EIUVriDEII niEUWS Ds. C. V. d. Meulen te Goes ToGli gelukkig Nieuws Zeeuwse wandelingen PREMIE SPAARPLAN Bietencampagne van 12 weken gaat vroeg beginnen verhoogde zijn levensverzekering en wat het leulce is, het kosX hem niets meer... 2a bl«^ Vrijdag 15 september 1967 No. 3620 UIT PE KSkKeM Een fruitmand nodig? Basfs voor persoonlijk bezit X De witte pomp steunt UX I NEBOH NELISSE Oorzaken van aardbevingen een duister gelieim De pendel Nog geen ontslag Naar een nieuwe werkgelegenheid jk wèrke in de haevens". yi'èt dit simpele zinnetje kan menig gezinshoofd op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden duidelijk maken op welke wijze hij in zijn levensonderhoud en in dat van zijn gezin voorziet. Tel kens blijkt weer hoe spoedig een be paalde streek op nieuwe bestaansmo- gelijklieden is ingesteld. Tien, vijftien jaar geleden was dat een uitzondering wanneer iemand dagelijks heen en weer reisde naar Rotterdam, thans is de pendel een heel normaal verschijnsel. Het was begrijpelijk dat in de jaren na 1950 velen het besluit hebben geno men, in de Maasstad het dagelijks brood te gaan verdienen. De ver door gevoerde mechanisatie in de landbouw deed op de eilanden een overschot aan werkkrachten ontstaan. En voor dat overschot was toen nog weinig werk- ^Jegenheid. Bovendien, in Rotterdam kon veel geld worden verdiend. Hoewel daar vele nadelen tegenover stonden een totaal andere sfeer op het werk en lange dagen, zodat er van het gezins leven en de huiselijke gezelligheid niet veel overbleef heeft toch menige eilandbewoner voor de pendel gekozen. En zo is de havenarbeid één van de gewone middelen van bestaan gewor den. Geen wonder dat er een schok door menig gezin ging toen enkele weken geleden bekend werd, dat een betrek kelijk groot aantal havenarbeiders zou worden ontslagen. De arbeiders zelf en ook hun gezinnen waren erop ingesteld, en de dorpsgenoten waren aan de pen del gewend geraakt. Zou daaraan nu voor velen een einde komen? En dreig de er dan misschien werkeloosheid met alle nare gevolgen van dien? Gelukkig bleek het in eerste instan tie mee te vallen. Er zouden minder jnensen ontslagen worden dan aanvan kelijk was gevreesd. Bovendien, laten we eerlijk zijn, zonder chauvinistisch te zijn, de havenarbeiders van de eilan den afkomstig kunnen, wat de arbeids prestaties betreft, een vergelijking met de anderen glansrijk doorstaan. Geen wonder, mensen die gewend waren sei zoenarbeid op het land te verrichten hebben een hoog werktempo, uitzonde ringen daargelaten. Ook nu bleek weer dat de soep nimmer zo heet gegeten wordt als ze is opgediend. En in vele gezinnen zal er een gevoel van op luchting zijn geweest, toen bekend werd dat man of vader of zoon niet zomaar op straat zou komen te staan. Toch moeten we we hebben dat in diverse beschouwingen in de dag bladen kunnen lezen de ogen niet sluiten voor de realiteit. En die reali teit is, dat de arbeid in de Rotterdam se havens een gevoelige werkgelegen heid genoemd moet worden. Ook deze arbeid is onderhevig aan de onmisken bare economische teruggang. Ook in de havens zet de mechanisatie zich nog steeds voort. Ook in de grote bedrijven wordt scherp geconcurreerd. En zo zul len er nog wel meer factoren te noe men zijn die de werkgelegenheid on gunstig beïnvloeden. De mogelijkheid dat vroeg of laat ontslag komt mag voor de eilandbewo ners dan niet zo dreigend zijn, maar helemaal weggenomen is ze niet. Dat betekent dat de ouderen mis schien hun tijd nog wel zullen uitdie nen, maar dat de jongeren die voor de beroepskeuze worden geplaatst er ver standig aan doen zich enkele malen te bedenken. Dat betekent ook dat er op eilanden zelf andere werkgelegen heid moet worden gezocht. En