mscheid ds. G. Mouw te Middelharnis lus il'arange inhoud is gelijk aan ruim Z f lessen vermouth aardheion- jamHHi centra koffie vruchten op sap 4 7! CENTRA ica^i RAIFFEISENBANK GOEREE-OVERFLAKKEE 98 'sla 79 BUIJSSE grenzeloos lage prijzen GROOTuik 1.21 liter kinderbad Insecten of Houtworm? service, een niet te verwaarlozen factor! «EBüffl* g „„„186 uUcent voordeliger Grote belangstelling ook uit andere gemeenten spaarbank en alle bankzaken STIJLGROEP Uw Modehuis OOllI opvouwbaar Keurpostprijsl kaart Italiaanse Marcandi wit literfles J65>^ Frisco Nieuwe oogst! pot JHST C6 verschillende soorten) 3 blikjes naar keuze slechts Bij Centra is uw gulden altijd méééér waard^^^F A ^centra] Bladz. 2 j,EIIiANDEN-NIEUWS" Vrijdag 21 juli i De dienst werd aangevangen met het zingen van Ps. 84 1 en 3. Na votum en zegen werd gelezen Hebr. 13 118 en na het gebed gezongen Ps. 119 45, 65 en 83. De tekst werd genomen uit Hebr. 13 8: „Jezus Christus is giste ren en heden dezelfde en in der eeuwig heid." Het thema was: Jezus Christus dezelfde. Dit tekstwoord aldus ds. G. Mouw, is geen losse gedachte, maar de slot som van het voorafgaande betoog. De taal in het teksthoofdstuk laat iets zien van de gevangenis, waarin velen van Gods kerk vertoefden, het getuigt van tranen en van martelaarsbloed. In vers 3 staat: Gedenkt der gevangenen; hierin wordt voorgesteld de vervolging die altijd zijn zal; altijd weer geldt, dat de golven en baren over Gods Kerk heengaan. Het werk van de Ge zondene des Vaders wordt beproefd, op alle werk des Heeren komt de duivel af. Satan past de oude tactiek toe, om eerst de herders neer te slaan, oipdat ■de schapen zouden worden verstrooid. Onder grote belangstelling heeft ds. G. Mouw, woensdag 19 juli afscheid geno men van de Geref. Gemeente te Middelharnis, wegens vertrek naar Oudemir- dum (Fr.). Onder de aanwezigen waren afgevaardigden v.an alle lierken uit de Classis en ook meerdere kerkeraadsleden van kerken buiten Flakkee. Van de predikanten de consulent ds. P. Blok te Dirksland; ds. G. J. v. d. Noort uit Capelle a. d. IJssel; ds. G. A. Zijderveld van Middelburg en ds. G. Zwerus te Slikkerveer. Ook mevr. ds. H. v. Gilst was onder het gehoor. Voorts vertegen woordigers van de plaatselijke kerken; namens de pi. Overheid wethouder K. J. Kleingeld; verder familieleden en vrienden. Uit Oudemirdum was een bus ge komen met afgevaardigden van de kerkeraad en leden, in totaal 24 personen. die uitriep, niet ik, maar Christus leeft in mij. Wat een wonder; in het heden is Hij dezelfde als gisteren, wat het volk Gods vaak tot verwondering, tot troost en aanbidding is. Als ze het niet meer verwachten, wil Hij overkomen en Zich wegschenken, zelfs in het hachelijkst lot. De avond van de wereld daalt, de an tichrist doet zijn schaterlach horen, straks zullen de elementen brandend vergaan, maar door alles heen is Hij voor Zijn Kerk dezelfde, ook in alle leed en droefheid. Zij zijn wel niet al tijd dezelfde zo veranderlijk als zij zijn, zo onveranderlijk is Hij. Spreker gaf voorbeelden van de veranderingen, waarin helaas ook Gods Kerk aan bloot ligt en in toegeeft. Daarom ver maant de apostel in vers 9: „wordt niet omgevoerd met verscheidene en vreemde leringen." Daar in onze tijd alles veranderd wilde spreker bij zijn heengaan dit woord nalaten: Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde! Laat u nooit een Jezus aanpreken bui ten het Woord: God maakt van Zijn volk Schriftuurlijke Christenen. Men wil tegenwoordig niet meer weten van de noodzakelijkheid van wedergeboor te, daarom laat u niet verleiden door allerlei wind van leer riep spr. uit. Houdt alle vernieuwing en verandering ver van u, want het zal uw ondergang betekenen. Als Hij niet veranderd en dezelfde blijft houdt dat in, dat wij moeten ver anderen. Dat moet in de vrucht open baar worden, in de droefheid naar God, in een levend Godsgemis, waarin al leen Christus waarde krijgt