ruidct*^ Zr. Van Rossum vertelde over het zendingswerk De miljarden nota Bronchiletten De kapHale bungalow van president Bourguiba van Tunis Meditatie OVERGORDIJNEN r-"C. KORTEWEG k ZOON CPJ.O. vergadert Nieuws over de fiets Sommelsdijk J. KEUVELAflR Vrijdag 6 oktober 1967 No. 3626 ONZE MAKEN UW KAMER GEZELLIGER, I^ONINGINRICHTlH^ Friiftmanifen en Frultbakies ..De Fruitcentrale' Zondassdienst artsen Middelharnis 40e jasrgang PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAHNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijik TeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avoaöa TeL 2023 Giro 167930 CHR. STREÜEKBLAD OP GEREEX^RMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEIN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS f 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Diegenen onder onze lezers, die be langstelling liebben voor de wijze, waarop de financiën van het Rijk wor den verkregen en uitgegeven, zullen reeds liebben kennisgenomen uit de dagbladen van de cijfers van de Rijks begroting 1968. Het is niet onze bedoe ling daar uitvoerig op in te gaan. Het lijkt ons wel nuttig enige lioofdpunten te bespreken omtrent de rijksfinanciën, zoals die telken jare worden gepubli ceerd bij de plechtige opening van de Staten-Generaal, wanneer de Minister van Financiën (thans professor Witte- veen) kort na de Troonrede de nieuwe rijksbegroting indient bij de Tweede Kamer. De bestudering daarvai;i is een heel karwei. De Kamerleden inoeten aller eerst de z.g. Miljoenennota, beter ge zegd de Miljardennota bestuderen. Dat is een boek van 140 bladzijden met al lerlei cijfers en toelichtingen. Voorts ontvangen zij een omvangrijk pak be grotingsstukken, bestaande uit de be grotingen van de diverse departemen ten. Daarbij komt dan ook nog het t|o«itdtxink In tqbl«tvorrn.95c^ overzicht van het Centraal Planbureau, getiteld „Macro-economische verken ning -1968", waarin het C.P.B, interes sante beschouwingen wijdt aan de hui dige financieel-economische situatie en de verwachtingen voor 1968, vergezeld van prognoses die in cijfers zijn uitge drukt. De regering stelt vast, dat de begro ting voor 1968 ons volk confronteert met de moeilijke situatie, waarin de overheidsfinanciën zich bevinden. Er inoeten weer erikele belastingverhogin gen komen. Daardoor blijft de begroting vrijwel binnen de ruimte, die door de normale groei van het nationale inko men ontstaat, zo schrijft minister Wit- teveen, maar de term „vrijwel" zullen we toch met een korreltje zout moeten nemen. De stand van zaken is namelijk deze, dat de rijksuitgaven voor 1968 zijn geraamd op 23.100 miljoen en de inkomsten op 20.300 miljoen, waaruit een tekort resulteert van 2800 miljoen of tegen de drie miljard. Wanneer we de verhouding nagaan van ons nationaal inkomen tot de rijks uitgaven gedurende een reeks van jaren dan komen we tof de ontdekking, dat het percentage steeds toeneemt. Wat is het nationaal inkomen? Dat is de totale stroom van inkomens, - die de ontvan gers ervan krijgen op grond van hun bijdragen aan het produktieproces. Het is dus het totaal van de lonen, salaris sen, inkomsten van hen, die een vrij beroep uitoefenen (artsen en advocaten e.d.), rente, dividenden, pachten, winst van bedrijven voorzover gereserveerd etc. Het is de uitdrukking in geld van onze nationale produktie; dat is de to tale hoeveelheid goederen en diensten, die in een jaar worden geproduceerd. Beide zijn steeds gelijk: drukt men de totale produktie van eeri land