Ouddorpse geslachien Nieuws uit Zeeiand Middenstandsver. Oude Tonge Meisjes in zee dragen [Raadsvergadering Domburg (Derde reeks) Mededeiing van Zeeuwse wandelingen Düjes en Datjes Land- en Tuinbouw Herdenkingsdienst 50 jarig bestaan Geref. Gemeente vruciitbaarder met radio ^iLAiTBBir-iriBirwsr m it it i^ i^ it it Fabrieksbezoek 18 juli, isdag 18 juli 1967 ïDeJ kraci Prod het belang. proi „Laten 1 dat zo die in M gelukkig! ch ook \i'J tot de OiJ in haar trix| 'an honderi podium van dei de Grevei /oor de ekenen" v«J in de scha» 8 vond) Het m hun voojj - in de gelietó l Peta, ie staldei Ik wou alles" Ie stranden zijn weer dicht bevolkt Heze vakantiemaand. Maar het oude fesvermaak van „in zee dragen" is feens meer te beleven. Gelukkig |r want het was een nogal ruw ver- Ik Vooral voor het „lijdend voor- fo" in dit geval een jong meisje, indien kon het gevaarlijk worden nensenlevens kosten, zoals we straks len zien. ^eds in de 14e eeuw droegen de JUieden de hofdames een eind in het Ier. Tot aan de Franse tijd heeft dit -met-meisjes bestaan. We zijn er nog maar ruim anderhalve eeuw I verlost. i heb ik hier voor me een afbeeldmg ide „Batavische Arcadia" van Johan I Heemskerck. Hierop zien we een geling met een meisje in zijn armen t het water plassen. De schrijver is helemaal niet enthousiast over. Hij It het geen vermaak voor fatsoenlij- jiensen, maar alleen een genot voor Ischaafde lieden. Wat zegt Cats ervan? ize Zeeuwse dichter Jacob Cats is Ivenmin bijzonder over te spreken, lijn „Spiegel van de oude en nieuwe zien we een plaatje met twee ezels met het onderschrift: „Een ezel die vrijt, Die schopt of smijt". wil hiermee zeggen, dat het nogal toegaat op de achtergrond, waar leen afbeelding zien van het in zee |en en rollen door de duinen. (Èen ridder uit het Brittenland ping dwalen aan het Zeeuwse strand Éoe dat aldaar de jonge liên lich gaan vermaken aan de zee |iet verre buiten Zierikzee..." at zal dus wel in de Westhoek van puwen geweest zijn, in de buurt van nstede. Daar zal Jacob Cats, gebo- in Brouwershaven, het wel eens ben meegemaakt. Kj laat nu die zogenaamde Engelse pr vertellen wat hij ziet. |lk kwam eens treden op het strand, Daar ik veel jonge lieden vond; zag er zes of zeven paar, [)e ene hier, de andere daar. Jaar bovenal zo was er twee &ie gingen waardig naar de zee: Een ieder had een jonge maagd Die hij tot in het water draagt. In of de vrijster vreze kreeg, |a, schier van angst terneder zeeg, pok hem met bleke lippen bad, Nog ging hij dieper in het nat, |otdat het water werd gezien fot aan, ja boven hare kniên". taal van Cats is eenvoudig, u zult deze regels dus wel begrepen heb- fhoe dit spelletje toeging. Maar Hog is 't niet genoeg gedaan... Ëij goot het water hier en daar |ot in haar schoon gekringeld haar, odat hetgeen eerst geestig stond leleek een natte waterhond". ^t moet je als meisje maar overko- je mooi gekrulde haar op zo'n ma- door zeewater behandeld te zien! |j ziet tranen in haar ogen. Omdat (liet verder meer het water in kan n, gaat hij met haar terug naar het fid. |dat ze zich in de zon kan drogen? nee, het spel is nog niet uit. Ze een nieuwe „behandeling", nu I door het water maar door zand. „Maar straks zo loopt hij van het strand En trekt haar naar het mulle zand: Hij legt haar op een hoge duin En rolt dan van een steile kruin Tot onder in het lage dal. En daar eens weder even mal. Hij zout haar in het gulle zand En strooit het stof aan alle kant, Hij laat niet af, hoe dat ze wijkt. Zodat ze nauw een mens gelijkt". Dat laatste