De moordenaar werd gevonden DESIBEE RAIFFEISENBAWK GOEREE-OVERFLAKKEE Nieuws over de fiets BUIJSSE IDe J /(mcfe^ftaefe/e Diijes en Datjes Misdaadverhaal uit vorige eeuw. KEUVELAAR vele kleintjes maken een grote Diekhuusnieuws Voor gashaarden Geref. Synode zendt schuldbekentenis naar Yrijgem. Geref. Kerken Gladi Steeds sneller verkeer De elegante verlovingsring MIDDELHARNIS spaarbank en alle bankzaken fa. P. KIEVIT Zn. -k Uw Modehuis Bladz. 2 !I LANDEN-NIEUWS" Vrijdag 15 september igj^ Op een herfstmiddag van een der ja ren van de 18e eeuw zagen mosselvis sers, bij ebbe vissende op zee nabij het eiland Overflakkee, dat op een plek van een mossclbank een rif van een mens lag, met om het middel een ijzeren ket ting verbonden .aan een steen. Het lijk bleek gedeeltelgk verteerd te zqn; bij na aUe herkenningstekenen waren ver loren gegaan. Vastgesteld kon worden, dat de vondst het skelet van een man was; het hemd bleek gemerkt te zijn in rood garen of zijde met J.M.H. 12. De vissers wendden zich met hun griezelige vondst tot de Baljuw van Dirksland. Deze liet de gewone schou wing houden. Het lijk werd begraven; de ketting met steen werd overgebracht naar de ambts-secretarie. Het vermoe den van misdrijf stond vast, maar wie was de verslagene? Vanwaar was hij? Hoelang had het Ujk al in zee ge legen? De baljuw liet een bekendmaking omtrent de vondst plaatsen in enige „nieuwspapieren" van die tijd; dit leidde aanvankel^k niet tot enig gevolg. Het onderzoek. Echter, een half jaar later kreeg de baljuw een brief van een handelshuis uit Dusseldorf, vermeldende dat de be kendmaking van de baljuw was gele zen in een krant die in de Republiek gedrukt was, tevens, dat een reisbe diende, genaamd Johann Melchior Haussinger (J.M.H.) sedert anderhalf jaar werd vermist. De bediende was in de lente van het vorige jaar op reis gegaan naar Holland, zoals hij eerder ook deed. De laatste brief was van hem ontvangen vanuit Zierikzee. Uit die brief bleek, dat hij aldaar drie dagen was geweest; voorts dat hij er een be drag groot 4800,had ontvangen. Haussinger was een man van goeden huize, oud 36 jaar; hij zou destijds spoedig in het huwelijk hebben willen treden met een rijke koopmansdochter uit Elberfeld. De baljuw van Dirksland „opende nu een briefwisseling" met zijn ambtge noot van Zierikzee. Uit een door deze ingesteld onderzoek bleek al spoedig, dat Haussinger op vroegere reizen steeds verbleef in 'n bepaalde herberg te Zierikzee, doch dat hij op de tijd, vermeld in de brief gericht aan zijn principalen, gelogeerd had in een an dere herberg en wel nabij de haven poort. Een knecht uit die herberg, na der gehoord verklaarde zich nog te kunnen herinneren, dat in de maand april van het vorige jaar een Duitser daar had gelogeerd en dat toen de vo rige herbergier zijn patroon was. Die patroon stond destijds in de stad Zie rikzee niet gunstig bekend; hij was in tussen vertrokken naar Middelburg. De bediende kon niet verklaren wanneer precies de Duitser uit de herberg ver trokken was, want op diezelfde dag had de herbergier hem met een bood schap gestuurd naar een boer te Kerk- werve. Het onderzoek leidde dus nu naar Middelburg. De stedelijke overheid al daar liet de herbergier opsporen; de man terzake gehoord, verklaarde niets te weten van een Duitser in zijn oude herberg te Zierikzee. Dat kwam al wat verdacht voor. In Zierikzee werd een nader onder zoek ingesteld. Een dienstmeid uit de herberg beweerde zich de Duitse gast nog wel te herinneren, tevens, dat er een heftige twist was geweest tussen die gast en de herbergier toen de gast