Hl kotters voeren langs de Commissaris Gasexplosie In Middelharnis rukt woning uit elltaar fisserij van Goeree presenteerde zicii in grootse vlootscliouw Bromfietser na vai Fa. W. V. Splunder Raad Oostflakkee vergadert Uitslag LLC. ploegwedstrild IIRJOS gaat van start Dinsdag 24 oktober 1967 No. 3631 CHR, STSEianBLAD OP GEDEIEFORMEEIRDB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Pit.. 76-jarige wed. Vis van Heemst gewond Ooltgensplaat Ouddorp I jaargang JjiRlNS HENDRIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Rflsedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sammelsdijfc HeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonda TeL 2025 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. jXele vierkante kilometers zononvergoten Haringvliet zijn gisteren druk beva- 1 geweest door een 48-tal feestelijk gepavoiseerde Noordzeekotters die woeren in de vlootschouw die door de Commissaris der Koningin, Mr. Klaas- tz werd afgenomen. Aan de welhaast meest belangrijke voorwaarde tot het U slagen van het werkbezoek waarin vooral het accent op de visserij werd jlegd werd ruimschoots voldaan; het weer hield zicch uitstekend! 's Mid- Ifs maakte de Commissaris een tocht naar de Kabbelaarsbank waarop een Ideelte van de weg over de aan te leggen dam door het Brouwershavense- 11 gereed is. Onderweg woei de oorkonde die Mr. Klaassesz even tevoren llvangen had in de Grevelingen. Piet Zandburg pikte het weer aan boord 1 de reddingsboot waarop het gezelschap meevoer. Met de oorkonde en 1 „leuk verlanglijstje van de gemeenteraad" kon de Commissaris na een lestelijke dag naar Den Haag terugkeren ^ks [rommen mensen wachtten op de liaven de komst van Mr. en mevr. bssesz af, ondertussen vele meters Ten smalfilm op de wachtende vloot (schietend. Het werd burgemeester Ith, groot voorstander van een jaar- ste houden vlaggetjesdag, duidelijk J zowel de bevolking als de vissers Izo'n evenement best weten te waar- n. lar was de Commissaris dan en na leting en kennismaking met de volgde de inscheping terwijl mevr. issesz met mevrouw Smith vaste onder de voeten prefereerden en tocht door de gemeente maakten. it deinend op de G.O. 9 heeft Mr. issesz, de trotse vloot aan zich bij zien trekken, de vloot, correct lend met de Nederlandsce vlag, Igd door een joviale stoot op de epshoorn. De vloot presenteerde en hoe!! irag van de tocht werden de Com- iaris en de chef van zijn kabinet, V. d. Weele verrast met een doos filets en een doos garnalen, hoog- irdig Goerees zeebanket ter stre- van 's Commissaris' rappe tong. Apollo latuurlijk was de Kon. fanfare rilo" in Goedereede in staat van latlieid gebracht. Vanaf de demon- ie muziektent warrelden de vrolij- Hanken de hoge bezoekers tegemoet weer werd de Commissaris door gecharmeerd. „Als ik in Goeree izal Apollo nooit ontbreken, ik be- itze met steeds meer eerbied!" ver- ide de Commissaris. „Uw burge- ster houdt me steeds op de hoogte teel medailles er weer bij zijn ge ien en hoeveel Vichywater de man- hebben gedronkenHet deed Commissaris veel deugd dat er in aiereede nu ieder over steeds I vrije tijd kan beschikken de Senheid bestaat de schone muziek- Bt te beoefenen. Mr. Klaassesz hoop- iat ook jongeren bereid zijn het lom van ApoUo aan te trekken, Goereese dames adviseerde hij ook korps op te richten en de Com- iaris ging er zonder meer vanuit iedereen zoals hij eens had ge- igd donateur van „Apollo" is. 1 liotel „De Gouden Leeuw" werd r diir. Wagenveld en zijn kundig ioneel een voortreffelijk diner ge- 'eerd. Een gewaardeerde toegift was stukje kaas, uit een rijke collectie Sboden door