Vooroefening van gewest Z.-H. R.K.K. op 't Fort te Ooitgensplaat Crisis in de K.V.P. Dirksland spaart voor het zwembad Kettingbotsing op Langeweg bif Nieuwe Tonge Ds. van Vliet te Ouddorp vertrolc naar Nederhemert Plaatseliilc nieuws Opdracht vau f 5 mnl. voor „De Schelde" Ylissingen Dag na gouden huwelijksfeest overleden Dinsdag 29 augustus 1967 No. 3615 cam. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dirtsdag- en vrijdagavond Vissterfte in Kerkgracht te Dirksland AKTIE TEKORT Veilingberichten Herdenkingsdienst 100-jarig bestaan Ger. Gem. Dirksland Zes zwaar gewonden door ongeluk met autobus Oud-burgemeester W. J. Donkersloot overleden PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Soimnelsdtik ■"N ABONNEMENTSPRIJS f 3.-. PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 18 ent per sbbl Bij contract epeciaal taxlef. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 2025 Giro 167930 ■Wat ledereen die politiek meeleeft al enlang heeft zien aankomen, lijkt hoogstwaarschijnlijk te zullen gaan beuren: een uiteenvallen van de Ka- olieke Volkspartij. We weten nog wel et hoe en wanneer dit precies zal aats vinden, maar het schijnt toch, t de grote krachtmeting tussen rechts links in deze partij is begonnen. De afloop van dit interne conflict in grootste Nederlandse politieke partij van het hoogste belang ook voor de komst van ons land. Het spreekt nzelf, dat een scheuring in of een plitsing van de K.V.P. automatisch -ebrengt, dat geen der beide delen g aanspraak kan maken op de po- ie van grootste partij en dat derhal- de P.v.d.A., ook al gaat het deze enmin voor de wind, daardoor kwan- atief aan de top komt te staan, het en met zich brengt, dat zij bij elke binetsformatie al is de Koningin erin volkomen vrij de eerste for- teur zal moeten leveren. Een prettig -ruitzicht kunnen we dit beslist niet den, al moeten we beder^ken dat dit et per se een door een socialist ge- d kabinet impliceert. iWanneer er een linkse èn een recht- rooms-katholieke partij ontstaan of n linkse en een centrumpartij bete- nt dit dat we heel andere politieke rhoudingen krijgen in ons land. In de oorlogse periode ging het bij de rming van een nieuwe regering er eds om of de rechtse partijen (hier n de drie christelijke bedoeld, dus de V.P., de A.R.P. en de C.H.U.) zouden enwerken met de P.v.d.A. of het de V.D.. Met z'n drieën kunnen ze thans -t meer dan 42 15 12 is 69 ze- s aanbrengen, terwijl 76 de meer- rheid is. Om derhalve een enigszins biele regering te kunnen vormen et er altijd een niet-confessionele ij aan te pas komen. De keuze daar- n is voor de huidige confessionele ijen niet gemakkelijk. Immers de iaal-rechtse elementen erin prefe- en de V.V.D., en de sociaal-linkse P.v.d.A. Dat geeft vanzelfsprekend erne moeilijkheden en crises zoals „de nacht van Schmelzer." Dit stui- jewisselen is een hoogst onbevredi- de zaak, omdat het veel op begin- oosheid lijkt. Het wordt veroorzaakt r het tweeslachtig karakter van de fessionele partijen, die blijkens de aring beide kanten uit kunnen met gevolg dat steeds één vleugel er- ontevreden is. Niemand kan hier ukkig mee zijn. In de K.V.P. zijn e spanningen het hevigst, met name ert de K.V.P. fractie in oktober 1966 t kabinet-Cals wegstemde als té pro- ssief. Dat hebben speciaal de heren s en Bogaers, maar ook nog vele deren Schmelzer en Aalberse nimmer geven. Ook in de A.R.P. bestaan gelijke controversen, met dit ver- U dat daar de topleiding links schijnt zijn. Over 't algemeen zijn de A.R. tijgangers, met name de vele gere- eerden onder hen, erg gehecht aan organisatie, zodat vermoedelijk in partij