,Bonwstrooni' geen magisch woord voor raad Oostflakkee Raadhuis Oosiflakkee I Weer een ■empel Plaatselijk nieuws Jeruzalem Meerderheid wil de bouw van 500 woningen op Flakkee houden. J.A.Stolk directeur W.Z.E. Straat- en riolerings werken Hclitiiuizen aanbesteed 14-iarige verdronken Vier miljuen runderen in ons land Dinsdag 1 augustus 1967 No. 3607 OËOl. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Plastic keukengerei Veilingberichten jaargang t PEINS HENDRIKSTHAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS j Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sammelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2025 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS t 3,—PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 10 cent petr msa. B]j contract speciaal taried iln grote lijnen gezien is het zo, dat Iraël, geboren in Egypte als volk, om- teeks 1200 v. C. via de woestijnreis Lr het schiereiland Sinaï Palestina Ihnentrekt en daar een staat-vestigt. £ze heeft bestaan tot 586 v. C. Dan |mt de ballingschap en de terugkeer anaf 722 v. C. bestond het volk in jite nog slechts uit de stammen van ^da en Benjamin, want het volk van tien stammen (het rijk Israël) is timer teruggekeerd Van de overge- lêvenen was Juda de grootste en voor- bamste stam en daarom is het woord Eden daarvan afkomstig. Onder vele leemde heersers heeft het volk nog It 70 n. C. op zijn eigen territoir ge- fefd, maar toen kwam, zoals we zagen, It einde. Jeruzalem was verwoest, de finpel verbrand, het land grondig ge- lü'neerd en een leven als natie was let meer mogelijk. Wat er van het lodse volk nog over was, werd- gede- Jrteerd en verstrooid. Het had geen feen land meer, geen geografisch cen- lum, geen heiligdom. Wat echter bleef, laren de godsdienst, de taal en de ge- leenschappelijke historie. IMen kon zich dus afvragen of het Iegelijk zou zijn, dat dit volk zonder [gen land en staatsbestel als eenheid pn blijven bestaan. De historie heeft Iwezen, dat dit mogelijk was. Het iar 70 was het begin van een histori- |he periode, die uniek van karakter i. Hoewel de Joodse staat was vernie ld en zijn inwoners waren verspreid l^er de gehele toen bekende wereld, eroofd van alles wat onmisbaar schijnt bor een nationaal voortbestaan, be- pelden de Joden toch hun eigen ka- kter als volk. De Joodse historie ferandert radicaal: ze wordt voortaan een verhaal meer van koningen en proveraars, slagvelden en overwinnin- en, maar van wijzen en geleerden, Ichters, dromers en martelaren. Zulk In geschiedenis heeft geen enkel an- er volk. IWe kunnen er niet aan denken een fedetailleerd overzicht te gaan geven an alles wat er met dit uiteengescheur- E en „Heimatlose" volk en met zijn Irondgebied Palestina in de loop der Euwen is gebeurd. Wie daarvan meer peten wil, moet speciale literatuur aadplegen. Wij memoreren slechts en- lele bijzondere dingen eruit. De voor naamste gebeurtenis, die tot vandaag be van ontzaglijke invloed is geweest b de positie van het Joodse volk, was te opkomst van de Islam, de gods- lienst van Mohammed. Hij werd de Jtichter van een nieuwe wereldreli gie, die speciaal onder de Arabieren, jan wie hij er één was, aanhangers |ond. De Islam kent geen Drieënige fed, maar een Enige, Allah genaamd, venals de Joden, die hem Jahwe noe- Jien. Mohammed, die naar eigen zeg- len van Ismaël afstamde, beschouwde ^braham als een profeet en Jezus van Jfazareth ook. De Arabieren waren tot lusverre afgodendienaars geweest en ladden als godsdienstig middelpunt de Ig. Kadba in Melcke met de heilige Jieteoorsteen en driehonderd afgods- Beelden. In het jaar 622 n. C. moest llohammed vluchten uit deze stad, i?aar hij woonde en ging hij naar Me- |ina. Daar en ook in Jemen (Zuid- 'rabië) woonden veel Joden en hij heende onder hen veel aanhang te zul- p krijgen, omdat hij Abraham, Mozes h Jesaja ook als profeten erkende en lanvankelijk voorschreef te bidden met let gelaat naar Jeruzalem. Dit werd Ichter een teleurstelling. Ze namen zijn |iieuwe leer niet aan, erkenden hem üet als Messias of profeet en kritiseer- |en zijn polygamische levenswijze, zo- Tat Mohammed'en zijn volgelingen zich jegen hen keerden en vele Joodse ge neenten uitroeiden of hen tot slaven naakten. Voortaan moesten de Mo hammedaanse Arabieren, welker aan- pl gestadig toenam, niet meer bidden pet het gelaat naar Jeruzalem, maar faar Mekka. .Zeven jaar na zijn vlucht uit Mekka |eerde Mohammed in triomf daarheen pmg. Zijn prediking was zo ingesla- |en, dat heel Arabië hem volgde. Toen pij in 632 op 62-jarige leeftijd stierf, p zijn opvolger Aboe Bekr begonnen pet de verbreiding van de Islam door perovering van vele landen rondom. pp de duur strekte het Mohammedaan- e gebied zich uit van de grenzen van ndië tot in Spanje. Het was kalief lopvolger van Mohammed). Omar die in |38 Palestina met Jeruzalem veroverde |P liet Oostromeinse rijk. Naar hem is pe Omar-moskee op het tempelplein pnoemd, die zijn opvolger Abd el Ma li'^ bouwde over de rots (de z.g. Rots- foepel). Zo kwam Palestina voor eeuwen on- PW de heerschappij van de Arabieren F de Islam. Veel had de bevolking |e lijden in de tijd van de Kruistochten par het Heilige Land. Later kwam pet eeuwenlang in het bezit van Egyp- en van 1516 tot 1917 hoorde het on- pr het Turkse rijk. Na W.O.I. werd F' mandaatgebied van Engeland. Van plJ tot 1948 was het „het dubbelbe- loofde land." In al deze eeuwen woon- fen er weinig of geen Joden; Palestina ps vóór 1948 een in grote meerder heid Arabisch land. De stichting van F? staat Israël was dus voor de Ara- peren een moeilijk te accepteren daad. |>inimer hebben zij zich neergelegd bij de verdeling van het land en ze zijn ook nu niet van plan dit te doen. Met name Jeruzalem, dat ook een heilige stad van de Mohammedanen is, vormt een twistappel. Wanneer we nu terugkeren, tot ons eigenlijk onderwerp n.l. de mogelijk heid van de bouw van een nieuwe tempel, dienen we behalve de histo rie nog andere aspecten ervan in onze uiteenzetting te betrekken. De voor naamste daarvan is, dunkt ons, van religieuze aard. De vraag is n.l. hoe het Joodse volk in Israël en ook de Joden in de huidige diaspora staan te genover de voorvaderlijke godsdienst en de beleving daarvan. Het ligt voor de hand, dat de moderne opvattingen ook in Joodse lo-ingen veel aanhang hebben gekregen. Men kan niet zonder meer terugschakelen op de situatie van 20 eeuwen geleden. De vrijzinnig heid, het agnosticisme en ook het atheïsme hebben zowel onder de Pa lestijnse als onder de wereld-Joden hun duizenden verslagen. Wat Israël zelf betreft, het is moeilijk de juiste verhoudingen te peilen, maar volgens deskundigen is het ongeveer zo, dat een zesde deel nog ter synagoge komt en een ander zesde deel niet geheel onverschillig tegenover de godsdienst staat, zodat men ongeveer een derde 'deel Van het volk nog meer of minder godsdienstig kan noemen. De anderen zijn volkomen geseculariseerd d.w.z. verwereldlijkt of bepaald anti-gods dienstig. Onder degenen, die nog re ligieus zijn, evenals bij de Christenen een grote differentiatie: geheel rechts staan zij, die een strenge onderhouding van de Mozaïsche wetten voorstaan, anderen zijn in dit opzicht milder. Men kan dit zien aan de wijze, waarop ze de sabbat vieren, de spijswetten in acht nemen, andere oude bepalingen in stand houden en met name ook aan de voorkeur voor Hebreeuws, voor Jiddisch of voor het Nieuw-Hebreeuws (het Iwrieth). Toch drukt het oude Joden