EiiAnoEn - rtiEUws Qrunott bruidsfoto's folklore n hei zicht van de Lange Jan Oliebollendag in Dirksland Architect n. v. Essen overleden 25 grootste concerns keRkheRvoRminq Zorgen om^^ Scliëveningse afslag^ Dam men sblad Vrijdag 27 oktober 1967 No. 3632 -k ZUIVERE HUID ir PUROL en PUROL-poeder Z Een fruitmand nodig? Boekbespreking L J. DE GAST I Ook voor FOTOOBAFEE J. ZANDSTRA SOMMELSDUK en TAAL 2 Een haven van korte rust. In de scheerwinkel. Staan onder de preek. jjj de zes lange Jjgen werken op liet herfstige land, jjjiist en kou, in n en slik, zeil- jen de werkmen- jjn een haven van korte rust binnen. Jet loon werd aan Je moeder van het n gegeven en jie kon om bood- jthappen naar de ^el. Als het aangenomen werk (ps, kwamen de' jiannen een uur- vroeger naar huis en winkelsluiting Jas er nog niet; in de winkels stond jien klaar zolang er klanten kwamen. Over de uitgaven moest in de regel vrouw des huizes maar beslissen. Bit was haar in de meeste keren wel toevertrouwd. Zij wist wat het allemo- jigst was voor deze week, en ook wat jog een weekje kon wachten, want al les opgebruiken ging niet; in de loop van de week zouden nog meer uitgaven doen zijn. Het gebeurde ook wel, dat éen gedeelte van het gekochte werd be- J, omdat het geld niet toereikend was en het gekochte toch echt noodza kelijk was. De winkelier kende zijn mensen en wist dat het ontbrekende zeker betaald zou worden, want al wa ren ze allen niet eerlijk, het grootste gedeelte van de bevolking was dat wel. Het waren slechts enkele guldens die in het boek van de winkelier bleven staan. In onze tijd gaat het over uitga ven van honderden guldens, die er nog steeds bij de leverancier moeten komen. De schaamte om schulden te maken is bij velen zoek; men koopt maar, nodig ot niet nodig. Spullen worden aange- sciiaft, die niet rechtstreeks nodig zijn, maar die een ander bezit en omdat wij niet onder willen doen, moeten wij het ook hebben. Die enkele guldens bij de winkelier zouden er komen, dat 'stond vast. Straks zou het afrekening worden over het aangenomen werk; slechts een deel had de werkman opgevraagd: een behoorlijk jeld, maar omdat er in de regel har der gewerkt werd, had hij straks nog een tegoed. Dan konden die kleine sciiulden worden vereffend. De moeder of één van haar meisjes jing om de boodschappen en vader ging naar de scheerwinkel. Zelf scheren was er bij de meesten niet bij- De dorpskleermaker had zijn naai- spullen opgeruimd en er was nu ruimte aakt voor de klanten, die met zwa re baarden zaten te wachten op het vlijmscherpe mes, dat de aangezichten een ander aanzien zou geven. Je hoorde het mes krassen over de harde stoppe- ;ehuid. Het ging aan de lopende band zoon van de kleermaker of een leer jongen zeepte in en de meester-kleer maker kon dan van de ene klant op de andere overstappen, in figuurlijke zin dan natuurlijk. Het was een gegons van stemmen in het kleine vertrekje. Er was veel.te ver tellen over het werk, hoe ver dat al ge vorderd was; over de boer en over de leverantie. Men was in een goede stem ming, want het vooniitzicht dat morgen het werk niet riep, maakte spraakzaam. Velen bleven (als er voldoende plaats was) nog een poosje in de scheerwinkel; zij hadden nu een glad gezicht en za gen er, ook in andere kleren, veel an ders uit dan op het bietenveld. Een open, gedeeltelijk gevulde siga- renkist noodde tot kopen. De zwarte si- Saren, zes voor een dubbeltje, vonden grif kopers en rokers. Dat was eens iets anders dan de tabakspruim, al was het familie