Ie R.K. Kerk in de crisis Dirlcsland lieeft een kBW'm gymnastiel(zaal Middenstand Dirksland voert actie t.b.v. het Zwembadfonds Dinsdag 14 november 1967 No. 3637 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond iijk m zit. linnen ienen. Diezier niets Auto totall-loss na botsing met bieten rooier Uitslag aanbesteding verharding RW 19 Voor het zwembadfonds Restauratie van de toren Kamerleden over vertragingen Volkeraksluis DIekhuusnIeuws i^ Ook sporthal staat nog op verlanglijst Zanguitvoering Dagelijks 167.000 zielen méér op de wereld I jaargang PRINS HENDRIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 2025 Giro 167030 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. pe moeilijke situatie, waarin de Katli. 'olkspartij zicli bevindt, wordt ten de- veroorzaalct door zuiver politieke ictoren, zoals die zich bij de andere tote partijen voordoen. Maar daardoor leen laat zij zicli niet verklaren. Wat zich thans afspeelt, heeft ook een iepere achtergrond, die gezocht moet jrden in de bijna revolutionaire ont- ftlceling, die sedert een jaar of vijf Rooms-Katholieke Kerk doomiaakt. len krijgt soms de indruk, dat zij in jn soort paniek verkeert. Vele eeuwen 5 had zij een statisch d.w.z. rustig wat de leer en de liturgie betreft ibewogen karakter, maar thans is de- wereldkerk in hoge mate op drift [slagen. Wie kennis neemt van publi- ities uit roomse kring krijgt de in- nik, dat er een proces aan de gang van zeer ingrijpende aard. Zo schreef jrt geleden de roomse journalist Jan zoon van de beleende histo- [üs prof. L. J. Rogier dat de R.K. erk tot voor enkele jaren een hechte meenschap was, maar dat ze thans B bouwvallig monument is en een in itbinding verkerend liciiaam. Hij ken- ietst zijn kerk als het meest ar- laische (ouderwetse) en versteende in- ituut van de westerse beschaving en eent dat zij juist daardoor de zwaar- e klappen oploopt en in de ergste isis is gekomen. Zij verkeert in een inzeloze verwarring. Rogier verwacht lis grote conflicten, die uitlopen op n scheiding der geesten en een mas- le uittocht. Het gezag der kerk taant erk en velen hebben geen belangstel- ig meer voor religieuze discussies. De r.k. professor Van Leent is van ening, dat de kerk een tehuis voor ijaarde zielen zal worden als de lei ervan niet radicaal.verandert. Vol- is hem is er storm op til. En de paus deze ontwikkeling niet tegen- luden. Hij is onzeker en zoals vrij- alle pausen vóór hem de speel- van de rivaliserende hoogwaardig- idsbekleders van de curie. Het oude imse geloof verdwijnt en de kerk feekt de mensen niet meer aan. Kar- laal Alfrink constateerde, dat de tra- Sonele verkondiging van het geloof vat meer heeft op de moderne Zo is er vooral sedert het tweede Va- concilie (196263) een storm- ontwikkeling aan de gang. Daar- ir werd het pausschap nog geïdeali- ïd en kritiekloos bewonderd en ver- [d, De „Heilige Vader" werd onfeil- ar geacht. Maar men was blind voor 1 wereldvreemde isolement, waarin SS&Si teliik de kerk verkeerde. In die voor- Kiliaire periode, die wel genoemd irdt de tijd van het triomfalisme al Est niemand waarover men eigenlijk omfeerde was zij uitwendig nog t indrukwekkende, schone, massale eeuwenoude gebouw, maar innerlijk B zij vermolmd en verstard. Onder lis Leo XIII (1878 tot 1903) bereikte pausdom zijn hoogste glorie. Daar- bleven de klassieke vormen gehand- ifd, respectievelijk onder de pausen IS X, Benedictus XV, Pius XI en Pius De laatste, die in 1958 