niet zo spoedig eeni scheuring optreden, temeer omdat rechtse dis- nten over 't algemeen helaas min- fel zijn dan linkse. En in de C.H.U. ook wel soortgelijke tegenstellin- te vinden, maar daar lijken ze ons mindere importatie. iegenen onder onze lezers, die des- s onze serie van 21 artikelen ge- gd hebben over de nodige hervor- g van ons partijensysteem, zullen herinneren, dat wij daarin hebben chreven voorkeur te hebben voor duidelijke scheiding tussen sociaal- hts en -links binnen de confessione- partljen. We hebben toen ook voor- d, dat het ongetwijfeld deze rich- g zou gaan, waarbij het, de situatie aanmerking nemend voor de hand lag, dit bij de K.V.P. zou beginnen. t is naar onze mening absoluut nood- elijk, dat er in de landspolitiek, zo- 1 de interne als de externe, duide- eid bataat over de te volgen rs, hetzij deze uiteindelijk rechts rdt of links. Dat zijn wij nu eens een r met de socialisten eens. De kans er dan ongetwijfeld in, dat het een _se koers wordt, omdat de mogelijk- d bestaat, dat rechts in de minder- d kan komen wanneer de linkse fnse en a.r. groepen met een vol- nde aantal Kamerleden zich bij de gressieve partijen aansluiten. 'e hebben daar een berekening van aakt. Tot de linkse radicalen kun- allereerst gerekend worden de •d.A,, D '66, de C.P.N, en de P.S.P., samen resp. 37, 7, 5 en 4 zetels, dus al S3 kunnen opbrengen. Tot de uit- proken rechtsen kan men rekenlen V.V.D., de C.H.U. (hier lijkt afsplit- niet erg waarschijnlijk) de S.G.P., G.P.V. en de Boerenpartij, resp. 17, 3, 1 en 7, in totaal 40. Dat is van de groepen samen 93. Resten nog de ■P. en de A.R.P. met resp. 42 en zetels. Dit zijn de partijen, bij wie splitsing de weegschaal naar de ver fde kant kan doen doorslaan. Ze etten samen 57 zetels. Wanneer van e twee groepen of alleen van de ■P. 23 leden deserteren naar links. It links een meerderheid in de Ka- r (de helft plus 1 is 76) gekregen. Dit natuurlijk een zeer wankele basis r een progressief kabinet, want op CP:N. en de P.S.P. kan het niet 'Is rekenen. Bovendien kan geen enkele regering met een meerderheid van één stem regeren. Er moet een be hoorlijke marge zijn. Momenteel lijkt het er nog niet op, dat er zoveel linkse roomsen een aparte groep zullen gaan vormen. Bij de A.R.P. is zelfs helemaal nog geen sprake van een uiteengaan. Men vergete niet, dat er in deze beide partijen ook velen zijn die noch uitge sproken rechts, noch uitgesproken links zijn maar zich in het centrum opstellen. Wanneer intussen de ontwikkeling der dingen in de K.V.P. en eventueel ook in de A.R.P. zodanig mocht verlo pen, dat er inderdaad een linkse parle mentaire werkmeerderheid zou kunnen worden gevormd, dan zou daardoor ons land weer onder het bewind kunnen komen van een nieuw soort Kabinet- Cals. Voor de politieke duidelijkheid moeten we dat gevaar riskeren. Naar onze mening zou zulk een radicaal en uitgesproken progressief bewind echter niet lang standhouden. Zulk een gezel schap zou, zoals we al een keer gezien hebben, in minder dan geen tijd onze hele economie en onze staatsfinanciën zodanig in de soep gereden hebben, dat de reacties onder het kiezersvolk er wel voor zouden zorgen, dat een potverteringspolitiek, zoals linkse par tijen die plegen te voeren, een halt zou worden toegeroepen. We zijn dus niet zo pessimistisch, dat we geloven aan een permanent links bewind voor de toekomst, alleen reeds hierom, omdat zulk een regering om nog enigermate haar progressivistische verlangens en stokpaardjes te financieren zulke hoge belastingen zou moeten heffen, dat de grote meerderheid van ons volk er spoedig een eind aan