KindeAha^hpe pasfoto's Door de bril van Han en Rien Boomsma De Statenvertaling Insecten Of Houtworm? Maatregelen tegen lawaai m bromfietsen Manneke Pis zonden Ingezonden stukken Aanw'insi lOok Zending IHAND voor FOTOGKAFÏE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Vo op Aa se' aa |3-jari 15 jari Bladz. 2 „EI LANDEN-NIEUWS" Vrijdag 11 augustus m •ijdag 11 aul De angsten van de pharao Het was de pharao Toetmosis I, die regeerde van 1540 tot 1501 voor Chr. in Opper- en Neder-Egypte bekend geworden, dat grafschenners zich niet ont zagen de graven in de pyramiden, die in een lange rij verrezen waren boven de oude koningsstad Memphis, te schenden en de grafgeschenken te stelen. Het moet voor hem een benauwend probleem zijn geweest. Er werd ontzaglijk veel aandacht be steed om de piramiden te bouwen. Dui zenden slaven, krijgsgevangenen en on derdanen van de pharao waren aan het werk gesteld. Dat werk was hard. Ste nen moesten, gezaagd worden, op maat gebeiteld, dan versleept, van de plaats, waar ze gehakt waren aan lange ka bels, om dat de steen eerst op een slee was gezet. Honderden moesten helpen trekken, opzichters hadden met lange zwepen en aanmoedigende kreten de trekliters opgejaagd. Of men bezweek van de krachtinspanning mocht niet deren, een ander moest zijn plaats in nemen, over de ongebaande wegen ging het ten slotte toch verder, tot in de woestijn, waar de piramide opge richt werd. In de woestijn, niet ergens in de Nijldelta, waar de grond oogst kon opleveren. Dan moesten er dodentempels opge richt worden, om de ziel zoals de oud-Egyptenaren die noemde, de Ka te eren. Wanneer een pharao gestorven was, dan volgde eerst algemene rouw over het land. De pharao werd gebalsemd. Zijn ingewanden werden apart in een albasten vaas gebracht, het lichaam kreeg eerst een zoutbad, daarna werd het met welriekende kruiden behan deld, linnen weefsels werden gebruikt om het lichaam te omhullen, oliën om nog meer het bederft tegen te gaan. En wanneer dat veel tijd kostende proces achter de rug was, volgde de begrafe nis. Een van de verhalen, die over zulk een koninklijke begrafenis gaat is, dat als de stoet gereed stond te vertrekken, de familie van de pharao vroeg, of er nog iemand was, die persoonlijk een wrok had tegen de dode koning, omdat hij hem of haar onrechtvaardigd had behandeld. Meldde zich iemand, dat haastte de familie van de pharao zich, om het onrecht uit de weg te helpen, werd schadevergoeding geboden. Wan neer de ziel van de koning nu op weg was, naar het hiernamaals, dan zou de pharao in alle oprechtheid aan de go den moeten kunnen vertellen, dat nie mand onrecht was aangedaan, en mocht het geschied zijn,» dan was toch recht geschied. Het leven op aarde was niet zo be langrijk als de verzorging van de Ka, die van de pharao, of die van jezelf. Niet alleen de koning, maar elk mens zou zich moeten onderwerpen aan de vragen van de Goden, als je Ka de weg naar de onderwereld zocht. De Ka van de koning zou telkens terugkeren bij zijn sarcophaag. Daarom werd alles gedaan, om de dode koning te tonen, hoe hij geëerd was. De pries ters zochten geschenken Tjit, om bij zijn sarcophaag in zijn graf te zetten. Ge schenken waren eerbetoon. In 1922 vond men, het bijna onge schonden graf van pharoa Toet-anch- amon. Hij regeerde ongeveer 200 jaren later aan Toetmosis I, uit die graf vondsten weten we iets van wat er mee gegeven w^erd aan een pharao. Toet-anch-amon stierf waarschijnlijk vrij onverwachts op 18-jarige leeftijd. Hij was niet sterk van gestel, en blij kens zijn dodenmasker van goud, een knappe jongeling. Zijn voorganger was Amenophis