dom ook officieel nog sterker zijn stem pel op het openbare leveil dan men ZQU verwachten, speciaal op het ge bied van de sabbatrust. Op sabbat ligt het verkeer zo ongeveer stil en daar mee zijn zeer velen het helemaal niet eens. Het is uiteraard ook hinderlijk voor de christenen, die op zondag en voor de Mohammedaanse Arabieren, die op vrijdag hun rustdag houden. De Joden in de verstrooiing onder hielden hun godsdienst in de synago gen. Deze konden de tempel echter niet vervangen, maar ze hebben toch in grote mate bijgedragen tot de in standhouding van dé Joodse godsdienst. De apostel Paulus en de andere apos telen hebben het christendom gepre dikt en verbreid, althans aanvankelijk, via de Joodse synagogen. en verdween voorgoed uit de schiedenis. De raad van OoStflakkee heeft zich in de j.l. vrijdagavond gehouden raads vergadering opgeworpen als spelbreker in de door de woningbouwverenigingen op het eiland gemaakte afspraak deel te nemen aan de bouwstroom, waarin contingentvrij woningen kunnen worden gebouwd zodat in versneld tempo aan de leniging van de woningnood op het eUand zou kunnen worden ge werkt. Aanleiding tot de weigering deelname aan de bouwstroom in principe te aanvaarden was een brief van de Aannemerspatroonsbond GoereeOverflak kee waarin deze hun bezorgdheid en ongerustheid uitspreken. Hun ongerust heid geldt het feit dat in het kader van de voorgenomen bouwstroom door een Zwols bedrijf in een termijn van drie jaar op Flakkee plm. 500 woningen zul len worden neergezet. De woningen worden pasklaar aangevoerd en er zul len geen Flakkeese bouwvakkers aan te pas komen; de Bond vreest dat ze ker 100 werknemers in de bouw elders werk zullen moeten zoeken. Een en ander heeft 7 van de 13 raadsleden van Oostflakkee doen besluiten hun mede werking aan de realisering vanüe bouwstroom te onthouden. Alvorens het punt in bespreking te geven stelde de voorzitter, burg. v. d. Harst dat het niet het gemeentebestuur maar de Woningbouwvereniging is die woningen bouwt; de gemeente staat het van de Prov. Bestuur verkregen bouwvolume aan de woningbouwver. af die er overeenkomstig haar statu ten gebruik va^ maakt; het is ook de woningbouwver. die bepaalt welk type woningen worden gebouwd en welke architect en aannemer wordt ingescha keld waarorii de voorz. de raad vroeg niet in deze bevoegdheden te treden. Ook het ja dan neen aanvaarden van de bouwstroom is een zaak die de woning bouwverenigingen in onderling overleg hebben afgesproken, echter wordt van de raad een principebesluit gevraagd i.v.m. later te verstrekken grond- en bouwvoorsphotten. Contxngent-vrï] Om dè raad zo goed mogelijk -te kunnen inlichten hadden b. en w. de heren Stuurman en Kievit, resp. voorz. en secr. van de Woningbouwver. Mid- delharnis uitgenodigd een nadere uit leg te geven. Dhr. Stuurman propageerde als groot voordeel dat de VANEG woningen (de tot dusver enige door de Minister goed gekeurde industriële eengezinswoning red.) contingent-vrij kunnen worden gebouwd, ze kunnen ook snel gebouwd worden doordat de fabriek een capaci teit heeft van 6 woningen per dag. Dhr. Stuurman wees er op dat de z.g. DRI- MA woning die door de directie van de twee hierin samenwerkende be drijven waren aanbevolen wel een contingentering vraagt omdat die nog niet is opgenomen in de door de Min. goedgekeurde industriële contingent-vrij te -bouwen T^oninglijst. Dit is de reden waarom de Woningbouwver. het bui ten het eiland hebben moeten zoeken, de VAl^JEG woning is een patent van het bedrijf te Zwolle. Dhr. Stuurman meende dat het door de Aannemerspa- troosbond gesignaleerde gevaar in min dere mate aanwezig is dan men vrest oemdat bij d afwerking zo meende spr. toch wel Flakkeese aannemers en bouwvakkers