n.N.W.B. telt één miljoen leden De komende P.I.T. collecte bruidsfoto's il Zanguitvoering in Herv. Ki te Sommelsdijk Che^ Veilig Verlieer in Meiissant De a Voorlichtingsavond Teclinisclie Scliool Middelharnis Plaatseliili nieuw Nieuws uit Zeelaii uw D Dammen Wetenschappelijk Genoütschap I Ook voor Witte pompen garanderen benzine-l(waliteit Veemarfc! iotterdam Herziene regeling van de bedrijfsbeëindiging in de landbouw op i(ontst I- li'', ft l.l ir '■j '■'1 INGEZONDEN Zendingslcalender FOTOGBAFIE J. ZANDSTRA SOMMEI^DUK Pasen op een vaste datum Spoor-snelweg in de Bondsrepubliek Marlitbericht bloembol len-ibioemen Ettense veemarkt Ons nie had. Komt U kuni Aluminium wandrek systeem voor de doe-het-zelver Westi? Binnen Bladz. 2 „EI liANDEN-NIEUWS" Vrijdag 6 oktober iJ i' 1.' if II i ■1' (i ,'i 1 'l'l «j| A.N.W.B.-bydragen voor verkeer en recreatie: Telefooncellen op parkeerplaatsen. Donatie voor Deelerwoud. De Koninklijke Nederlandsclie Toeris tenbond A.N.W.B. lieeft dezer dagen zijn miljoenste lid geboekt. Aangezien de Toeristenbond zijn leden werft op diverse plaatsen bijkantoren, vyegen- wachtstations e.d. en bij diverse functionarissen wegenwachten, pro pagandisten etc. zowel mondeling, telefonisch als schriftelijk kan onmo gelijk worden vastgesteld wie het mil joenste lid is. Daarbij komt dat periodiek ook leden bedanken. Het inboeken van nieuwe leden ge schiedt overigens met een het laatste jaar gemiddelde frequentie van drie leden per twee minuten (werktijd). De A.N.W.B. is van mening, dat noch door het lot, noch op welk andere kunstmatige wijze ook een van de nieu we leden als miljoenste lid moet wor den aangewezen. Ter gelegenheid van het bereiken van het miljoenste lid zal de A.N.W. B. voor het Nederlandse volk en met name voor de weggebruikers tele fooneellen voor openbaar gebruik plaatsen op ca. 40 daarvoor het meest in aanmerking komende par keerplaatsen langs de autosnelwegen Tevens geeft de Bond een donatie van 50.000 gulden aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonimienten in Nederland als bqdrage in de re cente aankoop van het Deelerwoud. Deze laatste gift is afkomstig uit het in 1958 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de A.N.W.B. gevormde P. F. Zimmermanfonds. Uit dit fonds kun nen bepaalde schenkingen worden ge daan aan instellingen op het gebied van natuur- en stedeschoon, recreatie enz. wanneer daarmede de A.N.W.B. bijzon der sympathieke doeleinden worden na gestreefd. Uit de ervaringen op de wegenwacht stations is de A.N.W.B. gebleken, dat automobilisten tijdens hun reis vrij fre quent behoefte hebben aan telefonische verbindingen. Weliswaar wordt in deze behoefte langs de autosnelwegen voor een deel voorzien door de telefoons, die aanwezig zijn in de benzinestations, de wegrestaurants en de wegenwachtsta tions, doch al deze voorzieningen liggen veelal op zo grote onderlinge afstanden, dat zij beslist niet kunnen voldoen aan de potentiële behoefte. Daar de A.N.W.B. al sinds jaren het grote belang van meer communicatie mogelijkheden langs de weg onderkent en propageert, heeft de Bond gemeend •de gemeenschap, en de weggebruikers in het bijzonder, geen grotere dienst te kunnen bewijzen dan thans ter gelegen heid van het bereiken van het miljoen ste lid voor hen deze mogelijkheden vergroten. Het betreft binnenkort te plaatsen telefooncellen, waarvan het aantal binnen 2 a 3 jaar zal worden uitge breid tot de geplande veertig. Het ligt in de bedoeling van de A.N.W.B. de eerste telefooncel te installeren op een parkeerplaats aan de nieuwe Zuiderzeeautoweg bij Nijkerk, die ver van .alle bebouwing verwijderd Ugt. De cellen zullen in nauwe samen werking met de P.T.T. worden ge plaatst, doch duidelijk herkenbaar zijn als A.N.W.B.