ËIIAnPEfl ftlEUWS Nieuw schip voor Goereese vissersvloot Moieiite Den Bommei aangeiiocii^ voor restauratie [In het zicht van de Lange Jan Augustus struikelde even, maar herstelde zich Connité verricht baanbrekend werk Nieuw bankgebouw voor Raiffeisenbank Middelharnis Dit jaar kleine pruimenoogst Bewondering voor Nederlandse fletser Plaatselijk nieuws Zeeleeuwenleed Marl(tbericlit bloembollen 3e blad Vrijdag 11 augustus 1967 No. 3610 WEERPRAATJE Een fruitmand nodig? t Veilingberichten GOEDEREEDE eleveri 1873) 405 lUlKÏ* Geen zeerovers Geen windkracht De wind des Geestes De reis was nog Iniet ten einde, londer het rijden Ikun je ook niet ■driehonderd jaren ■terug gaan met [je gedachten, want er komen telkens kndere plaatsenen landschappen voor ge ogen te liggen, iet stuk kustge bied van Nieuw poort naar De Panne is schoon voor hen, die het Schone kunnen ,ien. Nu is het wel een feit, dat alles interessant is wat we voor het eerst lanschouwen en vooral de gedachte er lij, dat je in een ander land bent. Langs de Icust ben je België vlug igereden, want de kust is niet zo .nggerekt als in Nederland. Van Sluis aar het eiland Rotuum is toch nog len behoorlijk eind en je zou telkens ver de eilanden moeten springen. Zou ^et nog mogelijk zijn in de verre toe- ;omst om onze lange kustlijn aan el- aar te lijmen? Dat zal jaren duren, laar het is helemaal niet denkbeel- g, dat het voor elkaar zal komen. De controle bij de grens België- 'rankrijk verloopt uiterst soepel: een enk van de douane en zonder te loppen rijdt de opel over f rans grond- iebied, rechtuit rechtaan naar Duin- :erken. Ook daar een gekrioel op het itgestrekte strand. Hoe zou het ook iders met dat prachtige zomerweer! Duinkerken! Geen spoor meer van zeerovers te zien. In overige eeuwen sloeg de schrik om het hart als je hoorde van de piraten, die daar huis den en die onze scheepvaart zo be moeilijkten. De scheepslieden moesten altijd paraat zijn als ze de nauwe door gang naar ons land moesten passeren. De kajuitsjongen, nog niet eens volwas sen, kregen .al vroeg te maken met het harde zeemansleven en zij werden van jongsaf gestaald naar lichaam en geest. Het werden de jongens van Jan de Wit, die zich moesten inzetten te gen de jaloezie van de Britten. Zij hielpen mee om de zee schoon te ve gen van de belagers, die niet konden dulden, dat overal op de zeeën de ne- derlandse vlag woei. Van Duinkerken, over Bergues, ging het terug naar het Vlaamse land. Je kon toch niet maar aldoor de kust vol- jen tot je in Spanje zou belanden! I Roesbrugge was het eerste vlaamse TOaatsje, waar een ogenblik werd ver toefd. Eigenlijk was het een standaard- molen, die de aandacht had getrokken. Het ding was nog aardig intakt en bij nadere informatie in het kleine uit- spanninkje aan de voet van de molen, bleek dat de molen zou blijven ge spaard. Er werd niet meer mee gema len, wat van de meeste molens gezegd moet worden: de el^trische kracht heeft het gewonnen van de kracht van de wind. De mensen in het stamineetje waren zeer spraakzaam en al was het vlak bij de franse grens, ze waren goed te verstaan. De standaardmolen moest af gebroken en opgebouwd in Brugge, om er de toeristen mee te trekken. Op de duur komt alles nog in het museum terecht en zien wij van het echte leven niets meer dan achter het glas. Vervolgens ging het over Poperinge, leper. Menen, door het golvende land schap, naar Kortrijk. In dit gedeelte van Vlaanderen heeft de reformatie vaste voet gekregen. Hier spraken de evangeliepredikers tot de mannen en vrouwen, die opgekomen waren, om het Woord des levens te