ËiiAriDEn - niEuws bruidsfoto's Terug van Tunis (n hei zicht van de Lange Jan Waar blijft ons huisvuil LJ. DE GDSTf Burgerlijke Stand Da Lichtbundel loopt mee met voorwielen Door de bril van Har) en Rien Boomsma Insecten of Houtworm? mmen Je blad Vrijdag 15 september 1967 No. 3620 Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDUK Plaatselijk Nieuws De stad Overdag Bij avand Kunstlicht Overdag is de stad lawaaierig, ^les haast zich „aar een voorbe stemd doel en het jioet vlug ge schieden, alsof het ije laatste dag is, waarin nog ge kerkt kan wor den. Het geluid van niotoren over stemt het heldere tingelen van het carillon en nie mand luistert j j „aar de klanken, die over de stad wor den gestrooid. Op de spitsuren, als kantoren, scho len en fabrieken de deuren ontsluiten, is het één jagen en jachten, in auto's, op brommers en fietsen. Het is alsof de sluisdeuren ineens zijn opengegaan en jiet water, dat zo lang stilstond, een vrije weg is gegeven. Was het verblijf op het kantoor benauwend, was het in de scholen vervelend en ging het werk op de fabriek niet naar de zin, dat al les zich zo spoedt om van die plaatsen te komen? Of trekt het huis zo sterk soms? Als de avond is gevallen wordt alles zo anders: Hoe worden de dingen, de lichte, die zingen, de uren, zolang de zon overstort, veel verder, meer eigen, veelzeggend door zwijgen, neerzijgend in ons als het avond wordt. Vooral op het platteland kan het zo intens stil zijn, als de zon is onderge- aan en de wind is gaan liggen en het et is of de vrede neergedaald is: De stem uit de diepte der kruinen verkriepte. Nog ver loeit een koe en een vors ergens mort. En achter de landen bewegingloos branden de steden omhoog als het avond wordt. n de grote steden vooral blijft het ruk tot middernacht: ij avond in de stad. De zoemende wagens suizen et bolle spiegels langs en als een helse sliert "komen de waggeltrams in één i aldoor verhuizen "angs het bevonkte draad de straten ingegierd. Gewirwar in de bars en restaurants doorklettert e wellende muziek, die achter palmen plast. n die gedachte en woord verzinlijkt of verplettert. 'En alle droom verpatst en alle drift verbrast. avond in de stadHoe lacht de schijn vermetel et alle leed vermomd, in alle vreugden star, pbuld'rend naar haar Nacht, maar bevend in haar zetel m het puin van Jericho en de schrik van Belsazar. Zó is het gelukkig nog niet in de waar de Lange Jan als een wach- er bovenuit steekt, 's Avonds kan het r rustig zijn. In de nazomer lopen nog at late toeristen door de straten, maar hebben geen haast. Zij schuifelen ngs de etalages en spreken de taal, 'e hun moeder hen heeft geleerd. Een nkele auto zoemt nog even voorbij en "n ondeugende brommer knalt nog een aar malen door de nauwe straten, zo- at de stilte wordt verscheurd. Het ca- 'llon is nog onvermoeid en laat zich nu uidelijker horen dan overdag, toen de ijsjes zo tevergeefs schenen. Nu drij- en de klanken tot ver in de omtrek en et is net of de klokken pas zijn ge temd. Wij slaan een hoek om en daar in- ens zien we de huizen verlicht alsof de n schijnt op de middag. Bijna de ge- eie Dam wand aan de zijde van de "olstraat staat in schitterend licht van e schijnwerpers. Vanaf de grond tot de Koplampen van automobielen, die bij 6t maken van een bocht met de voor alen meedraaien, zijn thans in En gland ontwikkeld. Menigeen, die 's vonds op een donkere en bochtige weg at zal wel eens gewenst hebben, dat althans enigszins zou kunnen over- ^n, Wat hem om de bocht wachtte, conventionele ingebouwde koplam- belichten echter alleen wat recht or hen ligt. De thans geconstrueerde °ad dipper" maakt het niet alleen .