Speenbetrapping bij koeien f In hei zicht van de Lange Jan September een tegenvallende maand Hieuws over de fiets KUideAhO'eJkfe Insecten of Houtworm? v^. Düjes en Daijes KERKDIENSTEN iRegenp „De Zwaï WEERPRAATJE Huurders en verhuurders van woningen en andere panden! BIETENCAMPAGNE GING VAN START 1. xxxxxxxxxxxx Gemakkelijke en afdoende oplossing ihans gevonden Lgt spencer AMPFE ONFEC I Westdijk 22- Tel. 2190 Middelhami ^.v.d.W DalcgoU schoonmi len gasha lodig? C. Mulc e Her medewei Bladz. 2 „El LAN DEN-NIEUW S" Vrijdag 22 september 1967. B-dag 22 septei Vorsteiyk bezoek Salomo's heerl^kheid De Koning der koningen. „Als er maar een vogeltje zijn staart oplicht, zijn ze er bij!" Dat was een uitdruk king van mijn moeder in haar leven. De moeders die hun huishou ding ter harte na men, hadden het druk en konden niet overal naar gaan kijken. Zij konden ook geen lange buurpraat jes houden, want het huisgezin riep. Alles in het huis moest met de hand gebeuren: er waren geen stofzuigers, geen elektrische appa raten, er stond geen wasmachine ge reed en van weinig geld moest er veel worden gedaan. Die moeder kon niet begrijpen, hoe het te rijmen was, dat de vrouwen zo gemakkelijk de deur uitwipten, om het een of ander voor valletje te gaan bezien en over onbe nullige dingen uren konden kletsen. „Als er maar een vogeltjeNeen, dat kunnen we niet toepassen op het feit, dat de kroonprinses met haar man en haar visite, een kijkje komt ne men in de provincie Zeeland. Dan wap peren de vlaggen van de torens en voor de versiering, in verband met het be zoek aan de hoofdstad, wordt zo'n slor dige vierduizend gulden gebruikt. „Zonde van het geld", zegt er één. Hij kan eensdeels gelijk hebben, als hij zijn geld ook niet vermorst en op een goede manier uitgeeft. Maar aan de andere kant moeten we niet vergeten, dat het altijd iets bijzonders is, als leden van het Koninklijk Huis hun belangstelling tonen voor alles wat er reilt en zeilt in de provincie. Per slot van rekening zijn het geen gewone mensen, al hebben zij, om ook weer een gezegde van mijn moeder te gebruiken, ook maar een vel over hun neus. Zij wou daarmee zeg gen, dat het precies eendere mensen waren als de andere. Toch zit er meer achter: de Overheid is ons van God gegeven en met het Oranjehuis is het nederlandse volk nauw verbonden. Als we slechts een weinigje van onze historie kennen, zijn we daarvan wel overtuigd. De leden van het Vorstenhuis hebben allen al vaak gezien op foto's en het beeld scherm zorgt bij velen voor de rest. Maar het is nog wel een beetje anders als wij ze in levende lijve ontmoeten. „Ik zou er harder voor lopen, als zij dit en dat niet deden", zegt een ander. Deze ander moet eerst maar bij zichzelf beginnen, of hij de balk ziet in zijn eigen oog. En als die is verwijderd, kan hij beginnen aan de splinter in het oog van een ander. Deze week is het ook weer Prinsjes dag geweest. Ook weer zoiets, waar iemand van- zou kunnen zeggen: het kon toch wel een beetje minder. Al die pracht en praal met die gouden koets en zo! Ja maar, als we met aandacht lezen wat er geschreven staat van Sa lomo! Feitelijk was deze toch maar een koning van een betrekkelijk klein land. Zijn land was maar een stipje in ver gelijking tot het Rijk van Nebiikadne- zar in later tijd of het Romeinse Rijk, dat heel de Middellandse zee omspande. Wij lezen van koning Salomo onder meer: „Nog maakte de koning een el penbenen troon, en hij overtrok dezelve met louter goud, aan de troon vast zijnde, en leuningen aan beide zijden tot de zitplaats toe, en twee leeuwen stonden bij de leuningen. Ook waren alle drinkvaten van de koning Salomo van goud, en alle vaten van het huis des wouds Libanons waren van geslo ten goud: het zilver