zou maken. We meenden, alvorens een meer ge detailleerde bespreking te beginnen van de crisis in de K.V.P., zoals die zich thans aan het ontwikkelen is, eerst één en ander naar voren te moeten) brengen over de gevolgen van een eventuele scheiding van links en rechts. We we ten dan enigermate welke consequenties verbonden zijn aan een conflict tussen om maar de namen te noemen van de meest prominente figuren uit beide kampen Aalberse, voorzitter van de K.V.P. en, Schmelzer, voorzitter van de fractie en de heren Cals en Bogaers, oud-ministers, die nog altijd in vuur en vlam staan sedert hun dramatische val in de beroemde nacht van Schmel- Vrijdag 18 augustus hebben 30 kin deren uit de hoogste klassen van de beide scholen, in een bliksemactie f 126,50 bij elkaar gebracht voor het zwemfonds. Dit voorjaar werden uit de tuin van een van de bestuiu-sleden van „poseidon" veel narcissenboUen gegra ven, deze werden gedroogd, gepeld en in zakjes gedaan en in 2 uur werden zij door de 30 kinderen enthousiast ver kocht. Het lot wees Winny Vermeulen en Piet Kaslander aan om de opbrengst aan de burgemeester te overhandigen; inmiddels hadden Atie Edewaard en Loesje Nieuwland nog 2 kwartjes van hun zakgeld gebracht en Alie Lok horst en Ineke de Graaf, f 1,60, vrat ze verdienden met boodschappen te doen. Woensdag vertelde Piet Kaslander aan de burgemeester wat er voor het zwemfonds gedaan was en overhan digde Winny Vermeulen de zak met geld, die feestelijk toegebonden was met een roze lint. De inhoud was nu f 128,60 De burgemeester was blij verrast met dit initiatief, hij bedankte de beide kin deren hartelijk en vroeg hen zijn dank over te brengen aan alle kinderen die bij de actie hadden geholpen. Zij kre gen elk een geldstuk, waarmee zij de klas mochten trakteren. Oproep Inwoners van Dirksland, laten wij een voorbeeld nemen aan deze kinde ren. Bij de opening van de bank in de Zomerstraat ontvingen burg. en weth. f 1000,die zij bestemden voor het zwemfonds. dat was het eerste be drag, de f 128,60 van deze kinderen is het tweede; wie wordt de derde VerenSgingen van Dirksland, spreken jullie eens met elkaar af, om elke maand een actie te voeren; vrouwen verenigingen las in 'uw winterprogram ma een actie in; scholen en vooral de huishoudschool neem eens een initiatief, heren winkeliers, denk in december eens aan een actie voor het zwemfonds. Gezinnen ook u kunt iets doen, zet een spaarpot in huis, waar elke huis genoot iets in doet, groot of klein. Als hij vol is geeft u een seintje en hij wordt bij u gehaald. 2 mensen hebben beloofd dat zij bij een collecte f 100,zouden geven. Wacht niet op die collecte, maar stort het op de giro van de bank in de Zo merstraat, maar vermeld er wel bij, dat het voor het zwemfonds is. Ook kunt u het maandagsavonds om 5 uur brengen in het Groene Kruis gebouw. Er is een boek aangelegd waar de namen en bedragen in vermeld worden van elke gever of geefster. De namen van de 30 kinderen staan daar in ver meld. Zij willen, als hun hulp gewenst is, met elke actie meewerken. Laat hen niet te lang wachten. Zij trappelen van ongeduld. Hun, ons zwembad moet er komen, maar dan moeten we er alle maal aan meewerken. SEMEN RELIGIONIS. Calvijn leer de, dat de menselijke geest een gevoel der Godheid (sensus divinitatus) inge plant is. Hij noemt dit ook „zaad der religie!' (semen regilionis) en verklaart daaruit het verschijnsel van de alge meenheid der religie. Deze overtuiging dat er een God is (schrijft Calvijn) „is niet een kennis, die eerst in de scholen moet aangeleerd wordien, maar die een ieder van zijn geboorte, af door zijn eigen