van elkaar; het smaakte toch Mders dan de rook uit de pijp, die de nele week haast niet koud was geweest. Het was zo zaterdagavondachtig, zo feestelijk. De andere dag was de rustdag. De mensen kwamen samen in de kerk en baden en zongen mee en luisterden naar de stem van de dominee of van een ouderling, die een preek las. Er waren altijd mensen in het dorp, die nooit of slechts een enkele keer een voet in de kerk zetten. Maar over het algemeen was men op de dorpen toch wel kerks. Er waren ook mensen, die hun dorps- kerk voorbij liepen en in een verre plaats gingen kerken, omdat zij zich niet konden verenigen met de uitleg van de Schriften door de plaatselijke predikant. Zij liepen meer dan een uur om daar te luisteren naar het Woord, dat zij meenden naar de mening van de Geest was. Was deze zondag een rustdag voor die mensen? Ja, het werk rustte wel, maar het lichaam kon niet rusten. Zo'n zes a zeven kilometer te voet, heen en terug, vergde veel van het lichaam, dat een hele week in touw was geweest. Het was voor de dominee een hele opgave om de vermoeide mensen, die nu pas voelden hoe afgewerkt zij waren, nu ze tot rust kwamen, te boeien. Was er echter honger naar het Woord des le vens, dan ging het vanzelf; dan voelde men geen vermoeidheid. Dan was het zoals de oude profeet het had gezegd: Zij zullen de kracht vernieuwen, zij zullen lopen en niet moede worden, zij zullen wandelen en niet mat worden. Dan kwamen er woorden van troost, als een beker koud water voor een ver moeide ziel. En toch kon het gebeuren, onder het bidden (vooral als het gebed langer ging worden als Salomo's gebed bij de inwijding van de tempel) dat het hoofd ineens een grote knik gaf. Wel te be grijpen: je zat al met je ogen dicht en zo stil in de bank! Het staan onder het bidden was toen nog geen gewoonte. Er zijn ook een heleboel gewoonten in de kerk, die van tijd tot tijd kimnen veranderen. Dat knikken met het hoofd zag ge lukkig niemand, want ieder zat met ge sloten ogen. Erger was het als het sla pen je onder de preek overviel. Dat zagen de mensen! En toch was zo'n man begonnen om met ernst te luisteren; hij deed echt zijn best er voor. Maar sla pen ging niet; dat mocht niet! Had Van Lodensteyn niet gezegd, dat de engelen toeschouwers en luisteraars zijn bij de eredienst! Wie zou dat durven! En wat zag men dan? Dan hier één en dan daar één, stonden de mannen op en luister den staande naar het Woord des le vens. Niemand nam daar aanstoot aan; ieder wist dat zo'n man geen woord wilde missen. Zou men die mannen verachten, die gingen staan onder de preek? Waren hun lichamen dan niet vermoeid? In onze tijd komt het werken niet zo aan het lijf als vroeger. Er zullen wel geen kerkgangers meer zijn, die ander half uur hebben gelopen om in de kerk te komen. Er zijn nu mensen, die op een gemakkelijke wijze naar de plaats der samenkomst gaan, per auto of per brommer. En toch zie ik nooit iemand staan onder de preek. Mag het nu misschien wél gezien worden? ZWERVER. dsin naai de „FRUITEXPRESSE" U belt Telefoon (01870) 3086 en wij bezorgen iver geheel Flakkee M. VAN DER BXOOSTER OUDDORP Bibliotheek. A.s. maandagavond 30 okt. van 8 tot 9 uur, hoopt de J.V. haar bibliotheek weer open te stellen voor het lezend publiek voor 3,kan men gedurende het winterseizoen 2 boeken per week lezen. Losse lezers 10 cent per boek, per week. De vele fusies van de laatste jaren hebben 'tot gevolg gehad, dat het aantal zeer grote ondernemingen is toegenomen. In „De Telegraaf" kwa men wij een boeiend overzicht van deze Nederlandse „groten" tegen. Hieronder laten wij een overzicht volgen van de 25 industriële onder nemingen, die in 1966 de grootste omzetten hadden. voornaamste produkten omzet in miljoenen gld. 9. 