ie Gaulle en Canada zomepavonö Floriade M '67 maakt veelbelovend debuut Plaatselijk nieuws Expositie maandag door burg. Hordijk geopend Geen voorrang, heS Zondag a.s. intrede van ds. L. Geluk oorzaak van reeks aanrijdingen Dinsdag 15 augustus 1967 No. 3611 CHR. STRBJEKBïjy;) OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZTIÏD^HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagaiMnd ld 15 't Inner*»! en vf Ire s*«» Melissant Hulp aan ouden van dagen S.O.S. driehoekgn Tholen jaargang ach'.K'i Ivan ^'f' IpEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS IKedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdiik iTel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2025 Giro 167930 ABONÏJEMENTSPRI.TS t 3,— PER KWARTAAL. ADVEK,T5;ntïET,^ÏUJS 1« cent per Bxsst, Bij contract ^?eciaal tarief. i,>l-< tte Ar# lover'"*! Jgoed td] Il nu van »i ^rbindi'ï ülometf van tslag and V' -Mid'' ten [met hoöf insdag I oego""7 e.K' 2. bewel De Gaulle in zijn eigen land js van de communisten moet hebben it hij vanaf het begin van zijn op- en (1944) aangepapt met Stalin. Met Sovjet-Unie heeft hij altijd graag jengewerkt, niet omijat hij zoveel ft Stalin e^ zijn opvolgers op had, gewoonweg uit aversie (afkeer) ,^en de Angelsaksen. Zijn hele poli tiek is gebaseerd op een felle antipa- ,e met name tegen de Amerikanen. ral waar hij kan werkt hij deze te- De N.A.V.O. moest uit Frankrijk, 'dat De Gaulle de Amerikanen niet zien. Engeland moet buiten de G. blijven, omdat het de vriend van V.S. is en bovendien omdat toetre- .g ervan zijn positie zou bedreigen, voert hij ook een cultureel en han- .soffensief tegen de V.S. in Latijns- jerika, hij werkt ze tegen in de jtnamese oorlog en hoopt heimelijk of hun nederlaag, omdat Frankrijk het dgar in 1954 ook niet kon bolwerken, drijft handel met Cuba en is goede lenden met Fidel Castro, Rood-China heeft hij erkend omdat de V.S. dat ntet doen. In feite is het zijn streven A alle Amerikaanse invloeden 'uit Mropa weg te bannen en dan het pri maat (opperzag) van Frankrijk over West-Europa te vestigen, zodat Den ,ag, Brussel, Bonn, Rome enz. hun ictieven uit Parijs zullen krijgen, gebied moet dan „de derde macht" rden naast die van de V.S. en de onder de hegemonie van Frank- in casu van De Gaulle persoonlijk. it een variant op de bekende uit- 'aak van Lodewijk XIV denkt hij: France, c'est mol" (Frankrijk, dat ik!) Zijn oogmerk is heel West- ppa te overheersen en afhankelijk laken tenvijl hijzelf niet de gering- afhankelijk van een ander duldt, lat deze ideeën aan de Gaulle's po- fek ten grondslag liggen, staat voor als een paal boven water. Maar ;e man beseft niet, dat hij veel te héog grijpt. Ten eerste nemen deze iden zoiets niet en voorts is de macht Frankrijk daartoe, ontoereikend .anks de eigen atoomprojecten van GauUe. Deze oude man van bijna ^jaar leeft met zijn gedachten blijk- T in de 18e eeuw, toen het verlucht Ipotisme nog bestond. Maar die tijd 'voorgoed voorbij. De hele Gaullisti- e politiek is trouwens een volslagen chronisme, want ze stamt uit een omen voltooid verleden tijd. Ze be ft op een soort mystiek, waarin De 11e zich permanent vermeit en Tin de begrippen „gloire" (roem) „grandeur" (grootheid) overheersen, 'gelijke overdreven en kinderachtige oelens zijn volkomen uit de tijd. rmee maken de Fransen zich alleen r belachelijk. itussen is het steeds een raadsel eest hoe het mogelijk is, dat man- als Couve de Murville, Debré, Pom- Lou e.a., stuk voor stuk zeer knappe energieke