in een bepaalde periode in geld uit, dan vindt men het nationale inkomen. Dit neemt elk jaar toe en dit moet ook wel in verband met de bevolkings aanwas en de stijging van de welvaart. In 1938, dus vlak voor de oorlog be droeg het 5400 miljoen; in 1949 was het 15.300 m.; in 1959 bedroeg het 34.700 m. en in 1966 volgens het vermoedelijk be loop 68.600 m. Voor 1968 wordt in de oiitwerp-begroting 79.000 m. geraamd d.i. 15 maal zoveel als vóór de oorlog en een verdubbeling sedert 1960. Nu is dit lang niet allemaal zuivere groei, want er zit een flink percentage inflatie (waardevermindering van het geld) in; anders gezegd: deze inkomensvermeer- dering is voor een groot deel het ge volg van het sterk gestegen prijsniveau van goederen en diensten. De statistiek wüst uit, dat de koopkracht van 1000 oude guldens van vóór de oorlog na 30 jaar globaal gelijk staat met 4000 gul dens van nu! Met andere woorden: de waarde van ons geld is sedertdien ge daald tot op een vierde en de 5 miljard van 1938 staan gelijk met 20 miljard van nu. Wil men het reële inkomen per hoofd der bevolking berekenen, dus wat men ervoor kopen kan, dan moet ook nog de bevolkingsgroei erin verdiscon teerd worden. Sedert 1910 is onze be volking ongeveer verdubbeld n.l. van wjna 6 tot bijna 13 miljoen. We zullen met ver mis zijn, wanneer we stellen, dat het werkeiyke inkomen per hoofd sedert het begin van deze eeuw onge veer is verdubbeld. Dat is dan de wel vaartsstijging Om de geldontwaarding en de bevol- ™gsgroei bij te houden moet ons na- "onaal inkomen dus ieder jaar een stuk omhoog gaan. Dit gebeurt ook. Om ons tot de laatste jaren te bepalen: in 1964 was het 56 miljard, in 1965 ongeveer 63 ™l]ard en in de volgende jaren resp. V4 en 79 m. (de laatste cijfers zijn voorlopig of geraamd). Deze stijgingen zijn, dank zij de con junctuur, sedert 1960 bevredigend. De grote fout is echter, dat onze opeenvol gende regeringen een steeds groter deel van ons nationaal inkomen opslokken voor de rijksuitgaven, "eze bedroegen in 1960 ongeveer SVz "biljard, maar zijn nu voor 1968 ge- raamcj op ruim 23 miljard! De percen- wges van het N.l. zijn respectievelijk f •f en 29,3. Dit komt dus hierop neer, ^at bijna 30''/o van ons N.l. wordt af- DE VRIJE DIENSTKNECHT en vrijgemaakt zijnde van de zonde, zijt gemaakt dienstknech ten der gerechtigheid. Romeinen 6 18. Elk mensenhart dorst naar vrijheid. Ruw breekt men de banden stuk of rukt men al schreeuwend aan zijn ke tenen. Laat zich uitleven naar de be geerten van zijn hart. „Dat moet ik toch zelf weten", ligt in de mond van jong en oud bestorven. Alleen wanneer ik kan doen wat ik wü, ben ik echt vrij, zo spreekt het na tuurlijk hart van de onherboren mens. Het heeft een schijn van waarheid. Als kind denk je reeds gelukkig te kunnen zijn, wanneer je altijd je zin krijgt. Als opgroeiende knaap of meisje meen je vrij te zijn, wanneer je ouders zich zo min mogelijk met je bemoeien, je, in alles waar je zin in hebt, je gang laten gaan. Het doen van de wil des vleses en der gedachten schijnt een rijke belo ning af te werpen, totdat het loon der zonde wordt uitbetaald. Soms begint het hier op aarde al. Het kind begint in de jeugd de bittere vruchten reeds te plukken van het als maar verwend worden. En het nauwe lijks ontloken leven is geluiakt, eer het tot bloei is gekomen. Met een verwaar loosd lichaam en een verzondigde ziel sleept men zich voort door het vale en kale leven. Men dacht vrij te zijn, maar men wist niet dat, wie de zonde doet een