EiiAnoEn - niEUWs Het graf in de polder DESIREE Jubileumconcert „Hondemastate" Snuif en wrijf PREMIE SPAARPLAN Zeeuwse wandelingen Spreekuur ZANDYLO: interessante V.W.-kruising in lie Y.S. ik los nog steeds evenveel af, maar tocli gaat het me f 100,- minder kosten... 2e blad Vrijdag 27 oktober 1967 No. 3632 UNIEKE AANBIEDING VOOR NEDERLAND!! TIJDELIJK F 249.- VAN DAM N.V. Basis voor persoonlijk bezit De elegaute verlovingsring KEUVELAAR MiDDELHARNIS Pofygamie in Ede besproken Voor gashaarden fa. P. KIEVIT Zn. De kerkhervorming in Nederland. Luthersen en nationaal-gerefor meerden. Godsdienst en volksaard. Het is een goede gewoonte dat we omstreeks 31 oktober stilstaan bij de daad van Maarten Luther, die zo niet de oorzaak, dan toch de aanleiding tot de kerkhervorming mag worden ge noemd. Nu is het een opvallend ver schijnsel, dat er bij deze herdenkingen vaak een zwaar accent wordt gelegd op de publicatie van de 95 stellingen. Op zichzelf is dat wel te begrijpen, want deze gebeurtenis, die nu eenmaal als het begin van de Reformatie wordt be schouwd, wordt ook inderdaad herdacht jlaar uiteindelijk gaat het niet om de aanleiding tot, maar om de gevolgen van de Reformatie. En ik zou me kun nen voorstellen dat iemand vroeg: „Hoe is het nu allemaal in z'n werk gegaan nd die 31ste oktober 1517? Want dat hele landen voor de Reformatie werden gewonnen, dat is toch niet allemaal te verklaren uit die. éne daad van Maar ten Luther. En,om een voorbeeld te noemen, ons eigen land is toch veel meer door Calvijn dan door Luther be ïnvloed?" We raken hier inderdaad aan een uiterst ingewikkeld probleem. Onder de historici is nog steeds veel verschil van mening over de vraag of de invloed van Luther in Nederland wel zo groot is geweest. De vestiging van het Calvinis me in Nederland is een vraagstuk, waarover in de loop der eeuwen dikke boeken zijn geschreven, maar dat nog niet helemaal bevredigend is verklaard. Het is dus voor een niet-historicus ui termate gevaarlijk dit terrein te be treden, maar anderzijds is het zó aan trekkelijk dat ik het niet kan laten. Het staat wel vast dat het Luthera nisme in ons land niet veel aanhangers heeft gehad. De eerste Nederlandse martelaren, Hendrik Voes en Johannes van Essen, verbrand te Brussel in 1523, waren in elk geval volgelingen van Lu ther. Aan hen heeft Luther immers een lied ter nagedachtenis gewijd. Ook in sommige plaatsen in het oosten van het land vinden we sporen van Lutheranisme, wellicht ^Is gevolg van de handelsbetrekkingen. Maar groot is Luthers invloed in de Nederlanden nooit geweest. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Vooreerst was het Luthe ranisme te weinig georganiseerd om snel te kunnen doorwerken. En daar door stond het ook zwak tegenover de drastische maatregelen van de Roomse overheid. De inquisitie heeft dit tere plantje, zodra het boven de grond was gekomen, uitgeroeid. Maar dat is toch niet het enige. Het Lutheranisme vond in ons land ook niet veel weerklank doordat er op de vader landse bodem eigenlijk al verschillende Reformatorische bewegingen op gang gekomen waren. Die bewegingen vinden hun oorsprong al in de late Middeleeu wen. We denken alleen maar aan de „Broeders des Gemenen Levens". Deze planten van eigen bodem wor den meestal de „nationaal-gereformeer den" genoemd. We kunnen daartoe re kenen: Hinne Rode, rector van een school in Utrecht; Jan de Bakker, pas toor te Woerden; Angelus Meruia, pas toor te Heenvliet; Anastasius Veluanus, pastoor te Garderen en vele anderen. Deze groep van nationaal-gereformeer den vond aansluiting bij Zwingli en diens Avondmaalsopvatting. Omdat ze van Luther verschilden inzake de sa cramentsleer werden ze ook wel „sa cramentariërs" genoemd. Onderling vertoonden ze grote verschillen. Som migen verwierpen het celibaat, volgens anderen