De economische BDtwikkeling Ijfl 1967 en 1968 Dragline stortte in haven van Herkingen Fa. Maasliant gaat in liaven Steiien^ dam droogdoii exploiteren 6ijeenl(onist II.Z.a.W. te Diritsland Autobotsïng te Herkingen 2500 pakken stro verbrand Plaatselijk nieuws Ds. 0. n. Zijderveld weer terug uit Zuid-Afrika Kind fiep tegen auto Oronicen acfiter liet stuur Jaargang Dinsdag 10 oktober 1967 No. 3627 zit. innen Jenen. blezder niets bij rer 22 43 CHR. S'ïïlKE3KBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ernstig gewond naar ziekenhuis Zendingsavond te Middelharnis „Veel Nederlanders hebben begrip voor apartheidspolitiek" GOEDE OPBRENGST VOOR VER PLEEGTEHUIS „DE PLANTAGE" ftober kartensdijk; |and. naar lire naar A. A. Den naar Tho- HU- Ier Linde» K. Ooms predika"' alhier, predikatie i de pre^^ isulent en |M Bakker Lr burë^' [a door ds. fnd namen ;ek nameitf door afge- !n van d^ Ook *era. voorzitter slotte door kerkeraa^ predik^' 1 met ds. laken. PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEiLHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 2025 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Al sinds 1960-1961 heerste er grote spanning in onze economie, die van 1963-19B4 af leidde tot overbesteding. Deze is een begeleidend verschijnsel van een hoogconjunctuur. Ze wordt veroorzaakt door een te grote stijging van de investeringen (dat zijn de geld inspuitingen in het bedrijfsleven voor fabrieken, machines etc.) door de acti viteiten van de ondernemers; door te tioge consumptie van de bevolking (d.i. in economische zin alle aankoop van goederen, dus niet alleen levensmidde len) en door te hoge bestedingen (uit gaven) van de overheid. De onderne- juers, de consumenten en de overheid werken dan samen aan de overspan ning van de economie. Het gevolg aaar- van is: krapte op de arbeidsmarkt, dus overvolledige werkgelegenheid; daar door gaan de lonen uiteraard steeds naar boVen; maar dat heeft weer tot gevolg, dat de prijzen ook omhoog gaan m.a.w. dat er loon- en prijsinflatie ont staan, waar we nu al jaren middenin zitten. Ook komt er een tekort op de betalingsbalans, daar er in het buiten land meer gekocht wordt dan eraan wordt verkocht. De laatste jaren ging het daarom met de betalingsbalans in verkeerde richting: 1963 overschot van 500 miljoen, 1964: tekort 600 m., 1965; overschot van 80 m., 1966 tekort van 600 m. Door de maatregelen van de ka binetten - Zijlstra en De Jong hoopt men voor 1967 een overschot van 100 m. te krijgen en voor 1968 van 800 m. De regering probeert dus de overbe steding terug te schroeven. En dit bete kent natuurlijk, dat het Rijk geen te hoge sprongen kan maken met de uit gaven zoals de ambitieuze heren van het kabinet - Cals zo graag waren blij ven doen, waardoor we nog veel dieper in de moeilijkheden zouden zijn geko men. De economie poogt volgens de wetten die haar beheersen, zichzelf weer in evenwicht te brengen, maar wanneer men deze evolutie zonder ingrijpen liet voortgaan, dus op de manier zoals men dat in de 19e eeuw en eigenlijk zelfs j tot aan de tweede wereldoorlog deed, dan zou dit met veel ellende, zo als grote werkloosheid en talloze fail lissementen gepaard gaan. Daarom wor den moderne economische middelen ge bruikt, met name die het eerst door de grote Engelse econoom Keijnes zijn voorgesteld. De rijksbegroting mag niet onevenredig worden opgevoerd. Daar om heeft de regering zoveel mogelijk de uitgaven gedrukt, maar dit is niet gemakkelijk te verkopen aan het par lement. Prof. Zijlstra was