dat zal dan wel neerkomen op een verdergaand industrialisatie. Het lijkt ons allemaal, eerlijk gezegd, ook wel wat gezonder. In de eerste plaats met het oog op de arbeidssfeer. In de havens heerst, hoewel ik dat geenszins wil overdrijven, toch een an dere geest. Dan ook met het oog op de reis. Het is toch echt geen sinecure, da gelijks zo'n lange bustocht heen en te rug te moeten maken om op je werk te komen. Maar vooral ook ten aanzien van het gezin. Het is een afgezaagd grapje, dat een kind vroeg aan z'n moeder: „Mama, wie is toch die vreem de man, die hier iedere zondag komt eten?" Maar dat de pendelarbeid een voortdurende bedreiging vormt voor het gezinsleven, zal toch niemand kun nen ontkennen. En tenslotte is de maat schappij ook gediend met een gezond gezinsleven, want het gezin is de cel van de maatschappij. WAARNEMER. NED. HERV. KERK Beroepen te Oldebroek en Giessen- dam A. Breure te Hei en Boeicop; Nordhorn C. v. d. Berg te Kesteren; Loon op Zand C. Treure te Hasselt; Oudewater en Capelle a.d. IJssel J. C. Vos te Rijssen; Katwijk aan Zee en Wezep C. v. d. Bergh te Oud Beijer- land; Emmeloord C. Bras te Nieuwer- kerk a.d. IJssel. Aang. naar St. Philipsland kand. M. V. d. Linden te Utrecht; Poortvliet C. Mulder te Hien en Dodewaard; Ochten P. Posthouwer te Heteren. Bedankt voor Nieuw Beijerland kand. M. V. d. Linden te Utrecht; Brandwijk C. Mulder te Hien en Dodewaard; Val burg J. G. Abbringh te Amemuiden; Waddinxveen en Woudenberg C. Vos te Gouda; Nw. Lekkerland H. Haikema, zendingsdirector G.Z.B. Wierden. Na bevestiging door ds. G. Westland aldaar, deed ds. H. J. van Bie gekomen van Alblasserdam, intrede met 1 Sam, 17 50. Oud Beijerland. Na bevestiging door ds. C. V. d. Bergh aldaar met Jesaja 62 6-7 deed ds. L. Trouwborst, gekomen van Bleskensgraaf, intrede met Jesaja 55 10-11. Nederhemert. Na bevestiging door ds. D. J. Cuperus uit Aalst met 1 Kor. 15 58, deed ds. J. v. Vliet, gekomen van Ouddorp, intrede met 2 Kor. 4 7. Ds. J. Vermaas te Huizen gaat per 1 okt. a.s. met emeritaat. Ds. Vermaas stond te Ter Aa ('29-'32) Hoogeveen ('32 -'36) Huizen ('36-'46) Amersfoort ('46- '51) Bodegraven ('51-'56) Veenendaal ('56-'62) en voor de tweede maal in Huizen van 1962-1967. Mej. C. Bout, arts te Utrecht (dochter van Dr. H. Bout) vertrekt binnenkort als zendingsarts van de G.Z.B, naar Kenya. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogvliet J. Mierop te Nijkerk; Poortvliet T. Ledegang, kand. te Baarn; Oostzaan J. v. d. Brink, kand. te Groningen; Ridderkerk F. de Jonge te Emmercompascuum; Loppersum R. Ypma te Amersfoort; Haamstede, Mid- wolde en Bellingwolde K. Dijk, kand. te Amsterdam; Hoorn E. Oomkes te Leeu warden; Schoonebeek en Boskoop W. Koele te Ens; Alblasserdam W. ten Ka- te' te. Huizen. Aang. naar Mechelen A. Verbeek te Hoek; Oenkerk A. Groenewegen te ül- rum; 't Harde G. Brinkman te Kam pen; Heerjansdam J. v. d. Haagen te Wieringerwerf. Bedankt voor Aalten, Groningen en Noordwijk en Veenendaal J. Bosman te Vrouwenpolder; Bovensmilde H. Ver- haagen te Opperdoes; Hattem H. Tien te Ede. Ds. Pi V. Dqkt In de ouderdom van 66 jaar overleed ds. T. v. Dijk, em. pred. van Munnekeburen. Hij was daar predikant van 1948-1952, toen hem reeds emeritaat werd verleend i.v.m. zijn gezondheidstoestand. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Berkum J. W. Beekman te Hilligersberg; Averest G. Mulders te Murmerwoude. Bedankt voor Bunssum-Treebeek T. Dekker te Goes. Bedum: Wegens vertrek naar Ma- riënberg, nam ds. H. de Vries afscheid met Hebr. 13 12 13. Daarlerveen: Na bevestiging door prof. J. V. Bruggen te Kampen met Markus 13 37, deed ds. E. Knoop in trede, gekomen van Enumalik, met Je saja 2:5. Zuidwolde: Wegens bekomen emeri taat, nam ds. F. de Haan afscheid van deze gemeente met Jesaja 40 6-8. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen M. Baan te Zeist en G. Buys te Murmerwoude. Beroepen! te Bennekom G. Buys te Murmerwoude; Schiedam W. Hierma te Enschede. In ons blad van 14 juli werd iets ge schreven over de Afscheiding op Goe- ree-Overflakkee, het kwartaalnummer van de „Kerkhistorische Kroniek". Daarin wordt ook de naam van Ds. Cornells van der Meulen genoemd. In het jaar 1800 werd hij te Middelhamis geboren, eveneens de geboorteplaats van Elisabeth Geertrui van de Roo- vaard; met wie hij in 1927 trouwde. Hij werd aannemer en ging in Rot terdam wonen. Daar verloor hij door de cholera twee zoontjes van 4 en 2 jaar. Dat werd het middel in Gods hand om hem tot bekering te brengen. Tot predikant geordend. Bij de kleine afgescheiden gemeente te Middelharnis werd hij eerst ouder ling, later oefenaar. Zo gemakkelijk ging hem het spreken niet af. Eens wilde hij een toespraak houden over de drie jongelingen in de brandende oven uit Daniël 3. Het mislukte, hij verviel in herhalingen en vertelde telkens het zelfde. Niet lang daarna was hij in Mid delburg op een bijeenkomst en werd als het ware gedwongen een stichtelijk woord te spreken. Het gelukte en toen voelde hij zich enigszins bekwaam om als oefenaar te Middelharnis op te treden. Echter niet bekwaam genoeg. Hij voelde een gemis aan kermis van de Bijbel, aan weten schappelijk onderwijs, een theologis'che scholing. Daarom vertrok hij in 1838' naar Utrecht om les te nemen bij Ds. Scholte, een der voormannen van de Afscheiding van 1834. Slechts een jaar heeft hij er college gelopen. Veel te kort maar er was gebrek aan afgescheiden predikanten en op eigen houtje orden de Ds. Scholte hem tot dienaar des Woords en bevestigde hem te Middel harnis (1839). In sommige opzichten was Ds. Scholte een vrijbuiter en hij heeft meer vreemde dingen gedaan. Maar het volgend jaar werd de per soonlijke daad van Ds. Scholte ge sanctioneerd door de synode van Am sterdam, De Chr. Afgescheiden gemeente op Goeree en Overflakkee was maar klein en was eerst verbonden met Rotterdam, waar Ds. van der Meulen ook woonde. Na zijn erkenning als wettig dienaar des woords door de Synode der Afge scheidenen werd hij predikant te Mid delharnis alleen. Een kleine gemeente, die enkele ja ren na het vertrek van Ds. van der Meulen naar .Goes ophield te bestaan. Naar Goes. Reeds in 1841 verliet hij zijn geboor teplaats Middelharnis. Hij was beroe pen door de afgescheiden gemeenten in Zeeland. Er waren hier 12 gemeenten, maar alle zo klein, dat ze hem geza menlijk als hun predikant kozen. Hij ging in Goes wonen, maar preekte iede rezondag en ook verschillende keren in de week in een van zijn gemeentetjes. Het is de in Zeeland zo bekende Ds. Budding geweest, die eigenlijk de grond legger was van deze kerkjes. De uit bouw liet hij aan anderen over; hij werd ontrouw aan zijn eerste liefde en heeft in Goes later een aparte kerk ge sticht, waaruit de Vrije Evangelische gemeente is ontstaan. Het is vooral Ds. van der Meulen geweest, die zijn werk daa naar de „FRUITEXPRESSE" U belt Telefoon (01870) 3086 en wij bezorgen wer geheel Flakkea M. VAN DER KliOOSTER Aang. naar Kampen J. J. de Jonge te Noordsche Schut. Nw. Vennep: Na bevestiging door ds. D. Biesma te Aalsmeer, deed ds. W. de Graaf, gekomen van Hasselt, intrede alhier met 2 Kor. 4 5 6 15. GEREF GEMEENTEN Tweetal te Boskoop A. Hofman te Zeist en K. de Gier te 's-Gravenhage; Middelharnis A. Hofman te Zeist en G. Schipaanboord te Apeldoorn. Beroepen te Ridderkerk en Middel hamis G. Schipaanboord te Apeldoorn; Leiden J. v. Haaren te Amersfoort; Klaaswaal J. Westrate te Meliskerke; 