dienst knecht der zonde is; ja een slaaf! Want als hij eenmaal ziet dat de be geerde vrijheid niet komt door het doen van de eigen zondige wil, dan is er geen weg terug meer. Hij wordt vastgehouden in de macht van satan, aan wie de mens, krachtens Gods rechtvaardig oordeel is overgegeven. Hoe meer een mens zich vrij tracht te maken, hoe dieper hij wegzinkt! Kijk maar om u heen. Zij die alle banden verscheuren, van God noch ge bod meer willen weten, worden de wil de beesten gelijk. Ja, zinken beneden het vee, naar het woord van de apostel Judas: „en hetgeen zij natuurlijk als de onredelijke dieren weten, daarin ver derven zij zich". En dan straks het einde, wat tevens geroomd voor de uitgaven van het Rijk. Bij menigeen zal derhalve de vraag opkomen of het dan geen verschil meer maakt of we een ultra-progressief ka- binet-Cals hebben of een gematigder kabinet-De Jong, anders gezegd: of de christelijke partijen regeren met de P. v.d.A. of met de V.V.D., m.a.w. of Von deling dan wel Witteveen'minister van Financiën is. Het lijkt er inderdaad veel op, dat het allemaal lood om oud ijzer is. Men moet hierbij echter wel in aan merking nemen, dat het allergrootste deel van de begroting al tevoren vast ligt, welke regering er ook komt. De kosten van het onderwijs, de defensie, het verkeer en de woningbouw om maar niet meer te noemen zijn in allerlei wetten, plannen op langere ter mijn etc. vastgelegd. Daaraan is elke opvolgende regering gebonden. Daarbij komt, dat de bevolking blijft toenemen, het verkeer evenzeer, het aantal stu denten en leerlingen van lager en mid delbaar (voortgezet) onderwijs idem enz. Voorts zit elke regering met een voortgaande inflatie. Het is derhalve zeer moeilijk om de begroting ingrij pend te drukken. En daarbij mag men niet vergeten, dat ook een kabinet zo als dat van Zijlstra en De Jong terdege rekening moet houden met het parle ment, ook met de eigen partijen. Door dat een deel van de K.V.P. en vooral de A.R.P. tegenwoordig in progressivi teit niet onderdoen voor de P.v.d.A. kunnen de bewindslieden, ook al zou den ze het willen, een begroting niet zodanig uitkammen, dat de tendens om steeds maar meer uit te geven in be duidende mate geremd wordt. Alles en iedereen wil tegenwoordig progressief zijn en politieke heren zijn doodsbang kiezers te verliezen door straffe bezui niging op de uitgaven. Als de liberalen van voorheen hun geestverwanten van nu eens konden gadeslaan, zouden ze zeggen: dat zijn geen liberalen meer, het zijn socialisten! En daarom is het verschil tussen de regering-De Jong en die van Cals niet zo bijster groot. Er is een klein accentverschil, maar dat is ook alles. Een radicale ombuiging van het beleid is er niet by. En daar zou den we toch heen moeten. In plaats van steeds meer overheidsbemoeiing en stijgende subsidies moet veel meer aan de maatschappij zelf worden overgela ten. Onze indruk is echter, dat we nog altijd juist de andere kant uitgaan. het begin is van het eeuwig lijden in de hel, waar de worm niet sterft en het vuur niet wordt uitgeblust! Hoe zal u en ik nu van deze weg worden afgebracht en van dit vreselijk vonnis bevrijd worden? O, wonder van Goddelijke barmhar tigheid en genade! Vrijgemaakt zijnde roept Paulus uit: Door wie? Door Jezus Christus! Hij is ingegaan in het huis van de sterkge- wapende, heeft hem gebonden en zijn vaten ontroofd. Hij heeft er een dure prijs voor moeten betalen. Nee, niet een satan, maar aan Zijn Vader, die ze krachtens Zijn rechtvaardigheid aan de