Zeelandbrug wel rendabel In Dirksland wordt hard gebouwd Rekruten-avond te Dirksland Plaatselijk nieuws Door de bril van Han en Rien Boomsm^l De overlevenden vieren hun feestl Zr. Gobi van Rossum gaat weer naar het zendlngsveld in Nigeria Leest de advertenties! Uw „tweede huis" in Italië Vrijdag 10 november 10 woningen onder de kap PREDIKBEURTEN Zondassdlenst artsen |akershoek| maartI raar i^ No. Im op elk I een vrachl F? Verenigl r^keld daT F toch del Pyentueel dé tr}S te loci E"i«i 1.8 ml |°en km vJ f mgde stal Tn Voorzien! ™6r op eJ Bladz. a „EI LANDEN-NIB a WS" 1967,1 f: De Woninghouwvereen. „Dirksland" bouwt thans 36 woningenwetwoningen in „plan West", waarvan één rolstoel woning om in een bepaalde gezins behoefte te voorzien. Met insluiting van eventueel te bou wen particuliere woningen, voorziet dit „Westplan" in de bouw van honderd eenheden. Tien woningen en de rolstoelwoning kwamen dinsdag 7 nov. onder de kap. ,In de bouwkeet kwamen bestuur en commissarissen, burg. en weth., de ar chitect dhr. Both, de aannemer dhr. Troost, de opzichter dhr. J. Lugtenburg en het werkende personeel, alsmede de onderaannemers bijeen om te klinken op het snelle werktempo door aanne mer en het personeel aan de dag ge legd. De voorz. dhr. T. v. Prooijen haakte in op de fase in het bouwprogramma thans bereikt, om het gehele leven te zien verdeeld in verschillende fases. „Dit geldt ons leven, ons denken en handelen, maar ook ons gedenken aan wat plaats vond. Dit geldt ook dit bouwproject, wat we van de eerste steen af snel zagen groeien tot het punt, dat thans is beerikt. We kunnen getuigen een goede aan nemer te hebben, die in voortrefelijk samenspel met onderaannemers en eigen personeel in buitengewone snelheid de bouwopdracht uitvoert. Zonder dit samenspel bereikt men niets. De heer Troost heeft goede me dewerkers aangetrokken, die wanneer het weer wil medewerken het hoge tempo zullen weten te handhaven" be sloot dhr. van Prooijen. In de keet In de bouwkeet ontwikkelde zich een gezellige discussie omtrent bouwvolu me, de slappe arbeidsmarkt in de bouw vakken, waardoor deze bouw werd be spoedigd, wat architect Both de scha duwzijde noemde bij de woningbouw van thans. Burg. Bos en de heer de Vries brach ten de z.g.n. bouwstroom in het geding en de verwikkelingen hieraan verwant. Een oud-bestuurslid feliciteerde de Woningbouwvereen. met de nieuwe uit bouw maar accentueerde de eentonig heid in de bouw ten plattelande, waar door z.i. het eigen karakter van de straat verloren gaat. Zonder straatnamen aan de hoekhui- zen zijn ze dikwijls niet te onderschei den. Opvoering van de particuliere wo ningbouw door betere rentefaciliteiten van Rijkswege hiervoor, zou de bouw een persoonlijk karakter geven en het genoemde euvel ondervangen" dacht deze spreker. Na een periode van hard werken kende ook nu de gezelligheid geen tijd! van de Kon. Ned. Mil. Bond PEO REGE Op vrijdag 17 november a.s. zal D.V. te Dirksland wederom de jaarlijkse RE KRUTEN-AVOND worden gehouden in het verenigingsgebouw ,Onder de Wiek' aan de Ring 88. Aanvang 8 uur. Deze avond is bedoeld voor de ge meente DIRKSLAND, MIDDELHAR- NIS en OOST FLAKKEE. De afdeling Ouddorp is van plan om deze winter een soortgelijke avond te beleggen voor de gemeente Goedereede. Belangstellenden uit deze plaatsen kunnen echter ook gerust naar Dirks land komen. Via de plaatselijke correspondenten van Pro Rege zullen alle a.s. rekruten een persoonlijke uitnodiging ontvangen, terwijl ook hun ouders en eventuele verloofden op deze avond worden ver wacht. Voorts zijn ook welkom alle le den van Pro Rege en andere belangstel lenden. De bedoeling is dat de a.s. re