!B RAIFFEISENBANK PORTREnEN Hondemastate" Geurtjes van varkensdrek en koekfabriek nanci Opheffing draadomroepnet te Oude Tonge Pach bouw Raad Middelharnis Nieuw gymlokaal bij nieuwe school te Sommelsdijk. Oprichting van Scholengemeenschap tvaar ruim fi B ntiljurd wordt gespuard. spaarbank en alle bankzaken Kalveren goedkoper Adriaan Blankenstein gaf orgelbespeling tekenend voor structuurverandering van Flakkee. Ook voor PREKE ERSK! j insch tek FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMEI^DUE 19 Bladz. 8 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 10 oktober 1957 De raad van Middelharnis die don derdagavond vergaderde heeft besloten tot verlening van een subsidie van 10 cent per inwoner aan de Streek V.V.V. De Streek V.V.V. zal een reeds goed gekeurd verbouwingsplan van de in- formatiepost te Oude Tonge gaan uit voeren, de jaariykse exploitatielasten worden geraamd op f 8000,De Prov. Zeeuwse V.V.V.; de Prov. V.V.V. van Zuid-Holland en de V.V.V. van Schou wen dragen daaraan 4700,bij zodat een jaarlijks tekort van 3300,res teert. Ter dekking van dit tekort wordt van de gemeenten op Flakkee een be drage van 10 cent per inwoner ge vraagd. B. en W. wezen de raad op het be lang dat de post te Oude Tonge een kans van slagen krijgt omdat anders kan worden aangenomen dat Zeeland zelf een dergelijke post in haar Pro vincie zal oprichten en geen bijdragen in de post te Oude Tonge meer zal verlenen. „Het zou dan voor ons eiland zeer veel moeilijker worden tot oprich ting van een V.V.V. informatiepost te komen" zo stellen B. en W. B. en W. stelden voor de subsidie te verlenen onder de voorwaarden dat de post in het seizoen bezet dient te zijn; dat de Streek V.V.V. een permanente correspondent aanwijst naar wie die genen verwezen kunnen worden die inlichtingen vragen en een jaarlijkse overlegging aan de gemeente van be groting en rekening. Bespreking. Dhr. Grinwis (S.G.P.) informeerde primair of de post op zondag geoperid zal zijn. De voorz. burg. Hordijk ver moedde van wel, waarop dhr. Grinwis te kennen gaf tegen te zijn. Dhr. Hoogzand wilde een loyale hou ding tegenover de Streek V.V.V. inne men, hij veronderstelde dat veel Flak- keeënaars van V.V.V. verenigingen el ders in het land gebruik maken en hij vond het prettig dat men tevoren kan worden ingelicht over de streek die men wenst te bezoeken. „Zijn de informaties die door de post bij Oude Tonge verstrekt worden van dien aard dat het gros van de mensen niet naar het eiland maar naar Schou wen gaat" was de wat spottende vraag van dhr. Opstelten. Doch de voorz. stelde vast dat er geen enkel causaal verband bestaat! Ook dhr. Kievit wist dat 80% van de auto's die over de Haringvlietbrug ko men naar Zeeland gaan. Spr. wilde graag medewerken opdat die cijfers nog eens veranderen. „De subsidies die de Streek V.V.V. uit Zeeland krijgt ko men niet van de gemeenten maar van andere V.V.V. verenigingen" conclu deerde dhr. Koppelaar; wanneer de post op zondag open zal zijn zou ook hij zijn stem aan het voorstel onthou den. Ook dhr. Drooger gaf dit te ken nen. „Het is een vrij kleine investering gericht op de toekomst" vond dhr. van Rumpt. „We betonen zo een beetje meer gastvrijheid als voorheen gebruikelijk was." Dhr. van Rumpt noemde de werkloosheid een groot kwaad maar hij stelde daarbij dat de mogelijkheden in de recreatieve sector nog lang niet ten volle zijn benut. „Moge deze post een klein duwtje in. de goede richting ge ven" hoopte hij. Het voorstel werd aan vaard. De 3 S.G.P. leden waren tegen. Gymnastieklokaal. Een crediet van 178.000,werd ge- voteerd voor de bouw van een gym nastieklokaal bij de nieuw te bouwen openbare lagere school te Sommelsdijk. Tot de bouw van deze school werd in de vorige vergadering besloten; de oude school zal na realisering van de nieuw bouw zo spoedig mogelijk