J. Keuvelaar Ii. De bewaring van zaai-uien Orgelconcert te Oude Tonge ontslag huishoudelijke Veilingberichten Plan hotelflat Dombii in plaats badhotel ^eden b, Directeur H.V. Haringvlietbrug neemt per 1 sept. Mededelingen van de Stichting Nederlandse Uien-Federatie :i| Een mogelijiclieid voor verdere studie en ontwikiceiing ^w^o«d« BRIL....^ !is véél goedKoper.. ZEISS LEVERANCIER „Spreken in het openbaar'' Goede belangstelling voor bouw B. G. woningen te Ouddorp Collecte 1967 Kankerbestrijding Polder Goeree ver gadert a.s. dinsdag Ettense veemarkt Orgelbespelingen door Dirk Jansz Zwart Warner Kleyn ongedeerd bij autobotsing WEERPRAATJE Op Waddeneilanden minder regen Initiatief van het Zeeland-comité ir Medio september groot mosselfestijn te Antwerpen Kleine elektrische apparaten op de vakbeurs S 70 Zondagsdienst artsen 635 Nederlanders naar Zuid-Afrika GES ME Bez< Bors A,A.v f Bladz. 2 „EI LANDEN-NIEUWS" Vrijdag 25 augustus J Zaai-uien zijn een typisciie bewaar groente. Dit geeft de teler de mogelijlt- lieid door iiet produlit l5:ortere of lan gere tijd op te slaan van goede prijzen ten tijde van een scliaars aanbod te profiteren. De opslag geschiedt tiians overwegend in luchtgekoelde bewaar plaatsen, waarin het produkt losgestort of in boxen tot aan het tijdstip van af levering wordt bewaard. Bij deze op slagmethode wordt getracht door ven- tilereni de temperatuur in de bewaar ruimte zo laag mogelijk te houden. Voor het behoud van een goede kwa liteit tijdens de bewaring is het van belang dat op het juiste tijdstip wordt gerooid. Het meest gunstige moment hiervoor is aangebroken als 2/3 deel van het loof is afgestorven. Na het rooien moeten de uien nog enige tijd op het veld blijven liggen om na te drogen. Om dit z.g. velddrogen te be vorderen dienen de uien afhankelijk van de weersomstandigheden een of meerdere malen te worden omgewerkt. Het spreekt vanzelf dat voor de be waring alleen een gaaf en gezond pro dukt in aanmerking komt. Bij het bin- benbrengen moeten dan ook losse vel len, dikhalzen, beschadigde uien en grond zoveel mogelijk verwijderd wor den. Om het optreden van drukbescha- diging en broei te voorkomen verdient het aanbeveling niet hoger te storten dan drie meter. Direkt na het vullen van de cel of box moet gedurende 3 a 4 weken konstant worden geventileerd. Bij een storthoog- te van drie meter moet de ventilator per uur minimaal een luchtverplaat- sing kunnen leveren van 150 m3 per m3 uien bij een tegendruk van 15 mm waterkolom. Pas als het produkt vol komen droog is kan een begin worden gemaakt met het verlagen van de tem peratuur. Er dient echter niet uit het oog te. worden verloren dat ongeacht de weersomstandigheden de ventilatoren op gezette tijden moeten draaien om broei te voorkomen. Een aantal draai uren van 20 a 30 per week geldt hier voor wel als minimum. Berekend over het gehele bewaarseizoen betekent dit dat bij eenzelfde inhoud van de be waarruimte voor uien ongeveer twee maal zoveel draai-uren vereist zijn als voor aardappelen. Een meer doeltreffende wijze van be waren wordt verkregen als het produkt direkt na het binnenbrengen kunstma tig wordt gedroogd. Het grote voor deel van kunstmatig drogen is dat kleurverlies en uitval door koprot be langrijk worden tegengegaan. Door het sneller indrogen van de hals van de uien krijgt de schimmel Botrytis allii, die zov/el kop-, bodem- als wondrot kan veroorzaken, minder kans om in dit gedeelte van de ui te dringen. Het voor deel van deze bestrijdingsmethode van koprot wordt echter tenietgedaan als de uien te lang op het