politici, genoegen kunnen len met een positie als die van mi er onder De Gaulle. Van democra- ihe verhoudingen, is daarbij immers n sprake. Zij zijn de uitvoerders van wil van De Gaulle en die duldt geen t^enspraak. Tot op zekere hoogte zijn hét slechts marionetten. Zij moeten wel heel sterk de Gaullistische ideologie delen om zulk een positie blijvend te accepteren. Maar genoeg over De Gaulle. We wilden het eigenlijk hebben over zijn reis naar Canada en de uitlatingen, die hij zich daarbij veroorloofd heeft, waar door hij voor de zoveelste maal weer eens grote sensatie verwekte. Om deze kwestie goed te begrijpen, is het nodig, dat we eerst één en ander meedelen over Canada zelf. Dit land is het meest noordelijke van het Amerikaanse continent. De opper vlakte komt ongeveer overeen met die van de Verenigde Staten d.w.z. dat hét ^00 maal zo groot is als Nederland, dus iets kleiner dan Europa! Het aantal in woners bedraagt echter slechts 18 mil- gn, zodat het land buitengewoon dun olkt is, n.l. slechts 2 Canadezen per 'kante m2 (Nederland 360). De oor- ik daarvan is voornamelijk, dat het voor een groot gedeelte vanwege het 're klimaat de toendra's in het eenzelfde landschap als in Noord- lerië en de streek van het Rots gebergte in het Verre Westep onbe woonbaar is. De voornaamste rivier is de Sint-Laurens, die uit de grote meren komt (Huronmeer etc.( De vele water vallen in de rivieren leveren goedkope elektrische energie; de hoogste is 360 "|- In het Z. grenst Canada aan de veren. Staten; die grens heeft een Ij''^^ van 6400 km (Amsterdam Moskou is linea recta 2000!) Canada heeft een overwegend land- Mimaat, dus warme zomers en zeer «oude winters. Alleen aan de West en Oostkust is het zachter. De gemid- aelde temperatuur is in Quebec in juli en in januari 13° en in Win- 'eg resp. 24 en —18. Ten zuiden van boomgren^ is het land bedekt met irme naaldwouden, vooral sparren, voornaamste diersoorten zijn elan den, grijze beren (grisly), lynxen, wol- en bevers. 'e oorspronkelijke bevolking werd ormd door de Indianen zoals op hele Amerikaanse continent. Thans 'hen er nog een 150.000 en aan de st van Labrador leven 10.000 Es- '"'"o's. Hoe de bevolking is toegeno- 19 men kan blijken uit de volgende cij fers: in 1800 woonden, er 400.000, dit was in 1880 4.300.000, dus ruim ver tienvoudigd, in 1956: 16 miljoen en nu is het ongeveer 18 miljoen. De hoofd stad is Ottawa, waar de regering en het parlement zetelen (ruim 200.000 inw.). De grootste stad is echter Mon treal met meer dan IV2 miljoen. De bevolking is, wat afkomst betreft, zeer gemengd. Canada is een echt im migratieland evenals de V.S. en- Au stralië; 48% is van Engelse origine, 31% Frans, 5% Duits, 3% Russisch (Oekraï ne) en ongeveer 2% Nederlands, dus 350.000. In de loop der jaren zijn heel wat Nederlanders naar Canada geëmi greerd, ook van onze eUanden. De mees te Nederlanders wonen in de provin cie Ontario. Na 1945 heeft Canada het grootste aantal immigranten ontvan gen van de hele wereld. Inzake de godsdienstige verhoudin gen is het zo, dat 41% rooms-katho liek is en 50% protestants. Verder zijn er nog 1,3% Joden. De Ned. Hervorm de immigranten sluiten zich meest aan bij de Reformed Church en de Gerefor meerden bij de Christian Reformed Church. Wat de taal betreft: Canada is in hoofdzaak tweetalig n.l. Engels en Frans. Dit zijn ook de officiële ta len; ruim 5 miljoen Canadezen spre ken Frans. Daarvan woont vier-vijf de deel in de provincie Quebec, één van de tien, waarin het land is