stierf, was de laatste paus van het triomfalis- :lie, absolutistische en theocratische isdom. let grote keerpunt in de geschiede- van de roomse kerk zal blijken te ihet pontificaat (pausschap) van Jo- «nes XXni, de paus, die op 76-jarige de Heilige Stoel bezette en die de vijf jaren van zijn bewind de ipathie verwierf van roomsen, pro- taten en humanisten vanwege zijn ttevend karakter, zijn sociale be- ffnheid, zijn eenvoud en hartelijk- i De hele wereld was diep onder indruk toen hij op 3 juni 1963 aan sgkanker overleed. Hij was geen man 'strakke lijnen en scherpe grenzen, sr beoefende de mensenliefde en de iiihartigheid. Het merkwaardige is, onder het bewind van deze man k de meest revolutionaire verande- 5 voltrok in de historie van het ka- iicisme. Paus Johannes zag in, dat 1 kerk, versteend als ze was in tenoude vormen, geboden en verbo- in formalisme en traditie, geen •i zou kunnen houden met een mid- Kuwse eredienst te midden van de taente moderne wereld van van met haar anti-christelijke ideo- «ën. Een kerk, die van de gods- ist een vormendienst heeft gemaakt, waardij geestelijk van aard is en Kloet opgaan in een streng systeem uitwendigheden, is niet in staat te handhaven te midden van de "Hen van deze tijd. Johannes XXIII in, dat een hervorming nodig was tearom riep hij het tweede Vati- "s concilie bijeen, welks eerste zit- van oktober tot december 1962, *g heeft mogen beleven. fen mene niet, dat dit zo gemak- gegaan is. Heel de curie de '6 groep hoge geestelijken, die de wereldkerk regeert verzette hii B'^S^n zijn denkbeeld van eennieuw Btilie. Hij was een eenzame figuur ■St punt, maar deze zachtaardige 'wist ook van doorzetten. Het con- 'Ifwam bijeen. Wel poogde de curie «ttiatisch het aan zich te onder- te, maar het bleek al spoedig, dat WCI «eer dan tweeduizend bisschoppen, uit de gehele wereld in Rome sa- 22 43 "'Wamen, er anders over dachten, [feerderheid van deze „concilieva- Was het met Johannes eens, dat ■^en ingrijpende hervorming nodig DIRKSLAND Op het Korteweegje te Dirksland is vrijdagavond de heer A. Lokker uit Ouddorp met zijn V.W. 1500 tegen een bieteru'ooier gereden, de wagen schoot na de botsing over de weg en kwam zwaar beschadigd in een sloot terecht. Dhr. Lokker kwam er met verwondin gen aan het gezicht af. Ook dhr. J. Vroegindeweij te Middelharnis werd, ver wond, hij stond achter de rooier om te controleren of de achterverlichting in orde was. Dhr. Lokker heeft het ob stakel kennelijk te laat opgemerkt. De directie Zuid-Holland van rijks waterstaat lieeft Jiet aanbrengen van asfaltverharding op een gedeelte van rijksweg 19 in de Hoeksche Waard en een gedeelte van de rijksweg op Goe- ree- Overflakkee aanbesteed. Voor per ceel 1 en 2 waren elk negen inschrij vers, voor uitvoering van het werk en massa kwamen 13 inschrijvingen bin nen. De uitslag was: perceel 1: hoogste P. Vermeer N.V. te Heemstede met f 1.351.100,. Laagste: E. Blok N.V. te Rotterdam met f 1.154.700,—. Perceel 2: hoogste: P. Vermeer N.V. te Heem stede met f 641.000,— en laagste P. H. Offringa te Den Haag met f 511.300,—. En massa: hoogste: P. Vermeer N.V. te Heemstede met f 1.940.000,en laagste: De Moei en Hermes N.V. te Alkmaar met f 1.723.000,—. Het werk moet worden uitgevoerd in de gemeenten Westmaas, Oud-Beij- erland. Klaaswaal, Numansdorp, Wil lemstad, Oostflakkee en Middelharnis. DIRKSLAND De Ned. ver. van huisvrouwen te Dirksland hield op 1 november j.l. een olieboUendag ten bate