wilde gaan vertrekken. Later had de herbergier een schoenlapper laten ko men, om, zoals die schoenlapper wel meer deed, de vreemdeling te helpen bij het dragen van een valies. De schoenlapper, nader gehoord, ver klaarde die Duitser te hebben gebracht van Zierikzee naar het Nieuwe Veer voorbij Noordgouwe. Onderweg had de vreemdeling verteld naar Rotterdam te willen gaan en ruzie te hebben gehad met de herbergier te Zierikzee over de vermissing van een brief, die hij (Haus singer) op een veilige plaats in de her berg had opgeborgen. Toen hij de her bergier gedreigd had met het gerecht, nam deze een andere houding aan; de brief werd toen op een „andere" plaats teruggevonden! Het was wellicht dit voorval, dat voor de herbergier aanleiding was om zich z.g. zijn Duitse gast niet te herinneren, toen hij daarover werd gehoord op last van de Middelburgse overheid. Maar men vorste niet naar dat geval, doch naar de verdwijning van de vreemdeling zelve! Het verdere onderzoek aan het Nieu we Veer wees uit, dat de schoenlapper de Duitser bij de veerman had gebracht en vervolgens teruggegaan was naar Zierikzee. De veerman van het Nieuwe Veer leefde met een bijzit. Hij bediende reeds sedert drie jaren het veer. Aanvanke lijk had hij het vrij armoedig gehad, maar vrij spoedig daarna bleek hij in betere doen te zijn gekomen, begon zich ruimer te bewegen, kocht een boomgaard enz. zijn bijzit kleedde zich zwieriger. Betreffende de koop van die boom gaard werd bekend, dat de veerman be taald had met rentebewijzen en uit het reeds eerder te Zierikzee ingestelde on derzoek was gebleken, dat een aldaar wonende koopman de reisbediende Haussinger betaald had ook met rente- bewijzen. Er rees nu een verschrikkelijk ver moeden jegens de veerman! Hij werd gevankelijk naar Zierikzee gevoerd. Een huiszoeking bij de veer man leverde niets bijzonders op. De vraag was: Hoe en wanneer is de veerman in beter doen gekomen? Hijzelf zeide, geluk te hebben gehad in de loterij met een briefje gekocht van een jood, Nathan. De meid en de knecht van de veerman beweerden ook, dat hun baas gelukkig was geweest in de loterij. Uit een beschrijving die de meid van de Jodenkoopman gaf, werd men gewaar, dat deze te Middelburg zou wonen. Hij werd opgespoord en verklaarde wel eens met de meid za ken te hebben gedaan, maar nimmer een loterijbriefje te hebben verkocht aan de veerman. Op de vraag of hij dan nooit zaken gedaan had met de veer man zelf, verklaarde Nathan, dat hij in mei of juni van het vorige jaar een blauwe lakense jas van deze had ge kocht; de veerman had toen gezegd, dat die jas afkomstig was van een burger jongen die soldaat was geworden. Over een paar andere kledingstukken was men het niet eens geworden. De koopman uit Zierikzee, die de baljuw op 't spoor van de vreemdeling had gebracht, had ook inlichtingen ge geven over de kleding van Haussinger. Deze gegevens bleken overeen te komen met die, verzameld bij het onderzoek aan het Nieuwe Veer en te Middelburg bij de Jodenkoopman. De meid verklaarde ook nog, dat de veerman haar opgedragen had uit drie linnen manshemden, die volgens hem afkomstig waren van iemand die dienst genomen had als soldaat, de merken te tornen. Zij zeide nog te weten, dat daar bij was het getal 12. De veerman hield in zijn verklarin gen maar steeds vol, dat hij de goede ren waarover het ging en die zo be zwarend voor hem waren, had gekocht van een vreemdeling, die soldaat zou zijn geworden. Maar In deze stand van zaken begaf de baljuw van Zierikzee zich naar zijn ambtsgenoot van Dirksland, bij wie ter ambtssecretarie