twee „kaasmeisjes" ïdige representantes van het Zui- iureau. is het diner koerste de zwarte Mer its, voorafgegaan door de Rijkspo- en gevolgd door de raadsleden h de haven van Ouddorp waar de jfegsboot van Stellendam, de Pres. ''dsma wachtte om het gezelschap 'f de kabbelaarsbank te brengen. ferweg nam dhr. v. d. Weele plot- •18 een overigens tevergeefse i naar de verschansing achter de Sonde aan die de Commissaris zo lluit handen van burg. Smith ont- ïen had. Het document, dat onge- ifeld met veel zorg was samen gesteld dreef in het water van de Grevelingen. De reddingsboot keerde en de papieren drenkeling werd weer aan boord gehaald en in de machineka mer te drogen gelegd. Op de kabbelaars bank aangekomen werd met een V.W.- bus een kijkje op het werk genomen. „We hebben er een mooi stukje land bij" constateerde Mr. Klaassesz. Te rug in de haven overhandigde de bur gemeester als agent van de red dingsmaatschappij de Commissaris een presse papier van de Z.H.R.M. De dames waren op dit ogenblik op „de Punt". Hun chauffeur dhr. J. Akershoek uit Ouddorp werd daar on wel waarna de wmr. der Rijkspolitie, dhr. Stro de wagen verder bestuurde. Raadsvergadering In de openbare raadsvergadering waarmee het werkbezoek werd beslo ten werd door de verschillende fractie-'*' voorzitters het woord gevoerd. Over de visserij werd gesproken door dhr. A. E. Snijder. Dhr. Snijder wees erop dat de Goereese vloot voor plm. 10 miljoen gulden per jaar vis aan de wal brengt wat is te vergelijken met de op brengst van 5000 ha land. De opper vlakte van de gemeente Goedereede is 8200 ha waaruit spr. concludeerde dat de visserij bijna even belangrijk is als het agrarische bedrijf. Dhr. Snij der verklaarde dat de lonen van de bemanning en de rentabiliteit van de schepen zeer gunstig zijn. Dhr. Snijder had goede hoop dat de Commissaris door de imposante vlootschouw een dieper en grondiger indruk van de visserij op de kop van het eiland zou hebben gekregen. „U zag de grootse en trotse vloot, u hoorde de machtige cymfonie van de honderden paardekrachten, U voelde hoe vast de schepen liggen en U rook de verse vislucht en frisse zeelucht en straks kunt U de tong en de garnalen proeven". Uit het aanvaringsreglement haalde dhr. Snijder de uitdrukking „koers- en vaarthouden aan". „Onze koers is goed, de vaart in de ontwik keling is duizelingwekkend" betoogde hij. „Mogelijk worden er ook op uw tafel stukken gedeponeerd met be trekking tot onze visserij; moge u er dan aan nïeewerken dat we koers en vaart kunnen blijven houden" vroeg dhr Snijder. Discriminatie Dhr, J. Santifort voelde het als een discriminatie van het gemeentebestuur aan dat de Delta-wekgroep bezig is een bestemmingsplan te ontwerpen (Nat. Park) op het territorium van de ge meente Goedereede zowel betrek king hebbend op de Grevelingen als op het vaste land van de gemeente zonder dat het gemeentebestuur daar bij betrokken wordt. „Wat heeft het eigenlijk voor nut als onze gemeente kosten noch moeite spaart en zijn werkwijze tracht aan te passen bij de ontwikkeling van dit gebied en het wordt op een andere wijze doorkruist" vroeg dhr. Santifort "zich af. Voorts wees spr. op de onmogelijkheid dat de- gemeente de zware lasten zal kun nen blijven dragen die voortvloeien uit Een echte zware van.... de Commissaris. de ontwikkeling van de recreatie-mo- gelijkheden. Spr. vond het de hoogste tijd dat de overheid toezeggingen doet t.a.v. de financiële consequenties die de gemeente te wachten staan." Nieuwe wegen zullen moeten worden aangelegd, parkeer gelegenheden zullen onvoldoen de zijn, rijwiel- en wandelpaden