mocht een priester niet trou wen. Ze ageerden vooral tegen bepaal de kerkelijke misstanden, maar dogma tisch waren de meesten niet erg be- lijnd. In Desiderius Erasmus vonden ze een voorman, hoewel deze ook weer te veel humanist was om als reformator te worden beschouwd. -k TÜr Deze groep van nationaal-gerefor meerden is later door de Remonstran ten en nog later door de vrijzinnigen verheven tot de eigenlijke Reformatie- YOUTH ZIG-ZAG POPULAIR geheel compleet (met ingebouwde verlichting), tijdelijk van f 350,- voor f 249,- Mogelijkheden: Naden afwerken, knoopgaten maken, rekbaar materiaal verv^rerken, sier- steken maken, stoppen, borduren en rechtsteekwerk enz., enz. Vraag demonstratie of uitgebreide kleurenfolder aan: ROTTERDAM - HOOGSTRAAT 165-167 TELEFOON 010-13.04.24 en 11.39.02. beweging. Zó had het gemoeten volgens sommige geschiedschrijvers: geen Lu theranisme, geen Doperij, geen Calvi nisme, maar echte nationaal-gerefor meerden. En dan stelden ze het graag zó voor dat het Calvinisme eigenlijk maar een vreemde indringer was, dat zich wederrechtelijk de plaats van de vaderlandse gereformeerden had toege ëigend... Nederland was niet rijp voor het Calvinisme, het Calvinisme was zelfs in strijd met de volksaard... Als deze beschouwing juist zou zijn (ze zijn het echter niet), dan blijft het de vraag hoe het Calvinisme zo snel ons land heeft weten te veroveren. Ik zie niet zoveel heil in dergelijke ras-, bloed- en bodemtheorieën... Er is trou wens géén volk dat rijp is voor het Calvinisme, want het verkondigt ons een Evangelie dat niet naar de mens is. En als het ook maar iets met bloed te maken heeft, dan met het bloed van het Lam Gods dat de zonde der wereld wegneemt. En misschien met het bloed der martelaren dat ook in óns land bij stromen gevloeid is! Maar zover komen we vandaag nog niet. Want er is nóg een stroming die aan de intocht van het Calvinisme voor af is gegaan, namelijk: de Dopers. Het zou teveel tijd en ruimte vergen, daar over verder te gaan, dus dat bewaren we nog een week. Tenslotte kan het geen kwaad ook nog in de maand no vember aan de Reformatie te denken! WAARNEMER. Uw verkoudheid van neus, keel of borat wer met RIJMEN VAN TIJMEN. Ze togen naar „'t Trefpunt", De lieden van Stad. Geen woning te hebben, Dat is me toch wat! Ze dachten natuurlijk: Het kan toch wel zijn. Dat wij er een krijgen, 't Zij groot of 't zij klein, 'n Luchtkasteel bouwen, Doet niemand in Stad. En ook zoekt er niemand Een flèt (lees maar flat) Men zoekt er naar huizen, Heel laag bij de grond, Met voortuin en schuurtje, Zo men ze daar vond. Maar ja, 't valt niet mede. Er zijn er niet veeL 'n Woning te zoeken, Dót hangt uit de keel. Het lijkt soms een speld, In een wagen vol hooi. Wie niet lang moet wachten. Die vindt het al mooi. En wie tevergeefs kwam. Op „'t Trefpunt" in Stad, Die zegt soms heel nijdig: „'k Ga nooit meer op pad". Een graf midden in de polder, ergens tussen Biervliet en Hoofdplaat, met een grote steen erop, wie verwacht dat daar? „Hier ligt begraven de weledele gestrenge heer Mr. Willem Schorer" staat er in de steen gebeiteld. Dan vol gen zijn ambten, geboortedatum (1717) en jaar van overlijden (1800) en de tek sten Job 14 1 en 2, Psalm 39 5 en 6, Psalm 90 10. Warmeer u deze teksten in uw Bijbel opslaat, ziet u dat ze wijzen op de korte duur en de vergankelijkheid van het menselijk leven, vergeleken met een bloem die verwelkt en een schaduw die heenvliedt. Vroeger had ik het graf reeds een paar keer bezocht en deze zomer heb ik het weer gezien. De A.N.W.B. heeft n.l. een mooie route uitgestippeld door Zeeuwsch - Vlaanderen en wanneer men deze weg volgt, komt men ook langs Het graf. De meesten zullen er niets van bemerken, het ligt wat hoog op een dijk en ongemerkt rijdt men er voorbij zonder er erg in te hebben. Wie het