IV. Toet-anch-amon was aan de regering gekomen, omdat hij diens dochter Anches-en-Amon op zeer jeugdige leeftijd had gehuwd. Ook zij moet zeer knap geweest zijn. Het hu welijk moet er zeer goed zijn geweest, men vond, op de sarcophaag van Tgoet- anch-amon, bij de opening van zijn graf het tuiltje verdroogde bloemen, dat Anches-en-Amon er tot afscheid had bijgelegd. Door die grafvondst weten, we pre cies, hoe de pharao ten grave was ge bracht. Ook al was dan het graf voor Toet-anch-amon blijkbaar heel vlug gereed gemaakt. Grafrovers hadden de voorste kamer kunnen plunderen, maar de dodenkamer en de zijkamer niet. Daar vond men de grootste schatten. De pharao zelve, die in drie kisten lag, had zijn pharao-tekens meegekregen, de koninklijke gouden hoofdband, met lapis lazuli (een blauw bergkristal) ver sierd. Die gouden band droeg allereerst het teken van die brilslang hetzelf de teken, dat de artsen als aesculaap- teken hebben. Dat betekent, dat de koning de gezondheidszorg van zijn volk ter harte zou nemen. Brilslangen nml. vreten de ratten op, ratten zijn verspreiders van besmetelyke ziekten. Vandaar dat de brilslang als mensen vriend werd geëerd. Dan de gierenkop. Dat afschuwelijke dier, dat de lijken opvreet van kamelen en ezels en an dere dingen, is bekend om de zorg voor zijn nest de koning drukte er mee uit, dat hij zorgzaam zou zijn voor zijn volk. Dan kwamen er nog meer tekenen, de dorsvlegel en de kromstaf het laatste symbool wordt ook als waardigheidssymbool door bisschoppen in de katholieke kerk gedragen. Het is menselijk te begrijpen, dat er onder de piramide-bouwers, en later onder de hakkers van de rotsgraven van de pharao's in het Dal der Koningen werkers waren,,, die dachten, wat zou het heerlijk zijn als wij die schatten, die nu voor goed verdwenen zijn, konden bezitten. Al dat goud, die edel stenen, wat zouden we er mee kunnen doen. Dat waren niet de beste werkers aan die piramiden. Doch de gedachte is verklaarbaar. De obsessie ook. Het moet een gedachte geweest zijn bij honderden die moeizaam konden leven. Er moet gesproken zijn met bewakers van de heiligdommen. Ten slotte was het zo erg, dat praktisch alle pirami den na enkele jaren van hun schatten werden beroofd. Men sprak ervan, dat bewakers, lagere priesters en bewa kers van de piramiden een combinatie vormden, om het graf te stelen. Dat was nu het probleem geworden van Toetmosis I. Met het haastig stelen van de schatten werd de mummie vaak meegenomen en in de woestijn wegge smeten, na hem van alle omwindselen te hebben ontdaan, om te zien, of ook daar nog schatten in waren. Het bete kende voor de pharao, dat het ver blijf in het hiernamaals kort zou zijn, dat alle moeite tevergeefs was geweest. De Ka zou zijn lichaam niet terug vinden en verloren ronddwalen. In die zielsnood sprak Toetmosis met zijn voornaamste edelman: Ane- ma. Deze had de functie van opper- opzichter van de koninklijke graanschu- ren aan het hof te Thebe. Deze was het, die aanraadde, bouw geen piramide meer. Hier vlak bij ligt de woestijn, er zijn bergen, laten we een, dal uit zoeken, een gang moet gehakt worden in de rotsen. Dit zal de nieuwe rust plaats worden voor een dode Pharao, De foto, die hierbij gaat is de woes tijn van Luxor. Voorop is nog een stukje weg, achteraan een paar wo ningen. Het is er zeer warm. Verderop ligt het dal der koningen, het dal, dat door Anema uitgezocht was. Voor het graf van Toetmosis werden duizenden slaven, zwarte, bruine en Semitische mensen te werk gesteld. Een lange gang werd uitgehakt, kamers gereed gemaakt. Er kwamen kunste naars, die de wanden versierden. Dui zenden tekeningen