°S6lijk als het ware om de hoek te •wn, maar geeft ook gelegenheid om lampen vertikaal te bewegen. Bij are belading op de achteras is het gewenst de lichtbundel wat lager stellen, dit is overigens al bij enkele tomerken mogelijk. De uitvinder van Road-dipper heeft de lampen ge- onteerd in een speciaal plastic om- afv! zowel horizontaal als verti- ai beweegbaar is. Deze hulzen worden '°epeld aan de stuurstang en vol- aldus de draaiing van de voorwe- wanneer de wagen een bocht maakt. vertikale beweging kan van het in- nientenpaneel af geregeld worden w een kabeltje. Bij proeven is ge- ^^n dat de Road-dipper bijzonder «er vooral op nauwe, door heb- izoomde wegen en op hellingen bochten. (DIA) hoge nok is alles nog beter te zien dan overdag. Die schijnwerpers zijn niet ge richt op de luxueuze flatten, maar op de oude gebouwen, die de eeuwen heb ben verduurd. Bij dit gezicht wanen wij ons te staan in het verre verleden. Hoe schoon zal alles geweest zijn toen die huizen pas waren afgemaakt! Hoe sterk en sierlijk was alles afgewerkt! Je ziet de bewo ners zitten in hun kamers, die uitzien op de straat en op het Dok, waar sche pen ter reparatie liggen. En in het bo venste kamertje in de kleine nok sla pen de kinderen, die straks maimen en vrouwen zullen zijn van de koopstad. Waarom wordt dit licht op die wo ningen gericht? Is het om ons te laten zien hoe zorgvuldig onze voorouders bouwden, zo soiled en zo gevarieerd: geen huis is eender gebouwd en geen zelfde naam wordt gelezen. Of is het alleen om de toeristen te lokken naar de stad van licht, om iets geheimzin nigs te doen beleven in de vredige avond? Is het om te wijzen op de oude tijd, die heus niets moest onderdoen voor onze tijd, met zijn weelde en zijn ontevredenheid? Of is het om een naam te maken met de kuituur, die onze vaders hebben opgebouwd? Wat waant gij u, bevlamde stad? Wat zijt gij 's nachts, miljoenen huizen? Eén steenworp kan het al vergruizen ten fiere slaap van Goliath. 't Goud mag uw basiliek bekronen. Geen huis waar niet één dode is. Maar die in Mij verblijft, gewis hij zal een cederen huis bewonen. Gods zengend licht verlost en doodt! De huizen van de nacht zien schamper. De huizen van de nacht zijn amper nog staande tot het Morgenrood. Maar dat zij scheuren hier en welven als 't huis der beend"ren, vreest het niet! Als Hij uw blinden openstiet, lof over uw huis! en groet hetzelve! ZWERVER. De gedichten zijn genomen uit „De krans der uren" van Martien Bever sluis. 9 i Voor de vuilnisemmer moet elk gezin dat vuilnis produceert, betalen. Een soort belastinggeld. Van dat geld moet de gemeente niet alleen het huisvuil ophalen, zij moet het ook zien kwijt te raken. Hoe gebeurt dat? Het overgrote deel gaat nog steeds naar de vuilnisbelt. Honderden hecta ren worden jaarlijks volgestort. Een betrekkelijk klein deel, circa 20°/o van alle huisvuil in ons land, verdwijnt in verbrandingsovens. Een zelfde percen tage gaat naar speciale bedrijven, waar het door fermentatie wordt omgezet in compost, dat als grondverbeteraar zijn weg vindt in de land- en tuinbouw en in parken, plantsoenen en sportvelden. Drie oplossingen dus: 1. de vuilnisbelt; 2. de verbrandings oven en 3. het centrale compostbedrijf. Welke is de beste? Wat de kosten be treft: de eerste. Nr. 2 is de duurste en komt alleen in aanmerking