zullen worden inge schakeld. Het normale traditioneel ver strekte contingent zal nagenoeg on aangetast blijven en kan worden aange-^ wezen voor het realiseren van .bijzon dere bouw zoals bejaarden woningen en e.v. nog woningwetbouw zodat voor de Flakkeese aannemers daarin ook mogelijkheden zitten. Overigens wees dhr. Stuurman erop dat al kunnen de woningen dan ook contingent-vrij wor den gebouwd de financiële mogelijk heden de aantallen zullen bepalen. Di&cussxe Dhr. C. Gebraad reageerde positief; hij was van mening dat elke moge lijkheid ter leniging van de grote wo ningnood moet worden aangegrepen. Spr. wist dat de plaatselijke aannemers bij de bouw van woningwetwoningen wel eens erg lang hebben gewacht zo dat er bij hen ook wel wat blijkt te mankeren. Dhr. de Vin was bekend datr'de wo ningen f 35,a f 40,per week zullen gaan kosten, hij vond dat wel duur en informeerde of er dan ook nog goed kopere woningwetwoningen zullen wor den gebouwd. Dhr. Stuurman antwoordde hierop dat de huur volgens eigen berekening plm. 25 a 26 gulden per week zal be dragen, echter omdat men steeds meer de voorkeur geeft aan centrale verwar ming zal dat worden toegepast waar door de huur met plm. f 8,per week zal stijgen. Normaliter worden dan geen andere woningwetwoningen ge bouwd echter is wel een doorstroming te verwachten zodat zij die de hogere huur bezwaarlijk vinden toch aan een woning kunnen worden geholpen. Ook kon dhr. Stuurman dhr. Groe nendijk geruststellen, er blijft een nor maal contingent voor de gemeenten beschikbaar en de toewijzing voor par ticuliere bouw blijft eveneens onge schonden. Ook verzekerde dhr. Stuurman op een door dhr. Timmerman gestelde vraag dat reeds nauwkeurig is nage gaan of de flakkeese bouwers de wo ningen zouden kunnen leveren. Zo dit mogelijk is valt dat buiten de bouw stroom en zal de woningnood niet snel ler opgeheven zijn. Bovendien heeft de Minister bij circulaire van 6 jan. 1967 doen weten dat de gebruikelijke toe slag van 25''/o van het te bouwen con tingent woningwetwoningen niet lan ger wordt verstrekt. De voorzitter stelde de raad met Klem voor het principebesluit te aan vaarden; hij waarschuwde dat afwij zing betekent dat voor onbepaalde tijd geen bouwplannen zullen worden uit gevoerd. Dhr. van Loon liet daarop het ver wijt horen dat nu er al sinds 1965 over een bouwstroom wordt gepraat, de raad wel erg laat in kennis is ge steld en nu in een dwangpositie wordt geplaatst. De voorz. aanvaardde echter dit verwijt "niet, „misschien had het op de weg van de woningbouwvereniging gelegen de gemeentebesturen erin te betrekken" gaf hij toe. Dhr. de Jonge verwachtte dat de Flakkeese aannemers de zwaarste en vuilste werkjes zullen mogen opknap pen en ook dhr. van Dam had bezwa ren. „We zitten hier ter behartiging -van de belangen van onze eigen men sen" betoogde hij, hij wilde een beslis sing verdagen. Ook dhr. Groenendijk sprak in deze geest, hij wees op de vruchteloze pogingen klein-industrie aan te trekken en nu er werk aan de winkel kan komen wordt een Zwols bedrijf ingeschakeld" verweet hij. De voorzitter bracht hierop het voor stel tot het nemen van een principe besluit in stemming. Voor stemden de weth. de Vos en Moerenhout, dhr. Slis, Gebraad, de Vin en Winkels. Tegen stemden de heren Groenen dijk, van Dam, Timmerman, van Loon, Arensman, DuUemond en de Jonge. Met 7 stemmen tegen werd het voorstel af gewezen. (De consequentie zou kunnen zijn dat HERKINGEN Predikbeurt. A.s. donderdag om half acht hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. Karens van Nieuwerkerk. OUDDORP Kerkdienst Ger. Gem. Dinsdagavond half acht ds. Rijksen van Gouda. Duiven berichten. Postduivenver- eniging „De Trekvogels" vlogen mee in de