Nassers problemen zijn ook een beetje onze problemen bruidsfoto's Door de bril van Han en Rien Boomsma KutdeAhcKe^e Beregening bracht op veel bedrijven uiti(omst Ook voor fOIOGBAFIE J. ZANDSTRA SOMMEUSDUK Hier is de leefwarmte-voorlichtingscaravan WASBEER IN BRAND Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWR" Vrijdag 25 augustus Om V een begrip te geven in welk een probleem Nasser, en ook wg, zit ten, moet ik U eerst een klein verslag geven van een lezing, die ik bewoonde in 1948, toen ik in Indonesië was en daar toehoorder by een uiteenzetting over de politieke toestand, waarin de wereld in Azië verkeerde. De spreker gaf heel objectief voor Nederlandse of ficieren zyn gezichtspimt. Er werd niet gescholden op Indonesiërs, er werden feiten naar voren gebracht, harde feiten waarnaar wy ons richten moesten en waaraan niets te veranderen was. De spreker bracht in herinnering de in 1904 gevoerde oorlog tussen Rusland en Japan. Een zeer ongelukkige oorlog. De Russen waren slecht uitgerust, de Japanners veel beter. De Russen wer den over de Trans - Siberische spoorweg aangevoerd, de Japanners kwamen in schepen over zee. De Russen hadden weinig strijdlust, de Japanners blaakten van energie. Het waren allemaal facto ren, ten nadele van de Russen. Het kernpunt van de strijd was de haven- vesting Wladiwostok. De Russen ver dedigden de stad, de Jappen trachten de stad in te nemen. In de Indische bladen toendertijd stonden hele verhalen over de oorlog, de Nederlanders ontdekten, dat er on gewoon grote belangstelling was bij de Javanen en Sumatranen, die duidelijk op de hand waren van de Japanners. Wladiwostok is toen gevallen, nader hand bleek, dat de Japanners de stad waarschijnlijk nooit hadden ingenomen de winter is er koud en zou de Jap pen dan wel eens tot opbreken hebben kunnen dwingen als de Russische commandant zich niet had laten om kopen. De conclusie in Indië, in heel Azië was: het is dus mogelijk voor de ge kleurde mens (geel of zwart) om de blanke te overwinnen. Op dat moment begon hun propaganda naar de bevrij ding van een blanke overheersing, on verschillig of de overheersing hen ook welvaart bracht. Het verlangen was, dat de blanke mens de Nederlander, de Engelsman, zich terug zou moeten trekken en dat de bruine mens zelf het bestuur in handen zou nemen. In In donesië hebben de Nederlanders ge tracht de overgang langs een soepele weg te doen het wilde niet geluk ken want zoals eens op Borneo een vooraanstaand Indonesisch politiker me zei: we kunnen alleen de vrijheid waarderen, als we die met bloed en wapens hebben veroverd. We kunnen nu gemakkelijker na dit verhaal iets gaan begrijpen van wat er eigenlijk in Egypte is gebeurd. De En gelsen hadden in het laatste van de vo rige eeuw de Soedan de zuidelijke buur van Egypte veroverd en ze hadden de bewaking verkregen van het Suez-kanaal, dat voor vijftig jaren bi zonder strategisch belangrijk was. Egypte was een soort wingewest van de Turken, het hoofd van de regering was geworden een nazaat van een Albanees generaal Mohammed Ali. Deze familie regeerde in het midden van de vorige eeuw en had veel gedaan om Egypte op te heffen, o.a. door de stad Alexandrië een nieuwe haven te bezorgen. In 1919 wordt Egypte Engels man daatgebied, en een afstammeling van deze Albanese generaal Ahmed Foead I werd koning. Hij was zeer autocratisch, was alleen heerser en zijn ministers en parlementsleden kwamen uit de zeer rijke en machtige groep der groot- grond-bezitters. Toen hij in 1936 stierf kwam zijn zoon