veld zijn blijven liggen, daar de schimmel dan de kans krijgt reeds voordat opslag plaatsvindt infektie te veroorzaken. De gunstigste resultaten zijn dan ook te verwachten als de droging 710 dagen na het nor male tijdstip van optrekken wordt uit gevoerd. Voor de kunstmatige droging is een grotere luchthoeveelheid nodig dan bij de opslagmethode waar alleen met bui tenlucht wordt geventileerd. Ook een warmtebron met voldoende kapaciteit is vereist om een snelle droging te rea liseren. Bij een storthoogte van drie meter moet de ventilator per uur een luchtverplaatsing kunnen geven van 150 m3 per m3 uien bij een tegendruk van 30 mm waterkolom. De warmte bron moet ongeacht de buitentempe ratuur in staat zijn de inblaaslucht op te warmen tot 30° C. De droging kan worden beëindigd als het produkt vol doende droog is. Een gemakkelijke methode om dit te kontroleren is de hals van de uien tussen duim en wijs vinger te rollen. Om de kans op uitval door kale uien zo klein mogelijk te doen zijn mag een kunstmatige droging niet langer dan drie etmalen duren. Voordat met bui tenlucht wordt geventileerd verdient het aanbeveling eerst intern te ven tileren tot de temperatuur in de gehele bewaarruimte gelijk is. Hoewel het bovenbeschreven bewaar systeem van losgestorte opslag nog al gemeen wordt toegepast, is de laatste jaren ook de methode van opslag in stapelkisten in de belangstelling geko men. Door de in vergelijking met los gestorte opslag aan het stapelkisten- systeem verbonden hogere investerings kosten) heeft deze methode tot nu toe nog weinig ingang gevonden in de praktijk. Tegenover de hogere kosten staan echter de voordelen die dit sys teem biedt boven de losgestorte op slag. Immers door de geringere hoe veelheid te beluchten produkt worden de voorwaarden voor het uitvoeren van een kunstmatige droging gunstiger en kan een hoger bewaarrendement wor den behaald. Belangrijk is in verband met de toenemende arbeidskosten ook de besparing van manureni die tijdens opslag en verwerlung van het produkt wordt verkregen. Een bewaarplaats voor stapelkisten met een flinke op- slagkapaciteit wordt thans gebouwd te Sint-Maartensdijk (Zeeland). J. L. Koert Adj.-directeur De Permanente Commissie van de Stichting voor het Examen Coöpera tieve Organisatie- en Bedrijfskennis heeft ook dit jaar weer examens afge nomen, zowel voor het schriftelijk als voor het mondeling gedeelte en wel te Zwolle, Utrecht en Assen. De cursussen ter opeiding voor dit examen, de z.g. „zaakvoerderscursussen", worden elk jaar gegeven te Groningen, Leeuwar den, Assen, Emmen, Zwolle. Zutfen, Schagen. Alkmaar en| Rotterdam. Reeds meer dan 25 jaar geeft ondergeteken de les aan de cursus te Rotterdam en treedt de laatste jaren op als hoofd van deze cursus. De examens worden afgenomen door leraren, die geen les hebben gegeven aan de candidaten. Zo heb ik dit jaar geëxamineerd in Zwolle en in Assen, beide keren in de Middelbare Land bouwschool ter plaatse, terwijl de leer lingen uit Rotterdam examen hebbeni gedaan in Utrecht in de Middelbare Landbouwschool aldaar. Van de 18 Rot terdamse cursisten zijn er 14 geslaagd, waaronder de heer L. Kieviet uit Mid- delharnis. De meeste cursisten komen van de Z.H. eilanden, verder van 't vasteland van deze provincie en uit 't westen van Noord-Brabant. Alle leerlingen van ons eiland, die in de loop der jaren aan de cursus te Rotter dam hebben deelgenomen, hebben met goed gevolg het examen afgelegd. De heer Kievit kreeg dit jaar een pluimpje van de voorzitter voor zijn uitstekende cijferlijst. Het examen bestaat uit