werden aangebracht. Allen in het oud-Egyptische schrift, de hieroglyphen. Egyptologen heden ten dage hebben nog volop werk, omdat alles te ontcijferen. Naast het graf van Toetmosis kwamen nog meerder graven, zoals van Amenhopter, van Thoetmosis III, van Ramses II, waar van men vermoed, dat aan diens hof Mozis opgevoed is geworden. Was hen de eeuwige rust beschoren? Helaas neen. Als we de graven nu be zoeken, zijn de sarcophagen leeg. We staan in bewondering voor de kunste naars, die de wanden versierd hebben. We kijken naar de voorlichting die de Ka van de pharao gegeven werd in zijn koninklijke graf. Er staat de weg afgebeeld, die de ziel zal nemen, een weg, die omlaag gaat, trapsgewijze. Er staan goden afgebeeld, die de wacht houden bij elke trap, die afgedaald moet worden. Er staat geschreven, wat de Goden hem zullen vragen, het ant woord is er bij gevoegd, met dat ant woord mag hij de trap verder dalen. Zo enkele malen, tot hij bij de veerman komt die hem over zal zetten. Ik nam kleurenfoto's in die graven. Na afloop ben ik met die dia's naar Leiden gegaan, waar we een oudheid kundig museum hebben met knappe Egyptologen. We hebben een, genoege- lijke middag gehad, er werd me veel verklaard, doch over één dia werd ge zwegen. Wat hier staat, kunnen we wel lezen, maar niet verklaren, misschien over vijftig jaren, als we meer van de Egyptische geschiedenis af weten. Dit wijst op gebeurtenissen, die we niet kennen. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen werden ook deze graven in het dal der Koningen door rovers geopend. On danks het feit, dat de toegang verstopt werd met stenen, ondanks het feit, dat soms allen die meegeholpen hadden het graf te maken, gedood werden, zijn de graven geopend. Men vindt er nu zeker een vijftigtal, rpen vermoedt, dat er nog enkelen niet gevonden zijn, men hoopt deze ongeschonden te kunnen vinden, zoals het graf van Toet-anch- amon bijna ongeschonden werd gevon den. Omstreeks 1880 werden vele echte Beste meisjes en jongens! Eerst het nieuwe raadsel voor deze week maar en dan zal de rest vanzelf wel volgen. Het raadsel werd ingezon den door Aad en Nel van Dijkei, Zoe- termeer. AUGUSTUSRAADSEL 2 1. Acte van of uitsluiting; in de tijd van de engelse oorlogen. 2. Wie versloeg de spaanse vloot bij Duins? (Achternaam). 3. Geboorteplaats van Maarten. Lu ther. 4. Waar werd prins Willem van Oran je doodsgeschoten? 5. In het rampjaar voerden, wij oor log met Frankrijk, Munster en Keulen. 6. Welke keizer verloor de volkeren- slag bij Leipzig? 7. Hoe noemen wij de dag van 5 sep tember 1944, toen de Duitsers op de vlucht gingen? 8. Evangelieprediker die de bisschop van de Friezen werd genoemd. 9. Drie beginwoorden van het tweede couplet van het Wilhelmus. 10. Heemskerk en Barentsz. overwin terden op 11. Beroemde schilder uit de Gouden Eeuw (Rembrandt wordt niet be doeld). 12en Hoorne werden in 1568 ont hoofd. 13. Opvolger van Alva. De beginletters van de gevraagde woorden vormen de bijnaam van Fre- derik Hendrik. BRIEVEN Jannie L. Meliskerke. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Nu is ook jouw vakantie om, maar je hoopt met goede moed te beginnen. De naam van het zwembad is mooi verzonnen. Het is echt een gekregen zwembad voor de gemeente. Magda N. Sommelsdijk. Als ik alles zo hoor, dan weet ik meteen, dat jij een prettige vakantie gehad hebt. Er waren attrakties genoeg en het zal heus wel afvallen als je weer naar school moet. Ik hoop dat je het weer spoedig ge wend zal zijn. Maar dat zal wel. Janneke van P. Herkingen. Je moest lang wachten eer je bericht kreeg van school, zeg! Maar nu weet je het offi