weet stopt even, gaat de dijk op en ziet daar Schorer's graf, zoals iedereen in die streek het noemt. Buiten deze omgeving weten de meeste Zeeuwen er niets vanaf. Het geslacht Schorer. Deze familie is oorspronkelijk afkom stig uit Augsburg, waar ze zich met de lakenhandel bezig hielden. Later ves tigden ze zich in Aken, vanwaar Lucas Schorer in 't begin der 17e eeuw naar Middelburg verhuisde. De Schorers zijn echte Zeeuwen geworden, een voorna me bekende familie zelfs. Nog wonen er hier nakomelingen van dit geslacht. Bedoelde Willem Schorer werd in 1717 te Middelburg geboren, waar zijn vader burgemeester was. Een eeuw la ter was er weer een Schorer burge meester, zoals u uit de artikelen over Napoleon van J. Adriaense in ons blad van augustus '66 hebt kunnen lezen. Zijn moeder heette Hillegonda Alida Paspoort, eveneens een bekende Zeeuw se familie, 's Zomers woonden ze op de buitenplaats Arnestein, nu is daar nog een hofstede van die naam. Nadat hij zijn studie te Middelburg en Leiden voltooid had, promoveerde hij in laatstgenoemde stad. Toen hij 6 jaar was, stierf zi^ moe der, die hem uitgebreide bezittingen in Staats-Vlaanderen naliet. Zijn werkter rein zien we dan ook dikwijls in dit ge deelte van Zeeland. In 1740 werd hij lid, in 1765 president van de Raad van Vlaanderen. Toen ons land bij Frank rijk werd ingelijfd (1795), werd dit col lege opgeheven. Door zijn bemiddeling is hier een jarenlang geschil tot een oplossing gebracht, n.l. de kwestie over de schorren van Hoofdplaat. Hoofdplaat, Een paar eeuwen terug reeds hadden zich hier voor de kust schorren ge vormd, die steeds hoger werden. Op een oude kaart wordt dit schor aangeduid met de naam Hoogplaat, er bevonden zich ook schapestellen op als verblijf van de daar grazende schapen. Omstreeks 1700 wüden de Staten van Zeeland deze schorren verkopen. Maar hadden ze daartoe het recht? Neen zei den andere rechthebbenden. Dat waren er heel wat: de ambachtsheer van Bier vliet, de erven van Jacob Cats (die hier veel land ingepolderd had), het college van het Vrije van Sluis, het stadsbe stuur van Biervliet, de Algemene Sta ten (Staten Generaal). Zoals U ziet, wa ren er heel wat die meenden aanspraak te kunnen maken op het eigendom van deze Hoogplaat. Jarenlang is de zaak slepende gehouden en van verkopen kwam niets. In de tijd van Mr. Willem Schorer werd de zaak geschikt. Hij ver dedigde de provincie Zeeland; deze zou 3/5 van de gronden krijgen en de Staten Generaal (waartoe Z.-Vlaanderen be hoorde, vandaar de naam Generaliteits landen of Staats-Vlaanderen) kregen 2/5 deel. Van 1775-1790 heeft men dit hoogge legen schor bedijkt, de naam van het dorp Hoofdplaat (Hoogplaat) herinnert er nog aan. Vroeger lag dit dorpje mid den in de nieuwe polder, tegenwoordig vlak bij het' water. Een bewijs dat er dus al heel wat van deze indijking door de zee verzwolgen is, een verschijnsel dat we op meer plaatsen aan de zee kust waarnemen. De zee geeft en de zee neemt! Het nieuwe dorpje kreeg in 1785 een Protestantse en toen in 1795 de Fran sen kwamen en er gelijkheid van gods dienst kwam een Roomse kerk. Een veelbewogen leven. Behalve zijn pleidooi voor het recht van de provincie Zeeland op deze aan groeiende schorren heeft Mr. Schorer nog meer geschreven. Hij was tegen het begraven in de kerken. Dit werd later verboden. Ook was hij tegen de pijn bank om een bekentenis af te dwingen, ook deze methode is afgeschaft (1798). Zo heeft hij eveneens geijverd voor de afschaffing van de slavernij en ook hierin heeft hij, al is het vele tientallen jaren later, gelijk gekregen. Dat waren voor zijn tijd erg „progressieve" ideeën, zoals we dat woord tegenwoordig veel gebruiken. Hiermee was hij zijn tijd ver vooruit en dat hij in vele opzichten juist gezien had, blijkt pas vele jaren na zijn dood. Een onverkwikkelijke geschiedenis in zijn leven is zijn echtscheidingsproces. In 1740 was hij getrouwd met Anna Elisabeth Eversdijk uit Goes. Dit hu welijk liet hij 7 jaar later door het ge recht ontbinden. Zowel hij als zijn vroegere vrouw zijn hertrouwd. Mr. Schorer in 1750 met Juliana Philippi, waarbij hij één dochter heeft verwekt. De laatste jaren van zijn leven was hij wat moeilijk van spraak, maar ove- SS^^^^^'ff^■|Sy'■'^^^^'?