10. U. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. Koninklijke/Shell Unilever Philips A.K.U. Koninklijke Zout-Organon Hoogovens S taatsmij nen Nederlandse Kabel Ver. Machine Fabrieken van Leer Verolme Bührmann-Tetterode van Gelder D.A.F. Scholten-Honig Thomassen en Drijver Wilton-Feijenoord-Bronsw. Rijn-Schelde Ford-Nederland Gist-Brocades Nederlandse Melk-Unie Bruynzeel Hollandse Beton-Intervam De Spaarnestad Heineken petroleum, chemie 40.000 was- en levensmiddelen 24.000 electronische artikelen 8.000 kunstvezels 2.800 zout, levensmiddelen, chemie 1.600 ijzer en staal 1.200 kolen, chemie 940 kabels, buizen 710 machines, motoren 650 vaten, blikken 500 scheepsbouw 450 papier, machines 428 papier 410 automobielen 400 levensmiddelen, chemie 354 blikindustrie 313 scheepsbouw, werktuigen 300 scheepsbouw, motoren 300 automobielen 300 gist, chemie, geneesmiddelen 300 consumptiemelk, zuivelprod. 286 houtindustrie 280 bouwwerken 270 drukkerij en uitgeverij 252 bierbrouwerij 227 1517 1967 Vier eeuwen en een halve eeuw Dreunden de hamerslagen Wanneer men Luthers werk herdacht Hoe hij daar stond vol vuur en kracht In die Octoberdagen. Gods Woord onteert door ongeloof. Ontwricht door mens'lijk denken, Hij hief het uit dat slijk omhoog Liet het weer schitt'ren voor elks oog, Om hulp en heil te schenken. Aan elk die er naar luist'ren wil Het in geloof aanvaarden. Zo stond de kerkhervormer daar Terwijl een grote mensenschaar. Zich om het Woord weer schaarden. Opnieuw dreunt Luthers hamerslag Ons krachtig in de oren. Nog wordt Gods Woord beschimpt bespot. Men luistert niet naar Zijn gebod, O laten wij toch horen! LANERTA. HET EERSTE LUSTRUM VAN DE CHR. LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL „De VR05N DIRKSLAND TE Onze kollektie HERENHORLOGES' Is "bij de tijd". De allernieuwste extra platte modellen, óók vol automatisch met en zonder datum, o.a. Prisma, Zenith, Certina, Mercedes, Longines, enz. reeds v.a. 42.50 WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM diiiliiiliiiiiS llillipjiijipli ||i;||Hi|iS;||jp|0 Overgenomen uit „Melk". Het onlangs verschenen verslag over het jaar 1966 van de Sch. visafslag maakt melding van een tekort van ruim 320.000,—. Weliswaar is dit minder dan het exploitatietekort van 1965, dat 460.000,bedroeg, maar het heeft toch de twijfel doen toenemen, of men deze moderne visafslag ooit tot een sluitende erploitatie zal kunnen komen. En dit temeer omdat de moderne kot- tervloot van Gpedereede en Stellendam over enkele jaren, wanneer Stellendam in het kader van het Deltaplan een goede haven krijgt, op een eigen afslag in Stellendam zal gaan aanvoeren. Men krijgt dan hetzelfde beeld van IJmuiden, dat door de snelle ontwikke ling van Urk en Den Helder als aan- voerhavens een belangrijk deel van zijn aanvoer heeft zien wegvallen. Het lijdt geen twijfel, dat deze ont wikkeling in Scheveningen sterk in de hand is gewerkt door een nalatigheid van de regering om met de bouw van een moderne visafslag tegelijkertijd de buitenhaven te verbeteren, een verbete ring, die thans weer is uitgesteld. Dit heeft in de loop der jaren de ont wikkeling van de Scheveningse visserij in hoge mate belemmerd. (Uit de Visserijwereld) „Paarlen van Luther", uitgave Firma Pieters, Oostburg Z.