worden af gebroken. B. en W. wijzen erop dat instand houding van de gymnastiekruimte in dit gebouw alleen al gezien de staat waarin het gebouw zich bevindt onaanvaard baar is. Blijkens het voorstel zal nieuwbouw gelijktijdig met de school bovendien be langrijk voordeliger zijn dan stichting op een afzonderlijke plaats. De bouw kosten zijn begroot op 178.100,Over het benodigde krediet voor de grond- kosten en de inrichtingskosten zal een nader voorstel worden gedaan. Nogal hoog! Dhr. Koppelaar stelde bij de bespre king van dit voorstel voorop niet tegen gymnastiekonderwijs te zijn maar het bedrag van 178.100,vond hij wel erg bezwaarlijk. Het bedrag vergelij kend met de bouwsom van de school vond dhr. Koppelaar de verhoudingen behoorlijk scheef liggen. Hij meende dat met een beetje goede wil en gereken toch wel voor een min der bedrag een gymlokaal gemaakt kan worden. Wanneer de landbouwhuis- houdschool van het nieuwe lokaal ge bruik maakt zag spr. daarin geen te gemoetkoming van de kosten maar en kel een verschuiving in omdat deze in komsten bij" een ander lokaal zullen worden gederfd. Op de vraag van dhr. Wesdorp waar om niet gelijk met het voorstel tot de bouw van de nieuwe school ook tot de bouw van het gymlokaal was voor gesteld antwoordde de voorz. dat enkel voor de schoolbouw een urgentie ver klaring was ontvangen. Voorts vroeg de voorz. of dhr. Koppelaar zijn bewe ring als zou het verschil tussen de bouw -kosten van de school en gymlokaal te gering zijn kon waarmaken, de voorz. verzekerde dat het het college is mee gevallen. De kosten om het oude gym lokaal weer in orde ie maken zijn on verantwoord, ook zou de afstand vanaf de school te groot worden. „De Inspecteur mag dan accoord gaan maar wij als raad dragen de ver antwoordelijkheid" betoogde dhr. Kop pelaar. Hij had liever een alternatief bij het voorstel gezien. „Gesteld dat het gymlokaal in de oude school wel aangepast kon worden, dan zit u nog met de verantwoorde lijkheid van het dikwijls onredelijk gebruik van zo'n lokaal", stelde de voorz.; hij wilde het daarom graag aan de school gekoppeld zien. De raad ging accoord. Gezamenlü'k Brugjaar. De raad is in principe accoord ge gaan met wijziging van de Openbare Ulo in een school voor algemeen vor mend voortgezet onderwijs (M.A.V.O.) en opneming van deze school met het Rijksatheneum in een z.g. scholen gemeenschap. In ons nummer van dins dag 3 okt. is het begeleidende prae-ad- vies uitvoerig weergegeven. Voor deze scholengemeenschap zal er één z.g. brugjaar zijn. Na dit brugjaar kunnen de leerlingen van de M.A.V.O. worden onderscheiden in twee groepen. De ene groep zal verder kunnen gaan in een cursus, met een totale duur van vier jaren, de andere zal na totaal drie jaren de school kunnen beëindigen, beide na het afleggen van een examen. Het verschil tussen de twee afdelingen zal, zoals reeds is opgemerkt, niet zo zeer bestaan uit een verschil in vakken als wel in aanpak, tempo en te berei ken niveau. Dit leidt ertoe, dat de les- sentabellen van het tweede leerjaar voor beide afdelingen vrijwel geen ver schillen behoeven te vertonen. De derde leerjaren van beide afde lingen zullen echter wel duidelijke ver schillen laten zien, vsril men ten minste in het laatste leerjaar van de driejarige cursus met vrucht kunnen differentië ren en daardoor de overgang naar een of andere vorm van beroepsonderwijs, hetzij middelbaar, hetzij lager, verge makkelijken. Het derde leerjaar van de vierjarige cursus zal nog weinig diffe rentiatie behoeven. Deze zal eerst in het vierde leerjaar nodig zijn. Dhr. Kievit achtte het nieuw benoem de hoofd van de Openbare Ulo niet de geschikte persoon om als hoofd van een school het openbaar onderwijs te die nen omdat hij 27 jaar bij het bijzonder onderwijs is geweest. „Zolang het tegendeel niet is bewe zen neem ik aan dat hij