twee gedeel- terif De examenvakken voor het eerste deel zijn Boekhouden, Bedrijfsecono mie, Handelsrekenen en Wetskennis. Het vak Bedrijfseconomie wordt zowel schriftelijk als mondeling geëxami neerd. Voor het tweede deel wordt al leen mondeling examen afgenomen in de vakken Proefstationszaken, Waren kennis, Zaaizaden en Pootgoed, Waren kennis, Kunstmestoffen, Warenkennis Voedermiddelen, verder Landbouwcoö peratie en Landbouworganisatiewezen. Men kan in het bezit komen van het diploma wanneer beide examens met goed gevolg zijn afgelegd. De totale op leiding duurt 2 jaar, met een onderbre king van 3 a 4 maanden in de zomer. De cursussen worden gegeven op één of twee avonden in de week. Het aan tal lesuren bedraagt per week vier of vijf. Het examen kan facultatief worden gedaan d.w.z. men) kan het eerste jaar óf tweede deel van de cursus volgen al naar verkiezing. Het diploma heeft de erkenning voor de vestigingswet van het Groot en Kleinbedrijf verkregen, waardoor de waarde van het diploma is verhoogd. Elk jaar treffen we op onze cursus sen leerlingen met zeer verschillende vooropleidingen aan. Naast oud-leerlin- gen van Lagere Landbouwscholen, Mid delbare Landbouwscholen en Hogere Landbouwscholen, zijn er ook, die he lemaal geen landbouwonderwijs hebben genoten. Wanneer deze laatsten echter beschikken, over een groot volhardings vermogen; en over voldoende ijver en studiezin, kunnen ze een voorbeeld zijn voor de andere cursisten, zoals Kievit, vader van drie kinderen, van wie de oudste naar de 2e klas van de R.H.B.S. verhoogd is, uit Middelharnis was. Zij, die er voor voelen aan de cur sus deel te nemen, kunnen nadere in lichtingen verkrijgen bij G. den Eer- zamen, Marietjespad 2, Middelharnis. Tel. 01870-2942. Zie advertentie in dit nummer. Zandpad 32 MIDDELHARNIS Het is algemeen bekend, dat meer dan 90 "/o van ons volk met spreken het dagelijks brood moet verdienen. Ter illustratie enige voorbeelden: Ve le medewerkers hebben in het bedrijf, waar zij werkzaam zijft, zitting in één of meerdere commissies. Op cultureel, kerkelijk en of politiek gebied kan alleen door een goede spreek en uitdrukkingsvaardigheid meer in vloed op de mensen uitgeoefend wor den. Middenstanders, winkelpersoneel en allen, die op welke wijze dan ook in de verkoopbranche werkzaam zijn, moe ten in staat zijn de klanten op de juis te manier te woord te staan. Tot slot kunnen ouders door goed en beschaafd te spreken hun kinderen! be te beïnvloeden. Uiteindelijk is het de vader of de moeder, die de zoon of dochter in de goede richting kan stu wen. Helaas zijn er maar heel weinig mensen, die de kunst verstaan om doel treffend en voor de vuistweg te spre ken. Het bewijs wordt wel geleverd, wanneer men naar radio- en televisie uitzendingen luistert. De laatste jaren wordt aan deze ma terie meer aandacht besteed. Het In stituut „RHETORICA" uit Dordrecht ontdekte de wetten waardoor ieder een, ongeacht welke schoolopleiding men, genoten heeft, in staat is om deze vaardigheid door het volgen van de mondelinge leergang Spreekvaardig- heids- en Carrièrevorming aan te le ren. Mocht U voor deze cursus interesse hebben, dan verwijzen wij U naar de advertentie elders in dit blad. Woensdagavond werd in het ver enigingsgebouw te Ouddorp een infor matie-avond gehouden door het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, welke bijeenkomst door de voorzitter der plaatselijke commissie v.h. bouwfonds Ned. Gemeenten, burgemeester H. J. Smith geopend werd. De burgemeester was blij dat er weer een mogelijkheid is, om te komen tot de bouw