kruten deskundige voorlichting krijgen over wat hen in de militaire dienst zoal te wachten staat. De afdeUng Rotterdam van Pro Rege is wederom bereid gevonden het pro gramma voor deze avond volledig te verzorgen, waarvoor wij hen zeer dank baar zijn. We hopen dat velen van deze gele genheid gebruik zullen maken. Moch ten na afloop van de enkelen met ver voersproblemen te kampen hebben, dan wordt daarvoor gezorgd. Wij zorgen dat u weer thuiskomt! Daarvoor behoeft u dus niet thuis te blijven! Wat het pro gramma betreft het volgende: ER IS EEN SPREKER ER WORDT EEN FILM VERTOOND ER ZAL WORDEN GEDEKLAMEERD ER IS EEN FORUM Medewerkenden zijn: Ds. H. Heule, vlootpredikant te Rotter dam, R. P. Boot, arts te Dirksland, J. van Putten, alg. sekr. van de afd. Rot terdam van Pro Rege en J. W. Drent, tehuisleider van het P.M.T. te Rotter dam. Eventuele nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Rayonverte genwoordiger voor Goeree en Overflak- kee, dhr. J. H. Bestman, Prins Bern- hardlaan 25 te Dirksland. ,1 Graag tot ziens dan op vrijdag 17 nov. te Dirksland. HERKINGEN De bij de Ger. Gemeente alhier be roepen predikant ds. G. Schipaanboord te Apeldoorn heeft voor dit beroep be dankt. De heer J. G. Noordijk heeft dit jaar voor de tweede maal rijpe handperen geoogst, hetgeen niet elk jaar voorkomt. Vanwege een breuk in het waterlei dingnet onder Herkingen waren de be woners j.l. dinsdagi verstoken van wa ter, tot groot ongerief van heel de be volking, maar het Waterleidingbedrijf dat altijd direct gereed staat de euvels te herstellen had het des middags voor elkaar en kon men weer tappen. Burg. Stand. Geboren: Arie, zoon van J. Verweij en A. Otte. De penningmeester van de Land- bouwvereniging zal hedenavond zitting houden voor het in ontvangst nemen der pachtgelden, van 7 tot 8 uur Fort straat 16. OUDDORP Geslaagd. Dhr. W. C. Grinwis, als automonteur werkzaam bij garage Pesch, slaagde op het te Voorschoten gehouden V.A..M examen voor het diploma eer ste monteur. OUDDORP Vitslagsn dammen 6 nov. 1967 Jeugddammers: Aren Witte Jaap Venneman O2 Zus Kievit Maart v. Wijk 0—2 Willy Koole Bert Bosloper 0—2 Kees Tanis Jz. Jan Hameeteman 2O Hans Mierop Peter Grinwis 2O Kees Florestijn Ton v. Rinzen O2 Piet v. Wijk Willy Koole 2—0 Hans Mierop Kees Grinwis 2O Jan Mierop Kees Tanis O2 ZONDAG 12 NOVEMBER MIDDELPARNIS Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. K. Schipper. Extra coll. voor de G.Z.B. Ger. Kerk 10 uur ds. P. Schravendeel en 6 uur ds. A. W. Meeder Chr. Ger'. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Roos Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen Buitengew. Wijkgem. i.w. 10.30 uur ds. H. D. v. Hoogstra ten. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. C. Bultman. Extra coll. voor de Stichting Jeugdwerk G. O. Rem. Kerk 10 uur ds. L. Schenck. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. H. N. v. Hensbergen en 6 uur ds. L. J. Geluk. Extra collecte voor de kerk voogdij Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur ds. M. A. Jansens en 2.30 uur ds. C. v. d. Bergh van Oud-Beijerland. Diaco niecollecte voor de Medische Zending Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv." Kerk 10 uur dhr. P. Kooiman en 6 uur ds. P. Vermaat Ger. Kerk 10 en 4 uur cand. H. Hofman te Amsterdam. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur dhr. A. Terlouw en 6 uur ds.^ M. A. Jan sens Ger. Kerk 10 en 3.30 uur ds. I. M. de Graaf te Voorburg. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur ds. D. C. van Wijnen en 6.30 uur lezen. