontwatering, ook al zal er zo hier en daar een snipper grond moeten wor den geofferd. Overigens is er nog slechts sprake van de financiering van het be- stijderen van een dergelijke mogelijk heid. Dhr. C. A. van Loon wees erop dat het landverlies aan wegen en water gangen i.v.m. de ruilverkavelingen veeal niet op een enkel perceel maar op een heel blok rust zodat het verlies al leszins blijkt mee te vallen. Op de vraag waarom er uit de ver kaveling bij Oude Tonge geen boeren naar de nieuwe IJselmeerpolders zijn gegaan antwoordde dhr. van Loon dat niemand daartoe animo heeft getoond. Hij had het wel graag gezien omdat men om bij een ruilverkaveling vrucht baar te kunnen werken over enige grondreserve dient te beschikken. De eerste praatavond mag zeker ge slaagd heten. De Sint Komt. Zaterdag a.s. zal om streeks 3 uur St. Nlcolaas verschijnen j op de bazar van de Voetbalvereniging O.F.B. Hij brengt kleine tractaties mee voor de Üeinen. i Op 11 november was het twee jaar geleden, dat Rhodesië zich onafhanke lijk verklaarde. Voordien was het land door het lidmaatschap van het Britse Gemenebest met nauwe banden aan Groot Brittannië verbonden. Het was een land, waarin de oogsten van de grote tabakplantages de belangrijkste bron van inkomsten vormden, en waar blank en zwart vrij rustig naast elkaar leefden. Er bestonden plannen om de negerbevolking in dit land tot verdere ontwikkeling te brengen, opdat deze meerderheid op den duur de regeertaak zou kunnen overnemen. Het is dit streven geweest, dat de re- gering-Smith niet zinde en waarom zij de onafhankelijkheid uitriep. Men her innert zich nog de verontwaardiging, welke dit besluit wekte, vooral in de Afrikaanse landen. De Verenigde Naties werden ingeschakeld en de Veiligheids raad kwam bijeen. De Afrikaanse lan den wensten sancties, doch daarover werd in de V.N. verschillend gedacht. Engeland trof als eerste sancties tegen Rhodesië, dat zijn tabaksmarkt zag slinken en zijn buitenlandse deviezen- bron zag uitdrogen. Sancties. De Verenigde Naties besloten in de cember 1966 sancties tegen Rhodesië aan te bevelen en diverse landen, waar onder ook Nederland, gingen over tot het treffen van maatregelen, zodat bijv. Rhodesische tabak niet meer mocht worden ingevoerd. Opmerkelijk is ech ter, dat Rhodesië zich door die maat regelen niet van de wijs liet brengen, zelfs niet door de knieën ging. Integen deel de bevolking sloot zich aaneen en hoewel lan Smith drastische maatrege len moest afkondigen, o.m. een benzine- rantsoenering, bleef het rustig in het land. De sancties werden echter lang niet door alle landen toegepast en grote landen als West-Duitsland, Japan en de Ver. Staten deden (en doen) alsof er niets is gebeurd en drijven nog een vrij onbeperkte handel met het Rhodesië van lan Smith. Er is nog voortdurend contact met de Britse regering en de minister van Ge menebestzaken, Thomson, bezoekt zo nu en dan Rhodesië om onderhandelin gen met de regering-Smith te voeren om te trachten een oplossing voor de „crisis" te vinden. Nog zeer onlangs was deze Britse bewindsman bij Smith op bezoek, met wie hij twee dagen langdu rige besprekingen voerde. Vlak voor de elfde november vertrok Thomson naar Londen en er werd een gemeenschappe lijk communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat beide landen zich na der zullen bezinnen op de onderhavige kwesties, waarbij de geschilpunten nauwkeurig werden afgebakend. Beschuldigingen. Maar nauwelijks was Thomson in de Britse hoofdstad terug, of Rhodesië maakte zich op om de tweejarige onaf hankelijkheid te herdenken. Premier Smith hield