iddelharnis nam afscheid van een vriend BAZAR r RAIFFEISENBANK Nieuws rtschot hervormd jeugdwerk te Ooitgensplaat Noiariaai voor een vakantie-boottocht van de patiënten Streekverpleegtehuis „De Plantage" spaarbank en alle bankzaken Het gaat er om „dat allen meedoen" „Normaal" is In de weerltunde feltelf|l( abnormaal erweldigende belangstelling bij begrafenis van dhr. M. H. Koese l.Geea UIT OS K€RK€N Alle attracties weer aanwezig Openingdonderdag, vrijdag, 76 en 27 oktober van 2.30-5.00 uur en 7.00-10 00 uur zaterdag 28 oktober van 2.30 - 1 0.00 uur VRIJE TOEGANG BRIELLE TUdensIde Raiffeisen-spaarweek Is het sparen extra aantrekkelijk WEERPRAATJE .EILANDEN-NIEUWS" Bladx. 8 fcobe brd Ind: aan de groeve van de j.L igavond zo plotseling overleden H. Koese te Middelharnis heeft leester Hordykzaterdagmiddag teer velen uit de gemeente ing gegeven aan de deernis met n weduwe en hiaar beide aan de ssntnpathie die de over- tjjdens zyn dienstig leven door in werd toegedragen. Een over- aantal medelevenden woon- iroeve plechtiigheid hy; de baar nr een groot aantal kransen be- lliddelhamis nam voorgoed af- van een man die ten behoeve gemeenschap teveel van zich- ergd had. had een vaderlijke liefde, zorg rijding en vanuit zijn gezin zag ie plaatsen en, posten waar hij de zelfwerkzaamheid te kunnen lien" herdacht burgemeester t „Hij heeft veel aandacht aan jeren besteed, misschienomdat nog jong voelde en dat ook nog lOOk op corporaties en coöpera ties richtte hij zijn aandacht". Uit de tijd dat dhr. Koese raadslid was wist burg. Hordijk dat de overledene scherp kritisch maar nopit kwetsend was ge weest, wanneer in de gevoerde discus sies kortsluiting dreigde wist hij met een typisch ontspannen humoristische noot weer de juiste sfeer te scheppen. „Door het plotseling heengaan van hem die een vraagbaak voor velen was is een grote leegte ontstaan". Spr. hoopte dat God de achterblij venden de kracht zal geven het zware verlies van hun man en vader te dragen en te aanvaar den. De heer G. de Jager had zijn vriend Koese gekend als een rots waarop men bouwen kon maar bij zijn plotseling heengaan was dhr. de Jager bepaald bij de realiteit dat aUes op aarde zeer be trekkelijk is. „We hebben met de dood leren leven maar we hebben het er zwaar mee nu hij de hand sloeg aan een vader die nog niet gemist kon wor den..." Spr. herdacht zijn overleden vriend als een man met een hart van goud en een rechtvaardig en eerlijk ka rakter, hij was een vriend uit duizen den. Hij zegde mevr. Koese en haar zoons mede namens alle vrienden hulp en steun toe. Door ds. L. Schenk, Remonstrants predikant te Sommelsdijk werd het Onze Vader gebeden en de zegenbede uitgesproken. Een dankwoord werd tenslotte ge sproken door een broer van de over ledene, dhr. Joh. Koese te Enschedé. Dhr. Koese wist hoezeer zijn broer te veel van zichzelf had gevergd, door zijn heengaan is een diepe wond in de fa milie en in de sociale gemeenschap ge slagen. De wonde is ongeneselijk maar dhr. Koese verzekerde dat. de betoonde deelneming als een zalf op deze wonde zou dienen. In de aula van de begraafplaats be stond na de teraardebestelling gelegen heid de nabestaanden te condoleren. eei |r wq Ie va kunj keef la ha IvolS", Itn niet gebruikelijke wlfze is mervormde Kerk te Ooltgens- Itt winterwerk gestart. De orga- nas hiervan in handen van het ptact, een groep jongeren die jaar in een club hebben ver- I ée nu de handen ineen heb- igen om het verenigingsleven |ien in te blazen. Aan alle