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. P. Vermaat. Extra coll. voor het Bouwfonds. Ger. Gem. 9.3b en 2.30 uur lezen Doopsgez. Gem. 9.30 en 6.30 ds. J. Smink van Zwolle. Dankdag voor gewas. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 6 uur ds. J. P. Verkade Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Ger. Gem. 10 en 6 uur cand. J. Codée van Lunteren Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. H. Jongebreur Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. H. de Valk. Bed. H.A. en Nabetr. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. L. Geluk en 6 uur ds. D. C. van Wij nen Ger. Kerk 10 uur ds. J. Wa- genaar te 't Harde en 6 uur ds. P. Schravendeel. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 uur ds. P. Vermaat en 6 uur ds. C. Batenburg van Vriezenveen Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. W. Meeder en 6 uur ds. J. Wagenaar, em. predt. te 't Harde (Ov.) Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 en 6.15 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. L. Geluk. Ie afd.: G. Tanis A. Koese 0—2 KI. Tanis P. v. Dam 2-0 M. Aleman D. Sperling 11 A. Meijer Jac. Westhoeve O2 2e afd.: T. v. Wijk C. Mierop 2-0 C. Akershoek H. Tanis 2-0 C. Kasteleijn Joh. Moerkerk OV-2 Kr. Verhage L. Moerkerk O2 e. K. Tanis T. Tanis 0—2 R. Akershoek C. Kastelijn 0—2 Stand Ie afdeling Gesp. Pimten KL Tanis 7 11 P. van Dam 7 8 A. Koese 6 7 J. Westhoeve 6 7 D. Sperling A. Meyer J. Visbeen 7 5 5 7 6 6 M. Aleman 6 6 Kr. Westhoeve 5 3 G. Tanis 6 3 Stand 2e afdeling: Gesp. Punten L. Moerkerk 6 11 Kr. Verhage T. V. Wijk C. Akershoek 7 6 8 9 9 9 Joh. Moerkerk 6 B K. Tanis 7 8 T. Tanis 6 7 C. Mierop C. K. Tanis 6 7 6 6 C. Kastelijn R. Akershoek 7 5 2 1 Kl. Tanis 2 0 A. V. Poortvliet 2 0 Zr. Cobi van Rossum, die enige maan den met vakantie in Nederland bij haar familie is geweest, hoopt woensdag 15 november weer naar het Zendlngsveld in Nigeria te vertrekken. Zij vertrekt 's avonds half 10 met een vliegtuig van de K.L.M, van Schip hol, in gezelschap van Zr. Ann. Herfst uit Canada, die eerst een poosje in Holland is geweest om familie te be zoeken. De medische dienst op het zen dlngsveld in Nigeria wordt met deze zuster versterkt. Wij wensen beiden een prettige reis en een goede overkomst. De directeur van het Economisch- TechnologischInstituut (E.T.I.) voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, heeft za terdag in Rotterdam tijdens een inlei ding voor de Provinciale Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen voor Zuid-Holland de wel heersende opvatting bestreden dat de Zeelandbrug niet rendabel zou z\jn. „De Zeelandbrug is wel rendabel. Zeer rendabel zelfs", zei drs. Verburg terloops, toen hij in zijn inleiding over Zuid-Holland en de Delta" sprak over de verbindingen vanuit Zuid-Holland met Zeeland. „Zeeland staat aUeen voor de moeilijkheid, de brug binnen twaalf jaar voordat de Oosterscheldebrug er is te moeten afschrijven. Als de afschrijvingstermijn van de brug nor maal, bijvoorbeeld veertig jaar, zou zijn, zouden autotarieven van circa 75 cent mogelijk zijn". De Zeeuwse E.T.I.-directeur ver wachtte voor de toekomst ook nog meer vervoer over de Zeelandbrug door toe nemend toerisme, wegens de industrië le vestigingen van bijvoorbeeld Hoechst in Zeeland en ten gevolge van stukgoe- derenvervoer van Rotterdam naar Zee land. Drs. Verburg had overigens wel be zwaar tegen het feit, dat er op de weg naar Zeeland eigenlijk drie tolobjecten bestaan, de Haringvliet- en de Zeeland brug en het veer over de Wester- schelde, verbindingen die volgens hem toch mede pijlers voor de ontwikkeling van Rotterdam zijn. Drie tolobjecten dus, terwijl „onder het Noordzeekanaal bijvoorbeeld allemaal maar gratis tun nels komen". Van zaterdag 11 november v.m. 12 uur t.m. maandag 13 november v.m. 9 u'^^r Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Kramers, tel. 01873-201, Ooitgensplaat en dr. Voogd tel. 01874-259 Nieuwe Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirfcslond-HerJcingien: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Gorissen, tel. 01877- 500, Dirksland. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Levy, tel. 2897 Middelhamis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 12 nov. hebben voor de gemeenten Poortvlief, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, Sint Philipsland. SCHERPENISSE Rijfcspostspaarbonk. Bij de rijkspost- spaarbank alhier werd in oktober f 13. 884,96 ingelegd en f 10.335,53 uitbe taald. Burg. Stand over de maand okt. '67. Vertrokkien: Com. Visger naar Hal steren; A. Letterman naar Halsteren; J. C. van Houdt naar Wageningen. ST. MAARTENSDIJK Op de a.s. woensdag 15 nov. te hou den dankdag en oogstcollecte van de Oud Geref. Gem. alhier hoopt voor te gaan ds. H. C. Zwijnenburg van Gou derak. Aanvangsdiensten v.m. 9.30 uur, 's middags 2 uur en sav. 7 uur. BORSSELE Gehuwd: A. J. P. Kiviet, 25 jr. en E. A. Schouten, 20 jr.; G. J. B. Kambier, 25 jr. en M. J. Krijger 23 jr. Overleden: P. Walhout, 59 jr. e.v. M. Hoekman; M. Dek 80 jr. e.v. M. van der Weele. Rusland WILLED en BODEGOa wederzijdse te geven ■nemen in het Zo zagen wij het Rode Plein in Mos kou; op een stralende junidag. Mq'n broer en ik hadden heel den middag, zonder gids, zonder enige controle vrij kunnen rondzwerven over het meest be kende plein van de wereld en op het Kremlin, een der hartpunten van de wereldpolitiek. Een politieagent had zich even met ons bemoeid, geïnfor meerd, toen we samen rondwandelden, foto's nemende. Of wij dat wel moch ten doen. Toen antwoordde mijn broer, dat hij toestemming had gekregen van de gids en zonder enig papier te vra gen konden we doorgaan. Om vijf minuten voor half zes waren we weer op het Rode Plein. Het laatste restje van de lange file mensen uit alle delen van Sowj et-Rusland, die het graf van Lenin willen bezoeken, was geslon ken tot twintig, dertig lieden. Zij had den uren moeten wachten, geduldig, zo als alleen russen geduldig kunnen wach ten, zonder mopperen, om toegelaten te worden tot het Mausoleum, waarin Le nin opgebaard ligt. Lenin, de Grote Man voor de Russen, was in 1870 geboren. Zijn eigenlijke naam is Oeljanow geweest en toen hij 22 jaar oud was begon hij met de Mar xistische propaganda in Rusland. Een beetje ook een Ziener voor de Russen. Als hij in Oktober 1917 op het Rode Plein de revolutie heeft gewonnen voorspelt hij, dat nog zware dagen zul len komen de Russen hadden ge dacht, na de eerste dagen van de re volutie, dat de strijd aj voorbij zou zijn. Het was het niet, het is het nog niet... Blijven we even met onze gedachten van heden bij dit plein. De koude zal nu al in Rusland zijn intrede gedaan heb ben, misschien nog niet erg, men geeft optimistisch op, dat de gemiddelde win- tertemperatuur in Moskou 11 graden is. Doch in de Russische gids van Moskou staat ook vermeld, dat het er 40 graden koud kan zijn. En die kou was er ook. Wanneer de grote opvolger van Lenin, Jozef Wissarionwitsj Dzjoegasjwili veel beter bekend onder de naam Sta lin in januari 1953 sterft en bijgezet zal worden in dat mausoleum naast Lenin dan vriest het zelfs meer dan 40^ graden, als hij door zijn mede-bestuurderen van Sowjet-Rusland wordt weggedra gen. Dat gebouw rechts, met die prachtige blauwe sparren er omheen, dat is nu het mausoleum. Het werd ontworpen door de Russische architect A. W. Stschussew uit zwart en grauw