Faroek aan de regering. Er gebeurde zeer schokkende dingen. Engeland wen ste een verdeling van zijn mandaatsge bied in Palestina. In een Arabisch en een Joods gedeelte. De Arabieren wezen dit plan van de hand, er was volgens hem geen plaats voor een aparte Jood se staat. Het land moest in zijn geheel Arabisch worden. In 1948 vechten de Joden zich vrij en volgt de uitroeping van de Joodse staat. Het Egyptische le ger had er een bittere nederlaag ge leden en niet geheel onterecht, de slech te uitrusting van het Egyptische leger werd aan koning Faroek verweten. Faroek was een geldverkwister en in het geheel niet capabel om Egyp te te dienen, vooral niet nu we in eeni tijd gekomen zijn van „bevrijdings-ver- langens". In 1952 kreeg hij gelegenheid om het land te verlaten en stierf later in Rome. Voor de revolutionair groep officie ren werd het heel moeilijk om het land uit de chaos omhoog te werken. Eerst kwam generaal Naguib en Nasser heeft hem, als te zwak optredend, opzij ge zet. Waar deze Nasser voor gezet was was een enorm werk, hoe krijg ik dit uitgebuite land weer in orde. Er was een overheersing van de rijke grond bezitters, die grote saldi hadden op buitenlandse banken. De bevolking leef de in de grootste armoede. Zo begon de strijd naar een beter bestaan, dat leid de naar herverdeling van de gronden. Dat was niet zo gemakkelijk, men had van koning Faroek 72.000 ha grond onteigend, maar er was veel meer no dig. De regering kocht en dwong rijke grondeigenaren grond te verkopen en zodoende werd er 96.000 ha grond door de staat gekocht en 58.000 ha grond kochten de boeren zelf. Maar daar mede was het probleem niet opgelost, er moesten landbouw-cooperaties ko men, landbouwcredieten om de arme boeren in de gelegenheid te stellen de grond te exploiteren. Daarnaast moest er eenj industrie opgebouwd worden. Doch de landbouw was een hoofdfac tor. Er werden plannen gemaakt voor betere bevloeiing door Nijlwater. Er ontstonden zodoende nieuwe mogelijk heden, er werd veel land gewonnen. Doch het grote plan groeide, om bij Assouan ten tweede grote stuwdam te maken, or,i daarmede 800.000 ha land te kunnen bevloeien. lïen heel opti mistische berekening was gemaakt, dat als dit geschiedde, dan zou Egypte uit veel perikelen zijn. Doch de politiek van Nasser zal veel bederven. Dat verliezen in 1948 van de oorlog tegen Israël hij is in die oor lof zelf gewond geweest aan zijn schou der zat hem dwars. Hij bleef een joden-hater tot in de toppen van zijn vingers. Er ontstaan geweldige politie ke spanningen, die de eerste plannen in duigen gooiden. Er was een plan gemaakt voor de Assouan-dam. De kosten werden be raamd op 400 miljoen dollars. Een Brits-Frans-Westduits bankconsortium wil een lening verstrekken van 150 miljoen dollars. Dit plan ging niet door, Nasser virendde zich tot Amerika, een Brits-Amerikaans consortium wil 200 miljoen geven en dan zou, evenlals bij het eerste plan de wereldbank ook nog 200 miljoen dollars verstrekken. Finantieel was het plan schijnbaar voor elkander, doch de politieke span ningen stijgen zo hoog in 1956, dat Amerika en een dag later Engeland zich terugtrekt. Nasser is woedend dat hele plan gaat op dat moment niet door, een plan waar hij zoveel reclame mee had gemaakt bij zijn bevolking. De gisting naar onafhankelijkheid had geleid, dat Engeland de Soudan in 1956 haar onafhankelijkheid zou geven. In 1956 vielen de Israeli Egypte binnen en Britse en Franse troepen landden in de Suez-kanaal-zone ,om het kanaal veUig te stellen voor het