Ons Oranje-iiinil lestemmingsplan .Agrarisch gebied Ooitgensplaat' vastgesteld Studie over ioekomsiige waierlozing Middelharnis krijgt extra duit in 't zaiüe Plaatselijl( nieuws Toogavond |?aacf Oosiflakkee: Dinsdag 31 oktober 1967 No. 3633 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Eén bepaling wordt nader bestudeerd BOEKBESPREKING KAF ONDER HET KOREN BLIJFT Statistiek Eager onderwijs Ned. Herv. verenigingen jaareang PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdilik rel. (01870) 26 29, na S uur 's avonds TeL 2025 Giro 187930 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Aan het Bestemmingsplan „Agrarisch gebied Ooitgensplaat" dat j.l. vrijdag avond behoudens één daarin opge nomen bepaling door de raad van Oostflakkee werd vastgesteld, is, nadat let in april van dit jaar ter inzage was {degd heel wat bijgeschaafd. Tegen het plan in haar aanvankelyke vorm werd ten groot aantal bezwaarschriften inge- jiend, zoveel dat de stedebouwkundige Jie alle bezwaarschriften diende te on derzoeken daarmee niet tijdig gereed Invam en de raad in juli van dit jaar laar beslissing omtrent de vaststelling van het plan moest verdagen. Thans werd de raad voor het feit gesteld dat in gevolge de daartoe gestelde wettelij- te lerniijnen een beslissing genomen noest worden. Nu op grond van de in- {ediende bezwaarschriften in het plan een aanzieniyk .aantal w^zigingen wa ren aangebracht kon de raad goeddeels accoord gaan. Als belangrijke wyziging dat de weg en de spoorweg in de [engterichtiing van het eiland niet lan ger bij de bestemming zijn opgenomen. Overwegend bezwaar bleef echter be staan tegen de bepaling dat de bedrijfs gebouwen van een bijzonder agrarisch bedrijf in totaal geen grotere grond- oppervlakte dan 120 m^ (aanvankelijk zullen beslaan terwijl bovendien 1 der gevels langer dan 20 meter zal zijn. Het was vooral dhr. C. A. van Loon die tegen deze beperkende maat regel protesteerde. „We hebben als ge meentebestuur van Oostflakkee een ttedebouwkundige aangetrokken tot op stelling van een bestemmingsplan; we hadden mogen verwachten dat er een plan zou komen dat aan de streek was aangepast en niet een plan dat het de mensen onmogelijk maakt hun bedrijf uit te voeren" verontwaardigde hij zich. „Voor de agrarische dorpsgemeenschap rammelde het van alle kanten". Boven dien was dhr. van Loon ontstemd over het feit dat de raadsleden de informatie door B. en W. pas enkele dagen vóór de raadsvergadering hadden ontvangen wat een nauwkeurige bestudering on mogelijk had gemaakt. Spr. vond het een onbevredigende situatie. Hij drong er tenslotte sterk op aan de door hem gewraakte bepaling te laten vervallen omdat bedrijven ten enen male niet in een keurslijf kunnen worden gestopt. Ook dhr. Winkels was van oordeel dat de bepaalde 120 m'^ een sterke be knotting van de vrijheid van de bedrij ven betekent; om de ontplooiingsmoge^ lijkheden niet geheel af te kappen wilde ook hij de bepaling laten vervallen. Zo dachten ook de heren Slis, van Dam en Groenendijk, allen wars van het opleg gen van bepalingen als het om bedrijfs- uitbreidingen gaat. Dhr. DuUemond stelde zich pal tegen over deze meningen, hij wilde genoeg ruimte hebben voor de vestiging van industrie, „zonder bestemmingsplan tójgen we zeker geen vestigingen" was zijn stelling. Diep treurig. Nadat ook dhr. de Vin zich met het tewaar van dhr. van Loon accoord had verklaard sprak ook dhr. de Jonge zijn misnoegen