Nieuws D Toch gelukkig Jaarvergadering Woningbouwvereniging „Beter wonen" te Ooitgenspiaat Boeiend Bacli en Regerspel door Urie J. Keijzer e verjaart lag van prins Claus Financieel overziclii Riolering kost veel geld UIT VS KSRkSN Orgelconcert ie Oude Tonge Bladz. 2 „El LANDEN-NIEUWS" Dinsdag 5 september igjj Op vrijdag 1 sept. 1967 hield de Wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" te Ooitgenspiaat haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. Luijendijk opende de vergadering, die door 39 le den werd bezocht. In zijn openings woord zei de voorzitter dat deze jaar vergadering zeer laat wordt gehouden. De oorzaak hiervan is het overlijden van de heer P. van der Vliet, die de functie van wnd. voorzitter en lid van het dagelijks bestuur vervulde. Juist op het tijdstip waarop de jaarvergadering zou worden gehouden is dhr. P. van der Vliet overleden, zodat het bestuur meende de jaarvergadering enige tijd te moeten uitstellen. De voorzitter zegt dat het heengaan van dhr. P. van der Vliet een groot ver lies is voor de Woningbouwvereniging. De belangen van de Woningb. vereni ging lagen hem zeer na aan het hart. Hij heeft 22 jaar deel uitgemaakt van het dagelijks bestuur der vereniging en heeft al zijn krachten aan dit belang rijke werk gegeven. Ter ere van de nagedachtenis van het overleden besturslid P. van der Vliet wordt staande een minuut stilte in acht genomen. In zijn openingswoord wijst de voor zitter op een groot aantal aangelegen heden, waarmede het Bestuur en de Raad van Commissarissen in het af gelopen jaar te maken hadden. De vereniging heeft thans 310 wonin gen. De huurophaler heeft elke week een verantwoordelijk werk, om er voor te zorgen dat de huren worden ontvan gen. De voorzitter zegt dat het onderhoud van de riolering veel geld kost. Dit is voor een belangrijk deel te wijten aan de schuld van de bewoners van de wo ningen. Allerlei voorwerpen, die de verstoppingen veroorzaken wordt uit de riolering gehaald. Spreker doet een dringend beroep op alle bewoners van de woningen om geen ongewenste voor werpen in de afvoerbuizen te gooien. Wanneer allen medewerken kunnen vrij belangrijke onkosten worden be spaard. Voorts vraagt spreker ook de dakgoten schoon te houden, en de lu- gustrumhagen in de paden te onder houden. Wanneer deze te breed groeien veroorzaakt dat overlast voor onze me deburgers. De secretaris, dhr. E. D. Overbeeke leest de notulen van de vorige jaarver gadering welke onveranderd worden vastgesteld en getekend. Daarna leest de sekretaris zijn jaar verslag. Vervolgens wordt de rekening over het jaar 1966 behandeld. Deze rekening wordt vastgesteld in inkomst en uit gaaf met 496.000,59. Naar aanleiding van deze rekening worden door enkele leden vragen ge steld over de ledencontributie, de huur verhoging enz. Namens de Raad van Commissaris sen brengt dhr. P. Bom verslag uit over de financiële controle. Dhr. P. Bom zegt dat de financiële administratie van de Woningbouwver eniging een veelomvattend werk is. De financiële administratie wordt prima gevoerd. Dit is niet alleen de mening van de Raad van Commissarissen, maar ook van de deskundigen op dat gebied. In het laatste rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten staat dat geen aanmerldngen zijn te maken over de wijze waarop deze administratie wordt gevierd. Wel blijkt uit dit rapport dat de huurachterstand toen bedroeg 2394,45, terwijl ook vooruit betaald was aan huur 2024,05. In dit opzicht houdt het bestuur deze toestand van dag tot dag