Labra dor graniet. Uit de Oekraïne kwam de bekleding, het was rood ukrainisch gra niet. Daarboven staan zuilen uit kostba re granietsoorten en deze werden be kleed met platen van karelisch porfier. Kijkt U vooral naar die gaanderij bo ven het Mausoleum. Daar verzamelen zich de groten van Sowjet-Rusland op 1 mei en op 7 november. Zij tonen zich den volke, dat zij nog in de regering zijn, dat zij nog de machthebbers vor men van dit grote rijk. Daar heeft jaren lang Stalin gestaan, met zijn machtige figuren, noemen we een van hen b.v. Beria, de politie-organisator, die nader hand doodgeschoten werd. Beschuldigd van lelijke dingen. Hij was niet de enige die daar eens machtbewust stond, gene raals, veldmaarschalken, diplomaten, ze vielen als kegels om, als Stalin hen wil de laten verdelgen. Echte of valse be schuldigingen, wat doet het er toe. Het Sowjet-leger was in 1941, toen Duits land Rusland aanviel, zwaar door zui veringen getroffen. Generaals en veld maarschalken, officieren en minderen, bij duizenden waren ze „weggezuiverd" de kogel, Siberië, de gevangenis. De machtstrijd om de troondaar heeft Chroestjev ook gestaan, Chroest- jev, die door Europeesche bladen ook van heel veel lelijke dingen werd be schuldigd. Er zal wel veel van waar zijn geweest, hij zat nu eenmaal in het hoog ste college van het land. Hij was in 1894 in Kalinowka, nabij Koersk gebo ren. Toch willen we hem lang niet als een boos man beschouwen. Hij is be kend geworden om zijn wat oubollige optreden in Amerika en een minder gelukkige streek door zijn schoen uit te trekken op een volkenbondsvergadering Dat laatste is hem ook in Rusland zeer kwaUjk genomen. Doch, hij heeft heel wat verbeteringen aangebracht in Rusland zelve, hij kwam van het platteland, wist, dat Stalin de grote fout had begaan om het graan zo laag in prijs te houden, dat de boeren onmogelijk voor die prijs graan kon den verbouwen. Maar Stalin had voor zijn beleid goedkoop brood nodig voor de mensen in de industrie werkzaam. En omdat hij een groot voorstander was van de zware staalindustrie, had hij mensen nodig. Als je nu maar op het platteland slechte lonen laat betalen, dan komen de mensen wel naar de stad en willen ze in de staalindustrie werken Op die omgang, op dat mausoleiun, zullen de huidige machthebbers kijken, naar de mensen, de rode vlaggen, de portretten van Lenin. Misschien mag Chroestjev ook nog eens even komen kijken, achter de anderen. Hij leeft nu in een eigen villa buiten de stad. Men heeft hem natuurlijk van onjuiste be slissingen beschuldigd en daarom af gezet. Maar niet doodgeschoten, als het westen verwacht had en waar de gel dige mening is, dat heeft hij niet ver diend. Want de erfenis van Stalin was niet fraai in mijn dossier over Rus land heb ik maar niet geteld, hoeveel doden het Stalin-regime Rusland heeft gekost. Miljoenen zijn het er, totaal on schuldigen, verhongerd in 1930-'31 en bij andere hongersnodenof gefu silleerd De overlevenden vieren hun feest... de alleroudste garde in de regering zijn nog de mannen, die op dit Rode Plein hebben gevochten tegen de troepen van de Tsaar. Er zal breed uitgemeten wor den hoe slecht het was in die tijd. De Tsaar was totaal ongeschikt geweest voor de troon. Het was na 1900 een be weging naar democratie, naar „weg met de corruptie". Het was slecht voor de mensen op het platteland en voor de werkers in de fabrieken. We worden er deze dagen aan herinnerd. Het heeft geen zin af te wegen, of het slechter was onder het bewind van de Tsaar dan onder Stalin. De sluwe Jozef had veel capaciteiten hij moet ook wel een goed beoordeier zijn geweest van de economische toestand van zijn land