kunnen we na het water bad en deze zandbestuiving volkomen begrijpen! Waarom dit vermaak? Waarom dit vermaak? vraagt die verwonderd toekijkende Engelsman zich af. Is het meisje misschien door een dolle hond gebeten? Of heeft ze iets „mlszeid", kwaad gesproken, waarvoor ze gestraft moet worden? Niets hiervan. Deze vreemde manie ren worden alleen door de vrijer ge bruikt om het karakter van het meisje te leren kennen. Wordt ze gauw kwaad of vat ze aUes van de luchtige kant op? Is ze gauw bang of is ze een meisje met haar op d'r tanden? Laten we nog even Cats citeren: „Het is vermits hij daaruit ziet, Hoe zich een jonge vrijster geeft. Als hij zo zeldzaam met haar leeft. Of ze dan ook een jonkman viert Dan of ze luid en lelijk tiert. En of haar eertijds zoet gestel Verandert in een nors gezwel. En als het eens is uitgemald Dan let hij, hoe ze hem bevalt, En of hij verder dient te gaan, Dan of zijn vrijen heeft gedaan". Deze laatste regel zou vast van toe passing zijn als hij de meisjes van te genwoordig zo durfde behandelen. Maar in de goede oude tijd waren de zeden anders. De meisjes misschien ook wel. De in Vlissingen geboren dichter Bel lamy heeft in zijn „Roosje" dit volks- vermaak beschreven, vermoedelijk aan het strand bij Domburg. Roosje wordt in zee gedragen door „een jongeling die haar 't meest beviel". „Het meisje roept en bidt vergeefs; Hij gaat al fladderend voort: Het water spat, klotst en bruist. Dat hij haar nauwelijks hoort". Steeds verder gaat hij met zijn lieve last het water in. Zo ver, dat de men sen op het strand het gevaarlijk vinden en vol schrik roepen: „Genoeg, keer weer naar 't strand!" Maar hij kan niet meer terugkeren. „Mijn vrienden, helpt mij! Ach ik zink Hier in een draaikolk neer! Het meisje grijpt hem om de hals En zinkt met hem ter neer". De vrienden kunnen niet helpen. Zwijgend verlaten ze het strand en gaan naar huis om daar de treurige boodschap over te brengen. „Mijn God, is 't waar? Is Roosje dood? Ligt Roosje daar in zee? Zo gilt en klaagt een iedereen: De duinen gillen mee". Dit tragisch verloop van het oude volksgebruik „in zee dragen" beschrijft Bellany in 1784. Van later tijd heb ik er niets meer over gelezen. Het schijnt verdwenen te zijn, ook uit Zeeland. Gelukkig maar, zou ik zeggen. Middelburg. L. van Wallenburg. alden "P je een raad dezer gemeente kwam bijeen fer leiding van burg. Sprengen De ada bevatte een 18 tal punten die |lotte wijze werd afgewerkt. |t schoonhoudster van het gemeen- ps werd benoemd mej. J. Maas. salarissen van de wethouders Ben vastgesteld op 2640,De |telling van de bouwverordening uitgesteld tot de oktober verga- jlg omdat de raadsleden meer tijd |en hebben om dit lijvig boekwerk ^studeren. !^een vorige raadsvergadering werd pten de vermakelijkheidsbelasting |e midget golfbanen af te schaffen, I dit kon de goedkeuring van Ge- pteerde Staten niet vinden, zodat zij tschrijven aan de raad richtte deze Tting te handhaven ol'f de gelden uit yre bronnen te putten, anders zou hiet gemakkelijk zijn een extra uit- pg uit het gemeentefonds te krijgen, h W. hadden altijd de raad ontraden lot afschaffing over te gaan omdat de voorz. niet de exploitanten de bezoekers de belasting betalen. raad in zijn geheel was wel van Eng dat deze bedrijven zwaar be- Twerden door deze belasting, maar Jn geen uitweg. Ileen dhr. Passenier en dhr. A. Wis- Ifaken een lans om de midgetgolf- pn vrij te houden daar dit hoofdza- |k een spel is voor kinderen en ver- pig van het tarief een terugloop van |ekers zal brengen. Don wilde