's-Gravenhage H. Rijksen te Gouda. Bedankt voor Clifton (U.S.A.) J. v. Haaren te Amersfoort; Scheveningen P. Blok te Dirksland. heeft voortgezet. Eerst alleen, later ge holpen door andere predikanten. Dat was o.a. in Nieuwdorp, de bekende Ds. C. Steketee, die er gestaan heeft van 1842-1882. In ditzelfde jaar kreeg Wol- phasirsdijk Ds. Gardenier als predikant (is in 1853 naar Michigan geëmigreerd). Zo reisde Ds. van der Meulen week aan week door Zuid-Beveland en over al had hij volle kerken. Kerken is het goede woord niet, die waren er toen nog niet. Hij predikte in gewone huizen, in schuren en 's zomers ook in de open lucht. Dikwijls was een schuur de kerk, een wagen de preekstoel, een porce- leinen schotel het doopbekken. Soms ging hij naar de „overkant" (van de Schelde) waar oefenaar Vijgenboom ja ren geleden het fondament had gelegd in Axel. Zware tijden. De Afgescheidenen bestonden niet uit vele „rijken en edelen", hoewel er ook enkele weigestelden bij waren. De rijke boer uit Borssele, Jannis van de Luijs- ter, stelde altijd zijn schuur beschik baar, wanneer Ds. van der Meulen daar optrad. Zo ook Jhr. Mr. W. Versluys zijn buitenplaats bij Domburg. Maar alle samenkomsten van meer dan 20 personen waren verboden. En meestal was het een veelvoud van twintig dat de boodschap des heils be luisterde. Met als gevolg boete, inkwar tiering, gevangenschap. Dikke boeken zijn er over geschreven, waarin we de namen lezen van de predikanten De Cock, Van Raalte, Scholte, Brimamel- kamp. Van Velzen. De boete werd zo dikwijls opgelegd, dat ze zo hoog opliep dat de arme gemeenten het niet konden betalen (bij Ds. Budding was het eens aangegroeid tot 40.000,—). Dan volgde de gevangenis: Ds. Budding en zijn ouderling bakker De Jonge uit Goes („de hemelse bakker" genoemd) hebben er kennis mee gemaakt. In het land der vrijheid dus geen vrijheid van gods dienstoefening! Onder de voorgangers ontstond ver schil van mening of men aan de over heid vergunning mocht vragen om sa menkomsten van meer dan 20 personen te houden. Dat was het z.g. „vragen om vrijheid". Zo'n verzoek werd wel toe gestaan, maar men moest dan af stand doen van de naam Gereformeerd. De tegenstanders van dit „vragen om vrijheid" wilden niets te maken heb ben met de synodale kerkregering, die koning Willem I in 1816 had ingesteld. Ze beschouwden zich als de voortzet ting van de oude Geref. Kerk uit de Gouden Eeuw. Vandaar twee nieuwe kerkformaties: Christelijk Afgescheide nen en Gereformeerde kerken onder het kruis. Er waren nog meer twistvra- gen. Met als gevolg o.a. hevige verbit tering tussen de predikanten Scholte en Van Velzen. Zo hoog liep de twist, dat Scholte, die van geen toegeven en ver broedering wilde weten, werd geschorst Hij trok er zich niets van aan en ging ongestoord verder met de bediening van zijn gemeente. In die tijd heerste er grote armoede Een gevolg van de Franse overheer sing en de langdurige strijd met België. Ook ontstaan door de aardappelziekte van 1845. Aardappelen waren het iede re dag driemaal terugkerende eten, het koren was te duur om als volksvoedsel te kunnen dienen. En ziekten onder het vee, stormen die de oogst vernielden, werkloosheid door het gebruik van ma chines, een onrechtvaardig belasting stelsel drukken vooral zwaar op de kleine luiden. Van de 2 millioen inwo ners van ons land was een derde deel behoeftig en moest bedeeld worden. Ziehier enkele oorzaken, die velen er toe bewogen hun vaderland te verla ten om elders een beter bestaan te vin den. Bij velen uit materialistische over wegingen, bij de Afgescheidenen vooral bezwaren van godsdienstige aard tegen de dwangmaatregelen van de regering. En daarom: naar Amerika, waarheen we in het