IVOROL RAIFFEI Kmdthho^kft In hei zicht van de Lange Jan spaarbank en alle bankzaken D\{\e% en Daf/es Dammen Ihrysan Bescherming van kamer planten in dé wintermaanden Insecten of Houtworm? Abonnementen op onderzoek Leest de advertenties! fijdelijkgrafkbij. KOLFF - Hiddelharnis Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk ^^^^^^g^ittÉ-ifcP^I Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten Van Timtur wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: Een fruitmand nodig? Plaatselijk Nieuws Bladz. S „filLANDEN-NIEUWS" Vrijdag 20 oktober Herfst op het land. In dlienst van God. Terugzien is hard nodig. Bij het rooien van de aardappels ging het nog wel, want meestal was het zonnig herfst weer, zó zelfs, dat het voor de man nen die de aard- appelbossen met de riek uit de grond moesten spitten, warm werd en zij hun jas moesten uit gooien. Zelfs de vrouwen en de grote kinderen, die de aardappels opraapten en gesor teerd in de manden wierpen, hadden het warm. Wat was het heerlijk op het land! Hoe zuiver was de lucht en hoe mooi ging het werk. Daar lagen de blanke aardappels op de grond gespreid en de mensen hadden niets anders te doen dan die rijke vruchten in te zamelen en ze op hopen te storten; die hopen werden straks af gedekt met stro en met wat plakken aarde om vast te liggen voor de herfst- winden, die komen zouden en gieren over het lege land. De boer kwam nu en dan kijken en- zag de overvloed op zijn akkers liggen. Hij lette op de rappe handen van de raapsters en rapers, die wel een beetje vlugger nog gingen dan gewoonlijk, om dat de boer op die handen keek. In ge dachten stond hij al uit te rekenen wat zijn land zou opbrengen, als de markt van de aardappels straks voordelig zou zijn. Dan werden de aardappelhopen ontkleed: het stro en de aarde werden weggenomen en daar lagen de blanke -tandpasta knollen weer te kijk. Die werden op geschept en door middel van wagens weggevoerd naar een schip of naar het spoor, net waar de koopman ze hebben wilde. Als het droog weer was, was het met de aardappeloogst spoedig gedaan en dan volgden de bieten. Dat was zwaar der werk en de herfst had zich al aar dig laten zien. Voor de vrouwen vooral viel het heus niet mee. Zie daar die sluier van regen op het land. De wind blaast tegen de gebogen ruggen. Mod der plakt aan de zware schoenen. De handen worden met een korst aarde overtrokken. De wegen naar het land 'zijn niet best en de hemel is somber. De regen striemt met schuine stralen over 'de akkers en de mensen schuilen weg tegen de aarde. En als de bui is weg gedreven, wordt het werk weer voort gezet. De bieten glippen uit de handen 'en het loof druipt van het water. Eindelijk is de dag afgemeten en ke ren zij weer, de mannen en vrouwen en kinderen, blij dat er weer een dag is volbracht. Na het avondeten volgt een korte rust .bij de brandende kachel en dan volgt de nachtrust, die weer nieu we krachten schenken moet voor de ko mende dag, die weer vraagt naar het zelfde werk dat gedaan moet worden. Moesten wij geen eerbied hebben voor die mensen in hun werkkleren, voor hun zwoegen en voor hun geduld? Het werk moest gebeuren: als zij het niet deden, dan moest een ander het doen. Deze mensen waren bezig voor de voe ding van de wereld. Er was geen ge daante of heerlijkheid aan hen, als ge ze zo bezig zag op het land, in hun be slijkte kleren. Zij waren bij niemand in tel. En toch, om hen heen hing een glans, omdat zij iets deden am. in het leven te blijven; dat niet alleen, maar zij deden het landwerk ook om te laten leven. Of het i^u erkend werd door de medemensen of niet, of hun loon ge ring was of niet, die werkers behoor den tot het cement van de samenleving. Op hun arbeid wachtten in de verte de fabrieken, de tafels en de monden van de burgei's. Dit was hun loon (wel een loon waarvan zij niet konden leven), waarmee zij getrooster konden leven, door te denken: ik doe mee aan de voeding van de wereld. Als niemand daaraan denkt en niemand mij dankt, toch weet ik, dat ik sta in dienst van Hem, Die deze wereld onderhoudt en regeert. 