de ketting met steen aanwezig waren. Tijdens de overvaart van het eiland Schouwen naar het eiland Overflakkee vertelde de veerknecht in de loop van het gesprek aan de baljuw van Zierik zee, dat de veerbaas een hond had, die vroeger dikwijls aan de ketting lag, maar dat die ketting al geruime tijd weg was. Toen nu de beide ambtenaren ter secretarie in Dirksland nog eens de ketting en steen zeer nauwkeurig in ogenschouw namen, viel het op, dat de steen nog flauwtjes de ingegrifde let ters G.V.S. vertoonde, zijnde de naam letters van de veerman! Andermaal werd de veerman in ver hoor genomen. Ketting en steen waren achter een gordijn aanwezig, gereed om straks de booswicht het: „Ik beschuldig U" toe te roepen. Na een heftige ont kenning werden de veerman de ketting en steen (zijn eigendommen) getoond. Toen volgde de bekentenis. Hij verklaarde de Duitser met een handspaak te hebben neergeveld; de bovenkleren had hij hem uitgedaan; het lijk had hij gebonden aan de steen met ketting, waaraan anders de hond lag. Vervolgens had hij het lijk zeewaarts gevaren en ver van de kust laten zin ken. Van de in de reistas gevonden pa pieren had hij de meeste verbrand uit vrees voor ontdekking; de rentebewij zen en het geld had hij behouden; daar van had hij een boomgaard gekocht. De kleren en het lijflinnen had hij ver kocht nadat de merktekens eruit ver wijderd waren. De onverlaat werd met de dood gestraft Het ophelderen van deze zaak, met aanvankelijk zo weinig aanwijzingen, mag in die oude tijd zeker gelden als bewijs van goed opsporingswerk van de toenmalige ambtenaren onder moeilijke omstandigheden. Het moge waar zijn, dat politieman nen van heden de zaak anders zouden hebben aangepakt, maar dan dient hier bij te worden bedacht, de gebeurte nissen vonden plaats voor 1800! Alles was toen zo gans anders! Een groot aantal inwoners van onze Republiek was analphabeet; het ver keer vond vnl. plaats met de postkoets en trekschuit; spoor, stoomboot en tram waren nog onbekend. Men kende niet het gebruik van telegraaf en telefoon. Het verkeer per post ging traag. De ge hele samenleving was veel primitiever. Onder de naam van „Lettermerken" staat opgemelde strafzaak uitvoerig vermeld in „Nieuwe bijdragen tot de geschiedenis van het Strafrecht", uit gave van J. E. van Nooten te Schoon hoven, 1838. Uit het Algemeen Politieblad van 26 maart 1949. OUDDORP Postiuivenver. „De Trekvogels" vlo gen mee in vlucht Vilvoorde, 2-9-1967. In concours waren 188 duiven. Ze wer den gelost om 11.40 uur. De eerste duif was binnen om 13.16.17 uur. Afstand 105.074. M. C. Santifort 1, 15, 38. D. Mierop 2, 3, 16, 20. A. V. d. Bok 4, 6, 13, 18, 24, 27, 29, 36. C. Venneman 5. A. Klink 7, 9, 31, 35, 37. R. Klijn 8, 28. H. Kleijn 10. J. Kaptijn 11, 12, 17, 19, 21, 22, 23, 26. B. Dorsman 14, 32. T. Breen 25. Gebr. Verluijn 30, 33. C. J. Tanis 34. 7ieem bijvoorbeeld nu zo'n leuk spaarbusje van de Raiffeisen- bank. al die dubbeltjes die u, tante en oma daarin doen, maken samen een flink bedrag, zo leert u kinderen sparen, jong ge leerd, oud gedaan! MroDELHARNIS-SOMMELSDIJK A.M.V. cursus voor beginners. Vorige week kon nog niet bekend ge maakt worden welke dag van de week een begin zou worden gemaakt met de A.M.V. cursus voor beginners. De cur sus begint a.s. zaterdag 16 september van 10.30 - 11.30 uur. Engelse les. Op de Engelse conversatieles is nog plaats voor cursisten. De lessen zijn van 9.30 - 10.30 uur iedere dinsdag avond. Ook voor diegenen die de school al een poos achter zich hebben liggen, hoeft dit geen bezwaar te zijn. Als U even op een dergelijke