als onze wegen zijn vastgelopen. Er zal eeri ver nieuwing moeten plaats hebben naar de binnenkant, r(jet aan de buitenkant. Velen praten over ootmoed en verne dering, terwijl ze stinken van de hoog moed. Er lopen er wat, die een beke ring napraten! Spr. waarschuwde ook voor de oecumene, waar men alles bij elkaar plakt. Doe er nooit aan mee, zo zei hij, het is een vuilniswagen, ze gooien er alles in! In ons isolement ligt onze kracht. Je breekt de benen over bekeerde mensen, maar Godsvreze ont breekt. Daarentegen is er een volk die het heeft geprobeerd maar uit- en doodgewerkt moest uitroepen: O God, bekeer mij! Christus is gisteren en heden dezelf de, de grondslagen liggen op de ber gen Zijner heiligheid. Hij is de Getrou we, Zijn gebed is de waarborg, dat uw geloof niet ophoud. Hij beval de ge meente Gode en Zijn genade aan, al dus besloot spreker, laat dit afscheid- woord U tot sterkte zijn, dat vsdj wel heengaan maar Christus dezelfde is en blijft tot in der eeuwigheid. Zo ver troost elkander met deze woorden. Afscheidsgroeten Na het zingen van Ps. 105 5 richtte spr. zich tot de gemeente, die hij 3 jaar heeft mogen dienen. Hij had er varen dat de Heere hem hier gesteld had, hoewel niet voor hoe lang. Toen hij het eerste beroep naar Oudemirdum kreeg had hem dit strijd gekost, maar toch moest hij bedanken. De tweede keer kon hij het in volle overgave des gemoeds aannemen. Bij de arbeid te Middelharnis had de Heere het onder alles wel gemaakt, hij hoopte dat er eeuwigheids winst uit geopenbaard zou worden. Wij gaan heen, val u een an der hebben zei spr., dan moet u niet klagen maar vragen. Er waren banden gevallen, die de eeuwigheid verduren zullen. Met Gods volk had hij in aan genaamheid verkeerd, de beste ont moetingen waren aan de Avondsmaal- tafel. Hij wenste de gemeente sterkte uit het eeuwige Verbond en dat de onderlinge liefde mocht blijven. Met de kerkeraad had hij nu bijna 3 jaar gewerkt, er was wel eens verschil C. KARDUX Dirksland - XeL 219 In de eerste Christengemeente sneu velde Stefanus, telkens weer waren het de voorgangers die hun getuigenis met de dood moesten bekopen. De aanval ging voort, satan wilde de vlam der liefde van Gods Kerk uitblussen, alsof het een heidebrand was. Vandaar staat er in vers 7: „Gedenkt uw voorgange ren, die u het Woord Gods gesproken hebben en volgt hun geloof na." Hun einde was een kroondag, maar de ge meente was een getuige kvsajt. Zo is het, dat u vanavond een her der en leraar kwijt raakt, aldus spre ker. Maar de Opperherder blijft. Zo blijft bij u ook het Woord want: Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid. Het gaat in de tekst om het principiële, om de tegen stellingen tusisen God en Zijn wereld. Hij dezelfde wij vergankelijk, ver klaard in een drievoudige doodstaat. Nodig is daaraan ontdekt te worden. Spreker wees er op dat er tegenwoor dig zoveel schijn is dat geen wezen heeft; men grijpt, men neemt en men eigent en is tevreden met een Jezus van vijf letters en denkt daarop de eeuwigheid te kunnen aan doen. Daar om mocht dat enige worden gezocht: Jezus Christus en Dien gekruisigd; Die alle waarde heeft voor een volk, dat het oordeel aanvaard. Al gaan wij heen, Hij blijft. Het Woord blijft; David met zijn Psalmen, onze oudvaders, die nog spreken door hun geschriften, Paulus, •o*se**««**«*»»«»***a« de Raiffeisenbank is spaarbank, jazeker, maar doet alle bank zaken! wij kunnen veel voor u doen in het financiële vlak. komt u gerust eens praten, het verplicht u tot niets, met een deskundig advies bent u altijd geholpen. GRONINGEN NATUURLIJK BIJ MIDDELHARNIS dragen en verdragen. Er wordt nu meer werk op uw schouders gelegd al dus spr., de gemeente is u nu toebe- trouwd. Al waren ze schapen zonder herder, de Opperherder blijft en hij bad hun het licht van Gods Geest toe om naar Woord en belijdenis de ge meente te leiden. De verenigingen wenste hij liefde toe bij hun arbeid; de