natuur leert en die de natuur zel ve niemand toelaat te vergeten, hoe zeer velen dat willen." Nu in de kerkgracht te Dirksland enige vissterfte optreedt wijzen sommi gen dat ten onrechte aan als een gevolg van het gebruik van een che misch middel ter bestrijding van de voortwoekerende plantengroei. De oor zaak van de zich jaarlijks voordoende sterfte moet vooral deze zomer gezocht worden in een gebrek aan zuurstof door een abnormaal lage waterstand, tengevolge van de weinige regen ter wijl voorheen het dak van de kerk in de gracht afwaterde terwijl het dak thans wordt gerestaureerd. Direct na dat de sterfte en de naar zuurstof hap pende vissen werden opgemerkt is via de waterleiding en door de brandweer vers water toegevoegd waarvan de vis sen zichtbaar zijn opgeknapt. Voordat het gemeentebetstuur tot aanwending van het chemische middel besloot heeft zij de garantie gekregen dat het vol strekt onschadelijk is voor enig le vend wezen. De waterpest een plant die er door daartoe onbevoegden is in gebracht doorwoekert het gracht water en dreigt alle andere levens te verstikken. Ook het vuil dat in de gracht terecht komt blijft erop liggen en er ontstaan verrottings en verstik- kingsprocesen die de visstand schaden. Bij een kettingbotsing nabij Nieuwe Tonge zijn maandagmorgen toen er een dichte mist hing zes auto's beschadigd. Het eerste treffen had plaats toen een trekker, bestuurd door dhr. L. J. Lug- tenburg uit Nieuwe Tonge, ter hoogte van het oude tramstation, vanaf de Langeweg linksaf de paralelweg wilde oprijden; een lichte Ford Taunus vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door dhr. W. v. d. Welle uit Stad botste er achterop; vervolgens kraakte een Mercedes, bestuurd door dhr. C. W. van Oosterwijk uit Papendrecht het aan- hangwagentje waarop een personeels busje van Koen Visser er achterop schoof. Dhr. W. Kardux uit Dirksland wüde het allemaal eens nader bezien en zette veiligheidshalve zijn auto op de grasberm; het mocht echter niet ba ten, zijn wagen werd geramd door een tweede busje van Koen Visser! Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, de schade vooral aan de Mercedes, was aanzienlijk. De hele inhoud van de brandstoftank van de trekker liep over de rijweg. De N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, lid van de Rijn- Schelde groep, heeft van de N.V. aan nemers-bedrijf v.h. Boele en Van Ees teren opdracht gekregen voor de leve ring Van de aluminimum binnen- en buitengevels voor het nieuwe gebouw van de Rijkswaterstaat en de Delta dienst in Den Haag. Dit gebouw, in opdracht van de Rijksgebouwendienst ontworpen door het architectenbureau Gouwetor, Mul der en Tielman, is reeds in aanbouw en zal in de loop van 1969 gereed zijn. Voor de Schelde is met deze opdracht een bedrag van circa 5 miljoen gul den gemoeid. De Hervormde Bond voor Inwendige Zending op G.G. startte eind april 1967 met een „ACTIE TEKORT" '67" ter bestrijding van het verwachte begro tingstekort voor dit jaar. Het streefbedrag was gesteld op f 28.000,Door medewerking van ker keraden en gemeenteleden is tot op 22 augustus al een bedrag van f 22.622,97 binnengekomen. Verwacht wordt dat in de loop van de herfst het streefbedrag zal worden be reikt CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Eigenheimer I 11,------13,90, idem II 9,60; idem grof 10,—; Bintje 11,----- 13,10, idem grof 14,80—16,10. Voer 4,30. Aanvoer 21 ton. Woesdag overleed te Vlaardingen de 77-jarige Amoldus van der Have. De heer Van der Have, die op 16 april 1890 werd geboren in Sommelsdijk, vierde een dag voor zijn overlijden nog zijn vijftigjarig huwelijk. Het echtpaar Van der Have-van der Struis woonde op de Schiedamseweg 254C te Vlaar dingen. HERKINGEN Aan de Chr. School op Ger. Grond slag is met ingang van 1 september a.s. tot schoolschoonhoudster benoemd mevr T. Melissant-Volaart. Tot hoofdleidster aan de kleuter school is met ingang van 1 september a.s. benoemd mevr. Struijk-Zitman. MELISSANT Kerkdienst. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. in Nederland alhier voor te gaan ds. van Beek van Opheusden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bibliotheek. A.s. woensdag 6 septem ber is de gelegenheid weer open ge steld om boeken te lezen van de Biblo- „Trefpunt". De Gereformeerde Gemeente te Dirks land hoopt op 7 september a.s. het feit te herdenken, dat de gemeente honderd jaar bestaat. De speciale herdenkingsdienst welke door de plaatselijke predikant geleid zal worden, zal op de herdenkingsdag om half acht aanvangen. De Herv. predikant ds. J. van Vliet te Ouddorp heeft zondagmiddag afscheid genomen van de gemeente die hij 7V2 jaar heeft gediend i.v.m. zijn vertrek naar Nederhemert. Zaterdagmiddag plukten ds. en mevr. de laatste rozen uit de tuin van de Ouddorpse pastorie. In het kader van het 100-jarig be staan van het Nederlandsche Roode Kruis bereiden vele provinciale krin gen zich voor om een grote herdenking te organiseren, die naast de „top-dag" op 1 september te Amsterdam moet worden gezien als een evenement van de diverse gewesten. Zo heeft de Kring Zuid-Holland ook een gevarieerd pro gramma samengesteld, dat op zaterdag 23 september a.s. te 's-Gravenhage ten beste zal worden gegeven. Een van deze punten is een openlucht oefening van het gewest Zuid-Holland van de diverse Roode Kruis Kolonne's, verdeeld in drie groepen. De kolonne's van de eilanden kregen een bus-ongeluk als opdracht; de om streken van Schiedam een treinongeluk en de omstreken van Den Haag een natuurramp. Voor deze grote demon stratie, die per televisie zal worden uitgezonden, is een goede oefening van zelf een eerste vereiste. Enkele zater dagen zijn daar mee gemoeid. Grootscheeps De z.g.n. eilanden hielden zaterdag j.l. een grootscheepse oefening op het Fort „Prins Frederik" te Ooitgensplaat. Deze oude vesting bleek ook voor deze gebeurtenis een uitermate geschikte plaats te zijn. Er had een bus ongeluk plaats gehad. De bus was bij een straat tegen een overstekende luxe auto op gereden en had deze juist in het midden geraakt. Zes zwaar gewonden moesten uit de auto en bus worden gehaald, verbonden en weggevoerd. Vier groepen Tijdens een oefening van de RRK gewest Zuid-Holland van het Ned. Roode Kruis j.l. zaterdag op het Fort „Prins Frederik" te Ooitgens plaat gehouden, worden de, „zwaar" gewonden uit de bus gehaald en op de gereed liggende brancard's ge legd. Rechts ziet men de auto die door de bus in het midden werd gegrepen. werden opgesteld met ieder z'n eigen commandant. In totaal waren 93 ko- lonneleden (42 dames en 51 heren) voor deze oefening opgekomen, afkomstig uit Ouddorp, Stellendam, Middelhamis en Ooitgensplaat (afdeling Flakkee); Mijns- herenland-Westmaas uit de Hoekse Waard; Brielle uit het district Voorne en Putten, en Albiasserdam, Leerdam, Hardinxveld en Gorinchem uit het dis trict Alblasserwaard-Vij f herenlanden. Onder de visie van de tv. De oefening had plaats onder de visie van de heer Ton van Maarsen uit Am sterdam, die is aangezocht het geheel te co-ordineren om er een levendig stuk voor de t.v. van te maken. De oefenin gen stonden onder leiding van dr. L. L. Kreling te Stellendam, districts-com mandant, met mej. dr. Kortenoever uit Gouda, lid van de