cieel. Ik hoop dat het goed naar je zin zal gaan. Je bent nu uitgerust en nu zal je er weer wel tegen kunnen. Ik denk wel dat het een, prettige school is, waar je veel kan leren. Ineke G., Borssele. Ja, het is een mooie fietstocht van jullie naar Mid delburg, vooral als het mooi weer is. Heb je die tocht al op je nieuwe fiets gemaakt, of moet die fiets met ver snelling pas naar school worden ge bruikt? Wecken vergt veel werk, maar in de winter is het fijn, als je de fles sen maar voor het 'grijpen hebt. Leentje H. Ouddorp. Had je zo wei nig tijd en dan in de vakantie? Ja, dat kan toch gebeuren; dat zie je maar. Een beste moeder heb jij. Zij heeft jullie gemaakte oplossingen keurig neergeschreven. Diny G., Borssele. Dat is een leuk werk, met de bakkerskar het dorp rond en dan de camping nog bedienen. Ik weet de naam niet meer van die kam- peerplaats waar ik eens een kijkje heb genomen. Zo'n bakker maakt goede za ken met die vreemdelingen, maar straks is hij zijn helpsters kwijt als de school begint. Jantje H. Ouddorp. jy schreef je brief dus vanuit Oostdijk. Dat is maar een klein plaatsje en er is niet zoveel vertier als in Ouddorp. Maar het is er wel rustig en het is weer eens iets an ders. Ben je nog op andere plaatsen op Zuid-Beveland geweest? Agatha K. Middelharnis. Het is een uitgebreide brief geworden en dan aan de vooravond van de vakantie, want je moest naar Amsterdam. Over die reis zal ook heel wat té vertellen zijn. Ik vind het bij Soesterberg maar ru moerig, hoor! Het is wel leuk om er een kijkje te nemen, maar om er te wonen zal toch niet meevallen. Wie heeft de schade aan de auto nog moeten betalen? Soms zijn het heel moeilijke gevallen, als iedereen denkt In zijn recht te staan. Jan D. Stad a.h. Haringvliet. Je hebt het dus druk genoeg met alles en nog wat. Voor het bloemenzaad is het een prachtige zomer. Dus jullie hebben al riddersporen ook voor het zaad. Ik dacht dat het alleen maar om violen te doen was. Op het land is het een grote bedrijvigheid. Lenie de V. Domburg. Dus je bent blij dat je mee mag doen. Dat doet me plezier en ik hoop, dat je lange tijd je brieven aan mij zal mogen sturen. Al vast hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. De Schelpweg zal dan nog al een eindje van jullie school zijn, als je tussen de.middag moet overblijven. Willy de K. Herkingen. Je hebt alles heel duidelijk uitgelegd, op zo'n ma nier, dat het is alsof je het hier zit te vertellen. Het is vlugger verteld dan dat je het op kan schrijven, nietwaar? Daarom heb je er veel tijd voor uit moeten trekken. Een klein briefje in het vervolg zal er misschien wel af kunnen. Rien K. Sommelsdijk. Ik kan begrij pen dat je het jammer vindt, dat de vakantie haast is gedaan, maar ik weet haast zeker, dat je in een dag het wel gewend zal zijn op de nieuwe school. Wat had je prachtige cijfers voor het toelatingsexamen Jan de V. Vrouwenpolder. Je bent nog steeds van de partij, zonder te spijbelen. Dat vind ik aardig. Ik doe de enveloppe open, neem het papier met de oplossingen er uit, kijk nog eens in het brievenzakje, maar geen brief jeEn dan weet ik het ineens: de drukte van de oogst op het land; je weet niet goed wat je het eerst moet aanvangen met dat schone weer! jueo K. Sommelsdijk. Dus voor jou gaat het volgende week menens wor den. Ik hoop dat het goed zal gaan op de u.l.o. Het is een hele overschake ling. Het is wel een, beetje anders dan zwarte bessen plukken. Dat was ook mooi werk en je verdiende er aan, maar je had niet veel trek om er van te eten, denk ik. De meeste kinderen vinden ze niet lekker. Toos de H. Zwijndrecht. Dat vind ik nu eens