verdeeld. Deze provincie is voor 90% Frans. Ook de grootste stad, Montreal, ligt daarin; ze is na Parijs de grootste „Franse" stad ter. wereld. Evenals de V.S. is Canada een land met een conglomeraat van volken en rassen. Tot 1600 woonden er alleen Indi anen. Omstreeks het jaar 1000 is er wel een Europeaan aan land geweest, de Noorman Ericsson, die het dus ont dekte bijna 500 jaar vóór Columbus in Midden-Amerika landde. Hij ging ech ter weer terug. In 1534 voer een Fran se expeditie de Sint-Laurensrivier op en op het eind van die eeuw begonnen de Fransen het land te koloniseren. De Engelsen kwamen pas later. Van 1608 af werd het dus een Franse kolonie. Het werd „Nouvelle France" (Nieuw- Frankrijk) genoemd. In 1603 stichtte een Franse pelsharjdelaar Quebec, dat in 1663 hoofdstad werd. Er kwamen echter ook Engelse kolonisten in andere streken en zo ontstond er op de duur een permanente strijd tussen beide groepen. Het liep echter voor de Fran sen mis. In 1755 brak er een oorlog uit tussen Engeland en Frankrijk over grensgeschillen in het Ohio-gebied, die in 1763 eindigde met de overwinning van de Engelsen. Heel Canada werd door hen veroverd en het werd nu een Engelse kolonie. Dit was uiteraard een bittere pil voor de Fransen en ze zijn het verlies nog steeds niet te boven. Wie is genegen om 2 x per week een bejaard echtpaar of alleenwonenden, die slecht ter been zijn, te bezoeken en, zonodig de helpende hand te bie den door b.v. de vuilnisemmer buiten te zetten, de asla te ledigen, een brief te posten of eens een boodschap te doen? Er kan veel gedaan worden voor on ze medemensenl! Hier ligt een mooie taak voor jonge re mensen om wat hulp en hartelijk heid te bieden aan ouderen, zieken en zwakken vooral in de komende winter maanden. I Deze driehoeken zijn voornamelijk bedoeld voor ouden van dagen, alleen wonenden en mindervaliden die soms hulp van buitenaf nodig hebben. Bij voorbeeld wanneer ze zich ziek voelen of een ongelukje binnenshuis overko men en zelf niemand kunnen waar schuwen. Wanneer er directe hulp nodig is plaatst men de rode driehoek voor het raam, zodat voorbijgangers opmerk zaam gemaakt worden en iemand kun nen waarschuwen. Aan de achterzijde vah de driehoek kan men naam van de huisarts, fami lie of eventuele ziekte noteren. Deze driehoek is voor f 0,50 te ver krijgen. Opgave mondeling of schrif telijk bij de wijkzuster van de Vereni ging Het Groene Kruis te Melissant. DIRKSLAND Zondag a.s. hoopt ds. L. Geluk, de tweede predikant in de Hervormde ge meente te Dirksland zijn intrede te doen, na vooraf bevestigd te zijn door ds. Van Hensbergen. J.l. zondag heeft ds. Geluk afscheid genomen van zijn gemeente te Hoor- nar, met de woorden uit Lucas 14 17b. De scheidende predikant werd alleen toegesproken door ouderling Aanen, namens de kerkeraad, daar er de week tevoren in een bijeenkomst door de leden reeds afscheid was ge nomen. HERKINGEN Kerknieuws. A.s. dinsdag 15 augus tus hoopt voor de Ger. Gemeente al hier om ha^ acht voor te gaan Ds. Blok van Dirksland. A.s. zondag 20 augustus hoopt des v.m. half tien en des avonds om zes uur voor de Herv. Gemeente voor te gaan haar oud-predikant ds. B. J. Wie- geraad uit Bennekom, in beide diensten extra collecte voor de Inw. Zending. OUDDORP Duiven bericfiten Postduivenvereni- ging. De Trekvogels vlogen mee in vlucht Noyon, 5-8-'67. Gelost 10.00 uur. Afstand 257.435 In concours waren 134 duiven. De eerste duif was binnen om 13.47.04 M.P.M. 11.33.74. Uitslag. P. Mierop 1, 9; H. Kleijn 