een rede, waarin hij niets zeide omtrent de gevoerde onderhande lingen, maar wel Engeland beschuldigde van een zeer kwaadaardige houding je gens Rhodesië. De Britse regering voert een koude oorlog tegen ons, welke overeenkomst vertoont met die van de Sow jet Unie enkele jaren geleden, aldus Smith. Met geen woord repte Smith over een eventuele uitroeping van de republiek Rhodesië, waardoor de banden met het Britse Gemenebest, geheel zouden wor den verbroken. Er is een groep in Rho desië, welke sterk voor een volledige onafhankelijkheid, voor een republiek, gevoelt. Men vindt de voorstanders van een republiek ook in de eigen partij van de premier (het Rhodesische Front), maar Smith zelf schijnt met deze kwes tie geen haast te willen maken. In zijn hart hoopt hij natuurlijk tot een verge lijk met Engeland te kunnen komen. Dat is ook de reden, waarom hij nog altijd openstaat voor een gesprek met de Britse regering, al schimpt hij er zo nu en dan op, hetgeen zaterdag 11 no vember het geval was, in scherpe be woordingen zelfs. Apartheid? De „republikeinse groep" hoopt maar, dat de republiek Zuid-Afrika, Rhodesië na uitroeping van de republiek, de hand vraag, of de vriendschap tussen beide landen bij de voortduur bestand is te gen de druk die in Rhodesië wordt ge voerd om ook een apartheidspolitiek te gaan voeren. Want Zuid-Afrika is Rho desië niet en een Rhodesische apart heidspolitiek zou de Afrikaanse landen nog meer kopschuw maken van Rhode sië, dan vele van hen nu al zijn. Wel zijn er enkele landen in Afrika, met een zwarte bevolking, die de vriendschapsband aan Premier Smith van Rhodesië hebben gereikt en zelfs diplomatieke banden hebben aange knoopt. Dat deze laatstgenoemde landen de apartheid van Zuid-Afrika aanvaard hebben, betekent nog niet, dat zij dit doen t.a.v. Rhodesië, aangezien de ver houdingen anders liggen. De oplossing van Zuid-Afrika is nog niet direct toe pasbaar op Rhodesië. Het zou bovendien de resten van sympathie, welke dit land zeer zeker nog heeft in tal van landen, weleens kunnen verspelen. Daarom zal premier Smith zich wel tweemaal bedenken voor hij tot een apartheidspolitiek overgaat, temeer om dat hij zelf de kans voor een compromis met Engeland nog niet geheel uitgeslo ten acht. SOMMELSDIJK Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" van maandag 13 nov. Afd. I: K. Vis P. Noordijk 2—0 B. Vis I. Koese 2—0 J. Lodder C. Zoon 0—2 J. Dekker F. Noordijk 1—1 Afd. III: T. v. Brussel J. Verhoeckx 2O A. V. Gulik M. Breeman 0—2 L. V. d. Veer J. Westhoeve 2O C. V. Binsbergen W. v. Dongen O2 Het tweede tiental van D. en Z. speelde in de eerste klasse van de Zeeuwse Damclub tegen het eerste tiental van Zierikzee en speelde na een spannende strijd gelijk 1010. DAMUITSLAGEN „DIRKSLAND" 31 oktober M. V. 't Geloof G. Koek 0—2 Joh. Brooshoofd C. Kardux O2 K. Matsinger KI. de Jong 2—0 7 november J. Tanis H. G. Grootenboer 0—2 A. V. Dongen G. Koek 2—0 H. Knöps C. Kardux 2-0 J. Stolk KI. de Jong 1—1 H. G. Grootenboer C. v. Welie 2—0 J. Tanis G. Koek 2—0 14 november G. Koek K. Matsinger 11 KI. de Jong W. Tanis 2—0 C. v. Welie A. v. Dongen 2-0 DIRKSLAND Woensdagochtend 8 uur is Zr. Cobi van Rossum in gezelschap van Zr. Herfst (uit Canada) vanaf het vliegveld Zestienhoven vertrokken naar het Zen- dingsveld in Nigeria. Met de ouders en familieleden van Zr. v. Rosusm (van Zr. Herfst was ook familie uit Gouda aanwezig) deden den zendingsdeputaten ds. H. Rijksen en ds. A. Vergunst de beide zusters uitgeleide. Ook de heer D. P. Polder van het Zendingsbureau was tegenwoordig. De reis ging met een K.L.M.