koster en zijn vrouw prees hij, dat de kerk steeds zo schoon was als hun eigen huiskamer. Veel lof had hij voor de organist, wiens spel een eigen karakter had. Geen jagen en jachten! Houdt de eerbied in het zin gen vast zei spr. tot de gemeente. De Part. Synode West werd licht en wijsheid toegebeden. De classis verga deringen waren steeds aangenaam, recht in de beslissingen mocht men steeds in liefde de zaken oplossen. In ds. Blok had hij in die drie jaren een vriend en broeder gevonden. U wordt nu consulent van alle gemeenten op Flakkee zo zei hij, er komt veel werk, maar u weet de weg. Spr. had veel van zijn ambtsbroeder geleerd, hij bad hem Gods zegen toe. Mevr. Blok werd har telijk dank gezegd voor de gastvrijheid in de pastorie te Dirksland. De afgevaardigden van de pi. kerken bracht hij dank voor hun aanwezigheid. De verhoudingen van de kerken onder ling waren gelukkig niet scherp. Hij wenste ieder in eigen gemeente de ze gen des Heeren toe. De plaatselijke overheid bad hij toe, dat ze naar het Woord des Heeren zouden regeren. Ten slotte dankte hij de kerkeraad en le den van Oudemirdum, familieleden en vrienden, de kerkeraden en predikanten dat zij deze dienst hadden wUlen bij wonen. Toespreken Ds. P. Blok bracht een afscheidsgroet namens de Part. Synode West en de classis Middelharnis. Bij het verlaten kunnen we elkaar eerlijk in de ogen kijken aldus spreker. Het wérk is hier beëindigd; Jezus Christus, blijft de zelfde hebt u gepredikt, daaraan kun nen wij de gemeente toebetrouwen. Hij hoopte dat er een goede reuke Christi van de arbeid zal zijn uitgegaan, en hij bad hem in het verre Noorden de bediening van Gods Geest toe. Als con sulent zou spreker's werk zijn te trach ten dat de gemeente spoedig een nieu we herder en leraar krijgt. Hij wilde nu niet nog eens een preekje doen, maar hoopte dat de gemeente in Jezus Christus, die dezelfde is en blijft ook in de vakante tijd sterkte zal vinden. Hellènbroek zegt: Hij moét gekend wor den in Zijn ambten, namen, naturen en weldaden; ds. Blok hoopte dat de Ge zegende des Vaders zo in hun midden beleeft en ondervonden zal worden. Hij zegde toe de gemeente in de vakante tijd naar vermogen te zullen bijstaan. Mevr. Mouw wenste hij toe, dat de God Jacobs haar een toevlucht zou zijn. Vaak had hij van hart tot hart met haar over de wegen en leidingen des Heeren gesproken. Hij riep beiden een hartelijk vaarwel toe bij het vertrek naar Oudemirdum. De hulpprediker A. Terlouw sprak namens de pi. kerken daar alle domi nees met vakantie waren. Hij haakte in op het gezegde, dat de verhoudin gen van de kerken onderling niet scherp waren. Dat was gelukkig, maar veelal is men toch te genoegzaam en te zelf voldaan in eigen kring. Alle kerken zullen echter achter het Woord staan: Uw Koninkrijk kome! Het gaat in de prediking toch alleen om de komst van het Koninkrijk Gods, daarin wordt de Koning der Kerk verheerlijkt. Spr. bad de scheidende predikant nog vele jaren in de arbeid in Gods wijngaard toe. Mocht het anders zijn, dat hij het dan toch'zou goedvinden, als de Heere maar verheerlijkt wordt hetzdj dat wij leven hetzij dat wij sterven. Ds. G. Zwerus voerde het woord als oud herder en leraar. Vijf jaar had hij de gemeente van Middelharnis gediend en er lagen nog onverbrekelijke ban den. Bij de begrafenis van zijn echtge note had ds. Blok treffende woorden gesproken, die hem hadden verkwikt. Hij had daarop geantwoord; „ik heb daar geleefd op Flakkee." Dat betekent dat hij zowel te Middelharnis als op de andere plaatsen mensen heeft ont moet die waren afgebeurd en om God verlegen waren geworden. Mensen ont moet in verschillende standen van het geestelijk leven, zuigelingen, jongelin gen, mannen en vaders. Wat mochten wij in de samenkomsten en in de pas torie aangenaam over de wegen des Heeren met elkaar handelen! Tot ds. Mouw zei spreker: u gaat nu naar Friesland, als het u nu te Middelharnis en op