was in de dagen van Salomo voor niets geacht. En zij brachten een ieder zijn geschenk, zil- verenvaten en gouden vaten, en lede ren en wapenrusting, en specerijen, paarden en muilezels: elk van jaar tot jaar". Wij zouden wel kunnen zeggen: waar is dat alles voor nodig? Maar weten wij dan niet, dat de koning Salomo voor Israël en ook voor ons een type was van Christus? Koning David had de Heere Jezus in Diens vernedering af- geschaduwd en koning Salomo moest een voorbeeld zijn van Christus in Zijn verheerlijking. De Koningin van ons land regeert bij de gratie Gods. De Heere gebruikt men senkinderen om over ons land te rege ren. In die regeringspersonen dienen wij de regering van God te zien. Als we dit bedenken, dat past ons eerbied voor de leden van het Koninklijk Huis en dat mogen we ook laten merken door onze feestvreugde te betonen; door al les een feestelijk tintje te geven. Ik neem aan, dat velen zo niet denken, maar in de grond van de zaak is het toch zo. En dan is er niet gauw iets te veel wat we doen voor het Oranjehuis. En nu de andere zijde: Laten nu ook die mensen, die zo „koningsgezind zijn en hun vreugde tot uiting brengen bij het een of ander bezoek en op Prins jesdag, ook diep ontzag hebben voor de Koning der koningen, bij Wie de leden van ons koninklijk Huis in het niet verzinken. Laten al de mensen, die uit gegaan zijn om een aardse vorstin te aanschouwen, bij drommen opgaan naar de plaats waar God Zich vertoont in Zijn Woord en tot ons spreekt en ons wil brengen onder de invloed van de Heilige Geest. Als wij niet op onze stoel blijven zitten, als een vorst of vorstin zich ver tonen in onze omgeving, alles goed en wel, maar laten wij ons dan ook op maken om de kans te krijgen om Hem te ontmoeten. Wanneer het nederlandse volk in massa zijn schreden zou richten naar de voorhoven des Heeffen, dan zou ons land er wél bij varen. „Want één dag in Uw voorhoven is beter dan duizend elders; ik koos liever aan de dorpel in het huis mijns Gods te wezen, dan lang te wonen in de ten ten der goddeloosheid". En wat zal de vrucht daarvan zijn? „De Heere zal genade en eer geven, Hij zal het goede niet onthouden, den genen, die in oprechtheid wandelen". Heere der heirscharen, welgelukzalig is de mens, die op U vertrouwt. ZWERVER. (van onze weerkundige medewerker) Zoals bekend, is het zomerweer na 1959 over het algemeen van slechte kwaliteit geweest. Maar in meer dan één geval maakte september dan wat goed. Zo werd ook verleden jaar, op 12 september in Venlo, een temperatuur van 28.2 gr. C afgelezen, terwijl het kwik zelfs op 7 oktober nog boven de 20-graden-grens uitkwam. Dit jaar is het wel een beetje anders. Na een zomer van goede kwaliteit laat september het nu juist zitten. Tot in het begin van deze week was de thermo meter in De Bilt op geen enkele dag boven de twintig graden gekomen en waren van de eerste achttien dagen er zeventien kouder dan normaal. Ook de zon scheen weinig: slechts het halve aantal uren ten opzichte van normaal werd geregistreerd. Wanneer we proberen na te gaan, welke luchtdruksystemen verantwoor delijk zijn (geweest) voor dit sombere en vaak ook natte weerbeeld (Terschel ling had zondag j.l. al bijna honderd mm neerslag verzameld), dan komen we natuurlijk terecht bij de depressies. Maar het zijn niet, zoals men misschien geneigd zou kunnen zijn te verwachten, oceaandepressies geweest, die invloed ten ongunste hebben uitgeoefend. Deze vonden de weg naar Europa grondig geblokkeerd door een hogedrukgebied van de Azoren over de Britse eilanden naar Scandinavië. De lagedrukgebieden, die ons hebben geplaagd, waren af komstig uit het Middellandse Zeegebied Van daar breidden ze zich uit over de Alpen naar Duitsland, waarbij