in de gaten. De aftredende bestuursleden, de he ren P. Koppenaal en B. Moerenhout worden met grote meerderheid van stemmen herkozen. In de vakature van wijlen P. van der Vliet wordt gekozen dhr. A. Dullemond. Dhr. Abr. Dullemond verklaarde des gevraagd deze benoeming te aanvaar den. Dhr. Abr. DuUemond was ook de opvolger van dhr. P. van der Vliet in de gemeenteraad van Oost-Flakkee en als lid van de Woonruimtecommissie. Het aftredende lid van de Raad van Commissarissen, dhr. P. Bom werd bij acclamatie herkozen. Dhr. P. Bom nam deze herbenoeming aan. Voorts werd het bestuur machtiging verleend tot het aangaan van geldle ningen, grondaankoop, -verkoop en ruiling, aan- en verkoop van woningen, woningbouw, aanschaffing van geisers, onderhoud en verbetering van het wo- ningbezit en verder alle noodzakelijke werlïzaamheden en handelingen in het belang van de vereniging, een en ander tot een maximum van 1.000.000, In de rondvraag worden dikwijls harde noten gekraakt. Ditmaal liep het nog al los, hoewel verschillende leden him wensen en grieven naar voren brachten. Dhr. L. Paasse deed dit op min of meer humoristische wijze, soms op een poëtische wijze. Hij had klachten over de lekkage van zijn woning. De buiten verlichting laat nog altijd veel te wen sen over. Voorts zou hij gaarne zien dat er een klok kwam in het Bejaar dencentrum, niet binnen, maar buiten. De voorzitter zegt dat aan de lekkage alle aandacht zal worden besteed. De voorzitter is eveneens teleurgesteld dat de deskundigen er steeds maar niet in slagen om de buitenverlichting afdoen de te herstellen. Men kan tegenwoordig op allerlei gebied veel, maar de bui tenverlichting van de bejaardenwonin gen te laten functioneren, zoals het be hoort, dat schijnt iets te zün, waar de geleerden in de bouwwereld niet mee weg kunnen. De voorzitter zou het bok wel mooi vinden wanneer buiten een klok kon worden aangebracht. Spreker zegt dat deze extra voorziening extra betaald moet worden. Spreker acht het finan cieel niet verantwoord. Dhr. C. Vermaat vraagt het slop of uitpad naast de woningen in een goede toestand te houden. De heer P. Kreeft klaagt er over dat het tegelpad geheel stuk gereden wordt. De heer S. Kop penaal vraagt verschillende voorzie ningen aan te brengen of te verbeteren in de door hem bewoonde woning, dhr. P. Kreeft vindt dat de toewijzing van woningen nog al wat te wensen over laat. Hij vraagt een betere en meer rechtvaardiger verdeling van de wo ningen. Vrij scherpe critiek wordt geuit op het weghalen van grond van het ter rein van de nieuw te bouwen woningen ten behoeve van particuliere bungalow- bouw. Daarna moet weer grond uit de omgeving van Oude Tonge worden gehaald, om het tekort van grond op het bouwterrein van de Woningbouwvereniging weer aan te vullen. Men acht deze handelwijze niet juist en vrij omslachtig en kostbaar. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter om 22.30 uur deze geani meerde vergadering. NED. HERV. KERK Beroepen te Hoevelaken J. G. Ab- bringh te Arnemuiden; Noordhorn C. v. d. Berg te Kesteren; Nw. Beyerland M. V. d. Linden te Utrecht; Giessendam en Oldebroek A. Breure te Hei en Boeicop; Benthuizen A. Boot te Wijngaarden; Garderen te Doornspijk; Reeuwijk J. de Bruyn te Krimpen a. d. Lek; Melissant H. Zethof te Kockengen. Bedankt voor IJsselstein H. Haikema te Zeist; Eemnes - Buiten te Hei en Boeicop; Westbroek G. Broere te Din- teloord. Rijnsaterswoude: Na bevestiging door Ds. A. Lindenberg te Ter Aa, deed ds. Ph. Leenmans, gekomen van Oud