voor be volkingsconcentraties van ver over de 200.000 zielen. Het is echter niet alleen een kwestie van kosten, het is ook een vraagstuk geworden van volksgezondheid. Een belt kan het drinkwater, als dit uit de grond wordt opgepompt, door insiepelend vuil water ernstig beder ven. De belt gaat stinken en vaak branden. De omgeving, belangrijke terreinen soms, worden voor recreatie uitgescha keld. Er komen vliegenplagen. En rat ten. Vele gemeenten, groeiend in tal en last, willen wel van die vuilnisbelt af. Nr. 3 van de mogelijke oplossingen: de centrale compostering zoals in ons land door de N.V. Vuilafvoer Maat schappij „VAM" wordt toegepast op de wereldbekende bedrijven te Wijster en Mierlo, komt dan als beste vooraan te staan. UITSPRAKEN VAN DR. JOHN OWEN Ons vergeven aan andeTen zal geen vergeven verwerven voor ons zelf, maar ons niet vergeven aan anderen hewijst, dat wij zelf geen vergeving ontvangen hebben. Wij zijn voor het merendeel als het ware meer geneigd om de vergeving van God te stelen, dan die van Hem te ontvangen, als een die ze ons vrijelijk en ruim, wil geven. Dit is de natuur van het ongeloof. In nufln eigen, vertrouwde wereld van thuis kan ik beter de indrukken ver werken van de Tunesische reis. Het was niet alleen het verlangen om na der kennis te maken met dit deel van de Arabische wereld een van de meest vooruitstrevende delen van de moslem-maatschappij doch bovenal wat meer achtergrond te weten te ko men over het conflict, en wat we te verwachten hebben im de nabije toe komst. Ik heb een paar Afrikaanse tijd schriften meegenomen, die in de kios ken te koop waren, het ene is Jeune Afrique van 11 juni, het andere Ici- l'Afrique van juli. Twee tijdschriften, waarin Afrikanen zich uiten over het politiek gebeuren, waard om kennis van te nemen. In het tijdschrift Jeune Afrique - Jong Afrika - vind ik een artikel van een zekere Gebrane Majdalany. Zijn bijdrage aan dit tijdschrift jokt er niet om, hoe het standpunt van de jonge Afrikaners is tegenover Israël: Israël doit disparaitre. In goed Nederlands be tekent dat, Israël moet verdwijnen. In de eerste alinea komt de stelling naar voren, dat Israël een staat is met reli gieuze en rassistische stellingen. Dit is onaanvaardbaar voor de socialistische mohammedanen. Woordelijk staat er: nous refusons done 1' existense de eet état, nous refusons la creation d' un état sur une basis rasiste en religieuse; en dan komt er nog bij de verklaring, dat zij temeer het bestaan van Israël niet willen, omdat het indruist tegen de wil van de oorspronkelijke (arabische) bevolking. Dit tijdschrift is natuurlijk gedrukt voor de oorlog losbarstte, in een over zicht over het midden-oosten vinden we weer deze alinea: Eshkol heeft voor de voorzichtigheid gekozen, Moshé Dayan (die toen minister van oorlog was ge worden in Israël)kan het onweer wel eens aankondigen. Een zekere Dr. Nicolas Sarkis voert aan, dat het beste wapen van de ara bieren tegen Europa is hun petroleum. Wij weten het nu, het is het gesprek in het midden-oosten, zal men Europa nog olie leveren of niet. Het blijkt nu, dat ze niet leveren toch niet aandurven, maar daarom is het artikel van Sarkis toch interessant. We geven zijn cijfers. Invoer van olie in West-Europa: Afgegeven door Hoeveelheid in millioenen tonnen Arabische landen in midden - oosten 175,19 Arabische landen in Afrika 102,50 Iran (Perzië) 41,60 Verenigde Staten 3,25 West-Indië en Zuid-Amerika 42, Oost - Afrika 20,— Zuid - Azië 1,75 Rusland 