1 voelden zij zich 's avonds als een wrak op^de angstige vlakte van de golvende aarde, zij waren toch werk tuigen geweest in de hand van God. De Heere neemt aarde en zaad, zon en re gen, en ook hun handen in Zijn dienst, al dachten zij daaraan niet. Toch is het waar. En bij deze gedachte valt er een ander, een zachter licht op de zware taak van de arbeiders, die moesten tob ben om aan de kost te komen. Hoe koud en triest het dan mocht zijn op het land in de herfstnevel, hun arbeid laad waarde voor God, en mensen, grote waarde zelfs. Hoe beschaamd moeten dan de vrou wen wel zijn van onze tijd! Zij moeten niet meer ploeteren in de modder van het bietenland. Zij zouden er de neus voor optrekken. Zij hebben alle moge lijk comfort in hun woning, zó zelfs, dat er geen zwaar werk meer te doen is. En hun verlangens gaan nog steeds hoger, naar meer, naar mooier! Er zijn geen grenzen meer. Zij zijn niet tevreden met hetgeen ze hebben: in hun woning moet telkens iets worden veranderd, of het hele huis desnoods. Hun kleren moeten aangevuld, al zijn' die kleren nog goed om te dragen; hun kapsel moet nu al om de vier weken worden „gedaan", in- plaats van ééns in het halve jaar. Zij denken om een akker en zij krijgen hem en als dat zo niet is, dan zullen zij zeuren bij manlief, tot deze haar zin maar geeft, al weet hij op den duur niet waar het geld vandaan moet ko men. Zouden die dametjes niet beschaamd moeten zijn, als ze één ogenblik dach ten aan hen, die vroeger zich moesten afbeulen om mee te helpen om het ge zin met ere door de wereld te brengen? En die slavende, zwoegende vrouw was misschien haar moeder of grootmoeder, in elk geval iemand uit haar voorge slacht. Zou het dan geen tijd worden om eens stil te staan bij de grote voorrech ten, die zij mogen genieten? Zouden zij niet een beetje eerbied hebben voor hen, die nu ook nog moeten arbeiden, de hele dag lang? Dat zou beter zijn dan er met minachting over te spreken. Het is toch niet zó, dat wij ook maar een haartje beter zijn dan hen, die eerst een dubbeltje (ook in onze tijd) moeten omkeren, eer het kan worden uitgegeven? Laten wij altijd maar b'edenken dat wij zonder iets op de wereld zijn geko men en dat wij ook alles zullen moeten achterlaten. Alles wat wij hebben is gekregen spulletje, dat wij voor een tijd mogen gebruiken. Waar zouden wij dan toch trots op moeten zijn? Is er wel plaats om hoogmoedig te wezen? Waar op zouden wij hoogmoedig zijn? In de grond van de zaak zijn wij arme stum^ pers, die niet beantwoorden aan het doel waartoe wij een plaats op de aarde hebben gekregen. In de herfst, als de herfststormen voor veilige verzekeringen en lage premies Bijzonder snelle schade afwikkeling Zeer scherpe tarieven voor autoverzekeringen en. na 1 jaar schadevrij rijden reeds 20'/» kortinsf. Financieringen. VOORSTRAAT 36 TELEFOON (01870) 2012. By na een eeuw assurantie- agenten. loeien en de regen neergutst, moet ik vaak denken aan hen, die in die vroege re tijd zo zwoegen moesten om door het leven te kunnen gaan. En deze ge dachte alleen zou ons kunnen bewaren voor hoogmoed en zou ons een beetje tevredenheid kunnen geven. Die tevre denheid is in onze tijd maar schaars te vinden. En dat is heus geen pluspunt voor onze welvaartstijd. ZWERVER. Als de kamerplanten uit de tuin wor den binnengehaald of- wanneer op de markt of bij de bloemist, potplanten worden gekocht, staat het wel vast dat de planten reeds aangetast zijn door *Iuis, spint, witte vlieg enz. Ook al ziet men dit niet, de eitjes zijn dikwijls op de planten aanwezig. Zodra de planten in de warme kamer komen, gaan de luizen, spint, witte vlieg e.a. zich langzaam maar zeker ontwikkelen, de planten kwijnen hier door weg. Ook in de komende wintermaanden zal men hierop moeten letten en de be strijding