het da gen achtereen tot bewolkt en regen weer is gekomen en op de lange duur ook tot onweer. Nu is de installatie van een omvang rijk depressiesysteem in het Middel landse Zeegebied in het najaar niet on gewoon. Dit doet zich dan voor in combinatie met een hogedrukgebied bo ven Scandinavië, dat meestal sterk ge noeg is om ons zonnig en droog weer te verschaffen. Ditmaal gelukte dat niet. De activiteit van de Middellandse Zeedepressies was zo groot, dat haar invloed grote delen van het vasteland beroerde. Zeer berucht is in de week van 10 tot en met 16 september ge worden een tot grote hoogte in de at mosfeer uitgebouwde, met veel koude lucht gevulde depressiekern boven Dmtsland, die daar stationair werd. Er deed zich daardoor in de lucht drukverdeling een status quo voor, waarbij vrij warme en vochtige Mid dellandse Zeelucht de kans kreeg via de Balkanlanden en Duitsland hele maal tot onze omgeving door te dringen uiteraard vergezeld van regenzones en onweersbuien. Zelfs in Oost - Engeland is deze lucht nog „werkzaam" geweest. En hoe zien de deskundigen de naaste toekomst nu? We laten de meteorologen van Brack nell maar weer eens spreken. Dezen zijn van mening, dat het perio diek gestoorde weer ook in de rest van september zal voortduren, slechts on derbroken door korte intermezzi met wat vaster weer, maar dat de eerste helft van oktober voor de hogedrukge- bieden zal zijn, met als gevolg be stendiger weer met ochtendmist en meer nachtvorsten dan normaal. Wat de temperatuur betreft, is men, mede op grond van de verwachte nachtvor sten, niet zo optimistisch. „In het tijd vak van half september tot medio ok tober zal de gemiddelde temperatuur onder normaal zijn", zeggen de Brack- nell-mensen. (Nadruk verboden). C. KARDUX Dirksland - TeL 219 MONSTERCONSTRUCTIE VOOR FIETSERS. Leerlingen van een Zwitserse Kweek school hebben een fiets laten construe ren waarop 28 personen zich gelijktijdig kunnen voortbewegen. Het monster wordt gedragen door dertig wielen, waarbij de berijders twee aan twee zitten, waarbij elk op de normale wijze een paar pedalen kan bedienen. Bij een proefrit werd een maximum snelheid van vijfendertig kilometer gehaald. Meer een stuntvoertuig dan een bruik baar vervoermiddel zouden wij zeggen, doch overigens ook weer een bewijs welke uiteenlopende mogelijkheden worden geboden door de technische principes die aan de fietsbeweging ten grondslag liggen. op 1 oktober a.s. vervalt in alle gemeenten in Zeeland de wettelijke huurprijsbeheersing. Tegelijk treden andere voorschriften voor de huurbescherming in werking. Een en ander is vooral voor huurders en verhuurders van particuliere woningen van belang Men kan hierover alles lezen in een vouwblad van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het vouwblad is gratis verkrijgbaar bij het gemeentehuis. Haal een vouwblad, dan bent U op de hoogte. RIJMEN VAN TIJMEN Een heel dikke nota, Over ons verkeer. Men is met die dingen, Hevig in de weer. Dat is ook wel nodig. Juist op dit gebied. Als men al die dingen, Dagelijks beziet. Ademtest voor rijders, Hoort er wellicht bij. Misschien rijden velen, Dan wel niet zo vrij. Menige bepaling, Wordt er voorgesteld. En wat deze nota, Zoalwel vermeld, Is voor menig rijder, Misschien wel funest. Toch doet de Regering, Op dit punt haar best. Veiligheid voor alles. En 't kan anders gaan. Dat toont deze nota, O zo duidelijk aan. 