van 14 woningen. Verschil lende aspecten, werden door hem toe gelicht en spreker stelde de voordelen van het bezit van een eigen woning, temeer daar dit een waardevast bezit is. De heer A. H. G. v. d. Wiel van het hoofdkantoor gaf een uiteenzetting betreffende de financiering die wij in 't kort weergeven. Geraamde stichtingskosten f 36.300, Benodigd eigen geld f 3.600,— Te verstrekken lening f 32.700,— Wanneer geen rekening wordt ge houden met de rijkssubsidie, bedraagt de maandelijkse termijn voor rente en aflossing van de lening in 30 jaar f 230,—. Indienl de totale rijkssubsidie van f 2210,in mindering wordt gebracht bedraagt deze f 215,per maand. Inplaats van de subsidie als eenma lige uitkering te ontvangen, is het ook mogelijk deze over 10 jaar te verde len. Het eerste jaar bedraagt de subsidie dan f 66,per maand, zodat de over blijvende termijn betaling f 230,min f 66.— is f 164,—, het tweede jaar f 171,het derde jaar f 178,en zo vervolgens tot men na 10 jaar aan het bedrag komt van f 230,per maand, welk bedrag gedurende de resterende 20 jaar betaald wordt. De totale subsidie bedraagt dan f 4284, Uiteraard is het mogelijk direkt méér eigen geld in te brengen. Voor elke f 1000,die extra wordt gestort wordt de maandelijkse last ruim f 7,lager. De heer L. H. Pijper, inspecteur van het bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, gaf een uiteenzetting van het bouw technisch gedeelte waarna burgemeester Smith een slotwoord sprak, waarin deze de hoop uitsprak dat tot deze bouw kan worden gekomen. Hij achtte het verantwoord hieraan deel te nemen en stond positief achter het voorhemen van het bouwfonds Nederlandse Ge meenten. De enige te lande welke op de door haar gebouwde woningen een waar- horgcertificaat van 10 jaar verstrekt. Op deze avond werden reeds een be hoorlijk aantal spontane aanmeldingen ontvangen. Gemeente secretaris de heer Vogelaar w^as deze avond aanwezig. Bij hem zijn ter gemeentesecretarie al le inlichtingen omtrent deze woning bouw te bekomen. Men leze de advertentie elders in dit blad. De ernst van het kankervraagstuk wordt door niemand ontkend. Te ve- den worden helaas nog steeds in eigen kring met deze ziekte gekonfronteerd. Dit wekt wel eens de indruk, dat de kankerbestrijding slechts weinig vor deringen) maakt. Als men bedenkt, dat jaarlijks ruim 20.000 mannen en vrouwen aan kanker overlijden, dan zou men inderdaad tot deze pessimistische konklusie kunnen komen. Er is echter nog een andere zijde aan dit probleem, die tè weinig wordt belicht. Het is moedgevend, dat thans ieder jaar ongeveer tienduizenden mannen en vrouwen van kanker genezen. Er worden belangrijke vorderingen Igemaakt, vorderingen die voor een groot deel bereikt door een dieper in zicht in dit moeilijk probleem. Dit werd mogelijk door het onafgebroken en steeds verder in de materie indrin gend wetenschappelijk onderzoek, waar door de kennis van oorzaken en bestrij ding van kanker voortdurend toeneemt. Dit alles geeft reden tot een verant woord optimisme. Een voorzichtig op timisme weliswaar ,omdat hier eert helaas nog steeds onrustbarend aantal sterfgevallen tegenover staat. Kankerbestrijding is kostbaar en vraagt jaarijks meer geld. Daar het wetenschappelijk onderzoek grotendeels gefinancierd wordt met gel den bijeengebracht door het narticu- lier initiatief, is een steeds dringerder beroep op de ofljsrlvaardigheid van het publiek vereist. Eén maal per jaar wordt (door het Koningin 'WiXhelmina Fonds een open bare inzameling gehouden; wordt u dus in de gelegenheid gesteld door ook uw deel bij