zijn taak goed vervult", stelde dhr. v. Rumpt daar tegenover. Hij juichte het toe dat de jonge mensen nu een jaar aanlooptijd krijgen alvorens ze hun studierichting kiezen. Hij wilde dat geheel los van de opmerking van dhr. Kievit zien. „Elke Nederlander is tot elk ambt benoembaar" formuleerde de voorz. Dhr. Opstelten zei het te betreuren dat op deze wijze het Chr. Ulo onder wijs in een moeilijke hoek komt te zit ten terwijl op het eiland het overgrote deel van de bevolking bijzonder onder wijs wenst. Ook vroeg dhr. Opstelten hoe het niet de vergoedingen zal gaan, waarop de voorz. erop wees dat die door het Rijk zijn vastgesteld. Dat het Rijk een en ander uitvoert is enkel uit practische overwegingen gedaan. Fluoridering. Bij de behandeling van het verslag met balans en verlies- en winstreke ning 1966 van de Drinkwaterleiding Goeree-Overflakkee hief dhr. Grinwis een protest aan tegen de fluoridering van het drinkwater. Spr. noemde het een inbreuk op de rechten van de mens en hij wilde de fluoridering zo spoedig mogelijk beëindigd zien. „Het is niet te berekenen wat een ellende de fluoridering in de vijf jaar dat het wordt toegepast al heeft teweegge bracht; het gaat om de gezondheid en de vrijheid van de mensen!" betoogde dhr. Grinwis. De voorz. wees dhr. Grin wis op het rapport dat door dr. van Loo is opgemaalït en ter kennis van de gemeenteraden wordt gebracht. Dhr. Grinwis kan dan op de fluoridering terugkomen. Waterverlies. De commissie, belast met het nazien van de rekening had geïnformeerd naar de oorzaak van het hoge waterverlies; het bedroeg in 1965 154.116 m^en in 1966 180.889 m^! Gevraagd werd of tot het aanwijzen van een lelïzoeker werd overgegaan. Daarop werd geantwoord dat voor het opsporen van leliken volgens een be paald systeem wordt gewerkt. Met ge bruikmaking van een aantal afsluiters, wordt gedurende de nachtelijke uren waarin het waterverbruik minimaal is gepoogd de lekken te lokaliseren en te registreren. Dit vereist de inzet van een aantal personeelsleden. Door de aanleg van de 2e transportleiding en andere uitbreidingswerkzaamheden is het niet mogelijk geweest alle aandacht op het waterverlies te concentreren. In 1967 is dit wel gebeurd met de ver wachting dat het lekverlies beduidend lager zal zijn. Opgemerkt wordt dat op dit vlak dikwijls sprake is van „toe valstreffers". Een lek van 2 m^ per uur, dicht bij een riool of watergang, is moeilijk vast te stellen. Het registreren van zo'n lek betekent een aanzienlijk geringer verlies. Bij een streekwaterlei- ding met 550 km leiding is dit kwan tum van 180.000 m^ hoog, maar, in ver gelijking met andere waterleidingbe drijven, niet abnormaal te noemen. Een niet geheel juiste registratie van het waterverlies door ondeugdelijke meters is practisch van geen betekenis. Onwelriekend! Bij de ingekomen stukken was een schrijven van dhr. W. A. van Rossum, Vrouwtjesweg 78 te Stad aan 't Haring vliet waarin wordt gewezen op de over last veroorzaakt door de varkensmeste- rij van dhr. G. Meiaard. B. en W. deel den de raad mee dat aan dhr. Meiaard door het voormalig gemeentebestuur van Stad in 1965 vergunning is ver leend tot het bouwen van deze var kensstal. „De door Meiaard bewoonde woning is een landarbeiderswoning, welke ge bouwd is krachtens de Landarbeiders- wet. De grond is gelegen buiten de be bouwde kom. Op grond van de bouw- of politieverordening kan het houden van varkens aldaar niet worden ver boden" aldus B. en W.; het betreft hier agrarische bebouwing. Het ontstaan van mesthopen, opslagplaatsen van stro kan niet worden voorlcomen. Op 28 maart 1967 is de heer G. Me iaard aangeschreven diverse voorzie ningen te treffen, teneinde de overlast zoveel mogelijk v^eg te nemen, waaraan dhr. Meiaard gehoor heeft gegeven. B. en W. merken voorts op, dat de kans op verschil van mening tussen