scheepvaart verkeer. Egypte was kansloos verslagen, doch Rusland dreigde met ingrijpen. Nasser maakte gretig gebruik van de kleine mogelijkheid om zich te redden. Hij annexeerde het kanaal, erkende 6e rechten van de oorspronkelijke bezit ters die het kanaal hadden laten graven niet. Engeland, Frankrijk en Amerika moesten zich bij dit gebeuren neerleg gen. Nasser had wraak genomen over de lening die hij niet verkregen had. Hij hoopte met het geld, dat uit dit kanaal zou komen de kosten de verdere ontwikkeling van zijn land te kunnen dienen(. Doch de plannen voor de Assouan- dam bleven. Nu meldde zich Rusland aan om te helpen. Rusland zou dol graag grote invloed hebben in dit mid den-oosten, de gelegenheid bood zich. Amerika lag uit de gunst met Engeland en Frankrijk. Er* kwamen onderhande lingen, Rusland beloofde de grote le ning van 300 miljoen dollars en Russi sche ingenieurs zouden de plannen ma ken en onder hun leiding het werk la ten uitvoeren. Zo was Egypte gedreven, door de gebeurtenissen tot vriend van Rusland. We zijn wezen kijken bij de nieuwe dam. Met een taxi vanuit Assouan naar de oude dam die de Engelsen maak ten in 1903 en die heel veel nut heeft gebracht. De taxi-chauffeur zegt je uit drukkelijk, niet fotograferen. Als je de oude dam opgaat om van verre de mensen te zien werken, dan gaat de taxi op slot, hij loopt mede, dat je met een tweede camera geen foto's maakt of tekeningen. De nieuwe dam is geweldig. Men be gon met 10.000 man dag en nacht aan het project. De dam is lang ongeveer 3600 meter dat is dus zowat de af stand van Dirksland-Havenhoofd tot Hellevoetsluis. Aan de voet is deze dam 980 meter breed en aan de kruin wordt het 40 meter. De hoogte is niet minder dan 110 meter, dus bijna 4 maal de to ren van Middelhamis of Sommelsdijk. Toen 10.000 man niet voldoende bleken werden er nog duizenden nieuwe ar beiders aangeworden, zodat in 1966 35.000 man werkten, de arbeider had een beloning van f 2,50 per dag, de vrachtwagen en tractor chauffeur zijn de hoogst gesalarieerden op dat werk ze verdienen! nml. f 500,per maand; meer dan een Egyptisch ingenieur zel ve kan verdienen. Maar het is moeilijk werk en men heeft ze nodig. De consequentie zal naar de in zichten van Nasser geweldig zijn, 800.000 ha. nieuw land, waarvan 160.000 ha be stemd is voor katoen teelt. De Egyp tische katoen behoort tot de allerbeste van de wereld. Dan zal er rijst ver bouwd worden, men hoopt op weide grond voor vee. Het is allemaal nog een beetje in het spel, wat men kan doen, eerst moet de dam nu maar eens klaar zijn, dan kan men verder zien. Doch de schuldenlast die Egypte op zich geladen heeft is enorm. Ze hebben dan die 300 miljoen geleend voor de dam, ze hebben Russische wapens ge kregen, om Israël te bestrijden. Want dat is nu eenmaal Nasser's politieke hoofddoel: Egypte zal Israël verslaan en een vooraanstaande positie innemen in het Midden-Oosten. Laten we nu een|B kijken: wat zijn Nasser's zorgen. Op een gegeven ogen blik zal Rusland zeggen, rente en af lossing. Want Rusland denkt op gebied van finantiën net zo kapitalistisch als Amerika of Engeland. Het ziet er niet naar uit, dat Nasser het geld bij el kander krijgt. Het eerste, wat gebeurde na de over- wirming van Israël was, dat Egypte Israël als aanvaller brandmerkte het feit, dat hij jaren lang Israël gedreigd had met totale vemieting werd niet gerekend Israël was aanvaller, Rus land droeg deze gedachte voor in de vergadering van de volkerenbond. De consekwentie was geweest, dat Egypte dan