-object. Zij zullen worden voorzien van de nieuwe P.T. T.-dubbeltjesautomaat, zodat men in het gehele land iedereen telefonisch kan bereiken. Voor de aanleg van een eerste serie van deze telefooncellen heeft de A. N.W.B, een bedrag van 100.000 gul den uitgetrokken. Zolang de autosnelwegen nog niet van praatpalen zijn voorzien, zullen de ze telefooncellen daarvoor een beperkte vervanging kunnen vormen, aangezien men uiteraard ook bij ongeval of pech via deze telefoons de nodige hulp kan inroepen. Wanneer het praatpalenpro- bleem eenmaal is opgelost moeten de telefooncellen worden beschouwd als een voorziening voor algemene commu nicatiedoeleinden los van een praatpa- lennet, dat alléén zal dienen voor alar meringsdoeleinden. Om verschillende redenen, lijkt het mij dienstig over deze zaak iets te schrijven. Het is my n.l. gebleken, dat er bij sommige mensen nog onbekend heid bestaat over het Protestants In terkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) zijn sa menstelling, zijn doel en de wyze waar op het zijn doel wU bereiken. De col lecte wordt gehouden van 9 t.m. 14 ok tober a.s. Eerst dan iets over de samenstelling: In het P.I.T. werken o.m. samen de hoofdvlootpredikant en 83 legerpredi kanten, de hoofdluchtmachtpredikant en 26 luchtmachtpredikanten, de Kon. Mil. Bond „Pro-Rege", met in Neder land 53 Protestantse Militaire Tehuizen en 6 in Duitsland en momenteel plm. 85.000 leden, de Chr. Mil. Bond van Oost en West, met militaire tehuizen overzee, (Aruba, Curagao en Suriname), de nationale officierenvereniging, de nederlandse christelijke onderofficie renvereniging en de prot. werkgroep in de vereniging van beroepsschepelingen bij de zeemacht. Zoals U ziet een heel lijstje. Het P.I.T. vervult dus eigenlijk dezelfde functie als één van de drie vakcentralen. U kunt dan ook nooit lid worden van het P.I.T., maar wel van de bij haar aangesloten orga nisaties. Het P.I.T. secretariaat en het centraal collecte comité zijn gevestigt: Geestbrugweg 91, Rijsvsrijk (Z.H.). Het gironummer is 5163. Het doel: Het doel van het P.I.T. is de leger- predikanten en de bij haar aangesloten organisaties financieel te steunen. Voor dit doel wordt per jaar één kerk en één straat- of huis aan huiscollecte gehou den. De kerkcoUecte zo mogelijk in het voorjaar de andere collecte in het na jaar. De totale opbrengst was in 1966 563.667,63, waarvan 87.367,72 door de gezamelijke kerken was bijeengebracht. Als ik U nu echter mededeel dat de ge zamelijke legerpredikanten, die ook uit verschillende kerken voortkomen, uit deze pot 125.000,ontvangen, dan bij kt üieruit dat de kerken nog niet op brengen wat hun legerpredikanten ont vangen. Dit ligt niet aan de kerken waar wel gecollecteerd wordt, doch aan de vele plaatselijke kerken die dit niet doen. Het geld dat deze legerpredikan ten krijgen is niet voor hun salaris, (de ze worden door het Rijk betaald), maar voor het verspreiden van lectuur, Bij bels en Bijbelgedeelten onder de mili tairen. Andere activiteiten van het P.I.T. zijn: het verzenden van Kerstpakketten voor onze militairen overzee, wat zeer op prijs gesteld wordt. De zieke mili tairen in Nederland worden rond de Kerstdagen ook niet vergeten en de wachtposten in de Kerstnacht worden ook bezocht. Ook worden in de militaire tehuizen verantwoorde culturele avon den gegeven. De werkwijze: Elk jaar komen de in het P.I.T. sa- menwerkenden