34,75 'Andere landen 0,50 TOTAAL 421,54 Men moet, bij de beoordeling van de ze cijfers bedenken, dat dit niet de we reldproductie is van Amerika of Rus land of Zuid-Azië (Indonesië o.a.) Het zijn invoercijfers in Europa, waarvan een groot gedeelte van de productie uit Arabië komt. Verder moeten we U her inneren dat Arabië nog veel olie uit voert naar Japan, die hierbij niet ver meld is. Interessant is het tweede staatje dat Sarkis geeft. Hij gaat uit van de prijs van een vat olie, zo deze op de Euro pese markt verkocht wordt. Daar is de prijs 11 dollar. Kosten per van vat in het dollar totaal Productiekosten De arabische landen ontv. Vervoerskosten Kosten van raffineren Opslagk. distrib. enz. Winst voor maatsch. Bel. in land v. d. verbr. Dollar per vat 11,- »/o 100,- De opmerking van dr. Nicolas Sar kis, dat de Europeese staten veel meer belasting-opbrengst trekken is dus juist. Hij vermeldt verder dat de Ara bische staten 2,5 milliard dollar per jaar ontvangen van de olie, die zij aan de westerse wereld leveren. U weet, men heeft gesproken over een boycot van olie naar Europa. 0,25 2,3 0,74 6,7 0,60 5,5 0,50 4,5 2,40 21,8 0,76 6,8 5,75 52,4 Hoe meer iemand de voortreffelijk heid van de Wet ziet, hoe meer hij de snoodheid van de zonde zien zal. Alle vergiffenis is op de verzoening in Christus gegrond. GEMEENTE DIRKSLAND Burgerlijke stand over augustus '67. INGEKOMEN: G. Bruggeman en ge zin van Rotterdam; J. M. Troost van Middelharnis; M. Vervelde van Hendrik Ido Ambacht; C. H. A. Loggen en gezin van 's-Gravenhage; L. J. Geluk van Hoornaar; H. M. C. Munster van Hoor naar; J. J. Kalle van Hilversum. VERTROKKEN: A. K. Smit naar Su riname; L. H. van Okkenburg naar Middelharnis; J. Doorn naar Heenvliet; L. Bal naar Hilversum; L. P. Nagtegaal naar Middelharnis; A. C. Witvliet naar Gouda; P. Looij naar Amsterdam; J. J. Struik naar Zierikzee; C. Tieleman naar Valburg; G. L. Struik naar Ouderkerk a.d. IJssel; J. N. van Nieuvvenhuijzen naar Valburg; P. C. Wiese en gezin naar Dordrecht; G. W. J. Poortvliet naar Oostflakkee; L. A. Blok naar Vlis- singen; J. Nagtegaal naar Rheden Gld; E. A. C. van Oortmerssen naar Rijs wijk; J. G. H. van Oortmerssen naar Rotterdam; C. J. den Baars naar Zeist; J. H. Leune naar Valburg; A. A. J. Matsinger naar Leiderdorp; A. van Lenten naar Goes; L. Tieleman, e.v. W. G. van den Boogert naar Goedereede; J. van Putten en gezin naar Middel harnis; S. A. Brooshooft naar Middel harnis. GEBOREN: Wilhelmina Geertruida, d.v. J. van der Velde en M. A. van Dam (Dirksland); Dirkje Johanna, d.v. C. de Bonte en W. de Ruiter (Dirks land); Ruilof z.v. E. R. van Putten en A. de Heer (Dirksland); Adriana Mar- garetha d.v. C. Ras en K. A. Kalle (Dirksland); Cornelia Johanna d.v. E. M. Bakker en J. Midavaine (Dirksland); Reinier Jan z.v. M. van Broekhoven en M. Klink (Dirksland); Margaretha d.v. P. C. Kalle en G. Huizer (Dirksland); Adriana d.v. J. Netten en L. L. Rok- ven (Schoondijke); Johanna d.v. J. Net ten en L. L. Rokven (Schoondijke); Jannetje d.v. P. Los (Middelharnis); Apolonia Waldina, d.v. C. Melissant en J. H. Vroegh (Dirksland); Grietje d.v. A. Visbeen en J. Santifort (Dirksland); Neeltje Laurensa d.v. L. van der Velde en P. C. Kroon (Middelharnis); Corne lls Jan, z.v. P. Dingemanse en N. Hot ting (Dirksland); Thomas z.v. M. S. Kooistra en M. Berkenbosch (Middel harnis); Maria d.v. J. van der Klooster en F. M. Noteboom (Dirksland). GETROUWD: L. C. Poortvliet 24 jr., tankmeter, wonende te Dirksland