vlucht Bordeaux 217'67. Ge lost om 6 uur, een afstand van 844.236. In concours waren 39 duiven. De eer ste duif was binnen om 10.44.00 M.P.M. 647.71. De uitslag is: Gebr. Verduijn 1, 4, 5. J. Kaptijn 2. B. Dorsman 3. P. Mierop 6. Uitslag Quievrain 22-7-'67. In con cours waren 186 duiven die gelost wer den om 10.30 uur. Afstand 156.995. De eerste duif was binnen om 13.17.46 M.P.M. 934.19. Gebr. Verduijn 1, 4, 23, 25, 28, 33. Joh. Grinwis 2, 6. J. Kaptijn 3, 14, 34. P. Mierop 5, 18, 21, 30. H. Kleijn 7, 16. C. Venneman 8. Kr. van Wijk 9, 26. C. J. Tanis 10. J. Bake- laar 11, 37. A. v. d. Bok 12, 20, 29. R. Klijn 13, 27, 31, 35. W. Kievit 15, 17, 22, 32, 36. M. Santifort 19, 24. Geslaagd. De heren A. C. Pape en J. C. Tanis van de Klarebeek slaagden voor het diploma „spuiten in dè land bouw". De cursus werd gegeven door de bedrijfsvoorlichting. Attentie. Aan alle E.H.B.O. Roode Kruis en Jeugd E.H.B.O. leden wordt bekend gemaakt dat 15 september a.s. geen kursus wordt gehouden. E.v. na dere mededelingen volgen. OUDE TONGe' Benoeming. Mej. Joke van Oosten brugge is m.i.v. 1 aug. benoemd als leidster aan de Chr. Kleuterschool te Den Bommel. Foto's. De verkoop van foto's van het kerkinterieur van de Ned. Herv. Kerk leverde tot nu toe een netto bedrag op van f 145,50. OOLTGENSPLAAT Weer enkele aanrijdingen op Provinciale weg Vrijdagavond 28 juli, rond 19.30 uur, stak een automobilist, komende van Den Bommel, de kruising over van de Schaapsweg. De in de richting Haring- vlietbrug rijdende d. V. uit W. moest hierdoor krachtig remmen. De daar achter rijdende E. G. J. uit K botste vervolgens tegen de achterzijde van d. V.'s auto. Terwijl beide auto's be schadigd op de rijbaan stonden, botste vervolgens een derde automobilist, eveneens rijdend in de richting H. brug tegen de twee stilstaande en be schadigde wagens. Dit was J. K. uit K. Alle drie de auto's werden bescha digd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Dezelfde vrijdagavond, rond 21.00 uur dreigde de inhalende automobi list J. D. uit Rotterdam op de Prov. weg onder Den Bommel en rijdende in de richting Oude Tonge in frontale botsing te kornen met een vanuit die richtihg komende autobus van de RTM, bestuurd door W. W. van Rotterdam. De inhalende automobilist schoot geljjk helemaal naar links om de berm in te gaan, om daardoor te trachten de bus te ontwijken. Deze manoeuvre gelukte bijna, maar met de achterzijden kwa men beide voertuigen toch nog met el kaar in botsing. Er ontstond slechts materiële schade. Zaterdagmorgen, 29 juli, rond 11.30 uur, botste op de Prov. weg te Oude Tonge een autobus van de R.T.M. be stuurd door W. W. V. S. uit G. tegen de achterzijde van een stilstaande vrachtauto, bestuurd door K. P. O. uit O. T. De vrachtwagen stond stil om een zijweg in te slaan, hetwelk door tegenliggers nog niet mogelijk was. Beide voertuigen bekwamen materiele schade. Persoonlijke ongevallen deden zich ook hier niet voor. Door de ver- keersgroep der Rijkspolitie te Dordrecht werd van een en ander een onderzoek ingesteld. Bejaardenmiddag. Woensdag 2 aug. des nam. 2.30 uur zal in het Veren, gebouw „Elthato" de maandelijkse be jaardensamenkomst gehouden worden. "Kerkdienst. Donderdag 3 aug. a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds! J. Weststrate te Meliskerke. Examens. Uitgaande van de Stich ting Ned. Associatie voor Praktijk examens slaagde te Rotterdam voor het examen boekhouden, mej.x Joop Groe nendijk Ad., Pr. Hendrikstraat 38, uit gaande van dezelfde Stichting slaagde te Rotterdam voor het examen Neder landse Handelscorrespondentie, de heer Leen Jordaan Pzn., momenteel woon achtig te Gouda. Graanoogst begonnen. Nadat vorige week enkele kleine percelen met graan werden