beul had uitgeleverd. O, die prijs is groot geweest. Hij heeft Zich vernederd tot de dood, ja de dood des kruises. Vervloekt, bespot, bespuwt, geslagen, te schande gemaakt, vernederd door God en mensen tot in de hel. Daartoe gaf God Hem over. O, eeuwige onuitsprekelijke liefde des Vaders.'Het bloed van zondaren, zo als u en ik, hoger geschat dan het bloed van Zijn enigst Kind. Voor walgelijke vijanden alles gegeven wat Hij had, Zijn Enige, Zijn Izak. Maar ook eeuwige liefde des Zoons. Hij gebond, opdat Hij ons zou ont binden. Waarvan? van de zonde! Vrijgemaakt van de zonde. Dat betekent, verlost van de heerschappij van satan, onder een andere Koning gekomen. Het betekent, een nieuw hart te heb ben ontvangen en nieuwe genegenheden om nu ook het oude leven te kunnen verlaten en met de zonde te kunnen breken. Vroeger was dat niet mogelijk, ook al merkten we soms iets van de vrese lijke gevolgen der zonde. Maar nu, een vernieuwde wil die zelf ook wil wat Godi:, wil. Nu mag ik alles wat ik wil en wordt ik al gelukkiger in het volgen van die wil. Zoals ik vroeger door mijn verdorven wil werd voortgesleept en steeds ellen diger werd, zo gaat het nu van kracht tot kracht, totdat ik voor God in Sion zal verschijnen. Zijn er dan geen grenzen? O ja, de grens van mijn wil is de liefde, door de Heilige Geest in mijn hart uitgestort. Die liefde, die mij doet uitroepen: hoe lief heb ik Uw wet, zij is mijn be trachten de ganse dag. Vrijgemaakt! En nu dienstknecht van de gerechtigheid. Onder het juk en toch vrij. Dragende Christus' last en toch niet vermoeid. Hoe kan dat? Och, Zijn juk is zacht en Zijn last is licht. Wie zo niet vrijgemaakt wordt, blijft voor eeuwig gebonden. Gevoelt u behoefte aan deze verlos sing? Knellen de banden u nooit? Is er nooit eens een lichtstraal in uw hart, waardoor u zeggen moet: o ik, el lendig gebonden zondaar? Als de vrijheid der kinderen Gods u voorgehouden wordt en u ziet hoe zij wandelen in het licht van Gods vrien delijk aangezicht, wordt het u dan nooit eens droef te moede? Zo ja, er is redding, omdat er een Redder is. Zijn naam is Jezus en Hij woont bij verbrokenen van hart en verslagenen van geest. Reeds voor het hongeren en dorsten naar Zijn liefde geef ik de wereld prijs. En ik geloof dat Hij mij, is het dan niet over een pad met rozen, dan toch door doornen en distelen thuis zal brengen. Het schip, waarop Jezus stuurman is, zal door de duivel geen schipbreuk lij den. Want Hij is de Overste van de Koningen der aarde. Wat ongemakken en zeeziekten moge ons kwellen, omdat een zee van ramp met haar golven slaat, maar het is ge noeg dat Hij aan het roer staat en de koers naar de haven weet. Laat ons dit leren, kinderen Gods, er kunnen geen twee kapiteins op het schip zijn. Als u meent, dat Hij de weg weet en u weet het en gelooft het, laat Hem dan Stuurman, en wacht al wakende totdat de dag aankomt en de schadu wen vlieden. Ik weet in mij is niets dan nacht. Van binnen is het duister. Maar buiten mij staat hemelpracht. De zon in al haar luister. Wat ik bezit, wat mij verbeidt. De stof van mijn verblijden. De zon van mijn gerechtigheid. Is Christus in Zijn lijden. Vlaardingen. L. Huisman. Speciaal In het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Wegtdyk 36 MIDDELHARNIS Onze medewerkers Han en Riens Boomsma brachten kortgeleden een bezoek aan Tunis. Hun indrukken vindt u in het interessante verslag op de voorpana van het derde blad. Op een door haar voor de zendings- krans „Prisca" der Ger. Gemeente te