2, 8, 14. Kr. V. Wijk 3, 18, 22. C. H. Ta- nis 4. C. Venneman 5 15, 16, 17. W. Kievit 6, 12, 20, 21, 25. J. Bakelaar 7, 11. R. Klijn 10, 13. A. v. d. Bok 23, 26. Gebr. Verduin 24. M. C. Santifort 27. Uitslag Derby Noyon. Kr. v. Wijk 1, 7. J. Bakelaar 2, 5. H. Kleijn 3, 6. R. IClijn 4. W. Kievit 8, 10. Gebrs. Ver duin 9. A. V. d. Bok 11. Derby beker gewonnen door Kr. v. Wijk. Weer thuis. De heer Klaas Aleman is donderdag j.l. gearriveerd uit Cana- na waar hij een bezoek gebracht heeft aan zijn familie. Oudjes gezellig uit geweest. Donder dag 10 aug. hebben de ouden van dagen een reisje gemaakt. Zij maakten de reis met twee bussen. O.a. zijn zij, naar Avi Fauna geweest waar koffie werd gedronken en geluncht werd. Daarna ging de reis naar Schiphol, via Hilver sum Utrecht werd de terugreis aan vaard. Tegen achten arriveerden zij weer op Ouddorp na een zeer gezel lige dag. OUDE TONGE In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken 12 schepen met graan met een inhoud van 2465 ton; binnen gekomen een schip met kolen inhoud 232 ton. Op zaterdag a.s. zal er door de Ko- nijnenfokvereniging te Oude Tonge een tafelkeuring gehouden worden, als keurmeester zal optreden dhr. Kooten van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Vrijdag 18 aug. a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. G. Mouw van Oudemirdum (Fr.). CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Aardappelveiling van maandag 14 aug. Eigenheimer 1 16,20—17,40, Grove 10,—; Bintje 1 14,90—16,20; Bintje 2 11,30—13,90; Grof 18,20—20,70. Voer- aardappelen 4,80. Aanvoer 40 ton. BRUINISSE Kruikenvondst Alleen ouderen her inneren zich, dat het huis in de Padj es, thans bewoond door dhr. M. M. Ver kamman, een café was, dat geëxploi teerd werd door dhr. van der Est. Bij een kleine verbouwing die don derdag daar werd uitgevoerd, werd men plotseling met het verleden ge confronteerd, doordat men bij graaf werk stuitte op een kleine vierkante ruimte, waarin lege bierkruikjes lagen opgestapeld, wel ongeveer 70 stuks. Alle kruiken hadden ingestempeld de in- houdsmaat 1 kan., maar ze waren allen leeg. ^£^S?«?s(5sc^c^c^c^c^C5Cx^^c^^^ De dag vouwt stil zijn vleugels dicht nu de zonnegloed weer gaat verdwijnen. De bonte bloei der kleuren gaat verkwijnen, vergrijzend door het late. avondlicht. De dag was met het zonlicht overstort en alles tintelde van 't blijde leven, doch langzaamaan is elke klank verdreven nu over 't polderland 't weer duister wordt. Geen vogel, jubelend het hoogste lied, is in dit avonduur nu nog te horen Alleen de wind, die speels gaat door het koren, en 't zwak gerucht van 't ritselende riet...;... L. Kats. Reeds de eerste blik op de expositie Floriade M '67 leert dat de zakenmen sen die er een stand bezetten geen hal ve maatregelen hebben genomen Gistermiddag terwijl buiten de regen neergutste werd door burgemeester P. W. Hordijk van Middelharnis de offi ciële opening verricht en de organisa tor, dhr. H. Groels en de deelnemende zakenmensen hopen dat de burgemees ter daarmee het startschot tot een massaal bezoek heeft gegeven. Men la te zich dan ook niet door weer een regenbui weerhouden aan deze grootse show die van 14 t.m. 19 augustus ge houden wordt een bezoek te brengen want eenmaal onder het beschuttende dak van de hal ondervindt men des gewenst aan den vleze hoeveel goeds het bedrijfsleven in 'al haar variëteiten aan de behoeftige consument te bieden heeft. De Floriade M '67, de waar schijnlijke eersteling van ean in de toe komst