van het zwem- fonds. De opbrengst f 750,92 werd op de bank gebracht; dat dit bedrag zo hoog werd, is mede te danken aan het bedrag f 212,dat de leden bijeen brachten voor de grondstoffen. Har telijk dank, aan de chefbakker van de Coöp. de heer W. Okkenburg, die zijn vrije dag opofferde om het beslag te maken, aan de dames, die van 's mor gens acht tot 's avonds 7 uur stonden te bakken, en aan allen die geholpen hebben om de bollen aan de man te brengen. Dat dit vlot ging, bewijst, dat de bollen zo uit de pan in de zak ken moest. Er was meer vraag, dan de vele baksters konden leveren, dat be wijst, dat de bollen heerlijk waren en het doel waarvoor gebakken werd ve ler belangstelling heeft. was. Zo heeft paus Johannes via dat concilie een grote ommekeer bewerk stelligd. De toonaangevende leden van de curie hadden een oude heer gezocht voor een soort overgangspontificaat om de zaak uiteindelijk op dezelfde voet voort te zetten, maar dat pakte heel an ders uit. Het concilie maakte een eind aan de .absolutistische en centralistische regeerwijze van de kerkleiding, althans in beginsel. Dit wil niet zeggen, dat er momenteel reeds een radicale reorga nisatie is tot stand gekomen, maar wel, dat paus Johannes zoveel heeft losgewoeld dat aan een grondige ver andering in allerlei opzichten niet meer te ontkomen is. Zo verkeert nu de R.K. kerk in een toestand van grote verdeeldheid en be wogenheid, niet alleen onder de geeste lijkheid, die altijd de lakens heeft uit gedeeld, maar ook onder de „leken", die, als onmondig worden beschouwd. De reorganisatie van deze kerk zal vermoedelijk niet kunnen geschieden door de clerus alleen, voorzover zij daartoe bereid en in staat is, maar ook het kerkvolk zal er, in het ene land meer dan in het andere, een woord in gaan meespreken. Een groot aantal bis schoppen wenst definitief af te rekenen met de formidabele macht van de cu rie, die zelfs de pausen als marionetten wil behandelen en daarin heel dikwijls is geslaagd. Het merkwaardige is, dat de Nederlandse katholieken hierbij in het voorste gelid staan, zowel de bis schoppen als de priesters en de leken. Hoe ver ze hierbij willen gaan weten ze wellicht zelf nog niet. Voorheen ston den de Nederlandse katholieken in Ro me hoog aangeschreven. Ze werden daar wel genoemd „de braafste zonen der kerk". Maar dit is radicaal veran derd. Het is tot het Vaticaan doorge drongen, dat thans een zeer groot deel van clerus en leken in ons land naar grondige verandering streeft en het is nu al zover, dat de Nederlanders in Rome „Lutheran!" worden genoemd! Dit wijst er wel op, dat de grote meer derheid van de rooms-katholieken in ons land wil breken met het isolement, het traditionalisme, de vormendienst, het stelsel van specifiek roomse dog ma's althans op vele punten en de dictatoriale wijze van kerkregering. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Dinsdag 14 nov. om 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan ds. J. van Vliet van Aagtekerke. DIRKSLAND Afscheidswoord tot medisch-zendelinge Zr. Cobi van Rossum. Aan het eind van de kerkdienst heeft ds. Blok zondagavond, de medisch-zen delinge Zr. Cobi van Rossum, namens kerkeraad en gemeente hartelijk toege sproken bij haar vertrek naar Nigeria. Hij sprak eerst over Gods goedheid en de genezing van haar ziekte en dat zij nu naar de wens van haar hart het werk op het zendingsterrein kon her vatten. Ds. Blok wenste haar een goe de reis toe en 's Heeren