jon- Ooltgensplaat werd een per- uitnodiging gezonden voor een ^avond, die j.l. yr^dagavond in werd gehouden. Een groot U Tqk werd beloond, want de Bal van het gebouw was tjok- Idie er waren was werkeiyk de lie enkele ouderen in de zaal |iertegenwoordigers van de ker- Afgevallen blad. Vermaat opende de samen- pa het zingen van Ps. 100 gn hij Prediker 11. Dominee twas blij dat hij deze avond for enkel jonge mensen voor bn. Jong te zijn is heerlijk en Iteleens jaloers als ik de jeugd I Voorstraat zie gaan en zomaar afgevallen blad ziet schop- spreker. De jeugd mag blij i mag genieten, maar tevens l'e hij: vergeet God niet, geen ig. Want ook de jeugd moet 'verschijnen. Jongen uit Amsterdam. fugen uit Amsterdam, die thuis 'God had gehoord kwam daar toenvereniging. Hij werd ziek Isterven, maar niet vooreer hij ff en moeder had gevraagd zich llie God over te geven. Mogen P zo jongens en meisjes een ►orden van de Heiland, aldus Tsat. Jonge jeugd voorop. hg was deze avond verder in de heer Jac. de Bonte, die M.V. Jong begonnen, als Jflnodigde een en ander ten pven. Het werd een welkomst- '^ng, muziek met mandoline's fluitspel. De jongelui deden pest, niet in het minst ook de ;te Knapenvereniging die het vervolgden. Startschot gevallen. Wwerkleider van Flakkee, de Terlouw vertelde iets over l^wk in het algemeen. Hij had dat vanavond het start- pvaUen. Het gaat er om, dat "J^oen, niet langs de lijn blij- f maar meedoen in het vereni- ^op de catechisatie etc. Vol- p gaan alle verenigingen en pties weer beginnen. Alleen gsvereniging is er nog niet, [Saat ook van start. ngemannen hebben zich met liielast en spreker spoorde aan (Jgens van 13 tot 16 jaar zich "Helden. God wacht ook op de heer Terlouw. Hierna K van de grote M.V. Tijdens I f' Werd gezongen „Vaste rots van mijn behoud", waarna een pauze (waarin traktatie) volgde. „De Toekomst". In het tweede deel van de avond werd een stemmenspel opgevoerd, genaamd: „De toekomst". De heer Terlouw gaf van tevoren een toelichting. Het spel bestond uit 5 gedeelten n.l. een ouver ture, het verleden (2000 jaar geleden), het heden, de toekomst (het jaar 2000) en een slot. Jeugdcontact actiief. Zes personen werkten aan dit spel mee, allen leden van het jeugdcontact (4 dames en 2 heren). Onder hen was een verkondiger en een verteller. Boven het podium was een bord met het woord „Toekomst" aangebracht. Vóór het woord was een raket met een vraagteken getekend, de onzeker heid; achter het woord een geopende bijbel met uitroepteken, de zekerheid. Toekomstverwachting. Op een scherm werden enkele dia's vertoond, van het verleden, heden en de toekomst. Met een bandrecorder werd afwisselend muziek en zang ten gehore gebracht. Het geheel was ingesteld op de toe komstverwachting met het einddoel het geloof in Jezus Christus als Zaligmaker der wereld voor degenen die in Hem geloven. Met spanning werd een en an der gevolgd. „Jta Na het zingen van „Dankt, dankt nu allen God" sloot ds. Vermaat deze avond. Laten we afspreken zei hij, dat we elk jaar zo'n avond als „start" gaan houden, „Ja" riepen de jongelui, een teken dat men het deze avond best naar de zin heeft gehad. Ds. dankte de heer Terlouw voor zijn medewerking, de kerkeraad en pers voor hun tegenwoor digheid. Veel te doen. Er is deze winter veel te doen aldus ds. Vermaat: 10 nov. jongelingsvereni ging voor jongens van 13 -15 jaar; 3 nov. jeugd-contactavond; 9 nov. leiders en leidsterscursus te Den Bommel, ver der de catechisaties en de vergaderin gen