bijeen om het percen tage van de collecte opbrengst voor elk der deelnemers vast te stellea Ik ver klap U daarbij geen geheim wanneer ik zeg dat Pro Rege hiervan het groot ste percentage ontvangt, want zoals U zult begrijpen heeft zij ook de grootste kosten bij de exploitatie van haar te huizen, benevens de zorg voor de nieuwbouw en uitbreiding waar dit no dig is. En het is juist in de sector waar de bezuinigingsslagen van de Minister van Defensie gaan vallen. Dit doet de ze zeer tegen zijn zin, maar hij kan ook niet anders, wil hij met zijn begroting enigszins uitkomen. Inplaats dus van verruiming van subsidie (wat gevraagd was) zal inkrimping in de kapitaal sector plaats hebben. Dit betekent dus dat Pro Rege zijn nieuw- en verbouw plannen over een langere termijn moe ten uitsmeren. TenzijChr. Neder land zijn taak verstaat en Pro Rege het geld verschaft om zijn voorgenomen plannen uit te voeren. Dit kan op twee ërlei manier. In "de eerste plaats door opvoering van het ledental. Het moet m.i. mogelijk zijn dit op te voeren tot 100.000. Als elke afdeling en corres pondent zich inspant om dit doel te be reiken, is dit haalbaar. De plaatsen waar gewerkt wordt bewijzen dat. Ver leden jaar plaatste ik een lijstje van alle gemeenten op Flakkee met het aan tal leden en wat zij bijeen brengen. Hierin was nog al wat variatie, en dat is eigenlijk het beeld van geheel Neder land. Op plaatsen waar gewerkt wordt, worden leden gewonnen. Waar niet ge werkt wordt, komt men zich niet aan melden, de mensen willen nu eenmaal gevraagd worden en al zal men zijn hoofd wel eens stoten, velen zijn bereid om lid te worden van Pro Rege. De tweede manier is, de opbrengst van de P.I.T. collecte zo hoog mogelijk op te voeren. Gelukkig beweegt de landelijke opbrengst zich steeds in stij gende lijn. Alleen al in 1966 een meer opbrengst tegenover 1965 van ruim 41.000,Op grond van deze cijfers zou dit jaar de zes ton haalbaar zijn. Het blijkt dus dat men het belang van de geestelijke verzorging onder de militairen steeds meer inziet. Op elke plaats van Flakkee wordt de P.I.T. col lecte gehouden. Wanneer dus in de week van 9 t.m. 14 oktober a.s. de col lectanten bij U aankloppen (zij doen dit geheel belangeloos) stelt hen dan niet te leur, maar geef naar vermogen. Dat het nodig is heb ik U in het voorgaande geschetst. Laat onze mili tairen gevoelen (het zijn toch onze zo nen!) dat er een thuisfront is dat he^i iets aan huiselijkheid wil vergoeden via de militaire tehuizen. J. H. Bestman Pr. Bemhardlaan 25, Dirksland. Rayonvertegenwoordiger van de Kon. Mil. Bond, „Pro-Rege". Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" te Sommelsdijk van maandag 2 oktober. Afdeling I H. Groenendijk I. Koese 2O K. Vis F. Noordijk afgebr. P. Noordijk J. Lodder 11 B. Vis C. Zoon 1—1 A. Verolme J. Dekker 0—2 Afdeling II A. Krijgsman L. Bruggeman 2O A. V. d. Sluys W. v. d. Boogert 2-0 M. V. Lente B. Roetman 2-0 C. Polder J. v. Es 2-0 A. Knape G. Knöps 11 Afdeling III T. V. Brussel W. v. Dongen 2O A. V. Gulik W. Westhoeve 2—0 H. Noordijk L. v. d. Veer 2-0 J. Verbiest J. Verhoeckx 2O C. V. Binsbergen M. Breeman 2O Eén der eerste kalenders van 1968 die we dit jaar zagen is de voor de eerste keer uitgekomen zendingskalender van de Geref. Gemeenten. Deze fraaie kalender met kleurenfo to's van de zendingsgebieden in Nigeria en W. Irian is voor de bijzonder lage prijs van 1,95 verkrijgbaar bij de plaatselijke zendingscommissie en bij dhr. Polder, Hogelaan 10, Vlaardingen. In de aula van de Technische School te Middelharnis wordt a.s. dinsdag