onmisbaren zegen op de arbeid in het verre, vreem de land. Zoals reeds gemeld vertrekt Zr. Van Rossum woensdagavond per vliegtuig vanaf Schiphol naar Nigeria. Het gemeentebestuur van Dirksland deelt mede, dat, in verband met de onlangs aangevangen restauratiewerk zaamheden aan de gemeentetoren, toet ingang van 20 nov. 1967 en voor de duur van deze werkzaamheden, de to renklokken niet meer worden geluid. HERKINGEN J.l. week zijn vanuit de haven alhier vertrokken 5 schepen met suikerbieten met in totaal 1094 ton, voor de fabriek te Roosendaal (N.B.) Kerkdienst. A.s. donderdag 16 nov. desavonds om half acht hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland, alsdan zal er doopsbediening plaats hebben. STELLEND AM Aanrijding. Zaterdagmorgen had een aanrijding plaats op de hoek Kon. Wil helminalaanBurg. Bosschieterstraat tussen de auto van dr. Kreling en mevr. A. de Blok Melissant. Dr. Kreling gaf aan genoemde mevr. de B. geen voor rang daar zij van rechts kwam, zodat een botsing niet meer te voorkomen was. De Volkswagen van mevr. de B. werd door een heg geduwd bij het erf van de landbouwer Visser waar een paaltje gekraakt werd. Er ontstond al leen materiële schade zodat dit onge luk betrekkelijk goed afliep. Ongeluk. Vrijdagmiddag plm. 4 uur had mevr. S. van Soest-Moijses, Nieu weweg, het ongeluk te vallen. Nadat zij een slaapkamerlamp had afgestoft wil de zij van het bed stappen, waarbij zij op het slaapkamer kleedje stapte en onderuit viel, waarbij zij zo ongelukkig terecht kwam, dat zij haar enkel brak. Zij had deze enkel enige weken terug verstuikt. Met de ziekenauto werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. OUDDORP De volgende huizen zijn bij inschrij vingen onderhands verkocht: Van de heer H. Witte staande aan de Koolweg is de nieuwe eigenaar de heer P. Hol laar Kz. Van de woning van de heer W. Koole gelegen aan de Molenweg werd de nieuwe eigenaar de heer Wieg man, exploitant van cafe taria Wiflo Boompjes. Flinke aardappel gerooid. De heer P. Meijer, Provincialeweg, heeft een aardappel (Furore) van 850 gram ge dolven. Zijn vrouw die op dieet staat kan er 8 keer van eten! Bibliotheek. De Bibliotheek in de consistorie van de Geref. Kerk is met ingang van a.s. donderdagavond weer geopend van 7 tot 8 uur. OUDE TONGE Beursberichten van vrijdag j.l. Gerst 24—27; haver 25—26; erwten (schok kers) 40—45; erwten (kl. gr.) 38—43; kapucijners 3036; bruine bonen 40 50; maanzaad 90115; karweizaad 75 95. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken vier schepen met suiker met inhoud van 880 ton. Binnen gekomen een schip met zand. Reorganisatie Brandweer. De mel- dingsnummers van Oude Tonge zijn 01874—310, bij geen gehoor 01874-244. De begrenzing wordt gevormd doordat deel van het dorp, het welk aan de landzijde de grens vormt met de ge meente Middelharnis (Nieuwe Tonge). Vervolgens de Magdaleneweg, Provin cialeweg, Blokseweg en de oude ge meentegrenzen van Den Bommel en Ooltgensplaat volgens naar het Volke rak. DEN BOMMEL Laffe daad. Opnieuw werd Den Bommel opgeschrikt door een laffe daad Vrijdagavond j.l. tussen 9.30 en 10 uur, toen de bewoners afwezig waren, heeft men bij de heer W. D., aan de Prinsessenstraat, 3 draadjes in het te lefoontoestel doorgeknipt. Waarschijn lijk is men met een valse sleutel in de woning gekomen, daar elk spoor van inbraak ontbreekt. De technische recherche van de rijks politie uit Den Haag stelde een onder zoek in en maakte