groep bent, hoeft u al na een poosje niet lang meer te zoeken naar Engelse woorden. Vrije expressie. Zoals we vorige week vermeldden, gaan deze week de cursussen vrije expressie van start. Mocht u vorig seizoen ge wend zijn op dinsdagavond te komen en kunt u niet meer dan kunt u ruilen met donderdagavond of andersom. Aan vangstijden; dinsdagavond van 7.30-9.30 uur donderdag van 6.30-8.30 uur. Biljarten. Voor de verschillende biljartclubs kunt u zich opgeven aan het Diekhuus. a.s. zaterdagmorgen tot 12 uur opgeven in het kantoor van het Diekhuus; of an ders telefonisch onder no. 2400. Uitstapje van de bejaarden. Voor de tweede maal in dit seizoen werd er met ruim 80 mensen een be- jaardenreis gemaakt. Op woensdag 6 september om 7 uur in de morgen stap te iedereen de bus in, deze stonden klaar beneden aan het Zandpad. Ieder een was in goede stemming en het weer werkte goed mee. Met zon en een goed humeur begon de tocht. Eerst over het veer bij Zijpe, vervolgens naar Oister- wijk. Daar werd koffie gedronken in een gezellig restaurant midden in de bossen. Na de koffie ging de tocht ver der via de Grebbeberg naar Ouwehands dierenpark te Rhenen. In het restaurant van het dierenpark werd de lunch ge bruikt. Daarna werd er tijd gegeven om de dierentuin te bezichtigen. Na dit bezoek werd de route vervolgd in de uw adres ZANDPAD 4-6 - Middelharnis tegenover De Gruyter richting van Gorinchem, voor een kop je koffie werd even pauze gehouden bij de rivier de Merwede. Daarna stapte men voor de laatste maal in de bussen om de reis te vervolgen. De gehele dag was er een gezellige sfeer. Ieder heeft volop genoten van de natuur en alles wat daarbij kwam. De commissie die dit zelfstandig heeft voorbereid kan terugzien op een geslaagde dag met de bejaarden. Alle lof voor eigen initiatief voor de commissie. Aan het eind van de reis stapte ieder fris en wel uit en kon men terug zien op een dagje uit dat er zijn mocht. Dammen. Enkele jeugdigen hebben idee te gaan dammen in het Diekhuus. Reeds enkele aanmeldingen zijn er binnen. Leeftijd circa 12 en 13 jaar, bij voldoende deel name wordt er zo spoedig mogelijk een begin gemaakt. Andere aktiviteiten. Voorzover de ruimte en de tijd het toe laten blijft er altijd gelegenheid voor nieuwe activiteiten in het Diekhuus. Zo kan er b.v. ook eenvoudig een cursus gegeven worden voor huisvaders en mannen, die eens lekker willen koken en bakken. Inlichtingen iiierover wor den op het kantoor verstrekt. RIJMEN VAN TIJMEN „Rijdende bommen", Gevaar op de weg. Af en toe leest men Van brokken en pech. Wagen gekanteld, Of inhoud ontbrandt. Zo rijden tanks Vol met gas door ons land. Als het dan goedgaat Met zulk een transport, Wordt er door niemand Geklaagd of gemord. Maar maakt men brokken, Dan dreigt er gevaar. Dan pas protesten. Men is niet gauw klaar. Zulke transporten, Ze tonen wel aan: Vliegende mensen. Op weg naar de maan, Leveren voor ons Heel wat minder gevaar. „Rijdende bommen" Problemen nietwaar? Als een verwarmingszaak gaat sluiten, En 't geval is afgekoeld, Wordt dit als een kouwe douche dus. Door ons allen aangevoeld. Want dan gaan er hier en elders, Enkele honderden op straat. En daarmee zijn wij tenslotte, Geen van allen toch gebaat. Heeft men het niet aan zien komen? Werd de zaak niet goed beheerd? Liep het daarom in het honderd? Ging het daarom zo verkeerd? Al met al, er zijn zovelen, Toch hierdoor weer gedupeerd. Er kan uit diverse dingen. Een en ander wel geleerd. In een tijd van zekere weelde, Passé men terdege op. Ieder lette op z'n tellen. Anders volgt er wis 'n strop. De