Dirksland gehouden dia-avond heeft Zr. van Rossum met verlof thuis van de zendingspost in Nigeria een en ander certeld en laten zien van het werk en de omstandigheden waarin zij op het zendingsterrein haar dienend werk doet. Zr. van Rossum wees erop dat Nige ria in een binnenlandse oorlog is ver wikkeld en dat de stammen tegen el kaar ten strijde trekken. De wegen zijn bijna onbegaanbaar en men stuit steeds weer op rivieren waarover geen bruggen maar hooguit wat aan elkaar gebonden palen liggen waarover men de oversteek kan wagen. Zr. van Rossum vertelde dat het ge bied waarin zij werkt ongeveer zo groot is als de helft van Nederland. Éénmaal in de 6 a 8 weken wordt voor de nodige inkopen naar een dorp ge reden dat zo'n 250 km verwijderd ligt! Meer vertrouwen In de drie jaar die in het gebied gewerkt werd zijn plm. 7000 patiënten geholpen. Zij overwonnen hun schroom al spoedig. In de beginperiode meld den zich hooguit tien patiënten per dag maar hun aantal is al tot 200 per dag gegroeid! Enkele Nigerianen helpen daarbij en ook worden er een aantal opgeleid tot verpleegster of tot het werk op het laboratorium. Zr. van Rossum besefte dat de nood U hoeft voor Uw nieuwe banden niet naar Rotterdam. Wij geven immers óók lOVoü! GARAGE KNöPS - Sommelsdijk (voor gebruikte wagens: speciaal Vrijdagsavonds) Van zaterdag 7 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 9 oktoher v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, Tel. 2117, Middelhamis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. OostflaKkee: Dienst heeft dokter Buth, tel. 01871- 306, Den Bommel en dokter Voogd, Tel. 01874-259, Oude Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan, telefoon 01877-234, Melissant. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 8 okt. hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholen en dok ter de Looze, tel. 01667-400, Oud Vosse meer. nog maar voor een deel gelenigd kan worden. Er komen nog tal van ziektes zoals bloedziekten, schurft, dysentrie, lepra voor. Er worden medicijnen ver strekt doch wanneer die niet direct hel pen gaan ze tot hun goden of naar de toverdokters. Het gebied heeft in de droge periode erg te lijden van de droogte. Naast voorlichting op allerlei gebied, o.m. gezondheidsleer, hygiëne en handwer ken wordt de Boodschap van het Evan gelie uitgedragen aan die mensen die in de meest primitieve omstandigheden leven. Zr. van Rossum wees daarbij op de grote taak die op ieders schou ders rust en die op ieders weg is ge plaatst. Gods Woord wordt ook daar verkondigd en Hij werkt door Zijn Geest: „Zullen zij u voorgaan?" zo be sloot Zr. van Rossum. De avond werd besloten met dank gebed en het zingen van Ps. 87 vers 1 en 3. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: plastic tafelkleed; rode portemonnee met knipsluiting; ring met 3 sleutels; bruine plastic kinderporte monnee; plastic regenjas; groene kin derportemonnee; hondenriem; bruine trui en plastic zak; sierring van outo- wiel; bril met donkerbruin montuur; wit bruidtasje; dameshorloge merk „Ge- vea" met zwart bandje; autosleuteltje van Taunus; rode kinderportemormee; armband; bruine fietstassen; rode kra- lenarmband; gestreepte tas; donker blauw kinderjack; daresparaplu; ring met autosleuteltje; zwartbruin hondje; huissleutel; 12 jute zakken; bromfiets sleutels; bruine handtas; grijze motor overall; bietenspade; sleutel nr. 4; oud bijbeltje met zwarte band; ringetje met 2 sleutels. Verloren: Snoer gitten met zilveren sluiting; grijze