horen. In de prachtige kerken was wel veel te zien en ook te horen, maar het volk werd niet gewezen op de noodzakelijkheid van het nieuwe leven, dat alleen door de Heilige Geest wordt gewerkt en door het geloof wordt aangenomen. Christus alleen en geen ander kon de schuld betalen; Maria kwam er niet te pas en, geen andere ,,heilige" kon ook maar iets aan onze zaligheid toe doen. In deze streek werd Petrus Datheen geboren, de vurige hageprediker, be kend door zijn psalmberijming, die ja ren in gebruik is geweest en die in sommige kerken nog wordt gezongen. Er was honger en dorst naar het evangelie en uren stonden en zaten de toehoorders te wachten of de Geest des Heeren het Woord zou toepassen aan het hart. Men, vreesde geen straf en blijmoedig hebben velen zich over gegeven om te sterven voor de Naam en de zaak des Heeren. De liefde tot God is sterker dan de dood. Door deze godsvrucht is het land gezegend gewor den, want de Heere heeft gezegd: „Wie Mij eert, zal Ik eren." En dan lees ik daar in „Daniël", 22ste jaargang no. 2: „Zou de jeugd in de kerk veel aan de prediking hebben?" Uit het ant woord van velen bleek een ontstellende werkelijkheid: de preek gaat volko men over de hoofden heen. Hoe dat komt? Eén jongere zei: het is ook be langrijk hoe je luistert. En inderdaad, als je vragen, hebt en bidt of je in de kerk een antwoord mag krijgen, dan luister je wel. Als er behoefte is aan Gods Woord, als er gebed is voor de predikant, dan mogen we ook zegen verwachten van de prediking. Tot zover het Jeugdorgaan van de prediking. Tot zover het Jeugdorgaan van de Ger. Gemeenten. Daar gaat het nu maar om: hoe doen wij alles, met welk doel? Zitten we in de kerk maar om te zitten en preken de dominees maar om te preken, dan zal er weinig vrucht te verwachten zijn. De predikant moet dicht bij God en dicht bij zijn gemeente leven, willen zijn woorden ingang vinden. Het moet niet gaan om de tijd vol te praten met woorden, die geen zin en inhoud hebben. En de toehoorders moeten open staan voor het woord. Als dat gebeurt, dan slapen we niet (hoe zou den we ook durven dat te doen!), maar dan zijn we afnemers en de dienaar des Woords zal het merken dat er af trek is. Zie, hoe goed en liefelijk is het, dat broeders ook te zamen wonen! Zwerver. RNIS Kan onze weerkundige medewerker) ■„Dat kan ik ook", zal augustus heb ben gedacht toen de zomerse juli als "ïorbeeld van de kalender verdween, J kwam prompt met een tropisch arme dag uit de bus. Daarmee tilde Bgustus even boven haar macht, want fcmpt volgde er een inzinking met een Tital buien en veel koeler weer. Vo te week vrijdag waren er midden de middag buien, waarbij het kwik 13 graden daalde, hetgeen deze imer nog niet was vertoond. Augus tus gaf ruiterlijk toe, dat het toch minder gemakkelijk is om warm zo merweer te brengen dan het zo lijkt, ■"end het weekeinde ging augustus het I een andere manier proberen, na- felijk op die van de z.g. gulden mid- Jnweg. Heel langzaam werd aange- Ipt met een uitloper van het Azoren- igedrukgebied en dit gaf van zondag I een belangrijke verbetering. In het igin van deze week zag het er naar f, dat augustus niet, zoals de laatste pen vaak gebeurde, zou vervallen in Ji uitermate slecht-weer-periode met ^1 regen. Het zich tijdig herstellen 'n tot gevolg hebben, dat ook augus- I zich bij de zomerse tendenz die de ner van 1967 tot heden liet zien, let aan te passen. ¥uni gaf 30 a 40 uren zon te weinig, |1 een overschot van 50 uren en de rste week van augustus was vrij- II normaal, zodat op dit moment nog |t kan worden gezegd: „Wat hebben Y sen bijzonder