van plan op de begroting-1968 een half miljard min der uit te geven dan dit kabinet. Er 'is uiteraard geen mogelijkheid om in één jaar de overspanning terug te draaien; de regering hoopt het in vier jaar te kunnen doen. De kapitaalrente is al wat gedaald: in nov. 1966 was ze 6,6''/o, in april 1967 bedroeg ze 5,9% maar in aug. j.l. steeg ze weer iets n.l. tot 6,2"/o. Ook heeft de ontspanning zich voort gezet op de arbeidsmarkt. De werkloos heid het mooie woord ervoor is ar beidsreserve is thans bijna 90.000 d.i. bijna 2V2»/o van de beroepsbevolking (voor l»/o wordt ongeveer 37.500 gere kend). Vergeleken bij wat we al jaren lang gewoon zijn n.l. een tekort aan arbeidskrachten, vinden we dit aantal onrustbarend hoewel het eigenlijk nog niet veel boven het evenwichtspercen- tage in deze sector ligt. Uit algemeen menselijke en sociale overwegingen is het echter een ernstig probleem. Intus sen mogen we uit het feit, dat de werk loosheid niet algemeen is, maar gecon centreerd in enkele bedrijfstakken en provincies, concluderen, dat er slechts sprake is van een verflauwing van de conjunctuur. Bovendien is ze ten dele het gevolg van structurele ontwikkelin gen (definitieve veranderingen zoals in de mijnbouw). Ook zijn er meer dan 10,000 arbeiders, die in Duitsland w^erk- ten, teruggekeerd naar onze grenspro- vincies. In de bouwnijverheid heeft een sterke produktiviteitsstijging (d.i. van de produktie per man) plaats gehad. Waardoor de produktie zelf steeg, maar jninder werknemers nodig waren. Daar- hij komt nog, dat de vraag naar onze Produkten vanuit het buitenland terug liep, waardoor minder afzet ontstond. De miljoenennota geeft enkele cijfers hieromtrent en vergelijkt het hoogte- Punt van de werkloosheid in 1958 met het laagtepunt in 1966 en de stand van jug. 1967. We geven er hier enkele cij- ters van: Drente ï'riesland Zeeland Limburg Randstad 1958 12,5»/» 7,4 5,0 2,0 2,5 1966 3,0 1,7 1,6 1,0 0,6 1967 4,3 3,9 2,6 4,3 1,1 Men ziet dus, dat de werkloosheid puiten de Randstad Holland het grootst |s, maar toch nog lang niet zo hoog als Ijl 1958, behalve in Limburg vanwege "e sterk achteruitgaande mijnbouw. De regering constateert ook, dat onze Wternationale concurrentiepositie ach teruit gaat tengevolge van de loonont wikkeling. Daardoor prijzen wij ons uit ^e markt. Van veel belang is overigens noe de economische situatie in het bui- Jsnland zelf i^, vooral in West-Duits- land en daar speciaal in Rijnland-West- talen, waarop onze export voornamelijk S»icht is. In 1966 was de loonstijging bij ons Vrijdagmiddag is een ruim twintig ton zware dragline van het kraanver huurbedrijf Fulleman Zn. cv. te Oude Tonge in de haven van Herkingen terecht gekomen. De machinist, de 18- jarige Herman Polder uit Nieuwe Ton ge had juist enkele grijpers bieten in „de Zeemeeuw" van schipper A. v. d. Vliet uit Herkingen gelost toen het ge vaarte op de spekgladde loswal naar de havenkant gleed. Net op tijd sprong hij uit de cabine waarop de dragline om laag stortte en deels op het gangboord van de Zeemeeuw terecht kwam. De giek sloeg door de lucht waarbij de zware U-balken als lucifers knapten. De kraan werd zwaar gehavend, met een der rupsbanden was hij achter een walpaal blijven hangen. De berging be loofde een moeilijk karwei te worden. Voor de kraanwagen van garage Nijsse was de vracht te zwaar en de plaats door de opgeslagen bieten onbereikbaar. Tot diep in de avond is men aan de voorbereidingen tot de berging aan de gang geweest. Twee kranen van de fa. PuUeman werden van elders aange voerd, zij namen de kraan in de takels terwijl ook de wagen van fa. Nijsse de drenkeling vasthield. Doordat de Zee meeuw met het opkomende water rees had ze de kraan in de namiddag van zich afgewipt. Laat in de avond werd het werk gestaakt, waarna de dragline zwaar gehavend zaterdagmorgen op de kant werd gezet. Het gebeurde heeft zowel de fa. Pulleman als schip per van Vliet schade opgeleverd, maar bijna geheel Herkingen heeft zich aan de haven urenlang kunnen verpozen! 