•^^■^^^f^i7i^'f?^^ In de Verenigde Staten is Volkswagen enorm populair. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat daar alle mogelijke min of meer sportieve variaties worden uitgedokterd. Üe laatste daarvan is de „Zandvlo". Zandvlooien zijn geschikt voor elk denkbaar terrein: woestijnen, zandduinen, uitgedroogde vennen en heuvels. De geestelijke vader is de za kenman Andy DeVercelly uit Zuid-Ca- lifornië. Zijn Volkswagen-constructie is een kruising tussen een kameel en een berggeit. In de weekenden kan men hem en de „woestijnduivel?" vinden in de Borrego-woestijn van San Diego, waar hy tussen rotsen en zandheuvels ronddart. Door toedoen van de woes- tijnduivels, echte duinkeverenthousias ten, zijn in Zuid-Califomië al niet min der dan vijfhonderd duinkevers geïn troduceerd. Dit is het recept: men neemt een Volkswagen zonder carosserie, snijdt 62 centimeter uit het chassis, brengt ter versteviging een dwarsbalk aan en een veiligheidsbeugel. Daarna legt men om de achterwielen vliegtuigbanden, maat 1100 X 2 en vóór normale 560 x 15 ban den op omgekeerde velgen. Dan wordt de benzinetank weer ingebouwd, de koplampen worden bevestigd en de mo tor wordt ter versteviging aan een steunstang gemonteerd. En klaar is de zandvlo. Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan tiet Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! BelastingvrijI Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere Inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. rigens had hij een krachtig gestel: hij is bijna 84 jaar oud geworden. Toen hij op 6 december 1800 uit de kerk kwam, kreeg hij een beroerte en werd dood in zijn woning in de Gortstraat te Middel burg gedragen. Hij had reeds vroeger de wens te ken nen gegeven, dat hij begraven wilde worden te midden van zijn bezittingen in Staats-Vlaanderen. Daar op de dijk tussen de Amaliapolder (genoemd naar Amalia van Solms, de vrouw van Fre- derik Hendrik) en de St. Pieterspolder is zijn graf nog te vinden. Middelburg. L. van Wallenburg. Over dit onderwerp werd urenlang emotioneel gedisputeerd tijdens de Sy node van de Christelijke Kerk in Sum- ba, die gehouden werd in de plaats Ede op Sumba. Het nemen van meer dan één vrouw is voor een Christen niet geoorloofd. Wanneer een Christen er een tweede vrouw bijneemt, is het vanzelfsprekend dat hij onder tucht komt. (en blijft tot hoe lang?) Maar mag zo'n tweede vrouw, wan neer zij tot bekering komt, gedoopt worden? Betekent zo'n doop niet een verkapte instemming met de polygamie? Aan de andere kant: wie heeft de moed om iemand die zich aan de Hei land toevertrouv^rt de heilige doop te onthouden? Wat de Synode hierover besloten heeft, kunt u lezen in het Zen dingsblad van november. PIET VAN EGMOND IN DE NIEUWE ZUIDERKERK TE ROTTERDAM Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ju bileum als kerk- en concertorganist hoopt PIET VAN EGMOND een jubi leumconcert te geven in de Nieuwe Zuiderkerk, Westzeedijk 43 te Rotter dam. In deze kerk bevindt zich een prachtig 4 klaviersorgel met fernwerk hetwelk uniek is in Nederland. T.z.t. zal de kerk vanwege het verkeer wor den afgebroken terwijl nog niet bekend is wat er met dit prachtige orgel zal gebeuren. Dit is dan ook één van de redenen, dat PIET VAN EGMOND zijn jubileum concert in deze kerk zal geven. Het staat vast, dat dit één van de laatste concerten op dit prachtige orgel