avond, 7.00 uur een voorlichtingsbijeen komst gehouden. De avond is in de allereerste plaats bedoeld voor het geven van algeme ne voorlichting. Voor het voeren van; persoonlijke gesprekken met de lera ren zullen in de loop van het cursus jaar aparte avonden worden gereser veerd. Over de volgende punten zal wor den gesproken: Technisch Onderwijs op Goeree en Overflakkee. De schoolhuis- houding (ordemaatregelen, absenturen, werkkleding, e.d.). Een taak voor de ouders. Huiswerkcontrole. Geestelijke vorming op school. Het schoolfonds. Studietoelage. Seksuele voorlichting. ---------O--------- Vrijdagavond, 13 oktober, te 8.00 uur wordt voor het Wetenschappelijk Ge nootschap, in de aula van het Rijks- atheneum te Middelharnis, een lezing gehouden door prof. dr. D. Harting te Amsterdam over het onderwerp: „Het gebruik van Atoomenergie". Tussen meer dan 250 exploitanten van witte of vrije benzinestations en de uitgeversmaatschappij „Interprint" N.V. te Deventer (uitgever van het maand blad Goedkoop Rijden) is een regeling tot stand gekomen volgens welke aan alle klanten van deze pompen volledige garantie wordt gegeven wat betreft de kwaliteit van de te leveren benzine. Een ander komt hierop neer dat wan neer een motor storingen vertoont, de ze gratis door een neutrale instantie (ANWB) kan worden onderzocht. Mocht hierbij blijken dat er inderdaad schade is ontstaan tengevolge van het gebruik van witte benzine, dan worden de re- paratiekosten voor lOO'/o vergoed. De deelnemende benzinepomphouders zijn er van overtuigd dat door de ge troffen regeling aan een eventueel nog bestaande terughoudendheid ten aan zien van de vrije benzine elke grond wordt ontnomen en iedere autobezitter zonder enige vrees niet-prijsgebonden benzine kan tanken. De initiatiefnemers menen zich vol ledig achter de garantieregeling te kun nen plaatsen, daar men in de praktijk voldoende bewezen acht, dat er tussen de z.g. merk- en vrije benzine geen enkel verschil bestaat. Nationale en religieuse feestdagen, die midden in de week vallen en dus met de kalender verschuiven veroor zaken industrie en handel meer moei lijkheden als wanneer zij zouden wor den gevierd in aansluiting op de nor male vrije dagen, dus bijvoorbeeld op maandag. In de Verenigde Staten is thans een wetsontwerp aan de orde dat de viering van tenminste vier nationale feestdagen definitief aan de maandag van de week koppelt, waarin de datum van de feestdag valt. Een ander vraag stuk is thans internationaal opnieuw aan de orde: het fixeren van de Paas dagen. Reeds de Volkenbond heeft zich met dit vraagstuk bezig gehouden. Pa sen valt op de eerste zondag, volgende op de volle maan, die aan de hemel verschijnt na het tijdstip daarop dag en nacht even lang zijn. Deze ingewik kelde formule leidt ertoe, dat Pasen verschuift van de ene zondag op de andere ergens tussen 21 maart en 25 april. Thans wordt overwogen een dag tussen dze beiden te kiezen, bijvoor beeld de eerste zondag na 21 maart. Goede Vrijdag (in vele landen geen gedenkdag) blijft natuurlijk op de vrij dag vóór die zondag. (DIA). De Duitse Bundesbahn, de spoorweg maatschappij van de Bondsrepubliek, overweegt plannen voor de aanleg van een speciale spoorweg dwars door West Duitsland, van Hamburg via de Roer naar München. Deze spoorweg zou een zeer speciaal doel hebben: hij zou al leen worden gebruikt voor verkeer met auto-treinen, die met grote snelheid het traject kunnen afleggen. De Duitse snelwegen kunnen het verkeer niet meer verwerken en uitbreiding daarvan zou duurder komen dan een tweebaans spoorweg. Deze