10,5%, in 1967 zal ze ongeveer 8"/o be dragen en voor 1968 verwacht men slechts 5»/o! De arbeidsproduktiviteit in de bedrijven, die dit jaar met 4,5i'/o zal stijgen, wordt voor 1968 op 3,5''/o ge raamd, dus weer een teruggang. Wat de conjunctuur betreft kan er niet van een recessie worden gesproken volgens de regering (dit is een keer punt in de conjunctuur op het hoogte punt daarvan in de vorm van een cri sis). Men rekent dus beslist niet op een depressie, een periode van laagcon junctuur zoals tot op zekere hoogte in de dertiger jaren, toen er in Nederland 450.000 werklozen waren. Men heeft thans een veel beter inzicht in de gang van de econtimische ontwikkeling en weet, welke instrumenten door de over heid gehanteerd moeten worden om uit een dreigende impasse te geraken. Maar die moeten dan ook werkelijk in prak tijk gebracht worden: er moet matiging betracht worden met de overheidsuit gaven, er dient druk uitgeoefend te worden op de consumptieve uitgaven, mede door belastingverhoging, de in vesteringen moeten beperkt worden, de lonen niet hoger gesteld dan de ar beidsproduktiviteit toelaat en met name de geldcircuiatie moet in toom gehou den worden, dus maatregelen genomen tegen de inflatie. Er dient derhalve ge remd te worden. Dit is niet gemakkelijk vooral in een tijd van welvaart. De bevolking werkt niet mee en het par lement evenmin, vooral bepaalde par tijen of groepen daarin. Om kiezers te vangen, denkt men altijd veel te be reiken met kostbare wetten of maatre gelen. Daarom is de politiek vaak een karikatuur van een goede economische politiek (deze laatste zin is niet van ons, maar van de oud-minister van Econ. Z. prof Andriessen). Voor 1968 zal het niet gemakkelijk zijn tot een bevredigende uitkomst te komen. De begroting heeft, zoals we za gen, een tekort van een kleine 3 mil jard. Er zou eigenlijk een radicale in greep nodig zijn: niet haantje de voorste spelen in de ontwikkelingshulp, geen mammoetwet in Virerking stellen, die honderden miljoenen kost, inzake de ruimtelijke ordening niet alles tegelijk willen doen, het aantal woningwetwo ningen drastisch verminderen, de soci ale wetgeving niet onbetaalbaar maken enz. Deze regering gaat o.i. ook veel te ver met haar uitgavenpolitiek. We troosten ons echter maar met de ge dachte, dat het bij Cals en zijn progres sieve kameraden nog veel erger zou zijn geweest. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Ger. Gem. al hier hoopt a.s. zaterdagavond half acht student Mol voor' te gaan. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Donderdagavond half acht hoopt alhier voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds. P. Blok van Dirksland. MIDDELBURG Zaterdagavond is Ds. G. A. Zijder veld alhier na een verblijf van drie weken in Zuid-Afrika van deze reis teruggekeerd. Hij heeft in opdracht van de Nederl. Zuid-Afrikaanse Werkge meenschap, meerdere conferenties bij gewoond o.m. te Pretoria, Durban en Kaapstad. Van de vele indrukken die ds. Zijderveld in Zuid-Afrika heeft op gedaan, hopen wij in een van onze vol gende nummers een breedvoerige re portage te brengen. OOLTGENSPLAAT Zaterdagmorgen j.l. te 11.15 uur had in de Pr. Bernhardstraat een ernstig verkeersongeluk plaats. De bijna 3 ja ren oude Jan Neels Pz. wonende Pr. Bernhardstraat 20, kwam plotseling van achter het huis vandaan en rende de weg op, met de bedoeling naar zijn va der te gaan, die ongeveer tegenover de woning aan de andere kant van de straat in zijn tuin aan het werk was. Op dat moment reed juist ter plaatse de landbouwer H. L. S. uit Ooltgensplaat met zijn personenauto voorbij, die het kind ineens voor zijn wagen had. Hij kon het ventje niet eerder waarnemen en ondanks krachtig remmen en uitwij ken was niet te voorkomen dat het kind door de voorzijde van de auto werd ge grepen en tegen het wegdek werd ge smakt. Zowel door mevrouw als door dr. Kramers werd onmiddelijk eerste hulp verleend, waarna het ventje naar het ziekenhuis te Dirksland werd ge voerd. Zijn toestand was zeer ernstig. Men constateerde een beenbreuk, een hersenschudding en ander hoofdletsel. Volgens de laatste berichten is er nog geen verbetering ingetreden. De hervormde zendingscommissie hoopt D.V. a.s. donderdagavond een zendingsavond te beleggen, waar ieder die enige belangstelling voor de zen ding heeft wordt uitgenodigd. Zr. H. Staal zendingszuster met verlof uit Kenya, hoopt daar te vertellen van haar medisch werk en van het gezins leven in Oost Afrika, en daar ook dia's van te laten zien. Het belooft een leer zame avond te worden. Het zendings werk is ons aller belangstelling waard. De avond wordt gehouden in het herv. verenigingsgebouw aan de Ring, aan vang kwart voor acht. Vanmorgen vroeg heeft zich op het kruispunt bij de visbank weer een ver keersongeval voorgedaan. Een busje van Koen Visser te Oud Beijerland ko mende vanaf de Peuterdij k, werd door een bus van de Jong uit Rijsoord, ko mende van de Molendijk, geschept en tegen de woning van de heer W. Kie vit gesmakt. De inzittende chauffeur en een meisje uit Melissant brachten het er wonder boven wonder met lichte verwondingen af. De muur van de wo ning werd door de klap ingedrukt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Naar schatting 2500 pahken stro van de heer P. Noordermeer te Achthuizen zijn maandagmiddag in vlammen op gegaan. De pakkan, bestemd voor de verkoop, lagen aan de overzijde van de weg tegenover de boerderij opge slagen. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brandweer van Oude Tonge zag zich voor de huizen hoge brandende strohoop geplaatst, terwijl ze over geen druppel water beschikte! De brandput en de omliggende sloten lagen alle zo goed als droog. Over een afstand van 700 meter werd een slang uitgelegd naar het dichtstbijzijnde waterreservoir om nog enig verweer te hebben wan neer met de 'wind vonken naar de boer derij zouden overslaan. Aan de bran dende strohoop is geen druppel water besteed. Met behulp van een eg en een trekker is de brandweer tot drie uur 's nachts bezig geweest de hoop uit elkaar tetrekken waarna ze kon in rukken. De laatste resten waren toen nog lang niet gedoofd. Bedenkelijfk In korte tijd is de brandweer bij enkele branden geconfronteerd met een bijna lege brandput bij de boerde rijen. Bij uitslaande branden staat zij dan volkomen machteloos. Nu was het een strohoop maar wanneer het een boerderij was geweest had men even goed machteloos moeten toezien of met andere korpsen in aanjaagverband moeten werken. Wel effectief maar er gaat kostbare tijd mee heen eer dat is