fiets ging jubileren. Heeft al lang bestaan. Geen herdenkingsrede. Knoopt men hierbij aan. Het was echt in stilte. Dat men alles deed. En die trouwe makker. Stond maar steeds gereed. Wat was nu ons landje, Vroeger zonder fiets? Er zijn concurrenten. Is ze nu nog iets? Zie eens naar de brommers. Hun miljoenental, Zijn hier concurrenten, En in dit geval. Grijpt men niet zo spoedig, Naar zo'n trouwe fiets. Brommen gaat veel beter. Dat maakt elk zich diets. Maar de resultaten, Ziet men overal. Bromfietsongevallen, Zijn er zonder tal. TIJMEN. VOUWFIETS-HAUSSE BLIJFT VOORTDUREN Uit vrijwel alle West-Europese lan den komen berichten binnen over een blijvende en stijgende belangstelling voor de vouwfiets, die naast de tradi tionele fiets een vaste plaats op de markt blijkt te hebben veroverd. Vouw fietsfabrikanten maken tevens melding van groeiende export voor hun produk- ten. Nederlandse vouwfietsen vinden tot nu toe vooral aftrek in Duitsland en Amerika. Tot de belangrijkste vouw fietsen exporterende landen behoort op het ogenblik Italië. NATUURLIJK BIJ MIDDELHARNIS Na een bewogen discussie heeft de generale synode van de gereformeerde kerken besloten zich tot de vrijgemaak te gereformeerde kerken te richten mei een schuldbelijdenis over het kerkelijk conflict, dat in 1944 leidde tot een scheuring in de gereformeerde kerkei De synode sprak uit, dat de gerefor meerde kerken er verre van zijn, de schuld aan het conflict van 1944 en volgende jaren eenzijdig te zoeken bij hen, over wie in die jaren in enige vorm het schuldig werd uitgesprokea De gereformeerde kerken willen in tegendeel aldus de synodale uit spraak hunnerzijds ootmoedig belij den, dat zij zelf in het geheel van de schuldige broedertwist, waardoor de Geest der gemeenschap werd bedroeM niet vrijuit gaan. In de derde plaats sprak de synode uit, dat de gereformeerde kerken de vrijgemaakte zusterkerken van harte vragen, haar te vergeven al wat in die conflictsituatie en met name in haat tuchtmaatregelen en haar houding e» optreden niet was naar de Geest van Christus en niet beantwoordde aan de katholiciteit van de kerk. De synode besloot deze uitspraak ter kennis te brengen van de vrijgemaakte kerken in Nederland en de eigen ker ken op te wekken, in de geest van deze uitspraak ook plaatselijk de verzoening met vrijgemaakte zusterkerken te zoe ken en te blijven zoeken. Aan de sy node der vrijgemaakte gereformeerde kerken zal een brief gezonden worden met het synodebesluit en het rapport van de synodecommissie. Brieven van de kerkeraden van Zeist, Wapenveld, Amsterdam Zuid en Nagele en verder van elf studenten uit Kam pen en een aantal predikanten en meenteleden uit verschillende plaatsen vormden de aanleiding tot het gesprek over deze zaak in de generale synode. Ten 'aanzien van de schuldvraag, die in deze brieven aan de orde werd steld overwoog de synode, dat een zui ver onderscheidend oordeel hierover onmogelijk is, omdat diverse factoren in het complex van de schuldige broe dertwist elkaar over en weer hebben beïnvloed. Het besluit van de synode werd met slechts één stem tegen nomen. SHOWRO Telefoon HET BUR DE te 's-Grav niet belan en wat da Het onde is veelkle Het schoo andere re met allerl Sollicitati de School 103, 's-Gr Wij hebbe te om uw Gemakkei ken. Lag wenst. Burg. Beste meisjes en jongens! Eerst begin ik met de prijswinners. Voor het augustuswerk hebben de vol gende kinderen een prijs verdiend: Magda Peeman, Den Bommel Truus Ovaa, Domburg Thea Nieuwland, Dirksland Corrie Ovaa, Domburg Loes Nieuwland, Dirksland Dat is weer een vijftal voor die maand. Wie zal er volgen voor het komende werk? Dat zal de tijd leren. En nu het nieuwe raadsel, SEPTEMBERRAADSEL 3 Uit de volgende lettergrepen moeten 10 woorden gezocht worden. De lettergrepen zijn: a a ba beth dus e e es ex fe hem ho has Ie me ne ni o ra ros se ses ther ve ve zau ze zi De omschrijving van de gevraagde woorden is zo: 1. Joods meisje dat koningin werd. 2. Betekent Broodhuis. 