-Vl. In een wel zeer fraaie uitgave zijn de „Paarlen van Luther" opnieuw versche nen. Het zijn de kernspreuken en frag menten uit de geschriften van de kracht volle prediker van de gerechtigheid des geloofs, uit een verzameling van de El- belfeldse leraar K. A. Doring, uitgege ven in 1830. Genoemde predikant haalt in zijn voorwoord aan, „dat ze als ge schept zijn uit de diepte van het gelo vig hart en het geestelijk leven en met recht Paarlen genoemd kunnen worden, waarmee men geest en hart, ja de ge hele inwendige mens kan versieren". Naast de belangrijke kernspreuken bevat het boekje krachtige vertroostin gen en ook ernstige waarschuwingen. De kern is bij Luther altijd de Parel van grote waarde, Jezus Christus, die hij voorstelt als het enig al, beide in leven sterven. Het boekje is keurig uitgevoerd, ge drukt op mooi papier en met duidelijk leesbare letter (ditmaal in bruine kleur) Handig formaat, gebonden in een prachtig linnen bandje met zilverop- druk op plat en rug. Dit is nu juist het boekje dat als geschenk kan dienen bij de herdenking 450 jaar kerkhervorming U zult er vader of moeder blij mee maken. Het is een boekje van blijvende waarde, dat nogal eens nageslagen zal worden. De prijs is 6,95. Ook verkrijgbaar in de boekhandel. ALGEMEEN ZENDINGSNIEUWS Woensdag j.l. arriveerde op Schiphol mej. zr. A. Herfst, op doorreis naar Ni geria. Zr. Herfst wordt uitgezonden naar het Zendingsveld der Geref. Ge meenten in N. Amerika en Canada. Zij hoopt enkele weken in Nederland te blijven om daarna op D.V. maandag 13 november a.s. samen met zr. C. van Rossum naar het Eggedegebied te ver trekken. ---------O--------- KERKELIJK NIEUWS Geref. Gemeenten. Beroepen te Haarlem: Ds. G. A. Zijderveld te Mid delburg. Donderdag j.l. werd er in de Chr. Landbouwhuishoudschooi een diner ge houden ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de school. Onder de geno digden waren o.m. de heer W. Blacquiè- re, secretaris van de C.B.T.B. HoUand- Brabant, het bestuur en direktrice van de Chr. Landbouwhuishoudschooi te Ouddorp. Het menu werd door de leer lingen verzorgd. De o^ud-dirèctrice mevrouw De Mol- Marcusse gaf een gedetailleerd verslag over de geschiedenis van de school. Hierin kwam nog eens naar voren het feitelijk ontstaan. Met een legaat voor een naai- en breischool en veel bespre kingen besloot men tenslotte tot de bouw van de Chr. Landbouwhuishoud- schooL Op 4 juni 1963 werd de Vroon, die toen al ongeveer een jaar „gedraaid" had, officieel geopend door Mr. J. Klaa- sesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Veel leerlingen vonden sindsdien hun weg via de primaire op leiding en assistentenklas. Verscheidene oud-leerlingen stapten na deze assisten tenklas over naar de Inas-opleiding (te Zierikzee), welke toegang geeft tot de verpleegsters opleiding. Met bloem en woord werd nu ook mejuffrouw Bos, die per 1 september mevrouw De Mol-Marcusse als directri ce opgevolgd heeft, officieel geïnstal leerd door de voorzitter J. L. Vogelaar. Eveneens kwamen ds. Geluk, mevrouw Bolijn (huishoudlerares) mejuffrouw Van der Bijl (tuinbouwlerares) en de heer van Dam (congierge-tuinman) in dit nieuwe leerjaar de gelederen ver sterken. Veel plezier werd door allen beleefd aan een spel door enkele leerkrachten gebracht. Nadat nog verscheidene spre kers het woord hadden gevoerd, sloot mejuffrouw Bos met dankgebed. Op woensdag 1 nov. a.s. willen be stuur en leden van de Ned. V.V. Huis vrouwen afd. Dirksland e.o. een olie bollendag organiseren ten bate van het te bouwen zwembad te Dirksland. We zijn allen wel overtuigd dat we dat in Dirksland hard nodig hebben, omdat nu de kinderen in een andere plaats zwemmen moeten leren. Nu zullen de dames van de N.v.v.H. woensdag olie bollen gaan bakken en ze van huis tot huis te koop aanbieden. We hopen dat al de inwoners van Dirksland deze dag van die dames oliebollen zullen kopen voor het goede doel. Bij voorbaat dank voor uw aller me dewerking. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Viering 100-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. Zaterdag 28 oktober a.s. zal de Rode Kruis afdeling Middelharnis-Sommels- dijk het 100 jarig bestaan van het Ned. Rode Krms vieren. De grote drumband van het Ned. Rode Kruis zal ongeveer 2.30 uur een rondgang door Middelhar- nis maken; voor het huisje Voorstraat hoek Oostdijk zal een boom geplant worden; door de Rode Kruiscolonne zal een demonstratie rond de binnenhaven gegeven worden. Na een ernstige ziekte is op de leef tijd van 77 jaar in zijn woonplaats Voorburg, Fonteynenburghlaan 17, overleden, dhr. Aalbert van Essen, in leven architect. De overledene is op ons eiland geen onbekende. In 1951-'53 bouwde hij het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk; de nieuwe vleu gel in 1963-'64 samen met zijn zoon Ir. A. M. van Essen. Onder zijn leiding werd in 1936-'37 de preekstoel en de ouderlingenbank van de hervormde kerk te Ooltgensplaat gerestaureerd, terwijl in 1954-'55 van deze kerk het plafond werd vernieuwd. Van wit stu- kadoorwer)t adviseerde de heer Van Es sen een plafond van Slavonisch eiken hout te maken, wat ook is geschied. Een zeer ingrijpend werk was ook de restauratie van het Raadhuis te Oolt gensplaat. In 1938-'39 werd dit karwei onder architectuur van dhr. Van Essen uitgevoerd. Hij heeft in zijn loopbaan veel kerkelijk restauratie- en nieuw bouwwerk verricht en pastoriën ge- I bouwd, waaronder ook enkele op Flak kee. Zijn werk getuigde van kennis en grote ijver voor een degelijke en ver antwoorde bouw van de aan hem op gedragen werken. Restauraties hadden zijn bijzondere belangstelling en liefde. Aan vele en grootse werken blijft de naam van de heer Van Essen tot in de loop der eeu wen onafscheidelijk verbonden. Woensdag 25 okt. j.l. te 11.15 uur had op de Algemene Begraafplaats aan de Rodelaan te Voorburg de begrafenis plaats, nadat vooraf in de aula een rouwdienst werd gehouden. Uw leverancier 3 (Gediplomeerd gasfitter) l Stationsweg 12 - Dirksland 1 HEEKINGEN Als schoonhoudster van het Ver. ge bouw „Ons Huis" is aangesteld mevr. A. Doornhein-Looij. De catechisaties bij de Ger. Gemeen te zullen voor jongens en meisjes van 14 jaar en ouder worden gehouden des zondagsavonds na de kerkdienst, en die voor beneden 14 jaar des maandags- avonds van 7-8 uur. A.s. zondag 'zullen in beide diensten bij de Ger. Gemeente waarin hoopt voor te gaan student Snoep een extra collecte worden gehouden voor de zit plaatsen. Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" te Sommelsdijk van maandag 23 okt. Afdeling II A. Knape J. v. Es 11 C. Polder W. v. d. Boogert 1—1 M. V. Lente L. Bruggeman O2 A. V. d. Sluys B. Roetman 11 Afdeling III T. V. Brussel L. v. d. Veer 11 A. V. Gulik H. Noordijk 1—1 J. Verbiest C. v. Binsbergen 2O W. V. Dongen W. Westhoeve 2O Standen bijgewerkt t.m. 16 okt. Afdeling I Gesp. - pnt 1. H. Groenendijk 5 9 2. J. De KKer 5 7 3. B. Vis 5 7 4. K Vis 5 7 5. C. Zoon 6 7 6. I. Koese 6 6 7. A. Verolme 6 4 8. F. Noordijk 5 3 9. J. Lodder 5 3 10 P. Noordijk