van (het niet door Nasser erkende) Israël een grote schadevergoeding had geëist. De leden van de volkerenbond ofschoon vooral de nieuwe Afrikaan se staten: met Rusland meegingen trapten er niet in, Rusland won het pleidooi niet. Israël werd niet verant woordelijk gesteld. De opzet dus van Nasser om geld te eisen van Israël is mislukt. Doch Rusland zal toch op een ge geven ogenblik geld moeten hebben. Bekend is geworden, dat Nasser de katoen-oogst voor jaren al verpacht heeft aan Rusland voor afbetaling van de wapenleveranties. In de radio werd terloops opgemerkt, dat Rusland bedongen had van Egyp te, dat de Russische schepen gratis door het Suez-kanaal zouden mogen varen. Juist, het Suez-kanaal. Daarop is ook Beste jongens en meisjes! Als de volgende week het kinder hoekje wordt geplaatst, zijn we in de maand september. Daarom krijgen we nu het laatste raadsel voor de augus- tusmaand. Het is AUGUSTUS-RAADSEL 4 IX 2 X 3 X 4 X 5 X 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 12 X 1. Bekende berg in Israël. 2. Zoon van Abraham en Hagar. 3. Profeet uit Davids tijd. 4. Eén der grote profeten. 5. Zoon van Jozef. 6. Inwoner van Rome. 7. Plaats waar Jozef werd verkocht. S. Werd gestenigd op bevel van Ize- bel. 9. Stad die zeer afgodisch was (Pau- lus). 10. Vrouw die door Petrus werd op gewekt. 11. Eerstgeborene van de Silonieten (1 Kron. 9; met de letter h). 12. Eiland waar Paulus schipbreuk leed. Op de kruisjeslijn komt iets te staan, dat bij de kinderen zeer in trek is. BRIEVEN Els van G. Middelharnis. Ja, ik ben ook twee weken met vakantie geweest, maar ik heb toch aan jullie gedacht: elke week was ik met het hoekje pre sent. Jouw vakantie was leuk inge deeld; elke dag iets nieuws en zo be leef je nog eens iets. Het zal aUes heel leuk geweest zijn; ook die vierde keer naar Ouddorp. Nel van D. Zoetermeer. Je brief is boordevol; er kon niets meer bij. Alles heb je aardig verteld en zodoende weet ik weer een beetje. Die „Hollandse middenroute" zal heel mooi zijn. De A.N.W.B. verzorgt die routes prima; geen bordje te veel of te weinig. Je hebt geen kaart nodig, want alles is voortreffelijk aangegeven. Is EUie weer beter? Je hebt gauw iets gekregen, niet waar? En nog hartelijk gefeliciteerd met opa's verjaardag. De jaren klim men al heel hoog! Adrie R. Nieuwe Tonge. Leuk hoor, om bij je oma te logeren en tante Joop had zodoende er ook nog •wat aan. En dan nog in Rozendaal! Daar zal het ook wel naar je zin zijn gegaan. En op het laatst schrijf je nog over tante Iet en tante Claar. Daar vertel je de volgende keer dan maar eens iets over. Aad van D. Zoetermeer. Ook al een brief vol en dat in de vakantie! Die twee boeken ken ik ook en het kas teel Haarzuilen heb ik ook wel eens gezien, maar niet van binnen. Ook wist ik niet dat die kleuren van de baron van vroeger waren. Het staat wel aar dig, al diezelfde kleuren aan de hui zen. Hoe rijk moet zo'n man wel niet zijn geweest! Anton de B. Geldermalsen. Nog har telijk gefeliciteerd met je verjaardag, Anton! Ik hoop dat je ouder mag wor den dan Bartje. Wat is dat erg, hè? Op zo'n jeugdige leeftijd moeten stervenj! Wat is zijn leventje kort geweest! Moch ten we maar bereid zijn als het uur van onze dood komt. Bedank je moeder maar voor haar hulp. René van D. Zoetermeer. Wat was het warm toen jullie naar de „Wasse- naarse slag" zijn geweest! Ik kan mij die warme dag ook nog wel herinne ren. Ik heb die dag maar rust geno men. Zaten jullie anderhalf uur achter een volkswagen? Die reed zeker ook die bekende route. Jan