een schrijven aan G. ïichten om alsnog het besluit der tot afschaffing van de belasting genoemde banen goed te keuren. L na stemming bleek dat 7 van de Iraadsleden de belasting wilden ^haven. ploten werd om de ambtswoning f de burg. „Les Merletter" bij in- scnrijvmg te doen verkopen. Van dhr. J. Kooman was een be zwaarschrift tegen het weigeren van e|i bouwvergunning. Het betrof een -"^bouwtje dat 30 cm opgetrokken pvorden daar reeds anderen wel een inning voor hadden gekregen. Dhr. Wisse meende deze mensen die QUur hebben gebouwd zoveel mogelijk wüle te zijn om de kosten te helpen 'TJichten. Ook de andere raadsleden meenden dat vergunning moest worden verleend zo werd aldus besloten. In de rondvraag kwam ter sprake de moeilijke situatie bij de Landheerstraat einde Dorpsstraat, de voorz. zei een volgende raadsvergadering met een ge heel nieuw plan te zullen komen, daar dit plan niet voldoet. Dhr. Passenier vroeg of er wel vol doende aandacht geschonken werd dat de campings om 11 uur dicht zijn om dat het rumoer in het dorp en het van dalisme nog steeds doorgaat. Dhr. de Visser informeerde naar de bouw van bejaarden woningen. De voor zitter antwoordde dat er steeds bespre kingen over worden gevoerd, doch het tijdstip van de aanvang van de bouw nog niet in het zicht is. Daarna werd de vergadering gesloten. BLIKSEMINSLAG TE ST. MAARTENSDIJK EN POORTVLIET In enkele delen van Zeeland is vrij dagmiddag en -avond veel last onder vonden van onweers- en hagelbuien. Door blikseminslag ging de schuur van dhr. L. Andriesse in vlammen op. De varkens die in de schuur waren, konden worden gered. De eigenaar was niet verzekerd. Ook te Poortvliet brandde een land- bouwschuur uit. Door een wolkbreiik kwamen de straten blank te staat. YERSEKE Geslaagd. Mej. M. M. Dieleman al hier slaagde dezer dagen voor Gezins verzorgster aan Herv. Opleiding voor Gezinsverzorgsters te Dordrecht. De geslaagde is werkzaam aan de Interker kelijke Stichting voor Gezinsverzor ging te Yerseke. Aan de Gem. U.T.S. te Vlissingen slaagden voor het diploma Electrotech- niek, de heren A. F. Dieleman en Jac. Meyaard Ez. RIJMEN VAN TIJMEN Eer dan we 't vermoedden, Is het uitverkoop. En de mensen zeggen: „'t Scheelt toch wel een hoop". Slechts één ding is nodig: Boter bij de vis. Zodat uitverkopen, Soms bar lastig is. Appel-eierprijzen, Horen er echt bij. Om dat uit te zoeken. Is een heel karwei. Wat zijn nu de koopjes? En wat blijft er duur. Winkelende vrouwen, Weten het secuur. Als een soort kamelen. Loopt men langs de straat. Speuren langs de winkels. Is men zeer paraat. Een der grootste schepen. Toont een groot defect, Zodat het een tijdje, Tijdig niet vertrekt. Een der grote reuzen, De Nieuw-Amsterdam, Ligt dus als het ware. Tijdelijk vleugellam. Dat gaat heel wat kosten, Zulk een uit de vaart. Het zijn schadeposten, 't Is de moeite waard. Deze reus wordt immers, 'Goed geïnspecteerd. En dan loopt het stellig, Als vanouds gesmeerd. Ketelreparatie, Geeft er velen werk. Maar men stelt het varen, Toch wel paal en perk. Leiden was weer even. Eventjes in last, Daar zijn militairen, Geen te grage gast. Men wil er komkonamer, Liefst met sla en ei. Winterkostjes horen. Er niet langer bij. Dus is men gaan staken. Volgt er nog een stap? Ja, men wil heel gaarne. Vinger in de pap. Stemen in het kapittel, Van de voedingsraad. Volgens deze stakers. Was dat lang niet kwaad. Dat is democratisch. Wordt door hem gezegd. Maar de koks, ze zeggen: 't Eten is niet slecht. Wie er wel gelijk heeft, Zoeke men maar uit. Maar men