en E. M. P. Kagchelland 21 jr., gezinsver zorgster wonende te Dirksland; W. G. van den Boogert 21 jr., rijschoolhouder, wonende te Middelharnis en L. Tiele man 21 jr., zonder beroep, wonende te Dirksland; W. Flikweert 23 jr., manu- facturier, wonende te Duiveland en L. A. Jongejan, 20 jr. verkoopster, wonen de te Dirksland. OVERLEDEN: H. Overweel 83 jr. e.v. A. M. Goedegebuur (Middelharnis); A. Schoemaker, 74 jr. w.v. W. Robijn (Dirksland); A. M. Schol 24 dgn. d.v. L. Schol en L. Visser (Middelharnis); G. Nieuwenhuizen 63 jr. e.v. M. J. van Sandwijk (Utrecht); J. Leune 86 jr. w.v. J. H. Boks (Dirksland); A. Roodzand, 62 jr. (Dirksland); P. Fluit 70 jr. w.v. N. de Koning (Oostflakkee); J. G. B. Kimmel 76 jr. e.v. H. Non (Middelhar nis); M. Hommel 69 jr. e.v. A. de Boed (Middelharnis); G. Pulleman 73 jr. (Oostflakkee); M. Robijn 85 jr., w.v. L. van der Laan (Dirksland). GEMEENTE GOEDEREEDE Burgerlijke stand over augustus 1967. GEBOREN: Leendert Adrianus, z.v. J. Troost en C. Akershoek (Stellendam) Marinus Adrianus Leendert z.v. A. Troost en C. van den Broek (Stellen- dam); Jacobina Willempje, d.v. Joh. Tanis en A. Pikkart (Ouddorp Z.-H.); Neeltje Jacomijntje, d.v. P. Aleman en A. H. Egmond (Ouddorp Z.-H.); Jan Adrianus z.v. C. Gielen en L. C. van Lenten (Stellendam); Jacob z.v. G. van der Sluijs en G. W. Zeedijk (Ouddorp Z.-H.); Hendrik Dirk z.v. J. Wielaard en M. Keijzer (Stellendam); Janette Christina d.v. C. Mierop en A. Bake- laar (Ouddorp Z.-H.); Hendricus z.v. T. Meijer en J. P. Polie (Stellendam); Ma rianne d.v. J. de Ronde en K. Aleman (Ouddorp Z.-H.); Elizabeth d.v. Jac. Meijer en J. E. van Splunter (Ouddorp Z.-H.); Catharina Sara d.v. J. 't Man netje en B. M. Troost (Goedereede); Leo z.v. A. Jansen en M. Roozemond (Stellendam). GEHUWD: J. W. Oostendorp 26 jaar (Rotterdam) en J. Kastelein 22 jaar (Goedereede). ONDERTROUWD: J. W. Tanis 21 jr. (Goedereede) en M. G. Breen 20 jr. (Ouddorp Z.-H.); J. H. F. Bulten 20 jr. (Ridderkerk) en E. B. Mierop 17 jaar (Ouddorp Z.-H.); M. C. van Oosten brugge 23 jaar (Goedereede) en J. K. Struijk 18 jaar (Goedereede). M. Arens- man 21 jr (Middelharnis) en M. M. Moerkerk 20 jr. (Ouddorp Z.-H.). OVERLEDEN: Jan Heerschap, onge huwd, 74 jaar (Ouddorp Z.-H.). INGEKOMEN: I. M. Louis Augusteijn (Ouddorp) van Schiedam; M. J. van Dam (Ouddorp) van Gouda; H. B. J. Smithuis (Stellendam) van 's-Graven hage; L. C. Kievit met gezin (Stellen dam) van Middelharnis; B. Troost met gezin (Stellendam) van Middelharnis; P. H. de Kloe (Ouddorp) van Papen- drecht; J. Breur met gezin (Ouddorp) van Middelharnis; B. W. van Dijk (Ouddorp) van Brielle; J. W. Oosten dorp (Goedereede) van Rotterdam; W. G. van den Boogert (Stellendam) van Middelharnis; L. van den Boogert-Tie- leman (Stellendam) van Dirksland; R. Louis (Ouddorp) van Rotterdam. VERTROKKEN: P. Koppenaal en ge zin (Stellendam) naar Middelharnis; P. A. de Ronde (Goedereede) naar Ren- kum; Joh. Voogd (Ouddorp) haar Eind hoven; J. B. Kippers en echtgenote (Stellendam) naar Gouda; A. Breen (Ouddorp) naar Poortugaal; W. Stier man (Ouddorp) naar Den Helder; A. C. J. Kreeft (Stellendam) naar Vlissingen; J. van Vliet (Ouddorp) naar Kerkwijk. C. KARDUX Dirksland - TeL 219 OOSTFLAKKEE Burgerlflke stand over augustus 1967. GEBOREN: Maria Elizabeth d.v. M. de Waal en T. Hokke, Ogp.; Anna Wil helmina d.v. J. Pollemans en M. Th. de Jonge Ot.; Antoinette Geertje, d.v. H. J. Kramp en J. C. van Mourik, Ot.; Wil lempje d.v. C. Lokker en W. Osseweijer