georganiseerd. Een hoge-druk nevelspuit kan dunkt ons in een snelle eerste aanval veel kwaad bezweren. Nu de brandspuit op 2 nov. wordt (af)gekeurd(?) kan daar misschien aan worden gedacht. SOMMELSDIJK Najaarsmarkt. De marktmeester van Middelharnis maakt bekend dat op 18 oktober 1967 op de Voorstraat te Som- melsdijk de tweede najaarsmarkt zal worden gehouden. HERKINGEN Ledenvergadering, A.s. vrijdag 13 oktober zal er des avonds om half acht in de consistorie der Ger. Gemeente een ledenvergadering worden gehouden tot het beroepen van een predikant uit een tweetal n.l. ds. Hofman te Zeist en ds. Schipaanboord uit Apeldoorn. Nog aardbeien. Diverse personen hebben voor de tweede maal in dit jaar rijpe aardbeien geoogst en ze wa ren prima van smaak. STELLEND AM Bazar. Bezoekt de bazar ten bate van de muziekver. „De Hoop" in het „Haegse Huus" op donderdag 12 okt., vrijdag 13 okt. en zaterdag 14 okt. 'Vele attrakties en prachtige prijzen. Zie de advertentie in dit blad. Nieuwe bezorger. Wie wil het Ei- landen-nieuws gaan bezorgen op dins dag- en vrijdagmiddag. U zult wel ge merkt hebben dat de krant nu per post bezorgd wordt. Bij eventuele adresver andering gaarne bericht aan de agent J. V. Heest, Deltastraat 2. Ook als nieu we abonnee kunt U zich daar opgeven. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s. vrijdagavond 7.30 u hoopt ds. P. Blok voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken vier schepen met suikerbieten met een inhoud van 940 ton. Vergadering. De vrouwenver. „Weest een Zegen" hoopt op dinsdag 10 okt. a.s. des n.m. 7.30 uur een ver gadering te houden in het verenigings gebouw aan de Kolfweg. Inleiding zal door mevr. Abresch - Holleman; Vrije bijdragen door mevr. de Leeuw-Vrolijk worden besproken. OOSTFLAKKEE Geen spreekuur burgemeester. Op vrijdag 13 okt. is burgemeester W. M. van der Harst verhinderd zijn weke lijks spreekuur te Oude Tonge en Ooltgensplaat te houden. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. De afgelopen week werden In de haven 3 schepen met sui-^ kerbieten geladen, met een totale in houd van 710 ton, bestemd voor de fabriek té Stampersgat. Macliinefabriek Maaskant N.V. te Stel- lendam, zusterbedrijf van macliinefa- briek „Welgelegen" te Bruinisse zal worden uitgebreid met een nieuw be drijf onder de naam Maaskant Droog dok N.V. Over enkele weken zal in de Deltahaven te Stellendam, waaraan het bedrijf gevestigd is het droogdok in gebruik worden genomen. Het dok dat dezer dagen zal arriveren is 50 meter lang, 15 meter breed en 6.40 mtr. hoog. Het hefvermogen bedraagt 600 ton. In één keer zullen twee Noord- zeekotters tegelijk kunnen worden ge dokt, ook kleinere kusters kunnen er in terecht. Door R.W.S. zal het gedeelte van de haven waar het dok komt te liggen op diepte worden gebracht. Enorme verbetering. Voor de steeds uitbreidende visserij- vloot betekent de komst van het dok een enorme verbetering. Reparaties aan schroef en romp en de periodiek terug kerende schoonmaak- en. onderhouds beurten waarvoor men anders naar de werf moest kunnen voortaan dicht bij huis worden uitgevoerd. Door Maaskan^, Droogdok My N.V. wordt een speciale apparatuur aangeschaft waarmee de rompen d.m.v. een hoge-druk waterstraal eventueel met zand te vermengen, kun nen worden schoongespoten. Ook kan op de geschoonde romp onder hoge druk en temperatuur een nieuwe teer- laag worden aangebracht. Al met al wordt het droogdok een welkome aan vulling van de reeks dienstverleningen die fa. Maaskant biedt. In het kader van een landelijke toernee hield de Ned. Zuid-Afr. Werkgemeen schap (N.Z.A.W.) afd. Goeree en Over- flakkee j.l. donderdag een openbare bij eenkomst in „Onder de Wiek" te Dirks land. Op die avond traden als sprekers op dhr. Louw en drs. Treurnigt, resp. hoofd van een Ideiu-lingenschool en predikant van de Nederduits Ger. Kerk in Z.