te dragen in een strijd, die ons allen aangaat van 28 aug. t.m. 9 september. Het is goed te weten, dat eert bedrag van vier en een half miljoen gulden nauwelijks toereikend is om dit jaar de wetenschap in staat te stellen door te gaan op de weg naar een uiteinde lijke overwinning. Als men u dus straks om een bijdra ge vraagt, geef dan met milde hand. Mocht u om de een of andere reden niet in staat zijn op deze wijze te ge ven, het gironummer is 26.000 Amster dam. De Verenigde Vergadering van de polder Goeree zal a.s. dinsdagavond vergaderen), om 19.30 uur in de achter zaal van hotel „De Gouden Leeuw" te Goedereede. Een belangrijk punt op de agenda is het voorstel tot aankoop van het voormalig gemeentehuis te Ouddorp ter bestemming als polder huis. Op de veemarkt van woensdag 23 augustus 1967, werden aangevoerd 82 runderen, 4 stuks kleinvee en 2 paar den. Het aanbod van runsleren was zeer ruim, de handel oplevend en de prij zen iets hoger. Het aanbod van slachtvee was rui mer met levendige handel en de prijzei} als vorige week. Prijzen: melk- en kalfkoeien 900 1375; guste koeien 850—1175; kalfvaar- zen 800—1250; pinken 500—700; gras kalveren 400—550; paarden 700—1000; vette koeien 3,604,30 per kilo ge slacht. Heden vrijdag 25 aug. zal Dirk Jansz Zwart de laatste orgelbespelingen van dit seizoen gever» in de kerken te Zie- rikzee. Des middags om kwart over 12 bespeelt hij het orgel van de Gasthuis- kerk len sav. om 8 uur het machtige instrument van de Grote Kerk. De programma's bestaan uit verzoek nummers, namelijk werken van Han del (concerto met koekoek en nach tegaal), Walther, Franck, Guilmant, Re- naud (Toccata) en Jan Zwart (fantasie over „Een vaste burcht is onze God"). Op de Nieuwe Tongse Langeweg is woensdagmiddag de kunstschilder en leraar aan de H.B.S. te Middelharnis, dhr. Warner Kleyn met zijn auto in botsing gekomen met een voor hem rijdende naar links afbuigende wagen. De aangereden wagen, bestuurd door de kolenhandelaar D. Peeman uit Mid delharnis wilde vanaf de Langeweg de Eerste Groeneweg inrijden; hij reed daartoe langs de as van de weg, ont stak de richtingaanwijzer en gaf rem- signalen. Achter hem reed dhr. Tijl uit Nieuwe Tonge die afremde. Op het momen,t dat dhr. Peeman afboog pas seerde dhr. Kleyn, door de flinke snel heid werden beide wagens bij de bot sing de volgde zwaar beschadigd. Beide bestuurders kwamen er goed af. (van onze weerkundige medewerker) Het toeval wilde, dat we onze week vakantie vierden juist op het moment, waarop de zomer van 1967 een ernsti ge inzinking vertoonde. Van 12 tot en met 19 augustus trokken, na veel dro- ge en zoniide dagen in de voorafgaan de weken, de depressies eindelijk weer eens aan de touwtjes en dat gaf vrij veel perioden met regen, soms harde wind en herhaalde malen ook onweer, dat op 17 augustus in West-Ne derland zelfs nog twee slachtoffers eiste. Nu hadden we het geluk niet in het meest getroffen gebied te verblijven, maar op een van de Waddeneilanden, nl. Ameland. Het weer was daar na tuurlijk ook duidelijk minder goed dan daarvoor, maar over het geheel geno men bleven de vakantie-omstandighe- den daar toch redelijk goed. Het was b.v. opvallend, dat de zon zich er min der snel liet intimideren dan in het binnenland en dat de regen er al thans overdag van minder betekenis was dan elders -in het land. Het meest sprekend kwam dit naar voren op en rondom de 17e augustus. Nederland be vond zich toen in een onstabiele, zuid westelijke luchtstroming, gestimuleerd door een depressie boven Skandinavië. Het weertype werd gekenmerkt door