hiertegen ter hand nemen. Ieder huisvrouw is trots op haar plan ten als gevolg van luisbezetting, spint e.a. verloren. Dit kan men op een eenvoudige ma nier voorkomen. Wanneer om de 10 of 14 dagen een bespuiting met Basudine plaats vindt, is men van alle onheil verlost en komen de planten mooi en gaaf de winter door. Dit bestrijdingsmiddel is in een klei ne, middelgrote en grote handige spuit bus bij drogist en zaadhandel verkrijg baar. Wil men plezier van zijn planten be leven, dan houdt men ook met boven staande rekening. Fa. Demoet, Boompjes 8. Ouddorp - Fa. Keyzer, Westdijk 16. Middelharnis. Beste meisjes en jongens! Het wordt een vervelende boel, maar het is nu genoeg: als er geen adres meer opgegeven wordt, kan ik geen prijs meer uitreiken. Ik heb nu dikwijls ge noeg dat gezegd en ik kan niet aanhou den. Nu heb ik bij de prijswinners weer zo'n geval, net als een poosje geleden, maar voortaan leg ik de brieven zonder adres ter zijde als ik de prijzen ga be palen. Dit is dus de allerlaatste keer, dat iemand een prijs ontvangt zonder volledig adres te schrijven. Ik zal nu meteen de prijswinners maar bekend maken ook. Het gaat over het september werk. De gelukkigen voor deze maand zijn: Ineke Ruit, Rotterdam. Nellie Schellevis, Nieuwe Tonge. -4ir-^- Joke Hoek, Ouddorp. Henk Polder, Vlaardingen. Sjaan Hoek, Ouddorp. En nu volgt het nieuwe raadsel. Ik ont ving een brief, zonder naam, waarin twee raadsels zaten. Ik weet alleen dat de brief uit Ouddorp komt, meer niet. Dat vind ik geen bezwaar, dat er geen adres genoemd wordt, want de inzend- ster of inzender doet niet mee voor een prijs; ik heb dus niets uit te zoeken. Hier is het raadsel uit de anonieme brief. OKTOBEKKAADSEL 3 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X 14. X 15. X 16. X 17. X 18. X 19. X 20. X 21. X 22. X 23. X 24. X 25. X C. BLARDUX Dirlcsland - TeL 219 Dat het grondonderzoek op de be mestingstoestand op brede schaal in gang gevonden heeft bij de praktijk blijkt ook wel uit het feit dat thans ruim 68.000 boeren, tuinders, fruitte lers, gemeenten en instellingen een abonnement op grondonderzoek hebben afgesloten bij het Bedrij f slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek in Oosterbeek, waarbij alle percelen van het bedrijf of de instelling regelmatig worden onderzocht. Dit abonnementen systeem loopt reeds sinds 1953 en geniet algemene bekendheid. Minder bekend is nog de mogelijkheid om ook 'een abonnement op ruwvoederonderzoek af te sluiten bij bovengenoemd laborato rium. Sinds 1963 is het aantal veehou ders dat een abonnement op gewason derzoek heeft afgesloten gestegen tot ruim 5.000. Deze bedrijven laten elk jaar tenminste één ruwvoedermonster onderzoeken op de voederwaarde. Be drijven of instellingen die een abonne ment hebben afgesloten ontvangen 15"/o korting op de onderzoekkosten. 1. Dal; denk aan het stenigen van Achan. 2. Medicijnmeester; vriend van Paulus. 3. Put (Genesis 26). 4. Held van David. 5. Filistijnse stad. 6. „Deze zal ons troos- ten" (Genesis). 7. Vader van Othniël, de eerste richter. 8. Veel is ver- moeiing des vleses (Prediker). 9. Ko- ning van de Moa- bieten (Richt.). 10. Richter. 11. Nako- meling van Sem. 12. Priester in Davids tijd. 13. Zoon van Zeruja; broeder van Joab. 14. Stad van de kinderen van Dan (Jozua). 15. Dochter van David (zonder h). 16. God deloze koning van Israël. 17. Leger plaats van de Israëlieten. 18. Koningin die door een ander werd vervangen. 19. Kleinzoon van Jakob (Gen. 46). 20. Ko ning van Syrië (2 Kon. 15). 21. Andere naam voor Samaria (Ezech. 23). 22. Ko ning van Juda die melaats werd. 23. Afgod van de Filistijnen. 24. Plaats aan de oever van de zee (2 Kron. 8). 