buren groter wordt, wanneer de een buiten de agrarische sector gaat werken en de ander aan zijn woning met om geving in versterkte mate een agrarisch karakter verleent. INHmUND ÜIUIEBIHIIS Ruim 5 miljafd gulden, gespaafd bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. M. „Daar aldaar de gronden bestemd zijn voor agrarische doeleinden met bebou wing, zullen de bewoners die niet meer „in het bedrijf" zijn de hinder van het uitoefenen van het bedrijf in meerdere of mindere mate ondervinden'' is hun conclusie. Bqval. Aan het schrijven werd bijval ver leend door dhr. van Rumpt. „Een on aangename en onwelriekende zaak" vond hij. Spr. meende dat de voor schriften die zijn gegeven om overlast voor de omwonenden te beperken „mis schien „niet helemaal zijn nagekomen". „Er zijn daar tientallen woningen waarvan de bewoners zich afvragen of er nog wel of niet meer te wonen is". Dhr. van Rumpt drong erop aan te bezien of er nog mogelijkheden zijn dit bedrijf te verplaatsen. In tegenstelling tot dhr. van Rumpt had dhr. Arensman (eveneens uit Stad) geen goed woord voor het bezwaar schrift, hij wees erop dat de opsteller daarvan zelfs 4 huizen voorbij de var- kensmesterij woont. „De lucht die de koekfabriek van Ni- pius soms verspreidt wordt je ook on passelijk van" beweerde dhr. Arens man. Hij vond de varkensmesterij daar goed op zijn plaats en hij gaf de heer Meiaard een „10" voor het onderhoud van zijn bedrijf. „We moeten achter dit schrijven méér zoeken!" wees dhr. Arensman; hij hoopte dat de omwonen den daar ook begrip voor zullen heb ben. De voorz. gaf toe dat de varkens houderij een penetrante en de koekjes fabriek, een aromatische geur afgeeft. „In deze situatie tekent zich de struc tuurverandering af". Nogmaals stelde de voorz. dat er geen grondslag aanwe zig is het bedrijf daar te doen verdwij nen. Aardgas. Op de vraag wanneer ons eiland voor aansluiting op aardgas in aanmerking komt gesteld door de commissie tot nazien van de be groting 1968 kon nog geen concreet antwoord worden gegeven. De gasomzet en de lasten die voortvloeien uit het leggen van een zinker door het Ha ringvliet zijn factoren die mede bepa lend blijken te zijn voor dat tijdstip. Medegedeeld werd dat de prijs van het propaangas i.v.m. de Suez-crisis met 20,per ton is verhoogd. De gas- prijs zal desondanks niet worden ver hoogd maar de voorgenomen verlaging met 1 et per m^ moet worden uitgesteld. -O- De pakketprijs kalveren werd met goed 10,— verlaagd tot 339,25 per 100 kg levend gewicht, dat is 110,5 pet. van de oriëntatieprijs. De uitvoer blijft zeer omvangrijk, namelijk 1333 ton in de week tot 29 sept. toen ook nog 567 stuks levende slachtkalveren werden uitgevoerd. Aan kalveren bestemd voor de mesterij werden 553 stuks ingevoerd, waarvan 359 uit België en 194 uit Duitsland. Ook in de lidstaten liepen de kalverprijzen terug. MIDDELHARNIS ZWERVER GEPAKT VOOR DIEFSTAL De 25-jarige J. W. uit Vlaardingen is aangehouden voor verscheidene dief stallen. Het laatst bestal hij een chauf feur in een wegrestaurant te Ridder kerk. Na zijn arrestatie bleek dat de man, die een zwervend leven leidde, ook in andere gemeenten had geope reerd. Vaak overnachtte hij in hotels zonder te betalen. Ondermeer werd hij gezocht in Middelharnis, Ouddorp en Dirksland. Kerkdienst. Woensdagavond 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. (Distributie - radio) Om economische en technische rede nen heeft de P.T.T. besloten de exploi tatie van het draadomroep net op Flak kee, (de z.g. distributie-radio) op te heffen. Er waren weinig aangeslotenen meer; het net was niet meer rendabel. De opheffing is bepaald met ingang van 1 oktober 1968. Men had de exploitatie van dit net mogelijk al eerder gestaakt, ware het niet, dat ook het Rusthuis „De Goede Ree" er op was aangesloten. In iedere kamer is radio-distributie. Hier