buien, die 's nachts het actiefst waren boven het vrij warme Noordzeewater en daar weerlicht veroorzaakten, en overdag boven land, waar zij eveneens tot bliksem en donder aanleiding ga- verif Vanuit Ameland, en natuurlijk ook Vlieland en Terschelling, kon men 's nachts en in de vroege ochtenduren zware buien ten noorden van het eiland over de Noordzee zien passeren, ter wijl in de loop van de dag cumulonimbi zichtbaar waren, die ten zuiden van de standplaats aan de vaste wal slecht weer brachten. Op Ameland zelf viel echter geen neerslag van betekenis en werd nabij onweer niet waargenomen. Het bleef bij een) enkele losse bui, die geen afbreuk deed aan het overwe gend zonnige weertyfa Door dezk3: weersverschillen ten opzichte van het binnenland liep ook de temperatuur uiteen: rond het middaguur lazen we, 300 meter landinwaarts van de Noord- zee-duinen, bijna 20 gr. C. af, terwijl in Utrecht tijdens of vlak na buien geen hogere kwikstand dan 13 graden werd gemeten. -k -k We hebben de indruk gekregen, dat de Waddeneilanden bij een| weerstoe stand met onstabiele buien relatief het gunstigste weer hebben wanneer de luchtaanvoer uit zuidwest tot west zuidwest komt en dus afwisselend over water en (ei)land plaats heeft. Klaar blijkelijk is dit land-water traject noch voor nachtelijke buien, noch voor buien overdag een geschikte „broedplaats". Bij een zuidwestelijke luchtstroming vangen de eilanden minder frekwent overtrekkende Noordzeebuien in, dan bij een westelijke en, vooral noordwestelijke trekrichting. In dit laatste geval vangen de eilan den juist de eerste stoot op, plenst de regen in het najaar bij de ge ringste aanleiding met bakken uit de lucht en vallen er onverwachte don- derklappen. De hierboven beschreven „singulariteit" geldt, althans dat is on ze indruk, ook voor de kop van Noord holland en de Noordwestfriese kust streken. (Nadruk verboden) De sectie evenementen van het Zee land-comité heeft vorig jaar pogingen aangewend om een mosselavond in Antwerpen te organiseren, welke ech ter wegens een te korte voorbereiding niet heeft kurmen plaats vinden. De heer Parent, secretaris van het Zeeland-comité en de heer A. Kor- stanje, rijksconsulent voor het mid den- en kleinbedrijf, hebben echter nu reeds in met contacten gelegd om te komen tot een interessant mossel festijn aldaar. Het resultaat daarvan is, dat op vrij dag 15 september a.s. in de feestzaal „De Harmonie", welke gratis door het gemeentebestuur ter beschikking wordt gesteld, een grote bijeenkomst zal wor den gehouden, waar verschillende ex portondernemingen aan deelnemen. Als gastheer zal de consul-generaal der Nederlanden in Antwerpen de heer ir. J. Ceulen, optreden en de avond zal worden geopend door de voorzitter van het Zeeland-comité, de heer K. C. J. van Bennekom. Daarna zal een dronk worden uit gebracht op de vriendschap, die be staat tussen Antwerpen en Zeeland, welke wordt aangeboden door de hoofdvertegenwoordiger van de Lucas Bols in België. Hierbij zal ook Zwanenburg produkten offeren. Vervolgens vindt de mosselr tijd plaats, waarvan de organisatie] handen is gesteld van het comité land presenteert". De voorzitter C. Pijl, Hogeweg, zal aain het eindij deze maaltijd enige woorden spreljej De mosselen zullen worden oj diend door een twintigtal dames Zeeuwse kledij, die afkomstig uit Rilland. De brouwerij „De stel" zal hierbij bier schenken. Daar boter bij de vis behoort vervolgens het Nederlands Zuiveli reau uit Brussel met de bekej kaasmeisjes de ongeveer vierhondj genodigden lekkere hapjes aanij den, waarbij de N.V. Van