zonnige zomer". Wil fee zomer een echt zonnige indruk hterlaten, dan kan augustus hieraan pehien nog iets doen. Veel zon aan het strand bemiddeld wordt de meeste zonne- nün gevangen in het gebied noord- tot Noord Holland, Texel en Vlie- jWid. Soms ligt het maximum aan zon Zeeland of de Zuidhollandse eilan den, maar wat met de regenval nog ^1 eens mogelijk is, nooit wordt de este zon in de zomer op de Velu- in Drenthe of in Limburg geregi- reerd. Opvallend is het grote verschil in Jren zon tussen de Veluwerand en het iJsselmeer. Lelystad heeft gemiddeld in de zomer tientallen uren meer zon dan Ermelo, de Hoge Veluwe en het Uddelermeer. Althans tot heden. Over enkele jaren zal dit zich wijzigen, n.l. als Zuid Fle voland droog valt. Men krijgt dan meer opstijgende, warme lucht, meer wolkenvorming en minder zomerzon in Hardewijk, Dronten en het Eemnes- gebied. Men is hier dus bezig met een micro-klimaatverandering. Nazomer ander effect Het verschil tussen uren zon, waar genomen in Den Helder en in de Ach terhoek, bedraagt vaak 80 a 120 uren in de drie zomermaanden. In deze drie maanden komt Den Hel der op gemiddeld 661 uren zon; Vlis- singen 642 uren; De Bilt 607 uren; Maastricht 590 uren en Groningen 574 uren zon. Hieruit blijkt, dat alleen tus sen Den Helder en Groningen normaal het verschil al 90 uren bedraagt. Uit deze zonneschijn-registratie is ook gebleken, dat dit verschil vóór 's morgens 10 uur en na 's middags 5 uur heel wat minder sterk speelt dan in de daar tussen liggende uren. Dit strookt met de wetenschap, dat door verwarming overdag de bewolking ver der landinwaarts veel zwaarder is dan in het wat koelere kustgebied en de eilanden. Eerst in de nazomer en vroege herfst (september- half oktober) gaat dit ver schijnsel verdwijnen. Het zeewater is dan warmer geworden (ongeveer 18 graden), waardoor er dan niet zelden boven zee meer bewolking en ook buien ontstaan dan in het zomerseizoen. Van daar ook het gezegde „Voor de lang ste dag dan neemt de zee, na de lang ste dag dan geeft de zee." Eigenlijk dient men te stellen: in de zomer neemt de zee, in de nazomer en vroege herfst geeft de zee. Met dit geven en nemen worden dan de buien bedoeld, die in de zomer boven zee meestal oplossen maar in de nazo mer boven zee kunnen ontstaan en dan het kustgebied binnen trekken. In de reparatiehaven te Bruinisse kwam binnen het casco van een nieuwe kotter bestemd voor de kustvisserij. Dit schip, de G.O. 7, trekt in visserskringen zeer de aandacht door zyn afmetingen, maar ook door de prachtige lijn, die in het schip zit. Het werd gebouwd bij de firma Velthuis te Groningen en zal straks een der grootste schepen zijn van de Goereese vloot. Eigenaar-schipper is dhr. Jac. Tanis te Goedereede, die drie jaar geleden eveneens een nieuw schip liet bouwen, dat toen ook G.O. 7 genoemd werd. Hoofdaannemer van bouw en verdere uitrusting van het schip is de firma P. Maaskant en Zonen te Bruinisse. Het schip zal worden uitgerust met een pneumatische lier zoals die voor het eerst te zien was op de VISTO '66 te Zierikzee. Vele Stellendamse en Goereese vis sers kwamen zaterdagmiddag even over •de Grevelingendam wippen om het nieuwe casco te zien. dan naar de „FRUITEXPKESSE" X V belt Telefoon (01870) 3086 en wij bezorgen -^ver geheel Flakkee X M. VA^ DER KLOOSTER De Coöperatieve Raiffeisenbank Mid delharnis - Sommelsdijk kampt met ruimtegebrek. De groei van de Bank blijkt van die aard te zijn, dat een nieuw Bankgebouw dringend noodzake lijk wordt. Op de dit voorjaar gehou den algemene vergadering zijn de ruimteproblemen besproken; in