zal zijn. Het programma bevat o.a. werken van: Mendelssohn, Franck, Bossi, Ver- schraagen en een improvisatie van de concertgever. Na afloop van het concert hetwelk plaats vindt op VRIJDAG 3 NOVEM BER a.s. 8.15 n.m. is er gelegenheid de jubilaris te feliciteren met zijn 40- jarig jubileum. HOUDT VRIJDAG 3 NOVEMBER A.S. DUS VRIJ VOOR HET JUBILE UM VAN PIET VAN EGMOND. De kerk gaat open om 7.30 n.m. voor de kaartverkoop. uw adres ZANDPAD 4-6 - MiddeUiarnis tegenover De Gruyter VERVOLGVERHAAL door HERMAN DE MUINCK 10 Van Adrigem at als regel met andere chefs in de koffiekamer zijn brood op. Het meisje bleef op het kan toor, had altijd een leerboek bij zich. Want zij volgde een cursus. Nu moest hij ook wel naar een lunchroom. Ge lukkig wist hij, waar de drie altijd neen gingen. Hij dus naar een andere. Want zij hadden er niets mee te maken, oat hij ergens een broodje kaas at. ..Dag, Marie", zei hij, min of meer opgewekt, tegen het meisje. "Tot straks, mijnheer'-', antwoordde net kind, hem verbaasd aanziend: was öe „bui" over? HOOFDSTUK V Het leek een normale dag te worden. ^oals altijd waren om zes uur de werk lui de fabriek binnengegaan (de werk- 'ijaen waren van zes tot zes met een schafttijd van twaalf tot één); om acht uur kwam het administratief personeel tegelijkertijd verscheen de heer Van Stralen, de onderdirecteur en onge veer negen uur de directeur-eigenaar, Van Adrigem, als hij tenminste niet op reis was. Want hij reisde vaak naar Holland, ook wel eens naar België (Van Stralen ook enkele malen per jaar) om de relaties met de klanten te onder houden en te zien, nieuwe orders te verkrijgen. Ook die morgen negen uur stopte het rijtuig voor het gebouw en steeg van Adrigem uit. Janus op de bok kort groetend. Het rijtuig deed weer dienst. Hij was er nog niet toe gekomen, een nieuwe auto te kopen. Van Stralen schrok van het in-bleke, vale gelaat van zijn directeur. Sinds de plotselinge dood van zijn vrouw was hij de oude niet meer, maar deze doodelijke bleekheid 't Was wel een zielig geval: zo'n flinke, doortastende zakenman, die het toch maar voor elkaar had gekregen in het min of meer vervallen, afgelegen stadje een bedrijf op te bouwen met een man of zeventig personeel, een bedrijf, dat in het hele land bekend was. Buiten de zaak had hij nog verschillende transacties, hij deed veel zaken met de Transito- en Beleggingsbank, al wist Van Stralen geen bizonderheden. En nu zo'n man te zien aftakelen. Hij leek nu wel oud. Zou hij zich te veel vermoeid hebben op zijn reis vgn drie dagen? De vorige avond was hij thuisgekomen. Het kantoor van de directie bestond uit twee afdelingen, gescheiden door een glazen wand. De ene afdeling was het domein van Van Adrigem, de an dere van Van Stralen. „Mogge, Van Stralen". „Goede morgen, mijnheer. Wat hebt u? U ziet zo bleek". „Ik ben wat vermoeid, Kees. Het trekt wel bij". Van Stralen keek verbaasd op. Dat was al lang geleden, dat de baas hem bij de voornaam noemde. Als jongen van twaalf jaar was Van Stralen in het bedrijf gekomen; was pienter; had met goed gevolg cursussen afgelopen; was steeds opgeklommen tot de positie van onderdirecteur bereikt was. De eerste tien jaar was hij „Kees" genoemd, daarna „mijnheer". En nu opeens ,Kees'. „'k Zou het maar eens wat kalm aan doen, mijnheer. Ik kan best wat werk van u overnemen, althans voorlopig; tot u weer de oude bent". „Kom over een half uur bij mij; we moeten eens praten". De lucht werd steeds meer bewolkt. Nauwelijks vijf minuten later stak de wind op en werd het water met bakken uit de wolken geworpen. Het was trou wens begin november, wat voor weer kim je dan anders verwachten? Van Adrigem keek even naar buiten, maar ging dan verder met het behan delen van de post, voorzover die voor hem bestemd was. Van Stralen sorteer de elke morgen de post, die