zou namelijk niet min der verkeer kunnen verwerken dan een zesbaans autoweg en, alleen al door besparing op de benodigde grond veel goedkoper zijn. Voor het eind van het jaar zullen de definitieve plannen worden ingediend. (DIA). MIDDELHARNIS Oud-inwoner Beschier Fassee overleden Op de hoge leeftijd van bijna 98 jaar is de oud-Middelharnisser Beschier Faasse overleden. Hij werd sinds jaren verpleegd in het Tehuis voor ouden van dagen der Ger. Gem. aan de Avenue Concordialaan 70 te R'dam. Dhr. Faas- se heeft, toen hij te M'harnis woon achtig was, op de vissloepen gevaren. Verkoopdag. Na een jaar hard wer ken gaan het bestuur en de leden van de vereniging Eenheid en Arbeid van de hervormde kerk een verkoopmiddag en -avond organiseren op 11 oktober. De verkoping zal gehouden worden in het verenigingsgebouw aan de Ring te Middelharnis. Om half twee 's middags zal ds. K. Schipper de verkoopdag openen, waar na de verkoping kan gaan beginnen. Die zal duren tot half zes en 's avonds van half zeven tot 10 uur. Er is een grote sortering artikelen aanwezig voor groot en klein, voor een ruime en een smalle beurs en er kan zelfs gebreid worden op bestelling. Bovendien zijn er diverse aatracties. Moe van het „win kelen", kan men rustig een kop thee of koffie drinken en de kinderen limonade. Vredesweek. Van 8 tot 15 oktober or ganiseren de gezamenlijke kerken in Nederland een Vredesweek. In de week zal er gesproken, gedacht en gedebat teerd worden in vele gemeenten van ons land over „Geen spreiding van kernwapens, wel spreiding van wel vaart". Op de eerste dag van deze week, zondag a.s., zal in het kerkgebouw van de Buitengewone Wijkgemeente i.w. te Middelharnis een jongerendienst ge houden worden, die het karakter heeft van een preach-in over de de vrede. Jongeren vanaf 15 jaar zijn daar welkom om te zingen, te spreken en te debatteren. LISSE De aanvoer voor de lever bare veilingen van de Bloembollenvei ling H.B.G. was deze week beduidend minder dan vorige week. Daarentegen was er nog veel vraag door de export, waardoor diverse soorten weer iets in prijs aantrokken. Narcissen komen er weinig meer en gaan voor beste prijzen van de hand, vooral de DN. Il en III. Op de vrije bloemenveiling van HBG bleven de prijzen, bij een ruime aan voer, op een redelijk peil. Vooral in het begin van de week waren de bloe men duur, zo gaf men b.v. voor gla diolen 1,00—1,20 per bos. Anjers 0,26— 0,29 per stuk. Irissen 2,00—2,25 per bos. Later in de week liep de prijs, mede onder invloed van het warme weer, iets terug zodat we vrijdag met enkele dubbeltjes minder per bos ge noegen moesten nemen. Enkele noteringen: Gladiolen Albert Schweitzer 1,00—1,23, Dr. Salk 1,00— 1,15, Pres. Kennedy 1,051,12, Spie and Span 1,011,21, Chrysanten (pluizers) 0,14r—0,31 per stuk, Troschrysanten 0,54 1,15 per bos. Op de veemarkt van woensdag 4 oktober 1967, werden aangevoerd 65 runderen, 10 stuks kleinvee en 2 paar den. Het aanbod van runderen was ruim, de handel oplevend en de prijzen iets hoger. Het aanbod van slachtvee was rui mer met stugge handel en de prijzen zeker niet hoger. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900 1375, guste koeien 850—1175; kalf vaar zen 800—1275; pinken 500—700; graskal veren 400550 paarden 700—1000; vet te koeien 3,50—3,80 per kilo geslacht. ROTTERDAM 3 okt. Aanvoer: to taal 2883 dieren, waarvan slachtrunde- ren 150, gebruiksvee 715, kalveren 250, graskalveren 393, nuchtere kalveren 1101, varkens 4, biggen 22, paarden 7, veulens 12, schapen 191, bokken/geiten 38. Weekaanvoer 4274 stuks. Prijzen: slachtrunderen 395—425, 230 —335, stieren 400—460, worstkoeien 300 —335, kalf- en melkkoeien 1050—1500, vare koeien 6501100, vaarzen 725 800, pinken 500—675, graskalverien 280—430, V. kalv. 345—365, 300—325, nucht. kalveren 165175, mestkalv. 