eerste instantie was het de bedoeling een be hoorlijke verbouwing aan te brengen, waardoor men enige jaren vooruit kon. Bij nader inzien is gebleken dat ver bouwen een zeer dure aangelegenheid is en geen voldoende oplossing brengt, dan alleen voor een aantal jaren. In overleg met de Centrale Bank te Utrecht is daarom het besluit genomen een nieuw bankgebouw te stichten. Het bestuur heeft een ideaal stuk grond kunnen kopen recht tegenover het be staande gebouw, eigendom van de Rooms Katholieke Kerk te Middelhar nis, ter grootte van plm. 1750 m-. Er is voldoende ruimte bij voor parkeergele genheid. De leden zijn met dit besluit per circulaire in kennis gesteld. Het be staande gebouw zal worden verkocht. In Ouwehands Dierenpark is een zee leeuw gestorven. Het nog vrij jonge dier (2) heeft nu eens niet scherp bin nen gekregen, maar een simpel blad van een Amerikaanse eik en dat terwijl iedere avond het bassin grondig wordt gereinigd en van vers fris water wordt voorzien. Zeeleeuwen eten dierlijk voedsel. Zij kunnen niet tegen plantaardige kost. Dr. Gouda Quint, parkarts van dhr. Ouwehand, heeft er nog wel van alles aan gedaan om de zeeleeuw in leven te houden, maar het heeft niet zo mogen zijn. Na een week ziek te zijn geweest gaf het dier na een klein opkikkert je de geest. Afgezien van het feit, dat de zeeleeuw in training was voor enkele shownummers, waarin nu stagnatie ontstaat, betekent het verlies van het dier een schade van plm. 2.000,tot 2500,—. Uit Zeeland komen berichten dat dit jaar de pruimenoogst veel kleiner zal zijn dan vorige jaren. Op de meeste be drijven is sprake van een misoogst en zelfs de oudste pruimentelers kunnen zich niet herinneren zo'n slecht prui- menjaar te hebben meegemaakt. Het valt te begrijpen dat de prijs hoog is; goede kwaliteiten brengen op de veiling reeds 2,50 tot 3,op. Deze hoge prijs kan echter dè teelt niet goedma ken. In het in Luik verschijnende blad La Wallonië werd in een artikel Le retour au vélo onlangs de Nederlandse fiet sers in hoogdravende bewoordingen ge prezen. Men leest hier onder andere: „Ik heb altijd de Hollandse fietsers be wonderd. Hun fietsen zijn zo hoog dat zij zelf als tot de wolken reiken. De Hollandse fietser beheerst de Zuider zee. Hij rijdt majestatisch, een greintje dromerig op de velgen. Hij straalt een grote sereniteit uit. De mens hoog in het zadel van zijn tweewieler ziet er uit als een virijze". Wij vragen ons af of de fietsers in Nederland zich van dit alles wel bewust zijn. Zoals bekend is er indertijd een co mité opgericht tot behoud van de ko renmolen te Den Bommel. Deze molen is reeds in handen van diverse eigena ren geweest, de Metaverpa te Maar- tensdyk (U.) was de laatste eigenaar, die de molen aankocht voor 8.000, om er een vakantie-verbiyf van te ma ken. Daarvan is echter niets terecht ge komen; de molen geraakte meer en meer in een verwaarloosde toestand en levert zelfs gevaar op, zodat er in de gemeenteraad sprake kwam van af braak. Toen is een comité in aktie ge komen om te proberen de molen aan te kopen, om deze te restaureren en als dorps- en landsschoon te behouden. Dezer dagen is de molen van de Meta verpa aangekocht. Het voorlopig comité dat zich hier voor heeft ingezet bestaat uit de heren Goudkamp, directeur van de Techni sche dienst Oost Flakkee; dhr. W. H. S. Sypkens, tandarts te Middelharnis; dhr. Jac. Keuvelaar, juwelier te Mid- deUiamis en dhr. E. Mast te Den Bom mel. De pogingen om de molen aan te ko pen hebben lang geduurd, omdat de eigenaar er veel geld aan moest laten zitten. Er was n.l. 8.000,voor