vingerafdrukken. Omtrent de dader(s) tast men nog in het duister. De heren ir. H. van Rossum (sgp) en. C. F. vian der Peyl (chu) hebben de mi nister van Verkeer en Waterstaat vra gen gesteld over moeilijkheden en ver tragingen voor de scheepvaart in de onlangs geopende Volkeraksluizen by Willemstad. De beide leden van de Tweede Kamer wUlen weten of het juist is dat de vorm van de noordelijke voorhaven en ande re voorzieningen die daar zijn getroffen oorzaak zijn van het feit dat enkele schepen ernstige averij hebben opgelo pen. Zij vragen ook de vaart door het nog niet afgesloten Volkerak voorlopig open te houden om de scheepvaart en het sluispersoneel gelegenheid te geven in te spelen op de nieuwe situatie. De heren Van Rossum en Van der Peijl zijn van mening dat de plannen voor een derde sluis,- waarvoor reeds grond is gereserveerd, direct moeten worden gemaakt. Zij baseren deze me ning op de nog steeds toenemende scheepvaart op de route Rotterdam- Antwerpen. MIDDELHARNIS Muziekuitvoering. I.v.m. de muziekuitvoering zijn er vrijdagmiddag en vrijdagavond geen handarbeidclubs. De jongens groep van zaterdagochtend gaat gewoon door. Ook de bejaardensoos moet een dag over slaan, omdat de voorbereidingen 's mid dags al gaan beginnen. Kaarten voor de muziekuitvoering zijn reeds verkrijgbaar a f 1,50 in het kantoor van het Diekhuus. Deelname aan het concours is gra tis. Komt U zoveel mogelijk mee om de prestaties van uw zoon of dochter te bewonderen? Vrijdagavond voor solisten. Zaterdagavond voor orkesten. Aanvang 7.30 uur. Biljarten. Ook de biljartcompetitie wat ieder jaar weer heel spannend is, is weer begonnen. Degenen die hieraan mee- doen proberen het spel zo sportief mo gelijk te spelen en er gelijk zoveel mo gelijk van op te steken. Mochten nog meer jongens zin heb ben om te gaan biljarten, dan kan dat na inschrijving op het kantoor. Vrije Expressie Steeds meer belangstelling komt er voor deze groepen, het is ook erg leuk een manier om er eens helemaal uit te zijn. Al pottenbakkend de avond door te brengen is een heel goede ontspan ning. Mocht belangstelling hebben, komt U dan gerust eens kijken. Vrije expressie voor dames en heren. Dinsdag- en donderdagavond 7.30 9.30 uur. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de afgelopen week vertrokken vanuit de haven 4 schepen met suikerbieten (samen 968 ton), be stemd voor de fabriek te Stampersgat. Tijdrede voor de S.G.P. Vrijdag 17 nov. a.s. des nam. 7.30 uur zal in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente door ds. C. Slagboom, Chr. Geref. pre dikant te Dordrecht een tijdrede ge houden worden voor de S.G.P.-Kiesver- eniging. De toegang is vrij. Auto geslipt. Door een slip kwam de heer G. K. vrijdagavond met zijn auto (een Cortina) in de Stoofstraat te gen de gevel van de „Doe-het-zelf" zaak van de heer L. C. Dorsman. De wagen werd zwaar beschadigd. Aan de gevel waren maar enkele schrarrmien te zien. De Grevelingendam heeft niet alleen een verkeersfunctie of een waterstaat kundige taak, zij heeft ook mee ge werkt om Flakkee en Schouwen Dui- veland tot elkaar te brengen, ook op cultureel gebied. Een manifestatie daarvan vormde de Zangavond op vrijdag 10 november van het Chr. Gemengd Koor Jubilate Deo uit Middelharnis en het Mannen koor Ons Koor uit Sommelsdijk, beide onder leiding van de heer Gerrit Zoon, alsmede het Ned. Hervormd kerkkoor te Bruinisse onder leiding van de heer Jo van den Berge met medewerking van G. van