Vos- semeer intrede met 2 Cor. 5 20 21. Ouddorp: Wegens vertrek naar Ne- derhemert, nam ds. J. v. Vliet afscheid van deze gemeente met 1 Cor. 16 22. Bleskensgraaf: Ds. L. Trouwborst, die een beroep aannam naar de gemeente Oud Beijerland, nam afscheid met Deut. 30 19. Ds. A. Klein - Kranenburg te Vinke veen, herdenkt 13 sept. a.s. dat hij voor 25 jaar in het ambt bevestigd werd. Dat gebeurde te Hagestein, welke ge meente hij van 1942 - 1947 diende. Van 1947 - 1949 stond hij te Bruchem en Kerkwijk. Vervolgens te Kootwijker- broek (1949-1954) Hilversum ('54-'60) Hoevelaken ('60-'66) en sinds dat jaar te Vinkeveen. Ds. D. J. V. Dijk, herdenkt zijn 40- jarig ambtsjubileum: Deze predikant is van 1927-1951 werkzaam geweest in In donesië, in dienst van de G.Z.B. In het laatste jaar werd hij predikant van de gemeente St. Armaland, welke hij tot 1956 diende, om naar Nieuwerkerk a. d. IJssel te vertrekken. Na zijn emeritaat, arbeidde hij nog enkele jaren als hulp prediker te Eemnes-Binnen,-. om zich dit jaar te Woudenberg te vestigen. De Stichtiing tot handhaving der Sta tenvertaling, hield haar Jaarlijkse Toogdag op zaterdag 26 te Bameveld. Enkele duizenden waren er bijeen. Het Woord werd gevoerd door Ds. J. v. Haaren (Geref. Gem.) als voorzitter. Verder spraken ds. S. de Jong (Ned. Herv.) te Houten; ds. F. Mallan (Geref. Gem. in Nederland) de eerw. heer L. V. d. Sluys (Ned. Herv. hulpprediker) te Oudwoude; Ds. J. G. v. Hinnen (Chr. Geref. Gem.) te Hoofddorp; Ds. J. v. Ravenszwaaij (Chr. Geref. Kerken) te Arnhem; Ds. J. v. d. Poel (Oud Geref.) te Ede en Ds. A. Verhoef (Ger. Gem.) te Barneveld. De collecte bedroeg 8100,-. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede kand. K. Dijk te Amsterdam; Midwolde en Belling- wolde, kand. K. Dijk te Amsterdam; Hoorn E. J. Oomkes te Leeuwarden; Varsseveld en Siddeburen F. de Jonge te Emmercomposcuum; Loppersum R. IJpma te Amersfoort; Boskoop en Schoonebeek W. Koele te Ens; Gouda J. Mierop te Nijkerk. Aang. naar 't Harde G. Brinkman te Kampen; Oenkerk A. Groenewegen te Ulrum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Averest G. Mulders te Murmerwoude. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te IJmuiden J. H., Velema te Apeldoorn en J. Westerink te Haam stede. Beroepen te Rotterdam-Z. J. Prins te Rijswijk; Bennekom G. J. Buys te Mur merwoude; Onstwedde J. Visser te Broeksterwoude. Aang. naar Vlissingen kand. J. W. Maris te Amsterdam; Meppel, kand. J. Verhage te Leidsendam. Ds. P. H. V. Marrnm te Ulrum mocht na een zeer ernstige ziekte huiswaarts keren. Voorlopig moet hij nog veel rusten. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Uddel L. Vogelaar te Al melo; Rotterdam - Zuidwijk C. Harinck te Utrecht; Ridderkerk G. Schipaan- boord te Apeldoorn; Den Haag - Zuid H. Rijksen te Gouda. Aang. naar Uddel L. Vogelaar te Al melo; Katwijk aan Zee P. v. d. Bijl te Rotterdam - Z. Bedankt voor Oud Beijerland A. Ver hoef te Barneveld; Rijssen A. Hooger- land te Werkendam. Met levendige sierlijke registraties gespeelde variaties over „Wie gaat mee over zee, hou je roer recht" het beken de „Est ce Mars" van Jan Pietersz Sweelinck, opende de oud-FIakkeese organist Arie Keyzer zijn orgelbespe ling j.l. zaterdagavond op het fonkelen de instrument van Frobenius. Vervolgens vertolkte de concertgever de Preludium in Fuga in E groot van de Noord Duitse componist Vincent Lü- beck. De muziek uit deze beroemde or- gelschool wordt door Arie Keyzer graag gespeeld, en hij weet deze soms nogal pompeuze maar toch