de B. Geldermalsen. Dat was net iets voor jou: het bos met zijn vele geheimen van planten en dieren; de Hoge Veluwe en] dan niet te vergeten de dierentuin. Bij het aquarium kon je je hart ophalen. Leuk, dat je verschil lende vissen kende, zonder op het plaat je te kijken. De maanvis en de toekan heb je goed getekend. Ik had ze ge kend al had je er ook niets bij ge schreven. Annie R. Borssele. Je vond het pa pier dus mooi? Dat doet mij genoegen. Je hebt het ineens maar in gebruik genomen. Nu heb je dan een week te pakken en hoe is het bevallen? Je had er wel moed op. hè? Het is erg ge zond om op het land te werken. En je hebt er aardig mee verdiend, denk ik. Zo'n dag in Antwerpen is mooi; er is heel veel te bekijken. Ad R. Creil. Je hebt het boek van „Oom Tom" goed gelezen; dat merk ik wel, want je kan er heel wat van ver tellen. Jullie knecht heeft geen slech te keus gedaan. En welk boek heb je nog gekregen op het eind van de va kantie? Leintje M. Serooskerke. Het kan best zijn, dat ze op de drukkerij gedacht hebben dat ik fout was en dat ze daar van een ei een ie hebben gemaakt. Dus jij benjt in Middelhamis geweest. Heb je de drukkerij ook gezien, of zijn jul lie in die buurt niet geweest? Ik weet heel goed welke route jullie hebben genomen. In de vakantie ben ik wel twee keren over het veer bij 's-Gra- vendeel gevaren. Joost V. Krabbendijke. Je hebt een groot gedeelte van je vakantie goed be steed; er was ook zoveel te doen op het land, nietwaar? En ben je de laat ste week nog weg geweest? Ging dat met het gewonde been? Jij kon er niets aan doen, maar het had heel wat erger kunnen zijn. Ik zal goede nota nemen van je adres, want je kan nooit eenS weten. Louis R. Creil. Het is een lange weg van jullie naar Zeeland en in de va kantietijd is het heel druk onderweg en gevaarlijk. Je legt de werking van het nieuwe apparaat wel goed uit, niai, toch zou je het eerst moeten zien. weet natuurlijk wel wat windsingei zijn; daar gaat de moeUlijkheid niei over. Hoe is de appeloogst? Toos Q. Tholen. Hartelijk welkom j) ons midden, Toos. Had je al eerder i naam in de krant verwacht? Dat bj, grijp ik, maar nu sta je er toch en j. hoop, dat je lange tijd met plezier z^ meedoen. Als je ziek geweest bent, km je het niet helpen dat je wat achtei gekomen bent met het leren. Jan P. Middelburg, Nou, die cijfer moger( er zijn, Jan! Ik had gedacht, dat je voor tekenen ook wel een acii; zou hebben. Je hebt wel eens een tei keningetje ingesloten en daarvan wee; ik het. Dat je met schrijven tegen ij( negen aanzat, heb ik wel begrepen Ben je nu in de opleidingsklas? Jan van S. Stellendam. Ja, het ij daar mooi in de buurt van Burg. Die omgeving van Schouwen trekt veel toeristenL Jammer dat zo'n weel< 2( gauw om is, hè? Maar bij opa op het land ging het ook naar je zin. Met de tractor goed oppassen, hoor! Was je vlieger kapot, toen hij 'in de suiker bieten neersniakte? Henk Q. Tholen. Je vond het fijn dat de vakantie om was, hè? Dat is eer. teken dat je graag naar school gaat' Vind je het ook fijn dat Toos van de partij is? Nu kunnen jullie samen de raadsels oplossen. Ja, er is veel te zien bij de Efteling; dat hoor ik van veel kanten zeggen. Adriana P. Middelburg. Nou, nou, jouw rapport doet voor dat van Jaii niets onder; het is ook prachtig. Vind je dat de tijd zo snel gaat? Weet je nog dat je voor het eerst naar de la. gere school ging? Ja, maar dat zullen je vader en moeder ook nog wel we- tent. Het is ook een belangrijke ge- beurtenis in het kinderleven. Doe je best weer maar in de tweede. Gertjan K. Borssele. Visitie uit Rus- land krijg je niet iedere dag, maar in Borssele kan dat gebeuren. Een paar weken geleden ben ik ook nog op ds zeedijk bij jullie geweest. Het was al donker en harde wind met regen; de avond dat de tanker is gelicht. 