't Regende ontslagen. Denk maar aan van Heyst. Menig werknemer, In de dienst vergrijsd, Moet het elders zoeken. Teken van de tijd. Dat is voor zeer velen, Ook geen kleinigheid. Menig basis wankelt. Het kraakt hier en daar. Hoe knoopt men de eindjes, Toch nog aan elkaar? Een complete puzzel. Voor een zwak bedrijf, 't Heeft in deze dagen, Heel wat om het lijf. Maar het moet tenslotte. Ook weer opgelost. Daar het vast en zeker. Anders duiten kost. Voor zeer vele boeren, Nog een drukke tijd. Er is op de akker, Volop bezigheid. Piepers, uien, bieten, Geven volop werk. Door mechanisatie. Stelt men paal en perk Aan de hoge lonen, Anders gaat 't verkeerd. Maar er is intussen. Veel geïnvesteerd. En 'geheel mechanisch Ploegt de boer weer voort. Wordt er eens een wanklank. Af en toe gehoord, Wel men gaat weer verder. Hoopvol tot en met. Er moet alle dagen. Heel veel werk verzet. TIJMEN. TIJDENS BIETENCAMPAGNE TE STAMPERSGAT Ook dit jaar worden weer interker kelijke protestantse kerkdiensten ge houden tijdens de bietencampagne in de recreatiezaal van de Suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat. Deze diensten, die speciaal bestemd zijn voor de schippers, worden gehouden voorm. 10.30 uur en nam. 16.30 uur. In deze diensten zullen alsvolgd voorgaan: Zondag 24 sept. ds. G. J. van Kamp, gereformeerd schipperspredikant te Amsterdam; Zondag 1 okt. ds. W. van der Ende, Hervormd schipperspredikant te Grevenbicht; Zondag 8 okt. ds. W. de Graaf, Chr. Gereformeerd schipperspredikant te Hasselt; Zondag 15 okt. ds. M. de Wit, gere formeerd schipperspredikant te Rotterdam; Zondag 22 okt. ds. A. van der Most, hervormd schipperspredikant te Rotterdam; Zondag 29 okt. student J. Baaijens van de Geref. Gem. te Ridderkerk; Zondag 5 nov. ds. A. C. Verheul, gereformeerd schipperspredikant te Maasbracht; Zondag 12 nov. ds. A. van der Walle, hervormd schiperspredikant te Antwerpen; Zondag 19 nov. ds. W. L. Dekker, hervormd schipperspredikant te Maasbracht; Zondag 26 nov. ds. L. Kleisen, Chr. Geref. schipperspredikant te Utrecht; Zondag 3 dec. ds. J. Noordhof, gere formeerd schipperspredikant te Wemeldinge; Zondag 10 dec. ds. G. J. van Kamp, gereformeerd schipperspredikant te Amsterdam. Aan deze lijst kunnen, gezien de ver wachting van de duur van de bieten campagne, mogelijk nog wel één of twee zondagen worden toegevoegd. OOLTGENSPLAAT De heer W. de Vos niet meer bij de „peeën". Een vroege en lange bietencampagne is gestart. Dinsdag 19 sept. j.l. werd de levering door de Suiker Unie openge steld. Aan de haven van Ooltgensplaat werden de eerste bieten aangevoerd door de heer J. van Nieuwaal J.zn. De boeren bleken er zin in te hebben, want de aanvoer, die de eerste dagen nogal eens stagneert, was ruim vol doende. Om twaalf uur was er al scheepsruimte te kort. Het 221 ton me tende M.S. „Intertos" van schipper W. van Haren uit Rotterdam was toen al geladen,en vertrok dezelfde middag al naar de fabriek te Stampersgat. Vol gens de weger-controleiir de heer D. F. Okker is de opbrengst, zoals werd voor speld, prima. De overslag van de bieten gebeurd weer met netten met een dragline van de Fa. P. Slackloet uit Sommelsdijk. Door reorganisatie van de fabriek en mede door het verzanden van de Galathese- of Sluissehaven worden dit jaar voor het eerst aldaar geen bieten meer geladen. Voor de weger-controleur, dhr. W. de Vos is daarmede ook een einde gekomen van een jarenlange loopbaan. Hij heeft dit werk 20 jaar gedaan en mede door zijn vergevorderde leeftijd heeft hij er mee gestopt, vooral nu het verladen aan de Galathee is opgeheven. Dhr. de Vos heeft in totaal ruim 40 jaar aan de „peeën" gewerkt. Eerst als „kruier", later als weger. Dit werk deed hij zeer nauwgezet en vond waardering bij de fabriek en de landbouwers. De tarreerders, de heren H. Donker sloot en J. van Nieuwaal zijn overge plaatst naar de havens te Ooltgensplaat (dorp) en Den Bommel. Beste meisjes en jongens! Als ik hier voor jullie een nieuw raadsel opschrijf, moeten jullie niet denken, dat dit het laatste van de septembermaand is, want er zullen in deze maand vijf raadsels geplaatst worden. Dat zeg ik nu maar, want er zouden kinderen zijn, die al van plan waren om in te zenden. Dat zijn we zo gewend, nietwaar, na de plaat sing van raadsel 4. Ik zeg het nog een keer: Nog niet inzenden, maar wachten op het vijfde raadsel. Het nieuwe raadsel krijgt nu een beurt. Het is SEPTEMBERRAADSEL 4 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 1. Eigenschap van het Goddelijk We- zen. 2. De strijd tegen Absalom ge schiedde bij (twee woorden). 