dB.;'Marion d.v. M. Oomens en E. van Eek Ot.; Cornelia Magrieta d.v. KI. v. d. Velde en M. van Antwerpen Ogp.; Jan Z.V. N. v. d. Plas en W. H. E. de Bruin Ot.; Jan z.v. M. Les en A. S. Wielaard Ot.; Johanna Cornelia Maria d.v. L. J. van Vugt en M. A. E. Th. van Overveld, dB.; Minke Jetske d.v. J. Pietersma en A. A. van Balen Ot.; Karel Anthonius z.v. A, M. van Vugt en G. C. van Otzel Ot.; Petrus Cornells Maria z.v. P. C. B. de Boed en A. P. Winkels Azn.; Grietje d.v. A. de Bruijn en P. Keuvelaar dB.; Tannetje Johan na Frederika d.v. P. L. Osseweijer en G. van Gurn dB. OVERLEDEN: Jansje Wielaard 71 jr. e.v. H. Tromrhel dB.; Gertrud Elisabeth Merkwaardig is nu, dat Algerije zo fel daarvoor is geweest. In Jeune Afriqeu wordt vermeld dat Algarije (U weet wel, dat land dat zoveel moeite gehad heeft met zijn onafhankelijkheid) in 1959 1 millioen dollar ontving uit zijn olie-opbrengst, dat het in 1965 al 98 millioen was, doch in 1966 140 millioen dollar. Bedenk eens even wat dit dou ceurtje voor een straat-arm land als Algarije om zo ongeveer 500 millioen gulden te ontvangen! En dan komt er nog een 150 millioen francs bij uit an dere bronnen! Er wordt melding gemaakt dat Span je nog altijd een gedeelte van de Sa hara heeft en dat ook daar de olie-op brengst begint te vloeien ten bate natuurlijk van Spanje. Wat die op brengst zal zijn is niet uit de cijfers te distilleren. In het Juli-nummer van lei 1' Afri que hier is Afrika wordt nog geen conclusie getrokken over het re sultaat van de oorlog in juni. Er staat een grote foto van de Israëli op de tempelplaats in Israël. Men heeft het erover, dat Jordanië vooral verloren heeft omdat het befaamde Arabische legioen van Clubb Pascha, dat in 1948 meegeholpen had om Jeruzalem op de Israëli te veroveren, niet meer bestaat. Men heeft de Engelse militair Clubb Pascha later ontslagen en de conse quenties hiervan heeft men nu te ac cepteren. En dan uit andere bladen. Een inge zonden stuk in het Amerikaanse week blad Life, Mogelijk het beste weekblad van de wereld, wat foto's betreft en ar tikelen. Een inzender uit Australië, die zich noemt Kara ban Nemsi (een figuur uit de boeken van Karel May) doet de redactie van Life het verwijt, dat dit blad wel een grote reportage opgeno men heeft van de oorlog van Israëli- zijde, doch niets van Arabische kant. Antwoord van de redactie. Toen de oor log begon werden onze verslaggevers en fotografen in Cairo en Ammon huis arrest opgelegd, zodat wij geen enkele betrouwbare foto of verslag van hen konden ontvangen. De Israëli lieten de joumaUsten en fotografen mee optrekken naar alle fronten, enkele journalisten en foto grafen zijn gesneuveld, doch de wereld weet nu, hoe de strijd van Israëli-kant bekeken, gevoerd is. Autoriteiten over de gehele wereld mogen zich spiegelen aan dit gebeuren, hoe verstandig het is, om de eerlijke pers of goede voorlichting te geven óf in de gelegenheid te stellen zelf een on derzoek in te stellen. Voor de gehele wereld is nu het leger van Nasser en van de andere Arabische staten geken merkt als volkomen onbekwaam voor het gevecht. Of dit niet juist is hebben de journalisten niet kunnen bewijzen. Een ding is zeker: de kalmte in het midden-oosten bewijst, dat men toch wel onder de indruk is gekomen van de geweldige stootkracht van de Israëli. Een vraag, die ons allemaal interes seert, zijn er mogelijkheden voor een hervatting van de oorlog in het mid den-oosten. Leest men de arabische kranten, dan wordt er wel rekening