naar de verschillende afdelingen ging. Van Adrigem behandelde alleen de grote lij nen. Op de afgesproken tijd verscheen Van Stralen in het kantoor. „Prachtig, ik ben juist klaar, tenmin ste door het voornaamste", zei Van Adrigem. „Ik heb op reis belangrijke orders opgedaan, die we even moeten bekijken. En daarna moeten we over iets anders praten, dat belangrijk is". Twee hoofden bogen zich over de pa perassen, die de directeur ter zake kun dig behandelde. Van Stralen was stom verbaasd: hoe was het mogelijk, om in énkele dagen zo'n orderportefeuille te verkrijgen! „Mijnheer, met deze orders zijn we maanden onder dak!" riep hij uit. „Dat moet ook. Kees. Want we moe ten nu over iets anders praten, dat veel belangrijker is. 'k Heb er al enige tijd over nagedacht, maar sinds twee dagen staat mijn besluit vast. Maar ik eis voorlopig stipte geheimhouding. Eerst moet de zaak in kannen en krui ken zijn. Daarop kan ik rekenen?" „Mijn hand er op, mijnheer". „In orde. Toen ik op de zaak kwam, een half uur geleden, heb je gevraagd, of ik iets mankeerde en ik heb geant woord, dat ik moe was. Dat is ook zo. Ik ben niet fit. In Utrecht heb ik van de gelegenheid gebruik gemaakt een specialist te raadplegen. Wat ik nu ver der vertel, moet geheim blijven, begre pen? Zelfs mijn dochter weet het nog niet, al zal ik het haar vanavond ver tellen. De dokter heeft mij gezegd, dat ik uiterst voorzichtig moet zijn. Hij acht het het beste, dat ik voor enige tijd vol slagen rust neem, het liefst in het bui tenland, 'k Heb er over nagedacht en besloten, het advies op te volgen. Voor geruime tijd ga ik weg". „Maar hoe moet het dan hier, mijn heer?" vroeg Van Stralen, die deze gang van zaken met geen mogelijkheid had kunnen voorzien. „Daarover moeten we nu eens praten. Kees. Al enige tijd loop ik met een idee rond, dat steeds vastere vorm aannam en nu, na de uitspraak van de dokter, voor mij in kannen en kruiken is. Ik ga de zaak omzetten in een naamloze ven nootschap met twee directeuren, die te gelijk commissaris zijn. Die directeuren zijn jij en ik. Neen, laat me nu even uitspreken... „Want Van Stralen keek zo stomverwonderd en wilde hem in de rede vallen..." Je ontvangt een direc teurssalaris plus tantième. We stellen het aandelenkapitaal vast. Acht en ne gentig procent van de aandelen neem ik voor mijn rekening, twee procent voor jou rekening". „Maar, mijnheer!" stamelde Van Stra len. „Stil nou. Als je het geld niet hebt, fiksen we het wel. Je krijgt dus de zelfde positie als ik en behartigt de zaak zo lang ik weg ben. Natuurlijk moet je een assistent hebben, noem hem voor mijn part onder-directeur, anders krijg je te veel aan je hoofd, 'k Heb vanmor gen een afspraak met Verwey gemaakt. Hij komt vanmiddag hier. Dan kunnen we de zaken bespreken. Er moet spoed worden betracht. Je gaat er mee ac- coord? Ik vertrouw je volkomen en weet, dat de zaken goed zullen draaien zolang ik weg ben. Ik hoop weer fit te zijn, als ik terug kom. Accoord?" „Mijnheer Van Adrigem, ik weet niet Kan ik dat nu doen?" vroeg Van Stralen, onthutst door het voorstel. „Mag ik in elk geval bedenktijd?" „Jawel. Tot vanmiddag. Want dan komt notaris Verwey. Daarna kunnen we verder zien. Verdwijn en denk er over na. Kees", glimlachte Van Adri gem. Natuurlijk had Van Stralen het ver dere van die morgen het hoofd niet bij zijn werk. Het aanbod was eenvoudig verbluffend. Hij, althans voor de tijd, dat de baas er niet was, alleen directeur van dit bedrijf; aandeelhouder van de N.V.; durfde hij dat &an; was hij hier toe in staat? En... het was alles zo on verwachts en het moest zo snel... Inderdaad: het ging snel. Het ging op de manier van Van Adrigem. Als die eenmaal een weloverwogen besluit had genomen, werd het met spoed en kracht doorgezet. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 5