sprankelende mu ziek een levendige vertolking te geven. Van Joh. Seb. Bach beluisterden wij drie prachtige variaties over het be kende koraal „Wer nur den Ueben Gott lasst walten", die een grote verschei denheid in klankkleur ritme en opbouw hadden. Ook het „Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ", en het veel gespeel de „Wachet auf, ruft uns die stimme" waarvan niet alleen de cantus-firmus, maar zeker niet minder de contra-sub jecten boeiende patronen te beluisteren geven, werden met mooi gedachte re gistraties en tempi's gespeeld. De grote sierlijke e moU Preludiimi en Fuga van Bach, een schepping uit zijn Leipziger tijd, vormde naast Re- ger's fantasie beslist het hoogtepimt van dit orgelconcert. De Preludium kreeg een mooi gedragen tempo even als de Fuga, waarnaast de prachtige plooiende voordracht ons beslist heeft geboeid. Ook de levendige grootse dub belfuga kreeg een fraaie vertolking. Juist het puntgave orgelspel en de sier lijke buigingen in de bepaalde span ningsdelen gaven de Interpretatie een groot muzikaal geheel. Reger's grote koraalfantasie „Straff Ieder onzer viert op z'n beurt ge denkdagen, die hem tot stilstaan nopen, en waarop een terugblik wordt gesla gen op de afgelegde levensweg. Elk jaar viert ieder onzer zijn verjaardag en dan gedenken wij inzonderheid wat er zoal in het laatste levensjaar is geschied. Een jaar is spoedig voorbij, maar er kan veel in gebeuren. Daar weet ieder onzer van mee te spreken, ook Z.K.H. Prins Claus, die op 6 september a.s. zijn verjaardag hoopt te viepen. Het aller belangrijkste zal voor hem wel zijn dat hij op 27 april 1967 vader is geworden van een zoon, genaamd Willem - Alex ander, die tot op heden voorspoedig op groeit en die op zaterdag 2 september 1967 in de Grote of Sint Jacobskerk te 's-Gravenhage is gedoopt. Wij willen dan ook verder aan de verjaardag van Z.K.H. Prins Claus alle aandacht besteden. Z.K.H. Prins Claus is nu IV2 jaar Ne derlander en heeft gedurende al die tijd al heel wat werk gedaan. Dat blijkt o.a» uit de dossiermappen van de Rijks voorlichtingsdienst. Deze verschillende dossiers bevatten de werkzaamheden; de officiële en niet officiële bezoeken van Prins Claus zijn behoorlijk gevuld. Hieruit blijkt wel dat hij zijn leven heus niet in ledigheid op het kasteel Drakensteyn doorbrengt, maar dat hij evenals zijn schoonvader. Prins Bernhard, zich geheel aan het ge meenschapsleven van Nederland geeft. Velen hadden verwacht dat Prins Claus zich in het bijzonder zou begeven op het terrein van de ontwikkelings hulp, zoals hij dat al tijdens zijn Duits diplomaatschap had gedaan. Hij koos echter Ruimtelijke Ordening, omdat hij zich op Nederland zelf wil concentreren Er werd in Den Haag voor hem een eigen kantoor in gereedheid gebracht, waarna de Prins zijn eigen zaken or dende. Met ingang van 21 juli 1967 is Prins mich nicht in deinen Zorn", een werk met een grandioze muzikale opbouw kreeg van Arie Keijzer ook een mees terlijke vertolking. Heel duidelijk spreekt in dit werk ook de stijlperiode waarin Reger leefde. Soms hoort men hoog polijfonie, direct opgevolgd door moderne tendenzen om dan plots over te belanden in de romantiek. Na de vrij ingetogen inleiding kregen de ver schillende variaties een beslist uitge zochte registratie, waarin de prachtige gedragen melodie die vaak door Reger zeer breedsprakig uitgebeeld wordt, heel mooi tot zijn recht kwam, vooral in de verschillende fraaie versieringen. Dit hoogtechnische werk deed het ook op het orgel in Oude Tonge's