25. Zus ter van Tubal-Kaïn. De beginletters vormen een regel uit de berijmde psalmen tussen Psalm 100 en Psalm 105. Er zit ook een herfstge- dachte in. Dit raadsel werd ingezonden door een onbekende uit Ouddorp. Die onbekende wordt op deze plaats harte lijk bedankt voor de moeite en voor het meeleven met de kinderrubriek. BRIEVEN Magda N. Sommelsdyk. Ik vond het heel jammer dat er geen oplossingen bijzaten in je brief, want anders Meer zeg ik niet. Je weet dus wat je te doen staat volgende keer. Fijn zeg, dat je een beer gewonnen hebt. Heeft je neefje er al mee gespeeld? En speel jij ernee, ik mag niet ondeugend zijn, maar jij vindt hem toch ook wel mooi! Lenie K. Sommelsdijk. Gelukkig dat je broertje nu beter is. Maar dat onge luk is vreselijk. Ik heb het in de krant gelezen. Als je zo'n bericht ontvangt, kun je niet geloven dat het werkelijk heid is. Laat je nu nog zo voorzichtig zijn bij het rijden, dan kan een ander de oorzaak van het ongeluk zijn. Wat zijn we toch dicht bij onze dood zonder het te weten. Jacobien de J. Middelburg. Vind jij eigenlijk alles wel fijn in school? Dat mag ik wel horen, want een kind, dat met tegenzin naar school gaat, is te be klagen. Vertellen vind je al heel bij zonder, geloof ik, hè? Nou, daar kan je veel van leren. Fijn, om zo'n zusje te hebben! Piet van K. Ouddorp. Je kan je huis- werlü dus goed af? Dat is veel waard. Hoe gaat het met boekhouden en frans? Die vakken zijn nieuw; die heb je op de lagere school niet gehad. De bakkerij schoonmaken zint Je niet zo best, is 't wel? Toch zal ieder dat op z'n beurt moeten doen. Wat was de uitslag bij de oogarts? Louis R. Creil. Wat heb jij veel ge kregen voor je verjaardag! Je weet nu wel hoe je de lange winteravonden moet doorbrengen. De appels zijn dit jaar mooi, hè? Maar ik heb horen zeg gen, dat ze niet zo goed houdbaar zijn. Is dat zo? Ik denk dat je nog liever met de treldcer rijdt dan peren plukken. Toch mag je wel oppassen, hoor! Wat heb je behalve je brief weer veel ge schreven! Henk Q. Tholen. Jij moet je orgelles al vér halen! Maar daar zal je het mis schien wel heel goed leren. Gaat het al een beetje? Er is veel aan te oefenen, hè? Fijn, dat je gezelschap hebt. En nu kunnen jullie tegen elkander opspelen en daardoor goed jullie best doen. Nellie W. Den Bommel. Het is weer al enkele weken geleden, maar toch nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaar dag. En hoe is het nu met je moeder? Ik hoop dat ze nu thuis is en weer gezond mag zijn. Heb je een mooi cadeautje ge kregen? Ik geloof dat jij goed je best doet op school. Leentje H. Ouddorp. Ik kan je niet tegenhouden; dat spreekt vanzelf. En ik kan ook goed begrijpen dat het nu niet zo gemakkelijk meer gaat. Je hebt lan ge tijd meegedaan en ik geloof wel, met plezier. Het ga je verder goed, Leentje. Ik hoop door middel van Jantje wel eens iets van je te horen. Toos Q. Tholen. Alvast hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Wat valt die dag mooi, zeg! Dat heb je misschien wel eens meer gehad, dat het juist herfstvakantie was. Gaat het naar je zin op het kinderkoor? Die meester zal wel goed op het orgel kunnen spelen. Later kan Henk het misschien ook wel zo. Alie N. Melissant. Je zal nu in het vervolg alleen zijn bij het inzenden, maar dat is niet zo erg. En thuis kun nen ze jou wel een beetje helpen. Ja, aan de buitendijk komen mettertijd veel veranderingen, maar dat is nog ver in de toekomst. Tel eens tien jaar bij jouw leeftijd op; hoe oud ben je dan al niet, als je het mag beleven? Jantje H. Ouddorp. Die verjaardag heb je goed uitgerekend; ik zal dus maar afwachten. Had jij de meeste ze gels verkocht van heel de -school? Dat is prachtig! Maar je kreeg ook een mooi cadeau er voor! Ik kan begrijpen dat je moeder het niet ineens kon geloven. Adri N. Meliss;ant. Als ik je leeftijd beschouw, moet ik zeggen, dat het zachtjesaan tijd wordt om er mee te stoppen. Je hebt het lang volgehouden, maar nu kan het niet meer. Je moet om je werk gaan denken, nietwaar? Het ga je verder goed en ik hoop nog wel eens iets van je te vernemen. Ina S. Nw. en St. Joosland. Zijn de oma's nu al verjaard, of is het op het eind van deze, maand? Afijn, je zal wel voor een cadeautje kunnen zorgen; je hebt er voor gewerkt. Een leuk broertje heb jij; je schrijft: hij groeit als kool en hij loopt als een haas! Ga je nu elke dag met de bus naar school? Cor. N. Melissant. Vdn jou heb ik ook een afscheidsbrief voor me liggen. Deze week zijn er nu al drie met groot ver lof vertrokken. Maar er komen telkens nieuwe bij, zodat mijn legertje op de zelfde sterkte blijft, of misschien nog aangroeit. Het ga je verder goed, hoor Cor! Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KG. RIJMEN VAN TIJUj. I 't Prachtig mooie najaar, Lokt de landman aan. En er kan tot heden, O zoveel gedaan. Regent het een keertje. Later kan gemeld. Dat het weer gelukkig, Zich ook vlug herstelt. Niet een trekker zakt er In de modder thans. Daarom zijn die dingen, Heden zoveel mans. Hoopvol wordt er heden, Verder weer geploegd. Er wordt op veel plaatsen, Dag aan dag gezwoegd. Dat behoort er eenmaal, In het leven bij. Alle dagen drukte. Op de boerderij. Maar er kan zodoende. Toch wel veel verzet. 'n Zesdaagse werkweek, Is ook geen belet. Keer op keer, Wanbeheer. Ook geen eer Voor een heer. Directeur, Stelt teleur. Rozegeur Is het niet. Als men ziet. Wat hij biedt: Zaak failliet. Hoge Piet Blijft hij niet.- Veel verdriet. Eind van 't lied: Deuren dicht. Vreemd gezicht. In de krant Naderhand Opening Van hoe 't ging. Maar te laat. Weinig baat. Kruik te water tot - ie breekt, Daar elk wanbeheer zich wreeki TÏr Subsidie voor vuilschrijverij. Dat hoort vandaag de dag er bij. Men is in onze dagen wijs. De ergste schrijver dus 'n prijs. Ach ja, dat is nu de cultuur. Men speelt zodoende wel met vu Men smijt zodoende wel met gel Producten voor de vuilnisbelt. Men slaat ze heden zeer hoog a Wat degelijk is heeft afgedaan. Dat noemt men heden ouderwets. Men houdt, meer van modern Het dichten heeft ook afgedaan. Nu rijmt het woordje ,kip' op ,ha- Da's kunst van de moderne mens. Men weet op dit gebied geen gre Hoe gek men 't heden ook probes Men wordt zelfs gesubsidieerd. Zo levert de moderne tijd, 'n Hele massa narigheid. Vuilschrijvers, lieden van 't riool, Ze maken ook in Holland school TIJM dan naar de JFBinTEXPBESSE" U belt Telefoon (01870) 3086 en wij bezorgen over geheel Flakkee M. VAA DEB KLOOSra Uitslagen damvereniging „Denk Zet" te Sommelsdijk van maandag oktober 1967. Afdeling I H. Groenendijk F. Noordijk J K. Vis B. Vis A. Verdlme C. Zoon P. Noordijk I. Koese Afdeling U A. Krijgsman B. Roetman A. V. d. Sluys G. Knöps M. V. Lente J. v. Es L, Bruggeman W, v, d. Boogert Afdeling III H. Noordijk J. Verhoeckx J. Verbiest L. v. d. Veer W. v. Dongen M. Breeman C. V. Binsbergen W. Westhoeve!- FIETS VAN TWEE METER HOOO De 21-jarige Alkmaarder Ton Vree!- die gele is op het experimenteren allerlei vervoermiddelen heeft een wielige fiets gebouwd van ruim t» meter hoog, die hij alleen kan bett men met behulp van een lantaarnpj De fietser heeft op deze manier hoog en goed overzicht over het V; keer, maar veilig lijlct zijn ac niet. DIRKSLAND Op zaterdag 18 november a.s. za'- Gem. Koor „Oud Excelsior" een Bi houden ten bate van het piano-i* Deze bazar zal worden gehouden i»; bouw „Od^on" het voormalig M- atelier van Victoria aan de VoorsP- Dit gebouw, waar al meer Bazai* zijn gehouden leent zich uitstekend'- deze gelegenheid. Het bestuur W; zich beleefd aanbevolen, wanneer mand voor dit doel iets -wil afstak* kunt dit bezorgen bij Mevr. GroeneBj -Goedegebuur, B. C. Zaaijerlaan, geeft een tip en het wordt bij haald. Wij zijn U daar zeer danb- voor. NIEUWE TONGE In „Ons Dorpshuis" zal spree» worden gehouden voor woningz*' den op maandag 23 oktober a-^' 15.30 tot 16.30 uur. HOOGSTE KO automaten v.a. combinaties v.a. en langzaam v.a. rifuges v.a. 75 WAANDEB Ruilstraat 4-6 tel. 25.58,26, lerdam en Vlss tieUe, teL 01886 gelijks verse BR. VAN EES Jigeweg 18 - T Meuwe Tor STOüKia HIDD!;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6