-vlieg- tuig eerst naar Londen, daarna met een Nigeriaans vliegtuig naar de plaats van bestemming. HERKINGEN Botsing. J.l. dinsdagmiddag had een autobotsing plaats op de Molendijk tus sen de luxe wagen van D. Ras en de leswagen van C. Hogerwerf, beide wa gens werden ernstig beschadigd, per soonlijke ongelukken hadden niet plaats De politie maakte procesverbaal op. Op de te houden jaarlijkse biddag zal alhier a.s. woensdag 22 november in de Ger. Gemeente voorgaan ds. Ver- gunst van Rotterdam-C. OUDDORP Uitslagen jeugddammen Maart v. Wijk Kees Tanis 0—2 Piet v. Wijk Ton v. Rinzen O2 Hans Mierop Jan Hameeteman O2 Bert Bosloper Peter Grinwis O2 Kees Florestijn Jaap Venneman 11 Zus Kievit Aren Witte 1—1 Jan Mierop Kees v. d. Klooster O2 Hans Santifort Kees Florestijn O2 Afd. II: C. K. Tanis C. Kastelijn 2—0 C. Mierop H. Tanis 2—0 Joh. Moerkerk Kr. Verhage 2O T. Tanis K. Tanis 0—2 T. V. Wijk C. Akershoek 0—2 H. Tanis Kr. Verhage 0—2 De Ie afd. bracht een bezoek aan Goes en speelde de 2e wedstrijd in de Zeeuwse competitie en wist te winnen met 155. De Schietver. Raak de Roos orga niseert a.s. 18 nov. een wir-war schiet- bazar, aanvang 2 uur in het ver. ge bouw alhier. I Op de veemarkt van woensdag 15 no vember 1967 werden aangevoerd 60 runderen, 5 stuks kleinvee en 3 paar den. Het aanbod van runderen was iets minder, de handel levendig en de prij zen aan de hoge kant. Het aanbod van slachtvee was ge ring met stugge handel en de prijzen stabiel. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900 1350; guste koeien 850—1150; kalfvaar- zen 800—1250; pinken 500—700; gras kalveren 400—550; paarden 700-1000; vette koeien 3,503,80 per Idlo geslacht. Zaterdag 11 november j.L was het druk in het kerkgebouw der Geref. Ge meente aan de Beatrixlaan te Goes, 's- Avonds was het zelfs zeer druk. Ds. H. Rijksen van Gouda sprak een openings woord n.a.v. Zacharia 2:4: „Jeruzalem zal dorpsgewijze bewoond worden". „In oude steden, die muren en poorten ge had hebben, zien we dikwijls, aldus spreker, dat deze steden ontmanteld worden; de muren en poorten worden afgebroken. Nieuwe wijken ontstaan en de steden worden dorpsgewijze be woond zonder beperking wat de uitbrei ding betreft. Zo is het ook met het geestelijk Jeruzalem. Dit is een open stad die geen beperking van muren duldt, dit is de kerk van het Nieuwe Testamient. De Wet der schaduwen, die als een hoge muur tussen de heidenen en Isra ël stond is door de Heere Jezus Chris tus afgebroken. Op het Pinksterfeest stortten de muren in en kwamen er 3.000 inwoners bij. Die uitbreiding gaat nog door. Het wordt een stad van zee tot zee, tot de ganse aarde van Zijn Heerlijkheid ver vuld is. Tot deze uitbreiding wil de Heere Zijn kerk gebruiken. Ook onze kerken mo gen hieraan meehelpen, want een kerk die geen zending bedrijfs is ontrouw aan haar roeping, ze verkommert tot secte. Er zijn verblijdende berichten van onze 3 zendingsterreinen. ledere zondag komen er bij ds. Kuyt 3 a 400 mensen het evangelie beluiste ren. Er komen ook aanvragen binnen uit andere dorpen om daar te komen spre ken en dank zij de trouwe hulp van Jozua, zijn helper, komen er nu zo'n 2.000 mensen onder het Evangelie. Dezelfde Jalimo, die vorig jaar op Jozua een moordaanslag pleegde, gaat nu soms voor in gebed. Ds. Rijksen vertelde ook nog over het MAF vliegtuigje dat de zendingspost van levensbehoeften voorziet. Dit vlieg tuig is neergestort, wonder boven won der bleef de piloot gespaard, maar de schade bedraagt zo'n 70.000,—. Nigeria beleefd een spannende tijd door de burgeroorlog. Onze zendings post ligt in Noord Nigeria, vlak bij de grens met