Grote Kerk fantastisch. Wij hopen t.z.t. van de concertgever nog meerdere koraal fantasieën van Max Reger te mogen beluisteren, zij zijn beslist geslaagde afsluitingen voor een orgelconcert. Middelharnis T. Stolk. Claus benoemd tot lid van de nationale raad van advies, inzake de hxilpverle- ning aan minder ontwikkelde landen. Voorts is Z.K.H. Prins Claus bij K.B. van 26 juni 1967 zitting verleend in de Raad van State. Volgens art. 83, lid 3 van de Grondwet hebben de Prins van Oranje en de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgename is van de Kroon, nadat hun achttiende jaar is vervuld, van rechtswege zitting in de Raad. Een gelijke bepaling bevat artikel 2, lid 1 van de wet op de Raad van State. Daarnaast bepaalt artikel 2, lid 2 van laatstgenoemde wet: „Wij kunnen aan de overige Prinsen en Prinsessen van Ons Huis, wanneer zij meerderjarig zijn, zitting in de Raad van State ver lenen". Op deze laatste bepaling rust de benoeming van Prins Claus tot lid van de Raad van State. Voor ons, die de monarchie onder het Huis van Oranje een warm hart toe dragen, is de benoeming van prins Claus tot lid van de Raad van State een bevestiging van de gevoelens, dat de prins zich niet alleen als vader van Prins Willem - Alexander, maar bo venal door zijn persoonlijke eigen schappen als Nederlands staatsburger, deze plaats in het staatsbestel heeft waardig gemaakt. Prins Claus heeft medio augustus ook nog een bezoek gebracht aan de Neder landse Antillen. Hij heeft daar de Ko- ninkrijksspelen geopend. H.K.H. Prin ses Beatrix en Prins Claus besloten de gelden voor het nationale huwelijksge schenk voor een groot deel te bestem men voor vakanties voor gehandicapte kinderen, voor het Rode Kruisschip J. Henri Dunant en voor de Hunnen - Schans. De jarige prins heeft ook deelgeno men aan de 51ste Vierdaagse. Met hem behaalden 13.000 personen van 20 natio naliteiten de eindstreep. 200 km wan delen is wel een prestatie voor allen die -de mars met succes hebben afgelegd. De wandelmars kreeg dit jaar een bijzon der cachet door de deelneming van een lid van het Nederlandse Koninklijk Huis. Zo werken de kroonprinses en haar gemaal ieder op eigen terrein, doch te zamen aan de opbouw van het ge meenschapsleven in de ruimste zin des woords. Wij feliciteren Z.K.H. Prins Claus van harte met de viering van zijn 41ste verjaardag, en betrekken ook gaarne onze kroonprinses in onze gelukwensen. Wij wensen dit Kroonprinselijk Gezin Gods onmisbare zegen en spreken de wens uit dat hun veelzijdige arbeid mo ge strekken tot rijke zegen van het ge hele Koninkrijk der Nederlanden. Ooitgenspiaat, 1 september 1967. De Secretaris van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland, P. BOM. De Beurs zette de afgelopen wat aarzelend in waarbij algemeen jj de koersen een lagere tendens te bj, speuren viel. Naast teleurstellende Je, richten uit het bedrijfsleven vielen echter ook lichtpunten te signaleren, Vooral op de laatste dag was de steij. ming zonder meer vriendelijk te noe. men. De internationals. Met name Philips en Unilever lagju deze week bijzonder goed in de markt Voor deze fondsen ging er een grotj stimulans uit door de aankopen voot buitenlandse rekening. Overigens ijfjj er ook een oplevende binnenlands vraag. De kleuren televisie spreeij sterk tot de verbeelding van het kopenj( publiek Philips schoot mede hierdooi als een pijl omhoog en bereikte op 1 116,70 de hoogste notering van het jaar, Het vertrouwen van de koper is -w^j. gekeerd en ondanks de winstnemingej