jaarlijks te herhalen evenement biedt elck wat wils; het ruikt er naar sinaasappelen, het stinkt er naar touw, er vriezen diepvriezers en er branden k^achels. Ook burgemeester Hordijk bleek vol enthousiast over de opzet van de ex positie waarin hij, overtuigd van de dwingende noodzaak van een goede re clame, een uitnemende gelegenheid zag als leverancier en consument nader met elkaar in contact te komen; spr. vond het van groot bellang dat men geïnformeerd wordt over de vorderin- f{=n en de ontwikkelingen alsook de toepassingen daarvan. Ook vond burg. Hordijk het van groot belang dat zoals op deze expositie de middenstanders en gladiolentelers onder één dak sa mengaan terwijl voorheen afzonderlijk werd opgetrokken. Spr. zag in de gl adiolenteelt gety peerd dat er een kentering optreedt in het totale aspect van Flakkee, door de teelt van gladiolen eni tulpen en bloemzaden worden zeldzaam mooie mozaiken getekend die aan het land schap een apart en bijzonder aspect geven. Waar het de gladiolenjtelers gaat om de knol die onder de grond zit waarom de bloem vroeg wordt weg gesneden zag de burgemeester pas een reclame voor de teelt wanneer het pu bliek zoals op deze expositie van het kleurrijke product kan genieten en spr. hoopte dat de thans gevonden combinatie een volgend jaar de ten toonstelling een nog fleuriger en at tractiever aspect z.al geven. Wijzend op het belang dat tussien publiek en zakenman een goede re latie bestaat meende burgemeester Hor dijk dat op de Floriade dat contact op een bijzondere mate kan worden ver sterkt waarom hij hoopte en verwschtte dat aan de geopperde toekomstidee van de Middelharnisse bloemenweek door een spontane bundeling van krachten gestalte kan worden gegeven waarbij de deelnemende partijen van het individualistisch denken dienen af te stappen omdat ook op dit gebied een dracht macht maakt. Spr. richtte zich met een woord van waardering tot de organisator, dhr. Groels die zich veel moeite heeft getroost terwijl toch de graadmeter van het succes het aantal bezoekers zal zijn waarna hij met de beste wensen besloot. Van dhr. Groels die in Middelharnis een grote bereidwilligheid en medewer king heeft gevonden en die misschien mede daarom ons eiland even' mooi en goed als zijn Limburg vond, ont ving burg. Hordijk een attentie, mevr. Hordijk werden door het dochtertje van dhr. P. Krijgsman bloemen aangeboden. De deelnemers zijn: Amro-bank, Voorstraat, Middelharnis. F. J. Blankers, fotografie, Hobbema- straat, Middelharnis. Muziekhandel Bernard, Kaai, Middel harnis. Restaurateur Bosters, Nieuw Vossemeer. Raiffeisen-banken van Goeree en Over- flakkee. Fa. Deurloo, meubelhandel, Appelmarkt 10—12, Zierikzee. Fa. Deurloo, woningtextiel. Appel- markt 14, Zierikzee. Garage Knöps, eig. J. Breen, Lange weg, Sommelsdijk. Fa. Everaers, glas, spiegels, autolak, St. Jorisdoelstraat, Sommelsdijk. Fa. Vermeulen, Epe, huishoudelijke ar tikelen. Fa. Gébar, Nieuwe Tonge, elektrische huishoudelijk apparatuur. Fa. Huibrechtse, Vingerling, Middel harnis, T.V., radio, etc. Fa. G. A. Jansen, „Doe-het-zelf" arti kelen, Sommelsdijk. Fa. Wed. J. J. Kolff Zn., Voorstraat, Middelharnis, wijnen, etc. Fa. Kievit, haarden eni kachels. West- dijk, Middelharnis. Pfaff naaimachinehandel. Bergen op Zoom. Oud's wijnhandel. Voorstraat, Middel harnis. Fa. Seton, voomamelijke Benegas, Nieuwstraat, Oude Tonge. Floriade M '67 biedt elck wat wils. De burgemeesters Smith te Goede- reede (rechts) en Bos van Dirksland bekijken de collectie uit de