Afdeling II 6 1 Gesp. - pnt 1. L. Bruggeman 6 10 2. M. V. Lente 6 9 3. A, Krijgsman 6 8 4. C. Polder 5 7 5. A. Knape 4 4 6. A. V. d. Sluys 5 4 7. B. Roetman 6 4 8. G. Knöps 6 4 9. J. V. Es 5 3 10 W. V. d. Boogert Afdeling III 5 1 Gesp. - pnt 1. J. Verbiest 5 10 2. A. V. Gulik 5 9 3. H. Noordijk 5 7 4. T. V. Brussel 5 6 5. C. V. Binsbergen 5 5 6. M. Breeman 5 5 7. L. V. d. Veer 5 3 8. W. Westhoeve 5 3 9. W. V. Dongen 5 2 10 J. Verhoeckx 5 0 NIEUWE TONGE Geslaagd. Onze dorpsgenote Lenie Huijsen slaagde dezer dagen te Utrecht voor het Diploma C Medisch - Analiste (klinisch-chemische richtihg). STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst collecte. De collecte t.b.v. het Prinses Beatrixfonds heeft opge bracht 497,75. Wij danken allen die er aan hebben meegewerkt voor dit mooie bedrag. 2e serie nr. 155 Medewerking lezers, In mijn artikel van 22 september j.l. in E.-N. vroeg ik de lezers, of ze een en ander konden meedelen voor eventuele oude brouwerijen in deze streken. Mevrouw dr. K. J. Hocke uit Zonne- maire verzocht mij, voor een te schrij ven geschiedenis, of ik haar inlichtingen kon geven. In genoemd artikel wees ik er op, dat er in Sommelsdijk een ge bouw staat dat de „Brouwerieë" ge noemd werd en ik vroeg aan lezers uit Sommerdiek mij daarover gegevens te verschaffen. Er zijn toch nog gen'beg oude burgers, die er een en ander van weten? Tot mijn teleurstelling kreeg ik geen enkele reactie hierop. Wel kreeg ik een brief van de heer D. Roozemond uit Gorinchem over een brouwerij in Stavenisse met verdere gegevens. Ik dank hem hartelijk en heb zijn brief doorgestuurd aan dr. Hocke-Hoogen- boom. Wie volgt zijn voorbeeld in Som melsdijk? Met mijn verzoek om medewerking voor plaatselijke gegevens en oude versjes had ik meer succes. Ik kreeg twee volledige exemplaren van „de Moord op de boerderij van Bol". De stee ligt tussen Stad en Oude Tonge en is nu bewoond door de heer P. Voge laar. Kan iemand mij een foto van die boerderij verschaffen? De moord heeft plaats gehad in mei 1911 en het gedicht is gemaakt door de op 't hele eiland bekende blinde J. 't Hof. Van een andere medewerkster kreeg ik het gedicht op het kermisongeluk in Goedereede, in 't begin van deze eeuw, waarbij een meisje het leven verloor. Verder kreeg ik van een oude vrouw het gedicht: de Schildwacht, dat ze ge heel uit 't hoofd heeft opgeschreven. Vroeger leerden de mensen vaak lange verzen uit het hoofd, die dan op par tijtjes werden voorgedragen, zoals we kunnen lezen in de Camera Obscura, waar mevrouw Dorbeen het Rqntje van Borger voordroeg. Zelf leerde ik als jongen Huibert en Klaartje van Ter Haar, de Twee Broe ders voor Bommel van Bilderdijk en gedichten van De Genestet, Staring e.a. uit 't hoofd en droeg ze voor. Het ge dicht De Schildwacht laat ik hieronder volgen met alle respect voor de oude vrouw, die het opschreef en er bij voegde: een treurig lied, maar ik weet zelf bij ondervinding wat verdriet is. Van een oud eilandbewoonster kreeg ik enkele mededelingen over haar ge boortedorp met de belofte, dat ze me nog meer zou sturen. Tot zover zijn het alleen vrouwen die gereageerd hebben, maar een oud vis- serman uit Menheerse belde me onlangs op, dat ik op zijn medewerking alvast rekenen kon. En een tweede zond me tal van gegevens over het godsdienstig leven van de eilandbewoners. Ik herhaal nu mijn oproep tot het bijeenbrengen van gegevens aan allen die belang stellen in hun dorp en eiland.