hoort in Leiden, Wel een vreemd geluid. TIJMEN NU ZIJN DE MESTSTOFFEN HET GOEDKOOPST!! Het is een goede gewoonte geworden om de brandstoffen aan te kopen en op te slaan in de periode wanneer de prijs hiervan het laagst is. Wat voor de brandstoffen geldt, kan ook met voordeel worden toegepast bij de aankoop van verschillende meststof fen. Wanneer deze in de zomer worden aangekocht, wordt hiermee een duide lijk geldelijk voordeel verkregen. Dit geldt bijvoorbeeld voor Thomas- slakkenmeel en voor de Kalimeststoffen Wie deze meststoffen pas aankoopt in de eigenlijke verbruiksperiode, zal meer moeten betalen en boert hierdoor min der economisch. Het tweede voordeel van vroeg aan kopen bestaat hierin dat men op elk gewenst ogenblik met de bemesting kan beginnen, zonder dat eerst de aanvoer via een kunstmestleverancier behoeft te worden afgewacht. Zoals bekend kan een meststof als slakkenmeel reeds vroeg worden uit gestrooid en dit is met het oog op een goede werkverdeling op het bedrijf vaak ook erg aan te bevelen. Een goed grondverbruiker streeft er steeds naar om zo economisch mogelijk te boeren. Door nu reeds de meststoffen aan te ko pen, kan hij van de lage zomerprijzen profiteren! DE SCHADE IN DE LAND- EN TUIN BOUW TENGEVOLGE VAN DE WINDHOOS VAN 25 JUNI J.L. Ter coördinatie van de aktiviteiten van het landbouwbedrijfsleven ten aan zien van de belangen behartiging van de door de windhoos getroffenen, is door het, Landbouwschap een commis sie ad hoc ingesteld onder voorzitters schap van de heer ir. C. Staf. Met het Cultuurtechnische Dienst, die als adviseur ten aanzien van de agrari sche schade (boomgaarden, gewassen, bedrijfsmiddelen en vee) voor het Ram penfonds optreedt, zijn de nodige voor zieningen besproken om de schade snel te doen inventariseren en afwikkelen, een en ander ten behoeve van het Ram penfonds, dat tegemoetkomingen in de schade zal toekennen. Hierbij bleek de volledige bereidheid deze commissie van het Landbouwschap nauw te betrekken zowel bij de regis tratie en taxatie der schade, als bij het overleg over de uitvoering der schade vergoedingsregelingen. STAD AAN 'T HARINGVLIET In verband met het 50 jarig bestaan van het kerkgebouw der Geref. Ge meente te Stad aan 't Haringvliet zal D.V. donderdag 20 juli a.s., een her denkingsdienst worden gehouden, die geleid zal worden door ds. F. Blok te Dirksland. Aanvang 7.30 uur. DE RONDE. Op 13-26 juli 1811 ondett.-tr. te Oud- dorp Gerrit Com. de Ronde, JM.. met selaar van beroep, ged. te Grote Lindt (thans gemeente Zwijndrecht) 15 febr. 1778 als z.v. Comelis Ariensz de R. en Marichie Janse Koppelaar, met Jan netje Wentink, ged. te O., 25 dec. 1792 als d.v. Geurt Wentingh en Adriana Paulusse Breen. Uit dit huwelijk werden geboren 8 dochters, waarvan 2 jong overlijden en 3 zoons. nl. Geurt. geb. te O., 22 nov. 1819, Comelis, geb. O., 17 mei 1823 en Gerrit, geb. O. 20 jan. 1837. De zoons Geurt en Gerrit huw^en niet. De zoon Comelis trouwt te O., 27 mei 1846 met Jannetje Simons Tanis, geb. te O., 14 nov, 1823 als d.v. Simon Tanis en Cornelia Volkers. Uit dit echtpaar 4 dochters en 6 zoons. De zoon Gerrit geb. te O., 1 aug. 1848 trouwt te O., 21 juli 1871 met Gooltje Pijl, geb. te O., 30 aug. 1847 als d.v. Comelis Pijl en Maart je van Hoven. De zoon Geurt, geb te O., 5 jan. 1854 trouwt te O. 14 sept. 1877 met Lena Maartens Tanis. geb. O., 8 dec. 1856-als d.v. Maarten Tanis en Jacomijnfje den Bout. Van de zoon Jan, geb. te O., 1 dec. 1858 kon ik geen huwelijk vinden. Toch wordt van hem en Pietemella Aleman, vermoedelijk d.v. Mozes Aleman en Eli zabeth de Keijzer en geb. O., 15 dec. 1860 een kind geboren. (1881). Wellicht elders gesloten. RUIT. Op 2-25 augustus 1754 ondertr.