over de gewraakte bepaling uit: „De vrijheid van de agrariër wordt er mee aangetast, ik vind het diep treu rig" klaagde hij. Dhr. de Jonge had zich persoonlijk georiënteerd o.a. in Bergen op Zoom en Vlissingen; hij had geconstateerd dat er veel industrieterrein ligt maar ook dat er weinig industrieën zijn. Daarom wil- lie hij met de aankoop en bestemming ™n deze industrieterreinen liever "achten tot de industrie aanvragen Martoe richt. ..Industrie zien aan te trekken" kon digde dhr. Timmerman aan; „we zitten Mlc met een andere bevolkingsgroep oan de agrarische". Elke regeling houdt beperking in. ..Laat het u duidelijk zijn dat het een bestemmingsplan betreft waarin de be stemming van gronden wordt geregeld; elke regeling houdt een zekere beper king en aflijning in" stelde de voorz. ™rg. V. d. Harst. Spr. wees erop dat ''S. al meerdere malen op vaststelling 'an een bestemmingsplan hebben aan gedrongen; hij waarschuwde dat wan- leer de raad dat niet doet, G.S. er zelf '°e zullen overgaan. Ook de opsteller van het plan, Ir. F. Zandvoort gaf een nadere verklaring "tötrent de bepaling. „Je neemt met een gebouw een stukje horizon in beslag ef» je kunt je in ons vlakke land weinig Permiteren omdat optisch gezien het ge- •3ar bestaat dat je met een enkel ge bouw het landschap „verknold". „Alle bedrijven mogen er in alle maten ko- ™en maar B. en W. moeten de plaats aangeven waar ze in groepjes worden gesitueerd". „De mogelijkheden ie overblijven zijn vele" verklaarde Ir. ^andvoort. Boeren niet gehinderd. ^Duidelijk stelde de voorz. dat ge- "emde bepaling slaat op nevenbedrij- ven Bij het bepalen van de 120 aan vankelijk 80 m^ heeft de gedachte """gezeten aan varkenshokken e.d. die midden in het landschap zouden kun nen verrijzen, echter niet aan schuren ê.d. die voor een bedrijf nodig zijn; als een bestaand landbouwbedrijf een ge weldig grote schuur nodig heeft is dat ingevolge deze bepaling niet ver boden. „Het is een misverstand dat de boeren gehinderd worden in hun be drij f suitvoering; de bepaling richt zich enkel tot die gebouwen die niet in di recte relatie staan tot het gebruik van de grond" verklaarde burg. v. d. Harst. „De grondgedachte is dat niet allerlei industrieëel getinte bedrijven op aller lei hoekjes worden neergezet". Dhr. van Loon bracht in het midden dat er sprake van is via het ontwikke lingsfonds mesterijen, fokkerijen e.d. toe te wijzen aan die bedrijven die om weer rendabel te worden een z.g. „derde poot" nodig hebben. Dhr. v. Loon zag in dat die mogelijkheden door genoemde bepaling zeer worden beperkt. Op de concrete vraag van dhr. v. Loon of iemand aan de Oudelandsedijk vergun ning zou krijgen voor de bouw van een kuikenmesterij van 250 m^ moest de voorz. ontkennend antwoorden. De raad stelde zich tegen de bepaling die zo werd besloten een gewijzigde redac tie zal krijgen. De raad ging z.h.s. stem ming met vaststelling van het bestem mingsplan behoudens juist genoemde nadere redactie van de gewraakte be paling accoord. Ter inzage. Het is ondoenlijk in kort bestek in te gaan op de aangebrachte wijzigingen die door de indieners van bezwaar schriften werden bewerkstelligd. Geïn teresseerden kurmen van de wijzigin gen op de oorspronkelijke bestemmings- voorwaarden kennis nemen ter gemeen tesecretarie waar het bestemmingsplan gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt. Nieuw raadslid. Aan het begin van de vergadering legde dhr. A. Kroon (P.v.d.A.) de beide geloften af teneinde als raadslid te worden geïnstalleerd. Burg. v. d. Harst bereidde dhr. Kroon erop voor dat een raadslid veelal in een niet al te gemak kelijke positie verkeert; men dient ech ter volstrekt onafhankelijk van de kie zers te staan. „Moge het raadswerk U veel vreugde en voldoening geven" zo besloot burg. v. d. Harst. Dhr. Kroon hield ten antwoord een maidenspeech waarin hij zich „in stand punten introduceerde". Spr. verzekerde dat bij hem twijfel had bestaan of hij de verantwoordelijkheid van het raads lidmaatschap wel zou aanvaarden; te meer omdat voor dhr. Kroon meerdere raadsbesluiten zwaar te verteren wa ren. O.m. noemde hij de aankoop van het gebouw aan de "Voorstraat te Ooit gensplaat. „Alle raadsleden waren van oordeel dat dit gebouw plm. 50.000, te duur zou zijn maar toch stemde de meerderheid van de raad voor aan koop, van dit gebouw, dat is moeilijk voor mij te verklaren; ook de opmer king die de voorz. maakte t.w. dat het beneden de standing van de gemeente zou zijn als men op de koop ging af dingen, ligt mij zwaar op de maag" verklaarde dhr. Kroon. Onbegrijpelijk ook vond hij de afwijzing van de bouw- stroom en dhr. Kroon had de indruk gekregen dat door verschillende raads leden niet het onderscheid gemaakt werd of zij bestuurders waren van de woningbouwverenigingen of van de raad der gemeente. Spr. vond het geno men besluit dwars tegen de gemeente belangen indruisen. „Door deze beslis sing werden 500 woningen aan onze eilandgemeenschap onthouden" verweet hij. „Zij die geen woning krijgen ver trekken naar elders en met dit vertrek breken wij onze gemeenschap af!" Dhr. Kroon koesterde ook bezwaren tegen het door B. en W. aan de Minister van "Verkeer en Waterstaat gerichte ver zoek de Hellegatplaten af te dammen. „In een persoonlijk gesprek met Water staatkundigen zeggen deze dat afdam- ming niet eerder kan gesdhieden dan nadat de Oosterschelde is afgesloten; deze platen moeten in tijd van nood kunnen dienen als waterberging welke functie thans nog door de Biesbosch wordt vervuld. Zou men thans de Helle gatplaten afdammen dan ontstaat het gevaar dat bij abnormale hoge water stand elders overstromingen plaatsvin den" beweerd dhr Kroon. Fel pleitte hij op te treden tegen Dijkringlasten en toltarieven wat spr. een onrechtvaardi ge en onaanvaardbare druk noemde. Hij besloot met de wens in wijsheid aan de besluiten van de raad te kunnen deel nemen. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken was een brief van 'de raad van bouwonderne mers te Den Haag houdende het ver zoek geen verdere medewerking te ver lenen aan de N."V. Bouwfonds Nederl. Gemeenten. Het werd voor kennisge ving aangenomen. Wel constateerde dhr. Kroon dat het Bouwfonds haar oor spronkelijke opzet te buiten gaat; ze bouwen nu al riante bungalows, wat dhr. Kroon liever aan het vrije bedrijf wilde overlaten. Na 7 jaar.. Dhr. Timmerman verwonderde zich over het feit dat G.S. hadden moeten vragen naar de rekeningen van het grondbedrijf te Oude Tonge vanaf 1961 en spr. vroeg of die dan nog steeds niet ingestuurd zijn. „Treurigmaar waar" volstond de voorzitter. Abri's. B. en W. gaven te kennen in de finan ciering van twee te plaatsen abri's langs de Prov. weg te Achthuizen te zijn ge slaagd. In de gem. begroting 1967 is een bedrag opgenomen voor vernieu wing van de beide opritten aan de Oost- Achterweg te Oude Tonge. I.v.m. de in uitvoering