volgend artikel met hen op reis gaan. Middelburg L. van Wallenburg. DELTAKADIO Het ziet er naar uit, dat de regionale omroep (Deltaradio) op korte termijn in de ether zal komen. Onlangs heeft een commissie ad hoc uit de Zeeuwse Culturele Raad een rapport opgesteld met een positieve conclusie. De plan nen zullen nu vooral technisch moeten worden uitgewerkt, waarna zij aan de Nederlandse Radio Unie zullen worden voorgelegd. Gaat die ermee akkoord, dan kan een zendvergunning worden aangevraagd. De Deltaomroep zal ook de Zuid-Hollandse eilanden bestrijken, alsmede een deel van West-Brabant. '>N En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden' liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag Inlichten. I Eerste leveringsdag op 19 september Door het bestuur van de Verenigde Coöp. Suikerfabrieken G.A. te Dinte- loord; de Coöp. Suikerfabriek en Raf finaderij G.A. „Puttershoek" te Putters- hoek: de Friesch-Groningsche Coöp. Beetwortelfabriek en Raffinaderij G.A. te Groningen en de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek en Raffinade rij G.A. te Sas van Gent, verenigd in de Coöp. Vereniging „Suiker Unie" U.A. te Rotterdam, is de regeling van de campagne 1967 vastgesteld. De levering der bieten zal in twaalf termijnen die nen te geschieden, waarvan de eerste termijn loopt van maandag 25 septem ber t.m. zaterdag 30 september en de laagste termijn is nu reeds vastgesteld van maandag 11 december t.m. zater dag 16 december. Vijf vrije dagen Aan de twaalf leveringstermijnen gaan echter vijf vrije leveringsdagen vooraf; namelijk dinsdag 19, woensdag 20, donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 september. Gedurende deze periode bestaat er echter geen verplichting om bieten te leveren. Op basis van vrijwil ligheid kan men tot een maximum van 17°/o van de totaal te leveren hoevee heid bieten van deze gelegenheid tot voorlevering gebruik maken. Door het bestuur wordt hierbij het voorbehoud gemaakt, dat de ontvangst- en overslag- apparatuur de bieten moeten kunnen verwerken. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de campagne om te leveren al op dinsdag 19 september openstaat en gaat beginnen. Vorig jaar werd in som mige streken gestart op woensdag 28 september, dus 9 dagen later. Uitzondering De leden van wie de oogst in totaal niet hoger is dan 40.000 kg. wordt een uitzondering toegestaan op de levering in twaalf termijnen. Zij mogen hun bie ten leveren in zeven termijnen. Voor de ze leveranciers zal een grote soepel heid worden toegepast, indien hun be- bedrijfsomstandigheden zulks eisen. Uiteraard gelden ook voor deze cam pagne vele bepalingen en voorschrif ten, die het bestuur aan de leden per circulaire hebben kenbaar gemaakt. Op deze circulaire zijn ook de namen van de betrokken controleurs in de diverse districten met hun telefoonnummer ver meld. Dit is o.i. een goede gedachte. Vorige jaren hebben we deze lijst vaak gemist. 4 U steunt toch ook de witte pomp? 4 Benzine- en oliehandel 4 Nieuwe Tonge De kennis van de ruimte buiten onze aarde neemt in snel tempo toe, maar van sonamige aardse verschijnselen weet men thans nog bijna evenveel (of even weinig) als een paar eeuwen ge leden. Opnieuw breken thans geleer den zich het hoofd over de vraag, hoe aardbevingen ontstaan en welk ver band er bestaat tussen de serie aaj-d- schokken die thans in Turkije, veiK^ol- gens in Columbia en Venezuela en ten slotte in de Pyreneeën binnen een tijds verloop van enige weken optrad. Of de reeks afgesloten is met de verwoes tingen in Zuid-Frankrijk en Noord- Spanje is ook volledig onvoorspelbaar: niemand die het zeggen kan. Jaarlijks worden ongeveer een miljoen aard schokken geregistreerd, maar