auto-shop van Garage Knöps, terwijl zoals uit de tweede foto blijkt, de dames mevr. Hordijk (rechts) en mevr. Smith (links) meer aangetrokken worden door de baby artikelen die door fa. Weltevreden uit Zierikzee worden getoond. Links staat de organisator van de expositie dhr. Groels. Fa. P. L. A. Tieleman, keukens, Me- liss^ant. Boekhandel Vroegindeweij, Westdij k, Middelharnis. Voorlichting voor de voeding. Fa. Weltevreden, Appelmarkt, Zierik zee, baby-artikelen. Van der Wekke, Dirksland, bestrij dingsmiddelen in de land- en tuin bouw. Fa. De Haan, St. Annaland, IJs- en dlepvries-.apparatuur. Fa. Van Hees, Oudenbosch, reklame- artikelen. SEP, etalage-artikelen, Roosendaal. P. Verkerke, Achterweg, Sommelsdijk, ijzerwaren, gereedschappen. P. S. Krijgsman, antiquair. Fa. Korporaal, centrale verwarming, tel. 01860 - 26 97 - 25 14, Oud Béijer- land. Roode Kruis. MET MOTOR TEGEN AUTO, TWEE ERNSTIGE GEWONDEN Donderdagavond is bij de Kettingdijk op de provinciale weg van Tholen naar Poortvliet en motorrijwiel frontaal te gen en personenauto gereden. De be stuurder de 19 jarige G. A. uit Bensberg (D.) en de duopassagaier zijn tweeling broer A. A. werden ernstig gewond met de ziekenauto van het Roode Kruis naar het Ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht. De motor kwam van de Kettingdijk en reed de voorrangsweg op richting Tholen om even later plot seling terug te rijden in de richting Poortvliet. Op dat moment was dhr. Joh. Q uit Tholen vlak achter hen en en frontale botsing volgde. De Duitse motorrijder kreeg een schedelbasis- fractuur en zijn broer en dubbele been breuk, dhr. Q. kwam met de schrik vrij. De materiële schade was groot. De motor en auto móesten worden weggesleept. Geslaagd. Dhr. J. de Rijke behaalde te Bergen op Zoom het praktijkdiploma machineschrij ven. Geslaagd. Mej. A. P. J. Blaas slaagde te Bergen op Zoom voor het diploma Stenografie. Het niet verlenen van voorrang Is in het voorbije weekend de oorzaak geweest van meerdere aanrijdingen met soms zwaar lichamelijk letsel als gevolg. Zo moest zaterdagavond de bromfietser H. van Prooijen Tz. uit Dirksland in zorgwekkende toestand in het zieken huis worden opgenomen. Hem werd geen voorrang verleend toen hij ko mend uit de richting Dirksland recht door het Zandpad te Middelharnis wil de oprijden. Een hem tegemoetkomende Citroen Ami, bestuurd door dhr. K. v. E. te Nieuwe Tonge boog vlak voor hem naar links waardoor een frontale botsing ontstond. Op de kruising Burg.Boumanplein - Secr. Nijghstraat vond een half uur later weer een ongeluk plaats. De bromfietser G. Knape uit Sommelsdijk verleende geen voorang aan een van links komende personenwagen bestuurd door dhr. C. Sprong te Oude Tonge. Dhr. Knape werd met lichte verwon dingen naar huis gebracht. Nauwelijks anderhalf uur later werd de politie gealarmeerd voor een aanrij ding op de kruising Voorstraat - Kaai - Krakeelstraat te Sommelsdijk. Ook hier was de oorzaak het geen voorrang ver lenen door de automobilist M. M. B. v. d. R. uit Vlaardingen die vanaf de Voorstraat kwam; hij kwam in botsing met de naderende auto van dhr. J. C. v. Oostenbrugge uit Stellendam; er ontstond zware materiele schade. Maandag had een aanrijding plaats op de kruising Doetichemseweg Kon. Julianaweg te Middelharnis. De be stuurder van een personenwagen, B. M. uit den Bommel (woonwagenkamp) verleende geen voorrang aan een vracht wagen uit Langbroek. Ook hier was de schade aanzienlijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1