160—230, schapen 90—120, lammeren 100—145. Tijdelijke opschorting axmvrage- mogelijkheid Naar het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft medegedeeld, wordt met ingang van 1 oktober 1967 de mo gelijkheid tot het indienen van aan vragen om een vergoeding voor be drijfsbeëindiging in de landbouw (sa neringsregeling) tijdelijk opgeschort. Wijziging van de tegen'woordige re geling voor de bedrijfsbeëindiging is n.l. in de laatste fase van voorberei ding. De opschorting zal dan ook per 1 januari 1968 eindigen of zoveel eerder als de gewijzigde bedrijfsbeëindiging van kracht wordt. In dit verband is reeds eerder opschorting van de be drijfsbeëindigingsregeling II, die in plaats van maandelijks uit te keren vergoedingen onder bepaalde omstan digheden een uitkering ineens bij be drijfsbeëindiging mogelijk maakte, ver lengd eveneens tot uiterlijk 1 januari 1968. Voor het concert dat j.l. Woensdag avond in de Herv. Kerk te Sommels dijk werd gegeven bestond een grote belangstelling. Dit concert werd gege ven door het Dameskoor „Ons Koortje" en het bekende Sommelsdijkse Man nenkoor „Ons Koor" onder leiding van de Flakkeese musicus Gerrit Zoon, met de organist Feike Asma en Mevr. v. Schuppen van Balsvoort sopraan. Gerrit Zoon heeft met zijn koren het publiek beslist geboeid in de verschil lende uitvoeringen, zeker tijdens het optreden van het Mannenkoor, waar mede hij in de loop der jaren mooie prestaties heeft bereikt. Het Dameskoor opende met „Pueri Herraerum" van Giovanni Pierluigi da Palestrina, een bekende componist uit de Renaissance, Dit werkje vraagt een behoorlijke zangtechniek, gezien de po lyfone opbouw, die tijdens de vertolking wel eens moeilijkheden opleverde. Ook het „Salvum fac Regum" van Sacchine, kwam nu niet bepaald mooi uit de verf. Het romantische „Gott meine Zuver- sicht" van Franz Schubert lag het da meskoor beter. Het kreeg een fraaie vertolking. Tijdens de vertolking van Alter Baum van de Zwitserse romanticus Arthur Honegger, maakten wij al dadelijk ken nis met de grote homogeniteit van het Mannenkoor, samen met haar dirigent, die het stemmenmateriaal een zekere bezieling geeft. Dit kwam wel zeer uit in het laat-romantische „Veni Creator Spiritus" van Alphono Diepenbrock, en het Gloria van de dirigent zelf. De spanningen en dynamiek werden boei end vertolkt. Van de dirigent Gerrit Zoon werden nog twee composities uitgevoerd, zijn „Kyrie en Sanctus", ge.;chre« voor sopraansolo, groot koor en orlj. Ook deze werken zijn zeer overdai geladen met muzikale spanningen dynamiek, en geweldige expressies hier en daar soms wat goedkoop doen. Het heeft bepaalde ver» schappen aan de laat-romantiek, ^-jJ toe de dirigent zich altijd nog stei sterk voelt aangetrokken. Wij luisteren dus in deze composities eigentijdse tendenzen, vandaar dat j, composities een geheel eigen plaats nemen. Vanzelfsprekend kregen t werken een grootse vertolking door dames- en mannenkoor, evenals Ambrosiaanse lofgezang van Geblia en het „Ave-Verum" van Mozart, t populaire koorwerken. Het orgeli van Feike Asma in de vertolking enige partia's uit Bachs Passiemy „Sei Gegrusst Jesu Gütig, en variaii over Vater unser" uit de 6e orgels van Mendelssohn, was wat wij wacht hadden o.a. rommelig en oni, tig door een slechte articulatie en sli, dige registratie. Ook de begeleidinjj waren bepaald zwak. Overigens kan men op een geslaaj avond terugzien. Persoonlijk hadden J liever wat meer composities uit diver stijlperioden op het programma aanJ troffen daar het nu een zekere eenzijti heid had, wat ook weer in de interpj tatie tot uiting komt. Hopende hierin ook nog eens verandering fe want ook de zangkunst is dat waard,3 geeft grotere perspectieven. 