'Toen zag de zee er maar ruw uit. Maar bij mooi weer heb je een prachtig uitzicht, Willy de K. Herkingen. Het is knap om een brief te schrijven, terwijl je mamma en tante zo druk zitten te praten over de oude tijd. Toch zie ik geenj vergissingen. Zou het doorgaan met Hans in Menheerse? En hoe gaat het nu met jou? Nu zal je toch wel op je bestemming zijn, denk ik. Margreet van B. Middelburg. Je schrijft wel over een diploma, maar ik weet niet waar het om gaat. Dat hoor ik de volgende keer dan wel. Hebben jullie de Lange Jan nog beklommen? Je papa zal niet gedacht hebben dat het zo mooi was, -want anders was hij al eerder geweest. Vroeger mocht je veel hoger dan nu; toen was je dicht onder de vergulde kroon. Allemaal de hartelijke groeten en denkt om het inzender» van jullie werk. Tot volgende week, Oom Ko. de hoop gebaseerd van Nasser. Dat kanaal moet weer in orde gemaakt wor den. Doch hoe! In 1956 heeft de Volke renbond dat laten doen. Maar het ziet er niet naar uit, dat de Volkerenbond zich weer voor Nasser's karretje laat spannen en dat Engeland en Amerika zo goed zullen zijn mee te helpen. Op dat piuit zit Nasser weer in het defen sief. Het kanaal levert niets op, en wat moeilijker is, vooral de economie van Rusland en Joegoslavië heeft er van te leiden. Hun scheepvaart door het Suez-kanaal ligt stU. Het zijn enorme problemen. We mo gen gerust denken, dat achter de scher men van de hoge politiek aan een op- lossing wordt gedacht. Men biedt Is raël al aan een erkenning van het recht van bestaan. Dat lijkt ons wat te weinig. Israël vraagt recht van door voer van zijn schepen. Daaraan denkt Nasser niet. Doch op een gegeven ogenblik zal er toch ergens iets moeten gebeuren. Israël staat aan het Suez-kanaal. We begonnen deze bijdrage met het verhaal van de gekleurde mens, (de Egyptenaar is bruin). Zijn verlangen naar zelfstandig zijn. Het is moeilijk. Het moet allemaal in een veel te snel tempo gebeuren. Landbouw-hervormin gen, industrialisatie, politieke machts- ontwikkeling. Je hebt mensenl nodig met bijzondere maatschappelijke ont wikkeling. Mensen die soepel kunnen denken. Nasser heeft voor zijn land veel goed gedaan, maar zijn problemen momenteel De lege schatkist zal de oplossing moeten brengen, geen gelden uit het Suez-kanaal, een heel pover begin van toeristen-verkeer, belasting die met 50°/o is verhoogd. Dat is de positie van Egypte, hoe komt Nasser straks aan afbetalingen aan Rusland, ook al is nu 80 miljoen van die 300 miljoen! door Rusland kwijtgescholden. Egypte moet oppassen geen vazalstaat te worden van Rusland! Goede arbeidsorganisatie noodzakelijk In de zomer van 1967 hebben de gras landen op de hogere zandgronden van de droogte te lijden gehad. Bij een aantal landbouwers kon schade door droogte worden voorkomen door de per celen grasland op het bedrijf te bere genen. De beregende percelen steken zeer gunstig af bij die in de omgeving welke niet zijn beregend, aldus de heer M. Smale van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst onlangs voor de mi crofoon. Niet elk bedrijf is geschikt voor beregening. Vooral bedrijven met een sterk verspreide ligging van de per celen kunnen geen rendabele bere- geningsinstallatie exploiteren. Als eige naar van een