echt leuk, dat je me schreef. Het is al een hele tijd geleden dat ik iets van je hoorde. Maar nu kom je met een blij bericht; je bent geslaagd en je kan straks gaan werken. Wat zijn er veel gezakt, zeg! Daar had je ook bij kunnen zijn, maar gelukkig is dit niet het geval. Ik hoop dat het werken in Dordrecht, al is het maar tijdelijk, naar je zin zal gaan. Voor allen de groeten terug, ook voor Maddie. Elly S. Rotterdam. In „Toppershoed je" hebben julie het fijn naar jullie zin gehad. Dat kan niet anders. Ik heb nog een prachtige kaart van die plaats gekregen van jou. Bedankt er voor. En nu gaat de school weer roepen. Dat is niet erg; je denkt nog maar onder het leren aan hetgeen je hebt mogen genie ten en dan gaat het weer wel. Joke en Sjaan H. Ouddorp. Nu heb ben jullie eens een lange brief ge schreven, hè? Wie had de meeste ant woorden, jij of Sjaan? Ik derik van jou. Joke, maar je bent ook wat ouder. Heb je het „verkeer" nu al een beetje onder de knie? En mijn verjaardag? Ja, dat moeten jullie eens raden. Dat doen meer kinderen en dan zeg ik wel wat het echt moet zijn, want het zou wel heel toevalling zijn, dat jullie het precies zouden raden. Lenie van L. Dirksland. Nog gefeli citeerd met de verjaardag van vader. Is het een mooi schuurtje geworden? Naar welke school gaat Sjaan daar in Goes? Het is ver uit jullie buurt. Ik hoop dat ze het gewend zal kunnen worden. Bij Trudie zal jij het wel naar je zin gehad hebben. Kon jij dat al, de heg knippen? Je armen en handen zal je wel gevoeld hebben na het werk, denk ik. Nellie W. Den Bommel. Dat is jam mer dat je de vorige keer niet van de partij was. Het geeft niets, al zijn de antwoorden niet precies in orde. Je moet maar inzenden wat je gevon den hebt. Voor jou leeftijd waren er moeilijke raadsels bij, maar daar houd ik rekening mee. Nu het school is, zal het zwemmen van elke dag wel ophou den, maar je hebt nu wel genoeg ge zwommen en gesparteld in het water. Nu moet je ook weer wel eens iets anders doen. Allemaal de brieven kan ik onmoge lijk nu beantwoorden. Ook voor de prijswinners kan ik op het ogenblik nog niet zorgen. Ik moet er nog een week de tijd voor hebben. Volgende week zullen we hopen. De hartelijke groeten van OOM KO. P.S. Bedankt voor de mooie kaarten die ik ontvangen heb! Egyptische antiquiteiten in de handel gebracht. Men dacht eerst met verval singen te maken te hebben, doch ze werden door deskundigen als echt her kend. Geleerden, gingen zoeken bij Luxor, wie die dingen verkochten. Men verkleedde zich als rijke Amerikaan of Fransman of Engelsman. Er werd geld geboden, en tenslotte kwam men er achter. Dicht bij het Dal der Koningen ligt een klein dorpje Koerna. Daar woonden een paar scheiks, die een heel merkwaardige vondst hadden ge daan. Toen de overpriesters van de oude pharao's wisten, dat alle graven ge schonden werden hebben ze heel ge haast de rotsgraven laten openen en de sarcophagen van niet minder dan veer tig pharao's in het geheim laten over brengen naar een nieuwe grot. Er wer den schatten meegegeven. Doch zo ge haast is die overbrenging geschied, dat sommige sarcophagen schuin tegen de wand werden gezet, omdat er geen tijd was, om alle kisten netjes naast elkander te zetten. Het was ongetwijfeld een bewijs van grote piëteit voor de dode koningen, zelfs, zo ze nu weggezet waren. De sheiks uit Xoerna hadden bij toeval die grot gevonden, meteen herkend, een bron, waar ze jarenlang de kostbaar heden van konden verkopen. Tot de wetenschap hen dwong, hun geheim te vertellen. Daarom bracht de toenmalige direc teur van de Egyptische oudheden een jaar later al die mummies over naar