4 cilinder, If druiu'egelaa 0-80 ton/u: 9 gesloten ko( afstelling, 4- T. Stolk. MiddelharnBI Het toenemend verkeer op ons eiland eist een toenemend aantal slachtoffers. U kunt daarvan wekelijks in onze streekpers lezen. Na de opening van de Haringvlietbrug in ons eiland ruw uit zijn betrekkelijke „verkeersrust" opgeschrikt. Hoewel de grote stroom naar Zee land ons dorp niet beroert, hebben we toch wel te maken met de steeds toe nemende stroom toeristen naar Oud- dorp. Bovendien wagen ook steeds meer Melissanters, gewapend met rijbewijs en een min of meer betrouwbaar ver voermiddel de sprong naar „de over kant". Wie meent zich niet met het toene mend verkeer te kunnen bemoeien komt vroeg of laat tot de ontdekking, dat het verkeer zich dan wel met hém of haar bemoeit. Deze en nog andere feiten maken het meer noodzakelijk dan ooit, om op de hoogte te zijn met de verkeersre gels. Daar ontbrak bij de doorsnee Me- lissanter vroeger al zo het één en ander aan, maar sinds per 1 januari 1967 de verkeerswetgeving ingrijpend is gewij zigd moet het met die kennis van de verkeersregels al heel droevig gesteld zijn. Dit lijkt een harde uitspraak, maar het verkeersgedrag in ons dorp bewijst dagelijks niets anders. We moeten de ernst hiervan niet onderschatten. Wie de verkeersregels niet kent of wel kent maar ze niet in praktijk brengt 'speelt met eigen leven en dat van anderen! Gelukkig is „Veüig Verkeer" een ver plicht vak op de lagere school en or ganiseert de plaatselijke afdeling elk jaar een theoretisch en praktisch exa men voor de lagere-schooljeugd. Verder wordt onder de (gelukkig ve le) leden van de afdeling het blad „Wegwijs" verspreid. Het bestuur zou echter graag méér doen. In de eerste plaats is het dringend noodzakelijk, met het oog op het bo venstaande, dat er weer eens een cur sus voor het „Sleuteldiploma" komt. Bij voldoende deelname zal in het komend winterseizoen deze cursus er komen. Het minimumaantal deelnemers is op 15 gesteld. Deze cursus is van belang en be doeld voor iedere weggebruiker. De lessen zijn aangepast aan de jongste wijzigingen van de verkeerswetgeving. De cursus kan van betekenis zijn voor a.s. examencandidaten theorie Rij bewijsexamen. Wie serieus deze les sen heeft bestudeerd is voor een groot gedeelte klaar voor het theoretisch ge deelte van het rij-examen. Het bestuur van de afdeling „Melis sant" van het Verbond voor Veilig Verkeer hoopt van harte, dat ditmaal, zoals vorig jaar de zaak niet afketst bij gebrek aan deelname. De lessen zullen worden gegeven door Opper Ter Wal in Melishof. Men zie verder de advertentie in dit nummer. SPAAROVERSCHOT BIJ DE RPsl IN SEPTEMBER Bij de Rijkspostspaarbank is in septei ber 9,7 miljoen gulden meer ingeli dan opgenomen. In de afgelopen mai werd ingelegd 116,3 miljoen (in tember 1966: 109 miljoen) en opgenj mien 106,6 miljoen (in september 1 108,05 miljoen). Het inleggerstegoed droeg ultimo september 1967 4638,21 joen tegen 4325,6 miljoen ultimo i tember 1966. Het spaarverschil over de eerste gen maanden van dit jaar bedn 146,9 miljoen tegen 116,5 miljoen in overeenkomstige periode van het vc ge jaar. Dit betekent een stijging 26''/o. Boekenplanken enz. die aan de wand kunnen