zullen nodig zijn. De gemeente zal aandacht dienen te besteden aan de ontspannings mogelijkheden, meer sportvelden, jacht havens en ook op sociaal- en ethisch gebied zal er iets moeten veranderen" betoogde dhr. Santifort. Op de zonda gen zal de gemeente de havens en de sportvelden niet kunnen sluiten. „We zullen ons gezichtsveld dienen te ver ruimen om te voorkomen dat we vreemdelingen in onze eigen gemeente zullen worden" zo besloot dhr. Santi fort. Eigen levenspatroon „Waar u sprak dat de bevolking zich zal moeten conformeren aan de ontwik kelingen die de recreatie brengt wil ik een aandacht-streep plaatsen" verklaar de burg. Smith. „De autochtone bevol king heeft het recht haar eigen lévens patroon te behouden; het gemeentebe stuur moet aan de kop blijven gaan en niet in het middenschip of in de achterhoede verzeilen." Reccreatie Dhr. Komtebedde wees erop dat de gemeente Goedereede straks 30 a 35000 dagrecreanten te wachten is. Wijzend op de noodzakelijke voorzieningen o.m. een goed wegennet wees dhr. Komtebedde erop dat zelfs de 10% die de gem.- ingevolge de wet uitkering wegen in de verbetering van Wegen zal moeten bijpassen niet kunnen wor den betaald. „Ze horen ook ten laste te komen van de hogere overheid, de recreatie vormt een nationaal belang" betoogde spr. Het heffen van een woon forensenbelasting vond dhr. Komtebed de ongewenst omdat de verblijfrecre- ant t.b.v. de dagrecreant betaalt. „Wij zijn van goede wille maar onze taken kunnen we niet volbrengen zonder ver dere financiële steun van de Overheid". Burg. Smith verklaarde zich met deze opmerking volledig conform. Verkeer Ook dhr. Santifort zag een toene mend verkeer op Goereede afkomen; hij wees op de belangrijke subsidies die bij het verbeteren van quartaire en ter tiaire wegen worden verkregen. Voor polder en gemeente is het restant moeilijk op te brengen. Zo komt 300.000 ten koste van de ge meente als de „Ringweg" rond Oud dorp zal worden aangelegd. „We reke nen op de welwillende medewerking, van de overheid en dat ze ons niet in de financiële verlegenheid zal laten" zo besloot dhr. Santifort. Dhr. L. Visser bracht de aandacht dat onder de aan te leggen wegen landbouwgronden zullen doorkruisen. Hij vroeg daarom voor de landbouwers compensatie in nieuw verworven land wanneer zij in het oude land t.b.v. de wegen land kwijtraakte. Het werd een zeer acceptabel verlangen geacht. „Breng alvast een paar koeien op de kabbelaarsbank" adviseerde Mr. Klaas sesz. De Commissaris antwoordt: De verschillende sprekers beantwoor dend verklaarde de Commissaris o.m. met belangstelling het resultaat tege moet te zien van het pogen het Dept. van financiën ervan te overtuigen dat het gebied van de kabbelaarsbank bij Zuid Holland hoort wat dan in de uit kering uit het gem. fonds tot uitdruk king moet komen. Mr. Klaassesz prees dhr. Snijder voor de vooruitziende blik waarmee hij de visserij begeleidt. Spre kend over de samenvoeging zei Mr. Klaassesz het „grote onzin" te vinden te zeggen dat Plakkee eigenlijk uit één gemeente zou moeten bestaan; daaren tegen noemde hij de samenvoeging van Ouddorp, Goeree en Stellendam een gelukkige greep. Ook de Commissaris vond dat moeilijk van de autochtone be volking kan worden verlangd dat ze plots „recreatie-minded" wordt en er alle waarden voor gaat opofferen. An derzijds moet er als u wUt dat er veel gasten komen meerdere accodomatie zijn dan enkel strand en bos." „Ook op geestelijk terrein moet men elkaar meer ontmoeten, er kan een goede wissel werking mogelijk zijn maar dat is een heel moeilijke opgave" wist de Com missaris. Spr. tilde niet