zijnde boezemwerken dient deze vernieuwing te worden uitgesteld totdat deze werkzaamheden gereed zul len zijn; uit het hierdoor beschikbaar gekomen bedrag kunnen thans de kos ten van de abri's worden gefinancierd. Dhr. de Jonge juichte Besloten werd tot intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van bouwter rein aan Mevr. N. C. Ris-Dirkse te Oude Tonge, gelegen in plan „Oost" uit de raad werd de wens geuit dat in dergelijke gevallen door degene die de grond in optie had rente wordt be taald. De voorz. verklaarde dat momen teel nieuwe koopvoorwaarden ontwor pen worden waarin in dit vacuum wordt voorzien. Wijziging statuten L.O.S. De statuten van de Stichting L.O.S. werden in die zin gewijzigd dat een ver tegenwoordiger van de Ulo school in het bestuur zitting kan nemen. Dhr. Win kels wilde nu L.-O.S. ook de sporthal in beheer krijgt ook de buurtschappen in het bestuur doen vertegenwoordigen. „De Stichting is toch al een log ding" stelde dhr. de "Vin daartegenover. „Er zitten al 9 onderwijzers in, als er nu ook nog uit de andere dorpen bij ko men krijgen we heus te veel van het goede". De voorz. zegde toe dat de werkzaam heid van de Stichting nader zal worden bezien. Een crediet a 2006,20 werd aan L.O. S. verleend voor de overname van een gebouwtje van de tennisver. „Het West rak". Afwijzend werd beschikt op de ver zoeken tot subsidiëring van het vor mingscentrum van het Humanistisch "Verbond en het verzoek tot toetreding 1 tot de raad der Europese Gemeenten. Irr I de Commissie van Onderzoek van de thans aangeboden gemeentebegroting 1968 werden benoemd de heren J. H. V. Dam, A. Kroon, C. A. van Loon en G. A. Winkels. In het Alg. bestuur van de Gascen- trale werd benoemd dhr. G. K. Tim merman, in het Alg. Besl. van de Drink waterleiding dhr, A. Kroon. (Zie vervolg pag. 2> B. en W.: „Er is weer enig uitzicht" Op het dieptepunt van de financiële positie van de gemeente Middelharnis is van de Min. van Binnenlandse Zaken en van Financiën het welkome bericht ontvangen dat aan Middelharnis voor het uitkeringsjaar 1967 een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds is toe gekend waarvan het bedrag voorlopig op 719.000,is bepaald. Een bedrag van 477.000,daarvan moet worden aangewend ter gedeeltelijke dekking van de ongedekte tekorten van vorige dienstjaren. De rest a 242.000,komt ten bate van de gewone dienst 1967. B. en W. delen de raad, die a.s, don derdagavond vergadert mee dat he| thans mogelijk is het oorspronkelijk geraamde tekort op de begroting 1967 weg te werken en zelfs een post „on voorziene" a 46.852,76 te creeëren. Echter moeten B. en W. de raad een schone illusie ontnemen door de toevoe ging dat er nog een groot aantal pos ten van de dienst 1967 moet worden bij- geraamd o.a. de salarisposten, sociale lasten, kapitaalslasten omdat de juiste gegevens pas na afloop van het jaar be kend zijn. "Verwacht wordt dat de post „onvoorziene" niet voldoende zal zijn om de verhogingen op te vangen waar door de dienst 1967 toch nog een tekort zal opleveren. „Hoe het ook zij" zo merken B. en "W. op „door de verho gingen van de plaatselijke belastingen, de toekenning van een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds en de ver hoging van de algemene uitkering is de financiële positie van de gemeente aan merkelijk verbeterd; er is nu weer enig uitzicht ontstaan". "Voorts wijzen zij op het grote belang dat een begin kan worden gemaakt met de