verreweg de meeste zijn van geen enkele beteke nis voor het dagelijks leven en houden alleen de geleerden bezig. De wetmatig heid van „gekoppelde" technische be vingen heeft belangrijke gegevens op geleverd voor wat betreft de structutn: van onze aarde. Ofschoon wat zich in haar binnenste afspeelt, en zich soms in catastrofale natuurverschijnselen kenbaar maakt het geheim van Moeder aarde blijft, verwacht men toch, dat het binnen eni ge jaren mogelijk zal zijn, aardbevingen te voorspellen op grond van de thans verzamelende gegevens. (DIA) VERVOLGVERHAAL door L. KOMBRINK Copyright: J. J. Groen en Zoon N.V., Leiden ..Zie je er tegenop, Evert?" ..Helemaal niet hoor! Alleen..." ..Wat bedoel je?" ..Och, dat weet je wel. Wij hadden net daar gisteravond nog over". ..O, Frits!" Met een geheimzinnig tóchje buigt zij zich over de tafel. "Weet je dan niet dat Frits een meis- 16 heeft?" «Wat zeg je daar...?" Evert is opgesprongen en in zijn ogen 'S grote opluchting te lezen. ..Ken je Ellie Hoek? Dat meisje waar onze Geert van 't winter schaats mee reed. «Natuurlijk ken ik die. Maar dat scnaap is nog geen zestien jaar!" ..Dat „schaap" heeft nog een zuster. "ie IS net zo oud als Frits, nog iets ouüer geloof ik. Maar je kent Jannie ™ek toch wel!" ..En heeft pnze Frits daar...?" ..Verkering mee, wou je zeggen? Nee, dat nog niet, maar het zal er best van komen". „Dan zal hij wel niet thuis zitten, denk ik". „Ik wou dat hij op Horizon was. Evert. Ik vind het prettig dat jouw moeder ons voor vanavond op de koffie nodig de". „Het gaat eigenlijk van vader uit. Omdat hij zo blij is dat het graan vo rige week is binnengekomen. Maar waarom vind je het prettig dat juUie vanavond bij ons op visite gaan?" „Je moet niet zo dom doen, joh. Wij hebben ons vandaag immers verloofd! En waarom hebben wij het mijn vader en moeder niet verteld?" „Ja ja, ik snap je. Je wilt het straks zeggen, als we allemaal bij elkaar zit ten". „Ho mannetje, jij moet het zeggen, hoor!" „Nou goed, ik zal het zeggen. Maar als ik begin te stotteren neem jij het van me over". „Weet je wat ik eigenlijk 'n beetje vreemd vind? Dat jouw vader en moe der nooit gezegd hebben dat ze er op tegen waren. Jij bent een boerenzoon en ik een vissersmeisje". „Ik heb er nooit wat van kunnen merken. Je staat best bij hen in de pas. En ik geloof dat dit met jouw ouders wel 'n tikkeltje anders is. Ik weet ze ker dat je moeder mij niet erg mag, JelUe". „Alle mensen zijn niet gelijk. Moeder geeft zich niet zo gauw. Vader is an ders. Maar zij kunnen niet verlangen dat ik ga trouwen met de zoon van een burgemeester. En het allervoornaamste is dat wij van elkaar houden, lieve jongen". „Daar heb je gelijk in. Maar ik heb me nooit erg op mijn gemak kunnen voelen als ik hier was. Toen wij nog geen verkering hadden, was je vader anders tegen me dan nu". „Ik weet zeker dat jij nog eens schil- dersbaas zult worden. En dan zal hij wel anders praten". „Wie weet, enfin, dat zullen we dan maar afwachten. We moesten nu maar gaan". Er hangt een zware rook in de huis kamer van de Frankema's als de jon gelui binnenstappen. Bijna geeft Evert een uitroep van verrassing. Want daar zitten, naast elkaar, ietwat stijfjes, Frits en het meisje Jannie. Hij kijkt dan ook verwonderd naar Jellie, als die in een onbedaarlijk lachen uitbarst. Zij wijst met een vinger naar Dorus, die bij een raam zit. De knecht geeft een grappige aanblik. Zijn hele hoofd zit dik in het verband en tussen al die lappen steekt een grote brandende sigaar. Frankema grinnikt en hij zegt: „Dorus heeft het voornaamste gat open gelaten". Vooral de boer is blij dat de Buters er zijn. Dorus zegt bijna niets, omdat hij amper zijn mond kan bewegen. Met Frits is het weinig