der Weele en W. van der Weele trompet. Het programma ver meldde twaalf nummers die met zorg waren gekozen, waarbij een nummer trompetten met orgelbegeleiding (or gel J. van den Berge, solisten G. van der Weele en W. van der Weele, met het bekende Land of hope and glory, en enkele nummers samenzang. Zonder af breuk te doen aan de prestaties der Ge mengde koren, mag gezegd worden dat vooral het mannenkoor de meeste aan dacht trok, terwijl evenals soms bij een vuurwerk, het Ambrosianischer Lobge- sang van E. Gebhardt, door de beide Flakkeese koren de opotheose van de avond vormde. Het applaus na de uit voering van een eigen compositie van de heer Zoon „Gloria" leidde tot een extra nummer. Het Wiegelied van Brahms. De avond werd geopend en gesloten door de heer J. van den Ber- Er staan voor Dirksland veel groter plannen op stapel maar zaterdagmorgen toonde het gemeentebestuur zich toch al aardig content met de keurig geres taureerde eigenlijk totaal nieuwe gemeentelijke gymnastiekzaal bij de O.L. School. De door burg. Bos uitge sproken wens dat het gymnastiekonder- wijs voortaan beter tot zijn recht zal ikomen zal als het aan de accodomatie ligt zeker bewaarheid kunnen worden. Dhr. A. Soldaat, wnd. voorz. van de turnver. „Olympia" meende echter dat aan de wijze van les geven ook wel iets moet veranderen: ,yde leraren gaan al gauw zitten met een fluitje in d'r mondluidde zijn bezwaar. Burgemeester Bos releveerde dat aanvankelijk aan de restauratie van de O.L. School niet meer dan f 50.000,— mocht worden besteed, het bedrag liep tenslotte tot het driedubbele op wat echter betekende dat er voor de res tauratie van het desolate lokaal geen cent meer beschikbaar was. De gymnastiek-accomodatie behoefde dringend verbetering maar het was wel duidelijk dat het grotere aanbestedings klare plan tot de bouw van een sport hal nog geen kans van slagen had. Met waardering sprak burg. Bos over het practisch inzicht dat de Inspecteur, dhr. de Koning aan de dag had gelegd en thans, nu de voorziening die toch nog f 60.000,kostte gereed is stelde de burgemeester dat Dirksland, gege- „Meisjes van Olympia" gaven voor de genodigden een gymnastiekde- monstratie ten beste. ven de omstandigheden tevreden kan zijn. Spr. deed dan ook een beroep op de gebruikers van de zaal dat stuk ge- meenschapsbezit gaaf te houden en nut tig te gebruiken. Nog wat manco's Dhr. A. Soldaat toonde met kundige blik nog wat manco's aan, anderzijds had hij ook met w^aardering voor de autillage van de zaal al ontbrak er z.i. nog een brug aan. Op het gym.-onderwijs door de lera ren en leraressen had dhr. Soldaat eveneens bemerkingen, hij vond dat ze er al te gauw toe over gaan de kin deren een bal in handen te geven en zelf met een fluitje in de mond aan de kant te gaan zitten. Dhr. Soldaat meen de dat de kinderen intensiever onder wijs moeten krijgen. „Klein Parijs" In de benaming „Klein Parijs" voor Dirksland zag de inspecteur, dhr. de Koning twee facetten. „Je zou er uit af kunnen leiden dat alles eerst klein wordt bekeken, ach teraf kost het dan zesmaal zoveel en daarin schittert u als de lichtstad Pa rijs," „Ga gerust door met „klein" tê denken om dan toch tot grote zaken te komen adviseerde hij. Het gegeven dat slechts de helft van de Nederlandse (lagere) schooljeugd kan zwemmen stemt tot meer nadenken naarmate de verdrinkingsgevallen stij gen. In de gemeente Dirksland waar geen enkele deugdelijke zwemacco- modatie is zal deze verhouding