bleef de opgaande lijn behouden. Voot Unilever kwam de vraag naar uien aanneemt hoofdzakelijk van Ameri. kaanse zijde. Het aandeel kon optrelt. ken tot 106,40. Kon. Olie deed het wat kalmer aa de koers bleef hangen rond de 136,- Met belangstelling wordt hier uitge. zien naar 14 september a.s., de datm waarop de direktie mededeling zal over de declaratie van het tussentijdst dividend. Het is nog zeer de vraag ol onder de nog in het Midden Oosfi heersende onzekere omstandigheden t., verdere dividend verhoging zal wordeii aangekondigd. Verheugend is het feit dat er een zekere gunstige wendinj valt op te merken in de houding vaj de Arabische staten tegenover Israël, bedriegen de voortekenen niet, dan ij Nasser onder druk gezet door zijn on- derdanen, geneigd enig water in (t Arabische wijn te doen. De economie zal hier zeker niet in de laatste p bij gebaat zijn. A.K.U. ligt nog s vrij flauw in de markt dit aandeel vid terug op 53,60. Het bericht uit B dat daar weer tijdelijk tot arbeidsver- korting moet worden overgegaan bij de produktie van de synthetische vezel^ was zondermeer teleiirstellend. Van de overige Internationals valt weinig te vermelden. Bij Hoogovens schijnt et weer meer bodem in het koersbeeld te komen de beurs werd afgesloten met f 93,50 K.L.M. trok aan tot 290,—. De lokale markt. Elsevier, blijkbaar geschrokken dooi de mededeling van dalende advertentie- inkomsten, heeft zich gehaast mee I delen dat in de eerste maanden van dit jaar de omzet met 14''/o is gestegen. bericht is bUjkbaar goed ontvangen i let op het krachtige koersherstel, wat de laatste dag weer wat terugviel, De bank aandelen hebben zich deze week in een ruime belangstelling mogen ver heugen. Donderdag is de handel begon nen in de claim Amro-Bank. Er is een ruime handel in deze claims, voor J 2,10 a 2,15 verwisselen zij van eige^ naar. Op basis van deze prijs komt it waarde van een nieuw aandeel uit op 44,84. In de banksektor deed ook de Nederlandsche Middenstandsbank zich spreken, door bijzonder fraaie cij fers te publiceren over het Ie haUjai 1967. Door het presenteren voor de eer ste keer van halfjaar-cijfers heeft de Nederlandse Middenstandsbank zicb geschaard in de rij van andere g banken in ons land. Zowel de groei ii omzet als in winst is bijzonder goi Dat de beurs hierop positief reageerde bleek uit de koers die op 91,kwam Voor Nederlandse kabel blijven ook nog steeds fusiegeruchten de ronde doen, maar niemand weet precies te vertellen wie de partner is. De direktie van de textielonderne ming H. P. Gelderman berichtte 1 week dat de liquiditeit wat is verbe terd. In het Ie halfjaar kon een ge deelte van de afschrijvingen weer wor den verdiend, maar in de marktsituatie is nog weinig verbetering te bespeuren Evenals voor andere textielonderne mingen is de wind tegen. Een compli ment kan uitgaan naar Blauwhoed en Pakhuismeesteren voor de geslaa geheimhouding van het fusieplan deze week in de openbaarheid kwam De verwachtingen zijn algemeen dat dt nieuwe onderneming Pakhoed, zijnde een samenbundeling van krachten, in de toekomst zeker resultaat zal afwer pen. De obligatiemarkt. De tendens op de obligatiemarkt deze week wat vaster. Omtrent het wel slagen van de komende emissie 6'A''i Bank voor Nederlandsche Gemeenten groot 100,— of 150 millioen tegen een koers van 100"/» wordt in beurskringe! niet getwijfeld. Dinsdag 5 september staat de inschrijving open. VERVOLGVERHAAIi door L. KOMBRINK Cop3Tight: J. J. Groen en Zoon N.V., Leiden 61 „Dat is onze Evert en hij zit