dekking van de oude tekorten van vorige dienstjaren de financiering daarvan kostte jaarlijks zeer belangrijke bedragen. Door de ver mindering daarvan zal de rentelast nu ook gaan dalen. Er blijft nog een onge dekt tekort van 379.298,39. Tegen het eind van dit jaar zullen G.S. opnieuw onderzoeken of, en zo ja, tot welk bedrag Middelharnis voor een verdere aanvullende bijdrage in aan merking komt. MELISSANT Kerkdienst. A.s. woensdagavond half acht hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. In de etalages van de meeste boekhandels heeft „Ons Oranje-kind" met haar kleurige oranje-blauwe stofomslag een ereplaats gekregen. Zowel qua inhoud als uitvoering is dit boek dan ook wondermooi en de schr^ver David Wijnbeek komt een welverdiend compliment toe voor de wyze waarop hij ons koningshuis lanno 1967 in de dagen rondom de geboorte van de kleine Prins, aan ons presenteert. Dat compliment zal hq zeker van de zijde van het Koninklijk Huis wel gekregen hebben, dat compli ment bewijzen wy hem door dit prachtige boek te kopen. Het overgrote deel van het 170 bladzijden tellende boek is gewijd aan de spannende en vreugdevolle dagen voor en na de geboorte van Prins Willem Alexander. Maar liefst 75 pracht foto's geven daar een vi suele indruk van. Als kon hij een uiterst preciese agenda raadplegen zo geeft de auteur de gebeurtenissen buiten Drakensteyn waar de ge boorte werd verwacht weer. Hij tekent het gedrag van „the man in the Street" en van de foto-journalis ten van wie er zelfs een zeven uur lang roerloos in een boom zat. „De schijn werd gewekt dat er alleen maar journalisten wachtten, maar er wachtte ook een moeder" zegt de auteur terecht. Treffend tekent hij hoe Nederland dat zich in deze dagen weer één voelde stil werd toen de heugelijke gebeurtenis uitbleef en de Prinses naar het Academisch Zie kenhuis werd gebracht. „In menige huiskamer en dat kwam hiet in de krant werd er gebeden voor onze Prinses Beatrix". Alsof hij daar de Prinses rust gunt geeft de schrij ver een overzicht eigenlijk een volledige Oranje - documentatie sinds 1575, het jaar waarin Willem van Oranje werd vermoord. Hij be schrijft ook de omstandigheden waarin in 1880 Prinses Wilhelmina werd geboren, de gebeurtenissen 29 jaar later bij de gebodrte van koningin Juliana 29 jaar later bij de geboorte van Prinses Beatrix en hoe zij ook weer 29 jaar later moe der werd!! „Het Prinsje is present" juicht bladzijde 123 met het Nederlandse "Volk en nu de spanning is gebroken kent de blijdschap letterlijk en fi guurlijk geen grenzen. "Verder be handelt de auteur de geboorte-aan gifte en de doopbediening aan de Prins van Oranje. Geen droge aan eenschakeling van feiten maar een boeiend verhaald stuk zeer recente geschiedenis waarin ons Koninklijk Huis en vooral de moeder Prinses Beatrix een glansrol speelt. „Ons Oranje-kind is een briljante uitgave van La Rivière Voorhoeve te Zwolle. De prijs is 8,90. Een boek om te hebben, ook een lütne- mend geschenk aan verwanten in den vreemde. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Oliebollendag. Het Nederlandse Pad- vindsters Gilde afdeling Middelharnis- Sommelsdijk houdt woensdag 1 novem ber a.s. haar jaarlijkse oliebollendag. De kabouters bezorgen ze bij U thuis als U dat even opgeeft. We hebben ook een stand op de markt te Sommelsdijk waar V ze zelf warm en vers kunt mee nemen. We hopen dat U allen een zak je koopt. MIDDELHARNIS Verkoopovond goederen Zendingskrans De Zendingskrans der Ger. Gemeen te hoopt donderdag a.s. een verkoop avond te houden. De uren van open stelling zijn van nam. 3 tot 5 en sav. van 7 tot 9 uur. STELLEND AM Op de zaterdag te De Bilt gehouden K,L,"V, muziekexamens slaagde mej. Ria Hoek alhier voor het examen Accor deon middelbare graad (C) Mej. Hoek is leerlinge van de Muziekschool Goe- ree-Overflakkee en werd opgeleid door dhr, J, C, "Verdonk, OUDDORP "Voor het zaterdag te De Bilt ge houden examen Accordeon, middelbare graad (C) slaagde mej. Ineke Reinhoud alhier. Mej. Reinhoud is leerling van de Muziekschool Goeree-Overflakkee en werd opgeleid door dhr, J. C. Verdonk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op de zaterdag te De Bilt gehouden K.L.V. muziekexamens slaagde Gera Ottevanger alhier voor het examen Ac cordeon A. Gera werd voor dit examen opgeleid door dhr. J. V. Verdonk op de Muziekschool Goeree-Overflakkee te Middelharnis. „Er kunnen in de Kerk verschillende personen zijn, zowel dienaars als lid maten, met welke men niet ingenomen is; maar een kerk te wensen geheel ge zuiverd van onwaardige dienaars o1 lidmaten, zou gelijk staan met te ver wachten, dat er zich geen kaf zou be vinden op de dorsvloer. Buiten de triumpherende Kerk zal men geen kerk kunnen vinden, waar het alzo gesteld is." JAMES- DURHAM Blijkens de statistiek van het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs 1966/1967 bedroeg het aantal scholen voor g.l.o. op 16 januari j.l. 7.991 (vorig schooljaar: 7,923), terwijl het v.g.l.o. op 291 (319) scholen werd gegeven. Boven dien was aan 31 (37) scholen voor g.l.o. een afdeling voor v.g.l.o. verbonden. Het aantal leerlingen bij het g.l.o. bedroeg 1.418.700 (1.409.000) en bij het v.g.l.o. 38.500 tegenover het vorig school jaar 39.000. Met een toeneming van 638 t.o.v. het vorig schooljaar steeg het aantal onder wijzers bij het g.l.o. tot 45.634. Het ge middelde aantal leerlingen per onder wijzer bedroeg bij het g.l.o. 31,1 (vorig jaar 31,3). Bij het v.g.l.o. waren 1.639 onderwij zers werkzaam, een vermindering van 31 t.o.v. het vorig schooljaar. Het gemid delde aantal leerlingen per onderwijzer bedroeg bij het v.g.l.o. 23,5 (23,4), Van de ruim 210.000 leerlingen die het g.l.o. in 1966 uit leerjaar 6 en hoger verlieten, gingen bijna 60 pet, algemeen voortgezet onderwijs volgen (8 pet. V.g.l.o., 31 pet. u.l.o. en 19 pet. v.h.m.o.) en 40 pet. beroepsonderwijs (38 pet. nijverheidsonderwijs en 2 pet, land- en tuinbouwonderwijs), (N, Rt, Crt,) Wanneer door de afsluiting van het Haringvliet deze rivierarm een vrijwel constant waterpeil zal verkrijgen zal dat voor de havens van Middelharnis en Sommelsdijk en de op deze havens af- waterende polders die consequentie hebben dat de viitwatering op het Ha ringvliet slechts voortgang kan vinden indien op het moment dat het nieuwe vaste peil een feit is de natuurlijke lo zing op het Haringvliet vervangen is door een kunstmatige in de vorm van een gemaal. De bouw daarvan aan het Havenhoofd zal waarschijnlijk als een aanpassingswerk kunnen wor den aangemerkt zodat de kosten voor rekening van het Rijk komen. B. en W. herinneren de raad eraan dat meermalen gesproken is over de e.v, mogelijkheid de totale uitwatering van de polders lozende op de havens van Middelharnis en Sommelsdijk naar de Grevelingen te brengen. Voor het verkrijgen van een derge lijke oplossing zal de medewerking ver eist zijn van de