van de kleine en grote M.V.'s en de K.V. Handenarbeid. Ook zal worden gestart met handen arbeid. De werkstuliken kunnen worden verkocht. Verder is ook al gedacht aan hulpverlening waar dit nodig is, terwijl een ieder kan worden ingeschakeld bij verbouwingen waarbij wordt gedacht aan de kerk en „Elthato". Van de zomer werkten uit Ooitgensplaat ook een groep jongelui mee om de kiosk voor de strandevangelisatie in Ouddorp in ge reedheid te brengen en van een nieuwe verflaag te voorzien. Handen in een. Allemaal aktiviteiten die de jongelui doet inspireren om de handen in een te slaan. We geloven dat de 150 aanwezige jongens en meisjes deze avond enthou siast zijn geworden, als ze het al reeds niet waren. Voldaan over hetgeen ge hoord en gezien werd ging men huis waarts. Het bleek mogelijk om de jeugd waarover zoveel is te doen, in een groot aantal bij elkaar te krijgen. Alleen al een prestatie. Jeugd koUekteerde. Zondag "werd door Ds. Vermaat in zijn preek ook aandacht aan het winterwerk geschonken. Hij koos voor deze predi katie als tekst Neh. 2 17, 18 en 20 a. Als thema koos hij Gods aanbesteding, verdeeld in de volgende punten: Ten eerste: Het Plan; ten tweede: De Uitvoerders; ten derde: De Architekt. De extra koliekten, die in beide dien sten werden gehouden, bestemd voor het jeugdwerk, was in handen van le den van het jeugdcontact. Zij gingen met de „bor". Zo stond in de Plaat het week-end in het teken van de jeugd. UIT ANDERE BLADEN: Het volgende stukje is uit ,;Elseviers Weekblad": „Reeds geruime tijd is er in het No tariaat hier te lande enig leven te be speuren. En wel in die zin dat er stem men opgaan om modernisering van het ambt voor te bereiden. Er zijn in Ne derland ongeveer 850 notarissen, van vne de gemiddelde leeftijd 60 jaar is. In 1957 ontstond de pensioenregeling, die bij iedere notaris op 70-jarige leeftijd ingaat. De universiteit levert per jaar circa 60 kandidaten af, die slechts langzaam tot een notarisbenoeming worden geroepen. Het is niet tegen te spreken dat er in Nederland nog een groot aantal notarissen het notariaat voeren zoals het een eeuw geleden ook werd gedaan. Omgeving, apparatuur eti werkwijze ondergingen weinig veran dering, speciaal in de kleinere plaatsen. Anderzijds moet worden gezegd dat de notaris niet slechts de man is die akten op de meest efficiënte wijze op stelt op de meest moderne schrijfmachi ne. Voor alles is hij de vertrouwensman voor velen. Dat is in onze moderne maatschappij, waarin over en weer geen groot vertrouwen meer bestaat, een be langrijk moment. Bij alle vernieuwin gen die men zou willen toepassen, hoe de men zich ervoor dat de status van de notaris in de gemeenschap verloren gaat. Met andere woorden (en wellicht) oneerbiedig: men gooie de notaris niet met het waswater weg. Het zou een on herstelbaar verlies betekenen. DIRKSLAND Beroepen. Ds. P. Blok, die bedankte voor Scherpenisse ontving een beroep naar Sint Annaland. MELISSANT Ophalen oud papier. Zaterdagmor gen 28 oktober wordt ten behoeve van de kas van de zangvereniging weer oud papier opgehaald. Een vrachtauto komt daar bij U langs. Wilt U het alvast voor ons klaarzetten? Kerkdienst. D.V. zaterdagavond 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan student Snoep van Utrecht MELISKERKE Beroepen. Ds. J. C. Weststrate alhier ontving een beroep naar Leiden en Nieuw Beijerland. NED. HERV. KERK Beroepen te Den Bommel en Ben schop C. Snoei te Langerak; Eemnes W. v. Hennekeler te Zwartebroek. Bedankt voor Giessendam J. Kruyt te Hilligersberg; Rotterdam J. v. d. Vel den te Renkum; Zalk J. C. Terlouw te Lage Vuurse. Zwyndrecht: Wegens vertrek naar Delft, nam Ds. J. C. Stelwagen af scheid van deze gemeente met Johannes 16 23 a. Opheusden: Na bevestiging door Ds. J. Catsburg te St. Maartensdijk, deed Ds. A. Muilwij k, gekomen van Garde- ren, intrede met Handel. 