te zwaar aan de woonforensenbelasting. „Iedereen die nadenkt ziet de noodzaak daarvan in veronderstelde hij. Mr. Klaassesz ver zekerde met een allerplezierigst ver langlijstje naar de Haag terug te gaan A/scheid In een kort afscheidswoord wees burg Smith nog op het grote belang van het op te stellen structuurplan nu tal van commissies en organisaties zich met de bestemming van het grondgebied van de gemeente Goedereede gaan bemoeien. „De raad als gekozen volksvertegen woordiging wil dat graag in eigen hand houden en zijn stem in de ontwikkeling laten horen." „Wij kunnen nog niet de loftrompet over de herindeling steken, mogen uw woorden voor ons een sti mulans zijn naar elkaar toe te groeien omdat de enorme ontwikkelingen die zich aandienen een gescheiden optreden niet toe staan" zo besloot burgemeester Smith. presenteerden de kotters zich. Op de achtergrond het siuizencomplex. Jammer dat de schepen niet in meer gesloten formatie voeren. Dirkdoensweg S - Ouddorp Een zware gasontploffing heeft maan dagmorgen plm. kwart over zeven de woning van de 76 jarige wed. Vis van Heemst aan het Zandpad te Middelhar nis volkomen vernield. In de door de ontploffing ontstane chaos werd mevr. Vis van Heemst gevonden, zij lag nog op bed en was bedolven onder een hoe veelheid puin en balken," desondanks was zij niet ernstig verwond; in een lichte shocktoestand is zij naar het zie kenhuis vervoerd. De foto geeft eeii beeld van de ruïne die werd aangericht, kasten, stoelen, deuren en ander huisraad lag door de kamer waarvan het plafond zowel als de vloer goeddeels werden weggeslagen. Ook werd de hele achtergevel wegge- De raad van Oostflakkee is tegen a.s. vrijdag, 's avonds 7.00 uur in openbare vergadering bijeen geroepen. Een hoogst belangrijk agendapunt is het voorstel tot vaststelling van het bestemmings plan „Agrarisch gebied Ooltgensplaat". Ook zal de raad worden voorgesteld een crediet te veteren a 537.800,voor de bouw van een rioolwater zuiveringsin stallatie met bijkomende werken in Achthuizen. De totale hieruit voort vloeiende jaarlijkse lasten zijn be groot op rond 34.500,De meerdere inkomsten aan rioolbelasting zijn ge schat op 9000,per jaar. Oud-lnwoner verongelukt. Vorige week maandag is dhr. H. de Geus (69 jaar) in zijn woonplaats 's-Gravenhage bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Dhr. de Geus, die rustend schilder was, ging ergens een karweitje opknappen toen hij op een kruispunt werd gegrepen door een auto. Hij was al een dag in het ziekenhuis vooreer zijn identiteit was vastgesteld, om reden hij geen papieren bij zich had. Daar hij 's middags niet thuis kwam deed zijn echtgenote aangifte bij de politie. Bij Zaterdagavond omstreeks half acht is ter hoogte van dhr. Mijnders aan de Westhavendijk de 36 jarige M. Melis sant met zijn bromfiets geslipt en zwaar gewond blijven liggen. Voorbijgangers die het slachtoffer vonden waarschuw den onmiddellijk dr. Huisman. Per am bulance is dhr. Melissant naar het zie kenhuis vervoerd. In de loop van zon dagochtend is de jonge man aan zijn zware verwondingen overleden. Dhr. Melissant was ongehuwd en woonde in de Bosdreef te Dirksland. Het gebeurde heeft grote verslagenheid gewekt, daar het slachtoffer een popu lair figuur was. De zaterdagmiddag gehouden L.J.C. - Ploegwedstrijd in de van Pallandpolder te Middelharnis heeft niet die deelname gekregen die mocht worden verwacht. Zeven ploegers verschenen op het wed- strijdterrein, een perceel met heel lich te grond. Er waren 3 deelnemers met 1- scharige kantelploegen en 4 met twee scharige. Bij de tweescharigen werd J. C. Rood- zant