mee gehouden, dan wordt er gesproken over een revanche. Maar intussen blijkt dat Rusland niet genegen is om troe pen ter beschikking van Egypte te stel len, zodat dit voor ons een hele ge ruststelling is. Verder is het probleem Suez-kanaal. Het ziet er naar uit, dat Europa en Amerika dit kanaal nu maar kalm laten verzanden. Passagiersver voer gaat veel vlugger en economischer per vliegtuig. Emigrantenschepen naar Australië gaan met wat vertraging om de Kaap. Wie het meest last nu heeft van het dichtgaan van het Suez-kanaal zijn de landen vlak bij Egypte zelve, de Afrikaanse landen, dan Griekenland, Italië, Yougoslavië en Rusland. We zou den zeggen, wie kerstmis wil gaan vie ren in Israël kan dit gerust doen. Tenslotte nog even iets over een po litieke prent die ik in een arabisch weekblad vond. Er zit iemand te telefoneren, blijkens de tekening een neger uit Afrika. Hij heeft een grote lefpet op en het ge sprek is aldus: Hallo, ja, ik heb voor mijn land wa penen nodig, tanks, vliegtuigen, kan je die leveren! Antwoord: ja. Ik heb een lening nodig om dit alle maal te betalen, kan je me daaraan helpen! Antwoord: ja. O ja, ik heb nog wat nodig. Mijn volk lijdt honger, heb je nog wat voed sel voor hen Een heel wrange, maar prima poli tieke prent. In dit Afrika heeft men meer belangstelling voor wapenen, tanks, vliegtuigen dan voor voedsel. Als de bevolking eten te kort komt, wordt een beroep gedaan op de Unesco, op U en mij, op onze bijdrage voor de on derontwikkelde, hongerende gebieden. Intussen heb ik mijn films ontwik keld, ze zijn prima, volgende keer kan ik, met publikatie van foto's over land en volk van Tunis beginnen. Misschien vindt U dat interressanter. Doch ik vind het nodig U even iets te vermel den met cijfers over dingen, waar U in Nederlandse bladen niets van kunt vinden. Winzen 68 jr. e.v. B. A. Mulder Ot.; Dingeman du Pree 66 jr. e.v. Chr. E. Doornheim dB.; Johannes van Otzel 52 jr. ongehuwd Azn.; Pieter Fluit 70 jr. wed. V. N. de Koning overleden te Dirksland en wonende te Ot.; Geertrui Pulleman 73 jr. ongehuwd overleden te Dirksland en wonende te Ot. GEHUWD: Pieter Tanis 25 jr. te Middelharnis en Maria van der Jagt 20 jr. te Ot.; Gerrit Willem Johannes Poortvliet 23 jr. te Dirksland en Adri- aantje Lena de Vos Pd., 26 jr. te Ogp.; Hendrik Dirk Wielaard 25 jaar te Nieu we Tonge en Jannetje Klaasje Kreeft Kd. 22 jr. te Ogp.; Andries Jacobus DuUemond 24 jr. en Jacoba Anna Pie- terse 20 jr. beiden te Ogp.; Paulus Hoogmoed 23 jr. te Ogp. en Elizabeth Cornelia van Dijk 29 jr. te dB. INGEKOMEN: G. C. Both van Rot terdam naar Ot.; J. M. Serlé en gezin van Leidschendam naar Ot.; H. D. Wie laard van Nieuwe Tonge naar Ogp.; S. de Lange van Herwen Aerdt naar Azn.; J. Broeders en gezin van Vianen naar dB.; W. de Berg van Brielle naar Ot.; L. J. M. de Wit van Zundert naar dB.; C. van Westenbrugge en kind van Zierikzee naar Azn.; G. W. J. Poortvliet van Dirksland naar Ogp.; J. Boot van Spijkenisse naar Ot.; Z. H. Koene van Noord-Oostpolder naar dB.; W. van Gorsel en echtgenote van Linschoten (Montfoort) naar Ot.; IJ. M. Buijs van Etten naar Ot.; M. Birkhoff van Hel- levoetsluis naar Ogp.; W. Troost van Leiden naar Ot.; G. de Ruiter-ter Stee- ge van Rotterdam naar dB. a.b. M.S. „Dependant"; A. P. Holleman eh echt genote van Stad aan 't Haringvliet naar Den Bommel. VERTROKKEN: J. Pulleman van Ot. naar Rotterdam; M. A. Solleveld van Azn. naar Herwen Aerdt; M. Tanis- van der Jagt van Ot. naar Middelharnis