anders. Die heeft alleen maar gezegd dat dit Jannie Hoek is en dat hij nu verkering met haar heeft. Frankema heeft het meisje, een gezellig dik propje, even strak aange keken. Jannie heeft even onder die blik moeten kleuren. Frankema weet dat dit meisje uit een goed nest komt, al is haar vader dan ook geen boer. En nu is hij in druk gesprek gewikkeld met Buter. Jellie heeft een plaatsje naast het meisje veroverd en Evert zit naast zijn broer. Lies brengt nu een groot dienblad binnen, waar een groot aantal gevulde koppen op staan. Opeens vraagt Frankema: „Wat zit jij vreemd op je stoel te schuiven. Evert. Heb je soms vlooien of zo?'" Deze schudt zijn hoofd. Opeens staat hij op van zijn stoel en zegt: „Ga staan, Jellie!" Even is er een koppige trek op haar gezicht, maar toch volgt zij het bevel op. Lies staat met haar blad achter de boerin. Zij vergeet de koppen uit te de len. Dorus heeft zijn sigaar uit het verband gehaald en nu kijkt hij vol spanning naar Evert, die enige keren met zijn tong langs de lippen veegt. Dan gaan zijn ogen moedig langs de kring. „Wij, dat wil zeggen Jellie en ik, ver tellen jullie dat we ons hebben ver loofd. Maar wij hebben gewacht om elkaar de ring te geven tot vanavond. Iedereen is nu getuige dat ik geen smoesjes sta te verkopen, kijk maar. Hier met je vinger, Jellie. Alsjeblieft, daar heb je die van mij, en een zoen erbij!" Frits is de eerste die overeind komt en zo hard hij kan in zijn handen klapt. Dan steekt hij zijn hand uit. „Gefelici teerd, Evert, en jij ook, Jellie! En dat het maar nooit uit mag raken". En dan is het even een druk bewegen van handen. Moeder Toos houdt de hand van haar zoon iets langer vast. „Ik hoop dat jullie zullen begrijpen dat een verlovingsring een belofte in houdt. Verloofd zijn betekent elkander trouw zijn". „En die ring niet in je zak steken als je ergens heen gaat", vermaant Frits met een komisch-emstig gezicht. Er wordt smakelijk om gelachen en Evert, die weer is gaan zitten, veegt zich met een zakdoek langs het voorhoofd. „Ik vind het jammer dat Victor er niet bij is", zegt hij zacht tegen Jellie. „Hij hoorde zo'n beetje bij ons, vind je niet?" „Wij kunnen het hem morgen bij de kerk zeggen", troost Jellie en dan neemt zij een gebakje van de schotel die haar w^ordt voorgehouden. Buter steekt het zijne in één hap in de mond. Als hij weer kan praten zegt hij; „Ik wist werkelijk niet dat dit een verlovingsfeestje van mijn dochter zou worden, jij Lize?" „Dat is het ook niet, Tom. Ik wist er totaal niks van af". „En wij evenmin", bromt Frankema. „Maar zo is de hedendaagse jeugd, buurman!" Evert staat aan de werkbank en roert in een grote pot glansverf. Het is een prachtige roomkleur; met kenners ogen vergelijkt hij telkens het monster met de inhoud van de pot. Toch gunt hij zich zo nu en dan de tijd om een korte blik op zijn gladde gouden ring te werpen. De dagen vliegen voorbij. Het is al weer woensdag. Gisteravond is hij nog een poosje bij de Buters ge weest. Ze waren allemaal vriendelijk en de buurvrouw trakteerde op gerook te paling. Maar dit alles is niet het enige dat een trek van tevredenheid op zijn gezicht legt. Een uur geleden kwam de baas naast hem staan. Hij had hem even plagend aangekeken en ge zegd: „Vergeet je het droogsel niet. Evert?" Hij had zich daar niet aan geërgerd. Dat geval met die grondverf was al aan de kant, dank zij Jellie. Zij had haar belofte waar gemaakt en was naar de werkplaats gestapt. Daar had zij Piet haar beschuldiging in het geziciït ge slingerd en hem totaal overbluft. Hij had toegegeven en Woortman was woe dend geworden. Piet werkt nu voor halve weken bij Piet Tij.sing... (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 5