-Afrilia. Dhr. Louw wees in zijn rede op de hechte banden met Nederland, die hun oorsprong vinden in de landing op de Kaap van Jan van Riebeeck. Z.-Afrika heeft een bijzondere ge schiedenis. Als nazaten van die eerste Nederlanders kwamen daar de Hugeno ten bij en later Engelsen en Duitsers. De nazaten hiervan vormen nu de Afrikaans en Engels sprekende blanke bevolking. De kleurling was de arbeider van deze mensen en is als zodanig ook opgevoed in de 'Westerse beschaving. De kleurling aanvaardde dat de blan ken hen regeerden in Staat en Kerk en zij waren daar gelukkig mee. De laatste wereldoorlog heeft het denken der mensen veranderd" aldus dhr. Louw. Waren de kleurlingen tot 1948 nog een aanhangsel van de blanke maat- schamppij na die tijd is de Malan geko men met zijn apartheidspolitiek waarbij hij ook van de kleurlingen evenals van de Bantoe's en anderen een apart volk wil maken. „Wat men hier apartheid noemt is in wezen het streven om iedere volksgroep te geven wat hem toekomt, bijv. zijn eigen onderwijs" betoogde spreker. De heer Louw is voorzitter van de kleur lingen onderwijsraad en ad'viseert als zodanig de minister. De kleurling heeft zijn eigen ministerie, zo ook de Ban toe's. De kleurling heeft zijn eigen po litieke rechten. In de naaste toekomst komt er een eigen parlement, eigen ge meenteraden, eigen burgemeesters, ei gen universiteiten, eigen onderwijsin- specteurs. Dit is apartheid. Wij vrezen niet voor de toekomst van Z.-Afrika, ook de Bantoe's niet. Wat wij vrezen is de overmacht uit het buiten land". In Z.-Afrika is er een^ groot on derling vertrouwen tussen de bevol kingsgroepen. Wij geloven in de be scherming van de almachtige God" zo besloot hij. Veel vrienden. Dr. Treurnigt betoogde dat hij aan het eind van de toernee tot de overtuiging is gekomen dat Z.-Afrika in Nederland veel vrienden heeft met veel begrip. Er wordt ook in Nederland minder aan sensatie gedaan. De scherpe kanten zijn er af. Bezoekers aan Z.-Afrika vin den de toestanden veel gunstiger dan de pers ze voorspiegelt. De belangrijkste slag die Z.-Afrika in Nederland gewonnen heeft is de uit spraak van het Int. Gerechtshof over Z. W. Afrika. Komende tot de bespreking van het apartheidsbeleid betoogd dr. Treurnigt dat de bevolking van Z.-Afrika niet homogeen is. Er zijn grotere verschil len tussen de volkeren van Z.-Afrika als tussen de volkeren van W. Europa met inbegrip van Rusland. Het is geen eenvoudige verdeling tussen zwart en wit, zelfs de blanken vallen uiteen in twee groepen. De Bantoe's vallen uiteen in ver schillende volken met ieder zijn eigen taal en cultuur. Het bevolkingsbeleid in Z.-Afrika is er op gericht ieder volk dat onderling verbonden is en zich onder scheid op cultureel gebied zelfbeschik king te geven. Hoe staan de kerken te genover dit beleid. Zijn zij er tegen? De kerken vormen 58°/o van de blan ken. In andere landen stelt men dat kerk en staat gescheiden moeten zijn, maar wij stellen dat er een hechte band bestaat tussen kerk en volk. Op grote momenten in onze geschie denis heeft de kerk een beslissende rol gespeeld, neem bijv. de Ie trek en de Boeren oorlogen aan het begin van de ze eeuw. Toen en ook nu werden