zullen dus andere voorzieningen moeten wor den getroffen. Particulieren die nog zijn aangesloten op dit net hebben in tussen alle tijd om zich een radio aan te schaffen, daar het eerst in het na jaar 1968 wordt afgesneden. Betrokke nen zijn nu reeds door de telefoon dienst in het district Rotterdam ge waarschuwd. De organist van de Leidse Pieters. kerk, Adriaan Blankenstein had j.l, za. terdagavond op het programma van ziji^ orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge een flinke plaats ingeruimd voor orgelwerken van de grote Thomas- cantor Joh. Seb. Bach. Ook deze con- certgever zag in het fraaie Frobeniüs. orgel een prachtig instrument dat zich terdege goed leent voor de vertolking van Bach zijn orgelmuziek. Dit bleek al dadelijk in het prachtig opgebouwde orgelkoraal uit de „grote 18", o.a. „Komm, Gott, Heiliger Geist" wat met het schitterende levendige plenum word gespeeld. De vrij onbekende koraaltrio; „Liebster Jesu, wir sind hier", gespeeld in een rustig tempo met een gepaste sobere registratie, liet ons de grote klanlonogelijkheden van dit toch be scheiden instrument horen. In de vertolking van de bekende Toc cata Adagio en Fuga in C was Blanken stein niet zo gelukkig. De Toccata kreeg door een wat verbrokkelde interpreta tie een onrustig beeld, terwijl hij na het Adagio deel, de fuga in een wat te hoog tempo opzette, wat al spoedig nie[ geheel vol kon worden gehouden, zodat het overigens stijlvol geregistreerde werk een onevenredig tempo kreeg, waardoor de interpretatie ook wat ij de „luiel" kwam. Bach's sprankelende 6e Trio sonate in G. klonk daaraantegen heerlijk, doot een duidelijke articulatie en fraai uit gedachte registratie. Vooral de beide boekdelen gaven hierdoor een prachtig transparant lijnenspel te beluisteren. Een iets hoger tempo van het midden deel had hieraan nog meer leven ge- geven. Van geheel ander karakter was de „Suite du premier ton" (in de éér ste toon") van Guilian, een componist uit de beroemde Franse Barokschool van Couperin; de Grigny enz. Blankenstein gaf in dit werk blijk, ook een gezonde kijk te hebben op deze stijl, die ook weer een aparte schoon heid heeft, door rijke afwisselingen in klanken in de verschillende deeltjes. De organist besloot het concert met een hedendaags werk n.l. Ie Concerto in C van de bekende Duitse componist Ernst Pepping. Naar het klankideoom te oor delen heeft Pepping dit werk al enige tientallen jaren geleden gecomponeerd Na een speelse „Intrade", dat een mooi puntig spel kreeg, en het rustige „Aria" waarin een mooie opbouw was te be luisteren volgde de dubbelfuga als slot deel van dit Concerto, een gedeelte dat gezien het ritmisch patroon een gedegen speeltechniek met een groot maatge- voel vraagd. Het tweede speelse thena gaf deze fuga wel meer leven, maai het climax bleef o.i. toch uit, zodat het ons niet geheel bevredigde. De Stichting Orgelconcerten kan o.L op een geslaagd concert terug zien. Wij hopen t.z.t. nog meerdere bekende or ganisten te Oude Tonge en eventuele andere plaatsen te mogen beluisteren, Middelharnis T. Stolk, »**<MM»*«4MM»««*«4 delen in ,aen, duidelij Ook los 8,75. psalmbery mix van St, 2eer fraaie ld 25,—. Wisse: Doe hö komt lEOL. BOE W. A. de Tel. (0183 1 verzoeke V. Nimweg nmelsdijk w len: 1.91.80 ha bo der Westpla nmelsdijk S 1.03.65 ha Oude Plaat •ksland Secti ;adigden in aan de ei en S. fonds. chrij vingen oktober 1967 notaris J. ksland. Plaatat 'AMILIE-BE (n EILANDEN EVANGELISATIEPROJECT 1967-1968 Op verenigingen, gesprekskringen enl catechisaties ontbreekt het dikwijls aani geëigende stof om meer te weten ovet| Evangelisatie en Inwendige Zending. In deze leemte is nu voorzien doorl het verschijnen van een losbladige mapl van meer dan 100 blz. in verschillende j kleuren. Er is werkmateriaal aanwezig voor verenigingsarbeid met beneden 