neer- CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Veiling van 9 .augustus 1967. Bintje I 13,10 - 14,90; Bintje II 10,80; Bintje grof 20,— - 21,50; Bintje driel 7,—; Eig. I 14,10 - 16,20; Eig. II 10,------14,—; Eig. grof 10,10 - 12,—; Present 13,—; Voer 5,20; Aanvoer 57 ton. MIDDELHARNIS Hervatting lessen „Sparta Hygiëa" Met ingang van 15 augustus a.s. wor den alle lessen (gymnastiek) in de za len Jul. V. Stolberglaan en Ring weer hervat. De afdeling volleybal begint één week later, dus met ingang van 22 augustus a.s. in de gymzaal der R.H.B.S. Burg. Stand over de maand juli 1967. Huwelijken: A. P. Holleman, 22 jaar en M. S. Meiaard, 21 jaar. W. Doom- heim, 27 jaar en T. Vroegindeweij, 24 jaar. R. J. J. Krijger, 20 jaar en C. C. Kievit, 19 jaar. M. Noteboom, 23 jaar en A. K. Krijger, 21 jaar. K. Bruggeman, 27 jaar en N. Slinger, 21 jaar. Overlijden: Marinus Muije, Nieuwe Tonge; Neeltje Berkhout, Stad aan 't Haringvliet; Abraham van Eesteren, Sommelsdijk; Jacomijntje Soeteman, geb. Redert, Middelharnis; Adriaantje de Jong, Middelharnis; Anthonie Ver- olme, Middelharnis. Geboren: Jacob de Blok, Middelhar nis; Jacobus Adriaan van der Maas; Ingrid Pamela Tuinenburg, Sommel- dijk; Natalie Yvonne Tuinenburg, Som melsdijk; Jacob Slui, Sommelsdijk; Ma ria Anna Brooshooft, Nieuwe Tonge; Cornelia Magdalena du Pree, Sommels- dijk;Hendrikje van der Mast, Sommels dijk; Leone Vroege, Middelharnis; Pleuntje Johanna Kruider, Sommels dijk; Wouter Martinus Looij, Stad aan 't Haringvliet; Maria Vermaat, Middel harnis; Cornells Hubrecht van der Valk, Middelharnis; Johanna Elizabeth Wie gel, Middelharnis; Jannetje Adriana v. Antwerpen; Hugo Hoogmoed. Ingekomen: L. C. Stoutjesdijk, Nieu we Tonge van Rotterdam; W. Joh. Ver- weij, Sommelsdijk van Noordwijk; Wil lem Doomheim, Sommelsdijk van Dirks land; I. G. van Hulst, geb. Taylor, Som melsdijk van Schotland; H. de Jager, Sommelsdijk van Noordoostpolder; R. de Jongh, Sommelsdijk van 's Hertogen- bosch; M. Th. van Son, geb. Kohnen, Middelharnis van Renkum; Jac. van Broekhoven en echtgenote, Middelhar nis van Dirksland; Abr. Corn. J. Boe ter, Middelharnis van Dirksland; M. de Wachter, Stad aan 't Haringvliet van Rotterdam; E. van Eek, Middelharnis van Oostflakkee; Joh. Korteweg met gezin van Oostflakkee; R. A. de Lint, Sommelsdijk van Boxtel; A. den Har- tog, Middelharnis van Eist; P. M. A. de Korte, Stad aan 't Haringvliet van Dirksland. Vertrokken: Jac. Chr. Verwoerd en gezin. Stad aan 't Haringvliet naar Oostflakkee; D. Bakker, Stad aan 't Ha ringvliet naar Opperdoes; Joh. Katte- staart. Nieuwe Tonge naar Gorinchem; Joh. P. Smith en gezin, Sommeldijk naar Assen; N. Bruggeman, geb. Slin ger, Nieuwe Tonge naar Rotterdam; G. Mouw, met gezin, Middelharnis naar Gaasterland Oudemirdum; L. P. van Seters, geb. Nagtegaal, Sommelsdijk naar Melissant. geteld; thans heeft het comité de molen in bezit gekregen voor twee duizend gulden, een zeer hoge som, gezien de molen in eert zeer deplorabele toestand verkeert. Volledige restauratie is nu noodzake lijk wat ook een zeer hoog bedrag eist. Kosten worden geraamd op minstens 50.000 gulden! Het comité heeft niet stil gezeten en reeds vóór de aankoop met verschillende instanties gesproken, om financiële steun te krijgen. Waarschijnlijk zal het Rijk (Monu mentenzorg) ook in de restauratie bij- dragien, mogelijk 35 a 40%; de Provin cie 15"/o en de gemeente 15%. Zou dit doorgaan, is er toch altijd nog SO'/o nodig en dat moet.ergens vandaan ko men. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op de bevolking van Den Bom mel om geldelijke bijdragen te leveren om het voorgenomen plan te kunnen volvoeren. De inwoners van Den Bom mel zullen er toch wel in de eerste plaats prqs op stellen, dat hun molen, him mooie molen, die zulk een bekoring biedt voor het dorps- en landschaps- schoon, wordt behouden. Men heeft te Den Bommel een prachtig gerestaureer de kerk, laat men nu ook meehelpen om dit prachtige dorpsmonument in zijn volle glorie te doen herrezen! Het zal zeker een belangrijk aantrekkings- punt worden voor deze gemeente. Voorlopig is met de Coöp. Raiffeisen bank te Den Bommel een financiële overeenkomst gesloten (onder borgstel ling) om met de restauratie te beginnen. Maar er zal geld moeten komen. Ook van inwoners uit Flakkee, die prijs stellen op behoud van het landschaps- schoon, zijn bijdragen welkom. De pi. Raiffeisenbank zal deze gaarne in ont vangst nemen. Wij geven hier het te lefoon- en gironummer: telefoon (01871) 329 en postgironummer 354948. Bedoeling is zo spoedig mogelijk tot restauratie over te gaan. Als het even kan zal getracht worden vóór de win ter de nieuwe kap er op te krijgen. Wanneer de molen gerestaureerd is, zal deze worden overgedragen aan de gemeente Oostflakkee. Het comité heeft baanbrekend werk verricht en het valt te prijzen dat zij zo vasthoudend zijn en zich belange loos inzetten tot behoud van dit mooie monument. Laten de gemeentenaren van Den Bommel zich nu ook niet on betuigd laten. Burg. Stand over de maand juli 1967 Geboren: Jan, zoon van P. 't Manne tje en C. van Huizen (Goedereede); Willemientje, dochter van D. Kievit en C. Klepper (Ouddorp ZH); Adriaan tje Ida Hendrika, dochter van D. Hu- man en H. Kik (Stellendam)Remko, zoon van J. G. Heuvelman en J. G. A. van der Spek (Stellendam); Adriana, dochter van J. Akershoek en C. A. van der Bok (Ouddorp ZH); Jan Hendrik, zoon van F. Roon en M. P. Kreeft (Stel lendam); Paulina Johendrika, dochter van J. W. Bolkenbaas en E. P. Tanis (Ouddorp ZH); Jozijntje Krijntje, doch ter van L. Tanis en J. Sandifort (Oud dorp ZH); Maartje, dochter van J. K. Aleman en G. Nagtegaal (Ouddorp ZH). Geboren te Dir^ksland: Jan Cornells, zoon van J. P. Klink en N. J. Verduijn (Ouddorp ZH); Hendrik Thijs, zoon van F. van Oostenbrugge en G. J. Meijer (Stellendam). Gehuwd: J. Breen, 22 jaar (Ouddorp ZH) en C. Schaaf, 21 jaar (Stellendam); F. A. Wilmsen, 22 jaar (Stellendam) en K. van Wijk, 19 jaar (Goedereede); D. Hoek, 20 jaar (Goedereede) en D. M. Lamfers, 19 jaar (Goedereede); H. B. J. Smithuis, 26 jaar ('s-Gravenhage) en L. Troost, 23 jaar (Stellendam). Ondertrouwd: R. Tarmond, 25 jaar (Rotterdam) en C. Grinwis, 18 jaar (Ouddorp ZH). Overleden: Johanna Meijer, weduwe van H. Tanis, 84 jaar (Ouddorp ZH); Krijn Weshoeve, echtgenoot van L. Ta nis, 69 jaar (Ouddorp ZH); Martin Eberhard Scherrer, oud zes maanden, zoon van: E. W. Scherrer en van: M. E. S. Neumann (Mülheim, West-Duits land). Ingekomen: L. Q. de Haas (Ouddorp ZH) van Noordwijk; P. 't Mannetje (Goedereede) van HeÜevoetsluis)H. J. van Emous-Hoogeveen (Stellendam) van Heerde; A. B. A. Leferink (Ouddorp ZH) van Den Helder; W. Stierman (Ouddorp ZH) van Den Helder; T. J. Hameeteman (Ouddorp ZH) van Dord recht; A. Nagtegaal (Ouddorp ZH) van Poortugaal; W. Klepper (Ouddorp ZH) van Vlissingen; L. W. Nelisse (Ouddorp ZH) van Dordrecht. Vertrokken: N. van Heest (Ouddorp ZH) naar Schotland (Groot-Brittaniëj; M. Padmos en gezin (Ouddorp ZH) naar Krimpen aan den IJssel; M. E. Koese (Stellendam) naar Rotterdam; A. L. Smit (Ouddorp ZH) naar Rotterdam; T. L. Merkus (Ouddorp ZH) naar Den Helder; J. H. C. Stel (Goedereede naar Heerenveen; H. W. J. G. Franken (Stel