3. Navolgers van Christus. 4. Koning van Zoba, door David verslagen (2 Sam.). 5. Het meer van Gennesareth wordt ook wel genoemd: zee van 6. Iemand die in Israël per ongeluk een moord beging, kon vluchten naar de 7. Vrouw van Jozef. 8. Vader van Mozes. 9. Woonplaats van Samuel 10. Zoon van Jakob. 11. Een stad, genoemd in Genesis 10. 12. Letter. Op de kruisjeslijn naar beneden moet hetzelfde woord komen te staan, dat ingevuld moet worden bij 1. BRIEVEN Leni K. Sommelsdijk. Het was een leuke vakantie in Rotterdam. Het Brielse meer vind ik ook mooi. Wat zal je broertje verschrokken zijn! Hoe is het nu met de wond? Geneest ze goed? Dat was een mooi bedrag voor het Zonnehuis! En die balpen vonden jullie geweldig, denk ik. Nel van D. Zoetermeer. Je brief is toch vol gekomen, al dacht je dat het niet zou gaan. Er was ook zoveel te vertellen over het ongeluk met die bus. Ben jij ook erg geschrokken? En hoe gaat het met mama? Is ze al thuis mogen komen? Magda v. d. S. Oude Tonge Geluk kig dat je het goed naar je zin hebt op school. Ik hoop dat het zo mag blijven. Heb je met engels niet veel moeite? En gaat het koken al een beetje? Ja, om te schrijven heb je veel tijd nodig, maar als je het leest, is het zo gebeurd. Zo gaat het ook met het Kinderhoekje. Nellie W. Den Bommel. Het doet me Bij niet minder dan 12- 15% van on ze koeien komt het schadelijke ver schijnsel van speenbetrapping voor. Schadelijk genoeg, want het bete kent aanzienlijke vermindering van de melkgift soms tijdelijk, vaak blij vend. Zelfs zijn er gevallen, waarbij een dier om de gevolgen van speenbetrap ping als melkkoe onbruikbaar is ge worden. Oorzaken. Over de oorzaken van dit pijnlijke verschijnsel bestaan talloze theorieën. De inrichting van de stal, de diepte van de uier, de lengte van de spenen tot zelfs erfelijkheids- en dierpsychologi- sche faktoren worden hierbij aange voerd. Onafhankelijk van deze „diepere achtergronden" staat echter de direkte oorzaak van het kwaad: de bvjklaauw. Bijldauw. Het is dit rudimentaire deel van de klauw twee hoornachtige „stompjes" aan de achterpoot dat, bijvoorbeeld bij het opstaan, in aanraking komt met de uier. Het ligt dus voor de hand om niet te zeggen: voor de hoef dat een oplossing van het probleem speen betrapping zich moest richten op dit schadelijke rudiment. Pogingen met een lederen hoef- en klauwhoes leken aanvankelijk succes vol. Totdat Totdat de klachten kwamen De lederen hoes wordt nat, absor beert urine, water enz., en kan schaaf wonden veroorzaken vaak in infek- ties resulterend. Het leer wordt na be trekkelijk korte tijd hard: verwijderen en bevestigen is een lastig karwei. En de leren hoefhoes gaat hoogstens één stalperiode mee. De oplossing kon dus door koe noch meester worden toegejuicht. Hulp van onverwachte zijde De N.V. Rubberfabrieken Hevea, doot zijn uitgebreide „laarzenprogramma" veelvuldig in kontakt met het boeren, bedrijf, heeft zich tenslotte het pro. bleem van de speenbetrapping aange. trokken. Knowhow op 't gebied van I materiaalverwerking en vormgeving, en een arsenaal van technische hulpmid- delen konden nu worden ingeschakeld I Kort en goed, men is er bij Hevea in geslaagd, een klauwbeechermer te ont- wiickelen, die