Nelle fie zal presenteren. Tot slot biedt de consul-gor.f een dronk aan, waarna hij deze ti», maaltijd zal sluiten. Er zijn nog onderhandelingen tl sen de marinierskapel en het ZeelaJ comité gaande om het strijkje van ze kapel het geheel een waardige i^ zikale omlijsting te geven. Zoals beken;d zal gelijktijdig met de Najaarsbeurs, die van 4 tot en met 12 september te Utrecht wordt gehouden, een viertal vakbeurzen in de Jaarbeurs gebouwen op het Croeselaanterrein ex poseren. Eén van deze beurzen, S '70, wordt gevormd door' twee hoofdgroepen, na melijk de groep verlichting en de groep kleine elektrische huishoudelijke appa raten. Tot deze laatste groep behoren in het algemeen die elektrische huishoudelij ke apparaten, welke in afmeting de „stofzuiger" niet overtreffen. In deze sektor is het assortiment in de afgelopen 10 a 15 jaar enorm uitge breid. Oorspronkelijk omvatte deze sek- tor: strijkijzers, broodroosters en straal- kachels, aangevuld met enkele artike len, waarvan de omzetten echter niet van dien aard waren, dat zij als een belangrijk onderdeel van het gehele pakket konden worden aangemerkt. Inmiddels is het programma op spec taculaire wijze uitgebreid, zodat mo menteel elektrische koffiemolens, mixers haardroogapparaten, koffiezetapparaten, elektrische dekens enz. onderdeel uit maken van de standaardkoUektie. De ontwikkeling in deze sektor gaat onverminderd voort. Regelmatig worden nieuwe artikelen! gelanceerd welke in korte tijd een belangrijke markt weten te vinden. Het gemiddelde aantal elektrische ap paraten dat in een Nederlandse gezin wordt gebruikt, is in vergelijking met andere landen nog steeds aan de lage kant. De belangstelling van de Nederlandse huisvrouw voor nieuwe werkbespa- rende apparatuur groeit echter snel. Mede daardoor is het pakket kleine elektrische huishoudelijke apparaten ook voor de elektrische- en huishoudelijke artikelenwinkelier een steeds belang rijker onderdeel van zijn assortiment gaan vormen. Of met andere woorden: vroeger waren deze artikelen een on belangrijk bij-artikel, thans door zijn DIRKSLAND Verloren. Door M. Markwat is een regenbroek (kleur groen) verloren. Te rug te bezorgen Burg. C. Zaaijerlaan 30 Beroepen. Ds. P. Blok alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ger. Gemeente te Scheveningen. Benoemd. Tot hoofdleidster aan de kleuterschool te Herkingen is benoemd mevr. Struik-Zitman. De school be gint weer op maandag 4 sept. a.s. CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Vienveiling van vrijdag 25 aug. 1967 Grove 19,—; Middel 17,—; Drielin- gen 19.48; Picklers 20,48. Aanvoer 22.000 kg. Van zaterdag 26 augustus v.m. 12 uur t.m. maandag 28 augtsus v.m. uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Dogterom, telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herfcingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur zr. Koppejan, tel. 01877- 234, Melissant. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst h-ïeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 27 aug hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Looijsen, tel. 01660-542, Tholeni en dok ter de Looze, tel. 01667-400, Oud Vos semeer. uitbreiding belangrijk in het totale sortiment. Een en ander heeft tot gevolg dat deze artikelen door de detaillist bii aandacht wordt besteed. Dit is langrijk omdat er onder de nieuwe tikelen ongetwijfeld apparaten zijn, ke de consument niet of niet dip op de juiste gebruikswaarde beoï] deeld kunnen worden. Veelal is de detaillist diegene, die;; een nieuw artikel door goede voorlic ting aan de