het afgescheiden gebied Biaf- ra. Het werk mag na een korte onder breking gelukkig weer doorgaan. En oojt deze arbeid zal niet ijdel zijn voor de Heere. Hij heeft het beloofd: Jeru zalem zal dorpsgewijze bewoond wor den. Hierna sprak dhr. A. Kik, hoofdon derwijzer te Waarde, een zendingsver- haal over „Hans Egedde, de apostel der Eskimo's". Bijzonder boeiend, vooral voor de talrijke jeugd, schetste spreker de moeilijkheden van deze predikant afkomstig uit Noord-Noorwegen, die zich door het vinden van oude geschrif ten verplicht gevoelde het evangelie te verkondigen aan de kolonisten die, af komstig van Erik de Rode nog in Groenland moesten vertoeven. In 1721 stapte ds. Egedde aan wal in Groenland om daar niets anders dan ruines van die kolonisten te vinden, maar ook een ras van wezens waaraan men twijfelde of dit toch wel mensen waren. En aan deze mensen, de Eskimo's, gaat ds. Egedde het Evangelie verkon digen. Een moeizame arbeid vol van te leurstellingen en strijd. Bijzonder moeilijk werd het voor hem en zijn gezin toen de koning van Noor wegen de financiële steun beëindigde. Het laatste schip met levensbehoeften wilde hem mee terug nemen naar Scan dinavië. Ds. Egedde weigerde en bleef getrouw aan zijn roeping. Na 2 jaar komt er een nieuwe koning aan het be wind, dit is een grote vriend van Gr. van Zinzendorf. Op zijn advies krijgt de zendeling weer de zo noodzakelijke steun. Na 13 jaren van moeizame ar beid worden de eerste Eskimo's ge doopt. 2 jaar later moet ds. Egedde om gezondheidsredenen Groenland verla ten. Thuisgekomen in Kopenhagen gaat hij dan het Nieuwe Testament vertalen in de taal der Eskimo's. Ds. Westrate van Meliskerke sprak daarna nog enkele woorden. Hij stond stil bij het ontstaan van de Geref. Ge meenten in 1907 toen reeds direkt zen dingswerk werd verricht door ds. Ben jamin onder de Armeniërs. Na 1910 werd echter in ruim 40 jaar niets meer gehoord in onze kerken over zending. Gelukkig is dat nu veranderd, ondanks tegenstand van buitenaf en van bin nenuit. Zendingswerk wil zeggen Opdracht van de Koning der kerk om het Evan gelie te verkondigen. Het Koninkrijk is des Heeren en het zal éénmaal komen als de laatste toegebracht zal zijn. Daarom hebben we allemaal de op dracht het zendingswerk biddend te verrichten. Het zal een schare worden die niemand tellen kan. Maar? Zullen wil daar ook bij zijn? Spreker wees op de noodzakelijkheid dat voor degenen die de blijde bood schap reeds van jongsaf gehoord hebben de verantwoordelijkheid zeer zwaar is. Laten we, denkend aan de nood der heidenen, onze nood niet vergeten, al dus besloot ds. Westrate. De avondvergadering werd voor een geheel gevuld kerkgebouw weer ge. opend door ds. Rijksen die direkt het woord gaf aan zr. C. van Rossum, di- rektrice van de Bethesdakliniek in Ni- geria. Zuster van Rossum ging uit van het standpunt dat in de eerste plaats zendingszusters verplicht zijn Gods woord te verkondigen. Daartoe wordt door haar en de andere verpleegsters het evangelie verkondigd in de afgele. gen dorpen. Eerst worden dan de zieken verzorgd en de kinderen. Na afloop worden dan hygiënische lessen gegeven waarop duidelijk gewezen wordt op het verkeerde wanneer goede voedingsmid delen aan de goden geofferd worden en de kinderen onthouden. Daarna wordt met hen gesproken over zonde en straf, maar ook over genade en vergeving, 's Zondags wordt er zon dagschool gehouden voor de kinderen, waar ook vele volwassenen komen. De werkzaamheden in de kliniek wor den altijd begonnen met een dagope ning voor het personeel en de patiënten, Het persoonlijk gesprek is hier zeer