1 jarigen, dito met boven 16-jarigen, voor 1 catechisatielessen en voor gespreks-l kringen. Vier onderdelen in totaal. HetI geheel draagt de titel „Evangelisatie-1 project 1967-'6B" en is verkrijgbaar do( storting van de lage prijs van 2,—c giro 980.980 t.n.v. Bond Inwendige Zen-| ding, Beimekom. Schrijft u achterop de girokaart; „Zendt mij map nr. 71". lie Markt. VERVOLGVERHAAL door HERMAN DE MUINCK „Nog niet, kind. Maar let eens op: als ik er een heb, komen er méér. En iemand moet toch de eerste zijn. „Wat moet je er mee doen?" „Rijden, mens", lachte Lucie. Mevrouw Van Adrigem kon dat wel waarderen. Zij glimlachte. „Ja, natuurlijk", vond Van Adrigem, „We kunnen dan het rijtuig en de paarden afschaffen. Ik denk nog aan iets anders, 'k Heb in Rotterdam een drietons vrachtautootje gezien. Dat zou niet gek zijn voor de fabriek. Je moet nu het hele eiland rond met paard en wagen. Maar 'k heb er nog niet met Van Stralen over gepraat." Van Stralen was de onderdirecteur van de fabriek, die een zeventig man personeel had en waarvan Van Adri gem de alleen-eigenaar was. „Ik voel niets voor zo'n ding", hield mevrouw vol. „Maar je hebt er al een gekocht." „En betaald ook", vulde de directeur aan. „Je zult eens zien, vrouwtje, hoe lekker en vlug zo'n ding rijdt. Binnen de tien minuten zijn we in de stad." Zijn vrouw zweeg er verder maar over. Als Albert iets in zijn hoofd had, zette hij toch door. Hij was nu een maal een dóórzetter. Daardoor had hij ook succes in zijn zaken doen, hoewel zij wel eens vermoedde (want zij wist van de zaak niets af) dat hij specu leerde of andere financiële transacties voerde, want zo rijk als hij was, kon toch niet alleen van de fabriek, hoewel die zeer floreerde. „Lucie, ik ben aan het rekenen", zei haar vader. „Ik denk, dat de automo biel op je verjaardag er is." „Dat zou leuk zijn. Dan gaan we rij den. En mama gaat mee." „Kind, ik denk er niet aan!" „Hé, waarom nu niet?" „We zullen nog wel eens zien", merk te Van Adrigem op. „Je ziet er goed uit, lieverd. Het gaat vandaag nog al?" „Ja", antwoordde zijn vrouw opge wekt, „'k Heb vanmiddag niet eens gerust, 't Was in de tuin zo lekker koel". „Dat rusten zou ik toch maar niet nalaten. Als Biermans dit hoorde, bromde hij als een beer". „Zou dokter Biermans wel kurmen brommen?" vroeg Lucie. „'k Heb die goeie man nog nooit kwaad gezien. Het onderwerp „automobiel" was van de baan. Zeestad was toch maar hJeinsteeds. Want als, vooral in de zomermaanden, de boot van Rotterdam arriveerde, wa ren er tientallen mensen bij de aanleg- plaats, om de passagiers van de boot te zien komen. Onder die passagiers waren uiteraard plaatsgenoten, maar ook familieleden en enkele zomergas ten, die van het rustieke stadje en het eiland hadden gehoord en logies in de enkele hotels hadden besproken. Maar die avond, de boot arriveerde ongeveer zes uur, was er enorme be langstelling. Het was uitgelekt, dat de automobiel, die mijnheer Van Adrigem in Rotterdam gekocht had (o, wat was er over gepraat nadat het nieuwsblad het feit van de koop „wereldkundig" had gemaakt!) met die boot zou mee komen. 't Was ook zo. Op het voordek stond het gevaarte. Janus, de koetsier van „Hondemastate", die vrijwel door ieder gekend werd, leunde er, kwasi achte loos tegen, Toen de passagiers de boot verlaten hadden, sjouwden de dek- knechten, via een uitgelegde, brede plank, het vehikel op de wal. Alle om standers dromden er om heen en gaap ten het „wonder" aan. Tot Janus riep: „Op zij, mensen 'k moet naar Schou wenburg". Hij sprong op de chauffeursplaats, toeterde met veel lawaai en reed, trots als een pauw, het stadje door naar Schouwenburg. Dat was aan de vóór avond van Lucies 19e verjaardag. HOOFDSTUK II Een vrolijk zonnetje wekte Lucie uit haar slaap. Zij rekte zich uit en be dacht toen in enen, dat zij jarig was. Negentien