-tr. te Ouddorp Gerrit Cornelisse Ruijte(r), ged. te Capelle a. d. IJssel 17 jan. 1725 als z.v. Comelis Gerritse (de) Ruyter en Glaasje Corn. Kooij(er) met Baaltje Abrams Westhoeve, ged. O., 16 okt. 1735 d.v. Abram Claasse Westhoef en Maria Leenderts Witte. Uit dit echtpaar spruiten 2 zoons, waarvan 1 jong overlijdt en 5 dochters, waarvan 1 eveneens jong sterft. Alleen de zoon Abraham, ged. te O., 17 sept. 1763, zet in Ouddorp de familie- (naam) voort en huwt, ondertr.-tr. O. 3-26 febr. 1786 met Maartje Paulus Breen, ged. O., 7 juni 1767 als d.v. Pau- lus Janse Breen en Krijntje Abrams Roon. Abraham, die dan Ruit wordt ge noemd, krijgt uit zijn huwelijk met Maartje 2 zoons en 3 dochters. De zoons zijn: Faulus, ged. O., 11 jan. 1789 en Gerrit ged. 20 jan. 1791. Hij hertrouwt als weduwnaar te O., ondertr.-tr. 14 juni-3 juli 1799 met Neeltje Joh. van Dam. ged. O., 28 juli 1776 als d.v. Johannes Mart. van Dam en Baaltje Jans Kastelein. Uit dit huwelijk nog 4 dochters en 3 zoons. Deze zoons waren Cornells, geb.- ged. O., 28 sept.-17 okt. 1801 en Johan nes geb.-ged. O., 26 maart-8 april 1810, en Abram 11 maart 1814. Paulus, uit het eerste huwelijk onder tr.-tr. O., 18 maart-8 april 1808 met Maria Pietersdr Bosloper, ged. O., 24 juni 1787 als d.v. Fieter Maartensz Bos loper en Anna Heerschap. Uit dit huwelijk sproten 2 dochters, waarvan 1 jong overlijdt en 5 zoons, waarvan ook 1 jong sterft. De zoon Abraham, geb. O., 9 sept. 1814, trouwt te O., 25 juni 1845 met Cornelia Mierop, geb. O., 1 nov. 1818 als d.v. Willem Mierop en Leentje Ruygentuijn. Uit dit huwelijk 4 dochters en 1 zoon. De zoon Johannes, geb. O., 28 sept. 1816 trouwt te O., 6 april 1838 met Grietje Pikaart. Hieruit 4 dochters en 3 zoons, van welke zoons 1 jong over lijdt. De zoon Faulus geb. O., 19 nov. 1820, trouwt te O., 9 dec. 1842 met Jannetje Meijer. Hieruit 3 dochters en 1 zoon. Een zoon van Pieter, ook Pieter ge heten en geb. O., 9 aug. 1841 huwt te O., 22 dec. 1864 met Cornelia Kbmte- bedde. Hieruit geen kinderen. Een zoon van Paulus, eveneens Paulus geheten, geb. te O., 2 mei 1843, huwt te O., 27 mei 1870 met Adriaantje Nuij, geb. O., 8 dec. 1848. Uit dat huwelijk 4 dochters en 4 zoons. Hoewel dus rond 1870-1880 zeker enige tientallen Ruits in Ouddorp woon den is het opvallend, dat deze naam rond de eeuwwisseling niet meer in Ouddorp voorkomt. Wellicht een gevolg van emigratie? RIJNBRAND. Jan Rijnbrandse Nelevaart, geboortig van Nieuwerkerk in Duyveland ondertr. -tr. te Ouddorp 12 aug.-4 sept. 1757 met Jannetje Mierop ged. te O., 7 sept. 1732 d.v. Comelis Wms Mierop en Cornelia Crijns Komtebedde. Uit dit huwelijk sproten 5 dochters en 3 zoons, van welke laatste 1 jong over lijdt. Eigenaardig is, dat, hoewel er tqch al sprake was van de achternaam Nele vaart, deze in Ouddorp niet meer wordt gebezigd. De kinderen krijgen als ach ternaam Rijnbrand en hiermede is deze voornaam als achternaam blijvend be stendigd; de familie bloeit in Ouddorp nog steeds. Alleen van de zoon Cornelis ged. O., 22 maart 1772 en overleden O., 29 sept. 1828, ken ik een huwelijk (ondertr. vol gens Gaardersarchief Ouddorp) 31 jan. 1793 met Cornelia Rademaker, ged. Sommelsdijk, 16 aug. 1772 als d.v. Wil lem Rademaker en Sara van der Tulp. Hieruit werden geboren 2 dochters en 4 zoons, waarvan de zoon Jan, ged. O., 24 maart 1793 te O. 6 okt. 1813 huwt met Cornelia van Besooyen ged. te O., 29 dec. 1790 als d.v. Anthony (van) Be sooyen en Jannetje Joh. van Hoven. Uit dit huwelijk 3 dochters en de zoon Anthony, geb. O., 13 okt 1819, die huwt O., 29 nov. 1844 met Elizabeth Petzinger d.v. Matthijs Petzinger en Suzanna van der Linden. De zoon Teunis, geb.