alle reden geeft om heijl als definitief te beschouwen. Uit één stut, 1 De nieuwe klauwbeschermer is uitge-1 voerd in polyvinyl-chloride, een kunst-1 stof die niet wordt aangetast door urine I of ander vocht, die daardoor ook nieti hard of schrijnend wordt. De klauwbe-1 schermer is gemodelleerd uit één stuk, zodat zich nergens vuil e.d. kan vast zetten. Meerede ventilatie-openingenl zorgen voor voldoende uitwaseming en 1 voorkomen drukplekken. Twee handige! gespen maken aan- en afdoen gemak-1 keiijk. Ook het reinigen geeft geen proble-1 men. Het materiaal is bestand tegen de 1 gebruikelijke ontsmettingsmiddelen, zo-f als buvoorbeeld Halamid en natron loog. De klauwbeschermer voor het rood-l bont vee, welke in verband met del pootomtrek groter is, heeft rode gespen. Die voor het zwart-bont vee heeft) zwarte gespen. De Hevea klauwbeschermer een| bijdrage tot perfekte verzorging van de Nederlandse veestapel is verkrijg. baar bij de Landbouw-coöperaties. 1 De particuliere prijs bedraagt 6,951 per paar. U L -E M B Eset om u behaa lant in te voelen Incer Hey... lioned. En Spe ïlt nog zoveel I BEHOEFT NIE TE REGENE j ons koopt U r vanaf 20,- Flakkees and- en Tuinbo ilianalaan 1 - Tel. (01877) i genoegen dat alles zo naar je zin is. Je hebt wel gemerkt dat het prima spul is, hè? Jammer dat je moeder naar het ziekenhuis moet. Misschien is ze er al. En dan zit jij nu bij tante J. Dat is wel leuk, maar niet als het voor zoiets moet. Aad van D. Zoetermeer. Je komt er nu wel achter dat je op de u.l.o. zit. Anders was je huiswerk niet noe menswaard, maar nu is dat wel an ders geworden. Maar als het bij jou op de u.l.o. zo gaat als bij je huis genoten, die er al af zijn, dan zal je niet behoeven te mopperen. Beter schap met mama. Jan D. Stad aan 't Haringvliet. Fijn dat het nu achter de rug is voor opa. Hij zal er veel gemak van hebben, denk ik En jij ook, want nu moet je misschien niets meer aan de aardap pelen en de groente doen. In de vi ooltjes zal je je best wel gedaan heb ben. Ik heb er niet veel verstand van, maar ik geloof dat het toch een goed jaar is geweest voor de zaadteelt. René van D. Zoetermeer. Toen ik las van oud geld, dacht ik, dat je gouden munten had gevonden. Maar bij het verder lezen merkte ik, dat het briefjes waren uit de vorige eeuw, haast honderd jaar oud. Nou, het is wel de moeite waard om die te bewa ren. Een combinatie met de lego ge maakt? Wat zal die mooi zijn! Maar die ford is zeker wel naar je zin! Anton de B. Geldermalsen. Eerlijk gezegd moest ik wel wat moeite doen om je brief te lezen, want een uit blinker in het schrijven ben je nog niet. Maar veel oefenen: oefening baart kunst en al doende leert men. Wat heeft de meester van je gekre gen? Was hij er blij mee? Geven de kinderen niet iets gezamenlijk aan hem? Rien K. Sommelsdyk. Ja, ja, je tijd is nu wel gevuld! Toen je me geschre ven had, moest je nog vier vakken gaan doen. En daar waren nog moei lijke vakken bij ook; dat vond ik tenminste. Tot slot moest je nog een stukje blokfluiten instuderen. Dat was de vrolijke noot van de drukke avond! Elly S. Rotterdam. Nou, nou, in veertien dagen al heel wat repetities! Dat valt niet mee na een lange vakan tie. Maar het is goed om alles er in te krijgen. Als we bij het graf van een geliefde staan, maakt dat ons altijd stil, hè? Wat heeft die oma veel brie ven aan mij geschreven en wat heeft ze veel raadsels opgelost! J.an de B. Geldermalseni. Je gaat al vroeg op franse les. Je moet je best maar doen, want het kost geld, heb ik gelezen. Ben je al in het vijfde orgelboek bezig? Dan heb je het ver der gebracht dan ik, want ik heb het maar een beetje uit mijn hoofd moe ten leren. Er zijn veel kastanjes, hè? Heb je er al eens één in de