jaar al! Lenig sprong zij uit het ledikant en liep naar het raam, dat open stond. Zij trok het geldeurde gor dijn open, snoof de ochtendgeuren in en staarde de keurig aangelegde en goed onderhouden tuin in, vol kleurige bloe men en heesters. Je kon van Janus zeggen, wat je wilde maar een vakman was hij buiten kijf! Als koetsier was hij trouwens ook goed. En gisteravond had zij gezien, hoe zeker hij de auto mobiel door de oprijlaan reed, om keu rig voor het bordes te stoppen. Ha, die automobiel! Dat was nog eens de moeite waard. Vandaag zouden ze er een tochtje mee maken. Zij hoop te, dat mama mee zou gaan. Het kon goed: papa naast Janus („op de bok dacht zij glimlachend) en mama en zij er achter. Met haar vader was zij al overeengekomen, dat zij niet het onno zele eindje naar de stad, maar naar Harenstede zouden rijden. Als het niet te druk was, konden zij dan in Esser- dorp eens aan het strand kijken. Haar verjaardag! Negentien al! Zij vond haar leven wel wat doelloos. Zo gaarne had zij, na de H.B.S. verder ge studeerd, op een Universiteit bijvoor beeld. Zij zou daar dan een van de weinige dames zijn, maar zo langzamer hand gingen er meer meisjes studeren, toen het eerste schaap over de dam was. Maar vader had zich tegen dat idee verklaard. Hij, de vooruitstrevende zakenman, was op dat punt conserva tief. Dat is niets voor vrouwen, vond hij. Bovendien had hij haar liever thuis en in zijn omgeving. En zou zij het leuk vinden, haar zwakke moeder alleen te laten? Zij had gehoorzaamd, dacht er geen moment aan, tegen de opvattingen- van haar vader in te gaan. Zoiets doe je niet. De enige concessie was, dat zij enkele malen per week per fiets of met het rijtuig naar Zeestad ging, waar zij verder lessen in de moderne talen nam. En eenmaal per week pianoles. Zij kon dus haar tijd wel vullen, maar geheel bevredigd was zij niet. Opeens, starend in de weelderige tuin bloosde zij. Kom nou, daaraan moest zij niet denken. Ze was er immers nog veel en veel te jong voor. Enal hield zij veel van Jan Fottema en zou zij graag met hem willen trouwen (of was het kalverliefde?)zou hij dat willen? Ze hadden er nog nooit een woord over gewisseld; gingen alleen als twee kameraden met elkaar om, al van de lagere school af. Daar kwam nog bij, dat hij nu tweede jaars was, moest zeker nog vier jaar studeren voor arts. En dan had hij wel eens gezegd, dat hij, als het financieel kon, zich zou willen specialiseren, het liefst voor chirurg. Nu, dan kwamen er nog ettelijke jaren bij. Kom, zij moest geen luchtkastelenI bouwen en eens gaan opschieten. An-I ders kwam zij te laat aan het ontbijt I Wat fijn, dat mama er nu ook bij wasi Wegens haar zwakke, ziekelijke toe-l stand kreeg deze, om wat langer te| kunnen rusten, het ontbijt altijd op 1' slaapkamer en ontbeten Lucie en haail vader met hun beiden. Maar op enkeltj hoogtijdagen was mevrouw Van Adri-f gem aan het ontbijt, om dan vroege' dan gewoonlijk te gaan rusten. Lucie haastte zich met het toilet ma-1 ken, zodat zij spoedig, na te hebben S knield en haar morgengebed had ff zegd, naar beneden kon gaan, waar in de grote huiskamer vader en moede' reeds op haar vond wachten. Haar moeder omarmde haar eerst met een: „Van harte kind. God zegene je verder". Haar stem wasj zacht. Zij wierp een blik op het friss* I meisjesgezicht en bad, woordeloos: ,fl'l God, blijf haar nabij, als ik er niet wee'l ben". Een vreemd gevoel overkwaijl haar. Maar dan vermande zij zich: „'l Heb hier een cadeautje voor je, dat i'l je smaak zal vallen. Je hebt het ver^ leden week al gezien in de winkel Jumelet". 't Was een gouden ring, versierd me een juweel. Bewonderend had Lucie e' de vorige week in de juwelierszaak va" Zeestad naar gekeken, die zelfs aa" haar wijsvinger gehad; paste precies. (Wordt vervols

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2