N. A. V. d. Linde-Leijdens van Ogp. naar Middelharnis; L. M. C. van Kem pen-de Bruin van dB. naar Middelhar nis; J. J. Nijsse van Ot. naar Ouden- bosch; R. A. C. J. Burm van Ot. naar Oudenbosch; J. Korteweg en echtge note van Ogp. naar Middelharnis; J. G. A. Pollemans van Ot. naar Wageningen; L. J. M. de Wit van dB. naar Nw. Gin- neken; Th. J. G. van Everdink van Azn. naar Nw. Ginneken; J. P. M. Hui- brechtse van Azn. naar Nw. Ginneken; D. A. M. IJpelaar van Azn. naar Etten Leur; P. M. J. Verdonk van Ogp. naar Baarle-Nassau; C. Munters van dB. naar Rotterdam; H. de Vos van Ogp. naar Vlaardingen; M. Moret van Ot. naar Dordrecht; C. Boeter en echt genote van Ot. naar 's-Gravenhage; L. J. de Bakker en gezin van dB. naar Middelharnis. AFKORTINGEN: Ogp. is Ooltgens- plaat; Ot. is Oude Tonge; dB. is Den Bommel en Azn. is Achthuizen. MIDDELHARNIS Opbrengst collecte. Dankzij de me dewerking van gevers, geefsters en niet te vergeten de ijver en animo van de collectanten heeft de jaarUjkse collecte ten bate van de Kankerbestrijding een bedrag van 3.888,50 opgebracht, d.i. nog ongeveer 75,meer dan verle den jaar! HERKINGEN Kerkdienst. A.s. dinsdag 19 septem ber hoopt des avonds om half acht voor de Geref. Gemeente voor te gaan Ds., P. Blok van Dirksland. A.s. zaterdag 16 september hoopt des avonds om kwart over zeven voor de Oud Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. L. Gebraad van St. Philips- land. Uw leverancier (Gediplomeerd gasfitter) Stationsweg 12 - Dirksland g Telefoon 228 1 Maandag 4 sept. hield de damvereni- ging „Denk en Zet" te Sommelsdijk haar jaarvergadering in „Hotel Spee". Na een welkomstwoord en overzicht van het afgelopen seizoen door voor zitter V. d. Sluys en de gebruikelijke goedkeuring van notulen en jaarver slagen werden de heren L. Bruggeman en M. V. Lente als bestuursleden her kozen. De benoeming van de verschillende commissies leverde ook geen problemen op, waarna kon worden overgegaan tot de prijsuitreiking. In afd. I werd kampioen dhr. J. v. d. Broeke een gedeelde tweede prijs was voor de heren K. Vis en H. Groenendijk Afd. n leverde J. Dekker als kam pioen af F. Noordijk won het zilver en C. Zoon het brons. In afd. III werd W. V. d. Boogert eerste, de tweede prijs was voor J. v. Es en H. Noordijk werd derde. De nacompetitie in afd. III werd gewonnen door W. v. d. Boogert. De nummers 1 en 2 uit de afdelingen II en III promoveren automatisch naar een hogere afd. Als hoogtepunt uit de vergadering kon de voorz. toen over gaan een viertal heren t.w. de heren B. Vis, A. Krijgsman, L. Bruggeman en M. V. Lente de draagmedaille uit te reiken wegens hun 25 jarig onafgebro ken lidmaatschap van D. en Z. en sprak hierbij de wens uit dat zij nog vele ja ren actief in de vereniging hun plaats rhogen innemen en eindigde met deze vier heren ten voorbeeld te stellen voor de overige leden wat dan het voortbe staan van de vereniging waarborgt. Na dat in de rondvraag nog enige pro blemen waren opgelost sloot de voor zitter deze vergadering. Uitslagen van maandag 11 september. Afdeling I H. Groenendijk K. Vis 1—1 P. Noordijk B. Vis 0—2 I. Koese A. Verolme O2 J. Lodder J. Dekker 11 F. Noordijk C. Zoon 0—2 Afdeling II A. Krijgsman A'. v. d. Sluys 2O M. V. Lente C. Polder 1—1 L. Bruggeman A. Knape 2^0 B. Roetman G. Knöps 11 Afdeling III T. V. Brussel A. v. Gulik 1—1 W. v. Dongen Cv. Binsbergen 11 L. V. d. Veer M. Breeman 0—2 W. Westhoeve J. Verhoeckx 2O

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9