3. Zoon van Izak. 4. Stad waar Jona moest gaan prediken 5. Eén der kleine profeten. 6. Vader van Darius; zie het Boek Daniël. 7. Eén der zeven gemeenten van Klein-Azië. 8. Knecht van Mefiboseth. 9. Betekent: uittocht; het is een Boek van Mozes. 10. Legerplaats van de kinderen van Israël. De beginletters van deze woorden vor men een woord; dat betekent: Tot hier toe heeft ons de Heere geholpen. Dit raadsel werd ingezonden door Nel v,an Dqke, Zoetermeer. BRIEVEN Addy V. Nieuwe Tonge. Het is te proberen met de bijles. Misschien gaat het wel, en als je er zin in hebt, dan is er al veel gewonnen. Leren zal het blijven, op welke school je ook gaat. En het is fijn dat Adrie ook mee doet; dan kunnen jullie van elkander leren. Wat de een niet weer dat weet de an der wellicht. Margreet van B. Middelburg. Vond je het fijn om weer naar school te kun nen? Dat is gelukkig, want het is heel erg als je met tegenzin elke dag naar school moet gaan. En je zit nu bij een meester; je gaat al vooruit. En hoe vindt Toosje het bij de juffrouw? Zal je niet te veel klodderen met die verf? Arie R. Nieuwe Tonge. Jammer dat die reis niet door kon gaan, maar het is, zoals je schreef, dat het nog erger had kunnen zijn. En nu ben je ook be zig aan de bijlessen, hè? Maar goed je best doen, dan zal het wel gaan. Henk Q Tholen. Ik begrijp het, dat alle raadsels niet zo gemakkelijk zijn voor kinderen van jouw leeftijd. Ik moet ook wel eens voor de verandering andere soorten raadsels plaatsen; dat is voor oudere kinderen wel eens leuk. Maar je moet altijd maar opschrijven wat je gevonden hebt. Joost V. Krabbendijke. Nog niet veel moeilijkheden op de u.l.o.? Ik hoop dat het zo mag blijven. Ben je stijf van de gymnastiek? Dan denk ik, dat je voor dien er niet veel aan gedaan hebt. Dat zal wel bijkomen en het is heel goed voor de spieren. Misschien ken ik je grootouders wel, want op die plaats ben ik wel een beetje bekend. Leentje H. ouddorp. Het was nog niet te laat, hoor Leentje. Werk je nog steeds in de winkel en gaat het zo naar je zin? Daar ben ik blij om. Honderd maal liever dan naar school? Dat is wel een beetje te veel gezegd, maar ik be grijp wat je bedoelt. Houd zo maar vol. Arja van R. Zeist. Brugge is een mooie stad, maar wil je wel geloven, dat ik nog nooit in het Tilligen-bos ben geweest? Je moet de plaatsen maar we ten, en ik geloof, dat je papa de mooie plaatsen overal kent. In Ede is het weer heel anders dan in Oostburg en aan het strand bij Cadzand. Ik vind het laatste op den duur toch wel het mooi ste. Jantje H. Ouddorp. Je moet van die datum twee dagen terug tellen en dan is het in orde. Dat heeft men mij altijd gezegd tenminste; zelf weet ik er niets van. Nog gefeliciteerd met je opoe van de Oostdijk. Is ze nog goed gezond? Die donderdag is een lange dag voor je. Zie je er 's morgens niet tegen op? Toos Q Tholen. Té laat was je nog niet, maar het is wel goed om de brief bijtijds te verzenden. Je noemt heel wat vakken op die je graag doet; ik geloof dat er niets overblijft wat je niet graag doet. Of is er nog iets wat je met tegenzin doet? Die enkele raadsels, die je niet zo goed kon vinden, waren voor jouw leeftijd wel een beetje