op de rug van bles!" roept Frits verschrikt. Frankema stampvoet van drift. „Is die jongen nou helemaal bezeten? Hij weet toch dat de bles niet te vertrouwen is. Waarom is hij niet op de boerderij ge bleven. Dan had hij die twee arbeiders kunnen helpen. Nu is er niemand van eigen volk op Horizon." „Evert heeft hetzelfde gedacht wat ik zostraks voorstelde", zegt Buter. „Bei de wagens laden, maar Evert heeft het nog beter bekeken. Nu hebben we twee paarden, kracht genoeg dus." De boer bromt iets, maar hij kijkt Evert toch boos aan als die zich van het paard laat glijden. „Ik kwam Dorus en Lies tegen. Sjon ge, wat is die te pas geweest! Moeder let 'n beetje op het lossen van de wa gen. Ik dacht, ik zal maar maken dat ik op het land kom, omdat de lucht zo dik wordt!" Jellie kijkt hem trots aan. Hij zat zo los, zo gemakkelijk op dat paard. En dan ziet zij iets waar zelfs de boer nog geen erg In gehad heeft. Op de teugels na is bles ongetuigd; ze zullen dus wei nig aan hem hebben. Zij verwacht een uitbarsting als straks de wagens gela den zullen zijn. Arme Evert! En hij heeft zich zo uitgesloofd. Omdat er niet zoveel werk meer is, loopt zij naar Evert toe en zegt fluisterend: „Waarom heb je het paardetuig niet meegeno men? Je vader is briesend als-ie het in de gaten krijgt." Zij ziet hoe hij schrikt. Ook dat hij nadenkt. En zij weet dat Evert iemand is die snel een besluit kan nemen. Zon der een woord te zeggen loopt hij naar bles, die wild met zijn staart zwaaiend in de rusthouding staat. De anderen zijn druk bezig de wagens te laden. En dan zit hij op de rug van bles. Hij is al meer dan tweehonderd meter weg als de boer hem ziet gaan. Jellie heeft hem in 't oog gehouden. Zij loopt vlug naar de wagens. „Evert is het tuig halen. We hadden immers niks aan bles!" De wagens komen vol. Het worden zware vrachten; met een bedenkelijk gezicht bekijkt de boer naar de wielen. Het land is zacht. De bruine krijgt ze nooit van de plaats. Buter ziet hem denken. „Wij hebben nog een vol uur de tijd, buurman. De lucht komt erg langzaam opzetten." Ze martelen een half uur met de bei de wagens. Frankema heeft het leidsel genorhen en vuurt het paard met aller lei geluiden tot trekken aan. Achter de wagens heeft Buter het initiatief. Vic tor staat reeds met zijn rug tegen de wagen. „JuUie achter tegen de wagen duwen", beveelt hij zijn vrouw en Jellie. „En wij", dit tegen Geert en Frits, „aan de wielen". Er wordt nog erger gezweet. De aarde wordt er mee doordrenkt. ledere keer vaart er een schok door de wagens als het paard een machtige ruk geeft. Met een nijdig gezicht komt de boer om de wagens heenlopen. „Schei maar uit mensen. Als die jon gen niet zo stom geweest was om zon der tuig terug te komen dan „Daar komt Evert!" roept Geert op eens. „Waarlijk!" zegt Buter uit de grond van zijn hart. In wilde ren komen ruiter en paard aanzetten. Frankema ziet dadelijk hoe veel moeite Evert heeft om het losse tuig vast te houden. Briesend staat het paard stil en zonder iets te zeggen laat Evert het tuig op de grond glijden. Hij slaat zijn handen in de manen en laat zich onüaag glijden. En weer is het Jel lie die de dodelijke bleekheid op zijn wangen opmerkt. Hij staat even naast het paard te wankelen op zijn benen. Met beide handen grijpt hij naar zijn borst en valt met een zucht bewuste loos op de grond Met een gil valt Jellie naast hem neer. Ofschoon het zijn broer is die daar bewegingloos ligt, toch wordt Frits het onaangenaamst getroffen door de uitroep van Jellie. Hij vraagt