damesfiets; zwarte por temonnee; polshorloge merk „Ponti- ac"; etui met bril; lipssleutel; groen man Chester jasje, ring met 4 sleutels; wit babyschoentje; lectuurmand; pak met 6 dozijn rollen closetpapier; paar bruin suede handschoenen; bedelkettinkje met 5 bedeltjes; bruin jongensjack; bedel kettinkje; snoer witte parels; groen plastic regenbroek; bruine blokfluit; paar witte rubberlaarsjes; zak met re genkleding; grijs regenpak en scheer- apparaat; herenhorloge merk „Indus"; oude damesfiets; zwarte regenbroek; groen dekzeil; bruine kinderportemon nee; wit kinderschoentje; zwart jon gensjack; oranje damesparaplu; oude herenfiets; goudkleurig dameshorloge. Inlichtingen omtrent vorenstaande voorwerpen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Hoflaan 52 te Middelhar nis, tel. 01870-2444, dagelijks van 8 tot 18 uur. VOOR DEltff W^^^ _w—MflIlD ni NAAP DE HIDDELHRRNrS-TEL:Z328 De afdeling Flakkee van de C.P.J.O. houdt a.s. vrijdag 13 oktober een bij eenkomst in „Onder de Wiek" te Dirks land, 's avonds 7.30 uur. De avond wordt verzorgd met medewerking van reisbureau Voogd door Hotelplan. Er worden enkele films getoond o.m. van Afrika, Zwitserland en Oostenrijk. Le den van de C.B.T.B. en de C.P.J. zijn hartelijk welkom. WIJZIGING VAN DE PACHTNORMEN Het ligt in het voornemen van de regering in de loop van oktober te ko men met een besluit tot wijziging van de pachtnormen. Door deze wijziging zullen de pachten voor los land, land met opstallen, glasopstanden enz. die door de grondkamers op hun toelaat baarheid worden beoordeeld, worden verhoogd. Zij worden aangepast aan de feitelijke situatie. De pachtnormen waren sedert 1964 niet meer gevnjzigd. (N. R. Crt.) ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS VARIA ARTIKEL 32 Op een oecumenische bijeenkomst ontmoette ds. Buskes eens een vrijge maakte broeder. Deze stelde zich aan ds. Buskes voor, noemde zijn naam en zei daarbij: Artikel 31. Ds. Buskes antwoordde: „Buskes, ar tikel 32". Het gezicht van de ander was een groot vraagteken, maar ds. Buskes vervolgde: „Ja, want mijn artikel is psalm 32: „Welzalig hij, wiens zonden zijn verge ven"." (Centr. Weekbl.) FIETSBOEKJE VOOR ROTTERDAMMERS. Van het door Hans Haven, Jaap Mennema en Peter Nijhoff samenge stelde boekje: „Rotterdammer, waar heen?" (Uitg. Nijgh Van Ditmar) is zo juist een tweede, gewijzigde druk verschenen. Het boekje bevat informa tie voor fietsers, bromfietsers en wan delaars, geeft een aantal tochten en is voorzien van routekaartjes. HUWELIJKSREIS OP DE FIETS. De opera-ster Kathleen van Osten- gaard, diva van de New Yorkse Me tropolitan, die in alle hoofdsteden van de wereld triomfen heeft gevierd is on langs in het huwelijk getreden met de Nederlandse metselaar Theodorus Hu- bertus Janssen die haar in de toekomst op al haar reizen zal begeleiden. Hun eerste tocht werd een huwelijksreis door Nederland op de fiets! MEER FIETSEN IN RUSLAND. Volgens gegevens van het Russische centrale statistiekbureau werden er in 1966 in de Sowjet-Unie vier miljoen fietsen geproduceerd. Dat is een stijging ten opzichte van het voorgaande jaar van 5%. AMERIKAANSE SCHOLIEREN FIETSTEN DOOR EUROPA. Vijftien Amerikaanse scholieren fiets ten deze zomer door Europa. Start plaats van de acht weken durende tocht was Amsterdam, waar ook de benodig de fietsen werden gekocht, omdat voor zo'n lange tocht een eigen fiets naar eigen keus toch beter en voordeliger is dan een huurfiets.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1