10 42 43. Aan Ds. E. R. Damsté te IJsselstein is na 40 jarige ambtsbediening, eervol emeritaat verleend. Hij begon zijn loop baan in 1927 te Huisduinen van 1932- 1935 stond hij te Ransdorp. Van 1935- 1941 te Slulpwijk; 1941-1946 te Stave- nisse; 1946-1949 Groot Ammers en se dertdien te IJsselstein. GEREF. KERKEN Beroepen te Hyloord L. Moesker te Arapoli (Brazilië); Suameer C. Bruning te Nieuwlande; Amsterdam C. de Vries te Eindhoven; Amsterdam A. Corporaal te Zeist; Rotterdam Drs. H. Stroes al daar; Boskoop H. Dijicstra te Wormer- veer; Baflo G. Sonia te Ee. Aang. naar Lemmer H. Verhaagen te Opperdoes; Renkum D. v. Santen te Suawoude; Amsterdam G. Steen te Har- denberg. Bedankt voor: Groningen; N. Pekela; Bovensmilde; Heemse en Zuidwolde; F. de Jonge te Emmercompascuum; Brede- voort - Elburg en Geldermalsen D. v. Santen te Suawoude. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Enumalie G. Hoekstra te Utrecht; Rotterdam H. Kiezebrink te Wapenveld. Bedankt voor Ommen R. Houwen te Hattem; Axel P. v. Gurp te Oldehove. Dokkum: Wegens vertrek naar Al- blasserdam, nam Ds. G. Blij dorp af scheid met Joh. 16 8-11. Ds. K. V. d. Belt te Twijzel heeft zich met een aantal gemeenteleden aan het kerkverband onttrokken. Ds. v. d. Belt heeft de laatste tijd andere opvattingen dan voorheen. Een deel van de gemeen te vindt hem thans „te bevindelijk", waar deze predikant zijn gemeente voorhoudt dat niet allen ware gelovigen zijn. Hij vindt de toeleidende weg een onmisbaar element in de prediking en legt de nadruk op het noodzakelijke van de kennis van eigen ellende. Ook legt hij de nadruk op het werk van de H. Geest in het hart. Hij voelt zich verwant aan de predi king zoals deze wordt gehouden in de kring van de Geref. Bond in de Ned. Herv. kerk of de christelijke gerefor meerden, ongeveer de helft van de 200 leden der kerk in Twijzel is hem ge volgd. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zierikzee (met stand plaats Jeruzalem) W. v. Dijk te Hille- gom; Alphen a. d. Rijn kand. W. v. Sorge te Apeldoorn. Bedankt voor Drogeham, Urk en Ouderkerk a. d. Amstel, kand. W. v. Sorge te Apeldoorn. De toestand van Prof. J. J. v. d. Schuit, die onlangs op 85 jarige leeftijd een zware operatie onderging, gaat iets vooruit. De toestand van Ds. W. Ruiter te Baarn verslechtert. Hij heeft persoon lijk afscheid genomen van al zijn cate- chisanten. Ds. N. Brandsma nam afscheid van de kerk van Sliedrecht, na een ambts periode van 4 jaar. Hij bediende daar bij het woord uit Judas 3. Ds. Brands ma hoopt in Ermelo de herdersstaf weer op te nemen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St. Annaland P. Blok te Dirksland; Herkingen G. Schipaanboord te Apeldoorn; H. I. Ambacht A. Ver- gunst te Rotterdam. Aagtekerke: Na bevestiging door Ds. K. de Gier te 's-Gravenhage met Jesaja 52 17, deed kand. J. v. Vliet intrede alhier met 1 Cor. 2 2. i (van onze weerkundige medewerker) De uitdrukking „normaal" wordt in de weerpraatjes in de pers en voor ra dio en t.v. dikwijls gebruikt. Zo werd b.v. van de eerste dekade van oktober dit jaar gezegd: „De gemiddelde et- maaltemperatuur in De