consument, een verkoops» ces kan maken. Zonder belangstelling voor een arfi kei is een juiste voorlichting ten en-f male uitgesloten. De vooruitzichten deze sektor zijn zeer optimstisch. er in de eerste plaats de nog in te len achterstand ten opzichte van buitenland, dan nog moet rekei gehouden worden met een groeiende ffl volking en veranderende levensgewoi| ten van een nieuwe generatie. Deze biedt immers even zo vele pe pectieven voor eert verdere omzets: ging in deze uitermate belankrijke se tor. IaMK or 's yérden vi ■poorte lertje Hl noen T. J. Arel hlendaa Eon. Ji leden lepe dJ feggenq efde loeder, ster, iinte, IDRÏAP VAN wa Wil de lim 791 fRotter| A. [Lisse: J. B. Kamp^ A. Middel W. L. i Rotter| C. M. D. J. kleir en v| fommelsl 1 24 aua Van |De begra op D.VJ |ugustus| lp de alg Iplaats té Investering van 10 miljoen I Het honderd jaar oude Badhotel i Domburg, het laatste van de vier i| Palacehotels van deze Walcherse bail plaats zal waarschijnlijk in de naast toekomst verdwijnen. De N.V. Motfr! maatschappij Domburg, de eigenaressl van het Badhotel, heeft een nieuw pliiL voor een hotelflat bij het gemeentebtf stuur ingediend. Het project omvat een torenholt van ruim vijftig meter hoog, gecoiii bineerd met vier blokken van 244 flas voor verkoop en verhuur, alsmede ee zwembad, een sauna, een eigen pai keerterrein en een restaurant op i bovenste verdieping van de hotelfla; Het plan is ontworpen door de Voo:- burgse architect ir. H. Geistdorfer. He vergt een' investering van tien miljoa gulden. Voor de 7V2 ha waarop te; project is gedacht moet een temi: worden aangekocht naast het Badhott .eere, :edragen| reg te ig gelie ,uwd- rootvadJ :Uwdbro| MACI wedii Lena tl de OU aar en fterke d| it smar Door de „Stichting Orgelconcerten' „Goeree Overflakkee" is op zaterdag avond 2 september a.s. weer een or gelconcert georganiseerd. Deze bespe ling wordt gegeven door de oud Flai- keese musicus Aria J. Keyzer organisi van de Rotterdamse „Doelen". Het orgelconcert wordt gehouden het Frobeniusorgel in de Herv. Kerktt Oude Tonge. Door de concertgever ii een programma samengesteld uit wer ken van Jan Pietersz Sweelinck. Lu- beek. Joh. Seb. Bach en een grote ko raal fantasie van Max Reger. Aanva»! 7.30 uur nam. Programma's f Ir aan de kerk verkrijgbaar. Voor hei Flakkeese „orgel" publiek belooft he! weer een mooi orgeluur te worden. E)ns van 1 gvertuigdl R Dirkslaj A. J. L. M G. Kas Kasl Robi Rob S. v l B. v. B l J. D. Robi Rob W T. Rob Rob Ir Haam: M. Best 1 Klein- K kleinkii De directeur van de N.V. Haringvliet brug, dhr. J. Knape te Sommelsdiji! heeft gisteravond tijdens een vergade ring van Commissarissen der N.V. t' kennen gegeven per 1 sept. a.s. om ff- zondheidsredenenj ontslag te nemen, Omtrent de kortelings (voortijdig) ff' publiceerde berichten over voorgenomen toltarief verlagingen kan gezegd wor den dat in de eerstvolgende vergade ring van Commissarissen en aandeel houders op 22 sept., waar de begrotinê zal worden behandeld, de mogelijkheio hiertoe zal worden bezien. Ondanks de „apartheid" hadden i» 1966 toch 10.000 mannen en vrouweJ genoeg vertrouwen in de toekomst va» Zuid-Afrika om daarheen te enügre- ren. Hiervan kwamenj er 5000 uit En geland, 1300 uit de Bondsrepubliek 635 uit Nederland. (DIA) 3irksland| Wemerf De tej fal D.V. pp maand ilam. 2 ui Dam re: tyeststraat Tel. is wegi |an maanc ®n. maand H van 4 s vrijdag SOPHI tejaardenc bar vraag de org{ Brzorging ?rs. Interi |ar. Zuylei Rraat 313, tel. 01751- [Uitgebrel l«nd- en jMlianalaan Tel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 2