gedorsen, is maandag j.l. de oogst definitief begonnen. Het koren is door het prachtige weer erg aange- rijpt en de eerstvolgende dagen staat er voor de landbouwers en loonbedrij ven onder Ooltgensplaat een grote drukte voor de deur. de VANEG van levering van de wonin gen afziet wanneer door de weigering van Oostflakkee het door haar gestelde kwantum van 500 niet kan worden af genomen. Ook kan het zijn dat de wo ningbouwver. van Oostflakkee toch deelneemt aan de bouwstroom met het geringe? risico dat straks dezelfde meerderheid van de raad afwijzend beschikt op een voorstel tot beschik baarstelling van voorschotten) red.) Nu de gemeente raad van Oost flakkee vorige week vrijdagavond de beslissing heeft genomen om het Raadhuis voor Oostflakkee in Ooltgensplaat te houden, is het voor onze lezers wel interessant te weten in welk ge bouw - het „hart" van de gemeente klopt, althans waar naast het be staande monumen tale raadhuis op de Kaai de ad ministratie is ge vestigd. Dit raad huis is te klein om alle takken van dienst te be vatten. Naast de raadzaal is er de burgemeesterskamer en op de vroege re secretarie is er momenteel de af deling burgerlijke stand, etc. geves tigd. Alle andere afdelingen zijn on dergebracht in het „patriciërshuis" Voorstraat 3133, waarvan nog een gedeelte bewoond is door de eigenaar, de heer K. Korteweg, vroeger gemeen te-secretaris van Ooltgensplaat. De heer Korteweg verstrekte ons hieromtrent enkele gegevens. Van 1847 In 1847 werd, gelijk met de her bouw van de hervormde kerk, het pand gebouwd. De opdrachtgever en de ar chitect is onbekend. Behalve een woon huis bestond het gebouw ook uit een koetshuis en paardenstal. De eerste be kende bewoner was burgemeester J. van Putten. Deze verkocht het ge bouw aan Mr. Anth. van Weel, bur gemeester en notaris te Ooltgensplaat. Mr. van Weel liet het gebouw veran deren en trok daarvoor vakmensen aan uit Dordrecht. Het front kreeg een ander gezicht en het is op de dag van vandaag zo gebleven. Twee zonen Mr. Anth. van Weel had drie doch ters en twee zonen. De oudste zoon, mr; D. van Weel werd burgemeester van Ooltgensplaat en bewoonde het ene gedeelte van het huis en de andt-'re zoon, mr. A. J. C. van Weel, werd no taris en betrok de andere helft. Door verschil van mening liet een der broers het voormalige doktershuis aan de Voorstraat no. 9 bouwen. Toen dit ge bouw klaar was en kon worden be woond was de vrede weer getekend. In 1916—17 verkocht mr. A. J. C. het gebouw aan de heer Chr. Akkermans, die zich als notaris vestigde. Uit diens failliete boedel werd in 1935 de heer Korteweg eigenaar en sinds j.l. vrij dag is het gebouw verkocht aan de ge meente Oostflakkee. Het gebouw heeft 12 grote kamers, 2 keukens, 2 enorme kelders, enz. De inhoud van het huis is 2600 m3, terwijl de totale oppervlak te bijna 1000 m2 bedraagt. Vorig jaar is reeds een grote verbouwing ver richt. OOLTGENSPLAAT Nieuwe meerpalen aangebracht. De laatste jaren zijn er in de Kaai en ha ven verschillende meer- of vloedpalen gesneuveld die nodig moesten worden aangevuld. Maandag is dit werk door de firma J. Pijl te Zuidland's-Gra- venhage terhand genomen. Een drijven de heistelling met geschoold personeel had in een minimum van tijd de ont brekende palen aangevuld. Daar er op tij moest worden gewerkt kon men niet achtereen doorgaan, anders was het karwei mogelijk in een halve dag geklaard. De haven is, mede in ver band met de aanstaande bietencam pagne, nu weer goed bruikbaar, al laat de beschoeiing op enkele plaatsen wel iets te wensen over. Drankwet. Bij b. en w. is een ver zoekschrift binnen gekomen van de heer M. Vervloed, Galathesedijk 36 te Achthuizen, om een volledige vergun ning in gevolge de Drankwet, voor het