beregeningsinstallatie moet men bovendien over een goed or ganisatievermogen beschikken en' niet opzien tegen meer wérk. Voor een goed effect met de bere- geningsinstalatie moet men kunnen beschikken over voldoende water voor de vochtbehoeftige percelen. Dikwijls wordt als gevolg van harde lagen de put niet diep genoeg geslagen en is er onvoldoende aanvoer van water in wer kelijk droge perioden. De aanvoer moet uiteraard zo groot zijn dat juist in perioden] waarin de grootste be hoefte aan water bestaat, alle daarvoor in aanmerking komende graslandper celen moeten kunnen worden beregend. De kosten van een beregeningsinstal latie zijn onder meer afhankelijk van „De wasbeer staat in brand!" Dat was de doordringende kreet die zondag middag op Ouwehands Dierenpark werd gehoord. Mevrouw Radema, echtgeno te van de bedrijfsleider van Ouwehand, was toevalling in de buurt. Zij sprong bij de gillende wasbeer op de rots, maar het dier was zó razend, dat ze hem niet te pakken kon krijgen. Haas tig rende ze weg om een emmer water te halen om dan maar op die manier de brand te blussen. Een mannelijke bezoeker nam toen echter het kloeke besluit op de rots te springen. Hij slaagde er wel in de beer te pakken en het vuur te doven. Wat was er ge beurd? Een bezoeker had een bran dende sigarettenpeuk bij de wasbeer in de harige nek geworpen. Het arme dier kon er met z'n korte pootjes nietbij. Gelukkig dat er nog dierenvrienden op de wereld zijn, anders was de beer „met huid en haar verbrand". Van de dader ontbrak zoals in de regel met zulke gevallen elk spoor. Hoe dan ook het is en blijft een misselijke streek. de diepte, waarop voldoende water wordt gevonden. Hoe dieper de put hoe hoger de kosten, die bovendien samen hangen met de ligging en' de vorm der percelen. Als op een bedrijf wordt beregend, zal de hoeveelheid stikstof moeten wor den vergroot. Water ?n stikstof geven meer gras. Dit meerdere gras zal al leen door een 'groter aantal rundvee kunnen worden verwerkt. Er zal dus meer jongvee aangehpuden moeten worden of er zullen meer melkkoeien worden gekocht. Voor het grotere aan tal melkkoeien is een grotere stal no dig en zal de stalruimte moeten wor den uitgebreid. In dit verband wordt in de meeste gevallen dan ook over gegaan op machinaal melken. Voor het meerdere ruwvoer zal opslagruimte aan wezig moeten zijn, terwijl daarnaast meerdere machines of machines met grote capaciteit moeten worden aange schaft. Bij de aankoop van een regen installatie is het allerbelangrijkste dat het werk op tijd gebeurt. Indien er b.v. niet op tijd stikstof wordt gestrooid of het gras wordt niet op tijd ingekuild of gehooid, loopt het werk door elkaar en komen ook de andere werkzaamhe den niet op tijd klaar. Dit gaat on herroepelijk ten koste van de produk- tie. De arbeidsorganisatie speelt op een beregeningsbedrijf dus een zeer grote rol. De bedrijfsproduktie wordt veel groter, er is meer gras, meer vee, meer hooi en meer kuilvoer beschikbaar, het geen een vergroting van de hoeveelheid werk betekent. Naast de aanschaf van een beregeningsinstallatie moeten ech ter nog andere belangrijke, vaak kost bare investeringen worden gedaan, zo als aankoop van vee, machines en werktuigen. Bovendien' moet de stal vaak worden omgebouwd. Ondanks de ze belangrijke investeringen komen de kosten op goed geleide beregeningsbe- drijven er ruimschoots uit en kunnen bedrijven, die met een behoorlijke op pervlakte beregenen, een goed arbeids inkomen halen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6