- Als de gemeentebesturen me officiële gegevens zenden over het aantal inwo ners, de godsdienst en de politiek, de middelen van bestaan enz. en de kerk en schoolbesturen over het onderwijs; als instellingen als de Waterleiding, het Gasbedrijf, de Electriciteit me hun ver slagen zouden zenden en de Polderbe- sturen over de polders, wegen en dijken, dan krijg ik zelfs veel te veel materiaal. Zouden de jongeren ook niet willen meewerken iets over hun dorp te schrij ven, over 't onderwijs, over 't reizen op 't eiland, over hun spelen, enz. Vooral ook over de taal, het dialekt, is nog zoveel aardigs te vertellen. Nog altijd treffen vrij nieuwe woorden en uitdrukkingen, maar meer nog de oude die onze grootouders gebruikten. Veel er van heb ik al vastgelegd in de klei ne driehonderd artikelen over Folklore en taalj door mijn medewerking aan het Zeeuwse Woordenboek en het Dialekt- onderzoek van de Koninklijke Acade mie in Amsterdam. Tenslotte doe ik een beroep op bezit ters van oude en nieuwe anzichten en foto's van dorpsgezichten, oude gebou wen, enz. Als ze gebruikt zijn, kunt U ze terug krijgen, als u het wenst. Graag kom ik nog op een en ander terug, maar nu eerst het gedicht: DE SCHILDWACHT. Wat ziet die schildwacht droef en bleek, die nimmer lacht of weent, die somber aan zijn grenspaal staat, als waar zijn bUk versteend. Zijn sabel is als zijn geweer altijd zo spiegel-rein; Zijn linnengoed is helder wit, geen sneeuw kan blanker zijn. Zijn snorbaard is omhoog gekruld, niet een die hem geleek, alleen, zijn oog is dof en dood, alleen, zijn wang is bleek. Tien jaren gingen er voorbij, toen was zijn wang nog rood, toen was zijn blik en oog nog klaar, thans is het dof en dood. Als schildwacht stond hij op zijn post naar strenge krijgsmanplicht;' hij kijkt met smart in 't dal terneer in 't zachte schemerlicht. Daar woedde lang de cholera, die oud noch jong verschoont, in 't groene dal beneden hem, al waar zijn moeder woont. Hij wist niet of zij was gespaard, of dat zij rustte in 't graf, want niemand kwam tot hem omhoog, hij ging nooit dalwaarts af. Maar meer verlangen dan bij hem, rustte in zijn moeders hart. Zij zat bij 't lampje in de hut, een toonbeeld van de smart. Zij denkt alleen nog aan haar zoon, wies zich de ogen droog; zij vat haar stok en kiest het pad dat tot hem voert omhoog. Zij strompelt voort tot aan zijn pdst en Wer-da! klinkt haar toe; nu blonk haar oog van rnoedervreugd, al was zij nog zo moe. Het Werda! Werda! klinkt haar toe, zij geeft noch woor^ noch stem, zij heeft haar braven zoon herkend en leeft alleen voor hem. En weder klinkt het in haar oor Wer-da! de derde keer nu wil zij roepen, maar een schot klinkt uit haar zoons geweer. Getroffen! zegt de schildwacht dof, vangt weer m.et laden aan; maar 't is hem zonderling om 't hart en hij bleef peinzend staan. Het was alsof zijn eigen schot hem zelf door 't harte schoot; toch deed de schildwacht maar alleen, wat hem zijn plicht gebood. En als door wolken dicht en zwart het heldere maanlicht glom, toen sprak hij: wie kon dat toch zijn, die hier- naar boven klom? Hij vindt haar lichaam, hij blikt neer o God, daar stuikt zijn voet, daar valt hij op zijn moeders lijk, haar borst bevlekt met bloed. En sedert heeft die schildwacht noch gelachen of geweend, want koud is nu zijn hart als ijs, zijn aangezicht versteend. Zijn oog bleef dof als ware het dood en bleek zijn jong gelaat. Het is zijn moeders droevig beeld, dat altijd voor hem staat. F. den Eerzamen Wittenburgerweg 32 Wassenaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9