perceel Galathesedijk 36. Bezwaren kunnen binnen twee weken na dagte kening schriftelijk bij b. en w. worden ingebracht. Met ingang van 1 augustus is be noemd tot directeur van het algemeen ziekenfonds „Westelijke Zuidhollandse Eilanden", gevestigd te prielle, de heer J. A. Stölk, voordien adjunct directeur bij genoemd ziekenfonds. Betrokkene is de opvolger van de onlangs overleden heer J. W. Don. Maandaginorgen had op het raadhuis te Ooltgensplaat de openbare aanbe steding plaats van de straat- en rio leringswerken, in het uitbreidingsplan te Achthuizen. Het betreft, o.a. het bouwrijp maken van gronden voor wo ningbouw en een bejaardencentrum. Er waren in totaal 13 inschrijfbiljetten binnen gekomen. O.a. van Fa. Van der Welle en Mooijaart te Den Bommel voor een bedrag van f 95.950,Fa. Gebr. de Vos N.V. te Oude Tonge f 93.000,—; N.V. Aannemingsbedrijf „Flakkee", Middelhamis f 89.900,—; Fa. Bezuijen te Ouddorp f 83.327, Fa. J. de Ruiter en Zn., Noordgouwe f 83.000,—; P. A. de Vos, Steenbergen f 82.910,Aannemingsbedrijf „Schou- wen-Duiveland", Zierikzee f 79.600, Aannemingsbedrijf H. Stouten, Brou wershaven f 79.111,Fa. p,- van Don gen en Zn., Haamstede f 78.700,Fa. A. J. Dijkers, Middelhamis f 74.450, G. van Herk N.V., Nieuwerkerk a.d. IJssel f 69.500,—; Fa. J. C. Vervloed, Oude Tonge f 69.500,—; Fa. Wed. G. Hoeke en Zn., Nieuwendijk (N. Br.) f 68.750.—. De begroting (van 1965) was geraamd op f 74.536,De gunning is aange houden. De werken zullen worden uit gevoerd in opdracht van de gemeente Oostflakkee. ST. MAARTENSDIJK Zaterdagmorgen is in de Ooster- schelde bij Tholen de 14-jarige Marien Stoutjesdijk uit St. Maartensdijk bij het zwemmen verdronken. Blijkens de voorlopige uitkomsten van de C.B.S.-meitelling 1967 waren er in die maand in ons land 4.019.000 runde ren. Dat is l.so/o (50.500 stuks) méér dan in mei 1966. De grootste uitbreiding vond plaats in de mestkalverensector 18''/o), het aantal voor de mesterij bestemde jonge dieren en het overige mest- en weidevee van 3 jaar en ouder, verminderde met 6 en 8%. Het aantal gedekte dieren van 1 jaar en ouder steeg met bijna 10%, maar het aantal melk- en kalf koeien bleef vrij wel gelijk aan dat van het vorige jaar. Er was een geringe stijging van l,l°/o. Het totaal aantal melk- en kalfkoeien bedroeg in mei j.l. ruim 1,78 miljoen. Het aantal rundveehouderbedrijven was in 1966 rond 4°/o groter dan in mei van dit jaar. ---------O--------- Plasttic „glaswerk" is niet nieuw, maar het materiaal is, sedert het eer ste tandenborstelglas van kunststof op de markt verscheen, op haast onvoor stelbare wijze verbeterd. Had men in het begin te kampen met de moeilijk heid dat het materiaal snel aansloeg en ondoorzichtig werd, met het voort schrijden van de techniek is daaraan een einde gekomen. Tyril styreen acry- lonitiriel, dat hier te lande door Dow te Terneuzen wordt vervaardigd, -wordt thans in vele landen van Eurapa ge bruikt voor de vervaardiging van al lerlei voorwerpen voor de keuken die in uiterlijk voor fraai glaswerk niet onderdoen. Het materiaal is hitte-be- stendig kokende vloeistoffen deren het niet blijven daarbij volkomen transparant en zijn zeer licht en dus gemakkelijk te hanteren! Verscheidene producenten van gebruiksvoorwerpen schenken thans ook grote aandacht aan de vormgeving. Deze kunststof bekers en kannen zijn dus behalve praktisch ook een lust voor het oog. (DIA). COÖP. TUINBOUWVELING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Veiling van maandag 31 juli Bintje I 15,-----15,90, idem II 12,30 —13,80, idem grof 23,------25,90, Eigen heimer I 15,------16,40, idem I 12,90 id. drielingen 7,Lekkerlanders 13,70 15,Voer 5, Aanvoer 32.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 1