lendam) en gezin naar Rotterdam; D. Tanis (Ouddorp ZH) naar Noordwijk; W. H. Lisseveld en gezin (Stellendam) naar Zierikzee. OOLTGENSPLAAT Hinderwet. Ingevolge de Hinderwet is er bij het Gemeentebestuur van L. Bom, Stoofstraat 26, alhier een verzoek binnen gekomen tot het uitbreiden van een bollendrogerij in het perceel Stoof straat 24. Schriftelijke bezwaren kun nen tot 18 aug. a.s. bij het gemeente bestuur worden ingediend, terwijl men mondeling zijn bezwaren kan kenbaar maken op vrijdag 18 aug. a.s. des voor- middags 10 uur ten gemeentehuize. Overgekomen uit U.S.A. Het echt paar S. van Putten-Kamp is met het M.S. „Rotterdam" uit Pontiak (U.S.A.) overgekomen naar Holland voor fami liebezoek in onze gemeente e.a. Na drie weken vertrekt men weer naar Ame rika. Grote aanvoer, toch prijshoudend LISSE, De aanvoer bij de Veiling H.B.G. te Lisse is nog steeds zeer groot, waarbij ook de transakties via het In- en Verkoopbureau de afgelopen week een recordhoogte bereikten. De kwali teit der aangevoerde partijen is over het algemeen zeer goed. Ondanks deze grote aanvoer (waar door men tijdelijk ook des maandags- morgens zal gaan veilen) blijven de tulpen prijshoudend. Er is nog niet één mand in het surplus terecht gekoy men. De prijs van de narcissen vertoont een oplopende tendenz. De gemiddelde prijs van Dubbelneuzen I liep de laat ste drie weken op van f 14,90 tot f 17,85. DN II en III liepen iets terug. Opmerkelijk is dat de aanvoer van DN III het grootst is, daarna komt DN II en die van DN I is verhoudingsgewijs het geringst. Daaruit zo kunnen wor den afgeleid dat de narcissenoogst dit jaar niet zo zwaar is. De verkoop heeft een vlot verloop. Een uitzondering op het algemeen gunstig beeld van de handel vormen de hyacinten, vooral in de dikke ma ten. De kleinere maten maken nog een redelijke prijs, maar van de maat 19- op is reeds aangeboden voor het sur plus. Voor de crocussen worden beste prij zen gemaakt vooral in de kleine maten van geel. Er waren al behoorlijke par tijen irissen ter veiling, wat zeer vroeg genoemd mag worden, en die maakten ook zeer goede prijzen. Hieronder volgen nog enkele note ringen: TULPEN Aristocrat zl2 10,35—9,35, zll 9,50—9,15, Bingham 13,45—13,05, Christmas Marvel 15,80, Charles Need- ham 14,85—14,45, Ellen WUmott 11,85— 9,05, Fiery Star 12,90, Generaal de Wet 15,65—15,75, Her Grace 10,40—10,15, 8,85—8,75, Hollands Glorie 16,30—16,20, 14,45, Marshal Haig 12,00—11,90 11,55, Mount Erebus 16,15—16,10, 13,70—11,05, White Sail 10,50, Zwanenburg 12,65— 10,35, 11,35—11,20. NARCISSEN Actaea I 19 55—16,95, II 12,25—11,60, III 7,40—6,90, Dutch Mas ter 24,40—23,40, 14,40—13,25, 10,55—8,15, Golden Harvest 26,75—23,70, 14,50—13,75, 10,05—8,70, King Alfred 24,95—24,20', 17,10—16,65, 9,00—8,20, Rembrandt 24,70 —20,85, 13,85—13,00, 8,35—7,25, Texas 22,80—21,95, 18,05, Unsurpassable 26,05 —24,70, 9,15—8,20, 5,25. Crocus Geel 10-11 6.65—4^(90, 9-10 5,75—5 60, 8-9 4,95—4,60. OOSTFLAKKEE Geen spreekuur burgemeester. Bur gemeester W. M. van der Harst is op vrijdag 18 aug. a.s. verhinderd zijn we kelijkse spreekuur te Oude Tonge en Ooltgensplaat te houden. Wegens va kantie komen ook de spreekuren op de vrijdagen 1, 8 en 15 september te ver vallen. Vrijstelling van Dienstplicht. De verleende vrijstelling van de dienst plicht aan L. W. van der Sluijs te Oude Tonge is voor 2 jaren verlengd, wegens het werkzaam zijn bij de nieuwbouw van woningen. AAGTEKERKE Kerkdienst. A.s. zaterdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan student van Stuivenberg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 9