uit Melissant eerste; hij behoudt de vorig jaar gewonnen wisselbeker. Twee de werd C. Mijnders Dirksland; derde R. Poortvliet Dirksland en vierde G. Franzen Dirksland. Bij de éénscharigen werd G. van Driel uit Dirksland eerste; hij ontving de wis selbeker die vorig jaar door dhr. T. Breederveld uit Melissant was gewon nen. Dhr. Breederveld werd thans twee de, dhr. D. de Blok, Middelharnis derde. N. V. d. Brugge, lid Ged. Staten I komt spreken. De ARJOS op Goeree-Overflakkee staat voor een nieuw seizoen. Het win- terwerk gaat beginnen en de startver- I gadering is vastgesteld op zaterdag 28 I okt. a.s. In de bovenzaal van Café de Kok te Sommelsdijk komt men om 7.30 uur nam. bijeen. Als spreker is uitge nodigd de heer N. van der Brugge, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland (op ons eiland geen onbekende), die het zal hebben over „Radicale Christenen". Na de pauze volgt er een open discus sie over het gehouden onderwerp. Alle jongelui die interesse hebben worden gaarne op deze vergadering verwacht. Vanzelf is er een gezellige pauze. Voor zitter is momenteel, de heer Y. de Rover navraag bleek haar man te zijn over leden en in een ziekenhuis te zijn opge nomen. Donderdag vond de begrafenis plaats. De moeder van de overledene, mevr. wed. H. de Geus-HoUeman (96 jaar) is nog in leven en woont bij haar schoondochter de wed. D. de Geus in, eveneens te 's-Gravenhage. blazen. De brandweer van Sommelsdijk die spoedig té hulp schoot bluste een begin van brand. Tot tientallen meters in de omtrek lagen stukken hout, steen en glas. Het naastgelegen pand van de heer W. Vis van Heemst (Sporthuis Centrum) werd aan de achterzijde eveneens zwaar beschadigd. De muur waarachter het gezin W. Vis van Heemst normaliter om deze tijd aan het ontbijt zit werd de kamer binnenge- drukt; ook in deze kamer ontstond gro te schade. Beide panden waren verze kerd. In de omtrek sneuvelden tal van ruiten. Een groot wonder is dat nie mand bij deze geweldige explosie werd gedood. Ernstig verwond. Bij het aardappel- rooien geraakte de 17 jarige scholier Piet Tanis door uitglijden, met zijn lin kerarm in de werkende rooier; met een ernstig verminkte arm werd hij in Bethesda opgenomen. Miltvuur. Bij de varkens van de landbouwer C. Tanis is miltvuur gecon stateerd, één dier is gestorven; de vete- rinairdienst heeft de nodige voorzorgen getroffen. Nieuwe afdeling. In de Chr. Huis houdschool „Westvoorn" werd de nieu we afdeling „Goeree" van de christelij ke plattelands vrouwen gesticht; er tra den reeds dertig leden toe, terwijl een voorlopig bestuur werd gevormd door de dames Flinterman, zuster v. d. Starre Struijk-Jansen, Tanis-Aleman, Verhage Visser-Abma en Voogd-Koole. Ingaande 1 januari 1968 is aan de rijkstuinbouwconsulent te Barendrecht, ir. D. Kers H.zn., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de bewezen dien sten. Ir. Kers heeft deze functie gedu rende dertig jaren vervuld. Hij is op Goeree-Overflakkee zeer bekend en ge waardeerd. Dries Kers H.zn., geboren 22 december 1902 te Heerde, voltooide zijn ingenieursstudie aan de Landbouw hogeschool te Wageningen in 1927 in de richting Landbouw en bovendien in 1934 in de richting Tuinbouw. Na korte tijd werkzaam te zijn ge weest voor de Commissie Lovink (Zui- derzeewerken), trad hij op 1 januari 1929 als leraar in dienst van de toen maals geheten Rijkstuinbouwwinter- school te Naaldwijk. Op 16 september 1935 werd hij tot directeur van deze school benoemd, gevolgd door de be noeming op 1 januari 1938 tot rijks tuinbouwconsulent te Barendrecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1