-ged. O., 1-9 sept. 1798 huwt te O., 10 maart 1828 met Jozijntje Abrams Breen, geb.-ged. O., 1-11 sept. 1803 als d.v. Abram Pau lusse Breen en Cornelia Ewits Tanis. Hieruit spruiten tenminste 3 dochters, waarvan 1 jong overlijdt en 4 zoons. Van de zoon Comelis geb. ged. O., 2- 12 april 1801 ken ik geen huwelijk. De zoon Krijn geb.-ged. O., 11-13 febr. 1805, trouwt O., 15 mei 1835 met Johan na Volkers, geb.-ged. O., 30 mei-21 juni 1808 als d.v. Adam Volkers en Jannetje Pieters Goekoop. Hieruit 3 dochters, waarvan 1 jong overlijdt en 2 zoons. Dan volgt nog de zoon Willem, geb. -ged. O., 15-19 april 1807 die huwt O., 13 mei 1833 met Arjaantje Abrams Breen, geb.-ged. te O., 16 aug.-8 sept. 1805 als d.v. Abraham Paulusz Breen en Cornelia Eeuwits Tanis. Uit dit huwelijk 5 dochters, waarvan 1 jong sterft en 3 zoons. De familie Rijnbrand was hiermede in Ouddorp stevig gegrondvest. SOETEMAN. In de Oude Oostdijk leeft einde 17e eeuw een Aren Willemse Soeteman, die getrouwd was met Baaltje Cornelis. Hij was vermoedelijk gedoopt te Goederee- de, 13 maart 1659 als z.v. Willem Janse (S) en Neeltie Arens. Baaltje kan van Ouddorp zijn, het huwelijk is onvind baar. Dit echtpaar krijgt te Ouddorp 6 kin deren, waarvan enkele jong overlijden. De zoon Comelis, ged. O., 23 april 1960, trouwt te Ouddorp, 9 april 1713 met Jannetje Dirks van der Kan, doopd. en ouders onbekend. Uit dit echtpaar 4 dochters en 3 zoons, waarvan 1 jong overlijdt. Van de zoon Arend ged. O., 8 sept. 1726 vond ik geen huwelijk. De zoon Jacob, ged. O., 18 juli 1723 zet echter de familie voort en ondertr.- tr. te Goeree, 27 nov.-20 dec. 1744 met Ariaantje Jacobs Goekoop, ged. Goeree 26 okt. 1721 als d.v. Jacob Christiaansz Goekoop en Maatje Abrams Vermeulen. Uit dat huwelijk worden te Goeree 4 zoons geboren, waarvan 2 jong overlij den. Van de twee overschietende vond ik geen huwelijk. Jacob hertrouwt echter, als weduw naar weder te Goeree op 8 mei 1757 met Maria Jansdr Kievit, ged. te Goeree, 12 febr. 1736 als d.v. Jan Teunis Kievit en Durfje Tijs Mozed. Hieruit 3 dochters en 2 zoons, van welke zoons (Aren en Jacob) Aren het geslacht voortzet. Hij ondertr. te Goe ree 18 april 1783 tr. aldaar 18 mei 1783 met Aagje van Cadzand, JD. van Oud dorp, ged. aldaar 11 juni 1758 als d.v. Cornelis Leenderts van Cadzand en Jozina Jans Mierop. Ze krijgen 3 dochters, waarvan 1 jong sterft en 5 zoons, waarvan de zoon Jan ged. te Goeree 4 sept. 1785 op 4 mei 1810 huwt met Willemijntje Witvliet, JD van Stellendam, ged. aldaar 26 dec. 1784 als d.v. Comelis Witvliet en Pieternella Gommerts de Munck. De zoon Cornelis, slager van beroep en ged. te Goeree, 18 mei 1794 huwt te Goedereede 21 mei 1819 met Lijntje HoUeman, geb.-ged. te Goeree 26-27 jan. 1799 als d.v. Anthony HoUeman en Jan netje Korteweg. Met dit echtpaar keert dan de naam Soeteman weer en tot nu toe blij vend terug in Ouddorp. Er wordt nog een dochter geboren in Goeree en daarna 6 dochters en 3 zoons in Ouddorp. SONNEMAER. Als oudste naamdrager treedt in Oud dorp op Teunis Cornelis (Sonnemarej, die schoenmaker van beroep was en die kennelijk vóór 1638 gehuwd was met Sannetie Cornelis. Uit dit huwelijk werden gedoopt: Cor nelis, 22 mei 1639, die jong overleed; Cornelis ged. 17 jan. 1644, die