en gezien hebben hoe dat te verbeteren was. Alleen met zeer ijzeren wil kon hij dat. Ontegenzeggelijk is hij ook de man geweest die een goed oorlogsleider werd na 1942, toen de oorlog met Duitsland al een feit was. Dit Rode Pleinhet hart van Rus land, met daarnaast het Kremlin, wat vesting betekent. Want hier, op dit plein kwamen in vroeger jaren de grote handelswegen van noord en zuid, oost en west bij elkander. Dit was de markt plaats. In het oud-Russisch is een zelf de woord voor rood als mooi. We kun nen dus begrijpen, dat vroeger in Mos kou dit rode plein ook mooi plein was. Dat er een zeker synoniem met rood en mooi. Dit plein was ook het plein, waar de Tsaren hun grote gevangenen ter dood lieten brengen. Een Tsaar was geen figuur, die ge makkelijk door het leven kon gaan. Er was vergif, dat in zijn drinkbeker ge druppeld kon worden. Altijd op zijn qui-vive voor 'n moord-aanslag. Er waren af en toe opstanden van zijn eigen edellieden, de bojaren. Als hij die neergeslagen had, de aanvoer ders van deze complotten of aanslagen op hem, gevangen genomen waren, wer den ze ter dood veroordeeld. Nog staat er een speciale sokkel op dit Rode Plein, het schavot, waar de opstandigen eens zo machtigen, de beul moesten verwachten. Het werd gebracht in een film met massa-regie, de bevolking van Moskou werd uitgenodigd dit gruwelijk gebeuren te komen zien. „Gelukkig" hem, die met één slag van een beuls zwaard de dood moest verwachten. Maar dat was niet het gebruik, met verfijnde wreedheid werden de slacht offers gemarteld, De Tsaar Iwan de Verschrikkelijke deed dat, de, als zo vaak verlicht beschouwde tsaar Peter de Grote, een scheepstimmermansleer- ling in Zaandam deed het ook Dit Rode Pleinde kranten zullen ons herinneren aan de opstand van 1917 de Oktober Revolutie, die in St. Peters burg begon en hier naar oversloeg. Op dit plein kwamen de arbeiders en boe ren tesamen, van hier trokken zij op, naar de muur rechts achter dat Lenin Mausoleum, waar toen de Tsaar woon de. De lijfwacht en de kadetten van de officiersschool verdedigden de tsaar de verhalen zijn verward, het ene ver meldt, dat 500 boeren en arbeiders bij die aanval sneuvelden alle verdedigers van de Tsaar. Andere berichten vertel len dat een gedeelte van het officiers corps de aanval overleefden en naar Si berië werden gestuurd. eden op vrijd. [nam. 2/iurJ Ltehuize te Diij lelijke bevestJ r 2.30 uur dooii T iieer Ds. Hl [s'bergen j" <!f P Kerk te Diri Llharnis, Leweg 13 T___. 9 noveml Und, Oranjef f tie van 19.3J f j„ _,onder de I bland. InderdagmiddaJ uur behaal Heere van II i^ geheel I Icht van onzej te nemen ''geliefde enj rnan, broed ■wdbroeder, 0(1 Tgf, de heer MAARTEI echtgenoot Berbera Mei I (Je ouderdom iim 66 jaar. die hem v^ Jcend hebben Iseffen wat wi:| Trliezen. van uw ded De overlevenden van 1917 zullen mis-ta- ju a m dit mausoleum staan,~Bertuigd houüei zijl schien op zullen terugdenken aan de slechte tij' den van de eerste wereldoorlog, de hon ger, het wanregiem, de chaos door oorlog, mede door de regering in zijn machteloosheid veroorzaakt. De chaos van 1917, van 1920, van 1930, met zijr hongersnoden en de mislukte organisa. ties, zij zullen ookinnerlijk voldoe ning kennen. Want wij mogen niet ont kennen, dat die chaos, uit de vele mis lukkingen een machtige staat is ge- groeid. Machtig, groot en waarvan mj niet kunnen peilen, hoe hoog de weten schap zich daar zal ontwikkelen. Rusland is momenteel de grootste staat van de wereld, wat grondgebied betreft, groter dan China, dan Amerila of Canada. Het heeft zo'n slordige millioen mensen, het is 9.000 kilometer lang en 4500 km breed. 