moeilijk; dat geef ik toe. Jan. van S. Stellendam. Je moet al tijd maar goed kijken naar de oplos singen in de krant; dan zie je hoe het moest. Zijn je oom en tante weer goed aangekomen in Amerika? Zeven weken lijkt een lange tijd, maar ik denk dat die weken zijn omgevlogen. Wat zullen ze verteld hebben uit dat verre land. Maar ze zullen ook wel veel te vertel len hebben als ze thuis komen. Er Is in die tussentijd veel veranderd; ook bij juUie- Jannie van R. Zeist. Het was jam mer dat het niet zulk mooi strandweer was. Anders is het daar verrukkelijk. Het was een prachtige zomer, maar en kele dagen was het mis en als je daar dan juist bent, valt het niet mee. Toch zullen jullie wel heel veel genoten heb ben. Adriana P. Middelburg. Vind je dat je zo onregelmatig geschreven hebt? Nou, dat zal wel los lopen. Het is niet zo mooi als dat van Jan, maar die broer van jou levert ook wel het mooi ste werk van allen. En dan een brief op zulk mooi papier! Het ziet er keiurig uit, hoor Adriana! Els van G. Middelharnis. Je moeder heeft dus geen helpster meer met de maandagmorgen. Ja, het verandert op zulke scholen nogal eens. Wanneer komt het nieuwe hoofd? Die man heeft al meer op Flakkee gewoond, hoorde ik zeggen. Op frans zal je dus goed je best moeten doen. Je eindigt je briefje erg leuk. Ik lees: Mijn pen is droog, mijn hand is moe, en nu doe ik dit blaadje toe! Heleen van R. Zeist. Ik wist niet dat het strand van Cadzand de enigste le verancier van haaietanden was. Toch heb ik laatst gehoord dat er ook op andere plaatsen van die dingen zijn gevonden. Maar van Cadzand zal toch de victorie wel zijn begonnen. Je kon ze nu laten zien op school. Of heb je dat niet gedaan? Hoe gaat het op het lyceum? Ik hoop van best. Jan P. Middelburg. Altijd maar op de kranten passen. Soms lijkt het wel of ze pootjes hebben gekregen, maar dat kan natuurlijk niet. .Als het raadsel opgelost is, dan maar dadelijk het antwoord ergens opbergen tot hei inzenden is. Dan heb je ineens alles de hand. Jannie L. Meliskerke. Heeft het tes ten al plaats gehad? En hoe is het voor jou uitgevallen? Alles weten ze dai van je, hè? En soms komt het toch no| anders uit dan ze hadden verwacht. Waren de boeken mooi die je gekre gen hebt? Lenie van L. Dirksland. Koffie-zetten voor de juffrouw en meesters vinden de meeste meisjes heel leuk, geloof ft Vroeger was er geen koffie bij; dat weet ik nog wel toen ik schoolging. De tijden veranderen. Woont Sjaan nii echt in Goes? Dat zal wel een grote verandering voor haar zijn! Is het schuurtje mooi geworden? Henk van R. Zeist. De reis naai Oostburg zelf was al mooi, over de dan over de brug, door Noord-Beveland e» langs de Walcherse duinen! Dan vol! nog de prachtige boottocht over Westerschelde! Aan alles merk ik wel dat jullie je best hebben vermaakt, kim je er wel weer tegen, nu de 'school roept en aanzet tot leren en het maken van huiswerk! Allemaal de hartelijke groeten en 1 volgende week, OOM KO. Treinen gaan steeds sneller ri'deii De maximum-snelheid van expreitrei- nen in de Duitse Bondsrepubliek S thans verhoogd tot 150 km per uur T«' dusver mochten ze niet harder da» 127.5 km per uur, ofschoon de grote ii' temationale treinen op sommige trajs'' ten was toegestaan deze grens te ovei' schrijden. In Nederland is de maxima' Ie snelheid 120 km per uur; in Frart' rijk rijden (enkele) treinen meer da» 150 km per uur. Opvoering van snelheid van treinen is niet in de eet- ste plaats een vraagstuk van het vef' mogen van de lokomotieven als w^ van de baan. (DiAl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6