Flakkee ook zo ver gaan is als mij, zult u daaraan veel herinneringen behouden. Hij wenste hem de hulp des Heeren toe jn zijn nieuwe standplaats en dé gemeente een Beste meisjes en jongens! Jullie zxillen weer wel benieuwd zijn naar de prijswinners en dat is te be grijpen. Ik zal de namen nu eerst maar bekend maken. Voor het juniwerk hebben de volgen de kinderen een prijs verdiend: Lenie van Lenten, Dirksland; Ada van 't Leven, Krabbendijke; Annie Rottier, Borssele; Lenie Dommisse, Zoutelande; EUy Schipper, Rotterdam. Dat zijn ze dan. Zo spoedig mogelijk wordt de prijs aan het adres van die meisjes gezonden. Wie volgt? En dan nu het nieuwe raadsel voor deze week. Het is JULIRAADSEL 3 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X X X X X X X 6. X 7. X 8. X 9. X 1. Letter. 2. Familielid. 3. Marterachtig roofdier, dat niet veel meer voorkomt. 4. Tegenstelling van beleefd. 5. Neder lands grootste handelsstad. 6. Vesting stad in het Gooiland. 7. Vandaag, nu. 8. Mannetjesbij. 9. Letter. Zoals wij gewoon zijn bij zulk soort raadsels, laten de kruisjeslijnen het zelfde woord zien. BRIEVEN Lenie de V. Domburg. Hartelijk wel kom in ons midden! Het gebeurt niet zo dikwijls, dat er midden in de zomer nieuwelingen bij komen. Maar het is toch maar zo. In het vervolg zenden wij één keer in de maand het werk op, na dat ik het bekend heb gemaakt. Dus al de oplossingen van de juliraadsels aan het eind van deze maand. Lientje M. Serooskerke. Weer een nieuweling, die hartelijk welkom is. Jij hebt al de oplossingen er al bij gestuurd. Dat is flink. Maar een briefje zie ik nergens. Dat behoef je niet te doerl, maar het is wel leuk, dat we iets van' elkander afweten. Doe je dat de volH gende keer? Adriana P. Middelburg. Een keurig verzorgde brief, Adriana! Heel netjes gewerkt! Had Jan het te druk met va kantie-houden? Ja, van vakantie wor den ook veel mensen moe en dan moe ten ze vakantie hebben om van de va kantie uit te rusten. Die enkele vergis singen in je brief neem ik op de koop toe, want ook jij zal wel in een vakan tieroes verkeerd liebben toen je schreef. Joke V. Ouddorp. Het is altijd een beetje gewichtige dag als je van school gaat. Je laatste cijfers op de lagere school mogen er zijn, zeg! En dan nog eens met lof geslaagd! Misschien lieb je het al geschreven, maar ik weet toch niet meer precies waar je nu naar school moet. Is het de huishoudschool misschien? Joost V. Krabbendijke. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, Joost! Het is nu weer al een week geleden. Weet je de vakantie nogal door te bren gen? Daar vrees ik voor jou niet voor, want ik merk, dat je de handen uit de mouwen durft te steken, als het moet. Toen je schreef had je ook al veel ge werkt. In het hooi werken is meestal een warme bezigheid.^ Margreet van B. Middelburg. Het strand is voor jou niet zo ver, dus kun je er van profiteren. Kunnen kwallen zo gevaarlijk zijn? Als er geen stook olie op het strand is, dan komen de kwallen. Het is altijd wat. Er zijn een heleboel sporten schelpen, maar je kan ze niet in 'een enveloppe naar mijn adres sturen. Het geeft niet ook, hoor! Je rapport is heel mooi. Ik zie, dat je er geen zessen en zevens op na houdt. -- Janneke V. Ouddorp. Als je in de der de klas ook zo je best doet, dan zal de meester wel tevreden over je zijn. Dat is leuk, dat je nu naar een meester gaat, waar je moeder ook bij in de klas heeft gezeten. De meester zal het haast niet kunnen begrijpen, dat je een meisje bent van dat meisje (dat is je moeder dan) van vroeger. Agatha K. Bedankt voor je prachtige kaart uit Zeist! Janneke van P. Herkingeni De lagere school is voor jou dus ook afgedaan. Dan na de vakantie met nieuwe moed naar de andere school. Jij vindt je cij fers niet zo mooi, schrijf je. Waarom niet? Ik zie er niet één onvoldoende bij. Er zijn altijd kinderen die hogere cij fers halen, want er is altijd baas boven baas. Joke en Sjaan H. Ouddorp. Dat