po gingen aangewend om de band kerk volk los te maken. Men zegt de rege ring handelt onchristelijk door het apartheidsbeleid. De kerken hebben dit beleid niet ge formeerd maar een zendingsbeleid. Zij hebben het evangelie gebracht aan al die volkeren. Aanvankelijk zijn de bekeerlingen toegetreden tot de moederkerk, maar geleidelijk aan heeft men ook ieder volk zijn eigen kerk gegeven. Er zijn op de ze wijze 7 dochterkerken gesticht. Dit is een nuchter practisch zendings beleid om ieder volk zijn eigen kerk te geven met eigen cultuur, rekening hou dende met de feiten, hebbelijk- en on- hebbelij kheden. De kerk heeft de apartheid niet be dacht maar heeft dit beleid wel ge voerd bij het stichten van deze aparte kerken. De regering heeft dit beleid niet overgenomen maar wel de gedragslijn gevolgd die parallel loopt met die der kerken. De regering politiek, de kerk kerkelijk streven beiden naar zelfstan digheid der volkeren. Er zal nooit een synodaal besluit komen ter verwerping van de apartheid. Wij volgen dezelfde gedragslijn en zien ook niet in dat dit beleid fout is. Het beleid van 1 man, 1 stem dat hier als christelijk verdedigd wordt gaat niet op in een oneenvoudige samenle ving. Hieruit volgt immers dictatuur van het meerstemmige volk, neem bijv. de verhouding Nederland - China. Dit is een onmogelijke zaak. Dit weigeren wij te aanvaarden. Is dit onchristelijk? Is het ongerech tigheid dat 'Wij weigeren overheersing door één volk? Dan vinden wij geen rechten meer voor blanken en kleurlin gen en andere volken. Gerechtigheid is dat ieder volk zijn eigen regering krijgt en zelf beslist over zijn eigen zaak. Het is de taak van de overheid deze gerechtigheid te hand haven en te zoeken naar een goede on derlinge samenleving. Na deze met aandacht beluisterde re devoeringen wordt ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vra gen stellen. OOLTGENSPLAAT Dat cafébezoek en autorijden niet sa men kunnen gaan bewees j.l. zaterdag avond een aanrijding die te omstreeks 19.00 uur op de Molendijk plaats vond. Aldaar botste een personenauto, waar mede in gesloten rijrichting de Molen dijk werd gevolgd, tegen een goed ver lichte en goed rechts geparkeerde per sonenauto voor de woning van mej. H. Wagner, toebehorend aan de landbou wer J. W. uit Stad aan 't Haringvliet. De materiële schade was aanzienlijk. De bestuurder J. M. uit Achthuizen en zijn mede passagier J. de W. eveneens uit Achthuizen (Langstraat), kregen geen letsel. Gezien de rijrichting van J.M. stond die geparkeerde auto links van de rijbaan. Beide Inzittenden waren na cafébezoek aan het rijden gegaan. De gevolgen van dit alles: de eigen auto totall-loss, een andere auto zwaar be schadigd, de bestuurder een fikse be keuring en mogelijk verdere gevolgen voor het rijbewijs. De directrice van het verpleegtehuis „De Plantage" te Brielle, mevr. Klein- Willlnk, heeft zich zeer verrast getoond over het resultaat van de op Flakkee gehouden inzameling van geld en goe deren ten bate van de patiënten van het tehuis. De goederen zullen d.m.v. een bazar te gelde worden gemaakt, met de opbrengst wordt de jaarlijkse boottocht met de patiënten gefinancierd De bazar wordt in de recreatiezaal van „de Plantage" gehouden op 26 - 27 en 28 oktober. Mevr. Klein-Willink spreekt gaarne haar dank uit aan allen die hun bijdrage reeds hebben geleverd en ver wacht dat, gezien de ondervonden sym pathie ook van Flakkeese zijde voor de te houden bazar belangstelling bestaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1