te O. huwt op 13 mei 1668 met Jacomijntje Mees, doopd. en ouders onbekend en Jacob, ged. O., 10 juni 1647, die te O. op 14 mei 1670 huwt met Neeltje Teu nis, doopd. en ouders onbekend. J^cob wordt begraven te O., 31 dec. 1714 (cl. 3,—). Uit het huwelijk van Cornelis werden geboren 3 dochters en 2,zoons van wel ke laatste 1 jong sterft. De zoon Toonis, ged. O., 17 maart 1680 trouwt te Oudd., 28 okt. 1703 met Lysbet Schiltman. Uit dit huwelijk 2 dochters. Uit het huwelijk van Jacob T. Son- nemaer werden geboren 3 dochters en 2 zoons, van welke laatste 1 jong over lijdt. De zoon Toonis, ged. O., 2 juni 1675, huwt tweemaal. De eerste maal ondertr. O., 7 maart 1699 met Arjaantje Pieters. Op 31 juli 1701 hertrouwt hij reeds weder met Leunt je Abrahams (de Vogel), ged. O., 9 febr. 1681 als d.v. Abraham Dimmense (de Vogel) en Aechje Pauwelse Mus. Uit een dezer twee huwelijken moet een Teunis zijn gesproten maar diens doopdatum vond ik niet. Uit het tweede huwelijk werden ver der gedoopt: Jacob 14 mei 1702, begra ven 20 sept. 1705; Arien 1 febr. 1705; Neeltje 15 mei 1707; Jacob 11 aug. 1709 en begr. 1 juni 1710; Aegtje 20 juni 1713 Jacob 10 maart 1715 én Cornelis 11 april 1717. Van deze zoons ken ik het huwelijk van de onvindbare Teunis, die eerstens trouwt 22 april - 8 mei 1729 met Baaltje Abr. van der Linden, d.v. Abram Pie- tersz V. d. Linden ged. te O., 14 april 1713. Teunis werd ter begraving aangege ven te O., 16 okt. 1706 (cl. 6,—) en Baaltje te O., 2 febr. 1749 (cl. 3,—). Uit dit huwelijk sproten 6 dochters en 1 zoon Abram, die jong sterft. Teunis hertrouwt dan te Ouddorp 6 juni 1756 met Jannetje Klaas Kievit d.v. Klaas Jobse Kievit en Maartje Pieters Room en gedoopt te O., 1 febr. 1733. Uit dit tweede huwelijk 3 dochters, zodat ook deze familietak uitsterft. Jacob Jacobsz S., ged. 10 maart 1715, huwt te Goeree (ondertr. 9 nov. 1753 met Huygje Arents Bogertman, wed. van Teunis Stevens Ongeraa, ged. Goe ree 24 dec. 1713; hij gaat te Goeree wonen, waar de zoon Teunis wordt ge doopt op 3 nov. 1754. Ik vond geen hu welijk van deze Teunis, zodat ik aan neem dat het geslacht hiermee te niet gaat. Het is wel merkwaardig dat dit ge slacht geheel verdwijnt doordat onder de toch vele kinderen zo weinig zoons voorkwamen. Uit de vrouwelijke lijn stroomt even wel door vele Ouddorpers nog Sonne- maer-bloed, zij 't dan inmiddels nogal aangelengd. Het ontstaan van de naam van dit zeker oude geslacht meen ik te moeten zoeken bij de stroom de Sonne- mare, welke in oude tijden voordat Flakkee één geheel vormde, het afzon derlijk eiland waarop Dirksland lag aan de Oostkant omspoelde. Zonder twijfel dankt ook het dorp Zonnemaire aan dit water zijn naam. SPEE. Te Ouddorp ondertr.-tr. 9-30 okt. 1801 Jacob Spee, JM ged. te Sommelsdijk, 13 sept. 1778 als z.v. George Spee en Cor nelia Stalper met Cornelia van der Klok, ged. te O., 17 nov. 1778 als d.v. Cornelis Corn. v. d. Klok en Arjaantje Jac. Kievit. Uit dit huwelijk werden geboren 7 dochters, waarvan 1 jong overlijdt en 3 zoons. Van deze zoons huwt George, geb. te O., 16 juni 1812 ten eerste op 26 maart 1841 te Ouddorp met Lysbeth Voogd, geb.-ged. 20 sept.-15 okt. 1809 als d.v. Abram Voogd en Dimmetje Dirks Tanis. Uit dit huwelijk 1 dochter. Hij hertrouwt dan te O., 9 dec. 1847 met Baaltje Voogd, geb. te O., 14 mei 1824 als d.v. Kommer Voogd en Eliza beth Tanis. Hieruit 3 dochters en de zoon Jacob. Een zoon van Jacob Spee en Cornelis V. d. Klok, Cornelis geheten geb. te O., 12' jan. 1815 trouwt te O., 20 april 1838 met Maria van Kuyk, geb. te O., 2 aug. 1817 als d.v. Gerard van K. en Kaatje Laauwe. Hieruit zijn mij geen kinderen bekend. Dé boeken aan het Rijksarchief te Den Haag lopen niet verder dan 1882; nadien moet zeker een nieuwe impuls gekomen zijn, omdat de familienaam te Ouddorp nog steeds voortleeft. SPARLING. Te Ouddorp ondertr.