was kort en krachtig, meisjes! Bedankt voor jullie berichtje en ik hoop, dat jullie veel genoegen zult hebben in.de vakan tie. En nadien hoop ik weer Wel iets van jullie te vernemen. Joke G. Ouddorp. Ik zie wel dat jij ook goed je best doet op school. Maak maar dat juffrouw G. na de vakantie geen klagen over je heeft. Maar nu moet ik nog niet over de school schrij ven, hè? Dat was een mooie reis, hoor! Ik ben enkele weken geleden ook nog in het dierenparkte Wassenaar geweest, dus weet ik heel goed wat daar te zien is. En dat is heel veel! Henk Q Tholen. Ik begrijp heel goed dat jij vragen over vaderlandse ge schiedenis nog niet kan beantwooj Maar je weet dat ik daar rekening houd, dus steeds je leeftijd er bij zj Ook mogen de -huisgenoten je wel f pen. En nu nog maar genieten vaj vakantie. Beijke den B. Herkingen. Als cijfers bekijk, dan heb ik wel motj je het op de u.l.o. wel zal kunnen f gen. Maar je moet er nooit te licht 1 denken; dat weet je wel van Leniej die op die school was. Met een gr; kinderen op de fiets naar school, ii| leuk en gezellig. Leentje H. Ouddorp. Help je nj de winkel? Het waren lange dagenj ik gelezen; langer dan op school, misschien meer afwisselend werk.] het zo lang geleden dat je Annisl gezien? Dan kon je wel zien dat zJ groeid was, denk ik. Of was dat niej Diny G. Borssele. Het is mooi i bij een bakker helpen. Vroeger dat ook vaak gedaan. En dan mej broden en andere boodschappen l de camping, fijn hoor! Ja, Borssei nu zo ver, dat het ook al een c": heeft, die misschien nog aard;^ bezocht wordt. Enkele jaren ge| heb ik die camping ook bezocht, o] er familie van mij was. Sindsdienl ik er niet meer geweest. A ja den B. Herkingen. Je laatste is heel lang geworden. Er was veel te vertellen, nietwaar? Het naamste was wel dat je geslaagd en dat je nu in het vervolg naar Zi| zee zal gaan. Ik hoop dat het naar je zin zal zijn. Als je dit lee| het werken in het ziekenhuis al vil en zit je misschien in Limburg.] Aja, het beste verder en Beijke wel op de hoogte van alles hoj hoop ik. Jantje H. Ouddorp. Ik ben ookn de Hoekse Waard geweest en nogl der door naar Rockanje. Ik derikl Janneke nu wel bij haar oma's k\ je ze al,ontmoet? Je cijferlijst isj Probeer het straks ook zo maar te| op de volgende school. Ineke G. Borssele. Jammer dat| niet doorging op twintig juni. je nu van plan verder te doen? i vakantie is er werk genoeg, heb ili| gelezen. Is er nog steeds werk land? Dat zal wel, want daar bliji| druk, de hele zomer door. Maar j ook nog wel ergens heen mogen t Henk P. Vlaardingen. Je hebtj gewerkt, Henk, aan de moeilijken sels. Je ijver zal zeker wordenl loond. En je hebt ook een heel 1 brief geschreven, waarin veel ïif is. Is er al een andere juffrouw plaats van juffrouw V.? Ben naar het gezin van A. geweest!] zou je dicht in de buurt zijn! Allemaal de hartelijke groeten J vfefUffht buisframe met kunststof binnenwerk formaat 100 x 100 x 35 cm •i- f 8,- bijbetaling wlnk«Iwurda f 24,50 bMtalnummer 687 T. biddend leven opdat de ledige plaats spoedig zal zijn vervuld. Ouderling Van Zanten sloot de rij van de sprekers namens kerkeraad en gemeente. Hij schetste het vele werk van de dienaar in de afgelopen; 3 jaar verricht en bracht hem daarvoor dank. Dat er van de prediking een nalezing zou mogen uitgaan was zijn wens en ook dat in de nieuwe gemeente een rijke Christus voor arme zondaren zou worden voorgesteld. Ook mevr. Mouw bracht hij dank voor de gastvrijheid in de pastorie en bad het gezin bij het vertrek 's Heeren zegen toe. Hij ver zocht de gemeente de scheidende pre dikant staande toe te zingen, de ze genbede uit Ps. 121 4. Ds. Mouw bracht dank aan kers voor hun goede wensen e"! voor de laatste maal als herder raar de zegen op de gemeente Daarna was er gelegenheid oD|l mevr. Mouw de hand ten afsc"! drukken, waarvan door vrij^ aanwezigen gebruik werd gew^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 6