noodzakelijk. Zij het dat velen met bij bedoelingen komen naar de godsdienst oefeningen, toch is er bij sommigen honger naar het Evangelie. Met de bede dat de Heere hun arbeid mocht zegenen, beëindigde zr. v. Ros sum haar zeer interessante toespraak. Hierna nam ds. Rijksen, mede namens de verzamelde schare, afscheid van Zr V. Rossum en Zr. Herfst die beiden deze week naar Nigeria hopen te vertrekken. Na enkele ernstige woorden, waarbij spreker wees op de opdracht van het thuisfront om te bidden en te werken voor hen die op de zendingsterreinen werken, wees hij op de zegen van de beide zusters, om gegrepen te zijn om anderen te grijpen. Beiden Gods zegen toewensend, zong de gemeente hen toe Ps. 121 4. Naar aanleiding van Ps. 122 sprak ds, J. van Vliet van Aagtekerke over het onderscheid tussen het aards Jeruzalem, een stad die in discussie is bij de Ver. Naties, en het nieuwe Jeruzalem dat boven is waarvan de apostel Johannes mocht getuigen toen hij op Patmos was, Gods volk is op weg naar dit nieuwe Jeruzalem. Niemand kan zeggen wat er met het aardse Jeruzalem gebeuren zal want onzeker zijn de beslissingen. Het nieuwe Jeruzalem is echter wei- gebouwd en haar toekomst is zeker. De arbeid hiervoor is niet ijdel, ook de arbeid der zending niet, want Jood en heiden zal daar komen. Zending is niet alleen het werk van de kerk, maar ook een levensbehoefte hiervan. Willen wij met ontferming be wogen zijn over de heidenen, dan zul len we zelf iets moeten kennen van de breuk met God. Ds. Schreüder, pastor loei der Goesse gemeente, sprak een kort slotwoord waarbij hij waarschuwde dat het zen dingswerk geen sleur mag worden. Na de wens dat God zelf Jafeth mocht uitbreiden en in Sems tenten doen wo nen, eindigde ds. Schreüder met dank gebed. THOLEN Aanrijding. BiJ het achteruit rijden van een vrachtauto van „De Holland" kwam deze op de brug in aanraking met de achter de vrachtauto rijdende personenauto van de fa. IJzerman uit Bergen op Zoom. Het voorfront en mo torkap werden vernield. De rijkspolitie heeft procesverbaal opgemaakt. Woningbouw. De families K. J. Bout en A. P. Bijl zijn voornemens in Co- lijnsplaat een woning aan de Tulpstraat te laten bouwen. De heer A. J. Schot zal hiervoor dan een plan maken. De raming is f 32.000,per woning. POORTVLIET Benoemirig. De heer C. W. J. Bijl thans werkzaam te St. Maartensdijk is benoemd tot ambtenaar Ie klas ter f meentesecretarie te Bruinisse en tevens tot comptabele in de rang van com- mies. ST. ANNALAND Aanbesteding haven. Het uitbagge ren van de haven zal op 30 nov. a.s, namens b. en w. door de Techn. Dienst van het Waterschap in het openbaar worden aanbesteed. Bedankt. Ds. P. Blok te Dirksland heeft voor het beroep naar de Gerei Gemeente alhier bedankt. Bromfietser botste tegen geparkeef' de auto. Zaterdagavond is de heer A C. Heijboer, wonende op de Molendijk met zijn brommer tegen een geparkeer de auto van de kachelfabriek Beckers gereden. Bij het uitwijken voor een te genligger werd de heer HeiJboer zoda nig verblind, dat hij de auto, die aaij de rechterzijde geparkeerd stond, niet j zag. De plaatselijke arts, dokter A. C J. Noteboom, verleende eerste hulp^ waarna de heer Heijboer werd overge bracht naar het Algemeen Burger Gast huis in Bergen op Zoom, waar men constateerde, dat hy een gebroken been en enkele kneuzingen had opgelopen. Voordelige a^ BINTJE EIGENHEI FURORE Middel Tel. (Oia Wij ruilen ui beien in, en g| taxatie waard van nieuw. Vraagt vrijbll tingen, of taJ plicht u tot nil Meubelml Voorstraat 29,1 Tel. (018651

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 10