700 maal zo groot als Nederland. Het is een land waar in 1900 74''o var. de bevolking niet lezen of schrijven in 1926 dus na negen jaar commu nisme was dat teruggelopen tot 43,4' en in 1959 nog maar 1,5%. Waar die overlevenden in hun feest in Moskou niet aan zullen denken, zui len wij aan moeten denken. Met al ome gevoelens van voorzichtigheid tegenover Rusland hebben we te maken met eei land in geweldige ontwikkeling. Een land, waar de mensen nu zijn gaan ren lezen, misschien ook zullen gaan leren denken. De staat verzorgt de uitgave van ken er zullen geen boeken op de markt kunnen komen met kritiek het regiem, op de mensen die heden de regering vormen. Leren denken, juist ondanks dat. Met die vijftig jaren zal een periode afgesloten worden, van uit de chaos vanuit de verre onderontwikkeling tot een grote staat. Wat zal die nieuwe vijf tig jaren geven! Zal de bevolking blij ven geloven dat het communistisch-so- cialisme de wereld zal veroveren zo als de Russische gids ons in Moskou met grote stelligheid meende te moeten voorspellen! Of zal door de welvaart van het wes ten en Amerika, een lichte vorm van kelpitalisme langzaam aan in Ruslani' ingang vinden, zodat momenteel a! in Rusland het mogelijk is een eigen wo ning te kopen! diepbedroefij note: Wed. M. Akel en verdere f| iddorp (Z.-H.)| 9 noveml idelandseweg De teraardeB D.V. plaatd maandag 13 n. 2.00 uur. rtrek van h| is om 1.40 uv ermede geveij ze diepe nnis van hel g overlijden geliefde brij 'ager, MAARTE AKERSHOEl echtgenoot Berbera de ouderdor im 66 jaar. IS van uw de irtuigd houd ffed. W. Tar F. Meijer fac. Meijer Mastenbrcj a. Mastenbii tf. Hameeter ff. HameeteJ ddorp (Z.-hJ november lol De belangstelling voor een „tweede huis", liefst in een klimaat, dat min-l der grillig is dan het onze, blijft noi steeds stijgen. Een bungalow of bui-f tenhuis in bijv. Spanje of Italië is ge uitzondering meer, maar dank zij gestegen welvaart een steeds regf matiger terugkerend verschijnsel. Veell zon en een vrij hoge temperatuur raaaBi ook in de wintermaanden het verblijf I in dit „tweede huis" niet alleen tot eenj genoegen, maar voorkomt veel ongej mak en ziekte die inhaerent zijn ons klimaat. Niet zelden intussen looPl de aankoop van grond en de bouw vafl 'n bungalow op een teleurstelling i"'' 'door onbekendheid met de ter plaat" geldende bepalingen. Het komt voord een contract, gesloten met een daar vestigde aannemer, niet of niet corrct'l wordt uitgevoerd, of veel hoger uilj komt dan men verwachtte. Wanneer f opdrachtgever dan verhaal tracht krijgen, blijkt dat hij, door onbekew-j heid met wettelijke voorschriften, a'' het kortste eind trekt. Deze overwegingen zullen vele geg' digden ertoe brengen de voorkeur geven aan een Nederlandse ondernEj ming, zoals de Italbouw in Rotterda»! die op een aantal schilderachtige pu'j ten in Italië bereid en in staat is, e^'l „tweede huis" voor u te bouwen. Voo'l oudere mensen, die niet meer werWI is het een uitkomst de winter in ItaW| door te brengen; voor jonge mensene' uitstekend spaarproject en een goe' geldbelegging. Bovendien verzekert m^ zich van een onderdak in goed kliwa; voor tegen de tijd, dat men zelf pensioengerechtigde leeftijd heeft reikt. Italbouw Nederland N.V. bom«|| bungalows en villa's in Italië voor pfl zen van 45.000 tot 100.000 gulden. „I (DlAll |ngs deze U kennis I lerlijden van| pde oom lAKERSHOEf echtgenoot] Berbera [de ouderdoij 66 jaar. hopen her| f vergeten. ÏJamens de ucHten: Willem en| Jaantje Klaas en Pauw en Klaar en Jacob Tar Hans en Klaas en Cornells Jan Nellie Jacob Hail Greet Mei! en achterJ -nichten, jiddorp (z.- ™vember ll

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2