-tr. 31 aug.-16 sept. 1792 Martijn Sparling, geboortig van Ingerar onder Darmstadt (volgens een ander boek Gerak) met Cornelia Mus, ged. 25 maart 1759 als d.v. Johan nes Joh. Mus en Grietje Robberts Steu- renberg. Vermoedelijk zijn niet alle kinderen gedoopt. Zo was er een zoon Daniël, die later ook huwt, die volgens de akte van overlijden geboren moet zijn plm. 1794; er was verder een dochter Grietje geb.- ged. 4-16 febr. 1800; Catharina geb.-ged. O., 7-22 juli 1804 en er werd een zoon Martijn geboren O. 14 maart 1814. Daniël huwt 14 mei 1829 met Corne lia Aleman, ged. - geb. O., 4-17 sept. 1809 als d.v. Teunis Aleman en Lintjen van der Bok. Uit dit huweUjk 6 dochters en 8 zoons waarvan 2 dochters en 2 zoons jong overlijden. De zoons Martein (geb. O. 19 sept. 1829), Comelis (geb. O., 22 okt. 1832), Jan (geb. O., 11 sept 1840) en Teunis (geb. O., 15 dec. 1846) huwen resp. te Ouddorp, 4 juli 1879 met Dimmetje Nuij 3 dec. 1869 met Jannetje den Ouden; 26 mei 1865 met Jacomijntje Hoek en 2 I okt. 1879 met Adriana Diderica Koek. Martijn geboren 10 maart 1814 huwt te O., 3 mei 1832 met Arentje de Vogel, geb. te O., 2 febr. 1812 als d.v. Come lis de V. en Elizabeth van Heest. Hieruit 5 dochters en 7 zoons, waar van tenminste 1 d. en 2 zonen jong overlijden. De zoon Daniël, geb. O., 5 juli 1852 huwt te O. 29 dec. 1876 met Jacomijntje Kasteleyn; de zoon Wouter geb. O., 12 aug. 1855 huwt te O., 18 mei 1876 met Cornelia Nieman. De naam wordt na het trouwen van Martijn in 1792 steeds Sperling gespeld; bij de geboorte van Wouter bovenge noemd en diens nazaten wordt weer de oorspronkelijke naam Sparling gebezigd Bij de anderen blijft dus de naam Sper ling gebruikt. Ter bekendmaking van hun produkt gaan steeds meer ondernemers ertoe over, groepsbezoeken aan hun fabrie ken te organiseren voor hun cliënten. Niet zelden valt zo'n bezoek, hoe inte ressant ook, half in het water, wanneer namelijk het gedruis, dat de in werking zijnde installaties maken, elke uitleg van de zijde der bedrijfsleiding vrijwel onverstaanbaar maakt voor een groot aantal leden van het gezelschap. Een Japans concern heeft in de Bondsrepu bliek dit bezwaar ondervangen door zijn bezoekers, uit te rusten met kleine ont- vangertjes met oorclips. De man, die het gezelschap rondleidt, doet het woord met behulp van een walkie-talkie. (DIA) Door het gemeentebestuur van Oost- flakkee werd enkele weken geleden de nieuwe winkelsluitingswet gepubli ceerd. De Middenstandsvereniging van Oude Tonge brengt hiermede onder de aandacht dat deze verordening maan dag n juli is ingegaan. De nieuwe sluitingswet luidt als volgt: Dinsdagmiddags na 1 uur zullen gesloten zijn levensmiddelenzaken, sla gers, drogisterijen, groenten- en fruit- zaken. Woensdagmiddag om 1 uur zuivelza- ken. Maandags zijn tot 1 uur gesloten alle andere niet dan bovenstaande za ken behalve textiel- en woninginrich tingsbedrij ven die de gehele maandag gesloten zullen zijn. Voor deze zaken vervalt de dinsdag middagsluiting. Vrijdagavond koop avond tot 21 uur. Op zaterdagmiddag zijn de levensmiddelenzaken en sla gerijen om 4 uur gesloten; alle andere branches tot 6.00 uur geopend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1967 | | pagina 3