Bilt was met 13.4 gr. C twee graden boven normaal". Dit betekende, dat het weer in genoemd tijdvak twee graden „te warm" was ge weest. We gaan nu even wat nader in op de term „normaal". Hieronder verstaat men het gemid delde over het tijdvak van 1931 tot en met 1960. De normale etmaaltempera- tuur over de eerste tien dagen van oktober wordt verkregen door de cijfers van alle eerste oktoberdekaden in de jaren 1931 tot en met 1960 op te tellen en te delen door 30. In De Bilt is deze uitkomst 11.4 gr. C. Nu kan men bezwaar maken tegen het begrip „normaal". Onder „normaal" immers wordt vrij gedefinieerd, ver staan: „zoals de meerderheid is". Wijkt een minderheid van deze meerderheid af, dan is die „niet normaal" of „ab normaal". De overgrote meerderheid van de mensheid is normaal, personen met afwijkende eigenschappen, vooral in het geestelijke vlak, worden abnor maal genoemd. Terug in de weerkunde zien we, dat, merkwaardig genoeg, „normaal" hier helemaal niet behoeft in te houden, dat deze waarde het veelvuldigst voorkomt. In de meeste gevaUen ligt de tempe ratuur zelfs onder of boven dit zuiver theoretische peil, soms maar weinig, soms veel. Een aardige illustratie hiervan is het volgende: De normale gemiddelde etmaaltempe- ratuur, voor de meteorologische herfst (september, oktober, november) over de periode van 1735 tot en met 1944, bere kend uit waarnemingen van Zwanen burg, Utrecht, De Bilt, is 9.7 gr. C. (Zie „Mededelingen en Verhandelingen" 49 van het K.N.M.I., Dr. A. Labrijn). In de 232 jaren van 1735 tot en met 1966 is deze waarde in het geheel ech ter slechts 12 keren waargenomen; deze eeuw alleen in de jaren 1944 en 1948. „Normaal" is hier dus een duidelijke minderheid, met, over bijna 2V2 eeuw bezien, een waarschijnlijkheid van maar 5«/i>. Merkwaardig, maar overigens zuiver toevallig, is, dat er in diezelfde periode 15 malen een herfsttemperatuur van 10 gr. C. (niet normaal dus) werd berekend dat is G'/o van alle gevallen. Onze conclusie aan de hand van het bovenstaande kan dus zijn, dat „nor maal" in de weerkunde feitelijk „abnor maal" is, en dat het beter zou zijn te spreken van „dertig- of tweehonderd tweeendertig-jarig gemiddelde". Maar dit is zo'n mondvol, dat het toch maar beter is alles te laten zoals het is. Men geeft er de voorkeiir aan het ac tuele weer te vergelijken met „norma len" over dertig jaren, hoewel dat te genwoordig wel min of meer wordt aan gevochten, nu er zich in het laatste de cennium een klimaatswijziging voor doet: het wordt n.l. kouder op aarde. Van Engelse zijde is daarom al eens gesuggereerd het huidige weer te ver gelijken met „normalen" (gemiddelden) uit het laatst van de negentiende eeuw. Zo tussen 1880 en 1910 was er n.l. ook een duidelijke daling van de tempera- tuurlijn. (Nadruk verboden). DEN BOMMEL FUmmiddag voor de jeugd. De jeugd van Den Bommel wordt op donderdag 26 oktober a.s. om 4.15 uur n.m. door de gezamenlijke Ring-winkeliers een leu ke filmmiddag aangeboden. Ze zullen o.a. vertoond krijgen: grappige teken films, interessante dierenfilms en leuke lachfilms, terwijl hen bovendien nog een gratis tractatie wordt aangeboden. Inlichtingen omtrent toegangsbewijzen bij de Ring-winkeliers. MIDDELBURG Ned. Veren. Zondagsrust en Zondagsheiliging. In het kerkgebouw der Geref. Gemeente (Segeerstraat) hoopt donderdag 26 okt. a.s. Ds. P. Blok van Dirksland voor bovengenoemde vereniging een spreek beurt te vervullen. Aanvang 7.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 3