Cairo. Er werd hem gevraagd, zou het niet beter zijn de pharao's terug te brengen in hun oude graven. Zijn ant woord was, wij hebben geen mensen, om die graven te bewaken. Er komen nieuwe lij kenrovers, die de munmiies zullen stelen. In het Egyptisch mu seum zullen ze de rust vinden, die hen niet gegeven werd in hun oorspronke lijk graf. Daarom liggen in het Egyptisch mu seum de mummies, in nieuwe kisten. Neen, verheffend is het beeld niet, Ramses II, een oud man, verrimpeld. Een andere pharao, met klompvoeten. Een koningin, die het dodenmasker nog heeft behouden. Denk niet, dat dieoverbrenging zon der ceremonie geschiedde. Toen het Egyptische volk hoorde, dat er een schip zou voorbijgaan over de Nijl met de mummies van eens hun grote ko ningen, stroomde het naar de oevers en gaf het alle eerbewijzen, die een grote dode toekomt. Er werden klaagliede ren gezongen, er werden geweren af geschoten. Men bracht eer aan de do den, die de arabieren zelf niet met rust hadden kunnen laten, en zo, nood gedwongen naar Cairo werden gebracht. C. KARDUX Dirksland - Tel. 219 Middelharnis 8-8-'67 M.H., Mede naar aanleiding van het artikel of mededeling van de Stichting tot behoud van de Staten Vertaling voor komende in E.N. van 8-8-'67 willen wij U het volgende mededelen. Dat het gewenst zou zijn voor de goede gang van zaken dat degenen die donateur willen worden van deze Stichting zich kunnen opgeven bij het streekcomité. Er zijn al een groot aantal donateurs Maar er kunnen er nog veel meer ko men. Deze zaak dient toch gesteund te worden. Dit kan U doen. Gaarne reke nen wij op U hulp. De opbrengst tot heden van donatie- gelden, collecten en vrije giften waren totaal plm. f 2200, waarvoor onze har telijke dank. Tevens zijn bij de comité-leden een boekje te koop a f 0,90, getiteld: Sta ten Vertaling centra Nieuwe Vertaling. Verder zullen er D.V. 1967 nog 4 bij eenkomsten worden gehouden. Nadere mededelingen volgen later. Het Streekcomité. Ds. Verkade, Kerkring 19, N. Tonge. K. V. d. Ketterij, Steneweg 53, M'harnis. P. Kattestaart, Zandpad 62, M'harnis. J. F. C. V. Zielst, Prinssenl, 7, S'dijk. P. Grinwis, Ringstraat 6, S'dijk. P. Dingemanse, Voorstraat 3, D'land. B. Both, Marijkelaan 43, Melissant. J. Voogd, Dorpsweg 13, Ouddorp. W. V. Dam, P. Biggestr. 30, O'Plaat. Braber, Molendijk 47, Ooltgensplaat. RIJMEN VAN TIJMEN Vierhonderd hectare, Maagdelijke grond. Zie eens wat een aanwinst Dat merkt elk terstond. Dat móet ingepolderd. Zegt heel Oostflakkee. Het is zeer rendabel, 't Geeft een goed idee. Van wat men zodoende, Vrij goedkoop bereikt. En wie nog een beetje. Ietwat verder kijkt. Zal algauw bemerken: Hier kan iets gedaan. Wat men vast en zeker. Niet mag overslaan. En al gaan de kosten. Even voor de baat. Zulk een mooie aanwinst, Is heus niet zo kwaad. Daarom wordt weer even. Hier de klok geluid. Opdat men nu spoedig. Komt tot het besluit. Om hier in te polderen, Wat nog open ligt. Heus, de hoge kosten, Doen de deur niet dicht. TIJMEN. Aankomst en vertrek van Gert- formeerde zendingsarbeiders Op 3 augustus j.l. arriveerden drs| H. Steenwinkel en zijn gezin in land. Drs Steenwinkel is jarenlang Indonesië en Pakistan werkzaam weest als sociaal-econoom in diel van de Zending van De GereformeeJ Kerken en van het wereld-diaconsf Drs Steenwinkel is per 1 augustus] benoemd tot adjunct-directeur van Zendingscentrum te Baarn en hot per half augustus zijn werk aldaar! beginnen. Op 14 augustus a.s. zal ds. H. J. J Oostrum vergezeld van zijn 2 ouJ kinderen in ons land terugkeren vfl verlof. Mevrouw Van Oostrum is i de andere kinderen reeds sinds 6 in ons land. Ds Van Oostrum