Gewestelijke Staf. Meerdere commandanten waren aan wezig, o.a. mevr. Kooijman uit Rijswijk, gewestelijk commandante helpsters Z. Holland. De secretaris van het Kring- bestuur Zuid Holland van het Roode Kruis, de heer J. G. Japikse gaf ook blijk van belangstelling, eveneens bur gemeester W. M. van der Harst, voor zitter van de afdeling Ooitgensplaat en het rayon Flakkee en bestuurslid van de Kring Zuid-Holland. Om vijf uur was de oefening afgelopen en werd in het Restaurant .,Don-Jon" op het Fort een consumptie gebruikt. Op 9 sept. a.s. vindt de oefening te Schiedam plaats en op 16 sept. te 's-Gravenhage. De generale repetitie wordt gehouden za terdag 23 Sept., in de morgenuren, waar na 's middags de „grote" demonstratie zal plaats vinden. Een geschikt terrein wordt hiervoor uitgezocht waar een tal rijk publiek kan plaats nemen. BRUINISSE Kerkdienst. Vrijdag 1 september a.s. hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. W. Kamp van Utrecht. Aanvang 7.15 uur. OOSTFLAKKEE Voorgoed vrijstelling. De minister van defensie heeft aan Pieter L. Geluk ten Den Bommel voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens broederdienst. NIEUWE TONGE Kerkdienst. A.s. woensdag des sav. 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. al hier voor te gaan ds. v. d. Poel van Yerseke. DIRKSLAND Kerkdienst. A.s. donderdag 31 aug. hoopt ds. P. Blok in de Ger. Gem. een huwelijk kerkelijk te bevestigen. Aan vang half drie. OOLTGENSPLAAT Zaterdagmiddag is in zijn woonplaats Schiedam op de leeftijd van 86 jaar overleden, de heer W. J. Donkersloot, oud-burgemeester van Ooitgensplaat en Den Bommel. Willem Johannes Don kersloot werd op 5 oktober 1880 te Ooitgensplaat geboren. Na zijn school jaren ging hij bij zijn vader, die een schildersbedrijf had, in het vak. Door zijn singuliere gaven kwam hij in de loop der jaren in veel verenigingen, waarin hij talrijke bestuursfuncties be kleedde. Zo was hij o.a. ouderling in de Geref. Kerk; bestuurslid van de Chr. Nat. School; voorzitter van de Varkensver eniging „De Voorzorg"; secretaris en later voorzitter van de Anti Rev. Kies- veren. „Nederland en Oranje"; voorzit ter van de Hulpcentrale Flakkee van de Anti Rev. Partij; voorzitter van de plaatselijk Bijzondere Vrijwillige Land storm, de z.g.n. B.V.L.; lid van de Ge meenteraad en tevens wethouder, enz. In 1924 (op 5 jan.) volgde zijn benoe ming als burgemeester van Ooitgens plaat en later als waarnemend burge meester van Den Bommel. Dit ambt vervulde hij tot 1 juni 1938. De heer Donkersloot is gehuwd geweest met wij len mevr. Arendje Diepenhorst, die in 1963 overleed. Het echtpaar had een zoon en een dochter. Tijdens zijn ambts periode had de heer Donkersloot ook vele neven functies; een daarvan was het voorzitterschap van de Stichting Veerverbinding Flakkee-Noord-Brabant Een verbinding die voor het eiland zeer veel heeft betekend en waarvan de stichting pas enkele maanden geleden is opgeheven. Onder zijn beleid werd ook een begin gemaakt met de restau ratie van het Raadhuis. In 1938 ging de familie zich metterwoon in Schiedam vestigen. Ook daar trad de overledene in het openbaar naar voren, o.a. als ouderling in de Geref. Kerk. De gezond heid van de heer Donkersloot liet de laatste tijd veel te wensen over. Zater dagmiddag 2 uur is hij naar een zie kenhuis gebracht, waar hij omstreeks 4.30 uur is overleden. In zijn woning Burg. van Harenlaan 1290 (Torenflat) te Schiedam werd hij door zijn dochter verzorgd. Woensdagmiddag zal aldaar de begrafenis plaats hebben, op de Alg. Begraafplaats te 2.45 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1