worden bevestigd en in sommi ge uitvoeringen door de huisvader zelf kunnen worden aangebracht, zijn niet nieuw. Wel nieuw is de uitvoering die thans door Stanley op de markt ge bracht wordt. Het materiaal van dit, zelfs voor ongeoefenden eenvoudig en snel te bevestigen wandreksysteem, is voornamelijk aluminium. De boekplan- ken, wandrail en dragers zijn in vijf verschillende kleuren of kleurencom binaties te verkrijgen. Dus voor ieder interieur de juiste kleur! Eveneens de grootte van het te bouwen wandrek kunt u, door toepassing van dit sys teem, zelf bepalen. (DIA). OOSTERLAND Verbouwing. Een inwendige v wing van de winkel in electriciteit artikelen van de fa. B. Matthoe alhif electrotechnisch installatiebureau, vooi heen M. J. Weststrate, aan de Si Joostdijk: is thans gereed gekomen. afmetingen van de winkelruimte zi; wel dezelfde gebleven, doch door cf andere en betere indeling is het p meer ingericht naar de eisen van tegenwoordige tijd. Er is een alleszii overzichtelijke wandstellage aangebrat' en de etalage, die voordien een langrijk gedeelte van de ruimte in k slag nam, is nu veel kleiner gewordi De grotere apparatuur, zoals wass chines, koelkasten, TV toestellen, r< dio's etc. zijn zodanig opgesteld date. afzonderlijk door eventuele kopers grc; dig kan worden bekekefi. Een nieW wandbeldeding en vloerbedekking gf ven het geheel een mooi cachet en de talrijke verlichtingsornamenten lampen aan het plafond is het een te deze winkel te betreden. Voor het ti merwerk zorgde bouwbedrijf Boogi terwijl het geheel werd geschilderd da de fa. M. Dane en Zoon, beiden vi hier. SCHERPENISSE Kerknieuws. Op de j.l. ledenvergi dering is alhier beroepen ds. P. van Dirksland. ST. MAARTENSDIJK Geslaagd. De heer C. M. Elenbai slaagde te Delft aan de Technische Ho geschool voor het kandidaatsexanr werktuigkundig ingenieur. MELISKERKE Klok steeds op 6 uur. Bij een B«p zoek aan Meliskefke zagen wij, da^ klok steeds op zes uur staat. Dat m al weken zo zijn. Als men het m binnenkomt kijkt men onwillekeurig «f de klok en het is hinderlijk, dat dit* lang blijft. Het wordt tijd dat dorpsklok weer de juiste tijd aangeeij Beroepen. Ds. J. C. Westrate, pre"] der Ger. Gemeente alhier, ontving tweetal beroepen, n.l. naar de Ga IV Een impc nenwagens, ringcars, ca vens access( nale Autom lurt am poorten slo de vele ha reusachtige automobiel* was iedere het doel va hebben te( uiterlijke anderen k\ modellen Gem. te Tholen en te Zoetermeer. Bil bedankte voor het beroep naar Ö^'-'l waal. WOLPHAARTSDIJK Jubileum. De wijkzuster A. v, J Plank herdacht zaterdag 30 sept zij I2V2 jaar bij het Groene Kruisws in de gemeente werkzaam is. Zij is daartoe zaterdagavond in "1 wijkgebouw gehuldigd. Door de vooj zitter dokter Vos werd zij hartelijk »J gesproken en ontving uit waardeniti een gouden brochette. J Namens het gemeentebestuur werd dank gebracht door burgemeester I Hack. De wijkzuster werd bloemj aangeboden van het gemeentebestuur van de penningmeester de heer Katsman. ARNEMUIDEN Winkelactie. De plaatselijke imda^ I standsvereniging heeft in haar jjj ring van maandagavond j-1- v°j.| om binnenkort een winkelaktie te ao r den. iL Plotseling sterfgeval. Dinsdagavoi is dhr. J. Blaasse nadat hij zich 's m» J gens op zijn werk niet wel §^,^"51 plotseling overleden. Hij was 54 jaar is bijna 40 jaar werkzaam geweest de Vitrite fabriek te Middelburg. ^ord Duits "modellen 12 M en 15 detaüverar f-r.S. w aanig bijgt nieuwe n nieuwe Fo dan zijn strakker I Uit vele c yermogens leverbaar

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 10