grond gestoken? Dat moet je eens doen; dan komt er op den duur een kastanje boom. Leo K. Sommelsdijk. Vind je het leuk op school? Dan zal je er wel dóórkomen, als je de lessen goed bij houdt. Vind je frans een beetje moei lijk? Ik denk, dat het nog wel moei lijker zal worden. Maar je wordt ook telkens een beetje ouder en van lie verlee krijg je meer zin in de studie. Jan. G. Krabbendijke. Alvast harte lijk gefeliciteerd met je verjaardag. Het is nog niet precies de datum, maar ik hoop toch dat je die dag mag beleven en dat nog vele jaren. Ook vader gefeliciteerd met zijn verjaar dag. Het is wel leuk, twee jarigen op één dag. Heb je al andijvie gegeten uit je tuintje? Die smaakt dubbel lekker. Gerrie K. MiddeUiamis. In Hoog vliet was het dus erg gezellig, maar, zoals je schrijft, heel druk. Het was maar goed van je, dat je voorzichtig was met de fiets. Ik zou er niet graag willen wonen, maar daar wordt niet naar gevraagd, als je je brood er moet verdienen. Heb je er nu typen bij gekregen? Dat zal je wel fijn vinden! Ineke G. Borssele. Nog even wacli- ten op een prijsje, Ineke! Dat zal je wel kunnen, denk ik. Hoe is dat ge gaan, toen je in een gezin moest wer ken? Heb je het sinds al meer moe ten doen? Hartelijk gefeliciteerd met je moeders verjaardag. Zijn oma en oom Ko nog geweest? Ja, ik bedoel mezelf niet, hoor; dat weet je wel. Piet van K. Ouddorp. Al twee kerer. vergeten in te zenden? Ja, dat klopt. Je moet misschien ook zoveel doenl Ik vind het een mooi vak dat je ge kozen hebt. Bakkers hebben altijd brood. Maar je moet 's morgens goed uit je bed kunnen. Zou dat gaan, denk je? Corrie G. Krabbendijke. Toen je schreef, lag je op bed. Dat is te zien aan het schrijven. En daarvóór in het ziekenhuis. Ik wist er niets van. Is alles toch goed verlopen? En ga je kï al naar school? Ik hoop dat je weer goed gezond mag zijn. Leintje M. Serooskerke. Hartelijk ge feliciteerd met je tiende verjaardag! Dat is op de dag dat bij jullie de krant komt, dus vandaag. Het zal wel druk zijn met die elf meisjes! De broers, die zo ver zitten, zullen niet aanwezig kun nen zijn. „De goudvijver" is een mooie naam voor dat zwembad, zeg! Nu ga je aan je tweede diploma beginnen, denk ik. Diny G. Borssele. Weet je de weg goed door „De Poel"? Vroeger zijn daar wel mensen verdwaald geraakt, maar nu kijken de mensen beter uit hun ogen en zal dat niet meer voorkomen. J^ hebt het toch verkeerd gelezen: ft kwam bij de zeedijk en toen was het schip al los. Ik kwam dus eigenlijk te laat. Het werd al donker en het was wat ruw weer. Henk G. Krabbendijke. Enkele weken geleden ben ik ook nog in dat zieken huis geweest, gelukkig als bezoeker. Met de lift gingen wij naar boven. Opa wordt al oud, nietwaar? Ja, de terug reis zal niet meegevallen zijn. Ben js nog naar Zierikzee geweest over Zeelandbrug? In de uien is de druk'^ misschien nu wel een beetje voorbij. Allemaal de brieven kan ik deze week niet beantwoorden. Ik hoop dat volgende week te doen. De hartelijke groeten voor allen vaJ jullie OOM KO. voor de wii door schoonmaali B. KOERI Kennedystraï Oude Tong Tel. (01874) 'ij leveren alle aatsen deze vak bhterdorp 5 - Tel. (01877) Een dezer dage an dr. K. J. H( ic-maire, een -lals ik meer :gewerkt aan h en nog altijc de folklore ^den. taar is gevraaj yijven van een ie, dat bekend Dit grote hl >uwd naast he ilie, waarachte pnd. Zij wil per opvatten |ens verzameld er de oorzaE jaar en lang «sen als Haa Nieuwerkerk brouwerijen -r bestaan. Ze met dr. West for van het Ij ^hr. Postma, Die waren v toen er we en koffie en ■en of slechts Werden, bier Maar voor drinkwater [zoveel kleine want, waar e herinner me, de boerderijtj ^aen. Of dit nc ly

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6