is miij onair predikant op Sumba, IndonJ Ds. F. L. Schalkwijk en zijn gJ hopen op 15 augustus a.s. voor if verlof in ons land te arriverw' Schalkwijk is missionair predika_. Cascavel, Parana, Brazilië. Ds. P. J. Luijendijk en zijn echtgeJ te zullen op 18 augustus a.s. per vlil tuig naar Indonesië terugkeren na i kort tussentijds verlof. Ds. Luijaiiii is missionair predikant in Waingaj Sumba. Voorts zal ds. K. Kuiper met gezin op 18 augustus a.s. naar Brad terugkeren, waar ds. Kuiper missioil predikant is in Cascavel, Parana.! familie Kuiper heeft hier zijn ve;| doorgebracht. DEN HAAG 5-8. Nagegaan zal ii den of het mogeiyk is in het door Verbond voor Veilig Verkeer, in menwerking met de Centrale Pot Verkeerscommissie en de VerkecrsE missie Openbaar Ministerie op te s: len programma voor de in 1968 tet ren kernthema-acties aandacht ie, steden laan het euvel van de geliii hinder. r Dit zegt de minister van justiü; dhr. Beernink, mede namens zijn a: genoot van verkeer en waterstaat Bakker, In antwoord op schriftej vragen van de Tweede Kamerlej Portheine en Joekes (V.V.D.), over toenemende geluidshinder van ir.c: voertuigen. Voorts zeggen de bewindslieden op last van de officier van justitjlj^ 's-Hertogenbosch in mei-juni 19C7 gemeenten 's-Hertogenbosch, Vj Oss, Boxtel en Waalv^ljk door de tie een verscherpt toezicht werd geï, den op bromfietsbestuurders, bromfiets niet was voorzien van eer.i hoorlijk geluiddempende en over hele lengte gasdichte uitlaatinrich'.;:» Tijdens deze actie „bromfiets" we:'' in Den Bosch in drie weken 14f| stuurders geverbaliseerd en hun t* fietsen in beslag genomen. In VugM Oss nam de politie in dezelfde pc, respektievelijk 80 en 57 bromfictse: beslag. Tegen de bestuurders werd;; ces-verbaal opgemaakt. In Boxtel den in één week en in WaalwJ twee weken respektievelijk 19 e: bestuurders geverbaliseerd en we de bromfietsen in beslag genomen In Ouwehands Dierenpark gaa' grote droogte van de laatste weker. woordje meespreken. Het park liff venop de Grebbeberg, een punt zich het gebrek aan water hef doet gevoelen. Verschillende t^ soorten zoals beuk, berk en linde' .gen gele bladeren en de bladeE neemt nu al schrikbarende vormen Het park heeft een eigen wateri Deze begint zo af en toe ook al wi te krijgen. De monteurs moetec zeilen bijzetten om de drak op P' houden. Zelfs „Manneke Pis", dat in de S tuin staat en een fantastische s wegspuit wanneer je een dubbelC de gleuf stopt, begint te tobben. Amsterdams jochie kwam met ees zorgd gezicht bij dhr. Ouwehawi de mededeling: „U mag wel eetf het manneke naar de dokter, wat' is uitgedroogd!" Het manneke li^ evenmin druk genoeg om de duW- te honoreren. Het Amsterdams kreeg z'n duppie terug en de (monteur) deed de rest. Wat méér en ook het manneke was weer i" 'UlIIIIIIIIIIIJIIIIIIin Burgem. Aanmeldin beginnende avond in j" >TOELATIN V.G.L.O.; ";e.d. In de in Nederla tie, Boekho en Machine ..Het diplo vrijstelling en geeft bo ding. J.De lessen 'i§gegeven va sCTOELATIN ^boekhoude ichool. Oo B.S. gevo ;en. 'In de 4e en }|3wordt les espondenti 'uitse H 'andelsrek ame in St pn het be Ï^Handelsavo "h^iMA: Boekh ^f^andelscor aald word 'oor diege ihie volge chool een e lessen 'er week v "Zowel VOO Handelsavo S,voor GEëXPORTEERDE UIEN Onderstaand volgt een opgave v; in de maanden Mei t.m. Juli 1* exporteerde hoeveelheden uien, i^ nen, gesplitst naar de landen v*'^ stemming; West - Duitsland 4.669; België Engeland 4.369; Frankrijk 57; O» rijk 14; Zwitserland 13; West-^ 344; Afrika 545; Gibraltar I; l'^, burg 7; Diverse bestemmingen Totaal 10.707 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6