zeker niet anders liggen waarom de noodzaak van een instructiebad zich sterk laat gelden. Het gemeentebestuur echter moet zich, teneinde de financiële eind jes aan elkaar te kunnen knopen tezeer in haar investerings- en uitgavenpoli- tiek beperken om aan een snelle reali sering van deze „hartewens" te kunnen denken. De recente mededeling van de staatssecretaris van Soc. Zaken en Volksgezondheid, dat in twaalf jaar tweehonderd instructiebaden zullen worden gebouwd betekent misschien ook voor Dirksland wel een lichtpun tje maar door particulier initiatief en gemeenschapszin kan een instructie zwembad zeker worden bereikt! Het be gin is er; op de Alg. Bank Nederland te Dirksland is een rekening geopend on der he,t motto Fonds Zwembad Dirks land; daarop staat een bedrag van 1000,die door deze Bank bij de ope ning werd geschonken plus de opbreng sten van spaarpotten en een oliebollen actie en de bijdrage van de vijf hotel- en caféhouders. De Middenstandsaktie! De Middenstanders van Dirksland gaan vandaag dinsdag een groot scheepse aktie beginnen waarvan de ba ten aan het Zwembadfonds ten goede zullen komen. Bij elke gulden die wordt besteed ont vangt de koper 1 gratis zegel. Wanneer men 25 zegels bezit kunnen die op een kaart worden geplakt en in de bus bij dhr. Bosma textiel en confectiebe drijf a. d. Voorstraat worden gede poneerd. De ingeleverde kaart biedt de kans op een prachtige prijs!! De hootdprüs is een VOLAUTOMA TISCHE WASMACHINE. De overige prijzen bestaan uit een brommer, stofzuiger, schaatsen, electri- sche dekens, bedsprei en tal van waar devolle artikelen. GEMEENTE DIRKSLAND g Het is verheugend te bemerken g dat het in Dirksland niet - alleen g bij woorden blijft als het gaat om g hier een zwembad te krijgen, g maar dat er ook daden gesteld g worden, zoals nu weer door deze middenstandsaktie. g Het resultaat van zulke akties g is een waardevolle graadmeter g voor het peilen van de belang- g stelling voor deze zaak bij de be- g volking. Bovendien is zulk een resultaat een welkome verster- g king van het particuliere fonds g dat voor dit doel bij de Algeme- g ne Bank Nederland is ingesteld. Een zwembad is voor een ge- g meente als de onze een kostbare g zaak, eigenlijk te kostbaar om die alleen maar door de gemeente te g laten financieren. Het is beslist g noodzakelijk dat daarin ook door middel van particuliere initiatie- g ven wordt bijgedragen. Daarom juich ik dit initiatief van de middenstand van harte toe g en zie vol verwachting uit naar het resultaat daarvan. Evenzo s naar elk volgend initiatief in die g richting. De burgemeester van Dirksland, g H. Bos. g ge. De Iselangstèlling was bevredigend, maar had groter kunnen zijn. Na de bijzonder goed geslaagde uit voering, werd in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw een kop koffie gedron ken. NEW YORK, Volgens een V.N.-jaar- boek, dat maandag is gepubliceerd, neemt de wereldbevolking elke dag met 167.000 zielen toe en zal tegen 2005 ver dubbeld zijn als de huidige toeneming voortduurt. Ongeveer 72 procent van de mensen op aarde woont in de ontwikkelings landen, waar de geboorte toename bijna het dubele is van die van de geïndu- straliseerde landen. Maar, aldus het jaarboek, zelfs de bevolking van de Sowjet-Unie en van de V.S. zal in de volgende 46 jaar verdubbelen. Tezelf dertijd zal die van Indië verdrievoudi gen en die van Brazilië verviervoudigen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1