zich in stilte af of zij ook op deze manier had gereageerd als hij in elkaar gezakt was. Maar hij verdringt dit gevoel van ja loezie manmoedig. Hij buigt zich over Evert heen en wenkt zijn vader. „We moesten hem even in de schaduw van een wagen leggen". Al met al verkeert men in een moei lijke situatie. Reeds is het onweer te horen. In vliegende haast wilde Fran kema het paard optuigen, maar toen riep Frits hem. Evert in de schaduw brengen is het werk van vijf tellen. Nu wijdt hij zich weer aan de paarden. Jellie kijkt radeloos rond. Zij begrijpt dat er snelle voortgang met het koren moet worden gemaakt. Maar Evert hier laten liggen gaat ook niet. Omdat haar volle aandacht bij Evert is, ziet zij niet wat Geert en Victor daar achter de wagens uitvoeren. Buter is boven op het achterste voer geklommen Reeds is de zon achter de bovenste wol ken verdwenen. „Nog een paar bossen. Geert", hijgt Victor, met zijn mouw het zweet weg- vegend. „Mooi zo, hier kan hij wel lig gen". Zij slingeren de losgemaakte koren- schoven omhoog, waar Buter ze op vangt. En nu gaan zij, zonder acht te slaan op het meisje naar Evert, pakken hem beet en leggen hem neer op het achterschot van de wagen. Jellie staat verbaasd toe te kijken en dan brult bo ven haar een zware tenorstem: „Voor uit, burman, leg de zweep er over!" Het wordt een wedloop met de bui. Mis schien maakt het gedreun van de don der het span paarden angstig, zij trek ken zo hard ze kunnen. De twee jonge mannen die achter de wagens lopenl, moeten draven. Frits holt naast de bruine voort en hij houdt het dier dicht bij het bit vast. Vrouw Buter en Jellie zitten op de bok. Even later draait het span de smalle landweg op en hier gaat het beter. Reeds is de Idm achter een waas van regen verdwenen. Als het 5 minuten droog blijft zijn ze binnen. Frankema zet de dieren tot nog meer dere spoed aanMet- een scherpe draai zwenken de paarden het hek door Wijd open staan de banderdeuren De eerste windvlaag doet de bomen buigen. Een knetterende slag doet ieder ineenkrimpen. Takken en bladeren worden van de bomen losgerukt... Nog vijftig meter. Met opeengeklemde tan den worstelt Buter daarboven met de losliggende schoven. Hij komt armen en benen te kort.^ Dan veegt een harde rukwind hem en een aantal bossen voor zich uit. Gehuld in het koren'komt hij met een vrij harde bons op de grond. Niemand ziet het, de wcedends schreeuw van de visser gaat in het noodweer verloren. Voor een kort mo ment ligt hij in een stortbad van r€_ Dan grijpt hij met een korte grauw de om hem heen liggende schoven bijeen en stormt als een bezetene het erf op. Bevend klimmen vrouw Buter en Jel lie van de wagen. Frankema en Friti gaan tegen het hooivak zitten om adem te komen. Geert en Victor zij» er iets beter aan toe, omdat zij aan de wagen hadden vastgehouden. Onmiddellijk lopen de beide vrouwe» naar Evert toe. Hij zit weer overeP en kijkt met een schaapachtig lacbj! om zich heen. Victor geeft hem een 1 moedigend klopje op de schouder. „Aan jou de eer dat alles droog bi"' nen is. Evert!" Nu komt Buter ook toelopen. Blijk' baar heeft hij de woorden van VicW gehoord, want hij zegt: „Ik kom c een klein stukje van die eer opeis mensen! Bij het hek werd ik met bossen graan van de wagen gesmeten Hoe ik met die vracht hier ben ge" men, weet ik niet. Maar ik kon hf t verkroppen dat die schoven daar zoii- den blijven liggen. Wat doen we vera' buurman?" „Niks meer, totaal niks. Me dunkt.. (Wordt vervals

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2