polders Battenoord en Klinkerland. Eén van de voordelen zou zijn, het kunnen laten vervallen van enkele gemalen. Voorts zal wellicht de bouw van het gemaal op het Haven hoofd achterwege kunnen blijven. Voor de gemeente zijn aan een wijziging van de uitwatering in deze zin zeker voor delen verbonden. Het belang van de haven van Sommelsdijk wordt steeds geringer. Het probleem van de demping of de verlegging wordt belangrijk een voudiger, indien deze haven niet meer in stand behoeft te blijven in verband met de uitwatering van de Sommels- dijkse polder. Een bezwaar kan zijn, dat door het vervallen van de lozing van de Menheersepolder in de kom van de bin nenhaven de doorstroming vervalt. Voor de gemeente zal het ook ^jpor- delen kunnen bieden, indien de uitwate ring van de Sommelsdijkse polder ge koppeld wordt aan die van de Menheer sepolder, De uitwatering via de haven van Sommelsdijk vervalt dan, terwijl de doorstroming van het polderwater via de kom van de binnenhaven blijft. Over de verschillende wenselijkheden en mogelijkheden hebben reeds ver schillende besprekingen plaats gehad, In onderling overleg tussen de Men- heerse polder, de Sommelsdijkse polder, de polder Westplaat Flakkee en de pol ders Klinkerland en Battenoord is thans besloten een plan op te maken, waarin de verschillende mogelijkheden worden aangegeven en waarin tevens een ra ming van kosten is opgenomen. Met het opmaken van het plan zal naar raming een bedrag gemoeid zijn van plm, 16,000,Van dit bedrag zullen de ge zamenlijke polders en de gemeente ieder de helft voor haar rekening dienen te nemen, B, en W, vragen de raad mede werking te verlenen en in de kosten tot maximimi 8,000,bij te dragen. „Aangezien dan Uwe Keizerlijke Majesteit en Uwe Hoogheden een eenvoudig antwoord verlangen, zo wil ik een eenvoudig antwoord, zonder omwegen, geven: Tenzij ik door getuigenissen der Schrift of duidelijke argumenten overwonnen word want ik ge loof noch de paus noch de con cilies alleen, omdat het zonne klaar is dat zij dikwijls hebben gefaald en zichzelf tegengespro ken ben ifc overwonnen door de door mij aangehaalde Heilige Schriften en mijn geweten is ge vangen in Gods Woord. Herroe pen kan ik niets en wil ik niets, omdat het onzeker en gevaarlijk is tegen zijn geweten te handelen. God helpe mij. Arrien." LUTHERS antwoord aan de keizer en de vorsten op de Rijlcsdag te Worms, 1521. Gaarne herinneren wij onze lezers aan de a.s. Toogavond der Ned. Herv. verenigingen op ons eiland. Donderdag 2 nov. komt men bijeen in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Aanvang 7.45 uur precies. Ds. Geluk te Dirksland en ds. Ver- welius te Schoonhoven hopen te spre ken over „De reformatie der kerk" en „De reformatie van het hart." Het Chr. Residentie Mannenkoor, dat geen onbekende op ons eiland is, zal 0.1.V. Arie Pronk een keur van Chris telijke liederen ten gehore brengen. Dit koor bestaat momenteel uit niet minder dan 140 leden! Juist dezer dagen be staat het 40 jaar en is dit in zekere zin een jubileum concert, waaraan grote aandacht is besteed. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de plaatselijke adressen en 's avonds aan de kerk f 1,50. GOES Dovendiienst. Zaterdag 4 november a.s. zal in de kerk der Ger. Gemeente aan de Beatrixlaan een dovendienst gehouden worden, waarin hoopt voor te gaan ds. J. C. Weststrate van Me liskerke, Aanvang 3 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1